De Reichskreditkassenscheine .-.HL ill ansche troepen bij Valenciennes opnieuw gesplitst itsche vlootverliezen in Noorwegen ^ïENSDAG 22 MEI 1940 PAGINA 5 Duitsclie pantserwapen heeft absoluut overwicht pe berichten uit het oorlogsge- ed wijzen er hedenochtend op, Lt de ring om de in Noord-Frank- k en België nog strijdende legers u den tegenstander gesloten is, wel in het Zuiden door de sterke tsereenheden, die via Amiens Abéville zijn doorgedrongen; in Oosten door de Duitsche troe- die den terugtrekkenden [nd dicht op de hielen' zitten, en iet Noorden en Westen door het tsche luchtwapen, dat de naar jeland wijkende Britsche troe- deels in de havens van inschè- g, deels onderweg aanvalt. Jpmarsch naar Abéville is niet uitgevoerd door snelle voorhoede-- i, doch ook door sterke afdeelin- p de pantserwagens volgden ge leerde eenheden, waaronder ook :rie. jt Oosten verzetten de Belgen zich i daar nog hardnekkig en ook de hen pogen nog te redden wat te valt. Engelschen zoeken de Kana&lha- p. Hoe hun „bondgenooten" daar- mken, zal wel duidelijk zijn; voor in door de terugtrekkende Britten e vernielingen worden aangericht, stemming bitter zijn. :sing in het Fransche leger Valenciennes is het Fransche •eds in twee deelen gesplitst, waar- t eene deel zich in de bosschen ten m, het andere in het bosch ten losten van Valenciennes tracht te De opperbevelhebber van het ne- Eansche leger, generaal Giraud, ;elijk gemeld, met zijn geheele vangen genomen. De Fransche pers ove< den Duitschen opmarsch. N.B. verneemt uit Parijs: e Fransche ochtendbladen van geven onomwonden toe, de Duitsche troepen ten Noor van Sait Quentin bij Rethel Montmédy krachtig zijn door- ooten. les Morice schrijft in de „Petit over een „verwarrenden slag ïks en vliegtuigen" en Leon Blum rt in de „Populaire", dat het front i Maas thans geneutraliseerd en dat thans de geheele slag ge- s op het hart van Frankrijk. De jkheid waarvoor Frankrijk thans üd, is de zwaarste slag, welke men in indenken. ial Dnval noemt in de „Temps" itand ernstig. Door den krachti- rm, welke nog nooit in de geschie- gezien, blijkt volgens Duval dui- at het de voortdurende politieke 75 Jfite van Hitler is geweest Frankrijk geland te scheiden, om dan de dee- exp een te vernietigen. ,Ordre" meent, dat de Fransche ren te veel hebben gedacht aan rlog van 1914. Ams eml tudc Opmarsch naar Parijs ome: De Romeinsche avondbladen volkomen in het teeken van de Britsche kruiser en mijnenlegger gezonken pol on: out; nie neti n de 1900 latu Di: i Ara Nat Berlijn: Het opperbevel van de y^icht maakt bekend: Narvik heeft het luchtwapen op srde eil Mei krachtig in den strijd te gegrepen en de eigen troepen ont- iphJ ie aanval in het zeegebied voor tegen aldaar opereerende deelen Britsche vloot leverde groote suc- op. Een slagschip, waarschijnlijk 3UD „Resolution'-klasse, kreeg twee bomtreffers ter hoogte van den n t'oren, een zware kruiser kreeg h mtreffer van zwaar kaliber tus- irwij gevechtsmast en voorsten schoor- iden, Op beide oorlogsbodems werden ndig rerking der explosies en het uit- exan van brand waargenomen. Met Ln b waarschijnlijkheid valt aan te ne- ddel! at minstens de zware kruiser moest ge opgegeven. Bovendien werden va: ee oorlogsschepen en drie koop- 3rde schepen door bomtreffers bescha- hrifi ikuo >ndeu: Off cieel wordt medege- -nbeiidat het aan de Noorsche kust op geloopen Engelsche oorlogsschip iser Effingham (9770 ton) is. raiser, zoo constateert de admi- is thans gezonken, de admiraliteit verder meedeelt, lijnenlegger Princess Victoria op in geloopen en gezonken. De 