JHmtur Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A.D.Boekholt De brooddistributie Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap ge vestigd Is /2^>5. Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct. Alles by vooruitbetaling. Advertentieprijzen 22 ct. per regel. Ingezonden Mededeelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnum mer 5 ct. By contract belangrijke korting. No. 6137 MAANDAG 3 JUNI 1940 Bar. Redactie en Administratie BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166.) Postbox 20. Po6trek. 58936. 21e Jaargang Bijdragen van medewerkers, In gezonden stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. De tweede etappe Blijdschap zal er weer in vele Neder- landsche gezinnen zijn, dat opnieuw een deel der Nederlandsche weermacht huis toe kan gaan. Naar we vernamen, zal dit nog deze week gebeuren, vermoedelijk in de twee de helft. Met instemming hebben we kennis genomen van de voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, dat de voortgezette demobilisatie er toe zal leiden het aantal werkloozen te vergrooten. Demobilisatie mag niet aanleiding zijn tot het ver zwaren van de lasten der gemeenschap. Verleden week Maandag hebben we ons een opmerking in denzelfden geest ver oorloofd. Op zich zelf niets verdienste lijks, want ze lag vrijwel voor de hand. Bovendien beantwoordde ze ook aan de grondgedachte van het eerste besluit om de helft onzer weermacht met groot ver lof te doen gaan. Die gedachte is toen niet heelemaal tot haar recht gekomen. Velen zijn in begrijpelijke vreugde over de mogelijkheid om naar huis en haard terug te keeren, huiswaarts ge sneld. Voor zoover geen werk op hen wachtte, deden zich echter al spoedig moeilijkheden voor, omdat ze buiten de steunverleening vielen. Gevolg is ge weest, dat niet zoo weinigen weer naar den dienst zijn teruggekeerd. Deze niet zoo prettige noodzakelijkheid wil men nu voorkomen. Om velerlei redenen is dat een voor treffelijk streven. Tegelijk met de aankondiging van de tweede etappe der binnenlandsche demo bilisatie is het verblijdend nieuws ge komen, dat ook de gevangen Nederland sche soldaten zullen worden vrijgelaten. Zoo zal de demobilisatie over geheel de linie werken. Dat de desbetreffende dagorder van Hitier nogmaals hulde brengt aan de wijze, waarop de Nederlandsche soldaat gestreden heeft, eerlijk en' met open vizier, met betoon van menschelijkheid tegenover gewonden en gevangenen, zagen we niet zonder zekere voldoening. We hebben trouwens van onze mannen niet anders verwacht. Ons volk is niet opgevoed tot haat tegenover andere vol ken, maar in erkenning van de solidari teit der onderscheiden volksgemeen schappen en in de eeuwenoude traditie van in den loop der geschiedenis verwor ven volksrechten en vrijheden, waardoor we eigen onafhankelijkheid op hoogen prijs stelden en er ook offers, groote offers van goed en bloed voor over had den. Voor het overgroote deel van het Nederlandsche volk is bovendien de nationale vrijheid gebonden aan het ge zag der overheid, wortelend niet in men- schelijke willekeur, maar rustend in or deningen van hooger orde. Zoo'n volk vindt in zulk een bezit van geestelijken aard een rem tegen buiten sporigheden. De liefde voor eigen land ontaardt niet in wilde haat tegen andere volken met een eigen historie, traditie en overheid. Vandaar dat ons leger ridderlijk kon strijden en toen het eenmaal de onge lijke worsteling moest opgeven, de neder laag met ^aardigheid wist te dragen. Na de met zooveel opoffering vervulde nationale taak, zien we onze kloeke landsverdedigers als waardige strijders hun plaats in de maatschappij her nemen. Ook daar ligt voor -hen en voor ons allen een geweldige roeping, waarvan de vervulling voor onze