Wegen en verkeer Hoe de toestand is EVACU ATIEINDRUKKEN Bredanaars te voet naar Antwerpen lAG 24 MEI 1940 PAGINA 5 HET onderwijs geen [JKSSALARIS VOOR WIE VLUCHTTE pdracht van Het departement in gemeente- en schoolbesturen Secretaris-Generaal, waarnemend van &et Departement van Onder- Kunsten en Wetenschappen, heeft icbt gegeven aan gemeente- en ilbestarcn, geen enkel salaris, dat istreeks of indirect uit 's Rijks kas nstig is. te betalen ten behoeve van ,ersonen, werkzaam bij. het onder zie zich eventueel door de vlucht bet buitenland de mogelijkheid sn ontnomen tot vervulling van hun Evenmin mag salaris worden uit- ild ten behoeve van gezinnen van personen. I IRK EN SCHOOL CHR. GEREF. KERK. ikt: Voor Almelo J. M. Visser te Ida. CAND. G. VAN ANDEL. (Z. G. van Andel, die als hulppredi- fe werk te Leiden bij de Gerefor- I Kerk aldaar is begonnen, blijft laar. Zijn adres is: Lorentzkade jen, telefoon 23872. 2.-PROF. DK. J. SEVERIJN. 2.-s dr. J. Severijn verzoekt mede te I dat hij den dag, waarop hij 25 gleden het predikambt aanvaard- [\ki zal vieren en dat hij door af leid niemand kan ontvangen. ;ma. PKEDIKANT-KAMERLID. lassis 's-Gravenhage der Chr. Kerk heeft in haar jongste ver- het rapport van den kerkeraad jeveen, waarin wordt uitgespro- it het predikambt onvereenigbaar het lidmaatschap van de Tweede of eenig ander publiek college en tot lid van zulk een college ge wordt overgaat tot een anderen Jes levens en dus niet de rechten ue "jbn emeritus kan ontvangen, aan- uifc, maar daarbij uitgesproken dat et ifi synode het rapport van de kerk tp] Joogeveen aanvaardt, zulks niet '"rugwerkende kracht mag zijn. mogen er aan toevoegen, dat deze w if bepaling uiteraard ziet op ds. C. Zaal, lid der Tweede Kamer en ps-predikant van de gemeente van (ter. :A1J 35 JAAR PREDIKANT. Red. Herv. predikant ds. J. N. v. n te Vildervank, ds. M. v. Leeu- AT yzn. te Winschoten en ds. J. de te Onze Lieve Vrouwenparochie, iken Dinsdag 28 dezer den dag zij voor 35 jaar in hun eerste ge werden bevestigd. N. v. Druten werd 26 Sept. 1877 igahuizen, waar zijn vader, die der synode is geweest, predikant iboren. Hij studeerde aan de R.U. len theologie en werd in 1903 can- in Zeeland om 28 Mei 1905 door Ier te Nieuwland (Z.-H.) in zijn jemeente te worden bevestigd. Hij rervolgens te Berkenwoude, As- Noordwolde (Fr.) en kwam 23 in Wildervank, waar ds. R. van Veendam hem bevestigde, v. Leeuwen werd in 1877 ge in 1904 candidaat in Noord- Mei 1905 te Graft in zijn .eente te worden bevestigd. In ig hij naar Bergum, in 1911 naar ind en 21 Mei 1916 werd hij pre- te Winschoten. Ds. v. Leeuwen :h met name zeer beijverd voor iven der geheelonthouding en iorheen redacteur van „De Vaan". Hij is quaestor van de ^inschoten alsook scriba en is scriba van den ring Win de Jong werd in 1879 geboren 1904 candidaat in Overijssel om 1905 predikant te worden te westeinde. In 1910 kwam hij in en in 1927 in zijn tegenwoordige te. Hij is quaestor van den ring BEROEPBAAR. laten tot de evangeliebediening ed. Herv. Kerken, door het pro kerkbestuur van Zeeland, cand. ers te Leiden en cand. A. A. s te Zeist. iUSTHEID OVER ZWEEDSCHE ZENDELINGEN. ies Zweedsche zendelingen, die :a onderweg waren naar Zweden, en geen berichten ontvangen. Zij )egin Mei uit Le Havre naar Am- vertrokken. EXAMENS. ERDAM. Doctoraal wiskunde J. H. de Leeuw. 3N. Candidaats wis- en na- ide, letter L de heer G. Klop, lelvoet. 