ROME-BERLIJN Zorgen te Londen vrijdag u mei 1910 Een jaar bondgenootschap De positie in de Middellandsche Zee We leven snel. Gisteren heeft men kunnen lezen, hoe het feit herdacht is, dat een jaar geleden Berlijn en Rome hun verdrag van bondgenootschap sloten. Wat Is er sindsdien al niet ge beurd! De wereldgebeurtenissen zijn elkaar in snel tempo en ln groot- sche proportiën opgevolgd, vooral nadat in de laatste dagen van Augustus van het vorig jaar diplo maten en staatslieden het rechte pad des vredes niet schenen te kunnen vinden en elke vredes- aanbiedlng van goede diensten met een platonische betuiging van res pect lieten passeeren. De overeenkomst van Berlijn vormde op 22 Mei 1939 de bezegeling van een politiek en een samenwerking, die in dén loop van een half dozijn jaren steeds grooter invloed op de Europee- sche zaken was gaan uitoefenen, een invloed, waarvan men wellicht zich de beteekenis niet altijd heeft willen be kennen. al waren er tijden, dat men dien invloed wel in zeer sterke mate onder ging. Een bekend publicist wees er destijds op, dat het verbond niet alleen een defensief instrument was, doch ook en zelfs in de eerste plaats een nieuwe uiting van op bouwende kracht, „zoowel voor de belangen van Italië en Duitsch- land als voor de algemeene be langen van de Europeesche orde ning en van de Europeesche be schaving". Voor wie begrijpen wilde, was de strek king van deze woorden van bedoelden Italiaanschen journalist niet onduidelijk. Italië had in den wereldoorlog ten slotte de zijde der geallieerden gekozen, maar zag zich, toen het op het ver- deelen van de vruchten der gemeen schappelijke overwinning aankwam, slechts spaarzamelijk bedeeld: een deel van Tirol. Fiume en Triëst en voorts woestijngebied in Afrika. Te Versailles is toen een cardinale fout gemaakt. En het was helaas de eenige niet. Deze gedachte begon zich later meer en meer te vestigen, ze werd ook uitgesproken en zelfs de mogelijkheid van redres werd meermalen te kennen gegeven. Verder kwam het evenwel niet. Sindsdien is de strijd tegen de ver dragen van Versailles meer en meer zijn stempel gaan drukken op de Europeesche politiek. Aanvankelijk te Genève en in de wereld der diplomatie. Er gebeurde echter niets om de ontevredenheid weg te nemen en meer en meer heeft men toen de noodlottige ontwikkeling der dingen kunnen gadeslaan in een richting en in een vorm, welke op den duur het ergste moest doen vreezen. Dat ergste is gekomen. Hoe ligt nog versch in het geheugen. In Zuid-Europa bleef een nlet- belligerent, die echter aan den vriend-belligerent groote diensten vermocht te bewijzen, mede door dat de tegenpartij wellicht op on juiste wijze den niet-belllgerent in haar speculaties had opgenomen. Heeft men niet opnieuw aan een da capo uit de periode 1914-1918 gedacht? Hoe dat intusschen zij. de houding van Italië leidde er toe, dat het in Zuid- Oost-Europa rustig bleef en de gealli eerden gedwongen waren, zoowel aan de Fransch-Italiaansche grens als in Afrika en het Naburige Oosten militaire voor zorgen te nemen, welke een aanzienlijke troepenmacht bonden, en in de Middel landsche Zee een belangrijk deel van de geallieerde vloten werkeloos te hand haven. De doelstelling van deze diplo matieke strategie was niet moeilijk te raden en waar zij ten slotte op zal neerkomen, indien het gealli eerde front het in Frankrijk mocht begeven, is duidelijk voor wie zich de Itallaansche wenschen herin nert, welke vanuit Rome op velerlei wijze en ln velerlei vorm en bü onderscheiden gelegenheden zijn geuit. Men kent ze: Corsica, een stuk van de Riviera dat in de