LEIDEN EN OMGEVING MAANDAG 3 JTXNI 1940 PAGINA 2 0FFIC1EELE PUBLICATIES AANMELDING GEDEMO BI LISEEK DEN' De Burgemeester der gemeente Lel den maakt bekend dat dienstplichtigen, die door de Nederlandsche of Duitsche autoriteiten of commandanten naai hunne haardsteden zijn gezonden zon der een bewijs van groot verlof te heb ben ontvangen en dienstplichtigen die op eigen initiatief naar hunne haard steden zijn teruggekeerd, zich binnen 8 dagen na aankomst moeten melden aan de afdeeling Bevolking. Burgerlijke Stand en Militaire Zaken, Stille Rijn No. 3. Het bovenstaande ontheft hen die wel een bewijs van groot verlof hebben ont vangen niet van de aanmeldingsplicht. De Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden. 3 Juni 1940. DISTRIBUTIESTAMKAARTEN VAN VLUCHTELINGEN EN MILITAIREN. Hier ter stede aanwezige vluchtelingen uit Rotterdam of andere „verwoeste ge bieden". die zelf in hun voeding en on derhoud voorzien, moeten, voor zoover zij in het bezit zijn van een Distributie stamkaart deze komen toonen aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. Hier aanwezige vluchtelingen, die zelf in voeding en onderhoud voorzien, die niet meer in het bezit zijn van een Dis tributiestamkaart, kunnen een nieuwe aanvragen aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, dat zich met het Distri butiekantoor van de gemeente hunner inwoning in verbinding zal stellen. In afwachting van de uitreiking der nieu we kaart kunnen zij een suikerbon in ontvangst nemen. Militairen, die hun distributiestam kaart niet volgens het voorschrift bij hun onderdeel hebben ingeleverd, en die in het bevolkingsregister te Leiden zijn In geschreven. kunnen zich aan het Distri butiekantoor. Oude Rijn 132, aanmelden tot het verkrijgen van een nieuwe. De Burgemeester, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 3 Juni 1940. KOFFIE VOOR CAFé EN RESTAURANTS. Exploitanten, die ten genoege van het Distributiekantoor. Oude Rijn 132, kun nen bewijzen, in het geheel geen voor raad koffie te bezitten, kunnen bij ge noemd kantoor een aanvrage indienen om een voorschot op de later te verstrek ken toewijzing. Deze bepaling geldt niet voor thee. TEXTIELWAREN. Met nadruk worden textielhandelaren gewaarschuwd tegen het maken van aanteekeningen op distributiestamkaar ten. Zij hebben daarvan op de dubbele verkoopbon uitsluitend het nummer en de gemeente van uitgifte te vermelden. EEN MOOIE GIFT. Ds. Ottevanger heeft van de Wed. J. B. voor dekking van het tekort in de Ned. Herv. Gemeente alhier een gift van ƒ500 ontvangen. DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Mei 1940) ingelegd f 122.555.98 en terugbetaald 423.705.83: 46 nieuwe inleggers zjjn ingeschreven en 56 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 17990 Inleggers, in clusief 1499 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde Mei 1940 ƒ7.804.673.13. In 2641 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 8.348.25 ontvangen. N V. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN. Verslag over 1939. De Directie der N.V. Hollandsche Con- slructiewerkplaatsen heeft voor de op 11 Juni te houden jaarlijksche algemccne vergadering van aandeelhouders een ver slag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: De omvang en de aard van onze op drachten in het afgeloopen jaar waren bevredigend. Het geplaatste aandeelen kapitaal is door de emissies van 1938 en 1939 gebracht op ƒ500.000. De verruiming der geldmiddelen heeft bijgedragen tot verhooging van de omzet en van dc winst. Sedert September 1939 viel een ver schuiving in de bestemming onzer werken te constateeren. waaraan het bedrijf zich grootendeels beeft weien aan te passen. Daardoor waren onze fabrieken per 31 December ruim van werk voorzien, ter wijl de omvang der opdrachten, in 1940 ontvangen, alle reden iot tevredenheid gaf. Onze fabrieken hebben door de inmid dels in Nederland ingetreden oorlogstoe stand tot dusverre niet geleden. Wij zyn echter genoodzaakt een niet onbelangrijk deel der in uitvoering zijnde opdrachten, bestemd voor het buitenland, stop te zet ten, waardoor wij vermoeden, dat onze Vennootschap schade zal lijden. Vorde ringen op buitenlandsche afnemers zullen eventueel niet geïnd kunnen worden, ter wijl ook op valuta's verlies zal ontstaan. Wij hebben gemeend de door ons geschatte verliezen te moeten reserveeren. Onze Nederlandsche aanverwante on derneming heeft in het afgeloopen jaar bevredigende resultaten opgeleverd. Ten gevolge van den oorlog heeft zij geen ma- terieele schade geleden. Over onze Belgische aanverwante on derneming is ons niets bekend. Rekening houdend met de ligging dezer fabriek, hebben wij gemeend onze deelname in deze onderneming met 35.000.af te moeten schrijven. Zooals uit de Balans en Verlies- en Winst rekening blijkt, wordt aan de Aandeel houders voorgesteld uit bet batig saldo een dividend van 25 pCt. over het aan deelenkapitaal uit te keeren, onder aftrek van het reeds betaalde interim-dividend ad 10 pCt. HULPVERLEENING AAN VALKENBURG EN OMGEVING. De collecte van Zaterdag. De ftnancieele afdeeling van de Com missie voor Hulpverleening aan Valken burg onder leiding van den heer W. v. d. Laan, heeft Zaterdag ln Leiden een bus collecte gehouden ten behoeve van de hulpverleening. Het resultaat van deze collecte was zeer bevredigend. Niet minder dan f 3000 werd op deze wijze bijeengebracht. De giften waren vele en zeer uiteen loopend. In de bussen werden aangetrof fen geldswaarden van een halve cent tot vijf en twintig gulden, waaruit blijkt, dat de Leidsche bevolking in zijn geheel deze collecte naar krachten heeft gesteund. De Commissie is zeer voldaan over het geen ook Zaterdag weer is bijeenge bracht, wat haar in staat stelt een deel van de vele nooden te helpen lenigen. Tot het welslagen van deze collecte heeft in hooge mate bijgedragen het groote aantal helpers, die de Commissie hun diensten hebben aangeboden. Langs dezen weg dankt de Commissie hen, die haar hebben gesteund, èn de gevers èn de helpers. Meer speciaal dient hier te worden vermeld de hulp. verleend door het Nederlandsche Roode Kruis, afdee ling Leiden, de opleidingschool voor be waarschoolonderwijzeressen en het Leid sche Studentencorps. Op verzoek van de Commissie is boven dien gister ln verschillende kerken van Leiden voor hetzelfde doel gecollecteerd. De eerste verantwoording, welke daarvan binnenkwam, was die der Roomsch- Katholleke kerken, alwaar onder leiding van den heer W. J. Kriek ruim f 500 ge collecteerd werd; verder van de Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden f 25. De overige verantwoordingen zijn nog niet ingekomen, terwijl ook niet alle ker ken in de gelegenheid waren deze col lecte reeds gister te houden. Muziekschool van „Toonkunst" Uitvoering der leerlingen. Dagen