VAN DE FRONTEN TRIUMPH Gemengd Bloed WEK UW LEVER-GALOP VOOR SLECHTS I CENT 1007. WAARDE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK V VRIJDAG 15 SEPTEMBER 195 EERSTE BLAD PAG. IIJDAC De Duitschers in Gdynia Opmarsch in de Oekraïne vordert snel De Pooische oorlogsbalans Het D.N.B. doelt mede, dat de stad Gdynia, idio door de Duitschers veroverd is, slechts weinig geleden heeft. Electriciteits- en water- •voorziening zijn intact gebleven. Aan de muren der huizen hangon nog de plakkaten, waarmede de burgers opgeroepen werden, met de militairen samen te werken. Gdynia, zoo heet het daar, zal tot den laatsteu soldaat verdedigd worden. De bruggen, die do Polen yernietgd hebben, worden gerestaureerd, de barricaden in de stad worden opgeruimd. Do winkels waren-over het algemeen ge sloten, de etalages waren met planken be slagen. De burgemeester deelde mede, dat de be volking in twee dagon geon eten had ge kregen. De Pcolsche krijgsbuit Het Poolsche Telegraal-agentschap P.A.T. deelt, volgens een bericht van Havas uit Bern, mede, dat volgens tot 12 Sept. opge stelde berekeningen het aantal niet-gewonde Duitsche krijgsgevangenen 13.000 bedraagt, onder wie 350 officieren. die voor hot meo- rendeel tot de luchtmacht behooren en tot do gepantserde wapens. Acht en veertig stuk ken geschut. 15 mitrailleurs. 170 tanks en ruim duizend auto's zijn op den vijand buit- gemaakkt, 280 Duitsche vliegtuigen werden neergohaald. t Een Poolsch communique Het veertiende Poolsche legerbericht meldt, dat de vijandelijke luchtmacht haar activi teit krachtig voortzet. Zij bombardeerde o.a. Dubno, Wlozimie en Radziwillow. Da Pool sche luchtmacht bombardeerde met succes een pantserafdeeling in de omgeving van Debica, Kralewska. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden neergehaald. In het gebied bij Suwalki kwamen de Duitschers over de Poolsdh-Duitsche grens. De vijand word opgemerkt in de omgeving .van Bialystok en Bieslk. De Poolscho lota- chementen houden den zoom van hel bosdh ivan Bialowieza bezot Op de lijn Kaluszyn Lukow worden de heftige gevechten voort gezet. Een pantserafdeeling en een regiment infanterie werden vernietigd. Ook op de lijn Skierniewice—Lowioz blijft het gevocht he vig. De Poolsche troepen bestrijden den vij and, die in de omgeving van Opolo over den Weichsel kwam. In het Zuiden bereikte een vijandelijke pantserafdeeling Zamosc Een aanval van een gemotoriseerde afdoollng cp Lwow werd afgeslagen. De opmarsch in de Oekxalno De nieuwe Duitsche opmarsch in de Oekraïne wordt met zulk een spoed afgelegd, dat volgens „Un. Press" de voorhoede der gemotoriseerde kolonnes reeds tweederde van den afstand tusschen Lemberg (Lwow) en de grens zou hebben afgelogd. In tusschen is aan de grens groote verwarring ontstaan onder de duizenden vluchtelingen tusschen Lwow en de grens. Vele loden van de Deen sche en Fransche diplomatieke missies, onder wien de Doensche gezant, hebben reeds de Roemeensche grens overschreden In politieke kringen te Boekarest wordt do moglijkheid besproken, dat Duitschland zoo spoedig mogelijk na de bezetting van do Oekraine daar weer een onafhankolijken staat zal vormen, waardoor uit de asch van het verdrag van Brest-Litovsk weer het land zou herrijzen, dat de Duitschers als stootblok tegen Rusland daar opwierpen. In de Oekrai ne is de basis voor een dergelijke onderne ming reeds gajegd door de Duitsche propa ganda. die daar al eenigen tijd werkt onder de Oekrainsche nationalisten, die