'ENHAGE. Examen le stuur- Sioote handelsvaart de heeren C. mr en H- A- van Delden; examen u"nan groote handelsvaart de heer ö°riienberg en 3 e stuurman de J- Bakker en J. Trima. NAMENS SCHEEPSWERKTUIG- KUNDIGEN. Departement van Waterstaat deelt 'eianghebbenden mede, dat de op- na ,examens voor het voorloopig scheepswerktuigkundige en iiicH-IP 0ina's A- B en c- als scheeps- j ge' zo° spoedig mogelijk worden hervat. Aan alle inge- en eandidaten zullen nieuwe op- Peia w°rden gezonden. Indien in- ■s aaressen gewijzigd zijn, wordt «niervan aan den secretaris van branussie voor de machinisten- 0»iTaan van Meerdervoort 84, te mededeeling te doen. De kerk spreke haar woorden van troost Boodschap van den president van den Oecumenischen Raad in Nederland. Nu de omstandigheden, waaronder wij thans leven, het onderling contact zoozeer bemoeilijken, dat het onmogelijk is de in den Oecumenischen Raad vertegenwoordigde kerken te raadplegen over eénige gemeenschappelijke actie, hoe gewenscht deze ook zijn zou, doe ik als president van dien Raad deze boodschap uitgaan. Zelfs met. de voorzitters van de Nederlandsche afdeelingen van den Wereldbond en den Raad der kerken en die van liet Lausanne-Comité en mijn medeleden van het dagelijksche bestuur heb ik geen voeling kunnen houden. In deze dagen doe ik een beroep op allen, die zich Christenen noemen, om zich hun roeping als leden van de kerk van Christus meer dan tot nu toe bewust te worden, zich nauwer aaneen te sluiten, datgene te zoeken en voorop te stellen wat ons vereenigt en alles te vermijden wat de tegenstellingen verscherpt. De kerk van Christus moet haar boodschap van liefde, vrede en gerechtigheid blijven brengen, zij mag het gebed voor alle menschen nimmer nalaten of daarin verslappen. Juist nu heeft de kerk een woord voor de wereld, ook voor onze zoozeer geschokte en beproefde landgenooten. Het vaste geloof, dat God Zijn heerschappij over deze wereld niet laat varen, geeft kracht om de diepe wegen, waarlangs 1-Iij ons leidt, met een rustig vertrouwen te gaan. Onze harten en gedachten gaan met innige deelneming uit naar zoovelen, die treuren om degenen die hun leven gelaten hebben in een zeer ongelijken strijd voor hun vaderland of die als slachtoffer van het oorlogsgeweld den dood hebben gevonden. Ook denken wij niet minder aan die nog talrijke schare dergenen, die in groote spanning verkeeren omtrent het lot van hun dierbare levens. De kerk spreke haar woorden van troost, boete en vergeving en getuige van de eeuwige dingen, die blijven, ook als de aardsche vergaan. Aanvaardende het oordeel Gods, blijven wij in deze wereld staan midden in den strijd om het koninkrijk Gods. De kerk, als van God gegeven instrument voor de redding der menschen, bestaat Gode zij dank als een instituut, dat ons met nog hechter banden bindt dan nationaliteit, gezin of wat dan ook. De Christenen der jonge kerken in het Oosten zeggen ons, dat zij door het ontzaglijke leed, dat reeds jaren over velen hunner gekomen is, zijn gaan ontdekken, dat er ten slotte heel weinig zaken zijn, waarvoor een mensch te allen tijde bereid moet zijn te sterven en dat zij daaruit de les geleerd hebben, dat het dan ook het beste is, veel meer dan tot hier toe voor die weinige zaken te gaan leven. God zij ons allen genadig, verzoening doende over al onze zonden en die der geheele wereld. Wandelende