van verschrikking zijn over ons heengegaan. Wij waren verslagen door het leed, docli met Gods hulp hebben wij ons weer opgericht. Wij hebben toevlucht voor den nood onzer zielen gezocht aan den voet van het kruis. „De offeranden Gods zijn een gebroken geest; een ge broken en verslagen hart zult Gij, O God. niet verachten." Dus hieven en heffen wij de handen tot de woonstee Zijner heer lijkheid om kracht. En met de nieuw verworven kracht werken wij tot herstel van het verbrokene. Eerst onder materieel, doch daarnaast onder cultureel opzicht. Want de zaken van schoonheid en kunst en die van de opvoeding daartoe mogen niet worden verwaarloosd. Zij behooren immers ook tot het geheel der dingen, waaromtrent de wensch is te kennen gegeven, alles zooveel mogelijk zijn gewonen pang te doen gaan. Niets kan ons aangenamer zijn. Het is zeer goed te begrijpen, dat reeds tengevolge van den eersten schok op 10 Mei. rnen alle belangstelling voor kunst en muziek ineens verloor. Deze be langstelling dient zich zoo spoedig moge lijk te herstellen, omdat bij name de muziek een element in het leven, een element der cultuur vormt, waarvan de waarde, zooals we reeds vroeger herhaal delijk hebben betoogd, niet is te schatten. Uitspraken van Beethoven. Novalis, Schelling en vele anderen zouden dit kunnen onderstrepen. En ik herinner in het bijzonder aan het prachtige lied van Schubert „Der holde Kunst", dat bijna iedereen kent. Doch deze „holde Kunst", de muziek, moet worden geleerd, be oefend, wil men de schoonheid en de waarde er van niet slechts passief onder gaan, doch met geschoolden zin ten volle genieten. Daarom vestig ik met nadruk de aan dacht op de Muziekschool van de Mij. voor Toonkunst, waaraan een uitsteken de staf van leerkrachten werkzaam is. Gedurende vele jaren hebben we reeds herhaaldelijk met den meesten lof ge schreven over de wijze, waarop de school haar taak opvat en de resultaten welke werden bereikt. Dat we dat thans nog in t bijzonder met klem in herinnering brengen, vindt zijn grond in de omstan digheid, dat velen na de schokkende ge beurtenissen, die wij beleefden, juist ten opzichte der muziekbeoefening immers door zeer velen beschouwd als een on- noodipe luxe een zekere latente, zelfs een min of meer afkecrige houding heb ben aangenomen. Dat is zeer zeker vol komen te begrijpen, doch daarom is het nog niet goed te keuren. Wij moeten on der de huidige omstandigheden dc cul tuur van geest en gemoed even hoog houden als liet streven naar materieele zelfhandhaving. Er staat geschreven: De merisch zal bij brood alleen niet leven. Al is het dan niet de allerkostbaarste, do muziek behoort toch ook tot de geeste lijke spijze, die den mensch verkwikt. Naar de samenstelling van het pro gramma droeg de leerlingenuitvoering van Zaterdagmiddag het karakter van een concert, waarvoor een zeer smaakvol programma was samengesteld. Het waren uitsluitend oudere leerlin gen, die dit programma uitvoerden onder leiding hunner mentors. De uitvoerige inleiding van dit eerste verslag onder veranderde omstandigheden, alsmede de noodzakelijkheid tot beperking van de plaatsruimte, dwingen mij heel kort te zijn. Bij het volgend concert, niet op 8, doch op 15 .Juni, hopen wij ons uitsluitend aan de uitvoering te wijden. Uitgevoerd werd ten eerste het Trio in hes gr. t. van Mozart, voor piano, viool en violoncel, door achtereenvolgens