ZEILDOEI Stekeligheden ALLES VAN KUIJPERS' STOFFEN HUIS MELL0NA en ADELSH0E HONING „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDF CHRISTELIJKE DAGBLADEN -7 OCTOBER 19 DE VROUWEN in dezen tijd p\E ouderen onder ons herinneren zich nog maar al te goed de vele risico's en conflicten, welke zich in den vorigen wereldoorlog hebben voorgedaan, ondanks onze strikte neutraliteit. Talrijke vrouwen blijven thans alleen met haar kinderen achter en zien zich een zware taak op de schouders gelegd. Al léén worden zij gesteld voor de opvoeding harer kinderen, hetgeen een groote ver antwoordelijkheid met zich mede brengt. Velen zien zich eensklaps gedwongen een zaak of bedrijf voort te zetten, omdat deze door de mobilisatie van den kostwinnaar onbeheerd moest worden achtergelaten. Maatregelen voor voedselvoorziening worden door de regeering getroffen; voor al indien de distributie in werking treedt, zullen we moeten toonen goede huisvrou wen te zijn. Wellicht zal het apparaat niet ineens feil loos werken, doch laten wij van goeden wille zijn en ons schikken in de omstan digheden. De plicht, die thans op ons rust, is veelomvattend, doch wij mogen niet vergeten, dat wij in ons Holland verge leken bij zoovele andere landen nog in betrekkelijk gunstige omstandigheden leven. Honger behoeft er niet te komen, want onze bodem is vruchtbaar en biedt een verscheidenheid van producten. Wel is waar zullen er misschien wel eens offers van ons gevraagd worden en zullen we onze voeding eenigszins moeten wijzigen, doch ook hierin hebben we ons te schik ken. Aardappelen zijn een uitnemend voedsel en kunnen op velerlei wijze worden toebe reid. Groenten hebben wij in overvloed en zoo zou er meer te noemen zijn. Een voedzame boonensoep met groene kruiden of een groentensoep met gort of rijst kan. indien noodig, broodmaaltijden vervangen. Ons land is vooral rijk aan zuivelproducten, die zoo'n uitstekende aanvulling vormen op vleeschlooze dagen! Neen, wat de voedselvoorziening betreft behoeven we ons allerminst bezorgd te maken. Wij-allen weten hoe H.M. de Ko ningin ons voorgaat in zelfbewustheid, kalmte en opofferingsgezindheid voor Haar volk; eigenschappen, die wij ons eveneens eigen moeten maken in het be lang van ons gezin, dat deel uitmaakt van den staat. Wij weten ook. hoe de Regee ring eveneens alle maatregelen neemt, die zij noodig en nuttig oordeelt voor ons volk. Welnu, laten wij vrouwen ons allen hier aan spiegelen, in het bijzonder zij. wier mannen gemobiliseerd zijn en zich voor een dubbel zware taak gesteld zien. Laten wij uit deze voorbeelden kracht putten om vastberaden onzen plicht te vervullen. Niet gemakkelijk zijn de tijden voor de meesten onzer. En de omstandigheid, dat we niet weten, hoelang dit alles duren kan, maakt de zaak er niet beter op. Te meer moet ons vertrouwen blijken op Hem, Die de Koning der koningen, de Heer der heeren is. Mogen wij rust hebben in Hem, zonder Wiens wil geen haar van ons hoofd vallen zal! DE tuindersknecht uit Broek op Langen- dijk en de -fietsenmaker uit Amsterdam hebben Zondagavond een kameraad meege bracht. Meegesléépt, zei Jèn; we hebben hem gewoon onder z"n armen genomen, want er is niks met den dooien visschiesvreter te beginnen. Het slachtoffer grinnikte verlegen en stelae zich voor als Van Karelsbergen. Kees, voegde Jèn er aan toe. Kees van Ka relsbergen; hij is nog van adel. wat jij Kees? Jan was met verlof geweest, evenals trou wens de tuindersknecht, die het, volgens Jan, ook al een weinig in zijn bovenkamer mankeerde, omdat hij zijn vrijen tijd had gebruikt om