$ïimwt £riïtsdjT (tfmtmi ïq Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken !.'f,NIEUWE BANEN DISTRIBUTIE van PETROLEUM BRIEF VAN KONING LEOPOLD AAN PRESIDENT ROOSEVELT Naturalisaties van vreemdelingen Verleening van oor- logsmolestcredieten at D| j ga roord ken n, d| Dn", wam eerei ngen v. d Itter Abonnementsprijs per 8 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap ge vestigd is ƒ3.35. Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct. Alles bij vooruitbetaling. Advertentieprijzen 22% ct. per regel. Ingezonden Mededeelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnum mer 5 ct. Bij contract belangrijke 6 1 39 korting. WOENSDAG 5 JUNI 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166.) Postbox 20. Postiek. 58936. Bijdragen van medewerkers, In gezonden stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. De hinderlijke blokkademaatregelen, welke bij het uitbreken van den oorlog van kracht zijn geworden, hebben van loc to begin af slechts relatieve beteeke- j eejïiis gehad. cstoa Dat was gevolg van Duitschlands rug- ■en ^dekking door een accoord met Rusland, de houding van non-belligerent van andiItabë en het streven der neutrale lan- M Eden om hun handelsverkeer met. alle w'. joorlogvoerenden zooveel mogelijk in j fistand te houden. Wel heeft de tonnage der koopvaardij- j3ei vloten die der neutralen niet in de laatste plaats in de eerste maanden cancvan den oorlog belangrijke verliezen ge- eren leden, maar het varen werd er toch niet (me aan gegeven. Zoo iets ligt niet in den fdval aard van een zeevarend en handeldrij vend volk. Dat weet ook gevaren te dei trotseeren, soms zelfs op het randje van tuur onvoorzichtigheid af. pra. Sedert echter in West-Europa betee- foto- kenisvolle veranderingen op het oorlogs- eiec- tooneel hebben plaats gehad, heeft ook dun- voor ons land de blokkade tweezijdig 1. een ander effect dan voorheen gekregen. vai De aanvoer van Skandinavische pro heef ducten en grondstoffen en van die uit foori overig Oost-Europa werd voor de ge- Iteld allieerde mogendheden en de westelijke neutralen vrijwel afgesneden. Ook wij zagen er niet veel meer van en zullen er voorloopig ook wel niet veel meer van actizien, hoe groote behoefte we b.v. ook hout hebben. Dk. J Stagnatie trad evenzeer in ten aanzien oner van onzen aanvoer uit het westen. Van ihag overzee kwam niets meer door. Zelfs onze koloniale producten kunnen we niet RENmeer ontvangen. Dat mede dientengevolge bepaalde rantsoeneeringsmaatregelen na 14 Mei ï501 noodig werden, ondanks aanwezige voor- e5|er raden, laat zich begrijpen. De mogelijk- ..nee heid er van was voorzien en daarom konden ze met grooten spoed worden ge- 1 Ul nomen. Misschien zullen er nog meer moeten volgen. Onder de sinds 14 Mei ontstane om- te standigheden moest het restant van ons 3em( handelsverkeer, voor zoover het niet J, wegviel, wel een anderen vorm aan- n dl nemen. Ook in de toekomst zelfs al is amb er weer vrede< vrÜe vaart en vrije ruil >en« van goederen en grondstoffen zal het zijn mogelijkheden anders zien georiën- 'teerd. Er zal een belangrijke verschui- KEK ving in continentale richting plaats heb- nero ben. De beteekenis van ons land als men natuurlijke toegangspoort tot een groot iben achterland blijft daarbij gelukkig onver- ziji zwakt. Voor in- en uitvoer heeft dat be teekenis. ziel Aangenomen mag worden, dat reeds var voor het einde van het verwoestend ecre krijgsbedrijf bepaalde economische di- Zirectieven zullen worden gevolgd. Ze zul anticipeeren op nieuwe verhoudin gen, die komende zijn bij een bepaalden Tuitslag van de groote worsteling onzer dagen. Zou die uitslag er eenmaal zijn, v" dan zullen die richtlijnen stellig nog relief verkrijgen. Voor herstel der welvaart in betrek- kelijken zin dan en van het econo- misch verkeer zullen ze van de grootste beteekenis zijn, ook dan als naar het westen de baan weer vrij zou komen. Echter niet alleen economisch zal die beteekenis zijn, maar ook sociaal, omdat we zullen moeten rekenen met geheel andere verhoudingen in