mej. E. A. M. Olivier, en de hecren P. van Heusden en W. Walther Boer; een zeer aannemelijke en goede vertolking, al is dit stuk eigenlijk meer geschikt voor beroepskunstenaars. De Sonate in F gr. t. van Grieg. voor viool en piano, werd op muzikale wijze ten gehoore gebracht door mr. A. H. Heering en mej. M. S. Dauvellier. Zonder deze knappe prestatie in 't minst te willen onderschatten, nieenen wij, dat de mooi ste voordracht die was van liet Kwartet in Es gr. t., op. 16, van Beethoven. De pianopartij moest hierbij worden gespeeld door den directeur der inrichting Hans Franco Mendes, doch de drie strijkers, de heeren P. van Heusden. viool. J. J. Roelofs, alt, en W. Walther Boer. cello, leerlingen, hebben evenzeer treffend mooi spel ten beste gegeven. Bij name bet An dante cantabile muntte uit door gaafheid en muzikaal spel. Het samenspel was hierbij tot een merkwaardige hoogte op gevoerd. Een tweetal liederen van Grieg, „Ein Schwan" en „lm KahneV werden met mooie stem en goede voordracht gezongen door mej. A. van Rijnbach. Twee liederen van Hugo Wolf. „Auf ein altes Bild" en ..Fussreise vonden door mej. A. de Lange een danbare vertolking. Beide dames zijn leerlingen van mevr. Suze Luger. Men neme voor ditmaal genoegen met deze notities. Moge op 15 Juni liet zaaltje geheel gevuld zijn. Het is de moeite waard. N. J. S. STICHTING ZUID-IIOLLAND 1940. Herstel van het bedrijfsleven. In overleg met de commissie voor de oorlogsschade en met Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land lieeft <le Commissaris der Koningin in die provincie op Donderdag 30 Mei 1.1. de „Stich ting Zuid-Holland 1940" in het leven geroepen. De stichting heeft tol doel met de na der te harer beschikking te stellen mid delen liet herstel van liet bedrijfsleven in de provincie Zuid-Holland te bevor deren en daarvoor tegemoetkoming te geven in de materieele oorlogsschade, geleden in de verschillende gemeenten in de provincie. De gemeente Rotterdam valt buiten de bemoeiingen der stich ting. Aldaar is dc stichting Rotterdam 1940 tot gemeld doel werkzaam. Het bestuur der stichting wordt ce- lormd door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland jhr. inr. dr. H. A. van Karnebeek en de leden van Gedeputeerde Staten dier pro vincie mr. E. J. M. H. Bolsius, ror. J. J. R. Schmat cn C. G. Roos. Mr. Bolsius treedt op als vicc-voorzitter van het be stuur. Het bureau der stichting, bestaande uit dr. A. H. Giinther en mr. H. F. Torringa, administrateurs ter provinciale griffie van Zuid-llolland, is gevestigd in bet gebouw van liet Provinciaal Bestuur. Adres Stichting Zuid-Holland 1940, Kor te Voorhout 9 te 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Dekker, 26 j. en M. E. Houthoff, 26 JW. F. Nieuwenburg, 24 j.. en J. E. MarJjt, 22 J.; J. Regeer, 22 j., en J. Linschooten, 19 J.; L. M. Speet, 26 j., en Y. A. Marks, 20 j.; G. Stavleu. 20 j., en J. van Gorsel, 19 J. Bevallen: M. Bronmeljer geb. van Eijk, d.; M. B. v. d. Jagt geb. Beenker, d.: H. J. Kok geb. de Graaf, z. Overleden: N. A. Noest wed. van W. Hannaart, 78 J. Alphen a.d. Rijn HOE DE VOETBAL ROLDE. Voor hel eerst sinds langen tijd is Za terdagmiddag op het A.R.u-terrein weer een voetbalwedstrijd gespeeld. Het tweede elftal van A.R.C. speelde te gen M.S.Y. 1, hel .uitstekende elftal van de Martha-Sticbting. Ook nu weer moesten dc A.R.C.