in Jezus' voet stappen, gaan wij rustig en moedig den weg, dien God ons leidt, doende wat Hij ons te doen geeft. Dr. C. W. TH. BARON VAN BOETZELAER VAN ASPEREN EN DUBBELDAM. Uit rapporten, welke de A.N.W.B. heeft ontvangen van zijn consuls, heeft de Bond de onderstaande lijst kunnen opstellen, waarin men gegevens vindt over den toestand van wegen en bruggen rondom verschillende gemeenten. Aalsmeer. Alle wegen, bruggen en rij wielpaden zijn in orde. Apeldoorn. De brug over de Deventer- straat over het kanaal is weer her steld. Bensichem. De wegen zijn niet bescha digd. Alleen de grintwegen onder Cu- lemborg, met name de Roetveldsche weg en de dijk van Culemborg naar Vianen hebben door zwaar transport eenigszins geleden, maar zijn wel bruikbaar. De Bilt. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden verkeeren in bruikbaren staat. Bloemendaal. Alle wegen en bruggen in bruikbaren staat. Delft. Alle rijwielpaden zijn normaal bruikbaar. Dussen Voetgangers en fietsers worden vervoerd met een (motor)-roeiboot, te gen den prijs van ƒ0.15 per enkele reis. Er wordt gevarerj van ongeveer 6 tot 21 uur. De bruggen bij Heusden, Neder- hemert (het eiland) en de militaire noodbrug bij Drongelen bestaan niet meer. Het veer te Drongelen vaart nog niet; het verkeer met vierwielige wagens gaat over het Cappelsche veer en ge schiedt dag en nacht kosteloos. Daar dit kabelveer ten hoogste zes kleine auto's kan vervoeren, moet rekening worden gehouden met ernstige op stoppingen. Alle wegen zijn behoorlijk berijdbaar. Gouda. Alle wegen verkeeren in goeden staat. Haarlem. Alle wegen in bruikbaren toe stand. Heemstede. Alle wegen in goeden staat. Katwijk. Idem. Kethel. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden in normalen toestand. De weg KethelKandelaarDelft is normaal. De weg KethelAbtwoudscheweg Delft is bij Delft beschadigd; de brug is weg, doch een begaanbare nood brug heeft deze vervangen. Leiden. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden zijn in orde. Leimuiden. Alles normaal. Medemblik. Behoudens de gewone af sluitingen ondervindt het verkeer geen hinder. Monnikendam. Alle wegen, bruggen en rijwielpaden verkeeren in goed bruik baren staat. Oegstgeest. De wegen en bruggen zijn weer in orde; slechts liggen op ver schillende plaatsen langs den weg naar Wassenaar de tegels der rijwiel paden los. Pijnacker. Alle wegen en bruggen weder om in goeden staat; enkele rijwiel paden zijn beschadigd, doch zullen binnen een week hersteld zijn. Rijswijk Z.-H. Alles in orde. Schagen. Geen verkeersbelemmeringen. Utrecht. Het rijwielpad naar De Bilt even door het fort aan de Biltstraat is nog gestremd. De straatweg Utrecht- Woudenberg en nevengelegen rijwiel paden zijn vrijwel onbeschadigd. Bij station Woudenberg liggen twee nood bruggen, die voor zwaar verkeer be rijdbaar zijn. Op deze bruggen één- richtingverkeer. Velsen. Alle verkeerswegen en fietspaden normaal. Voorschoten. Alle bruggen, rijwielpaden enz. thans weer normaal te gebruiken. Wassenaar. Alle wegen, bruggen en rij wielpaden verkeeren in bruikbaren toestand. Zandvoort. Niets beschadigd. Zoetermeer. Alles volkomen normaal. Rotterdam. Er is geen fietsvergunning meer noodig; uit westelijke richting komend moet men overvaren aan de Parkhaven. Uit de richting Gouda ko mend bij het Kralingsche veer. Auto's hebben geen vergunning noodig voor de