een algemeen verarmd Europa, waarin bezwaarlijk ieder op eigen houtje kan gaan huis houden. We kennen soortgelijke moei lijkheden, mede door ons hooge levens niveau, reeds uit het verleden. .Bij her- haling hebben we gewezen op scha- J duwzijden in den toestand, die nationaal noch internationaal gezond kor. worden genoemd en eigenlijk sinds het einde van den wereldoorlog in 1918 onzuiver was. Zooals het toen gegaan is, zal het nu niet weer gaan in ons economisch leven. JOok al krijgt het wereldhers .el een voor spoedig verloop, dan nog zullen we niet spoedig weer kunnen wandelen op de toppen der bergen. Er zai hard moeten JK(je worden gewerkt en door een ieder, die daartoe in staat is. Onde. geheel andere eren verhoudingen zal dat geschieden. Dit laatste, zich reeds nu goed te realisee- .jj^gien, is in hooge mate aan te bevelen, o°k al kunnen we nog niet nauwkeurig rekening houden met de concrete ver houdingen, die thans in wording zijn. het ..grondverschuivingen" zullen zijn, lijkt ons intusschen weinig twij- „Krt, leiachtig. nj€t Maar ons volk wil werken en dan is ika-er in een wereld, waarin de volken veel ommeer op elkaer aangewezen zullen zijn 00'n dan voorheem onder Gods zegen nog wel jee^eenig licht in'de toekomst te ontdekken. Aan dien aegen is, in voor- en tegen- WCispoed, alles gelegen. voor ver Duitschland laat Ned. soldaten vertrekken "s-GRAVENHAGE. 5 Juni Nadat reeds 50 procent van de Nederlandsche is krijgsgevangenen, die hier te lande wa- oor-ren gemaakt, huiswaarts konden keeren de overige 50 procent, voor zoover blij niet werkloos, ook binnenkort aan de oor- beurt zal komen .is, als gevolg van de sens proclamatie van den Führer vandaag etjeook dat deel van het Nederlandsche mag leger, dat in Duitschland krijgsgevangen zat, naar huis gezonden. Zij, die geen rak*werk hebben moeten zich bij de Neder- fojjlandsche commandanten vervoegen ten on-einde het vervallen tot werkloosheid te we: voorkomen. Oude distributiekaarten waardeloos Het is tengevolge van de gewij zigde omstandigheden noodzake lijk gebleken de op het punt der petroleumdistributie reeds getrof fen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen medebrengt, dat de vroeger uitgereikte petroleum- distributiekaarten geheel waarde loos zijn en de petroleumverkoo- pers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kook- doeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een instal latie om zonder behulp van petro leum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit aangesloten kookinstallatie aanwe zig' is, zullen zich dus geen petro leum meer kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of ver- warmingsdoelcinden te gebruiken is verboden. Indien men petroleum voor kookdoel- einden noodig heeft, kan men zich met in gang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wen den tot den plaatselijken distributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedu rende een tijdvak van veertien dagen recht geven op het koopen van twee liter petro leum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Overgangsmaatregel. Bij wijze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleve ren van petroleum uitsluitend voor kook- doeleinden en bedrijfsdoeleinden toege staan zonder inlevering van zegels en be stelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige voorraadvorming ten strengste verboden is. Na genoemden datum is in levering van zegels of bestelbonnen ver- eischt. Voor "handelaren geldt als overgangs maatregel, dat tot en met 22 Juni a.s. pe troleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zonder inlevering van toewijzingen;: Na dien da tum is inlevering van toewijzingen ver- eischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat-de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Duitsche mili taire attache's, leden van het Duitsche ge zantschap en van Duitsche consulaten. In een in de dagbladen te plaatsen „offi- cieele publicatie" is vastgelegd de wijze waarop dc kleinhandelaren de zegels die nen te behandelen. Tevens is