kool te hakken, in plaats van bij zijn vrouw een pijp te rooken of met de kinderen naar den Dierentuin te gaan, al zou je dien in dat gat wel niet hebben. Ketie vroeg hoe Jan z n verloftijd dan wel doorgebracht had en toen werd Jan geheim zinnig. Jaaa!, zei hij, jaaa! in Am sterdam hoefde je nooit met je tijd verlegen te zitten. Hij was tusschen vader en moeder in gaan wandelen, hij was om den haverklap in de kerk geweest en eens bij den dominee op visite gegaan, die was ook blij, dat hij zijn schaapje weer zag en dat het best op paste. Was er nu heelemaal niemand anders ge weest dan vader en moeder? Natuurlijk wel, de broers en zusters en de neefjes en nichtjes, voor wie oome Jan allemaal een stukje chocolade had meegebracht. Ja, Jan begreep wel, wat we bedoelden, de griet natuurlijk, maar DE GRIET met een groote G had nog nooit invloed op Jans leven ge had. Hij was eigenlijk maar een eenzame kerel. Wacht, effe rn'n zakdoek pakken, zei Janwant jullie zouden een mensch van streek maken, wat jij Kees? Zoodoende waren we weer op Kees terecht gekomen, die daar in het hoekje bij de radio zat, zijn handen te bekijken,- smalle witte, beenige handen. Wij weten eigenlijk nog niet eens of hij Kees heet, zei Jan, maar er staat C. van Karelsbergen op de lijst en daarom zeggen we maar Kees; zeg Kees, heet je nou eigenlijk Kees? Men zou zeggen, dat de barmhartigheden van dezen Amsterdammer wreed wa want Kees had een menschenschuwen druk gemaakt, maar nu legde hij zijn handen op zijn knieën en keek Jan vol afschuw, gemengd met bewondering, aan: „Wat ben jij een driedubbel doorgehaalde ijl- en leeg hoofdige praatjesmaker," zei hij. Hij ging overeind zitten als om een uitvoerig requi sitoir te houden, maar Jan viel hem in de rede met een van voldoening stralend ge zicht: JDaar heb je hem," zei hij, „daar heb je hem dan eindelijk, ik dacht al: waar blijft hij, nou ga je gang maar eens een poosje, want ik zweet er van." Enfin, met behulp van Kees kregen we 't gesprek zoo in wat solieder banen en toen de avond een half uur ouder was, bleek onze nieuwe bezoeker een candidaat-notaris te zijn, die dank zij het vroegere vooroefe ning s-instituut gewoori soldaat gebleven was en nu in rang en stand met de rest van zfjn kornuiten glad gestreken was. Jan werd er stil -van. Voor een oogenblik. Want toen er op een gegeven moment een stilte viel, ging hij er van zitten genieten, ,JIotaris," zuchtte hij, notarisnota bene en dat moet nou marsies maken en waggies kloppen. (Hé daar, kaken op mekaar, ga in de houding staan, sufferd!); dat moet een bloknoot halen voor den sergeant met de centjes in zijn handje (en as-te je-weet- wel, niet naar de meissies kijken onderweg!) dat moet nou den vloer van de slaapzaal schrobben (allee, luiaard, schrobben, sta zoo te streelen Jan verzonk in diepe en heerlijke gedachten. Hij zou de lieden op de chambree vanavond een hoop te vertellen hebben. Maar Kees maakte aan de illusies een einde: „Als jij daarover op de zaal dat kletsende mondwerk open doet, dart heb je verder geeri enkelen gelukkigen dag meer te verwachten; hier, Arie" (hij wees op den tuinder) zal helpen, nietwaar Arie?" Deze knikte. „We zouwen hem in den grooten soepketel kun nen gooien", overwoog hij op zijn goedige manier, „hoewel 't er leelijk naar zou sma ken." ,^Als Arie ook al lollig wordt," zei Jan verbijsterd, ,£an ga 'k naar huis." In het spionnetje zag ik ze gedrieën naar de kazerne terugkeeren; in 't midden de tuin der, zwaar en moeizaam, links ae candidaat- notaris, afgemeten en deftig, rechts de fiet senmaker, dribbelend en kletsend; intellec tueel, boer en burgermannetje, door den groo ten mobilisatiebezem op één hoop geveegd. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. We hebben al koude dagen ie verwachten October mag ons in 't begin alleen nog maar een herfstgevoel geven spoedig mengt zich daarin ook al',de gedachte aan den naderenden winter. Vooral tegen den avond en die valt na het verzetten van de klok al verrassend snel in! kan een kleumerige gew wording ons doen verlangen naar iets warms: naar een opwekkend kopje bouil lon bijv. bij onze thuiskomst van kantoor, school of andere werkplaats of wel, naar een smakelijk bordje soep als inleiding van den maaltijd. Zelfs in dezen tijd behoeft dit verlangen werkelijk niet gerangschikt te worden on der de buitensporige wenschen, waaraar we maar liever geen gehoor moesten ge venintegendeel: zoo'n kopje bouillon geeft een prachtige gelegenheid om restje groente-kooknat, dat anders wellicht in den gootsteen terecht zou zijn gekomen, nog op smakelijke wijze te benutten. Aard appelwater zou op dezelfde manier dienst kunnen doen, maar dat hebben we mers niet meer in de keuken, nu we de aardappelen slechts met een bodempje ter opzetten! Groente-bouillon dus, hetzij van één soort of als een mengsel van verschillende rest jes kooknat; als de beschikbare voorraad niet mocht kloppen met het gewenschte aantal kopjes, dan is het ontbrekende ge makkelijk aan te vullen met wat koud wa ter, waarin een paar Maggi's Bouillon blokjes zijn opgelost: de tractatie wordt er des te smakelijker door! Nu we toch spreken over bouillon, soep en restjes ligt het voor de hand, dat we nog even aan een paar mogelijkheden her inneren, die ons bijna zonder onkosten hel pen aan een bordje soep. In dit geval be treft het de restjes bruine boonen-, witte boonen- of capucijnernat, waarschijnlijk met nog wat overgebleven peulvruchten er in; daarvan zijn op een doodeenvoudige manier allerlei smakelijke variaties te be reiden, zooals de volgende recepten u zullen doen zien. BRUINE-BOONENSOEP ANDERS DAN GEWOON 1 L. bruine-boonennat met een klein restje bruine boonen, 1 tablet Maggi's Champig nonsoep. iBreng het boonennart met de boonen aan de kook. Wrijf intusschen het soeptablet fijn meng het met koud water tot een gelijk, dun-vloeibaar papje, giet het mengsel in het kokende boonennat en laat de soep op een zacht vuur 20 minuten doorkoken. Giet, wanneer een gezeefde boonensoep wordt gewenscht, het kokende boonennat in een zeef en wryf er goed al de boonen door, totdat alleen de schilletjes achterblij ven; breng dan het gezeefde vocht wee: aan de kook en voeg er het aangemengde soeptablet bij. Naar verkiezing laten zich op dezelfde wijze pok Maggi's Mock-Turtle- of Ossenstaart soeptabletten gebruiken: de soep krijgt dan een meer pikanten smaak. 1 L. capucijnerkooknat met wat overgehou den capucijners, 1 tablet Maggi's Tomaten soep of Rijst-met-tomatensoep. Breng het capucijnernat met de capucijners aan de kook, doe het in een zeef en wrijf er goed alle capucijners door, zoodat alleen de schilletjes overblijven; breng dan het gezeefde vocht opnieuw aan de kook. Vroeg opstaan ■s niet noodig. Wij waischen i ig' onze ,Pec'al® tarieven. Keurige aflevering Coulante bediening J. C. ROOS ZONEN SloomwasscherlJ Ververij Rotterdam: Schiekade 1214, Tel. 42195 Den Haag: Loosd.weg 581, Tel. 332932 (Red.) Wrijf het soeptablet fijn en meng het met koud water tot een dunne pap; giet die in de kokende vloeistof en laat de soep op een zacht vuur nog 20 minuten doorkoken. 