geschiedenis wel eens Italiaansch is geweest kolo niaal gebied in Noord-Afrlka en ten slotte een vrije, niet door Engeland be- heerschte Middellandsche Zee. Dit laat ste beteekent verwijdering van Albion uit Gibraltar, van Malta en het bij een vredessluiting tusschen Rusland en Tur kije in 1878 verkregen Cyprus. Engeland was in dien oorlog geen partij geweest, maar bemoeide zich niettemin intensief met de vredesonder handelingen om den Russischen invloed op den Balkan te keeren. Het wist toen te bewerken, dat het begiftigd werd met het eiland Cyprus, dat men Turkije niet wilde laten houden en den over winnaar, Rusland, niet gunde. Engeland nam er toen gaarne de zorg voor op zich en verkreeg zoo een kostbaar steunpunt voor zijn positie in de Middellandsche Zee tegenover Egypte, waar het zich vier jaar later, ondanks de protesten van Frankrijk, nestelde en een beheer- schende positie ten aanzien van het Suezkanaal zich verzekerde. Ook aan deze positie wil Italië gaarne een einde gemaakt zien. Dat dit Engeland en niet minder Frankrijk aan het hart zal gaan, be hoeft geen betoog. Daarom is het ook zoo begrijpelijk, dat beide landen in de oude wereldzee zoo sterke vlootmachten hebben samenge trokken. die zich tot nu toe vrijwel tot hinderlijke controlemaatregelen hebben beperkt. We laten thans dit onderwerp, waar over nog heel wat te zeggen zou zijn, rusten. Het blijft aan de orde en zal nog wel eens meer de aandacht vragen. Ingrijpende maatregelen Mosley gearresteerd Uit Berlijn. De pers schrijft alge meen, dat de gisteren door het La gerhuis aangenomen volmachten- wet, die alle rechten der perso nen en van den eigendom opheft, neerkomt op de „oprichting van een ongebreidelde dictatuur" in 'n land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en steeds als prototype wilde optreden in de wereld van een liberalen staat. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.m.: ..Om democratie en libe ralisme te redden, hebben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „na zi-dictatuur". Om democratie en libera lisme te redden, schaffen zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur- ChurchiU in. De heerschende klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oorlog gedwongen om totalitaire hulpconstructies te improviseeren. Dat kan niet meer baten. Omdat het te laat is. maar ook omdat de dragers van het politieke leven in Engeland evenals in Frankrijk den ouden demo- •cratlschen Adam toch niet kunnen af leggen. Wat er uit te voorschijn komt, is jjen reactionnair machtsmisbruik van Churchill en zijn Franschen filiaallelder Reynaud. Toch is het voor latere histo rici interessant om te constateeren, dat de onbruikbaarheid der democratie thans zelfs duikelijk wordt voor de tegenstan ders van Duitschland, die van hun vol ken verlangen, dat zij voor dit vermolm de „ideaal" den dood in gaan. De „Lokalanzeiger" schrijft: „Bij nuchtere overweging zal men ook in En geland inzien, dat het hier gaat om een wanhoopstap, waarboven evenals bij de andere Engelsche maatregelen het fatale woord „te laat" staat geschreven. De huishouding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoogste toerental brengen. De voorsprong, dien Duitsch land zich ln zeven jaar ongehoorden ar beid heeft veroverd, is niet in te halen". Het „Hamburger Fremdenblatt" zet uiteen: het liberale Engeland, dat zich voor de geheele wereld beroemt op zijn parlementaire instellingen, heeft zich veranderd in een ongebreidelde dicta tuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oor logspartij. Er is niets kenmerkender voor den revolutionnairen