nationale toekomst van het grootste gewicht is. Met moed en met inzet van alle krach ten willen we daaraan bouwen. Ook bij den aanvang van deze nieuwe etappe in de historie zeggen we: we dispereeren niet! Het geslacht van Coen leeft nog! Haal de papieren strooken nog niet van uw ramen Adviseert de Ver. voor Luchtbescherming In vele huizen zijn reeds de papieren stroken, welke moeten dienen om het breekgevaar en het gevaar van rondvlie gende splinters bij bom-explosies te ver minderen, van de ruiten verwijderd. Dit is wel zeer optimistisch, daar het gevaar voor luchtaanvallen nog niet geweken is, zooals o.a. uit de voorge schreven verduistering blijken kan. Men doet dus goed, de ruiten althans voorloopig, nog beplakt te laten. Spoedig verdere demobilisatie Alleen voor hen, die werk hebben Bij de volgende étappe van demo- biliseeren mag een militair alleen dan met groot verlof worden ge zonden, indien hij aan den com mandant van het betrokken en kelvoudig oorlogsonderdeel een verklaring van werkgevers, fami lie e.a. kan overleggen, waaruit blykt, dat hij door loongevenden arbeid dan wel andere wijze in eigen onderhoud kan voorzien, al thans niet ten laste van de ge meenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelega liseerd: a. door den betrokken, burgemeester, b. voor hen, die in overheidsdienst zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. Aangezien een volgende étappe van demoblliseeren binnenkort is te ver wachten, wordt aan alle militairen, die voor groot verlof in aanmerking wen- schen te komen, in overweging gegeven voor de verkrijging van bovenbedoelde verklaring reeds thans het noodige te verrichten. Den militairen wordt er bovendien met nadruk op gewezen, dat gede- mobiliseerden geen aanspraak kunnen doen gelden op steunver leening wegens werkloosheid. Ned. militairen uit België Honderden op weg naar huis. Bij den terugtocht der Fransche troe pen uit ons land zijn honderden Neder landsche militairen meegenomen, van wie velen in Oost-Brabant, in de Peel- stelling gevochten hadden. Onder hen waren tal van soldaten uit Noord-Bra bant en uit de streken rondom Dor drecht en Gouda, wier familie en ge zinnen sinds het uitbreken van den oorlog zonder bericht van zoon of vader gebleven zijn. Het Dagblad van Noord-Brabant heeft een onderzoek ingesteld, om te trachten iets te vernemen omtrent deze Nederlandsche mili tairen. Daarbij kwam vast te staan, dat in de komende dagen zeer velen van hen naar huis zul len terugkeeren. Reeds Vrijdag trokken er eenige honderden de Nederlandsch-Belgische grens over. Eenge duizenden Nederlandsche sol daten hebben zich in de omgeving van Oostende, Knocke en eenige andere Bel gische kustplaatsen opgehouden. Zij hebben kans gezien, om zich niet verder door de Franschen te laten meevoeren en thans, nu de Duitschers de kust plaatsen in handen hebben en het Bel gische leger heeft gecapituleerd, kregen zij de kans naar het vaderland terug te keeren. Het blad deelt verder nog mede, dat na den terugtocht van ons leger uit Middelburg naar schatting 3000 Neder landsche militairen naar Zeeuwsch- Vlaanderen moeten zijn overgezet. Hier hebben zij, op bevel van den comman dant van ons veldleger de wapenen neer gelegd om vervolgens, steeds voor de strijdenden uit, naar België uit te wij ken. Tenslotte maakten zij halt in Oost ende en La Panne. Na de capitulatie van het Belgische leger kregen zij verlof naar ons land terug te keeren. Bij hen bevinden zich militairen van het 3de, 7de, 17de, 14de, 27ste, 38ste, 40ste en le reg. infanterie. U kunt gerust melden, vertelde een luitenant, dat er vrijwel van alle regimenten soldaten bij zijn. Hun terugkeer kan echter wel eenige dagen duren, omdat slechts een deel een vervoermiddel