33 'den worden als verloren be- Duitsche overwinningen in Noord-Frank rijk. „Tribuna" constateert, dat thans geheel Ar'tois en Picardië in Duitsche handen zijn, en dat dé nog in België afgesneden troepen gevaar loopen te moeten capituleeren of te worden ver nietigd. De opmarsch naar het Kanaal, dat aan Duitschland de controle ver schaft over de verbindingen tusschen Engeland en Frankrijk, en een actie van de Duitsche weermacht op Engelsch ge bied steeds dichterbij Dregt, heeft het Duitsche opperbevel niet verhinderd, ook den opmarsch naar Parijs voort te zetten. De voorhoude van de Duitsche legers, aldus Tribuna, is thans nog slechts 75 kilometer van de Fransche hoofdstad verwijderd. Het opdringen naar Reims bedreigt, het geheele Maginotstelsel in den rug. NAMENS LAATSTE FORT GEVALLEN. Uit Berlijn: Naar het D.N.B. van wel ingelichte zijde verneemt, is thans ook het laatste fort van Namen, dat nog verzet bood, door de Duitsche troepen ingenomen. Telefoonverbindingen tusschen Engeland en Frankrijk verbroken. Uit Londen: Alle telefoonverbindingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn sinds Maandagavond verbroken. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor verklaarde gisteren, dat niet gezegd kan worden, wanneer de verbindingen her steld zullen zijn. Suikerschaarschte in Frankrijk. D.N.B. uit Parijs: Sedert twee weken is suiker in Frankrijk zeer schaarsch, in de winkels te Parijs heeft men geen voorraden meer. Op voorstel van den mi nister der voorraden heeft de minister raad thans besloten suikerkaarten in te voeren. Naar de bladen melden, is men in Pa rijs begonnen met de uitdeeling van le vensmiddelenkaarten. Ook Londen opgeschrikt. Uit Stockholm: Tot Dinsdagavond laat had, naar uit Londen gemeld wordt, noch het officieele Engeland, noch de pers of de radio iets gemeld over de jongste suc cessen der Duitsche troepen. Toen des ondanks Dinsdagmiddag het bericht be kend werd over het geweldige opdringen der Duitschers tot aan de kust van het Kanaal, was de indruk vrijwel verplet terend. Binnen enkele uren ging het be richt over den werkelijken stand der ge vechten in Noord-Frankrijk en België als een loopend vuurtje van mond tot mond. Generaal Ironside, de chef van den Britschen generalen staf, is gisteravond door den koning ontvangen. Lord Ponsonby uit de Labourpartij. Uit Londen: Lord Ponsonby is uit de Labourpartij getreden. Bij "verschillende gelegenheden had hij reeds zijn ontstem ming te kennen gegeven met de buiten- landsche politiek van de Labourpartij. l3be™e stormloop op de Magmot-linie Hoe heuvel 311 viel L V.jpweldige stormloopen door Duit- 1. explanteristen op de Maginot-stel- ;ee. worden in een ooggetuigeverslag, in net D.N.B. is verstrekt, als volgt teven: MEli(?=0udelijk ratelden de Fransche pegeweren uit de schootsvelden, ^hJjjffifrschman in de dichte bosschen ind(2„ heeft en -van waar hij den pen aanval op de stellingen der (£.J" uVe wilde ophouden. Sinds 'L. L.eed, <?e infanterie om iederen b fp°nd in deze uitgestrekte, schier idnngbare bosschen. Nog 5000 burgers in Narvik. Uit Stockholm. Het Zweedsche persbu reau meldt uit Bodö, dat volgens daar aangekomen vluchtelingen nog steeds 5000 a 6000 burgers zich te Narvik be vinden, die zich echter meer endeels moe ten ophouden in kelders en bergruimten'. Dertig burgers zijn bij een beschieting van de stad door de Engelschen gedood. De economische opbouw van Noorwegen. D.N.B. uit Oslo: De autoriteiten hebben zich bereid verklaard leeningen te ver strekken voor het koopen van zaaigoed en kunstmest tot een totaal bedrag