ommekeer der we reld. dan deze crisis der democratische instellingen. Het mes zit den „grooten democratieën" op de keel. De militaire situatie Een Italiaansche beschouwing. Een speciale correspondent van het Agentschap Stefanl geeft, naar het Dultsche Nieuwsbureau uit Rome meldt, een aanschouwe lijke voorstelling over den huldi gen militairen toestand. Daarin wordt de opvatting weergegeven, dat de pogingen van generaal Weygand eenerzij ds er op gericht zijn de Fransche strijdkrachten op een nieuwe weerstandslinie, welke samenvalt met den loop der drie rivieren Somme, Aisne en Maas, te concentreeren, anderzijds het grootst mogelijk aantal Belgisch- Fransch-Engelsche divisies uit de Dultsche omsingeling ln Vlaande ren en in de zone van Calais los te maken. Daartoe heeft hij in de zone van Péronne een reeks heftige aanvallen en tegenaan vallen ondernomen in Noordelijke richting, welke samenvielen met aanvallen in Zuidelijke richting door deelen van het omsingelde leger. Al deze aanvallen van de Franschen en Engelschen zijn echter op het verzet van de Duitsche troepen afgestuit of op het voortdurende ingrijpen van de Dult sche luchtmacht, welke zonder onder breking aanvallen ondernam op de troe pen en achterwaartsche stellingen. In sommige zones zijn Duitsche colonnes, gesteund door zware tanks, pantserwa gens en bommenwerpers, midden in de groote Belglsch-Fransche eenheden ge drongen en hebben hen op marsch of in de kwartieren verrast. In verschillende plaatsen zijn tijdens den nacht valschermtroepen neergela ten, die de verbindingswegen vernielden, zoodat de geallieerde troepen den vol genden morgen plotseling voor verniel de straten stonden en tevens waren blootgesteld aan hernieuwe aanvallen van het luchtwapen. Een Engelsche pantserdivisie heeft Dinsdag in de buurt van Atrecht een dramatische poging ondernomen. Na een zeer hardnekkig gevecht was ongeveer de h-lft van de Brltsche divisie vernietigd. De Fransche en Belgische verliezen zijn algemeen zwaar. Generaal Weygand, zoo vervolgt het bericht, onderneemt aan het geheele front een reeks pogingen, in de hoop een zwak punt te vinden en daarin een wig te drijven, teneinde daar alle re serves te laten doordringen, doch tot dusver heeft het Dultsche leger tegen over al deze Fransche pogingen krach tig stand gehouden en met bliksem snelle tegenaanvallen geantwoord. In bepaalde Fransche eenheden be speurt men zorgwekkende verschijnse len van ontevredTiheid der soldaten ever de technische onvolmaakte voor bereiding van het leger, hetgeen de troe pen tot zware bloedoffers noopt. De Britsche troepen hebben slechts weinig steun gegeven. Feitelijk heeft de Engel sche hulp zich beperkt tot het luchtwa pen en tot eenige gespecialiseerde een heden. Engeland probeert, zoo sluit het be richt, zijn marine-steunpunten en zijn industriecentra te beschermen. De aanwezigheid van de Dultschers aan de Fransche, Belgische, Nederlandsche en Noorsche kust vormt voor hen een recht- streeksch gevaar. In het bijzonder is En geland bevreesd voor de Dultsche para chute-troepen, die door het verplaatsen van den strijd op Engelsch gebied de mi litaire kwaliteiten van Groot-Britannlë waarover de Engelschen zélf zich geen illusies maken op een harde proef zou den stellen. De oorlog klopt aan Engelands deur „De Engelsche oorlog slaat heden op Engeland zelf terug en dwingt de Britten de doodelljke beslissing op, welke zij om den prijs van een continentalen oorlog tegen Duitschland hadden willen vermij den", schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung". De Engelschen, zoo vervolgt het blad, strijden