SCHOOLMEUBELEN 4 MAANDAG 3 JUNI 1940 KERK EN SCHOOL KED HERV. KERK. Aangenomen. Naar Lichtenvoorde, :and. J. C. van Donge», th*ns hulppre- iiker te Rotterdam. Beroepen te Dussen (N.-Br.) A. A, Koolhaas, cand. te Hulzen (N.-H-); be- •oepen te Vriescheloo C. A. Snoep te Ui- :um. Geref. Kerken. Bedankt voor Campen (Oostfriesland) B. Heetderks, cand. en hulppred. te Wilsum (Graafschap Bentheim). DS. J. KREMER. In verband met in het !and loopende geruchten deelt de kerkeraad van de Geref. kerk van Ede mede, dat ds. J. Kre- raer, Geref. predikant aidaar, die als re serve-veldprediker werkzaam was, in goe den welstand in de gemeente is weerge keerd en met ingang van Maandag 3 Juni zjjn ambtswerk heeft hervat. DE KERK EN DE ZENDING. De in de afgeloopen week te Sneek ge houden zendingssynode van de Geref. kerken in Friesland heeft tot de Geref. kerken in Friesland een eehrijven doen uitgaan waarin zij, doordrongen van den byzondereo nood, waarin het zendiugs- werk dier kerken door de tengevolge der jongste gebeurtenissen ontstane situatie verkeert, de kerken verzoekt in de gods dienstoefeningen van Zondag 9 Juni a.s. de belangen der zending in het bijzonder in den dienst des Woords en der gebeden te gedenken. EEN GEREF. KERK TE BRESKENS. De classis Axel der Geref. kerken heeft besloten te voldoen aan hel verzoek van de te Breskens wonende Gereformeerden om aldaar tot kcrkjnslituceriog pver te gaan. GEREF KERKEN IN HERSTELD VERBAND. Naar wjj vernemen zal de jaarlijksehe conferentie vanwege dc Geref. kerken in Hersteld Verband tot opwekking van het persoonlijk geestelijk leven ook dit jaar worden gehouden. De conferentie zal ech ter niet zooals gebruikelijk op NVoudscho- ten te Zei6t, maar in hel gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Benlveld plaats vinden en om redenen van financieelen aard worden bekort, daardoor ook de deelnejuersprys kan wor den veiffligd. De conferentie vangt aan Zaterdagmid dag 22 Juni en sluit Maandagmorgen 24 Juni. Zaterdagmiddag zal ds, J, J. Buskes Jr. van Rotterdam refereeren os-er: „De hoop der wereld", 's Avonds spreekt ds. E. L. Smelik van Amsterdam-Zuid over: „Geloof en fatalisme". Zondagmorgen ral ds. P. v. d. Vloed van Zandvoort de gods dienstoefening leiden, 's Middags spreekt ds. B. A. Venemans van Harkema-Opeinde over: „Jeremia" en 's avonds ds. J. ter Schegget van Amsterdam-C. over „Ge tuige mi". W. VAN RAAMSDONK. In den ouderdom van 67 Jaar Is te Raamsdonkveer overleden de heer W. van Raamsdonk, rustend onderwijzer der Herv. selltiol uldaar. r>e lieer v. Raams- donk heeft 47 jaar zyn beste krachten aan deze school gegeven en verliet in 1938 het onderwijs met pensioen. DB. J. L. DE WAGEMAKER. Donderdag a.s. viert ds. J. L. de Wage- maker, predikant b(j de Doopsgezinde ge meente te den Ilp-Landsmeer, zyn zilve ren ambtsjubileum. In 19J5 deed de jubilaris zijn intrede in zijn eerste en tot op heden eenige ge meente van den Ilp-Landsmeer. Hier maakte hij in Jan. 191(1 de watersnood mede. Zijn bemoeiingen in die dogen wer den erkend door de uitreiking van de wa tersnood-medaille. De jubilaris heeft zich niet name gege ven aan het vereenigingsleven in zijn woonplaats, waarin hij een kostbaren factor ziet voor de ontwikkeling en goede verslandhouding der