$ïimwt £eitecl)c (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Duitschers dringen naar Fransche en Belgische kust Vereenigde Staten en de oorlog Voor Rotterdammerlezers De Duitsche opmarsch in Frankrijk -*J,onoeraentsprijs: er kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agent schap gevestigd is ƒ2.35 p. p. ƒ235 portokosten alefr week ƒ0.18 wr het Buitenland by we- LeUjksche zending 4.50 dagelüksche zending 550 Alles by vooruitbetaling "jjjWe nummers 5 ct. met Zondags- er.-blad ct - Bureau: Breestraat 123 - Telefoon 22710 (na 6 uur: 23166) Postbox 20 No. 6126 DINSDAG 21 MEI 1940 Postgiro 58936 21e Jaargang Advertentieprijzen Van 1 tot 5 regels 1.174 Elke regel meer ƒ0.224 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels ƒ230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 Geallieerden in Vlaanderen vrijwel omsingeld Fransche doorbraakpogingen algeslagen Laon veroverd lit BerlijnHet oppercommando der weermacht maakt bekend itsche troepen hébben gisteren Laon bestormd. Op de citadel van Laon de Duitsche oorlogsvlag. Bij den opmarsch van Laon naar 't Zuidwesten het Oise-Aisnekanaal bereikt. poging van sterke Fransche krachten, die door het opdringen der ichers naar Doornik en Kamerijk in den sector Valenciennes-Maubeuge n zak waren geraakt, om naar het Zuiden en Zuidoosten op te dringen, verijdeld. De Franschen leden hierbij zware verliezen. De aanval met :rwagens, welken de Franschen ondernamen bij Laon in Noordelijke n'-Sing, werd vrijdeld, waarbij opnieuw de superioriteit aan het licht trad •inlhet Duitsche luchtwapen tegenover de logge Fransche oorlogsmachine, virion Noorden van Reims aan de Aisne zijn inmiddels weer sterke Duitsche ïhten opgemarcheerd. Het Duitsche luchtwapen deed zich sterk gelden op Jiterwaartsche verbindingen, waartoe ook behooren de zeewegen van de :he en Fransche kust naar Engeland. Het schepenkerkhof rondom Enge- heeft de laatste dagen een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Bd$l _jië werd de achtervolging voort en in Noord-Frankrijk ging de opmarsch verder. De Belgen op den Noordelijken vleugel d en weren zich dapper. Ook hen doen zich bij den afweer ivallen en bij tegenaanvallen gelden. Daarentegen was er de laatste dagen van de Engelschen tauwelijks iets te bespeuren; de toe- mde militaire beweging in de ha- bieden doet vermoeden, dat de En- 1 «vfoen zich van het vasteland op hun den willen terugtrekken, zoolang 0g k&no Lrcuucn over te cteüen. I Vlaanderen blijven de Duitsche bteuen, ondanks flankaanvallen, naar ust opdringen. De positie der Duit- -•1 legers in Noord-Frankrijk veroor- J tevens, dat in het Belgische land ;n dfrche en Engelsche troepen dreigen et rden afgesneden, noe Noord-Frankrijk is de stellingen- i. van Gamelin losgelaten en is nd| edwongen onder Weygand tot den op ings-oorlog moeten worden over- de n, die in het Westen aan de Oise m het Oosten aan de Maas woedt. De loo is daarbij Zuidwaarts gericht. De starring van Laon en het doordringen richting van Rethel "en Reims nsWer op, dat tevens in de richting van 55 «ne vanuit het Duitsche front wig ge stooten in Z.O. en Z.W. richting me n gedaan, waardoor de positie der n Ifche troepen, die nu al met een de «keerd front" moeten vechten, nog Ijker wordt. Aanvankelijk was het naar het Oosten gekeerd, thans de strijd speciaal in het Westen H. ids en beweegt zich in de richting leg# Ditmaal schijnt de hoofdstad, ge- Fr» 1914, niet te zullen worden gepas- r«U BRITTEN NAAR KANAALHAVENS. De achtervolging van de geallieerde legers door de Duitsche troepen, wordt volgens een D.N.B. bericht voortgezet. De Britsche troepen trekken naar de Ka- n aalhavens. DE STRIJD DER LUCHTMACHT. Op 19 Mei heeft de Duitsche lucht macht haar aanvallen op de achter- waartsche verbindingen en terugtochts wegen van den vijand in Noord-Frank rijk en België voortgezet. Tijdens gewa pende verkenningstochten voor de Fransch-Belgische kust werden twee vij andelijke torpedojagers vernield. Een torpedojager en de Fransche torpedo boot „Incomprise", alsmede drie koop vaardijschepen met in totaal J5.000 ton werden ernstig beschadigd. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 143 vliegtuigen, waar van 95 in luchtgevechten en vijftien door de luchtdoelartillerie omlaag werden ge schoten. De rest is op den grond ver nield. 31 Duitsche vliegtuigen worden vermist. In de nacht van 19 op 20 Mei hebben Britsche vliegtuigen hun zinlooze bom aanvallen boven West-Duitschland voortgezet. Een aantal burgers werd ge dood en gewond. Het eenige militaire doel, dat werd getroffen, was een kamp voor krijgsgevangenen. Een aantal krijgsgevangenen werden gedood. DE BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE TE HAVRE. Het D.N.B. verneemt uit Parijs, dat de Belgische koninklijke familie te Havre is aangekomen. Zij zal in de nabijheid van de stad haar intrek nemen. 'éfijf Een boodschap van president Roosevelt n zljfe verband met de „week voor kaï buitenlandschen handel" heeft ds I minister van buitenlandsche ?ers in, Cordell Huil, voor de radio "b boodschap van president Roo stri it voorgelezen, waarin deze, >.Deir het D.N.B. uit Washington it, in de eerste plaats ver ver rde, dat een liberale handels- e1}- iek noodzakelijk is om een HM >g in de toekomst te vermij- en in de tweede plaats zeide, de Vereenigde Staten geen VIA'! Ramen welstand kunnen ge- ENfl Sn. wanneer niet in het bui and markten zijn, waar de De len het overschot van hun pro- erlaiten kunnen afzetten en wan- iekefc de invoer van hetgeen nood den! slijk is, wordt gehinderd door enn Unstige ontwikkeling van de toWurtenissen in binnen- of bui- land. Slechts door een liberale Jdelspolitiek kunnen de Ver gde Staten na het einde van oorlog bijdragen in den eco- Ischen wederopbouw van de ld. ■U Huil zelf voegde hieraan nog ...- 1 de gevolgen van den geweldigen mini twee werelddeelen grooten in- jjjpUüen hebben op de toekomst van _^/?ee?igde Staten en van alle an- Reeds nu worden handel -Hto Vaart van de Vereenigde Sta- h ^roffen- Terwijl enkele tak- P de Productie tijdelijk veel vraag TVn» n andere te lijden van het van opdrachten uit het Het totaal van den uitvoer wf vereenigde Staten is weliswaar -f/P' doch vele industrieën hebben Jijden onder de omstandig- uok de invoer is voor nieuwe "+*1 vraagstukken gesteld, aangezien vele binnenlandsche takken van industrie in gesteld zijn op een verscherpte concur rentie van het buitenland, afgezien nog van het feit, dat sommige waren, welke steeds in de Vereenigde Staten werden ingevoerd, schaars zijn geworden. In ieder geval hebben de gebeurtenissen van de laatste maanden duidelijk ge toond, welke beteekenis de buitenland sche handel voor de Vereenigde Staten heeft. Een voortdurende welvaarft is al leen mogelijk in een wereld, welke in vrede leeft. Eischen om buitenlandsche waren uit te sluiten zijn even kortzich tig en onjuist geweest, als de hooge tol muren van de republikeinen na den wereldoorlog. De Vereenigde Staten staan thans voor een tweeledige taak: ver sterking van hun verdediging en steeds bereid te staan voor constructief mede werken aan den wederopbouw van den wereldhandel door een systeem van ver dragen. Het D.NJ3. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft in de Vrij dag gehouden persconferentie ver klaard, dat hij zijn groote veis naar het Westen der Vereenigde Staten in ver band met de ontwikkeling in Europa definitief heeft opgegeven. Op de vraag, hoe hij de door hem ge vraagde 200 millioen voor het volgende en het daarop volgende begrootingsjaar wil gebruiken, verklaarde Roosevelt, dat er vele gevallen zijn, waarin plotseling een gebruik van deze gelden gewenscht is. In zijn boodschap, zoo voegde hij hier aan toe, heeft hij reeds drie doelen ge noemd: uitbreiding van de vliegtuig industrie, uitbreiding van de fabricage van het luchtafweergeschut en opleiding van aanvullend bedienend personeel voor De „Nieuwe Haagsche Courant" wordt ook aan een deel van de