van vier tot vijf millioen kronen, terwijl bo vendien leeningen kunnen worden ver strekt voor de helft der aanschaffings- kosten van 400 tractoren. Het doel hiervan is den economischen wederopbouw van Noorwegen te bespoe digen. Rijkscommissaris Terboven heeft Maan dag een bezoek gebracht aan Stavanger, teneinde zich op de hoogte te stellen van de economische vraagstukken in dit ge bied. Deensche kotters door Engelsch vliegtuig beschoten. Uit Kopenhagen. Ritzaus bureau meldt uit Esbjerg, dat twee Esbjergsche kot ters, die zich ter vischvangst op de Noord zee bevonden, op ongeveer 60 zeemijlen van de kust door een Engelsch vliegtuig zijn beschoten. Twee man der opvaren den van den eenen kotter werden ge wond. Het doel van den strijd was de heuvel 311, die uitzicht biedt op alle heuvels tusschen Maas en Chiers en bovendien nog uitzicht geeft op Montmédy. De groote pantserstelling 505, welke de flank dekt, was reeds door onze pioniertroepen veroverd. In het middenterrein van den aanval, in 'n dicht bosch, zat de Fransch- man en verweerde zich nog met de dap pere taaiheid, welke hem kenmerkt als hij begint te vechten. Met wisselende kansen ging de strijd heen en weer in dit dichte bosch, waarbij de tegenstan der, die iederen nog zoo kleinen weg kent, met dit voordeel tegenover de Duit sche infanteristen stond. Door steeds meer storm te loopen, kon de Duitsche infanterie hier en daar om dit bosch heentrekken. Plotseling komen er twaalf groote Fransche kanonnenpantsers. Zij vuur den uit hun 7.5 tot 4.7 cm kanonnen. ft,-,'-; MUL dffKferordnungöbér ïg ft«r Sficr-vfeÉrtOHiiRiTrr. De Duitsche pantser-afweerkanonnen schoten er tusschen. Acht van de twaalf Fransche pantsers werden stukgeschoten. Het zijn de grootste pantserwapenen der Franschen, die hier den stormloop der infanterie moesten ophouden en door den Duitschen pantserafweer in elkaar werden geschoten. Tijdens den aanval van de pantsers viel de duisternis. In hun kuilen, die de infanteristen zich als dekking gegraven hadden, wachtten zij den dag af. De Franschman probeerde ze met zijn geschutvuur te raken. In de ochtend schemering trok de Duitsche aanval er op los. Voorbereidingsvuur door de ar tillerie, lichtkogels, stormloop, doch toen de soldaten boven op de hoogte waren, schoot de Franschman uit alle vuurmonden en dwong hen tot wijken. Bij een nieuwen aanval nam de Duit sche artillerie de Fransche stelling flink onderhanden. Aan den anderen kant zweeg men en opnieuw stormden de in fanteristen naar voren om nu de stelling 311 definitief in bezit te nemen en zich daarboven te nestelen. Hoe de Duitsche troepen over de Maas trokken In een nader frontbericht werd Zater dag een beschrijving gegeven hoe de overtocht over de Maas werd afgedwon gen. Hierin wordt gezegd: Aan de overzijde van de Maas hebben zich de Fransche en Belgische troepen geconcentreerd. In reeds lang voorbe reide stellingen hebben zich hier de terugstroomende Belgen en Franschen vastgezet. Aan de lichte eenheden van onze troepen gelukte het direct achter den vluchtenden vijand in rubberbooten over te steken. Het waren soldaten van de gemotoriseerde infanterie, die met onvergelijkende kranigheid den vijand op de hielen bleven zitten. Het gelukte den manschappen bij den eersten storm loop de voorste bunkerhnie te nemen. De plaatsen waar de vijand over de Maas trok en de bruggen achter zich liet springen, waren uitstekend voor de ver dediging. Aan onzen kant loopt het terrein zacht naar de Maas af, terwijl het op den oever aan den overkant steil omhoog rijst. Hier hadden de Belgen met