-ers met een nederlaag genoegen nemen (53), welke voornamelijk veroor zaakt werd doordat het speltempo van M S.Y. veel sneller was en tevens doordat de links-achter van A.R.C. een zeer zwak ken wedstrijd speelde en schuldig was aan drie doelpunten. De wedstrijd was het aanzien ten volle waard. ERNSTIG ARBEIDS-ONGEVAL. In de dakpannenfabriek van de fa. Kloot Mevburg te 's Molenaars had een ernstig arbeidsongeval plaats. De 21-jarige C. Hes- seling, die eerst kort bij genoemde fa. werkzaam was, kwam met de linkerhand onder een z.g. pannenpers, waardoor de drie middenvingers van de linkerhand afgesneden werden. Nadat hem ter plaat se de eerste hnlp was verleend is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG. In de plaats van wijlen ds. W. J. van Lokhorst zal thans ds. de Looze van Gou da den nieuwen voorgangers van de Evan gelisatie, den Eerw. heer A. P- de Jong, tol zijn werk alhier inleiden. Dit zal ge schieden in den morgendienst Zondag a.s. AUTO'S VERBRAND EN EEN VERDWENEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op het terrein voor de Alphensche lis- baan een^aulo geheel en een auto gedeel telijk verbrand." Op deze plaats stonden drie vrachtauto's en het vermoeden be staat dat men daaruit wat benzine heeft willen lappen. In een der tanks werd een gat ontdekt. Waarschijnlijk is hierbij vuur gebruikt en is de benzine in brand ge raakt. Omwonenden hebben de brand ont dekt. doch eer de spuit ter plaatse was bleek er van een der auto's niets meer te redden, terwijl een ander gcleellelijk is verbrand. De derde auto is door de(n) da derf s) zeker tot buil verklaard, wani die is niet meer tc vinden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. OPBRENGST PINKSTER-COLLECTE. De Pinkster-collecte voor de zending, welke in de Geref. Kerk van Alphen ge houden is, heeft f 290.44 opgebracht, waaronder een gift van f 100. NAAIVEREENIGING „JACHIN". De jaarlijksche collecte aan de huizen door de Geref. Naaivereeniging „Jachin" gehouden, heeft f 226.30 opgebracht. MAN BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND. Zondagmorgen vroeg wilde de boeren arbeider O., wonende op bet Mariahofje bij Gouwsluis, enkele kledingstukken van een zolder halen Hij gebruikte hierbij een lampje, waardoor plotseling het goed in brand vloog. Bij de pogingen het vuur uil te maken raakten de kleedingstukken wel ke de man aanhad in brand. In zijn rade loosheid rende hij naar beneden en den straatweg over nahr zijn patroon den landbouwer de V. Hier bad men de te genwoordigheid van geest den man het brandende goed van het lichaam Ie ruk ken en met zakken de vlammen te dooven Hij bekwam ernstige verwondingen aan gelaal en borst, waarvoor de doktoren Mildernisse en Munting eerste hulp ver leenden. Het slachtoffer, dat hevige pijn leed, is naar zijn woning vervoerd. OOK FIETSERS MOETEN LICHT OP HEBBEN. De politie heeft opdracht ontvangen streng toe te zien dal wielrijders als net luister ingetreden is, niet zonder licht rij den. Het is ook het belang van de weg gebruikers zelf, dat zij licht voeren, maar net moet natuurlijk afgeschermd worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina, dochter van G. van de Laar en W. Scheffcrs. Bevolking. Ingekomen van: De Bilt. Westerlaan 9, Woutertje van Kempen, huishoudster, Jongk. Coninck,straat 11; Bodegraven, Em- maknde 70, Jan W. Moen en gezin, land arbeider. Korlsteeksterweg 17; Nieuwer- kerk a. d. IJssel, Parallelweg 49, Willem