daarin ver meld in hoeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden ge bruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen komen. Alle landerijen weder bruikbaar. Een week vroeger dan geraamd was. Naar wij vernemen, zijn de be malingen, die noodig waren om de voor de landsverdediging onder wa ter gezette gedeelten des lands we der aroog te leggen, thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomgemalen zijn hiervoor 34 noodgemalcn in bedrijf geweest De voor deze bemalingen aanvan kelijk geraamde termijn is met on geveer een week bekort kunnen worden, zoodal mag worden gecon stateerd, dat alle geïnundeerde lan derijen, boomgaarden e.d practisch een week vroeger weder ter beschik king van de eigenaars of pachters gesteld zijn geworden. TWEE MILLIOEN WINST Uit niet opgekomen bankbiljetten Uit hoofde van niet opgekomen bankbiljetten is in het vorige jaar een winst geboekt van niet minder dan 1.948.200, aldus het verslag van de Nederlandsche Bank. Dit bedrag heeft betrekking op de bankbiljetten van f 300, f 200, f 100, f 60 en f 40. gedateerd van 1 Januari 1890 af, alsmede op de zoogenaamde hulpbiljetten van f 100, f 60. f 40 en f 10. gedateerd 1 Augustus 1914, waarvan de hou ders waren opgeroepen om bedoel de biljetten ter betaling aan te bieden. „Niemand heeft het recht nutteloos menschenlevens te offeren" Door een bijzondere relatie in België Is het Dagblad voor Noord-Brabant en Zee land in staat den tekst in Nederlandsche vertaling te publiceeren van den brief, welken Z. M. Koning Leopold aan presi dent Roosevelt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwar ring, veroorzaakt door de verbazingwek kend snelle gebeurtenissen, welke wij be leven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik prijs erop te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht vol komen vervuld hebben. België heeft zijn internationale verplich tingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, vervolgens door voet voor voet geheel de uitgestrekt heid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen aoor enorme strijdmachten, bereikte ons leger in goede orde een krachtig georganiseerde verdedigingslinie, in samenwerking met de legers der ga ranten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenissen, welke zich buiten ons grondgebied heb ben ontwikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven heb ben. Ons leger heeft zich zonder zich te ont zien, toen uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst be- Fokken en broeden ongewenscht Aantal huisdieren moet niet grooter worden In overleg met den leider van de sectie „Bijzondere Diergroepen" van het Rijksbureau voor Voedsel voorziening in oorlogstijd raadt het bestuur van het comité tot hulp verleening aan dieren in oorlogs tijd „De groene ster" houders van honden, katten, duiven, siervogels, etc. ernstig aan, voorloopig niet te fokken, resp. te broeden. Ieder, wien het welzijn van de nog levende dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat met het oog up het voor deze dieren beschikbare voedsel, het ongewenscht is nu den dierenstapel uit te breiden. Belangrijke Minister raad te Rome De Duce neemt zijn besluiten. Uit Rome wordt gemeld, dat gistermor gen onder voorzitterschap van den Duce een ministerraad is gehouden. Naar men weet heeft men aan aeze bijeenkomst van te voren reeds groote beteekenis toege kend. Uit Milaan: De tegen Engeland en Frankrijk gerichte betoogingen in Spanje worden in de Noord-Italiaansche bladen druk besproken. Vooral die betoogingen, waarbij teruggave van Gibraltar werd geëischt, staan in het middelpunt der be langstelling. De „Popoio d'ltalia" schrijft, dat Spanje, evenals ue andere volken, zijn uur af wacht. Diegenen, die gelooven, dat het Spanje van Franco niet in staat is een nieuwe militaire krachtsinspanning te ont plooien, vergissen zich in hun berekenin gen. Voorloopig opgeschort Voorloopig zal naturalisatie van vreemdelingen geen verderen voort gang hebben. Deze maatregel ligt in de bestaande omstandigheden