DE STRIJD OM DUINKERKEN 1200.000 gevangenen sinds 10 Mei DINSDAG 4 JUNI 1940 PAGINA 3 Het bombardement is zeer zwaar Vliegvelden bij Parijs gebombardeerd Dat de Duitsche aanval tegen Duinkerken langzaam vorderingen maakt, kwam ons gistermiddag het Duitsche legerbericht vertellen. Het terrein is er zeer moeilijk en regens hebben de operaties bemoeilijkt. Niettemin werd de stad Bergues bezet, terwijl de sector rondom Duinkerken on der zwaar artillerievuur werd gehouden. Het frontbericht van het D.N.B. om schreef den toestand nog iets nader in de volgende bewoordingen: Dc Engelschen, die nog in Duinkerken liggen, willen het er, naar 't schijnt, op laten aankomen, dat de stad in puin gaat. Langzaam slechts trekken zij zich onder den concentrischen aanval der Duitsche troepen terug, als wilden zij door taaien tegenstand dc eer van hun verslagen ex peditiecorps redden. Dal de Franschc be woners van Duinkerken blootgesteld wor den aan de zwaarste offers, aangezien Duinkerken sedert dagen het brandpunt is van zware gevechtshandelingen in de zen sector, schijnt de Engelschen weinig te deren. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat bij het vervoer van Engelsche troe- pcndeclen over het Kanaal, waarmede reeds voor twee weken van verscheidene plaatsen aan de kust een aanvang werd gemaakt, zware verliezen zijn opgetreden door aanvallen van vliegers en duik- booten. Het aantal der bij Forbach binnenge brachte gevangenen heeft voor het plaat selijk ressort veel beteckenis, doch staat natuurlijk in geen verhouding tot de aan tallen gevangenen, die bij dc overwinning in Vlaanderen gemaakt zijn. Luchtaanvallen in West-Duitschland Oe voortgezette nachtelijke lucht aanvallen op niet-militaire doelen in West- en Zuid-West-Duitscbland hebben bij de bevolking verbittering teweeggebracht tegen de gevechts methoden der Britten, die geen mi litair nut hebben, maar alleen offers eischen onder dc civiele bevolking. Door succesvol optreden van den luchtafweer is de inaterieele schade, die de vijandelijke bommen aange richt hebben, beperkt. Desondanks zijn op verscheidene plaatsen door de uitwerking van bommen branden uilgebroken in particuliere wonin gen. Tn een zg. luchtbadplaats werd tusschen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoogte neergeworpen; de bom sloeg een breeden trechter in den grond en door de ontploffing werden venster ruiten in een omgeving van 300 tot 400 meter vernield. Twee gebouwen werden beschadigd Militaire doelen zijn ook óp grooten afstand van de badplaats niet aan wezig. In het district Diiren werden door drie vijandelijke bommen negen schapen ge dood. Omtrent deze aanvallen op vreedzame steden worden nauwkeurige statistieken aangelegd. Te zijner tijd zal de tegen stander ervaren, dat deze aanvallen niet vergeten zijn. GEVANGENEN. Het D.N.B. houdt zich in een bericht Spanje's eischen inzake Gibraltar Uit Madrid: Verwijzende naar de be toogingen te Madrid spreekt thans ook de pers de eischen uit, dat Gibraltar naar Spanje moet terugkeeren. Gibraltar in het bezit van Engeland is een nationale schan de, zoo wordt verklaard. Er kan geen groot Spanje bestaan, zoo lang deze schan de voortduurt. In zijn jongste artikel over Gibraltar schrijft Manuel Aznar in Arriba, dat de Spaansche jeugd van vandaag de onwan kelbare overtuiging heeft, dat Gibraltar onder leiding van Franco tot het vader land terugkeert. Dit mag niet een voor werp van vredesonderhandelingen zijn of van diploniatieke besprekingen. net is voldoende, indien Engeland zonder omwegen Gibraltar terug geeft. Eerst na