nooit groote vrienden van Polen zijn geweest Volgens Radio-Wilno is een Duitsche an- val op Lemberg afgeslagen. De Britsche con sul aldaar, Middleton, wordt vermist. Het kanon spreekt in bat Westen Aan het Fransch-Duitrche front tegen over Saarbrücken is het voord thans voor al aan het kanon, aldus schrijft Havas. Het Duitsche opperbeve' van de Sieg- friedlinie heeft, naar he*, schijnt zeer on gerust over de aanmerkelijke door a? Fransche voorhoeden tot stand gebrac'ite terreinwinsten, batterijen zware artillerie gedemaskeerd, die de verkeerswegen ach ter de Fransche linies bestoken en eer 6pervuur op uitgebreide schaal onderhmt den. Natuurlijk blijft de Fransche artille rie harerzijds niet werkeloos. De operaties in de lucht werden aan weerszijden gehinderd door den eeisten najaarsregen, welke na een lange periode van mooi weer gister en )n den loop van den nacht is gevallen. Tooh zetten de Fransche troepen on danks do omstandigheid, dait het terrein cn u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd on ellendig, u ziet alles zwart. Do meeste laxeermiddelen aUn Blechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vril te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-PUletJes bi] apothekers en drogisten, f. 0.75. f Reel Een schematische voorstelling van de wijze waarop de Fransche legerleiding het land tegenover de Duitsche westgrens in staat verdediging heeft gebracht, met aan duiding hoe de reserve-troepen zijn opge steld tegen een mogelijke Duitsche doorbraak De eenheden die den grooten stoot zouden moeten opvangen zijn op het kaartje met stippellijn omringd. doorweekt is, hun geleidelijken voortgang door de vooruitgeschoven punten der Sieg- friedlinie voort. Gister, in den loop van den dag, hebbm zij met name den beboochten uitspringen den zalt verkleind, hetgeen uiterst profijte lijk zaJ zijn voor latere operaties. Het Fransche opperbevel neemt nog steeds een zeer groot stilzwijgen in ac.bi met betrekking tot do bwette plaatsen, ten einde den vijand geen enkele aanwijzing te geven. De vijand is door het slechte wa -r verhinderd verkenningsvluchten te onder nemen en kan nu slechts moeilijk de Fran- 6ohe vorderingen door het beboschte en ge accidenteerde terrein, waar de operaties geschieden, volgen. Een Italiaansch oordeal De Lavoro Fascista, die een langen brief van zijn correspondent te Parijs afdrukt schrijft: „Hoewel de Fransche troepen niet in den strijd gehard zijn, vecht-'-n zij goed en zijn zij bezield door een voortreffelijk moreel". Na verklaard te hebben, dat de operaties, die zich thans afspelen aan het Westelijk front, ten uitvoer worden gelegd onder het teeken „zuinigheid met ir^nschen en mate riaal" meent het orgaan echter op bijzon dere wijze melding te moeten maken van de gevechten, die de laatste dagen geleverd zijn ten Oosten van de Saar, die beschouwd kunnen worden als eeo belangwekkend plaatselijk succes. Inderdaad heeft het Fransche offensief zich de laatste dagen, ond«inks den krach- tigen wil van den Duitsohen generaJcn staf om geen terrein al te staan op het Weste lijk front, ontwikkeld over een front van ruim 20 K.M. en over een opmerkelijke diepte, waarbij zij bewtla geven dat de samenwerking tusschen de infanterie en de wapens, die tot taak hebben haar te steu nen, tot voldoening van den Franschen gent raten staf funotiooncert Het blad wijst er vervoigens op, dat nog Woensdag in denzelfden sector de Fransche troepen na een hevige