inwoners onderling. Sinds een vijftal paren is ds. de Wagen maker nok consulent van de gemeente van Middelie-Kwadiik, terwijl hü als cate cheet werkzaag is te Bussum. Ook is hij assistent-bibliothecaris van de Bibliotheek van de Vereenigde Doopsgezinde ge meente te Amsterdam. In de godsdienstoefening van Zondag morgen a.s. zal de jubilaris een gedachte- niswoord spreken. DS. A- N. FIJNACKER HORDIJK. Donderdag a.s. herdenkt ds. A. M. Pij- ■nacker Hordijk, predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Zlerikzee, dat hij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Pijnacker Hordijk werd In 1887 ge boren en in 1914 candidaat bij de Waal- sehe gemeente. 6 Juni 1915 aanvaardde hij zijn ambt in zijn eerste gemeente te Ouwerkerk in D., op in 1917 naar Olde- berkoop te vertrekken. In 1921 werd hij predikant te Pingjum en in 1925 te Sap- pemeer. Sinds 5 Oct. 1930 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Pijnacker Hordijk is assessor van het classicaal be stuur van Zlerikzee. EXAMEN GODSDIENSTONDERWIJS. Het classicaal bestuur van Haarlem heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk na gehouden examen uit gereikt aan de heeren J. C. v. Bleüenburgh te Worjner en W. K. Janssen te Heem slede. HULPPREDIKERS. Aangezien de reserve-veldprediker, ds. A. B. C. Hofland, weer jn zijn gemeente is teruggekeerd, heeft de heer G. v. Door nik afscheid genomen als hulpprediker van de Geref. kerk van Oostkapelle. De gemeente zong den vertrekkenaen hulp prediker staande de zegenbede toe uit Ps. 134. Aangezien ds, J. Kremer, die als reserve-veldprediker gemobiliseerd was, weer in zijn gemeente is teruggekeerd, heeft de heer J. Lambers Heerspink gis termorgen in de Zuidcrkerk, gistermiddag in het Mil tehuis te Harskamp en gister avond in de Noorderkerk afscheid ge preekt als hulpprediker van de Geref, kerk van Ede. PROMOTIE DR. F. B. JONKER. In de Senaatszaal der VrUe Universi teit te Amsterdam is, zooals wij reeds meldden, Mr, F. B. Jonker, van Werken dam, gepromoveerd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid. Bij deze plichtlgheid, die vanwege de tijdsomstandigheden een eenvoudig karakter droeg, traden als opponenten met den promovendus in het krijt de lieer O. W. Kroes en Prof. Dr. J. Oranje. Nadat de rector-magnificus, Prof. Dr. A. Sizoo, het besluit van den Senaat om Mr. Jonker den doctorsbul toe te kennen, had medegedeeld, verrichtte de promotor, Prof. Dr. P. A, Diepenhorst, het hierbij passende ceremonieel, waar na hij den jongen doctor van harte gelukwenschte. De glans van dezen pro motiedag wordt evenwel, aldus spr. ver donkerd, door de gebeurtenissen, die aller gedachten bezig houden. Het on derwerp van het proefschrift: „Het eco nomisch karakter van defensieuitgaven", ging spr. voort, hangt intusschen niet samen met de gebeurtenissen van thans. Zes jaren geleden toch toonde Dr. Jon ker zijn groote belangstelling voor de defensie, omdat hij officier in het Nederlandsche Leger wilde worden. De weg hiertoe bleek hem evenwel te zijn afgesneden en vandaar dat hij om streeks dien tijd het onderwerp voor zijn dissertatie koos. Het onderwerp en de wijze, waarop Dr. Jonker het heeft behandeld, strekt hem en de Vrije Universiteit tot eere. Hij heeft zich gewacht voor het