«ede van burgemeester de Monchy LEIDEN EN OMGEVING N/ "AXDAG 20 MEI 1940 PAGINA 5 - In de Raadsvergadering van heden Een ledige stoel Ofl u Burgemeester de Monchy heeft bij den aanvang van de Raadsvergadering van hedenmiddag de volgende rede uitgesproken i je eindeloos ver ligt thans het oogen van ons af, waarop wij, 14 dagen rig geleden, deze zaal verlieten. is leger krijgsgevangen; ons land Svreemde troepen bezet; onze stad [Koninklijke Residentie meer; een B fcnbekend aantal van onze soldaten latrozen gedood, gewond, vermist, —namen hun nabestaanden veelal nog jennen; het hart van onze Zuid- zusterstad vernietigd; de nndige zoowel als de economische ist van ons vaderland één groot eeken. mij, nu ik trachten wil eeniger- onder woorden te brengen, wat ons Dp dit oogenblik bezielt, mogen be- met één enkel symptoom van de- ïaren tijd, maar dat thans het te bij ons staat; den ledigen stoel, twee weken nog met eere door Uw id Joëls bezet. helaas zoovelen heeft hij de benau- dezer tijden niet kunnen verdra- tal u niet schetsen, wat hij voor onze ente heeft gedaan. Slechts dit: hij en goed vaderlander, een goed Ha- r. Hij, de man van het oude volk, met kracht en toewijding voor zijn sgenooten op, maar deed tevens, g. bij hen regel is, in ware vader- ^Iliefde voor geen Christen onder. bi afscheidsbrief, dien hij mij schreef, ;te mij eerst toen het onherroepe- reeds geschied was. Mag ik voorle- rat hij mij, na enkele inleidende be- wingen en na een hartelijk woord afscheid jegens mijzelf, daarin ïf? It U mijn beste wenschen voor de ouders, de Gemeente-secretaris en adsleden overbrengen. Tevens mijn ie blijk van waardeering voor de di- iren en de hoofdambtenaren van Gemeente, van wie ik steeds de 2 ste vriendelijkheid heb ondervon- I Ik heb bij testamentaire bepaling ne gemeente 's-Gravenhage mijn erijen, voor zoover deze naar het :1 van Dr. van Gelder voor plaat- het Gemeentemuseum in ranmer- jkomen, gelegateerd. Ik doe dit uit itelijkheld voor hetgeen mijn goede mij in mijn leven heeft gegeven. Ho lt NettïO&fei. ait/ icgciiiL jiug in eenige i de aantrekkelijkheid van ons Mu- reedn. de heste wenschen voor ons Ko- Uijk Huis, ons land, ons volk en onze cl0Jeente, besluit is, M. JOëLS Jr." I schoon gebaar van deze schenking 1 H ons nog eens te meer gevoelen, hoe- M wel in hem verloren hebben. .91; beeld van Joëls zal in onze harten tsiujar ik mag bij dit sterfgeval, hoezeer inns allen heeft getroffen, niet te lang •n'd ian- Er ziJn te vele en fce ontzaglijke het£n, die op dit oogenblik onze aan vragen. Onze weermacht ,d bestaat als wapen in de hand der ngin nog slechts in onze overzeesche isdeelen. ede nnd! "J Mei eerste woorden van den eer- n officier, die op het Haagsche idhuis aan den Burgemeester intocht van het Duitsche leger mefram aankondigen, hielden de be nen ging in van de oprechte en diep eke voelde bewondering der Duitsche rlai ermacht voor de weergalooze ?leu jperheid en volmaakte loyaliteit lanln onze manschappep. weten wij zoo goed als geen bij zon den over den heldenstrijd, dien onze en hebben gestreden, maar wat men van hier en daar, van huzaren en iers, van kanonniers en voetvolk, le onderdeelen, die ik niet noemen apd ons wel beseffen, dat in ons volk nmmer levend zijn de beste eigen den van den Dietschen stam, die n geleden aan onze natie haar zelf- g volksbestaan verschaften en dit overweldigende overmacht deed "jJiaven, lai i welken omvang straks het monu- zal moeten zijn, dat hier ter stede rinnering zal moeten bewaren aan agenaars, die voor het Vaderland Wi—J uveld zijn, weet niemand nog te h, maar hun allen, neen: aan alle ,„landers, dood of levend, die in deze 5lÜke vijf dagen hun krijgsmans den 1 bebben gedaan, breng ik bij dezen lans? w®et zeker: namens U allen in iderontzag een eeresaluut. weermacht is niet overwonnen, de Opperbevelhebber van Land- •macht de