voor het Kanaal als de be manning van een bruggehoofd, welks verlies wegens de rampzalige gevolgen voor de hoofdgroep zoo lang als slechts eenigszlns mogelijk is moet worden ver traagd. De hoofdgroep van Engeland voelt zich rechtstreeks aangevallen en ten zeerste bedreigd. De snelle resulta ten tegen Engeland zijn werkelijkheid ge worden, en de vrees voor den „knock out" beheerscht in Londen alle gemoe deren. „De oorlog klopt aan Engelands deur", schrijft de „Berliner Boersen-Zeitung". Wij zullen deze huichelaars aldus het blad er nog krachtiger aan herinne ren, dat zij het waren, die ons den oor log verklaarden, een oorlog, waarin zij Duitschlands vrouwen en kinderen uit hongeren, de brandende fakkel ln het Duitsche huis gooien en voor altijd de pezen wilden doorsnijden van de Duit sche kracht. Thans, nu het lot een voor hen onverwacht verloop neemt, zijn zij ontsteld, dat de oorlog zich niet in het Roergebied, doch reeds in de dreigende nabijheid van de Engelsche kust afspeelt. Inmiddels voltrekt zich tusschen Somme en Schelde monding de omsingeling met onverbiddelijke hardheid. Het oogenbllk zal komen, waarop de heeren in Londen het moraliseeren zullen opgeven. De politieke richtsnoeren van Japan Ordening in Oost-Azië. Het blad „Kokoemin Sjlmboen" elscht, in verband met den nieuwen toestand in Europa, dat Japan zijn politiek van nlet- inmenging in den Europeeschen oorlog zal herzien en nieuwe politieke richtsnoe ren zal vaststellen, op grond van het feit, dat de Europeesche oorlog verbonden is met de nieuwe ordening in Oost-Azië. Met China mag geen gedeeltelijke, doch uitsluitend een totale vrede gesloten wor den, en daarom moet het kabinet Yonai zijn afwachtende houding opgeven ten gunstige van een positieve politiek, ten einde een permanente oplossing moge lijk te maken van den oorlog in China. DE HEERSCHAPPIJ TER ZEE. De Japansche bladen zijn ook vol be wondering voor de groote Duitsche suc cessen aan het westelijk front. Niemand kan de volledige nederlaag der geallieer de troepen bestrijden, verklaart het blad „Hotsji Sjimboen". Engeland is thans ge komen ln het critieke stadium, waar het gaat om de handhaving van de heer schappij ter zee, welke het dreigt te ver liezen. „Yomioerl Sjimboen" vergelijkt het Dultsche optreden met de kracht van een ijzeren stier, die de geallieerde krachten heeft neergestormd en hen waarschijn lijk in het Kanaal zal dringen. Frankrijk en Engeland moeten nu boeten voor hun grootspraak. De dag komt in zicht waar op de oude orde moet verdwijnen. JAPAN EN NED.-INDIë. De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken, Arita, heeft voor eeni- gen tijd in de pers een verklaring gepu bliceerd, waarin het standpunt van de Japansche regeering ten aanzien van de kwestie van Ned.-Indië bekend gemaakt werd. In het verloop van een vriendschap pelijke gedachtenwisseling, welke hier over tusschen Berliin en Tokio heeft plaatst gehad, heeft, naar D.N.B. meldt, de rijksregeering aan de Japansche re geering laten mededeelen, dat zij bij dit vraagstuk niet betrokken is. Frankrijk De bestorming van Maubeuge Het D.N.B. uit Berlijn geeft de volgen de beschrijving hoe Maubeuge genomen Werd: Den vorigen dag was de stad door ge schutvuur van duikbommenwerpers en van den grond rijp gemaakt om be stormd te worden. De stad zelf en in de eerste plaats de uitgangen waren voor de Franschen versperd. Duitsche ver kenners drongen in de brandende for ten. Ze stootten in de stad enkel op ver strooiden tegenstand, maar in het wes telijke deel ontbrandde opeens 'n razend artillerievuur. Uit de batterijen van de