1 L. witteboonennat met wat overgehouden boonen, 1 tablet Maggi's Selderij-, Kerrie-, Londonderry- of Tomatensoep. Breng het witteboonennat met de boonen aan de kook en zeef het zóó, dat alleen de pohiïletjes overblijven; laat het daarna op nieuw aan de kook komen. Wrijf een van de bovengenoemde soep tabletten fijn, meng het met koud water tot een gemakkelijk vloeibaar papje, giet dat in de kokende vloeistof en laat de soep op een zacht vuur nog 20 minuten door koken. Kinderen eten wat grooten eten In zeer vele gevallen kan men constatee- ren, dat tegenzin in bepaalde gerechten ouders op kinderen overgaat. Ongetwijfeld is het ook zeer vaak een zekere zucht van hen om ouderen na te doen. Het verstan digst is om niet te laten merken, indien men een tegenzin in bepaalde gerechten heeft, waardoor het kind zich dan evenmin zal laten verleiden om te zeggen, dat het van dit of van dat niet houdt Reeds van de prille jeugd af moet een kind weten, dat het moet eten, wat de pot schaft. Ongetwijfeld zal het van het een meer hou den dan van het andere, doch dan zal een verstandige moeder slechts kleinere porties geven. Kinderen die weinig eetlust en nerveuzen aanleg hebben, zullen vaak een tegenzin toonen, doah zoodra zij bemerken, dat dit niet helpt, probeeren ze wel te eten, vooral indien zij niets anders krijgen. Be paalde groenten, als groote boonen en Brus- selsch lof, die in smaak van andere afwij ken, zelfs in kleur van de groene soorten worteltjes en bieten worden bij voorkeur door vele kinderen niet gegeten. Paedago- gisch verkeerd is om uit angst voor onder voeding, allerlei liflafjes te bereiden. Een kind, dat trek heeft, desnoods tengevolge van het feit, dat hij een maaltijd die hij „niet lustte" heeft moeten overslaan, zal ongetwijfeld zijn schade wel inhalen. Het gaat met kinderen vaak zóó, dat zij zien hoe ver zij gaan kunnen, doch wanneer zij we ten, dat moeders wil gebeurt, dan schikken zij zich ten lange leste. Kieskauwende kin deren worden later menschen, die nergens van houden en zeer moeilijk voor hun om geving zijn. Ingekomen boeken en tijdschriften Beyer's Mode für Alle Geruite stoffen mogen zich dit seizoen wel bizonder in de gunst van mevrouw Mode verheugen. In het Octobernummers van Beyer's Mode für Alle vinden wij vele aardige modellen, geschikt om van „een ruitje" gemaakt te worden. Zoo als de omslag al aangeeft, valt de na druk in dit nieuwe nummer op den mantel. Geen wonder, want dit kleedingstuk behoort in het komende seizoen tot een van de on misbaarste ónderdeelen onzer garderobe. Zoowel gekleede als sportieve, getailleerde of wijde modeMen zijn vertegenwoordigd. Wat de bontgarneering betreft: de sportieve modellen zijn in het geheel niet met bont gegarneerd, terwijl de gekleede mantels voorzien zijn van mouwen en passen van kortharig bont of van groote bontkragen. Vanzelfsprekend zijn de japonnetjes niet vergeten. Men vindt modellen voor alle tijdstippen van den dag. Voor 's morgens eenvoudige modellen, gegarneerd met kleu rige shawltjes of onberispelijk witte piqué- garnituurtjes; voor 's middags gekleede mo dellen met wijde rokken en wijde mouwen voor 's avonds elegante, lange japonnen met plissé, inhaalsels en drapeeringen. Wat men met verschillende garnituurtjes bereiken kan en hoe men dezelfde jurk met behulp van kraagjes, strikken en jabots telkens een ander aspect kan geven, ook dat kan men in dit Octobernummer vinden. Bovendien zijn, zooals gewoonlijk, de pa tronen van alle modellen op de raderbladen gegeven. Het nieuwe Modeblad Het eerste Octobernummer van dit tweemaal per maand verschijnend modeblad, munt uit