Maasbrug, maar kunnen beter ge bruik maken van het wagenveer aan de Parkhaven, dat van 7 tot 20 uur vaart. Busverbinding Rotterdam-Zuid (Ro zenstraat) naar Zwijndrecht, Strijen, Oud Beyerland, Goudswaard, Poortu- gaal, voorloopig uit Rotterdam om 8, 11, 14 en 17 uur. Bus Den HaagRotterdam. Fa. Van Zetten. Vertrek Den Haag Spui/Turf markt. Vertrek Rotterdam: Van Heus- denstraat hoek Vierambachtstraat. Van Den Haag van 7 tot 21 uur onge veer om de drie kwartier (ongeregeld en zoolang de vergunning loopt). Van de bootdiensten RotterdamZie- rikzee en RotterdamMiddelburg is nog niets bekend. Tram RotterdamOostvoorne. Vertrek Rotterdam 9, 13.35, 16, 18.36 uur. Tram RotterdamHellevoetsluis. Ver trek Rotterdam 9, 10.25, 13.35, 16, 18.36 uur. RotterdamOuddorp en Rotterdam Ooltgensplaat 9, 10.25 en 16 uur. RotterdamZuid Beyerland en Rot terdam—Willemstad 8.20, 10.30, 13.25, 16.15 uur. Wijhe. De veerdienst wordt thans on derhouden door roeibooten. SPOORWEGEN. AmsterdamDen Haag uurdienst 13 min. over het halve uur. BaarnHilversum 34 min. over het heele uur; de laatste trein 21.34. HilversumUtrecht 25 min. over het heele uur; laatste trein 21.25. Utrecht—Hilversum 14 min. over het heele uur; laatste trein niet bekend. HilversumBaarn 17 min. over het heele uur; laatste trein 21.17. AmersfoortApeldoorn uurdienst uit Amersfoort van 6.59 tot en met 19.59. AmersfoortHattemerbroek 2 uur dienst uit Amersfoort van 7.05 tot en met 19.05. Den HaagDelft van 7.32 om het uur tot en met 21.32. Den HaagRotterdam Bergweg stop trein op de heele en halve uren. Vertrek Den Haag vanaf 7 tot en met 21 uur. De A.T.O.-bus AlkmaarLeeuwarden heeft den dienst gestaakt. BUSDIENSTEN. De Z.E.G.O.-bussen tusschen Zutphen en Gorssel loopen weer. De G.T.M. heeft een beperkte dienst regeling op de trajecten: GendringenArnhemNij megen, ZutphenArnhemNij megen, DierenArnhemNijmegen, DoetinchemNeede, WinterswijkNeede, NeedeEnschedé, ArnhemEde, D oetinchemGroenlo, RuurloKoerhuisbrug bij Deventer, ArnhemBemmelNijmegen, BemmelPannerden, Doetinchemspoorhalte Wijnbergen 's Heerenberg. VEERDIENSTEN. Rozenburg: normaal verkeer mogelijk MaassluisBrielle: van Maassluis en van Brielle om 6 uur, 7 uur, 8 uur tot 21 uur. Van Rozenburg naar beide zij den om 6.30, 7.30, 8.30 enz. Drielsche veer: voetgangers en rij wielen. Renkumsche veer: voor alle verkeer. Lexkensveer: roeiboot. Dordrecht: veren Zwijndrecht, Pa- pendrecht en Kop van 't Land normaal. ZWEMBADEN. Verschillende gemeenten manen tot voorzichtigheid aan bij het zwemmen in rivieren en kanalen in verband met infectiegevaar. De scheepvaart op de Waal Op last der Duitsche Overheid wordt in samenwerking met den rijkswater staat een nieuwe vaargeul gebaggerd onder de Noorderboog van de Waalbrug bij Nijmegen, teneinde aan de scheep vaart van den Bovenrijn naar de Waal een nieuwe doorvaart te geven onder de Waalbrug door. Binnen 8 dagen hoopt men met dit baggerwerk gereed te zijn, zoodat dan massa's steenen en grint voor den heropbouw vanaf de steenovens en de grintbaggerijen van den boven- Waal en den boven-Rijn per schip naar het westen zullen kunnen vervoerd wor den. Bovendien zal dan ook de oude Rijnvaart weder hersteld kunnen wor den. Inwoners van Gorinchem hielden zich kranig Bij evacuatie bleek saamhorigheid van het Nederlandsche volk Het Gorinchemsche Nieuwsblad geeft enkele indrukken weer uit de afgeloopen moeilijke