Boelc en gezin, schilder, Linaenbovcstraat 51; Nijkerk, Oosterstraat 21; Knny II. van Galen, Bruggestraat S; Alkemadc, Rijpwè- tering D 53, Cornelia A. Maas, dienstbode, Woubrugscheweg 17. Vertrokken naar: Voorburg. Groen van Prinstererlaan 6. Cornelia de Kwaadste- niet, Raadhuisstraat 41; 's-Gravenhage, Bronovolaan 5, Margarelha Peters, Raad huisstraat 44; Leiden, Vondellaan 16, Hen drik B. de Groot, kantoorbediende, van Boetselaerstrnat 7a rood; Utrecht, Palem- bangstraat 15bis a, Reinier Hendriksen, boomkw.knecbt, Groenweg 16; Drieh. Rij- senburg, v. d. Meulenstraat 15; .Tacom Hen driksen, tuinareb., Groenewcg 16; Leer dam, Hoogstraat 37. Hendrik de Roos, bakkersknecht, Jorisstraat 8; Zaandam, Schoolmcestcrslraat 57, Pieter Ilesseling, winkelbed., H. de Grootstraat 34; 's-Her- togenbosch, Citadcllaan 119, Joannes van Bcrkum. meterijker, Stevinstrant 12; Hoo- gezand, Woldwey 21, Cornelis W. Schutte, leeraar Chr. H.B.S„ Stationsstraat 16; Lei den, Rijnsb.weg (Acad. Ziekenhuis), Grietje W. Boot, 1.1. verpleegster, Wilnelmina- straat 43; Ter Aar, C. 48, Leonardu6 A. Le- liveld, tuinder. Noordeinde 67. Alkemade BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria E.. d. van G. A. Koek en M. G. Compler; Johannes A., z. van P. Kennis en C. W. van Dijk; Anna M. J. M., d. van J. J. Turk en C. Jonkman; Johannes M., z. van J. Fr. van Amster dam en M. J. Hoogenboom; Christina J. M., d. van T. J. Heemskerk en M. J. Starathof; Hendrikus A., z. v. L. C. van der Geest en C. E. Tersteeg; Theodorus, z. van C. M. van der Zwet; Margaretha G. M., d. van C. J. Borst en M. M. War merdam; Alphonsus H., z. van J. A. Hil- lebrand en M. C. van der Ploeg; Neeltje, d. van G. Griffioen en W. Kramer; Petrus H. M., z. van G. J. J. van Zaal en P. C. Kraan; Petrus J. M., z. van G. v. Ruiten en E. Th. van Berkel; Paulus M.V., z. van N. van Wlerlngen en H. A. Koot; Willy, d. van J. C. van Kins en A. M. Borst; Cornelia M„ d. van P. van Kampen en C. C. van Seggelen. Overleden: Elizabeth Los, 61 J„ wed. van Dirk Kroon; Pieter l'Ami, 76 J.; Ge- rardus J. Corts, 6 j., z. van J. M. Corts en K. Roos; Anna Hoogenboom, 75 j„ wed. van J. van Gerven; Johanna v. d. Klugt, 19 j„ d. van Th. van der Klugt en P. de Jong. Ondertrouwd: Hubert us W. Schouten, 29 j. en Apolonia Koek, 24 j.; Willebror- dus Jonkman, 29 j; en Martha J. v. Veen, 22 j.; Gijsbert Vis, 25 j. en Netje A. Beu kers, 25 J.; Martinus P. J. Janssen, 29 j. en Cornelia Th. Straathof, 22 j. Leidschendam GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een rozenkrans ln étui; een jutte dekkleed; een rijwielbelastingmerk. Adres bureau van politie. WARANDA STORT OMLAAG. Aan het einde van de Veenestraat staat een complex arbeiderswoningen, waarvan het onderhoud wel wat te wen- schen overlaat. Als gevolg hiervan heeft in het perceel no. 128. bewoond door het gezin van der A. een ernstig ongeval plaats gehad. Aan de achterzijde van deze woningen bevinden zich waranda's, waaronder loopt een moddersloot, waar op deze huizen hun vuil loozen. Toen het 7-jarlg zoontje van van der A. zich op de waranda begaf, bezweek plotseling een deel daarvan en kwam met het kind in de modder terecht. De moeder snelde direct toe om haar kind te redden, doch het overblijvende deel der waranda was zoo, dat ook dit deel het begaf en ook de vrouw in de moddersloot terecht kwam. Zij kreeg bovendien balken en planken op het