lezers der „Rotterdammer" gezonden, met het vriendelijk verzoek aan deze lezers ons trouw te blijven, nu het bedrijf technische moeilijkheden heeft. Wij hopen, dat spoedig „De Rotterdammer" U zelf^weer bereikt. Het tijdelijk adres van „De Rotterdammer" is: PROVENIERSSINGEL 30 ROTTERDAM deze speciale wapens. Het kan voor komen, dat de gewone begrooting hier voor niet geheel toereikend is, of het kan noodig blijken den bouw van ver dere vliegtuigfabrieken te financieren. Verder overweegt men vernieuwing van de laatste 35 torpedobootjagers uit den wereldoorlog, die tot dusverre nog niet weer in dienst werden gesteld. Ook heeft hijgeld noodig om hier en daar de vervaardiging van werktuigen en werktuigmachines te kunnen aanmoe digen. Conferenties met vliegtuigfirma's en daarbij behoorende takken van de industrie worden voortdurend gehouden om een grootsche uitbreiding der pro ductie te bevorderen. Het plan is echter, alleen financieelen steun te verleenen aan de firma's, niet de firma's door de regeering te laten overnemen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft ten aanzien van de vraag, of de schepen der Vereenigde Staten gewaarschuwd zijn om de Mid- dellandsche Zee niet aan te doen, ver klaard, dat dit niet het geval was. Omtrent het in Europa vertoevende eskader der Amerikaansche vloot ver klaarde Huil, dat dit voor Lissabon voor anker ligt en geen nieuwe instructies heeft gekregen. Voorts weerlegde Huil de bewering, die in zekere berichten is gedaan en volgens welke de Amerikaan sche ambassade in Rome instructie zou hebben gekregen documenten in cijfer schrift te verbranden. Een militair bevelhebber voor België en Nederland benoemd Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Kolonel-generaal von Brauchitsch, de opperbevelhebber van het Duitsche leger, heeft, krachtens de hem door den Führer en hoogsten bevelhebber der weermacht verleende bevoegdheden in de in het Westten bezette gebieden, de Instelling van een militair bestuur ge last en generaal der infanterie von Fal- kenhausen tot militair bevelhebber in België en Nederland benoemd. Tot de ambtsaanvaarding van rijks minister dr. Seys Inquart, den door den Führer benoemden Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en tot de benoeming van een militairen bevelhebber in Nederland zal het mili taire bestuur in Nederland aan generaal der infanterie von Falkenhausen wor den toevertrouwd. Regeer ingscommissaris voor den wederopbouw Dr. ir. J. A. Ringers als zoodanig aangesteld De opperbevelhebber van land- en zeemacht, in overeenstemming met den Dultschen opperbevelhebber in Neder land, maakt bekend, dat bij besluit van 18 Mei 1940, No. 5, dr. ir. J. A. Ringers is aangesteld tot regeeringscommissaris voor het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettin gen, den wederopbouw van steden, dor pen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aan geduid als: „Regeeringscommissaris voor den wederopbouw". Wettige betaalmiddelen Nogmaals wordt met nadruk on der ieders aandacht gebracht, dat naast de Nederlandsche munten, zilverbons en bankbiljetten alleen de Duitsche Reichskreditkassen- scheine wettig betaalmiddel zijn met een koers van: Reichsmark 1.50 1 gulden. Geen enkel ander Duitsch jrijksbankbïljet is derhalve wettig betaalmiddel en behoeft door niemand als betaalmiddel in ont vangst te worden genomen. Post en belastingkantoren zullen deze laatste derhalve niet in betaling of ter inwisseling aannemen. Terugtocht van Engelschen op de kanaalhavens De opperbevelhebber van de Duit sche weermacht maakte gister middag bekend: In België wordt de vervolging van de vijandelijke achterhoeden voortgezet. De rivier Dender is overschreden en de Boven-Schel- de is door onze troepen bereikt. Engelsche troepen vluchten In ijl- marschen naar de havens aan het Kanaal, terwijl bij Maubeuge en ten Zuiden van Valenciennes te- aanvallen van groote vijandelijke strijdkrachten na heftigen kamp afgeslagen zijn. De vijand heeft