aangeboden capitulatie «irdde> werd hij uitsluitend geleid Toi wetenschap, dat na de ver ging van Rotterdam's gansche bin- een verdere voortzetting van ®Üg slechts zou kunnen leiden tot •tl I 7iUeloos opofferen van nog meer 'rtp i Prachtige, lachende, welver re steden en dorpen, die thans ,pr, dank zich nog ongerept Ho n ln **et S°uden zonlicht /liss wondermooien Mei. De Koningin. Behalve naar onze weermacht *e#anin deze ^agen onze gedach- e«. bovenal ook uit naar onze zoo fi1., en geëerbiedigde Konin- ii> j op het allerlaatste oogen- 7T' do°r Haar advieurs daartoe ewogen, den vader landschen bo dem heeft moeten verlaten. Dat Haar vertrek verlammend moest werken op de veerkracht van volk en weermacht, zal Zij beter beseft hebben dan wie ook. Niet langer voelde men zich geschraagd door de gedachte, dat Ne derland in nauwen kring geschaard stond rondom den troon van Oranje. Men begreep het niet en was verbijs terd. Bij velen kwam daarop de bezinning. Zij herinnerden zich, hoe Koningin Wil- helmina in de meer dan veertig jaren van Haar Regeering immer een toon beeld van bezonken wijsheid, van onbe grensde toewijding, van diep medevoelen met Haar Volk was geweest. Men gaf er zich rekenschap van, dat het niet an ders kon, of alleen motieven, aan het uitsluitend Landsbelang ontleend, moes ten ook thans het beleid der Koningin hebben bepaald En rustig overleg deed die motieven ook spoedig naar voren springen. Men ging begrijpen, dat wanneer wij ons, als vroe ger, nog Nederlanders mogen noemen en voelen en onze gebiedsdeelen over zee nog immer staan onder een Koninklijk gezag, dat zich ook internationaal kan doen gelden en waaraan de naam der Koningin is verbonden, dit alles het gevolg is van het feit, dat Zij besloot, nog voor het te laat was, zich te onttrek ken aan een dwangpositie, waarin de draagster der souvereiniteit dreigde te geraken. Ver van Haar volk, niet in staat om rechtstreeks leiding te geven aan den gang van zaken in dit land, zal onze Koningin ik ben er zeker van den zwaarsten tijd van heel Haar veelbewo gen leven doormaken. Blijven wij ons één voelen met Haar en Haar Huis, blijven wij Haar gedenken in onze gebeden en laten wij ons sterken met de hoop, dat te eeniger tijd het oogenblik der hereeniging weder zal aanbre ken en vroolijke kinderstemmen op Soestdijk de bevolking zullen doen weten, dat ook het geliefde Prin selijk gezin weder in haar mid den is Rotterdam. Overstelpend zijn de gedachten, die ons bestormen. Daar is Rotterdam, de ons allen ver trouwde nijvere havenstad, vanwaar uit elk kantoor schrandere, energieke koop lieden hun gedachten rondom den aard bol lieten gaan. Haar zakencentrum, dus haar hart, is vernietigd en ongeteld vele slachtoffers liggen nog onder de puin- hoopen van wat eens Blaak, Leuvehaven, Wijnhaven, Boompjes waren. Den Haag is haar zuster te hulp ge sneld en zal blijven helpen. Al wat wij aan mannen en hulpmiddelen uit onze technische diensten konden missen, is er heen gezonden. Dakloozen zijn hier opgenomen voor een verzorging, die wel maanden zal moeten duren. Dit is van dezen tijd ten slotte nog de mooie kant, dat naastenliefde en soli dariteit rijk opbloeien als steeds in der gelijke gevallen. Wie heeft in deze da gen al niet gezien, hoe groote vreugde er was in breeden kring rondom het ge zin van den soldaat, wanneer de tijding kwam, dat hij ongedeerd uit den strijd gekomen wasl Correct optreden. Daar is meer, dat ons, ondanks het geen wij moesten ondervinden, tot zekere hoogte dankbaar stemmen kan. Laat ons openlijk erkennen, dat de houding der Duitsche bezetting tot dus ver volkomen correct was. Geen enkele daad van plundering, geen uitspatting, geen uittarting der overwonnenen werd mij gemeld. De wijze, waarop haar bevelhebbers, ten volle door het Gezantschap gesteund, aan het Neder- landsche Gezag zijn tegemoet getreden, stemt volledig