artillerievoorberei- ding, er in zijn geslaagd op te rukken over een diepte van bijna 2 K.M., waarna bet orgaan duidelijk te verstaan geeft, dat de door de Fransche troepen verwezenlijkte opmarsch een ernstige bedreiging vormt voor Saarbrücken, dat de Duitschers zich gehaast hebben te evacue eren. Voorts en dat is de eerste maal meldt het Italiaansche b'ad. dat in dezelfde zone van het Westelijke front tijdens lucht gevechten „talrijke Duiisc.be vliegtulgon zijn neergehaald" Verder meldt het blad, dat de Duitsche generale staf niet geheel gerust zou zijn dat wanneer men zekere inlichtingen mag gelooven, het niet uitgesloten zou zijn, dat Trier, Aken, evenals de streek rondom deze plaatsen, snel zouden eerden ontruimd door de burgerbevolking. De ontscheping van een deel van het Britsche leger in Frankrijk trekt eveneens de aandaoht van de Lavoro Fascista, die wijst op de groote more el e beteekenis van de aankomst in Japansche premier krtfgt meer bevoegdheden Naar Havas uit Tokio meldt zou de Japansche keizer hebber, goed gevonden, dat de bevoegdheden van minister-presi dent Abc worden uitgebreid. Op grond van nieuwe volmachten zou deze voortaan alleen verantwoordelijk zijn voor de politiek t.o.v. China. Voor de liquidatie der China-kwesn'e waarvoor men zich krachtig schijnt te wil len inspannen, zal het loger in principe de ro! krijgen, welke het feitelijk toekonu, d.w.z. de leiding der technische operatie.-, doch niet van de politieke actie. De poli tieke terugtocht van het Japansche leger wordt gegarandeerd door een strenge wijzi ging in de leidende kringen. De in dit ver band getroffen maatregelen zijn: 1. Hata. de adjudant van den keizer, 's benoemd tot Minister van Oorlog, in plaats van de door de militaire kringen voorge stelde candidaten. 2. De instelling van den post van opper bevelhebber in China, wiens taak zal zijn, Wang Tsjing Wei te installeeren en de Chineesche politiek te unifieeren volgens de richtlijnen van Tokio. 3. De reorganisatie van het militaire op perbevel in Mandsjoekwo onder leiding van Umezu, die specialist la in Chineesche kwesties en in 1936 de opstanden heeft ge liquideerd. Wat de incidenten aangaat mot betrek king tot de internationale politiek, doet De oorlog en de civiele bevolking Chamberlain legt een verklaring al Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de declaratie van Hitiers hoofdkwar tier, dat de actie der Poolsche francs- tireurs met Duitsche actie tegen de Pool sche bevolking zal worden beantwoord. Chamberlain betoogde, dat deze mededee- ling uit het Duitsche hoofdkwartier in feite een botte tegenspraak is van de jongste ver klaring van den Duitschcn kanselier in den rijksdag, toen hij betoogde, niet den go- ringsten wensch te hebben, oorlog te voeren tegen vrouwen en kinderen. Voortgaande zeide Chamberlain: „De be perkingen, welke de Franschen en wij ons opleggen bij de operaties van onze eigen strijdkrachten, waren gebaseerd op de voor waarde, dat onze tegenstanders een gelijke beperking zouden in acht nemen. De Britsche rogeering moet zich echter voorbehouden, indien een dergelijke beper king in feite elders nlot wordt in acht ge nomen, op te treden op een wijze als pas send wordt geacht. Er moet aan worden herinnerd, dat onze strategie en tactiek in alle stadia be- heerscht moet worden door één enkele over weging n.l. de meest doeltreffende wljzo van voortzetting van den oorlog". POOLSCHE PETROLEU1WVELDEN BEZET BERLIJN, 15 Sept. (D.N.B.) Ten gevolge van