noordelijke, nog niet vernietigde forten en uit zorgvuldig voorbereide stellingen boven in de westelijke wijken beukte een heftig vuur, blijkbaar uit machinegewe ren. In 't noorden werd toen een omtrek- kingspoging ingezet. Een beslissende aanval was middelerwijl ook van het zui den uit begonnen. Hier echter bevonden zich slechts zware machinegeweernes ten van de Franschen. Zoodra de eerste Duitsche verkenners over de spoorbrug boven de Samore kwamen, brandde een fel vuur uit op zijn minst tien machine geweren los. De voorhoede hield stand, een waarschuwingsschot knalde ten dienste van de artillerie, toen was de Duitsche artillerie present. Schot op schot sloeg in. De machinegeweren zwegen het een na het ander, de Dult sche voorhoede, die hierna optrad, werd nog slechts zwak onder vuur genomen. Uit het noorden was de tegenstand niet zoo sterk, omdat de noordelijke batte rijen van de Franschen, die 's ochtends nog beklemmend gehamerd hadden, van lieverlede tot zwijgen gebracht waren. Hiermee was de omtrekkende manoeu vre geslaagd. VOOR DE ITALIAANSCHE AUTARKIE. Uit Rome. Besloten is het commissa riaat-generaal voor de oorlogsindustrie om te vormen in een onderstaatssecre tariaat, dat steeds onder de onmiddel lijke bevelen van het hoofd der regee ring zal werken. De huidige commissaris, generaal Favagrossa wordt onderstaats secretaris. IJzeren hekken voor de oorlogsindustrie. In de Itallaansche staatscourant is een wet gepubliceerd volgens welke alle hek ken, voor zoover zij geen bijzondere kunstwaarde hebben, vóór 31 December a.s. als oud-Ijzer moeten worden inge leverd bij het commissariaat-generaal voor de oorlogsindustrie. Stefani uit Rome. De duce heeft de leiders van de Itallaansche kleine indu strie ontvangen. Zij werden voorgesteld door den voorzlter van de fascistische Industrleele federatie, Graaf Volpi. Deze hield een rede, waarin hij zelde, dat alle Italiaansche industrleelen soldaten on der de bevelen van den duce zijn. Het zelfde geloof bezielt hen in den strijd voor de autarkie en zij zijn bereid te ge hoorzamen aan de bevelen van den duce om het lot van het Italiaansche keizerrijk te verzekeren. VORMING VAN VROUWELIJK HULPKORPS IN FRANKRIJK. De Fransche regeering heef bevel ge geven tot de oprichting van een vrouwe lijk hulpkorps. De leiden van dit korps verplichten zich voor ten minste een jaar. In bepaalde gevallen zullen zij een uniform dragen. Het nieuwe korps laat leden toe tusschen 21 en 55 jaar en zal gebruikt worden ofwel voor hulpdien sten in het binnenland ofwel in de zgn. legerzóne tot hulpverleening bij de sta ven of bij de troepenon de rdeelen, als mede bij de intendance en de verpleging. De Woensdag gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijande lijke havens aan 't Kanaal vormt, naar uit het legerbericht van gisteren blijkt, geen op zich zelfstaande actie. De uit breiding van de Duitsche zeepositie om de Nederlandsche kuststrook naar het Westen wordt dus reeds systematisch ge bruikt. Na het veelbelovende succes van den oberleutnant ter zee Opdenhoff, die bij den aanvang der Nederlandsch-Bel- glsche operatie in de vrije Noordzeeruim- te een Engelschen torpedoboot jager tot zinken bracht, brengen de eerste aanval len uit de nieuwe, vooruitgeschoven stellingen op de Fransche havens aan 't kanaal verdere successen en daarmede bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waardevolle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is het zelfde als dat der eerste aanvallen van de snelle boot ln de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalha vens deden in den wereldoorlog