deze overgave kan men van vriendschap tusschen Spanje en Engeland spreken. Tot zoolang zijn alle betuigingen van vriendschap een voorspiegeling van onjuiste feiten. Lit Rome: De Italiaansche openbare meening begroet met sympathie de be richten over de Spaansche betoogingen voor den terugkeer van Gibraltar naar Spanje. De Giornale d'Italia schrijft, dat het vraagstuk van den terugkeer van Gi braltar naar Spanje beschouwd moet worden als reeds practlsch aan de orde te zijn gesteld. Het tegenwoordige regime van Gibraltar is een kenmerkend voor beeld van de Engelsche hegemoniemetho den. Engeland behecrscht van Gibraltar uit den Europeeschen pijler bij den uit gang naar den Atlantiscnen Oceaan en het leven en de bedrijvigheid van alle volken aan de Middellandsche zee. Het is nor maal, dat Spanje na zijn nationale en geestelijke vernieuwing het gemis van bet door Engeland ontnomen Gibraltar als bij zonder pijnlijk ondervindt, daar Gibral tar een stuk van den nationale» Spaan- schen bodem is. Uit Saragossa: In tegenwoordigheid van den minister voor nationale opvoeding en van de echtgenoote van Gambara, den Ikiliaanschen ambassadeur, is gisteren al hier een gedenkteeken onthuld van keizer Augustus, den stichter van de stad Sara gossa. Tot de oprichting van het stand beeld had Mussolini het initiatief geno men. GROOT DOUGLAS-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het D.N.B. meldt uit Los-Angeles: Het reuzen Douglasvliegtuig, dat proefvluch ten voor de marine uitvoerde, is veronge lukt De vier inzittenden vonden den dood. bezig met hel aantal gevangenen als aan vulling op het Duitsche legerbericht, dat gisteren sprak van 330.000 gevangenen tijdens den slag in Vlaanderen en Artois. Men moet zich, zoo wordt opgemerkt, bij dit cijfer herinneren, dat de slag van Tanncnbèrg in Augustus 1911 met 93.000 en de slag aan de Weichsel, in September 1939, met 170.000 gevangenen eindigde, welke resultaten toenmaals als overweldi- §end werden beschouwd. Hierbij mag ver- er ook niet uit het oog worden verloren, dat als resultaat van het geheele lot dus ver gevoerde offensief in net Westen, ook nog bij de vroegere gevechten en door capitulatie in gevangenschap geraakte Ne- derlandsche en Belgische legers geteld moeten worden. Bond 400.000 Nederlan ders, rond 500.000 Belgen en meer dan 300.000 Engelschen en Franschen geven te zamen ongeveer een aantal van 1.200.000 gevangenen, "na een strijd van slechts drie weken. Parijsche vliegvelden gebombardeerd Uit Berlijn: Duitsche bombardements vliegtuigen hebben gistermiddag het Pa rijsche vliegveld Issy les Moulineux en ver dere vliegvelden en installaties van het Franschc luchtwapen in de omgeving van Parijs aangevallen. Naar Havas uit Parijs meldt, zouden gistermiddag verschillende bommen om net centrum van Parijs en op particuliere huizen, ver verwijwerd van militaire doel einden zijn neergeworpen. Van officieele Duitsche zijde wordt in verband hiermede bekend gemaakt, dnt uitsluitend het vlieg veld Issv les Moulineux, alsmede andere vliegvelden en steunpunten van het lucht wapen in de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havasbe- richt, zoo wordt vastgesteld, komt bijge volg niet met dc feilei overeen. Fransch legerbericht Havas meldt uit Parijs: Het legerbericht van gistermorgen luidt: Geen enkele nieu we gebeurtenis in den loop van den nacht. Reynaud beraadslaagt met dc legerleiding. Uit Parijs: Minister-president Reynaud heeft gisteren in het Ministerie van Oor log opnieuw een militaire beraadslaging gehouden, waaraan de plaatsvervangende minister-president, maarschalk Pétain, ge neraal Weygand en admiraal Darlan heb ben deelgenomen. Hierna ontving Rey naud den Britschen ambassadeur te Pa rijs. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. Reuter meldt uit Parijs: Prins Boude- wijn en prinses Joséphine Charlotte, de kinderen van koning Leopold, bevinden zich op het oogenblik in n-ankrijk. Men zou hen nog niet in kennis hebben gesteld van de Belgische capitulatie. De Valera doet een beroep op de Ieren Uit Dublin: Dc Ierschc minister-presi dent De Valera heeft Zaterdag in een ra diorede tot het Iersche volk verklaard: Ierland ligt nu midden in de gevaarlijke zóne. De Iersche natie moet zich daarom terstond organiseeren om aan eiken vijandelijken aanval krachtigen tegenstand te kunnen bieden. Een invasie in Ierland moet den aanvallers zoo moeilijk mogelijk gemaakt worden. Dc Valera sloot met een beroep tot alle Ieren tusschen de IS en 48 jaar, om zich vrijwillig te melden voor den nationalen verdedigingsdienst. Deze oproep van de Valera heeft een onverwacht groot succes gehad. Zondag morgen reeds verdrong men zich voor de recruteeringsbureaux. De aanmeldingen kwamen in zoo groot aantal binnen, dat alle kazernes des lands binnen 24 uur stampvol waren en andere gebouwen moesten worden opgevorderd om de vrij willigers tc kunnen bergen. RECONSTRUCTIE DEENSCHE REGEERING. Uit Kopenhagen: In de conservatieve pers worat druk het onderwerp bespro ken eener reconstructie van dc regeering. In dit verbond trekt een rede de aandacht van den conservatief Moelier, die als ad- viseerend lid tot het kabinet behoort. Hij zegt o.a. dat de huidige regeering der na tionale aaneensluiting met niet minder dan 18 ministers slechts van voorbijgaand ka rakter kan zijn. Het is onvoorwaardelijk noodig het bewind te vereenvoudigen, wil de regeering zich opgewassen kunnen too- nen tegen alle eischen welke thans gesteld worden. STREVEN NAAR EEN NATIONALE PARTIJ IN JAPAN. Naar Domei uit Tokio meldt, heeft de beweging voor de vorming van een groote nationale politieke partij onder leiding van Prins Konoye, voorzitter van den Gehei men Raad en vroeger minister-president, vastcren vorm aangenomen. Do beweging is meer op den voorgrond getreden met de ontwikkeling van den Europeeschen oorlog Hoewel hel nog te vroeg is om hierover positieve mededeclingen te doen, va t niet te ontkennen, dat er in politieke kringen levendige belangstelling hecrscht voor het streven naar samensmelting van de groote en kleine politieke partijen. De tegenstelling Italië-Engeland De contrabande-kwestie. Naar Reuter uit gezaghebbende bron te Londen verneemt, Is Sir Percy Lo- ralne, de Brltsche ambassadeur te Rome, er dezer dagen van In kennis ge steld, dat de Italiaansche regeering het voornemen heeft haar goedkeuring voor te behouden aan het ontwerp voor een regeling tusschen Engeland en Italië over de controle op de contrabande. De Britsche woordvoerder deelde me de, dat het regelingsontwerp, hetwelk Sir Wilfrid Greene uit Rome heeft mee gebracht, bijna zeker door de Britsche regeering zal worden goedgekeurd. In antwoord op de vraag, of de besprekin gen definitief waren afgebroken, of dat men andere besprekingen geopend had, zeide de woordvoerder, dat ,,de toestand nog steeds bestudeerd wordt". MINISTERWISSELING IN ROEMENIë. (D.N.B.) Gafencu. de minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft Zaterdag zijn nnslagaanvrage ingediend, die door den Koning is aanvaard. De minister van Ver keer, Gigurtu, is met de leiding van het ministerie van Buitenlandsche Zaken belast. Het aftreden van Gafencu wordt gemo- liveerd met zijn gezondheidstoestand, die den laatsten tijd tc wenschen overliet. Gigurtu gaat door als een voorvechter eener nationale Roemeensche buitenland sche politiek. Hij was minister van Econo mische Zaken van December 1937 tot Fe bruari 1938 als vertegenwoordiger van de nationale christelijke partij. PLEIDOOI VOOR MENSCIIELIJKHEID OOK TIJDENS DEN OORLOG. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft tot de curie-kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij, na gesproken te hebben over zijn houding inzake, een rechtvaardigen, eervollen en duifrzamen vrede, gewezen heeft op de gevaren van een vernietiging der geestelijke en zedelijke waarden. Daarbij sprak hij in het bijzonder over het toenemende verval van de rechtsnormen, waarvoor in de plaats het geweld komt, dal de zedelijke aandriften en het rechts gevoel onderdrukt. Een duidelijk bewys hiervoor is de omstandigheid, dat gebie den en volken in den oorlog worden be trokken, die meer dan anderen uit tradi tie voor den vrede opkwamen. De paus bezwoer alle vijandelijke par tijen, zich steeds bewust te blijven van haar plichten tot menschelijkheid, die ook in het oorlogsrecht en de oorlogsmoraal hun waarde niet verliezen. De paus gaf uiting aan zijn leedwezen over de behan deling. die niet-slrijders in meer dan één gebied hebben ondervonden en die zeer moeilijk met het begrip menschelijkheid in overeenstemming is te brengen. „God is onze getuige", zoo zeide de paus, „dat, wanneer wjj deze noodzake lijke waarheid uitspreken, wij ons niet la ten leiden door een geest van partijdig heid, noch rekening houden met wie dan ook. Geen volk is beschermd voor het ge vaar, dat zich cenige van zijn zonen laten meesleepen door den demon van den haat. Voor het beoordeelen van dergelijke ont sporingen is de houding der autoriteiten en hun snel ingrijpen daartegen van bij zonder belang. Hoe meer gebied door den oorlog onder vreemde heerschappij ge raakt, des te meer moet op de handhaving van de rechtsorde in overeenstemming met het volkenrecht en voor alles met de geboden der menschelijkheid en dc recht vaardigheid worden gelet." TURKSCH VERZOEK AAN DE GRIEKSCHE REGEERING. Bezetting van eilanden in de Aegeïsche zee. De Popoio di Roraa publiceert uit Athe ne het volgende bericht: Volgens hardnekkige geruchten heeft de Turksche regeering aan de Grieksche re geering om toestemming verzocht op en kele Grieksche eilanden in het Oostelijk deel van de Aegeïsche zee Turksche strijd krachten aan land te mogen zetten. Op deze eilanden zouden met medewerking van de Engelsche en Fransche vloot, steun punten voor zee- en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche regee ring dit verzoek van de hand gewezen. Men gelooft, dat achter dit Turksche ver zoek Engeland en Frankrijk zitten en dat Engeland in de laatste weken bijzonder hierop heeft aangedrongen. De laatste da gen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag genomen, hetgeen met het oog op de thans bestaande vriendschappelijke houding van het Grieksche volk tegenover de Turken, groote onrust heeft veroor zaakt Reuter meldt uit Athene: In een hier gepubliceerde verklaring uit gezaghebbende bron worden ten stelligste de buitenlandsche berichten tegengespro ken, volgens welke de geallieerden toebe reidselen zou maken in Saloniki aan land te gaan, en volgens welke de Grieksche havens en spoorwegen onder Britsche con trole zouden staan. PORTUGAL ACHT ZICH NIET BEDREIGD In een naar het schijnt geïnspireerd ar tikel stelt het Portugeesclie blad Diario de