gevaar van oppervlakkigheid en leverde het be wijs, dat hij grondige kennis van het onderwerp bezit en daarbij de gave heeft om zijn gedachten scherp te formulee ren. Dit alles, besloot de promotor zijn waardeerende toespraak, wettigt ten volle het woord van hartelüken geluk- wensch, ook tot de ouders van Dr. Jon ker en tot zijn aanstaande echtgenoote. De rector-magnificus, Prof. Dr. A. Si- zoo, sloot zich bij deze gelukwenschen aan, waarna de talrijke aanwezigen den Jongen doctor complimenteerden met het door hem verkregen wetenschappelijk resultaat. AMBTSJUBILEUM DS. IJ. v. d. ZEE. Ps. IJ. van der Zee, de oudste pre dikant van de Geref. Kerk van Amster dam-West (Sloterdijk) zal, zooals ge- meld, Donderdag a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling herdenken. Dien avond zal in den besloten kring van den kerkeraad met eenlg afgevaar digden het jubileum eenvoudig worden gevierd, waarbij de voorzitter van het jubileum-comité, Ds. J, B. van der Sijs, het woord zal voeren. Den volgenden avond ontvangt de gemeente gelegenheid haar oudsten herder en leeraar geluk te wenschen. Zondag a.s. zal Ds. van der Zee zijn jubleum met de gemeente herdenken. Kerkelijke examens. Het classicaal bestuur van Amster dam heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt na ge houden examen aan den heer A. J. Hoektra aldaar; dat van Heeren veen aan den heer J. de Vries te Heerenveen en dat van Leeuwarden aan Mej. A. Hoekstra te Leeuwarden. DS. L. SCHOCH NIET NAAR INDIë. De Haagsche Duinoord-Kerkbode meldt, dat ds. L. Schoch voorloopig niet naar Indië zal kunnen vertrekken. Hij zal zijn werk voor de jongeren van Duinoord blijven behartigen en catechisaties blij ven geven. Ds. J. J. v. d. Wall zal in de maanden Juni, Juli en Augustus de diensten in de Kapel leiden en 's mor gens voorgaan in het morgengebed. BEGRAFENIS DS. W. J. v. LOKHORST. Zaterdagmiddag heeft onder zeer groote belangstelling de teraardebestel ling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van ds. W. J. Van Lokhorst, in leven predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Hilversum. Na een korten dienst ten huize van den overledene was er een bijeenkomst in de Groote kerk aan den Kerkbrink te Hilversum. Onder de talrijke aanwezigen waren predikanten van Hilversum en uit den omtrek, voorts uit vroegere stand plaatsen. Ds. G. Lans, Huizen (N.-H.), heeft een persoonlijk woord gesproken. Namens den kerkeraad heeft ds. A. C. Diederiks het woord gevoerd. Op de oude algemeene begraafplaats aan de Oude Torenstraat heeft nog prof. dr. Hugo Vlsscher gesproken, waarna een broeder van den overledene, de heer D. B. van Lokhorst, dank heeft gezegd en de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader heeft besloten. BOUWE VLAS WEER COMMANDANT. In „De Strijdkreet" van deze week richt Kommandant Vlas tot officieren en sol daten van het Leger des Heils de volgen de oproep: „Nu ln Gods voorziening onder buiten gewone en zeer moeilijke omstandigheden de leiding van ons geliefd Leger in ons Vaderland opnieuw in mijn handen is gelegd, is mijn eerste werk, u er mede in kennis te stellen, dat ik vanaf Maandag 20 Mei mijn werkzaamheden op het hoofdkwartier hervat heb. „Ik ben mij diep bewust, dat deze taak te zwaar is om in