den snellen opmarsch in Galicië ziju de Poolsche olievelden in de districten Jaslo, Brohobvcz cn Barlslaw in Duitsche handen gevallen. In verbind met de gro -tt rol van het motorvoertuig ln den oorlog 1 dit voor Polen een even groot verlies al een winst voor Duitechland. In de beide laatste jaren heeft Polen ongeveer 500.000 ton ruwe olie gewonneu De velden van Drohobycz en Boryslaw zijn de rijkste. HERTOG VAN WINDSOR BIJ DEN KONING De hertog van Windsor, die thans weder om te Londen vertoeft, heeft gisteren een bezoek aan den koning gebracht. De eerste ontmoeting, na drie jaar! Naar het Britsche ministerie van voor lichting laat verluiden, zouden zich ii Opelfabrieken te Rüsselheim twee stakin gen en talrijke arrestaties hebben voor gedaan. Frankrijk van Engelsche troepen en wijst op de doeltreffende samenwerking def legers van de geallieerden, welke „van bij zonder belang is op den dag, volgende op de bijeenkomst van den oppersten oorlogs raad der geallieerden". VICTORIA WATER verhoogt uw GEZONDHEID ECHT NATUURLIJK BRONWATER Zuid-Amerika en de duikbootoorlog Het Duitsche niouwsbureau meldt: Het Engelsche ministerie van voorlichting heeft verklaard, dat de Engelsche regeering reden heeft tot de veronderstelling, dat Duitsch- land zou kunnen probeeren. duikboot- en luchtvaartbases aan te leggen aan de kus ten van Zuid- en midden-Amerika Te bevoegder plaatse wordt deze mede deel ing een poging genoemd, om de Ibero- Amerikaansche staten op plompe wijze in paniekstemming te brengen. Evenals de aanleg van Churchill tegen de ..Athenia" ten doel had, oorlogsstemming in de Ver. Staten in het leven te roepon, zoo is ook dit lasteren van Duitschland op niets anders berekend dan op de vergiftiging der goede betrekkingen van Duitschland met de Ibero-Amerikaansche staten De verklaring van het Britsche departe ment van voorlichting is een bewuste mis leiding van de Amerikaansche openbare meening. Opnieuw wordt vastgesteld, dat Duitschland in Noord-, Midden- en Zuid- Amcrika geenerlei ambities van politieken of militairen aard heeft Berlijn in oorlogstijd Naar Reuter verneemt, zou het leven in Berlijn met den dag somberder worden. Bij na dagelijks, aldus dit nieuwsbureau, vin den de Berlijners in hun kranten kleine paragraphen, welke nieuwe offers aankon digen, die zij op hoog bevel brengen moeten voor de verdediging van het vaderland. I-Iet vooruitzicht, drie jaren of langer te moeten leven op de tegenwoordige voedsel rantsoenen is overigens al deprimeerend ge noeg. Van het ontvangen van gasten is vrij wel geen sprake meer. De twee nieuwe vleeschlooze dagen, Maanday en Vrijdag, hebben den chaos in de restaurants wat minder gemaakt, maar toch is het nog waar schijnlijk, dat de klant er een half uur op moet wachten vóór hem iets wordt opge- dlscht. dat hij niet besteld heeft, met de opmerking „dat hebben wij". Visch is thans veel gewoner dan vleesch. De mededeeling, dat Duitschland voornemens is de steen koolexporten naar de neutrale landen voort to zetten, heeft de menechen zich doen af men in welingelichto kringen uitkomen, dat over de houding van Japan ten aanzien van de buitenlandsche concessies in China logischerwijze voortaan beslist moot worden door den mipister-president en niet door militaire leiders. Wat verder Japans betrekkingen tot de mogendheden betreft, is er volgens Havas, reeds thans aanleiding een wijziging onder oogen te zien, welke de extremisten zal ont wapenen. Men zou een politiek van ge