noticias vast, dat Portugal noch direct, noch indirect bedreigd wordt. Aan het einde van de negende oorlogsmaand, zoo schrijft het blad, is Portugal bijna het eenige land in Europa, dat nocb in oor- logsoeconomie, noch in oorlogspolitiek leeft. De betrekkingen tusschen Portugal en Spanje zijn van een voortdurend toe nemende hartelijkheid. De doorreis van Sir Samuel Hoare door Lissabon heeft het bewijs geleverd, dat dc plichten van Por tugal als bondgenoot van Engeland het voorwerp van wederzijdsch begrip zijn. Met Frankrijk is Portugal verbonden door oude banden van cultureele en rassenver- wantschap. Met Duitschland handhaaft Portugal de bestaande betrekkingen. Te Rome ontmoet het land Latijnsche en Mid- denlandsche sympathieën. VLEESCHLOOZE DAGEN IN HONGARIJE. Het vleeschvcrbruik in Hongarije is ver der ingekrompen. Behalve de tot dusver bestaande twee vleeschlooze dagen per week, zal een dag in de week het verkno pen van varkensvleesch en op twee an dere dagen het verkoopen van «alfsvleesch verboden zijn. Japansche stap te Parijs In zake den status van den Belgischen Congo. Uil Tokio: Naar Domei meldt, heeft de ambassaderaad Ken Harada het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken een memorandum overhandigd, waarin ver zocht wordt den commercicelen status quo in den Belg. Congo te handhaven, zooals deze in de conventie van St. Germain is bepaald. De Quai d'Orsay zou een spoe dig schriftelijk antwoortl hebben toege zegd. Turkije wil buiten den oorlog blijven Uit Ankara: Minister-president Saydam heeft een radio-rede gehouden, waarin bij in de eerste plaats den economischen toe stand van Turkije schetste en de belasting- verhoogingen motiveerde. Overgaande op politiek gebied, ver klaarde hij, dat de regeering met het oog op dc wereldtoestand alle noodi«e maat regelen neemt. Turkije is vastbesloten, ieaeren aanval, vanwaar hij ook zou ko men, af te weren. Turkije, dat tot dusverre buiten den oorlog gestaan heeft, wil ook daar builen blijven Hel hecht daarbij ech ter gewicht aan een sterke bewapening ter vergrooting van zijn veiligheid. Ten slotte vermaande Saydam het Turksche volks eensgezind te zijn. Egypte's positie omlijnd Naar Stefani meldt, is het blad Mussa- war te Kairo van meening, dat de hou ding van Egypte geheel overeenstemt met de letter enaen geest van het Engelsch- Egvptischc verdrag. Indien Groot-Brit- tan'je met een andere mogendheid in oor log zou geraken, dan zou Egypte tegen over deze derde mogendheid dezelfde maatregelen nemen als tegen Duitschland, d.w.z. zich beperken tot een verbreken der diplomatieke betrekkingen. DE STRIJD IN CHINA. De Japansche afdeelingen, belast met de zuiveringsactie in de provincies Kiangsi, Hoeman en Hoepeh, hebben d.d. 30 Mei, naar Domei melat, een aanval gedaan op de 4000 Chineezen, die van de 59ste en 90ste Chineesche divisies zijn overgebleven en zich hadden verschanst in de berg achtige streken van den Zuid-Oostelijken sector Joetsjou, in het Noorden van de provincie Hoepeh. De Japanners hebben deze Chineescne troependeelen, die in wanorde op de vlucht sloegen, vernieti gende slagen toegebracht. VERKLARING VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. De parlementaire correspondent van Reuter schrijft, dat minister-president Churchill vandaag in het Lagernuis een verklaring zal afleggen over de oorlog voering. Men hoopt, dat hij een volledig verslag zal kunnen geven van den aftocht der geallieerde troepen uit Vlaanderen, en dat hij iets zal kunnen mededeelen over de Vrijdag j.L gehouden vergadering van den oppersten