door veelzijdigheid. Niet alleen geeft het voorlichting op het gebied van damesmode, doch jok is aandacht besteed aan de herfstkleediing der jeugd. Wij vinden alleraardigste en toch gemakkelijk zelf te vervaardigen kindermanteltjes met bijpassende hoedjes. Ook is een pagina ge wijd aan het zelf maken van dameshoeden. De heden zoo geliefkoosde baret staat wel in het middelpunt. Voor wie graag handwerkt is ook gezorgd. Gebreide dames- en kinderkleeddng, als mede een geborduurd keukengarnituur von- een plaats in deze rubriek. Voorwaar, een uitgebreid en welverzorgd programma. Ook in dit tijdschrift bevindt zich een knip- patronenblad, waarop men alle afbeeldin gen terug kan vinden. *Ld™n Cn ''«"s bijzonder aardigs gebruiksvoorwei a r gemaakt. In de eerste plaats noemen wu het ku en de boodschappentasoh. Het eerste is 45 X 45 cm groot en elfen wit zeildoek gemaakt, terwijl de garneering van gem. materiaal is Het bloememnotief is 18 X 18 cm en wordt eerst papier geteekend, daarna knipt men het na van zeildoek en plaikt het op het zeildoek, stikt den buitenomtrek daarna om De achten! is evens van gemoesd zeildoek. Men maakt een apart'kussen ge< met kapok en brengt dit in den overtrek, die aan vier kanten een effen rand wordt afgewerkt. De tasoh is van rood-geruit zeik gemaakt en wordt geknipt volgens de knipoverziohten I en II extra naden. Handvat is 53 X 3 cm en wordt van dubbel zeildoek geknipt, wa men eventueel dik koord kan stikken. (Zie teekening I) A is een reep, die aan den achterkant wordt q stikt, daarna brengt men door de opening een dun latje om vorm te bewaren. De zijstukken worden naar buiten toegestiki afgewerkt met witte biezen, evenals voorzijde overslag en slui Sluiting met aangestikt reepje en knoop. Zeer practisch voor de kleintjes is het sdhortje, afb. 3 geeft knippatroon aan. Het wordt gemaakt van wit zeildoek met mo< en heeft een versiering van rood-wit. De hartvormige zak w tot x opgestikt. Draagband, 3 X 48 cm, wordt opgeknoopt. Servetjes van zeildoek, die op het plankje van den kinderstoel ge worden, zijn al even practisch als slabbetjes en voorkomen hert delijk wassohen van geweven stoffen. De teekening op ruitjes'is gemakkelijk na te maken en stelt speelgoedhond voor. Grootte hokjes is 1 om vierkant. Men 1 twee gelijke deelen, die met een 3 om breede stofreep verbo: worden. Voor het opvullen gebruikt men kleine stofresten. Als 1 band een witte reep zeildoek; oogen van kraaltjes. De theemuts is 28 cm hoogste punt en 28 cm breed, wordt aan bo kant afgerond en is gedacht van groen zeildoek met tusschen van 5 cm van geruit materiaal. Motief is 11 X 25 cm. Bij het d stikken werkt men tegelijkertijd een lus mee als aanvatter. De boekomslag is van vier effèn en vier bedrukte sti zeildoek gestikt, terwijl de draagband 28 X 4 dubbel wordt knipt. Aan den binnenkant worden reepen van 10 cm breedte ge: Reepje met sdhuine punten met knoopsgat en knoop als sluitinj Verschillende andere kleine voorwerpjes kan men nog van zeil maken, als o.a. eierwarmers, waarvoor men links een eenvoudig n ziet van 18 X 8 cm, dat als ronding gesloten wordt en aan den bo kant afgesloten is met rondje en lus. Het andere model ds gen van twee stukjes zeildoek 9X8 met afgeronde deelen, die met gekleurd biesje verbonden worden. Beide mutsjes zijn van voering voorzien en opgevuld met watten. s ir 5 WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonk erf ran sst raat 117 Tel. 51992, bij Goudschesingel Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naast BerVoets A ROTTERDAM Kniapafrone Ü3 Deze vlotte, ruime