matigdheid en compromis tegenover de Westersche mogendheden willen volgen. De Slowaaksche regeering heeft tot ln 't buitenland wonende Slowaken een procla matie gericht, waarin dezen worden gesom meerd de vijandelijke stalen te verlaten. „De Slowaaksche regeering weet", aldus de proclamatie, „dat de in het buitenland wonende Slowaken niet alleen door onjuiste berichten over Slowakije, doch vooral door geweld worden genoopt, op te komen voor een Tsjecho-Slowaaksche republiek. Hot thans zelfstandige Slowaaksche volk zal nimmer meer toegeven, dat ln Slowakije iemand anders dan Slowaken heerschen en dat het om politieke belangen van anderen opnieuw tot slavernij zal worden gedwon gen. Hot optreden der groote mogendheden, die de tot de Slowaaksche republiek be- hoorende personen dwingen In een troep te treden, welke tegen hun staat, hun broe ders moet vochten, is niet alleen in strijd met de bepalingen van het volkenrecht, doch ook met de eenvoudigste beginselen van moraal. De Slowaaksche regeering som meert u daarom, de staten te verlaten, welker druk gij niet kunt weerstaan", BRAND OP CONEY ISLAND Coney Island, het vermaarde amuse mentspark van New-York, is geteisterd door een grooten brand, die is ontstaan in het wassenbeeldenkabinet. Het vuur breidde zich snel uit, tot de renbaan met haar hou ten gebouwen vrijwel in lichterlaaie stond. Later werd gemeld, dat het vuur bedwon gen was. De schade wordt op 300,000 dollar geschat. GARANTIE iSTANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANT1E-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW 1 ARCHITECTEN HUISEIGENAREN j Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Eve Curie over de Poolsche volharding Eve Curie heeft gisteren vo. Fransche radio gesproken over Fra Polen en mevrouw Curie. Op hst ooj dat óe Polen in het Noorden en het i van hun land heldhaftig strijden tcgi aanvaller, wilde zij herinneren aan d der»n vorm van Poolschen moed, d land een tijdperk van 120 jaar van ging en verdeeling te boven heeft do men. De Polen zijn vasthoudend en z ben geduld. Wanneer zij de omsta* den tegen hebben, dan werken zij zooi harder en hierin ligt juiét hun groi Toen mijn moeder een klein meisje v nog Marie Sklodowska heette, deden genstanders van Polen al hun best o kleine land het zwijgen op te leggen wel in Duitsch- als in Russisch-Polei de Poolsche taal verboden. Eve Curie het werk van haar moeder als vooi voor de Poolsche volharding. In den ti Polen op zijn ergst onderdrukt ward als ou ernante in een klein plaatsje de meest behoeftige omstandigheden leven, begon zij haar levenswerk en sti de zij chemie.Tegelijkertijd leerde zij dorpelingen Poolsch lezen en schrijve slaagde er in om naar Parijs te kom zette hier haar studies aan de Sorl voort. Zij had nu twee vaderlanden, onderdukte Polen en T'ït vrije Parij aangezien zij in haar jeugd kennis h8 maakt met een régime van onderdrul waardeerde zij de Fransche vrijheden veel te meer. In 1914 stelde zij al haar krachte dienst van haar bride vaderlanden. 2 een voorbeeld van de Poolsche volha en in het licht van dit voorbeeld' mag ook nu zeggen: Po,en is niet dood de Polen ademhalen. Duitschland mijdt den gasoortEN Samuel heeft in het Engelsche hp. Mi huis de vraag gesteld, welk antwooi Duitsche regeering heeft gegeven o^t Tra oproep van Roosevelt, betreffende het bardeeren van de burgerbevolking e: Coma gebruik van gifgassen en bacteriën. 