overeen met wat ons bij de eerste ontmoeting werd toegezegd: oprechte medewerking aan het herstel van het normale leven onder het uit spreken van vertrouwen op de Neder- landsche overheid, een vertrouwen, dat deze ik ben er zeker van niet be schamen zal. Met nadruk sluit ik mij dan ook aan bij den oproep, dien de Opperbevelheb ber tot de bevolking heeft gericht: zich te onthouden van elke daad van agres sie; te berusten in wat onvermijdelijk is; niet zichzelf recht verschaffen, maar als er te klagen mocht zijn, zich te wenden tot de Nederlandsche overheid, die ook reeds bij een hoogst enkel ge val van een onjuist optreden van min dere Duitsche militairen bij de bevel voerders over de bezettingsroepen een open oor en een krachtige hand tot repressie gevonden heeft. Droefheid en dankbaarheid. Zoo is er dan, bij alle droefheid, die ons vervult, toch ook reden tot dank baarheid. Voor 's-Gravenhage wel zeer in het bijzonder, nu onze mooie stad als zoodanig van het krijgsgeweld zoo goed als niets geleden heeft. Gaan wij dan, met hoop op een her stel van ons heerlijk verleden, met be rusting in het onvermijdelijke, met waardige zelfbeheersching onze onge wisse toekomst tegemoet. De gedachte, die in tijden, even be nard als deze, onzen Marnlx van St. Al- degonde bezielde, de strofe van het Wil helmus, die gisteren in nagenoeg alle kerkdiensten onzer stad gezongen werd, zij ook ons allen tot bezieling: Soo het den wil des Heeren Op die tijt had gheweest, Had ick gheern willen keeren Van u dit swaer tempeest; Maer de Heer van hier boven Die alle dinck regeert, Die men altijt moet loven. En heeftet niet begeert. Nederlandsche en Indische pensioenen Worden ten volle uitbetaald. Nederlandsche en Indische pensioenen zullen ten volle door den Postchèque- en girodienst worden uitbetaald. Er be staat nog geen enkele reden om zich daarover ongerust te maken Diensten van de Volksgezondheid gaan voort De directeur-generaal van de Volks gezondheid maakt bekend: Alle diensten en instellingen op het gebied van de volksgezondheid werken zooveel mogelijk door. Aangiften van besmettelijke ziekten moeten nauwgezet geschieden. De keuringsdiensten van waren moe ten zooveel mogelijk is toezicht uit oefenen ter voorkoming van het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. De vleeschkeuring blijft intact. Voor destructie van cadavers en afgekeurd vleesch moet zorg worden gedragen. FORD WERKT. De directie der Fordfabriek te Am sterdam bericht, dat de fabriek heden normaal in bedrijf is gekomen. Heropbouw van Rotterdam B. en W. van Rotterdam hebben op dracht gegeven aan ir. W. G. Witteveen, directeur van den Gem. Techn. dienst, een plan te ontwerpen voor den opbouw van Rotterdam. Ir. Witteveen zal zich geheel aan de zen arbeid wijden en van zijn andere functies worden ontheven. Voor een plan van wederopbouw zal vrij zeker groote medewerking ook van het Rijk worden verkregen. MEDEDEELINGEN INZAKE BELASTINGEN. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Mede- deelingen voor het publiek in zake belas tingen. Belastingambtenaren die dit be richt aanhooren behooren het schrifte lijk over te nemen en door te geven aan de belastingautoriteiten. Het Departement van Financiën ves tigt de aandacht er op, dat de verplich tingen ingevolge alle belastingwetten on verkort moeten worden nagekomen. In het bijzonder wordt er op gewezen dat alle belastingen welke door middel van zegelplakking moeten worden voldaan zooals omzetbelasting en zegelbelas ting op den bestaanden voet moeten worden betaald. Bij betalingsmoeilijkheden in zake be lastingen kunnen belanghebbenden zich wenden tot de desbetreffende rijksont vangers. Ten aanzien van de belastingn naar inkomen en vermogen wordt onder de aandacht gbracht, dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inspecteurs geen waarschuwingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aan