heeft kunnen vinden, velen moeten den weg naar ons land te voet afleggen. Groningen neemt kinderen op Allierweege groote bereidheid. De stichting „De Groninger Gemeen schap" wil een groot aantal kinderen uit de getroffen gebieden in huis en boer derij in Stad en Lande van Groningen ter verzorging opnemen. Reeds onmiddellijk na de publicatie bood de gemeente 't Zandt gastvrijheid aan, terwijl de gemeente Termunten reeds 160 plaatsen aanbood en de stroom nog voortdurend toeneemt. Dorp en stad, arm en rijk, alles wil hier gaarne hel pen. Een der eerste gegadigden schreef: „De tijd van aankomst is ons nooit te vroeg, al was het morgen." Er zijn kin- derlooze ouders, die aanboden, een oor logsweesje blijvend tot zich te nemen. Het diaconessenhuis te Groningen bood opneming van zuigelingen aan. Inmid dels is in overleg met de provinciale Ver- eeniging Het Groene Kruis en met den inspecteur der Volksgezondheid in Gro ningen een uitgewerkte regeling opgezet, welke aan den opperbevelhebber is toe gezonden. Geen fluistercampagne over „verraad" Er zal met kracht tegen worden opgekomen Er heerscht in de kringen der Duit- sche autoriteiten, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ernstige ont stemming over het voortduren van ge ruchten over „verraad", datMe oorzaak geweest zou zijn van de nederlaag van het Nederlandsche leger. Nog steeds worden in café's, op straat, in gesprek ken allerlei geruchten doorgegeven, waarvan ieder bewijs ontbreekt. Door deze fluistercampagne wordt de eer van de Nederlandsche weermacht en die van de Duitsche aangepast. Van Duitsche zijde is herhaaldelijk, vooral onder den vorigen militairen bevelheb ber, aan de daden van het Nederland sche leger alle eer gegeven, die het toe komt. Zoowel militaire als civiele Duit sche autoriteiten hebben bij herhaling hulde gebracht aan de Nederlandsche weermacht, getuige o.a. de kranslegging op de graven van Nederlandsche ge sneuvelde soldaten. Deze houding acht men slecht ge waardeerd door de voorstelling, alsof de Duitsche soldaten hun zege door verraad bereikt zouden hebben. Naar bepaalde gevallen wordt, ook van Nederlandsche zijde, een onderzoek in gesteld. Misschien zal er, na beëindiging van dat onderzoek, reden zijn op de kwestie terug te komen, maar reeds thans staat vast, dat de geruchten en beschuldigingen op matelooze overdrij ving berusten. Het verspreiden van zulke geruchten is ten eenenmale in strijd met het stre ven naar samenwerking. De Duitsche autoriteiten zullen ook niet nalaten daartegen met kracht op te komen. INLICHTINGEN OVER VERMISTE MILITAIREN. Kunnen in 't vervolg uitsluitend per briefkaart gevraagd worden. Onder leiding van kapitein Pen- ders is een bureau ingesteld, waar alle inlichtingen \Vorden verstrekt aangaande onze militairen. Dit bu reau was aanvankelijk gevestigd in de Marnixstraat 18 en telefonisch te bereiken onder no. 301111 of voor lien die van buiten de stad op belden onder de letters PK, alles Den Haag. Naar wij thans vernemen, ia het bureau van kapitein Penders ge combineerd met een ander bureau op dit terrein en overgebracht naar het Algemeen Hoofdkwartier, Ge nerale Staf, Lange Voorhout 7. Het is nu niet meer mogelijk tele fonisch om inlichtingen te vragen: dit zal voortaan uitsluitend kunnen geschieden per dubbele briefkaart, waarop men nauwkeurig dient aan te geven naam, voornaam, geboorte datum en legeronderdeel van den- gene over wien men inlichtingen verlangt. Voorschotten op geldzendingen uit Indië Aan in Nederland vertoevende betrekkingen van Indische ambtenaren. In ons land vertoevende vrouwen, kinderen, ouders, broers, zusters en andere relaties van in Indië verblijvende ambtenaren of gepen- sionneerde landsdienaren, die uit Indië regelmatig