3hrist( Lord Halifax antwoordde, datrijk ii Britsche ambassadeur in Berlijn, toeile lok; zijn paspoort aanvroeg bij de Duild en regeering, een nota overtiandigde, ve éts gevraagd werd, of Duitschland de bejt, ing gen in acht zou nemen van het Geneneden gasprotocol van 1925, dat het gebruilmissie giftige gassen en van bacteriologischorg. vragen, wat dan de binnenlandsclie steen koolrantsoenen zullen omvatten. Terwijl de Saarmijnen vermoedelijk niet geëxploiteerd zullen kunnen worden en een geweldige oorlogsindustrie moet worden be diend, is het niet waarschijnlijk, dat de hoe veelheid, die overblijft, voor den gewonen man. groot zal zijn. Daarbij komt nog, dat de synthetische textielproducten, waarmede de Duitschers thans gekleed gaan, geen warmte geven. De benzine wordt voortdurend kostbaar der en gemeld wordt, dat van 20 SeDtember af alleen voertuigen met een speciaal offi cieel kenmerk nog zullen mogen rijden. Iersche actie in Liverpool? Ontploffing verwondt 30 menscben Na een ontploffing, welke in een gebouw te Liverpool brand heeft doen ontstaan, moesten meer dan dertig personen in een ziekenhuis woeden opgenomen. Velen hun ner zijn ernstig gewond. De ontploffing werd mijlen ver in den omtrek gehoord. De brand was de hevigste welke sinds lang te Liver pool is voorgekomen. Verscheiden personen, die zich op het dak van het gebouw bevon den, konden nog juist ontkomen. Eenige uren lang hing een dichte rook wolk boven de binnenstad van Liverpool. De oorzaak van de ontploffing is nog "iet bekend. DE STRIJD IN DEN AETHER Sinds eenige dagen maakt een Duitsche draadlooze zender gebruik van de golfleng te van radio-Toulouse, voor uitzendingen in de Poolsche taal. Men heeft thans do Poolsche luisteraars daartegen gewaar schuwd en hen er van in kennis gesteld, dat in het vervolg de Poolsche uitzendin gen der Fransche radio op verschillende tijden na 21 uur 30 gegeven zullen worden door Radio-Paris. HET CONVOOISTELSEL WERKT Een convooi schepen, dat op weg was naar Schotland, is met succes ontkomen aan twee vijandelijke duikbooten, die op het punt stonden het aan te vallen, aldus Reuter. Alle schepen zijn in goede orde op hun plaats van bestemming a'-ngekomen. De bewegingen der duikbooten werden, zoo wordt verklaard, op eenigen afstand ontdekt "n cte escortevaar tuigen namen doeltreffende maatregelen, Een radiotoestel koopen is eeo zaak van vertrouwen. Wendt U dus tot de vakkundige: N.V. Couzv - le Middeilandstr. 72 Rotterdam (Reel.) open okale thoden in de oorlogvoering verbood. l°et De Duitsche regeering heeft thans tigend geantwoord via den Zwitserschefierij' zant in Londen, die belast is met de bieren tiging der Duitsche belangen. (ellen iükfldi inissa ién d K.L.M.-PILOOT VRIJGELATEN te faf vciuwuiDii heeft, is de KL.M.-piloot die aldaar door de Britsch-Indische au teiten wegens zijn Duitsche nationaliteit® geïnterneerd, vrijgelaten. De heer Klein bevindt zich reeds op Jf"* naar Batavia. tf-ari' RADIO ZATERDAG, 16 SEPTEMBER 1830. HILVERSUM I, 1S75 cn 414.4 M. VARA-Ull ding. 10.0010.20 v.m. cn 7.3O—8.00 VI muziek (ca- 816 10.00 'wo Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders ttfeee Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek, k d 12.15 Ber.) 2.00 Fllmpraatje. 2.15 The n llma Hawailans" en orgelspel. 3.0d Reu tage. 3.30 Zang, Piano co Grara.muzlek.^3' Ber. 6.47 Kinderleesclub. 7.00 VARA. lender. 7.05 Felicitaties 7 10 Politiek Ra' n Journaal 7.30 Cyclus ..Langs steden en feu, pen", 8.00 Herhaling SOS-ber. 8,02 Beigen x- ANP. VARA-Varla. 