oorlogsraad. GRIEKSCHE TROONOPVOLGER GEBOREN. Kroonprinses Frederica van Grieken land de gemalin van kroonprins Paul, broeder van koning Georges II heeft het leven geschonken aan een zoon. De geboorte van den troonopvolger wordt aoor de bevolking van geheel Griekenland gevierd. De ontruiming van Gibraltar De Gibel-Dersa heeft als vijfde vluchte- lingenschip, met 728 personen aan boord, Gibraltar verlaten en is naar Casablanca vertrokken. Het Engelsche garnizoen heeft Zaterdag schietoefeningen gehouden met lichte ar tillerie op de in de Middellandsche Zee drijvende schietschijven. Het officieele orgaan van Gibraltar heeft een bepaling gepubliceerd, waarbij de ver spreiding van alarmeerende berichten streng wordt gestraft. De strijd om Narvik Een speciale correspondent der Stock- holmsche „Soc.-demokraten" meldt uit den strijdsector ln Noord-Noorwegen.dat de geallieerden, voordat zij op 28 Mei tot hun grooten aanval op Narvik over gingen, de stad van zee uit acht uren lang hebben gebombardeerd. Hierbij zijn minstens 20.000 schoten gelost. Een oog getuige van de gevechten om Narvik be richt hierover nog, dat zich in Narvik zelf feitelijk in het geheel geen Duit sche stellingen tot verdediging bevon den, doch dat de eigenlijke Duitsche stellingen tot verdediging langs den spoorlijn en op de berghoogten lagen. De stad Narvik is door de beschieting geheel verwoest. Eenlgste slachtoffers zijn Noorsche burgers. 600 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR GEALLIEERDEN. NEW YORK, 3 Juni (Reuter) Volgens inlichtingen uit luchtvaartkringen zijn er ongeveer 600 vliegtuigen van parti culieren aan de geallieerden verkocht voor verkenningsdoeleinden. Loonstaking in Amerika geëindigd Uit Jersey City: De staking op een scheepswerf, waarbij 6700 arbeiders be trokken waren en waardoor de bouw van vier torpedojagers en twee kruisers in het gedrang kwam, is na drie dagen door een gedeeltelijke inwilliging der looneischen, geëindigd. De aanwezigheid van twee be middelaars van het ministerie van Arbeid doet veronderstellen, dat de staking door een door de bondsregeering uitgeoefenden druk is bijgelegd. HET BRITSCHE SLAGSCHIP NELSON. De New-Yorksche bladen publiceoren een bericht van het agentschap Associated Press, volgens hetwelk het Britsche slag schip Nelson met 700 man gezonken is. De Nelson, die ln 1925 van stapel geloo- pen is, had een waterverplaatsing van 38.950 ton. Het schip had normaal 1320 man aan boord. UIT HET WESTLAND De Lier Burgerlijke Stand. Bevallen: B. W. v. d. Marei geb. Klink - spoor, d.; M. E. v. d. Meer geb. v. d. Spaan, z.; A. v. d. Berg geb. Vreugden- hil, z. Monster Burgerlijke Stand. Bevallen: A. M. Schmitz geb. de Win ter. d.; M. A. Barendse geb. van Kester, d.; A. W. Veerkamp geb. de Brabander, z.; E. C. v. d. Wel geb. Zeelenberg, z.; J. J. van Antwerpen geb. Westbroek, z.; M. C. Paalvast geb. Hogervorst, z.; J. Klem geb. Sluimer, levenl. z. Overleden: G. S. van Lier, 5 w. Naaldwijk Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. J. Bleeker en J. C. de Graaff. Getrouwd: L N. Arkesteijn en A. M. A. Duindam: A. L. A. Steyn en W. J. van ELswijk. Bevallen: A. Waerts geb. Harteveld, d.; G. van Strien geb. van Geest, z.; W. S. Kaat geb. Janknegt, d.; A. E. M. Zwinkels geb. Barendse, d.; M. C. van Es geb. Dolle, z.; J. v. d. Eijk geb. v. d. Engel, d.; E. T. v. d. Bos geb. Romein, z.; L. v. d. Bos geb. van 't Hoff, z.; P. Th. Zwinkels geb. v. d. Berg, z.; J. F. H. Vreugdenhil geb. Harlaar. z.; J. Slijp geb. Camfermann, d.; J. Baljeu geb. Koornneef, d. Overleden: P. C. Voogd, 4 j.; G. Ren- zen echtg. van P. v. d. Engel, 44 j. 