geldzendingen per postwissel door middel van bankinstellingen ontvangen, kun nen de medewerking van het de partement van koloniën (Binnen hof 7) inroepen, tot het uitbetalen van gelden bij wijze van voorschot op de nog niet aangekomen post wissels e.d. Men zal ten departemente de aan vragen nauwkeurig onderzoeken en na gaan of tot uitbetaling kan worden overgegaan. Men moet zooveel mogelijk identiteits bewijzen. oude postwisselstrookjes e.d. meebrengen, teneinde te kunnen aan- toonen, dat men tot voor kort geregeld op die wijze geld uit Indië overgemaakt kreeg. Voor hen die van particulieren geld uit Indië krijgen toegezonden, is deze regeling niet van toepassing. TRANSPORTBANDEN drijfwerken oraagrollen 6RONINGEN AMSTERDAM R0TTEFDAM VRIJLATING van Ned. soldaten in Duitschland Het waren dappere, eerlijke strijders Aan een voor den Opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Nederland bestemde verordening van den Führer wordt het volgende ontleend: Het Duitsche aanbod, Nederland in bescherming te nemen tegen het bewe zen voornemen der Westelijke mogend heden, Nederland tot opmarschbasis tegen het Roergebied te maken, is bij de Nederlandsche regeering in verband met haar geheime verstandhouding met de Westelijke mogendheden op een welbe wuste weigering gestuit. Zij leverde daarmede volk en land over aan de ver verschrikking van een oorlog, bracht echter zichzelf buitenslands in veilig heid. De Duitsche weermacht heeft in den hierdoor noodzakelijk geworden strijd met het Nederlandsche leger al het mogelijke gedaan om de bevolking en het land te sparen. Dit standpunt van Duitsche zijde kwam in hooge mate tegemoet aan de houding zoowel van den Nederlandschen militair, als van de Ne derlandsche burgebevolking. Het was in overeenstemming met den cultureelen moreelen stand van het met het Duit sche stamverwante Nederlandsche volk. De verantwoordelijke enkelingen, die Duitsche valschermjagers in gevangenis sen geworpen, als misdadigers behandeld en daarop aan de Engelschen uitgeleverd hebben, zullen ter verantwoording wor den geroepen. De Nederlandsche soldaat heeft echter overal met open vizier en eerlijk gestre den en onze gewonden en gevangenen dienovereenkomstig goed behandeld. De burgerbevolking heeft niet aan den strijd deelgenomen en zich tegenover onze ge wonden eveneens naar de wetten der menschelijkheid gedragen. Ik heb der halve ook voor Nederland besloten, toe stemming tot vrijlating der gevangen Nederlandsche soldaten te verleenen. De verordening geeft verder voor deze vrijlating nadere richtlijnen aan. Maak geen misbruik van de benzinevergunning Overtreding wordt gestraft. Den houders van vergunningen tot het verbruiken van motorbrand stof is ten strengste verboden hun wagens voor genoegen en voor andere particuliere doeleinden te gebruiken. Het heeft zoowel den Duitschen als den Nederlandschen autoriteiten teleur gesteld, dat aan dezen regel niet genoeg zaam de hand wordt gehouden. Het spreekt van zelf, dat, waar de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten het mogelijke doen om den aanwezigen voorraad motorbrandstof zoo oordeel kundig mogelijk te verdeelen om het economische leven zooveel mogelijk te steunen, alleen reeds om psychologische redenen het ten zeerste af te keuren is, dat de tot nu toe afgegeven vergunnin gen blijken te worden misbruikt. Deze vergunningen mogen slechts worden gebruikt voor het doel waarvoor zij zijn uitgereikt. De namen van degenen, die zich aan overtreding schuldig maken, zullen door de politie worden ge noteerd en zij zullen, afgezien van verder vast te stellen straffen, in geen geval in het bezit van hun vergunning worden gelaten. De Geref.Kerken en de oorlogsramp Een comité van bijstand Aangezien het zich