dagen. Wij nemen daaruit het volgende over: Op Dinsdag 14 Mei wekten ons andere klanken dan vliegtuig geronk en afweergeschut; om zes uur ongeveer maanden de klokken tot evacuatie. Na de berichten over de krijgsverrichtingen, op den Maandag van her en der gekomen, ontstelde het beieren de bevolking niet overmatig, daar men op de uittocht was voorbereid. Voorbereid, althans in dien zin, dat het onontbeerlijke gereed stond. Niet bereid echter", naar de lichamelijke ge steldheid, voor den moeilijken gang. Want de korte, gestoorde nachtrusten, het opjagen door de loeiende sirenes, zorgen en bange voorgevoelens, haas tige arbeid voor het maken van loop graven en vullen van zandzakken, lie ten hun invloeden gelden. En hoewel de bezittingen, die moesten achterblijven ons in den nood van geringe beteekenis voorkwamen, sprak, bij het snelle af scheid, menig voorwerp van verloren ge luk. Er waren late, zware plichten te vervullen, huisdieren moesten worden achtergelaten of in vrijheid gesteld. Geen paniek. Het is opvallend, dat vooral de een- voudigen nieuwe kracht vonden tot handelen. Veel goed werk is er gedaan door hen, die vrijwillige hulp verleen den. Enkele beelden doemen duidelijk op uit het geheel; daar zitten de bejaar den op stoelen voor het stadhuis, zij wachten kalm af. Een vreemd gevlekte hond, nimmer door ons gezien, springt blaffend en jankend voor de pootenvan zware paarden; geladen wagens razen voorbij. Voor de huisdeuren worden kin derwagens met kleeding en beddegoed gevuld. De menschen spreken niet meer dan noodig is, alsof men iets volbrengt volgens voorafgaande overeenkomst. Op den weg naar Meerkerk beweegt zich een dubbele stoet; eenerzij ds het snelverkeer, auto's met vluchtelingen, motoren van burgers en militairen, langzamer rijdende wagens met ouden en zieken. Tranen zijn zeldzaam. Veel wat hen gescheiden hield in rustiger dagen, is weggevallen. Hoe klein is de menschheid, in zucht tot levensbehoud, heur have met zich voerend naar een onzekere toekomst. Algemeene beklemd heid. Maar heeft men wel ooit zoo diep den vrede en schoonheid van ons land gevoeld als op dezen stralenden Meimorgen, toen het lichtende land schap allen in zich opnam en een nieuwe veiligheid deed beseffen, terwijl de fris- sche lucht den adem verruimde? Fietsers snellen voorbij, bussen en woonwagens passeeren, auto's keeren terug om wederom vluchtelingen te vervoeren. Ook thans bleek weer de saamhoo- righeid van den Nederlander. Hoe lief derijk werden de vluchtelingen bij de boerenbevolking ontvangen en gelaafd. Hoevelen werden er opgenomen en werd gedurende den nacht onderdak verleend. Menigeen bevond zich reeds te Lex- mond, toen het bericht kwam, dat Gor- kum veilig was. Er klonken kreten van verlichting en met vermeerderde energie werd de terugtocht aangevangen. Men vond de stad terug als in een droomstilte. Gelei delijk keerden allen, verwelkomd met een glimlach, wat moe en triest. 