steun der Franschen hun batterijen in van be ton opgetrokken stellingen ingebouwd. De geheele voorste helling zit vol bun kers. Het overtrekken van de Maas werd in geleid door een artillerie-duel tusschen de snel naar voren gebrachte Duitsche batterijen en de goed ingerichte stellin gen van den vijand. De tegenstander weerde zich taai en verbeten. Pas na een urenlang vuurgevecht werd geschut na geschut tot zwijgen gebracht. Onder- tusschen worden in den er achter lig- genden sector reeds voorbereidingen ge troffen, snelle eenheden zoo spoedig over de Maas te werpen. Achter staan, goed gecamoufleerd tegen waarnemin gen door vliegtuigen, de pantsers, die samen met soldaten van de gemotori seerde infanterie als eerste overgezet zullen worden. Het artillerieduel is ten einde. Onze kanonnen hebben overwon nen. In een handomdraai zijn de vaar tuigen naar de weide aan de Maas af gezakt en hebben de pioniers hun rub berbooten opgepompt. De peddels dom pelen in de Maas.Een paar honderd slagen. De eerste rubberboot legt aan den overkant aan den oever aan.. In- tusschen zijn ook de pontons afgeladen. Van den vijandelijken oever hoort men den strijd der infanterie. Machinegewe ren ratelen, handgranaten spatten uit elkaar. Plotseling slaan vijandelijke gra naten in. De kanonnen welke wij nog niet het zwijgen hebben opgelegd, trach ten het overtrekken te verhinderen. Nu begint ook de Duitsche artillerie weer en beschiet den vijand. Van gene zijde brengen de vlotten en veerbooten ge wonden mede. Het zijn soldaten der ge motoriseerde infanterie, die zich on danks de zeer groote overmacht van den tegenstander dapper geweerd heb ben. De ambulance-auto's zijn reeds den oever opgereden. Verbazend groot is het aantal Fransche gevangenen, die even eens met de terugkeerende veerbooten en vlotten naar den linkeroever werden ge bracht. Zij maken allen een uiterst moe gestreden indruk. De bedrijvigheid op de Maas wordt steeds grooter. Thans ko men ook de eerste infanteristen. De mannen hebben de laatste vier dagen tweehonderl K.M. gemarcheerd, doch zijn niettemin nog wonderlijk frisch. Reacties op de Duitsche doorbraak Uit Sofia: „De Duitschers aan het Kanaal", is hier als een bom ingeslagen. In de wandelgangen van het parlement, in de redactielokalen en in alle café's beheerscht deze geweldige gebeurtenis het gesprek. De „Sora" wijst er op, dat het bereiken van het Kanaal door de Duitschers onoverzienbare gevolgen voor den verderen loop van den oorlog zal hebben. Uit Moskou: De laatste Duitsche leger- berichten, evenals in het bijzonder het bericht van het oppercommando der weermacht van Dinsdag over den op marsch der Duitsche troepen tot de Kanaalkust en het verslaan van het negende Fransche leger, zijn voor een Wij drukken hierbij af fotogra fische reproducties der voorzijden van de Reichskreditkassenscheine in de coupures van 1, 2, 5 en 20 Rmer zijn er pok nog van Rm. 0.50. Deze „Scheine" zijn wettig betaal middel; I gulden is Rm. 1.50. Reichsmarkbil jetten moet men niet aannemen. deel reeds in het Moskousche avondblad „Wetschernaja Moskwa" gepubliceerd en voor een deel in de laatste uitzendingen van de Moskousche radio omgeroepen. Zij hebben in politieke kringen alhier en bij de openbare meening der Sovjets den sterksten indruk gewekt. Men wijst er op, dat datgene, wat eenige militaire waarnemers der Mos kousche bladen reeds sinds dagen ver wachtten, thans een feit geworden is: het afsnoeren van de in België operee rende gealliseerde legers en de over winning van Duitschland in den groot sten slag van alle tijden, die men in Moskou voor het verdere verloop der militaire en politieke gebeurtenissen in Europa van de grootste beteekenis acht. Uit Belgrado: De Duitsche doorbraak in 't Westen heeft ook de Zuid-Slavische openbare meening volkomen verrast. Vier gevoelens beheerschen ten aanzien van de jongste gebeurtenissen de breede la gen der bevolking: 1. Dankbaarheid jegens de verant woordelijke staatslieden, die Zuid-Slavië, ondanks alle manoeuvres, buiten het conflict der groote mogendheden heb ben gehouden. 