laat aanzien dat de verdaagde Synode der Geref. Kerken niet spoedig te Sneek zal samenkomen, de praeses der Syno ds, Ds. J. L. Schouten, is overleden en het diaconaal budget reeds zeer bezwaard is, heeft zich in overleg met den assessor der Sneeker Syno de, Ds. F. C. Meyster van Rotter dam, in het midden der Geref. Kerken in ons vaderland een Co mité van Bijstand gevormd, waarin verschillende leidende personen uit onderscheiden provincies hebben zitting genomen. Dit Comité zal nader middelen beramen, op welke wijze aan de getroffen kei-ken hulp kan worden verleend en hoe tot een billijke ver deeling van de bijeengebrachte gelden moet worden gekomen. Als eere-voorzitter van dit Comité zal optreden Dr. H. Colijn te 's-Gra- venhage, Minister van Staat. Als voorzitter treedt op Prof. Dr. H. H. Kuyper, rustend hoogleeraar der Vrije Universiteit en gevolmachtigd deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid; als scriba Ds. J. Attema, Geref. predikant te 's-Gravenhage-Oost, en als asses sor Ds. P. Nomes, idem te 's-Gra- venhage-West. Is nog niet ingegaan Vrij algemeen leefde men in de verwachting, dat vandaag de rant soeneering van brood op 3 ons per persoon per dag zoo ingaan. Zulks is intussclien niet het geval geweest. Bij informatie is ons gebleken, dat het vel papier met nummers, dat ads „brood- bonboekje" de vorige week is uitgegeven, inderdaad zal dienstdoen als broodkaart. Aan de verschillende bons zal nader een bepaalde waarde worden toegekend, zoo als we dat bij oudere bonnen reeds ge wend zijn. Omdat echter nog niet alle belangheb benden in het bezit zijn van hun bon boekje, zal de datum van ingang van de rantsoeneering nog nader worden aan gegeven. Eerlang schijnt men ook nog een andere samenstelling van het brood te verwachten. Deze zal niet slechtee worden, naar het oordeel van be voegden. Gedacht wordt nl. aan de toevoeging van roggebloem. Limburgsche mijnen hopen spoedig weer kolen te leveren Zij het voorloopig op beperkte schaal De directies van de steenkolenmijnen in Limburg berichten, dat zij hopen zeer spoedig in staat te zijn de levering van haar producten in het geheele land te hervatten, zij het voorshands op be perkte schaal. Alles hangt nl. af van het herstel der transportwegen te water en te land, waaraan met inspanning van alle krachten gewerkt wordt. Dit werk heeft een gunstig verloop en ver moedelijk zal men daarmee eerder ge reed zijn dan aanvankelijk werd aange nomen. De mijnen zelf zijn alle intact en in bedrijf. De geproduceerde kolen worden op voorraad genomen en kunnen on middellijk verzonden worden, zoodra transport mogelijk is. Die mogelijkheid kan er, meent men, over 2 a 3 weken zijn. A.N.W.B. vraagt Spoorwegen faciliteiten voor rijwielvervoer De A.N.W.B. heeft zich tot de directie van de Ned. Spoorwegen gewend met het verzoek om gedurende de komende tijden, geheel afwijkende bijzondere maatregelen te willen treffen ten behoe ve van het rijwielverkeer per trein. Zoo wel voor bezoek aan familieleden, van wie men gescheiden is geweest, als voor het weder opnemen van zakenrelaties zal men moeten reizen. De fiets is daar bij van groot belang. Ook bijkomende vacanties is dat het geval, nu de auto is uitgeschakeld. Naast het reizen per trein, zal het rijwiel onontbeerlijk blij ken, aangezien dit moet worden ge bruikt voor verplaatsing in de taxilooze steden en het bezoek aan plaatsen, wel ke per trein niet bereikbaar zijn. De handelsreizigers zullen er ten plattelan- de eveneens gebruik van maken, aldus licht de A.N.WB. zijn verzoek toe. Wanneer vanavond verduisterd moet worden De verduisteringsmaatregelen moe ten hedenavond beginnen om 9.55 en eindigen morgenochtend 5.24 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1