vrij wel voor de hand, vooral als men let op den aard der personen, die naturalisatie plachten te vragen. Het indienen van nieuwe aanvra gen heeft daarom uit dezen zelfden hoofde geen zin. Deze opschortingsmaatregel zal intusschen niet behoeven te ver hinderen, dat later bepaalde geval len tot afdoening kunnen komen. DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING. Gisteravond is op het opgespoten land aan de Rivierenlaan te Amsterdam een Duitsch vliegtuig bij een noodlanding over den kop geslagen, doordat het bij het uitloopen in een kuil terecht kwam In 't vliegtuig zat alleen een bestuurder en deze kon het toestel ongedeerd ver laten. perkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte nevolking, bovendien over stroomd door vele duizenden vluchtelin gen, zonder onderkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluchtend van de eene plaats naar de andere tengevolge van luchtbombardementen. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterende meerderheid van troepeneenlieden en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zonder voordeel voor de geallieerden. Niemand heeft het recht nutteloos men schenlevens op te offeren. Ik geef er ae voorkeur aan, wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Ofschoon ik reeds ver scheidene dagen aangezet ben mijn sol daten te verlaten, heb ik die inblazing te ruggewezen, welke voor den opperbevel hebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blijven, wensen ik mijn volk te onder steunen in de beproeving, die het onder gaat De bezorgdheid, welke de Vereenigde Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maakt het mij tot een plicht u zonder verwijl de werkelijke fei len uiteen te zetten. get. LEOPOLD. Aan den Heer Roosevelt President der Vereenigde Staten. Britsche luchtaanvallen op Nederland Vier toestellen neergeschoten 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Gelijk velen reeds met eigen oogen en ooren hebben waargenomen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag Engel- sche vliegers aanvallen ondernomen op enkele Nederlandsche punten, die van strategische beteekenis moeten worden geacht. Naar men ons in de gisteravond gehouden persconferentie meedeelde richtten deze aanvallen zich speciaal op Rotterdam. De Duitsche luchtdoel-artil lerie antwoordde met een intensief vuur, waardoor de aanvallen mislukten. Slechts weinige bommen konden uitgeworpen worden en vielen op landerijen. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Ook hebben Engelsche vliegtuigen ge tracht Ypenburg en Schiphol te bombar deeren. Ditmaal waren het Duitsche jachtvliegtuigen die dit verhinderden. Ook zij wisten twee Britsche machines neer te halen. Daaruit blijkt, zoo merkte men in de conferentie op. dat de Duitsche afweer voortreffelijk is. Het badseizoen, dat thans zoo vlak voor de deur staat, kan dan ook zonder bezwaar een aanvang nemen. Speciaal Scheveningen, Noord- wijk, Zandvoort en andere kustplaatsen zullen daarvan met voldoening kennis nemen. De Duitschers in West-Indië 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Naar men ons in de gisteravond gehouden pers conferentie meedeelde hebben zich, evenals in Oost-Indië, ook in West- Indië gevangennemingen van Rijksduit- schers voorgedaan. Deze zijn geïnter neerd op het eilandje Bonaire. Aanspraken op pensioen Aanvragen kunnen worden ingediend. Ingevolge de op pensioengebied be staande bepalingen bestaat, zooals eerder gemeld is, recht op pensioen voor de we duwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht be staat mede voor de ouders of bij ontsten tenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kostwin ner of medekostwinner was. Zy, die mee- nen aanspraak op pensioen, als vorenbe doeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende ongezegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdeeling B van het Departement van Defensie, Hee rengracht no. 38a te 's-Gravenhage. Regeling in vergevorderd stadium Naar het Vad. verneemt is een regeling op handen voor de verleening