menschehjke kracht alleen te worden volbracht, maar ik ben evenzeer er van verzekerd, dat mijn vast vertrouwen op mijn God en Heiland, Jezus Christus, en de hartelijke, loyale en vastberaden medewerking van al mijn makkers, mij in staat zal stellen, deze groote verantwoordelijkheid te dragen tot het welzijn van ons geliefd Leger en tot de eer en heerlijkheid van den Naam onzes Gods. „God heeft ons jarenlang het goede doen aanschouwen, en als de tijd nu mocht zijn aangebroken om ons te loute ren, dan weet ik, dat u ook bereid is het offer te brengen. Offers zullen noodig zijn om een heiliger gemeenschap en een vredige, rechtvaardige samenleving op te bouwen. „Het woord „offer" verontrust ons, Heilssoldaten, niet. Wij brengen het met bereidheid, indien het belang van onze medemenschen en de eere Gods dit vragen. „Maar bovenal richten wij het oog op en verblijden wij ons over de menigte kansen, welke ons thans en in de toe komst geschonken worden om den geest van onzen Heiland ln onze daden te openbaren. „In Botterdam, waar wij zelf zwaar ge troffen zijn, heeft de overheid van het begin af aan dankbaar gebruik gemaakt van de diensten, welke onze dappere officieren en makkers onmiddellijk heb ben aangeboden. Ook het Leger in Den Haag werd in deze hulpverleening inge schakeld „Tienduizenden hunkeren naar een aanmoedigend woord, roepen om ver troosting; duizenden zielen zijn door boord van smart. Laat ons hun den bal sem Gileads brengen. „Wij moeten sterk zijn en wij kunnen sterk zijn, als wij onze kracht zoeken in onzen God en vastberaden de handen in eenslaan, om eendrachtig en fier onze Legervaan en de eeuwige beginselen, welke zij vertegenwoordigt hoog te hou den". UIT DE TIJDSCHRIFTEN. Ofschoon onze gekneusde samenleving ook in de linie der week- en maand bladen bressen vertoont en nog meer dere vertoonen zal zijn toch talrijke periodieken op hun post gebleven Daar toe mag zeker gerekend worden „De Hoofdakte" (red. M. J. Leendertse), die voor den examentijd, evenals in 1939, weer een speciaal tentamen-nummer ge reed heeft, dat keur van welverzorgde artikelen bevat, die de adspiranten in Af gelegenheid stellen, zichzelf vooraf te examineeren. De inhoud van dit nummer omvat het geheele examenveid en de namen der schrijvers van de artikelen waarborgen, dat de belanghebbenden er stevige voorbereiding aan hebben. Over Evangelisatiewerk „ergens in Nederland" schrijft mevr. C. C. D.-v. d. L. in „Woord en Daad" een uitvoerig ar tikel, dat de verdienste heeft niet de theorie, maar de praktijk van dezen in onze dagen dubbel noodigen arbeid syste matisch te beschrijven. Alle onderdeelen passeeren de revue en wij vereenigen ons van harte met den slotzin: „Als God er u toe roept, gehoorzaam dan, want het is het heerlijkste werk, dat Hij een mensch kan opdragen." Examens DURE EN OVERBODIGE EXAMENS VOOR DE ACCOUNTANCY. Herhaling van examens op Rijkskosten is geldverspilling, In „De Magistratuur", het anti-rev. maandschrift voor gemeentepolitiek, schrijft de accountant, J. L. van der Pauw, te Rotterdam, over „departemen tale geldverspilling",, en noemt daarbij o.m. de accountants-examens als voor beeld. Z.l. Is het een geheel overbodige luxe, dat men tot dusver elk jaar een com pleet accountants-examenapparaat „in beweging zet", waardoor afgezien nog van de honoraria der examinatoren een zee van tijd verkwist wordt, door ver scheiden ambtenaren weken en maanden uit hun normaal werk te halen. Al jaren lang examineeren volledig bevoegde ac countants, leden van dezelfde accoun- tantsvereeniging (Het Ned. Instituut van Accoutants), elkaar nog eens voor ac countant Rijksaccoutants-examen ten behoeve en op kosten van het Rijk. De heer Pauw besluit: Er zijn in de laatste jaren veel bezui nigingen ingevoerd, welke hard doch noodzakelijk waren, maar het ligt toch eerder voor de hand om te beginnen met het schrappen van uitgaven, welke geen offers vergen, ten hoogste de zelfover winning om een bureaucratisch stok paardje op stal te zetten. ACADEM. EXAMENS. AMSTERDAM. Vrije universiteit. Can- didaat6-examen rechten mej. A. H. Olde- boom, Glanerbrug en J. Douma, Britsum. AMSTERDAM. In de op 31 dezer ge houden doctorale examens pharmacie, gelieve men den naam van de als ge slaagd opgegeven mej. A. H. W. Ekels te vervangen door: mevr. A. H. W. van Amstel-Ekels. UTRECHT. Doet. rechtswetenschap: de heer jhr. H. M. E. van den Brandeler; doet. klass. lett.mej. M. van Scherpen- huyzen Rom; doet. Ned. leteren: de hee ren W. Delteyk, H- Laméris; prop. theo logie: mej. H. van der Schoot, mej. I. W. K. Oberman. Semi-arts: de heeren H. Kruyt, H. C. Overbosch, M. C. Verloop; arts: de heeren J. G. M. van der Ven, M. P. Bruynzeel, R. W. von Nordheim, W. S. Frederik, H. W. Hageman; theor. tand- heelk. Ie ged.: de heeren G, J. Wessel- dijk, E. B. Jacobs, H. C. Oerlemans; theor. tandheelk. 2e ged.: de heeren F. H. Driessen, J. A. van Ommeren, L. G. van Omme, mej, W. C. Wesselink, L. J. M. Susante; tand-arts; mevr. J. G, Been hakker-van den Brink, C. van Harten. Doctoraal veeartsenijkunde 2e ged. de heeren J. D. Beyers, G. W. Brink, J. W. Bussink. W. F. A. Janssen. A. W.Mid- delberg, G. J. A, Scholten, E. J. Voute. Assistens-examen der Centrale Ver- eeniging voor openbare leeszalen in Ne derland. cursus Nijmegen: de dames P. H. J. Denninghoff Stelling. Dordrecht. M. I. Gerhardt, Rotterdam. M. Marx, Bus sum, E. E. Mos, Hilversum, S. H. Reedijk, Rotterdam. J. C. van Rees, Rotterdam, D. Soetens, Nijmegen, J. J. Swagers, Utrecht en M. J. van Weel, Heemstede, Ch. J. Werner, Rotterdam, M. Th. Wes tendorp, Amersfoort. Cursus Sittard: de dames: N. 3uyzen, Sittard, R. Groneman, den Bosch en J. Sprangers, Breda. Cursus Utrecht: mej. N. Caro, Utrecht, Cl. M. Goudswaard, Rotterdam, M. A. Jansen, Utrecht, A, J. Kooyman, Amster dam, A. Kornmann, Haarlem, M. Kouwe- naar, Bergen N.H., M. H. Osinga, Gronin gen, H. G^Postema, Overveen, E. Tariska, Schiedam, A. G. van der Velde, Maartens dijk Utrecht. Een candidaat afgewezen, éen her-examen. Dlrectei sewinkel, Leiden,, P. den Haag, Moerkerckei dam, S. van 1 ga, Vught N.E H. A. Visser, Bres, den Haag. LEIDEN. Apotht de heer K. Thiene GRONINGEN. A\ heer L. J. de Jonge 8TAATSEXAME 'S-GRAVENHAGE, schriftelijk gedeelte va*, men gymnasia zal niet, gelx. lijk werd vermeld, gehouden 3 en 4, doch op 4 en 5 Tuni a.s. gebouw Amicltia, Westeii ie 15 te 's-Gra- venhage. Wat de Radio geeft Dinsdag 4 Juni. JAARSVELD. 414.4 m. A.V.R.O.