giftebiljetten. In gevallen waarin in eenige gemeen te niet tijdig omzetbelastingzegels kun nen worden verkregen, zoomede in ge vallen waarin bepaalde fabrikanten zich ten gevolge van de buitengewone omstan digheden in de volstrekte onmogelijkheid bevinden deze contant te betalen, kun nen de inspecteurs zoo noodig aan de desbetreffende fabrikanten voorloopig voor den duur van een maand een ver gunning ingevolge artikel 11, derde lid, der Omzetbelastingwet verleenen. Indien zulks onvermijdelijk is kan zekerheids stelling achterwege blijven. BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.)Het front- bericht van het D.N.B. vermeldt het volgende: Door de capitulatie der Zeeuwsche eilanden is de strijd aldaar ten einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog eenigen tijd in beslag nemen, even als het uitzoeken der gevangenen. Op vallend is, dat de Engelschen zich aan gevangenneming in hoofdzaak door ijlings op den vlucht te slaan onttrok ken hebben. Bij de Nederlandsche troe pen, die zich ondanks het hopelooze van den strijd, dapper geweerd hebben, heerscht de grootste verbittering over de houding der Engelschen. De eerste mi litaire hulp der Britten bestond daarin, dat zij 700 man op de eilanden zetten en petroleumtanks vernielden. Afgezien van de schade welke zij den Nederlanders hiermede berokkend heb ben, hebben zij daarmede te kennen ge geven, dat de toestand hun van het be gin af aan zonder uitzicht toescheen. In Nederland ontwikkelt het leven zich inmiddels weer normaal. De ver houding tusschen de bevolking en de Duitsche troepen is goed. De Nederland sche soldaten hebben zich terstond na de capitulatie ter beschikking gesteld voor het herstel van die deelen des lands, die onder de gevechtshandelingen geleden hebben. BEKENDMAKING AAN BURGEMEESTERS. •s-GRAVENHAGE, 20 Mei. De Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht verzoekt in overeenstemming met den Duitschen Opperbevelhebber in Neder land mede langs dezen weg aan burge meesters om in hun gemeenten te doen bekend maken, dat Nederlandsche mili tairen, die zich op of na 15 Mei j.l. op last van eenigen commandant dan wel op geruchte dat zulks bevolennaar hun haardsteden zijn teruggekeerd, zich weder onverwijld bij hun onderdeel of indien dit niet mogelijk is bij het meest nabijzijnde Nederlandsche onderdeel moeten aanmelden. OFFICIEELE PUBLICATIE. Dringende Oproep. De burgemeester verzoekt dringend allen, die vluchtelingen uit andere ge meenten huisvesten zich in verbinding te stellen met den directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Mare, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VALSCHE GERUCHTEN. Het Leidsche duinwater is volkomen betrouwbaar. In verband met de omstandigheid, dat hier ter stede allerlei geruchten de ronde doen over vermeende verontreiniging van het drinkwater, deelt de directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, dr. M. D. Horst, ons mede, dat daarvan geen sprake is. Het Leidsche duinwater is volkomen betrouwbaar. Het verdient evenwel aanbeveling groenten en fruit voor het gebruik goed af te wasschen met drinkwater. BEGRAFENIS PROF. DR. P. T. L. KAN. In allen eenvoud is vanmorgen op Rhijnhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Prof. Dr. P. T. L. Kan, oud-hoogleeraar in de oor-, neus- en keelheelkunde aan de Leidsche Universi teit. Aan de groeve is het woord gevoerd door Prof. Dr. J. van der Hoeven namens den senaat, de faculteit, vrienden en be kenden. DR. E. BOEKMAN, f Het overlijden van Dr. E. Boekman, wethouder van Onderwijs te Amsterdam, wordt ons uit de hoofdstad gemeld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Antonia, d. van B. Leeuwis en G. A. van der Kaaij; An- nemarie Martina d. van M. Verhaar en M. P. den Hollander; Susanna d. van A. Bronmeijer en H. M. van den Wijngaard. Overleden: S. D. van der Haven, d., 8 mnd.; C. Ph. van Kooij, z., 23 j.; G. Wassink, weduwn., 71 j.; J. Varkevis- ser, z., 17 j.; C. A. Jansse, d., 25 j.; L. Verstoep, z., 18 j.; J. Snippe, man, 27 j.; G. Hogewoning hsvrw. van C. J. van Dijk, 39 j.; G. Postmus, d., 25 j.; C. S. M. Kuenen, vrouw, 76 j. Gehuwd: Geen. Aangeteekend: M. van den Brandhof jm. 25 j. en H. E. O. Rückert jd. 24 j.; H. W. J. Bosch jm. 23 j. en S. E. van Holk jd. 21 j.; Raden Soenardi Soepardan jm. 24 j. en A. J. Vosselman jd. 20 j.; G. J. Goekoop jm. 25 j. en A. E. Ruijs jd. 28 j. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18° C. ONZE GEWONDEN. Er liggen thans in het Academisch Zie kenhuis, evenals in andere ziekenhuizen alhier, talrijke gewonde Nederlandsche militairen, dappere kerels, die hun plicht tegenover het Vaderland op flinke en moedige wijze hebben vervuld. Zij ver dienen den dank van ons allen. Zij heb ben thans behoefte aan kleine versnape ringen, fruit, vooral rookgerei. Zoolang geen comité is gevormd wil ondergetee- kende, Rapenburg 49, deze kleine gaven gaarne voor hen in ontvangst nemen. F. A. J. ALÓFS, Majoor, Commandant van het 10e Depót-Bataljon. Leiden, 20 Mei 1940. Hulpverleening aan Valkenburg Teneinde den in Valkenburg heer- schenden nood te lenigen, heeft zich in ieder der gemeenten Katwijk, Leiden, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegtgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorschoten en Wassenaar een commissie gevormd voor de inzameling van gelden en goederen. Daarnevens is een kerncommissie aan gewezen, die met de directe leiding zal worden belast. Deze commissie bestaat uit de heeren J. J. C. v. Dijk, Oegstgeest, voorzitter; Ds. D. Veldkamp, Valkenburg; A. v. d. Berg, Valkenburg; G. Zandber gen Wzn., Valkenburg; H. G. Jonker, Oegstgeest. Het Bureau is gevestigd te Valkenburg, telef. Katwijk 96. Bij geen gehoor telefoon Katwijk 8. De burgemeesters van opgemelde ge meenten zullen het contact vormen tus schen de in hun gemeente gevestigde commissie en de kerncommissie te Val kenburg met uitzondering van de ge meente Leiden, voor welke Mr. P. E. Briët en Oegstgeest, voor welke Wethou der van Egmond zal optreden. nenburg-van Diemen, Burgemeester van Vernedepark 18 (dochter); J- M. van Lips-van Muller, Leidscheweg 499 (zoon) E. E. van Grundehen-van Vliet, Voor straat 12, (dochter); J. A. M. van Kerk hof-Spronk, Voorstraat 23 (dochter); J. C. van den Boer-van Alphen, Burgemees ter Treubstraat 47 (zoon). Overleden: Henri Deurloo, oud 31 jaar, wonende Voorstraat 16, zoon van wijlen A. J. Deurloo. Ondertrouwd: Krijn van der Neut, oud 24 jaar, wonende te Loenen aan de Vecht en Aaltje Zwijnenburg, oud 22 jaar wonende Noortheijstraat 31; Cornelis Jan Wouterse, Hoogendoorn, oud 28 jaar, wonende te Wissenkerke en Alida Petronella Wessels, oud 27 jaar, wonende Leidscheweg 60; Frederik, Christiaan Vervloet, oud 25 jaar, wo nende te Leidschendam en Egelina Vis ser, oud 26 jaar, wonende Duivenvoorde straat 10. Gehuwd: Wilhelmus Adnanus Le lieveld. oud 24 jaar, wonende te Leid schendam, en Helena Jacoba van Wis sen, oud 23 jaar, wonende alhier, toek. adres Hofweg 27; Johan Frederik Kohier oud 30 jaar, wonende alhier en Maria, Catharina Bolding, oud 31 jaar, wonen de alhier, toek. adres Wijngaarden laan 73. Lisse BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter Helena, zoon van G. P. de Haas en W. A. Langeveld> Dreesje, dochter van A. van Groen en A. de Wilt; Quirinus, Laurentius, zoon van M. H. Doeswijk en J. v. d. Meij. Gehuwd: P. v. Loon en J. Grim bergen; A. J. de Wilt en P. M. Ruigrok; D. v. Turenhout en T. Hensen. Overleden: Martinus Wilhelmus Marie van der Voorn, oud 1 jaar. POLITIE. Gevonden: Paar zwarte hooge hee renrijgschoenen, nappa handschoen, heeren armbandhorloge. Voorschoten UITREIKING VAN ALGEMEENE DISTRIBUTIEBONBOEKJES Aangezien van de rijksdistributiekaart een groot gedeelte der bonnen is ver bruikt, wordt eerstdaags in deze ge meente een aanvang gemaakt met de uitreiking van het algemeene distribu tiebonboekje. Ieder leze nauwkeurig de aan hem uitgereikte circulaire. Mocht U geen circulaire hebben ont vangen zoo kunt U deze alsnog aan het gemeentehuis afhalen. Kom met op juiste wijze ingevulde ontvangstbewijzen, welke bij de circu laire zijn ingesloten, en kom op datum en tijden welke op de circulaire ver meld staan. Neemt vooral uw distributiestamkaart mede. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P. H. ter Haar-Markus, Wijngaardenlaan 21 (zoon); C. A. Luij- Hillegc gom GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig op het politie-bureau en al daar te bevragen alle werkdagen tus schen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: grijze portemonnaie met inhoud, ge haakte muts, nikkelen wieldop van auto, gescheurd bankbiljet, rijw. bel. merk met gaatje, vulpotlood, damesbont. DE WERKLOOSHEID. Uit het overzicht der plaatselijke ar beidsbeurs blijkt, dat het aantal werk- loozen is gestegen van 253 tot 484, dus een toename van 231 personen. Vorig jaar op denzelfden datum was het aan tal 395. Alphen a.d. Rijn VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. Joh. van Doorn, predikant te Ouderkerk a. d. Amstel heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. DE SCHOLEN WEER OPEN. Reeds Vrijdag is het onderwijs aan de Mulo-school Stevinstraat alhier weer hervat terwijl vandaag alle scholen weer begonnen zijn. Ook aan de Chr. H. B. S. zal vanaf heden de lesgeving weer hervat worden. De eind-examens blijven bepaald op de reeds eerder vastgestelde data. IN MEMORIAM D. VAN DER NEUT. Zondagmorgen is in den ouderdom van 86 jaar alhier overleden, de heer D. van der Neut, oprichter van de in een groot deel van ons land bekende mastenma- kerij welke hier te plaatse gevestigd is. Klein begonnen, wist hij dit bedrijf tot grooten bloei te brengen en tal van han den vonden in dit bedrijf in den loop der jaren arbeid. Intusschen was het reeds een groot aantal jaren geleden dat hij het bedrijf aan zijn zoons had overgedaan, daartoe door zijn lichamelijke gesteldheid ge noodzaakt. Enkele instortingen maakten dat bij de laatste jaren van zijn leven het spraakvermogen moest missen. Dit is voor hem een zeer zware slag geweest temeer daar hij voordien ook een vooraanstaande plaats bekleedde in het Gereformeerd kerkelijk leven ter plaatse. Tal van jaren diende hij de kerk aan de Raadhuisstraat eerst als diaken op la- teren leeftijd als ouderling. Als voorlezer zullen vooral de ouderen in de gemeente herinnering aan hem hebben. In de Ker- keraadsvergaderingen werd met ontzag naar zijn raadgevingen geluisterd en in vele gevallen was hij de raadgever voor de verschillende predikanten onder wie hij heeft mogen dienen. Hij zag de bur gerlijke zoowel als de kerkelijke gemeen te tot grooten bloei komen. Thans heeft God aan dit welbesteed leven een einde gemaakt en is weer één van den ouden stempel, een voortrekker, heengegaan. WEEKDIENST. Lokaal van Mandersloostraat Woens dag 7.15 uur de heer Vijverberg van Rhenen. STAATSEXAMEN GYMNASIUM EN H.B.S. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De Se cretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het schriftelijk gedeelte van de staatsexa mens Gymnasium en H.B.S. 5-jarigen cursus zal worden afgenomen op de daarvoor vastgestelde data in de ge meenten en in de gebouwen, waarheen de candidaten zijn opgeroepen, met dien verstande, dat te 's-Gravenhage het schriftelijk gedeelte van beide examens zal worden gehouden in het gebouw van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Oostduinlaan 2. Ten aanzien van de mondelinge exa mens zullen zoo spoedig mogelijk in lichtingen worden verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5