meisjesmantel kan ge dragen worden door onze grootere meisjes, van ongeveer tien jaar of ouder. De zakken in de plooien van den mantel en de bontgarnee ring maken het jasje tot een charmant geheel. In de plaats van bont kan men een meisjesmantel ook garneeren met een imitatie van een bontsoort, die har monieert met d« kleur van de stof. De rugzijde van den mantel is bewerkt met een rugstuk waaronder een plat te plooi in het mid den van den rug. Aan de voorzijde worden de plooien tot aan de zakken opgestikt. Evenals de plooien versiert men ook de zakken met een stikselgarnee- ring. Men kan in plaats van ingeknip- te ook opgezette zakken maken. Het model van dezen to*.'u mantel leent zich voor een meer-ge- kleede stof. Wenscht men een meer spor tief gu.itel, dan wachte men voor het knip patroon op het volgend nummer van „Van en Voor de Vrouw", waar bij „knippatro nen" een meer sportief model van een meisjesm rntel wordt gegeven. De benoodigde hoeveelheid stof wordt bij de patronen aangegeven. De dames worden verzocht de maten niet te ruim te meten, omdat de overwijdte bij de patronen wordt toegevoegd. Men meet de vo'gende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doorgemeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den gchouder, naast den hals. zoo lang men den mantel wenscht. De tai' ewijdte, strak om de taille. De heupwijdte, om het breedst van de heup, 12 a 15 cm beneden de taille. De mouwlengte, van het hoogste punt op 0 ZOMERTIJD 0 RHABARBERTIJD 0 INMAAKTMD 0 SUKRETTENTIJD „Het zoetmiddel bij uitnemendheid Prijs per onsbusje 0.J Prijs per halfonsbusje 0J (Naar verkiezing poeder of klontje» Probeert eens een proefpakje van 50 SUKRETTEN-klontjes k 0.0 en U zult tevreden zijn. HET MEESTE SUCCES MET DE7E PATRONEÏ bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdstee Op vertoon van deze annonce 10 korting. den schouder, recht gemeten over het mid den van den arm, tot den pols. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon bedraagt 50 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. BESTELBON voor Patroon No. 48 Ondergeteekende wenscht te ontvangen: het patroon van den meisjesmantel no. 48, waarvoor bijgaand het bedrag in post zegels. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heupwijdte Mouwlengte Leeftijd Naam Adres GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.Emmertjes inhoud, 9 pond 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing ls een echt natuurproduct dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw gestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Refonnhuis Ligthart, Ten weeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194. Tel. 33689S cUw -fumJe/aan TÜffi oloi op is VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met li 1 n VRAAGT GW WINKELIE N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpi DE BESTE RéCEPTI NECTAR ESSENCE -rj zooals Sinaasappel. Citroen, Ananas. F bdzen, Marasquin, Amandel, enz. PrU. Bloemenollën met recepten voor odeur, tv 001 water, pommade, brillantine, crèmes, :R Prüa ƒ0.40.Vraagt steeds merk NEC' af BU apothekers en drogisten verkrijg C)'£ LUMINEX... LUMINE Geen volmaakte shampooing, zonder - spoeling LIIMINBX, waarmede men aa haar platina, rosée gouden of auburn t kan geven en bovendien een schltte - glans. Tiend olrend kapper, gebruiken HM., VRAAGT DE tTWE OOK EENS - OM EEN SPOELING „LUMINEX" v LUMINEX Is een plantaardige kleurspi !,Jk Importeur voor HOIXAND en KOLON n H. MESKER, Tasmanstraat 198, Den: drie

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8