20.000 menschen ontvluchtten het strijdtooneel Reeds Zondag op den terugtocht Het „Dagblad voor Noord-Brabant" gaf een beschrijving van de vlucht van ingezetenen van Breda naar Antwerpen en den terugkeer, die dank zij de mede werking der Duitsche autoriteiten, weer spoedig kon geschieden. Het volgende is er aan ontleend: Het Bredasche vluchtelingenleger is op den terugweg van Antwerpen naar zijn eigen woonplaats. Dat was onge twijfeld de voor de Bredasche gemeen schap meest verheugende mededeeling, die wij in ons blad van gisteren konden doen. Inmiddels heeft de voorhoede onze stad reeds bereikt en daardoor z^.i wij in de gelegenheid gesteld om uit den mond van burgemeester Van Slobbe en van enkele anderen, die de leiding van dezen uittocht hebben gehad, een relaas over de vlucht en het verblijf in Ant werpen te vernemen. Aanvankelijk was het tijdstip voor het vertrek der burgers bepaald op Maan dagochtend, maar toen Zondagmorgen het bericht kwam, dat de Duitsche troe pen Tilburg reeds waren gepasseerd, moest de bevolking op bevel van den Franschen commandant hals over kop de vlucht nemen. De leiding had beslo ten, dat allen naar Antwerpen zouden gaan via Zundert en Hoogstraten. Evenals de menschenstroom, die in de richting Zundert ging en het door den overhaasten loop der gebeurtenissen niet verder dan deze eerste etappe be hoefde te brengen, is ook de karavaan, die den weg over Hoogstraten nam, vrijwel voortdurend blootgesteld aan het gevaar uit de lucht, dat voortvloeide uit de omstandigheid, dat met hen ook de Fransche troepen den aftocht bliezen Van Bréda tot aan Antwerpen waren voortdurend Fransche, Belgische en ook restanten van de Nederlandsche troepen in het gezelschap van de vluchtelingen. Via Meerseldreef en Minderhoudt kwam het grootste deel der vluchtelin gen, ten getale van ongeveer 20.000, te Hoogstraten aan. Achter hen zagen zij vuur en rook opstijgen uit de bosschen in de richting van de Galdersche Heide. Een klein gedeelte is in Meerseldreef en andere plaatsen achtergebleven. De hoofdgroep arriveerde van vijf tot zes uur in den avond van Eersten Pinkster dag in Hoogstraten. Hier moest voor den eersten nacht onderdak worden ge zocht, maar toen de stroom aankwam, vonden de menschen geen stoel om op te zitten. Alle café's waren gesloten. In het zusterklooster konden eerst eenige tientallen worden gehuisvest, toen kon het geheele complex der strafkolonie worden ingenomen en na besprekingen met den burgemeester van Hoogstraten kreeg de leiding gedaan, dat ten minste een hotel werd opengesteld, terwijl in een naastgelegen bioscoop ook nog een honderdtal menschen een plaatsje op den harden vloer kreeg. Het grootste be zwaar was intusschen, dat in de straf kolonie geen water mocht worden ge dronken in verband met het typhus- gevaar. „Opnieuw oprukken" Op tweeden Pinksterdag om zeven uur des morgens kwam plotseling het bevel: opnieuw oprukken en een onafzienbare massa intusschen hadden zich ook de Belgische vluchtelingen aangesloten vloeide op den weg naar Lier over Oostmalle en Massenhove aan het Al- bertkanaal. Over het kanaal trok men in de richting Antwerpen en eerst 'in Broechem, waar ook weer rond het dorp gevochten werd, vond men de electri- sche tram gereed staan, die een klein deel van den enormen stoet naar Ant werpen kon vervoeren. De groote massa moest blijven doorloopen tot aan Deurne. Hier was eindelijk een goede regeling getroffen, dank zij den onvermoeiden zorgen van Schepen De Boey. In scholen en bij particulieren konden vluchtelingen de stroom die Antwer pen binnenkwam werd op honderddui zend geschat worden ondergebracht. „We waren na alle doorgestane angsten blij te hooren, dat er luchtalarm werd gemaakt, nu wisten we ten minste dat er schuilplaatsen in de buurt waren!" zoo zie ons een der vluchtelingen. Dinsdagmorgen werd het