door hun aardrijkskundige toestanden en hun mi litair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Eneglsche zijde. Verkenning van nabij en bestrijding van dulkbooten werden toentertijd met suc ces door snelle booten uitgevoerd. Groo- tere successen tegen vijandelijke oor logsschepen waren den kleinen vaartui gen toen nog niet beschoren. Het geluk te slechts een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pantserschip te be schadigen. Het succes van Italiaansche snelle booten in de Adriatische Zee tegen een Oostenrijksch slagschip was toenter tijd vergemakkelijkt door de bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de Vlaam sche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde sucessen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstactiek, groote uitbreidingen met zich zal bren gen. ITALIAANSCHE STUDENTEN RICHTEN ZICH TOT MUSSOLINI. Stefani meldt uit Rome: De bladen vestigen de aandacht op een boodschap, die door 13.000 studenten der universiteit te Rome is gericht aan Mussolini en waarin zij verklaren bereid te zijn te strijden voor de bevrijding van de Middellandsche zee en de onafhanke lijkheid van het rijk. De gevoelens en de wil, die tot uitdrukking zijn gebracht in een boodschap getuigen eens te meer van de vaderlandsliefde, het vertrou wen en den moed, waarvan de Italiaan sche studeerende jeugd bewijs heeft af gelegd tijdens den strijd van het Risor- gimento en waarvan ook een bevestiging is gegeven ln de recente ondernemingen in Afrika en Spanje. De Romeinsche studenten, die tevens de gevoelens van hun kameraden aan alle andere Ita liaansche universiteiten vertolken, bie den zich aan als vrijwilligers om den nieuwen oorlog te strijden tegen het buitenland, dat de pretentie heeft Italië gevangen te zetten in de zee, die zijn nationale en imperiale gebieden ver- eenigt. MAATREGELEN TEGEN ITALIANEN IN MAROKKO. Het Italiaansche telegraaf agentschap meldt, dat in het Fransche protectoraat Marokko de Fransche maatregelen tegen de Italianen plotseling hervat zijn. Zon der nadere verklaring zijn Italianen uit alle sociale lagen in de gevangenis ge worpen of binnen enkele uren uit het protectoraatsgebied naar Tanger afge schoven. Zij moesten hun eigendommen achterlaten. In een vliegtuigfabriek wer den Italiaansche arbeiders gearresteerd onder het voorwendsel, dat daden van sabotage gepleegd waren. Een aantal Italiaansche onderdanen, welke wilden vertrekken met een schip, dat enkele uren later verwacht werd. zijn kort te voren per trein naar de internationale zone van Tanger vervoerd, waar l, de Fransche bestuursautoriteitenr vastgehouden. (D.NJ3.) SCHEPEN OPGEBRACHT.'P Behalve het Brazillaansche sa t randa Alexandrino is volgens eeo i in Osecolo ook het Portugese Paul Soares door geallieerds kh voor controle naar Casablanca bracht. Het blad meldt verder, éjül Braziliaansche ss. Pocone, dat e? onderweg door Engelsche totpèr' jagers voor contróle naar Ci^a was geleld, Woensdag uit de p* sche hoofdstad is vertrokken, e i CIANO IN ALBANIë. d De Itallaansche minister van: landsche zaken, graaf Clano, hi^ termorgen een aantal nieuwe en den zetel van de Albaanscla, organisatie bezocht. In aansluip op zette hij zijn reis voor b naar Skutarl voort. Graaf Clu door de bevolking en in het door de fascistische jeugd oven driftig toegejuicht. (D.N.B.) p ARBEIDSDIENST IN ITAlct Onder voorzitterschap van jP* liaanschen minister van justitie, ir hebben de wetgevende commifto het ministerie der weermacht er^] binnenlandsche zaken zich bezit den met een wetsontwerp ber, de taken der niet gemobiliseerd»* burgers. Deze