lichaam. Op het hulpgeroep kwamen de arbei der Bakker en Mej. Paardekooper toe gesneld, die er met veel moeite in slaag den de beide personen op vasten grond te brengen. WAT MAATSCH. HULPBETOON IN 1939 DEED. Verschenen ls het financieel verslag over 1939 van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waaraan de volgende cijfers zijn ont leend. Ontvangsten; Beheer ƒ121.14, Onder stand ƒ1376.45 (1372-86)Geneeskundi ge Bijstand ƒ381.50, Subsidie ƒ39850 (ƒ45078.19). Totaal 41729.09 (ƒ46951.05). Uitgaven: Beheer ƒ1067.01 (ƒ835.01). Onderstand ƒ32854.69 (ƒ38508.99), Be steding ƒ1885.90 Geneeskundige Bijstand ƒ5437.04 (ƒ7516.77), Diversen ƒ169.71 (ƒ90.28), Subsidies ƒ314.74 Totaal ƒ41729.09 (ƒ46951.05). De cijfers tusschen zijn de cijfers van 1938. MELK EN WATER KOKEN! De Loco-Burgemeester dringt er met klem op aan. dat men niet alleen de melk voldoende kookt, doch dat zij die niet bij de drinkwaterleiding zijn aange sloten, vooral ook hun water koken. INENTING. Inwoners welke zich gratis willen la ten inenten tegen typhus, kunnen ten gemeentehuize een bewijs daarvoor af halen. ARBEIDERS VOOR DUITSCHLAND. Voor arbeiders ln alle vakken, uitge zonderd typografen, bestaat gelegenheid tot plaatsing in Duitschland, tegen het zelfde loon als de Duitsche arbeider ver dient. Inlichtingen aan de Arbeidsbeurs. VREEMDELINGEN MOETEN ZICH MELDEN. Personen van Belgische-, Engelsche-, Fransche- of Poolsche nationaliteit, wel ke zich hier ter plaatse bevinden, moeten zich onverwijld, onder overlegging van paspoorten ten gemeentehuize vervoe gen, evenals zij die deze vreemdelingen herbergen. Katwijk aan Zee BENOEMD Onze plaatsgenoot J. Uithoorn is be noemd als marechaussee bij het corps te Apeldoorn. VLOT AANGEBRACHT. Zaterdagmorgen is de reddingsboot uit gevaren, om cên onderzoek in te stellen naar een voorwerp dat ver in zee onze kust voorbii dreef. Na een flinke roeitocht kwam de boot weer terug. Zij had een reddingsvlot op sleeptouw. Het vlot, ge maakt van lecgc benzinevaten, bleek leeg te zijn. Weer een granaat in kinderhanden ontploft Jongen ernstig gewond. De 13-jangc JX, uit de Varkevisser- straat, vond gisteravond in dc Zuidduinen een granaat. De knaap had de onvoor zichtigheid om deze met een steen te be werken, waardoor de granaat ontplofte. Een hand van de knaap werd verbrijzeld terwijl hij ook wonden aan zijn buik op liep. De dokters Lodder en Steinz achtten overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk. Een vriendje van den jon gen liep eenige schrammen op. Een ern stige waarschuwing voor alle ouders STAND DER WERKLOOSHEID. BIJ den directeur der Arbeidsbeurs stonden heden 1141 personen als werk loos ingeschreven. Stand vorig jaar 510, Geplaatst werden 39 personen. Katwijk a.A Rijn GEVONDEN VOORWERPEN. De politie beschikt momenteel over 11 heeren- en 2 damesx-ijwielen als gevon den voorwerpen. Inlichtingen aan de politiepost. Ook gevonden een gewatteer de deken. Noord wijk ONTRUIMING VAN SCHOLEN. Dank zij de gedeeltelijke demobilisatie van het Nederlandsche leger, kunnen de meeste schoolgebouwen in onze gemeente weer in gebruik gekomen worden. Dit komt het onderwijs zeer ten goede, want door de mobilisatie waren vele scholen geducht gehandicapt. BENOEMING CHR. SCHOOL Tot tijdelijk hoofd van de school met den Bijbel, Nieuwe Zeeweg 6, is tijdens hel ziekteverlof van den heer J. E. Kok benoemd de heer Faber te