hier zware verliezen geleden, in het bijzonder aan gepantserde wa gens, en is na deze vergeefsche po ging tot doorbraak zeer gedemo raliseerd in Westelijke richting ontweken. Ten Zuidwesten van Valenciennes hebben onze gepantserde en ge motoriseerde afdeelingen het oude Someslagveld van 1916 bereikt langs den straatweg van Kamerijk naar Péronne. Duitsche bommenwerpers, ge- vechts- en pantserafdeelingen hebben een van Laon uit naar het Noorden opgerukte Fransche pan- sercolonne verslagen en tot terug keer gedwongen. De geheele binnenste fortengordel van Luik, alsmede alle forten van Namen op één na bevinden zich vast in onze handen. In de pantsergevechten der laatste dagen in België heeft zich le luitenant baron Nolde door zeldzame koelbloedig heid onderscheiden. Op 19 Mei heeft het Duitsche lucht wapen zijn aanvallen op de achterwaart- sche verbindingen en wegen des tegen standers in Noord-Frankrijk en België versterkt. De aanvallen op vijandelijke vlieghavens zijn met succes voortgezet. Onze verkenningsvliegtuigen in het ge bied voor de Fransche en Belgische kust hebben twee torpedobootjagers vernield, één jager ernstig beschadigd en de Fransche torpedoboot Imcomprisé als mede drie koopvaardijschepen van pl.m. 15.000 ton inhoud zwaar beschadigd. In totaal hebben de vijanden gisteren 143 vliegtuigen verloren, namelijk 95 in luchtgevechten, 15 door luchtdoelartil lerie en de overige op den grond. Van onze vliegtuigen worden er 31 vermist. In den nacht van 19 op 20 Mei heb ben Britsche vliegtuigen hun bommen- werperij in het wilde weg in West- Duitschland hërhaald, waardoor eenige burgers gedood en gewond werden. Het eenige militaire doel, dat getroffen werd, was toevallig een kamp voor krijgsge vangenen. Hier zijn eenige slachtoffers gevallen. Drang naar het Westen Uit Berlijn meldt D.N.B.: De toestand zooals deze in het legerbericht van het opperbevel der weermacht van Zondag werd gegeven, wordt door bevoegde mi litaire zijde als volgt geschilderd: Men kan thans vaststellen: 1. De geallieerden zijn in België en Noord-Frankrijk volkomen op den terug tocht. 2. De Duitsche troepen dringen over al met scherpe achtervolging van den vijand naar het Westen op. De Duitsche troepen beheersehen de monden van Rijn en Schelde. Bovendien biedt de nog onlangs dooi de Engelschen bezette haven Vlissingen een waardevol steunpunt voor de con trole van het Zuidelijk deel van de Noordzee en van den ingang van het Kanaal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laat ste hoofdstuk over de inbezitneming van Nederland is hiermede afgesloten. Snelle opmarsch Uit Berlijn: Binnen enkele dagen is het Duitsche leger opgemarcheerd van de Maas tot over de Oise en den boven loop van de Somme tot aan St. Quentin. Groote oorlogskerkhoven uit den vori- gen oorlog, welke de tenmalige slagvel den omzoomen, herinneren aan de zwa re verliezen, welke toen op dezen zoo veelomstreden bodem geleden zijn, toen om elke stelling wekenlang met trom melvuur gestreden werd. Thans, nu ook de sterkste hindernissen overwonnen worden, zijn de verliezen bij de Duitsche troepen betrekkelijk zeer gering. Op enkele brandpunten mogen grootere offers noodig geweest zijn, over 't algemeen echter lijdt alleen de tegen stander groote verliezen, vooral daar. waar in zijn terugtrekkende colonnes pantsereenheden drongen en luchtstrijd krachten haar bommen uitwierpen en daardoor zeer zware verliezen veroor zaakten. In de Maginotlinie bij Montmédy ge lukte het, naar het opperbevel van de weermacht meldde, een zwaar gepant serde stelling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat, ondanks hevig verzet, dank zij het volle gewicht van den aanvallenden troep werd inge nomen. Het leggen van mijnen voor de kust van Zuid-Afrika is een dappere zee mansdaad van de oorlogsmarine, omdat de Britten met behulp van de Zuidafri- kaansche luchtmacht in staat zijn 'n groot gebied te bewaken. Zooals bekend, heeft de hulpkruiser Wolf in de tweede helft