wet bepaalt, dat aebl nen in den leeftijd van 19 totfc voor zoover zij geen dienst doer weermacht, ln geval van oorlog r zijn tot arbeidsdienst. Ook vrol kinderen zullen onder bepaald^ waarden opgenomen worden ito arbeidsdienst. T Het D.N.B. meldt: De Fransche admiraliteit mif kend: Tijdens de operaties op de N: aan de kust der Nederlandsche ee en van Vlaanderen, heeft de P._ marine de duikboot Doris, den t; bootjager Le Droit en het rarf1 ringsschip Le Niger verloren. r u CRITIEK IN DE FRANSCHE le Het Duitsche Nieuwsbureau nu Parijs, dat in de Fransche blades na langeren tijd weer crltiek wca, geoefend. De Journal schrijft C geen nut heeft om het feit te ver dat de geallieerden in materieel f misschien, wat strategie betreft»: zeker, een nederlaag hebben i( Het blad dringt er op aan dat lieerden het initiatief weer zullet en nieuwe methoden bedenke^1 verwijt de democratie en het pi» tarlsme dat de wapening niet c noeg tot stand is gebracht. OpL nier was het mogelijk dat het .r: leger niet over een voldoende .x held van de modernste wapens kfb tegenover het Duitsche leger. De Intranslgeant schrijft dat b stand in de geschiedenis van der" voering zonder voorbeeld is. Totr re heeft nog nimmer een legeif dergelijke omstandigheden aaiihs durfd neeft eenige honderden ki, durft heeft: eenige honderden kil' in Westelijke richting op te rukr1 blad spreekt in dit verband Pruisische traditie en de tradS' den ouden Blücher. De „TempsL er over dat men zoo weinig den eigenlijken toestand van he. sche 'leger en dat men niet kac ten hoe groot de verliezen van» allieerden tot dusverre zijn gewfo „Ordre" betreurt het, dat men n, der een regeering als de thans f heeft gevormd. [l jt EEN OPROEP VAN ATTLP1 Uit Londen: Minister Attlee hef de radio gesproken en o.a. verk#1 Engeland moet thans al zijn hm nen mobliseeren en de grootst njj prestaties verrichten. Daartoe if regeering de mogelijkheid hebbi tróle uit te oefenen over pers® eigendom. Elkeen moet zijn werf' zetten, doch de regeering moet hebben, elkeen daar te plaats» het staatsbelang zulks vereischtT drijven, handelsondernemingen, trieën en banken aan contróle *- werpen. De productie van mut- oorlogsmateriaal wordt aan eenl contróle onderworpen. Zooals aangekondigd, zal Gn het voorzitterschap op zich nen den productieraad. BARRICADES IN LONDB Uit Londen: Op de groote, Oosten naar het Westen loopen! in Londen zijn op bepaalde van elkaar prikkeldraadversperi barricades opgericht, welke eenl rukkenden vijand tegen moeterj| Het verkeer der autobussen is ver het nog bestaat, langs zljw geleid. Op alle strategische wei* gen zijn mitrailleurposten opgef in de groote parken, vooral dfcUj omgeving van het Buckinghamr worden loopgraven gemaakt. daken van het paleis en de mi' zijn vlechtwerken van draad?" bracht om het parachutespring mogelijk te maken op de dfo landen. JL ARBEIDERS TER DOOfo! VEROORDEELD. Vijf Franschen, die werkzame in fabrieken in Dieppe, zijn D.N.B. meldt, door den krijgs^oi dood veroordeeld en twee uur-ct gefusilleerd. Met deze terefijg moet een voorbeeld gegeven de arbeiders der industrieën i»\r Frankrijk er van af te houden buje plaatsen te verlaten. Zooals b^oc heeft de nieuwe minister van ®ti landsche zaken, Mandel, iedei" t der werkplaatsen tot desertie en daarvoor dezelfde straf gf'14^ voor het verlaten van zijn front. De terechtgestelde arbeioef% den op het bericht, dat de P® naderden, evenals vele anderen, N?1 drijven verlaten om naar bun plaats te gaan en daar te zorg®1 de veiligheid van hun gezinsled®1

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6