Haarlem. Sassenheim RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor werd over de maan den Mei ingelegd 626.16 en terugbetaald ƒ22.523.06. Het laatste door bet leantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4648. STAND DER GEWASSEN. De regen der laatste dagen is den bol- lengewassen zeer ten goede gekomen. Ook de tuinbouwproducten staan er goed voor. Voorschoten ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling alhier stonden Zaterdag 1 Juni als werkzoekenden ingeschreven: 1 betonwer ker, 7 grondwerkers, 2 straatmakers, 11 metselaars, 6 opperlieden, 20 timmerlie den, 11 schilders, 1 stucadoor, 2 talud werkers. fl polltoerders, 3 stoffeerders, 2 mach. houtbewerkers, 19 gcreedschapma- kers, 20 goud- en zilver smeden, 2 las- schers. 4 loodgieters, 4 monteurs. 1 rij wielhersteller, 1 scheepmaker, 2 smeden* 1 radiotcchniker, 1 spinner, 1 clectricien, 19 land- en tuinbouwarbeiders, 10 chauf feurs, 1 schipper, 3 transportarbeiders, 7 kantoorbedienden. 1 werkster, 1 fabrieks arbeider, 14 losse arbeiders. 1 instrument maker, 4 monteurs, 1 beeldhouwer, 1 si garenmaker, 1 zuivelbcwerker, 9 reizigers, 1 koffietenthouder, 6 boekhouders, 1 tee kenaar, in totaal 212 personen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderarmband; een bouvierhond; een wollen sjaal; een koperen sleutel; een damesrijwiel; een kano; een kijker; een regenjas; een belastingmerk; een herders hond; een pak lakens; een pistool; een gummischoen; een paar dameshandschoe- ncn. Inlichtingen bij de politie. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. Heemskerk-Langeveld, d.: C. K. Kool-van Iterson, d.; C. van der Leeden-v. d. Kwaak, z.; G. M. de Kwaas- teniet-B06, d. Ondertrouwd: B. Fijma en Celjon, B. J. Loerakker en M. J. van Veen. Getrouwd: J. C. Duwel en A. Klinken berg, J. F. de Blauw en J. Duwel, C. J. de Winter en A. A. H. van Egmond, J. W. Melland en G. J. v. d. Lans. Overleden: K. Vermeij, m„ 69 J.; W. A- Denijs, m., 45 j.; J. H. Broers, wed. van F. Sijtsma. vr., 65 j.; M. Barendse, echtg. van G. Duijs, 77 j. Automatisch telefoneercn met Leiden Zal op 25 Juni aA een feit zijn 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Aan de automatiseering van het in- terlocale telefoonverkeer wordt momenteel weer met kracht ge werkt. Zoodoende zal het, naar w(j vernemen, reeds mt 25 Juni a.s. mogelijk zijn, vanuit de Resi dentie automatisch Lelden op te bellen. Het omgekeerde, dus dat men vanuit Leiden automatisch Den Haag opbelt, zal echter nog even op zich laten wach ten. Hiervoor zullen de telefonisten op de postkantoren dus nog niet gemist kunnen worden. Met Wassenaar konden de Hagenaars al lang automatisch telefoneeren. Doch ingaande 25 Juni verandert er ook wat in deze gemeente. Dan zal Wassenaar nl. niet meer onder het Haagsche telefoon net ressorteeren. De Hagen? ar moet dan eerst het netnummer K. 1751 draaien en vervolgens het nummer van dengenen, dien hij spreken wil. Omgekeerd moet men vanuit Wassenaar eerst het net nummer K. 1700 draaien om iemand in Den Haag te kunnen spreken. De Wassenaarsche abonnes krijgen nieuwe telefoonnummers, bestaande uit 5 cijfers. De Haagsche abonné's behou den hun 6 cijfers. Een gesprek met Wassenaar kost nu nog 2 cent, als zijnde een stadsgesprek» doch na 25 Juni zal het 4 cent kosten en maximaal 9 minuten voor dat be drag mogen duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2