-uitzen- ding. 6.306.50 V.P.R.O. 8.00 Berichten A.N.P.; 8.10 Gram.mu- ziek; 8.30 Orgelspel; 8.50 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.mu ziek; 10.30'Ensemble Jonny Kroon (11.00 11.20 Huishoudelijke wenken); 12.00 Pianosoli; 12.15 A.V.R.O.-orkest; 12.45 Berichten A.N.P., gram.muziek; 1.00 Omroeporkest en soliste; 2.00 Declama tie2.20 Pianovoordracht; 2.50 Gram. muziek; 3.30 Officieele berichten; 4.00 Gevarieerd concert (opn.); 5.00 Voor de kinderen; 5.30 A.V.R.O.-Amusements- orkest en solist; 6,30 Jeugduitzending; 6.50 Gram.-muziek; 7.00 Leden van het Omroeporkest; 7.30 Officieele berichten, event, reportage; 8.00 Berichten A-N.P.; 8.10 Gram.muziek; 8.40 Omroeporkest, solist en het Hilversumsche vreuwen- koort; 10.00 Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 m. N.C.R.V.-ultzen- ding. 11.15—11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten A.N.P.; 8.10 Gewijde muziek (gr. pi.); 8.20 Gram.muziek; 9.00 Berichten (Fransch)9.15 Gram.muziek; 11.15 Berichten (Engelsch); 11.30 Gram. muziek; 12.00 Quintolia (12.451,00 Be richten A.N.P.); 1.30 Gram.muzieic; 1.45 Berichten (Fransch); 2.00 Gram.muziek; 2.45 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek; 3.15 Berichten (Fransch); 3.30 Vervolg van 2.45; 4,00 Gram.muziek; 4.45 Apollo-ensemble en gram.muziek; 6.15 Berichten (Engelsch); 6.30 Orgelspel en gram.muziek; 7.30 Gram.muziek; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 Berichten (En gelsch); 8.30 Bel Canto (9.15—9.30 Be richten Engelsch)10.00 Berichten AH. P., sluiting; 11.15—11.30 Berichten (Fr.), DE VEEVOEDERVOORZIENING. Tot 1 Febr. 1941 geen krachtvoeder. Tijdig inkuilen van gras gewenscht. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het navol gende bekend; De landbouwers dienen rekening te houden met het feit, dat in het alge meen tot 1 Februari 1941 voor het rund vee geen krachtvoeder zal worden toege wezen. In verband hiermede zal een zoo groot mogelijke hoeveelheid hoogwaardig ruwvoeder moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend gewenscht, vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uitbreiden van den verbouw van stoppelgewassen. In dien nog mogelijk, is het eveneens ge wenscht den kalftijd te verschuiven. Voor inlichtingen omtrent het inkuilen enz., wendde men zich tot den rijksland- bouw voorlichtingsdienst. Maïs voor uitzaai beschikbaar. Voorts maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat landbouwers, die vopr veevoederdoel einden mais willen uitzaaien, daartoe mals toegewezen kunnen krijgen door den plaatselijken bureauhouder. Deze toewijzing zal geschieden op enkelvoudige witte bonnen (model z). Per ha uit te zaaien mais zal ten hoogste 175 kg. zaalzaad worden ver strekt. De landbouwers worden er nadrukke lijk op gewezen, dat zij, alvorens een be stelbon aan te vragen, zich er van dienen te vergewissen, dat hun leverancier in derdaad mais, welke voor zaaidoeleinde geschikt is, kan leveren. FIRMA J. ROTHUIZEN ZN., HEELSUM BIJ ARNHEM door P .