laatste stukje naar Antwerpen afgelegd en daar was voor de Nederlandsche vluchtelingen een twintigtal scholen in gereedheid ge bracht. Er was water, eerste hulp en koffie. Stroo was in niet voldoende mate te krijgen en spoedig liet ook de voedsel voorziening te wenschen over. De men schen kwamen in zoodanige troepen aan, dat elk overzicht verloren ging. Registratie ging niet door. Er is onder leiding van burgemeester Van Slobbe, wethouder mr. Struycken, mr. Ph. van Woensel e.a. nog getracht om de Bredasche menschen te reglstree- ren en daartoe was in de Schoonheyt- straat zelfs een bureau ingericht, maar het bleek onbegonnen werk. Bovendien verschenen, juist toen men met het werk bezig was, op de hoeken der straten po litiemannen, die alarm belden en het be vel verspreidden, dat van Vrijdagmorgen 8 uur af tot Zondagmorgen 8 uur nie mand de woningen mocht verlaten. Zoo doende moest er onmiddellijk, zoo goed en zoo kwaad het ging, worden gezorgd voor levensmiddelen. Weer verderop! In verband met de waarschijnlijkheid, dat Antwerpen belegerd zou worden, en met de overige moeilijkheden, is 'n deel van de Bredanaars weer verderop ge zonden. Een groep van 3000 ging onder leiding van den heer Asselbergs naar Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl rond 6000 menschen verspreid werden over ver schillende dorpen aan den weg Antwer penBrugge. Een aantal is voorts op eigen gelegenheid, meestal per fiets, ver der België ingetrokken. Vrijdag en Zaterdag bood de stad Ant werpen, die bij de aankomst der vluch telingen nog een vrij normaal aanzien had en vol leven en vertier was, een on- heilspellenden aanblik. De straten en boulevards waren leeg en angstig klonk er onophoudelijk het geweld van de ka nonnen. Het gebrek en de ellende in de tehui zen der vluchtelingen stegen met het uur, vooral daar water- en electriciteits- voorziening niet meer werkten. Het was dan ook een ware opluchting, toen men plotseling Zaterdagavond om 8 uur de eerste DuitSchers in de stad zag binnen trekken. Den geheelen nacht duurde de intocht en toen de menschen Zondag morgen weer uit de deuren kwamen, was Antwerpen een Duitsch legerkamp. Zondag heeft burgemeester Van Slobbe onmiddellijk het contact opgenomen met de Duitsche autoriteiten, met het geluk kige gevolg, dat onmiddellijk alles in ge reedheid kon worden gebracht voor den terugtocht van de vluchtelingen. Reeds in den loop van Zondag zijn ve len op eigen gelegenheid den langen tocht, die door de meesten te voet moest worden afgelegd, begonnen door een streek, die door het oorlogsgeweld zeer geteisterd was. Vooral Polygoon, het bekende militaire centrum, had zwaar onder bombardementen geleden. De ge regelde terugtocht is Maandagmorgen begonnen. Hij geschiedt in groepen van 100 tot 150 menschen, ten einde het mi litaire verkeer op den weg geen hinder te bezorgen. De Duitsche militairen hebben zich tegenover de vluchtelingen zeer correct en behulpzaam gedragen en dank zij de medewerking van den Ortskommandant te Breda is gisteren een aantal Mono- pole-bussen en legerauto's naar Merxem gezonden, ten einde den ouderen, ge- brekkigen en kinderen den langen voettocht, die voor. velen immers te zwaar zou zijn, te besparen. Ettelijke wagens zijn gisteren met op geluchte en blijde gezichten en met on bezorgd kindergezang in de stad terug gekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5