's-Gravenzande NIEUWE MOTORSPUIT. Ten behoeve van de brandweer aan den Heenweg is door het gemeentebe stuur een baby-motorbrandspuit aange kocht. De oude spuit bleek niet meer aan redelijke eischen te kunnen voldoen. RADIO-TELEGRAFIST. De heer J. v. d. Kaay Azn. is geslaagd voor het examen van radio-telegrafist. Naaldwijk BUSDIENST VERVALLEN. De busdienst van de W.S.M. in het traject Naaldwijk's-Gravenhage, is thans vervallen. De verbinding wordt dus nu alleen uit gevoerd dooi' de Vios. DUITSCHE EXPORT-BETALINGEN. Deze week eerste uitkeering voor den tuinbouw. Naar wij vernemen zal deze week aan de Westlandsche veilingen de eerste uit betaling plaats vinden van het export gedeelte van de tuinbouwproducten, dat in de week van 20-26 Mei naar Duitsch land werd gezonden. Zooals we hebben medegedeeld, zal voor dit exportproduct de minimumprijs worden uitgekeerd die in de betreffende week gold. Deze minimumprijs was voor den tuinbouw niet ongunstig gesteld, en be droeg voor de meeste producten het dub bele van het bedrag in het vorig jaar. Aan de veilingen is reeds de vorige week opgaaf gedaan van de te bereke nen prijzen, zoodat de bescheiden voor een vlotte afwikkeling in orde gebracht kunnen worden. Intusschen is in de minimumprijzen welke deze week zullen gelden, een kleine wijziging aangebracht, in verband met de toename in aanvoer van som mige producten. Zoo zijn de minimum prijzen voor de tomaten en de bloem kool thans iets verlaagd. Wat de geëxporteerde hoeveelheid be treft in de afgeloopen week, is deze on geveer gelijk aan die in de voorgaande. Uit het Westland werden pl.m. 250 wa gons groenten verzonden, terwijl uiter aard ook veel nog per as wordt vervoerd. DE EERSTE MELOEN! Aan de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk is Maandag de eerste meloen aangevoerd. Hiervoor werd een gulden per stuk betaald. Frieslands in- en uitvoer Hoe raken wij onze zich ophoo- pende exportproducten kwijt? Dit was de vorige week volgens de Leeuwarder Courant in Friesland de groote vraag, vooral ook, omdat boter, zoowel als aardappelen, en in mindere mate ook kaas, niet wekenlang kunnen worden be waard, zonder tot bederf over te gaan. Hard is er toen door hen, die aan ons economisch leven leiding hebben te geven, gewerkt. En met resultaat. Heden juist een week geleden konden we mel den, dat de eerste botertrein naar Duitschland was vertrokken en dat de Nederlandsche Zuivelcentrale den pro ducenten een prijs garandeerde van f 1.55 per kg. Sindsdien is er een groote hoeveelheid boter het land uitgegaan, zoodat thans de voorraden weer normaal zijn. Met aardappelen ging het denzelfden weg. Aardappelhandelaren waren blij. dat men de voorraden, waarvoor in Ne derland zelf geen emplooi was, kon op ruimen en wel tegen condities, die zeer coulant kunnen worden genoemd. Thans is er ook een overeenkomst be treffende de kaas getroffen. Groote hoe veelheden zijn onder garantie van 'e Nederlandsche Zuivelcentrale aange kocht voor België zoowel in Holland als ln Friesland. Wat het laatste gewest be treft, gaat deze transactie via vier groote lichamen, t.w. „De Frico", de Ljjempf", de Koninklijke en de firma Grondsma en Co. Naast dezen Frieschen uitvoer moet ook nog Iets gemeld worden over den in voer, die Friesland, met name de zuivel ln Friesland het meest noodig heeft. In de allereerste oorlogsdagen reeds was er gebrek aan zout. Thans Is de zoutaanvoer weer volkomen normaal. De spoorwegver binding met Boekeloo is weer hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3