„or, a.r sHé'ÓVL 41. „Trek je er niet al te veel van aan", heeft hij even later gezegd, toen hij merkte, hoe zijn woorden Jannie hinderden. „Jullie kunt nog aar dig wat verliezen, eer je aan den grond zit. Zoo gauw de tijden beter worden en de prijzen stij gen, moet Wout zien, de een of andere baan te krijgen en de boerderij te verkoopen. Dat heb ik hem al duizendmaal gezegd, 't Was niet kwaad als hij alvast maar eens ergens op soUiciteeren ging. Hij heeft toch nogal wat letters gekauwd met? En hij kan praten over het bedrijf, als een professor. Zulke lui kunnen ze bij de crisisbewe ging goed gebruiken. Daar zijn het allemaal van die stuurlui aan wal, die met babbelen aan den kost komen". Scheidend op de crisismaatregelen heeft Henk zijn zwager en diens bedrijf vergeten, zeer tot Jannie's tevredenheid. Ze had het tevoren kun nen weten, bij Henk geen troost te krijgen en zijn onaangename woorden achtte ze als welver diende straf. Wat had ze met haar broer over haar man te spreken? Angst had er haar toe ge dreven, Jawel, maar ze deed toch verkeerd. Wat is er geworden van het groeiend geluk? Het is haar, of er tientallen van jaren liggen tus- schen het heden en den tijd, dat ze zich zonne kind dacht. Ze heeft een onbestemde vrees voor grooter leed. En ze denkt steeds vaker aan Leek- stras vervloeking. Ze bidt. Ze bidt veel en lang. Het is een onbe stemd roepen tot een onpersoonlijk God. Het geeft rust noch troost. Ze wil Gods toorn bezweren door geloften, door offers. Ze zuinigt uit op haar huishoudgeld, om te kunnen geven aan wie vraagt. Ze is mild, te mild vaak voor de bedelaars, de woonwagen kinderen. die weten, dat er op "t Zonnehuis" open ooren en open handen zyn. Maar ook haar goede werken geven Jannie den verloren vrede niet terug. Nu die Zondagsschool. Kan het niet wezen, dat God zelf den 'jongen dat verlangen in het hart heeft gegeven? Het kin niet goed zijn, dat Dolf opgroeit, alsof hij enkel voor dit leven zou ge schapen zijn. Zou hij nu werkelijk op zoo'n Zon dagsschool zulke verkeerde begrippen kunnen krijgen. Ze gelooft het niet. XVIII. „Oom, is het echt waar, dat Lenie en Henk naar de Zondagsschol mogen?" „Ja hoor!" „Sinds wanneer mag jij je mond roeren, als groote menschen in gesprek zijn?" vraagt Wout verre van vriendelijk. Dolf zwijgt, haalt de schouders op. Zoo gewel dig was dat gesprek tusschen vader en oom Henk niet, maar vader wordt nu eenmaal woest, als je over de Zondagsschool praat. En Dolf wil er toch zoo héél graag heen. Er is niks van aan, dat de Zondagsschool enkel maar is voor kinderen van menschen, die naar de kerk gaan. Dat heeft va der de vorige week gezegd, maar dat heeft hij lekker mis. Zoowat al de kinderen van school gaan er tegenwoordig heen en die d'r vaders en moeders gaan bijna geen van allen naar de kerk. En alsof dat niet genoeg is, vertelde kleine Henk. dat hij er Zondag ook met Lenie naar toe mag. Verbeeld je, Henk is pas zes en Lenie zeven. Straks wordt hij nog uitgelachen, omdat hij thuisblijven moet. Je moogt niet met je neus overal bij zitten, manneke", gaat Wout voort, iets vriendelijker na. „Ga jij maar bulten spelen". „Jóü begrijp ik niet", barst hij uit, zoodra Dolf weg is. „Je noemt jezelf atheïst en je stuurt je kinderen daarheen?" „Welja. Aan mij zie je het beste, dat het geen kwaad doet. Wij stapten er ook als brave kinde ren heen, wat jou, Jannie? En we zijn toch niet bepaald kwezels geworden". „Wat ik zelf niet geloof, laat ik ook mijn kind niet wijs maken". „Jö, doe niet zoo overdreven. Onze Lenie wou er graag heen het staat, hè, als je naar zoo'n Zondagsschol gaat en