2. Onbeperkte bewondering voor de unieke prestaties der Duitsche weer macht. 3. Medelijden met het Fransche volk, dat onbekwame leiders hebben gestort in een oorlog voor vreemde belangen, en 4. Verachting voor de Engelsche lei derslaag, waaraan uitdrukking wordt gegeven in cynische critiek. Het uiterlijk der in Belgrado enAgram verschijnende bladen weerspiegelt dui delijk deze stemming. De eerste blad zijden worden volkomen beheerscht door de berichten over de Duitsche successen. In journalistieke kringen heeft het ver der opzien gebaard, dt de redacties se dert gistermiddag geenerlei contact meer kunnen krijgen met hun correspon denten in Parijs en Londen. Uit Madrid: Met groote koppen melden de Madrileensche avondbladen het sen- sationeele bericht van het doorbreken van de Duitsche troepen tot aan de Fransche Kanaalkust en de insluiting van het Fransch-Belgische legercorps. Op de straten van Madrid ziet men weer htzelfde beeld als gisteren: de kranten worden den verkoopers letterlijk uit de handen gescheurd. Engeland Maiski bij Halifax. Stefani meldt uit Londen: Naar vernomen wordt, heeft de am bassadeur van de Sovjet-unie Maiski te Londen een lang onderhoud met Lord Halifax gehad. Sinds den herfst van 1939 zijn han delsbesprekingen gaande tusschen En geland en Rusland. Het vlotte niet erg, doordat Engeland tegen Rusland aller lei onvriendelijke maatregelen had ge nomen. In Maart zijn de besprekingen hervat. Rusland wenschte toen van Engeland enkele tegemoetkomende daden en om te beginnen de vrijlating van twee Rus sische schepen. Engeland vorderde daar tegenover, dat Rusland geen goederen zou doorvoeren naar Duitschland en zijn handelsbetrekkingen -met dat land zou verminderen. Men kan zeggen, dat de besprekingen op het doode punt staan. Denemarken Ontginningswerken. In het uiterste Noorden van Dene marken is men overgegaan tot uitge breide ontginningswerken. Van Skagen tot de Limfjord worden groote gebieden van moerassen drooggelegd. Hier zullen uitgestrekte terreinen in bouwland ver anderd worden. Zweden Zweedsch schip gezonken. Het Zweedsche motorschip Erik Frisell, 5066 ton bruto en 2862 ton netto, van de Trafikaktieb. Grangesberg-Oxelosund te Stockholm, is volgens een telegrafische mededeeling van het Zweedsche consu laat te Londen, gezonken. De bemanning is gered. Het schip werd in 1926 te Go thenburg 'gebouwd. Reacties op de Nieuw-Yorksche beurs Uit New-York: Met geweldige koers dalingen, in verloop waarvan leidende waarden als staal en motoren het laagte record behaalden der laatste twaalf maanden, reageerde de New-Yorksche beurs Dinsdag op het bericht, dat de Duitsche troepen de Kanaalkust be reikten. Britsche papieren die een vaste rente dragen, daalden snel in koers, terwijl de Duitsche bons aanzienlijk opliepen. Op de productenbeurs heerschte eveneens een chaos en met uitzondering van de tarwemarkt, waar de regeering verdere schommelingen door het vaststellen van prijzen verhinderde, namen de prijs dalingen deels een catastrofaal karak ter aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5