van den wereldoorlog onder bevel van den fregattenkapitein Nerger, de Britsche oorlogvoering ter zee door het leggen van een versperring in de buurt van de I'aap gedwongen tot buiten gewone veiligheidsmaatregelen in alle havens, welke tot dusver als volkomen veilig hadden gegolden. Het optreden van Duitsche zeestrijdkrachten voor Zuid-Afrika toont aan, dat ook op dit gebied van den oorlog ter zee het initia tief bij Duitschland blijft. Eupen en Malmedy weer Duitsch Het was onzeker bezit De Völkischer Beobachter schrijft, dat de Führer een oud onrecht uit den weg heeft geruimd, dat te Versailles Duitsch land werd aangedaan. Op de conferen tie van Parijs in 1919 heeft België met de weerzinwekkendste motiveering dit gebied in bezit genomen en deze roof werd door het dictaat van Versailles be vestigd. Reeds eerder hadden de Belgen zich te Eupen, Malmedy en Sankt Vith genesteld en de bevolking geterroriseerd. Deze bevolking zou, overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, het recht hebben haar wensch te kennen te geven tot welken staat zij wilde behooren. In plaats van een eerlijke stemming, welke, zooals steeds is gebleken uit de verkie zingen voor parlement en gemeenteraden, een groote meerderheid voor terugkeer tot Duitschland zou hebben opgeleverd, legden de Belgen openbare lijsten aan en wie het waagde hierop in te teekenen, kon er zeker van zijn, dat hij binnen korten tijd uit het land werd verwijderd. België is nooit zeker van dit bezit ge- weet en het heeft nooit aan stemmen ontbroken, die aanraadden het gebied terug te geven, doch toen de Belgische regeering eens geneigd scheen hiertoe over te gaan, werd zij door Parijs hierin gehinderd, aangezien Frankrijk wenschte dat dit deel van den Eifel een Belgisch bolwerk tegen Duitschland zou zijn. De Belgen hebben zich hieraan gehou den; toch werd dit voorterrein van de vesting Luik snel veroverd. De echt Duitsche bevolking van dit gebied, groot 1036 vierkante kilometer, met 62.000 inwoners, heeft zich nooit accoord verklaard met de overweldiging van 1920 en steeds verlangd naar het Rijk terug te keeren. De Duitsche troepen werden op 10 Mei met groote vreugde ontvangen. Moresnet telt slechts enkele vierkante kilometers. Een deel hiervan werd bij het vaststellen van de grenzen van 1815 vergeten en werd later neutraal gebied verklaard. Thans is het ook bij het Rijk Het personeel van de weermacht Algemeen informatie-bureau opgericht De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, deelt, in overeen stemming met het Duitsche opperbevel in Nederland, aan de Nederlandsche be volking het volgende mede: Talloozen in den lande wachten thans in groote spanning op berichten betref fende het lot van familieleden, die tot de weermacht behooren, en velen ver dringen zich voor het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis Om aan de behoefte betreffende be richt tegemoet te komen is met ingang van 20 Mei een Algemeen Informatie Bureau opgericht. Tot dit bureau kan men zich eiken dag van 8.00—22.00 uur uitsluitend telefo nisch wenden, en wel: interlocaai letter KP. en voor ingezetenen van ;-Graven- hage en Wassenaar nr. 301111. Ten einde de meest belangheboenden zoo spoedig mogelijk te kunnen inlichten, wordt een ieder verzocht alleen navraag te doen naar direct nabestaanden. De officieele bekendmaking aan de fa milie door de zorg van het Ned. Roode Kruis blijft ongewijzigd. Postverkeer in hoofdzaak weder hersteld Maar nog vertraging De postverbindingen zijn, met uit zondering van Zeeland, in geheel Nederland weder hersteld. Dit wil echter niet zeggen, dat het ver keer weder geheel normaal is. De vervoersmiddelen, in het bijzonder voor zoover van bussen gebruik moet worden gemaakt, zijn nog aan beperking gebonden, terwijl vaak nog groote om wegen moeten worden gemaakt om be paalde gebieden te bereiken. Daarom moet nog met een zekere ver traging in de overkomst rekening wor den gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1