Henk doen we er een groot genoegen mee, als hij ooit permissie krijgt. Dat jong was er al zoo gebelgd over, dat hij niet gelijk met zusjelief naar school mochtDaar konden we niets aan doen, maar ditDe kin deren vervelen zich maar, zoo'n langen Zondag thuis. Gun ze een verzetje. Wat ze daar te veel aan fijnigheid opdoen, vloek ik er thuis wel uit". „Alle menschen bezitten niet dezelfde capaci teiten", bijt Wout van zich af. „Ik herinner me niet, dat wij er zoo bizonder veel fijnigheid hebben opgedaan", mengt Jannie zich in 't gesprek. „We vonden de verhalen mooi en daar bleef het verder bij. Ze gaan er immers toch maar tot hun twaalfde jaar naar toe?" „Welja. En als ze op een mulo of H.B.S. zijn, krijgen ze wel andere ideeën. Dan blijft er van 't geloof niet veel hangen". „Dan komen ze op den leeftijd, om met vrucht godsdienstonderwijs te kunnen ontvangen. Dat is mijn opinie, Henk! Zoodra Dolf in de stad op school is, zal Ik zien. hem ergens op een catechi satie te doen, waar hij overeenkomstig mijn rich ting onderwezen wordt. Er is daar gelukkig een afdeeling van den Protestantenbond". „Als je er maar meer succes mee hebt dan met de Zondagsschool van de V.P.R.O.", grinnikt Henk. Dat striemt. Toen Dolf eenige maanden gele den begon met vragen en vervolgens dwingen, om naar de Zondagsschool te mogen, is Wout op de gedachte gekomen, hem naar die halve-uur- tjes te laten luisteren. Voor de kinderuurtjes van de A.V.R.O. had hy, vooral in den winter, ook nogal interesse. Evenwel waar het aan lag, is niet te zeggen, maar Dolf's belangstelling was bij deze vertellingen ver beneden peil gebleven. De eerste maal had hij er verveeld bij gezeten, de tweede maal was hij halverwege opgestaan en had slechts vaders gebiedende blik hem weerhou den. de kamer te verlaten. De derde maal had hij gevraagd, of het niet meer hoefde. „Als je het zoo vervelend vindt, nee, dan hoeft het het niet meer", had Wout geantwoord, „Maar zeur me dan ook nooit meer over die Zondags school van mevrouw Klarenbeek. Als je hier nog geen half uur naar luisteren kunt, hoe zou je het daar dan een héél uur kunnen?" Dolf heeft daarna werkelijk een paar weken over zijn verlangen gezwegen, maar den laat- sten tijd is hij er weer met verdubbelde energie aan begonnen. „Het zal toch niet gebeuren", neemt Wout zich voor. Hij is er benieuwd naar, hoe het die twee van Henk bevallen zal. Lenie maakt het, op school niet al te best. Ze kan beter babbelen dan lee- ren. Kleine Henk zit geen vijf minuten stil, springt bij al, wat hij doet, van den hak op den tak. Met een paar keer zal er het nieuwtje wel af zijn. Wout vergist zich. „Die mevrouw Klarenbeek lijkt wel een wondermensch te zijn", vertelt Gre ta een maand later. „Henk begint Dinsdags al te vragen, hoeveel nachtjes hij nog slapen moet, eer het weer Zondag is en Lenie, die toch aan schoolgaan zoo'n hekel heeft, begint Zondags om half één al te vragen, of ze nog niet weg mag". „Je lijkt wel mal, om die kleine stumpers zoo'n eind te laten loopen net op het warmst van den dag", snauwt Wout. „Loopen is gezond. De mijne zullen niet zoo vroeg op de fiets zitten, ais die van jou. En ik heb op deze manier een paar uur rust, dat is ook wat waard". (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7