van oor- logsmolestcredieten door de Regeering aan slachtoffers van verwoestingen. Deze regeling is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Indien het blad wel is ingelicht, zal de Ned. Middenstandsbank hierbij haar in termediair verleenen. Blijde mededeelingen Vanaf Zaterdag weer ons Zondagsblad Na verschillende technische moei lijkheden te hébben overwonnen, kunnen wij onzen lezers meedeelen, dat zij vanaf Zaterdag a.s. weer als vanouds ons Zondagsblad zullen ontvangen. Uit talrijke vragen in de laatste zoeken bleek ons, hoezeer daarnaar zoerd uitgezien. Men her innerde zich daarbij, welk een schat van goede Zondagslectuur onzen lezers hierin werd geboden. Wij twijfelen dan ook niet, of deze mededeeling zal allerwege met in stemming worden begroet. De band om den wijden kring rondom ons Christelijk dagblad wordt er weder om door versterkt. Men aarzele niet, ons Zondagsblad bij vrienden en kennissen te laten zien. Het zal voortaan verschijnen in zes bladzijden. Men vindt er naast de wekelijksche meditatie verschil lende artikelen over allerlei onder werpen in en voorts zal voortaan ons Vrouwenblad een plaats krijgen in 't Zondagsblad. Men komt er dan gemakkelijker toe, het Vrouwen blad te bewaren, en dat is in dezen tijd, vooral nu er verscheidene wen ken inzake zuinigheid en dergelijke in voorkomen, wel van belang. Overigens staan er in het Vrouwen blad herhaaldelijk stukken, die ook door den „heer des huizes" zeker zoel gelezen mogen worden. We denken nu aan onzen bekenden medewerker „mijnheer de Man", die weer zijn intrede zal doen, en verder b.v. aan een artikel in het komende nummer over „School en toekomst", een artikel, dat voor oziders van opgroeiende kinderen van groote waarde is. En natuurlijk krijgt ook de jeugd in het Zondagsblad een plaatsje. Trouwens, dat we onze jongens en meisjes niet vergeten zijn, blijkt wel hieruit, dat we vanaf vandaag het spannende verhaal van ,£ambo. de olifant' voortzetten. Hoe vaak daarnaar al niet is gevraagd Zoo wordt ons blad In de gezin nen van Christelijk Nederland al- meer de oude en vertrouwde huis vriend, die dagelijks voor velen een goed woord heeft. Hypotheken voor den wederopbouw GROOTE BELANGSTELLING. Twee instellingen zeggen 1 millioen toe. In aansluiting op het bericht van 28 Mei j.l. deelt het secretariaat van de door de contactcommissie van be langhebbenden bij het onroerend goed ingestelde herstel-commissie, Tournooiveld 3, Den Haag, mede, dat blijkens intusschen ontvangen mededeelingen, groote belangstel ling voor hypothecaire leeningen ten behoeve van of directe deelne ming in den wederopbouw blijkt te bestaan. Verschillende particulieren en particu liere instellingen moeten echter, in ver band met het bankenmoratorium, nog eenig voorbehoud maken ten aanzien van de beschikbaar te stellen bedragen. Toch achten twee particuliere in stellingen, voor zoover de toestand op dit oogenblik valt te overzien, zich voorloopig gerechtigd om ge zamenlijk tot een bedrag van 1.000.000 aan toezeggingen tot hun convenieerendc hjipotheken voor wederopbouw-doeleinden te doen. De ter zake ingestelde enquête is nog in vollen gang. Weldra zullen hieromtrent nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Stichting Zuid-Holland 1940 Doel: Uitsluitend liei-stel van het bedrijfsleven. In aansluiting aan het desbetreffend persbericht wordt er ter voorkoming van misverstand uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de Stichting Zuid-Holland 1940 uitsluitend ten doel heeft de bevor dering van het herstel van het bedrijfs leven in den ruimsten zin en wel door de verleening van credieten in die gevallen, dat materieele oorlogsschade oorzaak is van stagnatie van het bedrijf. Het toeken nen van vergoedingen voor aan onroe rende en roerende goederen toegebrachte oorlogsschade ligt niet op den weg der stichting. Wanneer vanavond verduisterd moet worden De verduisteringsmaatregelen moe ten hedenavond beginnen om 9.57 en eindigen morgenochtend 5.20 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1