8,20 VARA-Orfc ttond Spec e 9.40 Toespraak „Juist nu". 9.60 VARAf® 8.45 Gram.muziek. 9.00 Puzzle-ultzer 1.15 John de Mol and bis Swing Spece 1.40 Toespraak „Juist nu". 9.60 VARAie*1 leest. 10.30 Ber. ANP. 10.45 Vroolijke vflen dracht. 11.06 Community-Singing en dg spraak (opn.) 11.2012.00 Gram.muzlelL HILVERSUM II. 301,5 M. KRO-UHxenf' 8.009.16 Gram.muziek (ca. 8.15 B 10.00 Gram.muziek. 11.80 Godsdienstig h' uur. 12.00 Ber. 12 15 KRO-Melodisten en 2.80 Gram.muziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 korte operette „Dio Fledermaus" (gr. 4.50 Gram.muziek. 5.15 Fllmpraatje. 6.3( Gram.muziek. 5,45 KRO -Nachtegaaltjes. Gram.muziek. 5.45 KRO Nachtegaaltjes. C, zicht (ca. 6.46 Ber.) 6.45 Gram.muziek, W Ber. 7.15 .Causerie namens de R.K. Art vcreonlging. 7.35 Actueel» aetherfllL-, 8,00 Ber. ANP. mededeellngen. 8.15 Medi"' tie met muzikale omlijsting. 8.35 Gram.a ziek, 8.45 Gevarieerd Programma. 10.30 fis ANP. 10.40 Causerie Het onvergnnkell(l6' RIJlc- (met muzikale omltjating). 11.1st 12,00 Gram.muziek. ivc '"'SSEL 322 en 4S4 M. 32 2 Mi 12.50 Orkf® 3.50 Kwartet. 6.05 Orkest. 9.20 Symphoi®, concert. 10.30 Concert. 484 M. 12.50 Orkest. 2.50 Kwartet. 3.20'a, Orkest. 5.35 Zang. 8.20 Symphonle-orki»B 9.20 Orkest. 10.80 Orkevt. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.V15SCHER. (59 Johnson dacht na. Dat was inderdaad een moeilijk geval. Wat zouden de rechters in Monterey daarvan denken? „Als Senor Leiva ons de Vasquez in handen speelt", merk te een der mannen op, „dan heeft hij daarmede de vrijheid verdiend". „Kalm aan, kameraad'*, zei Johnson. „Daar mogen we niet over oordeelen. „Maar wel kunnen wij als zijn verdedigers optreden ter verzachting. Vooral als door zijn toedoen de rust terugkeert en de Vasquez gevangen is. Senor Leiva, wilt u ons vertrouwen, zonder dat we een belofte doen, die we niet mogen doen?" „Volkomen, Senor!" was het antwoord. „Accoord!" zei Johnson. „Vertel ons dan waar we de ban dieten kunnen vinden. „De Vasquez heeft met Petar el Graeco afgesproken, dat ze een geheime samenkomst zouden hebben in de hoeve van den laatste. Morgenmiddag omstreeks vier uur. De Vasquez heeft door zijn geheime boden medegedeeld dat hij niet eerder kon aanwezig zijn, daar de afstand te groot is. Die boden zijn weer teruggegaan en Petar el Graeco heeft de boodschap aangenomen. „Weet de Vasquez nu al, hoe het met zijn vriend is afge- loopen?" „Neen. Senor! Want Petar woont geheel alleen, zooals U weet. Hij is altijd op het pad en verdient met spionneeren geld; op de hoeve is hij bijna nooit. Alles is er leeg, de stal len en het huis''. „Dus wij vinden de Vasquez morgen zeker?" „Zonder twijfel, maar U moet er niet op rekenen, dat hij alleen is. Ik veronderstel, dat hij een zestal mannen bij zich heeft „Uw mededeelingen zijn inderdaad belangrijk genoeg", verklaarde Johnson, „maar nu nog een vraag: ge hebt ge zegd, dat uw vrouw ginds wacht; waarom hebt u haar niet medegenomen?" riep een ander, „Omdat ik bemerkt heb, dat de Vasquez haar zoekt, ook in het dorp, waar we veilig meenden te zijn". „Maar ze kan toch niet mede op onzen tocht?'* „Ze kan vechten, Senor!" was het grimmige antwoord. „Wij moeten haat eerst in veiligheid brengen. En niet naar Monterey. Dat is niet noodig". „Naar New-Home!" opperde een der mannen. De Mesties keek verbaasd op, meende men dat? „Goed!" zei Johnson. „Onze weg voert langs de plantage van John Vancouver. Ze kan nergens beter zijn, Vindt Senor Leiva dit goed?." ,Ik heb mijn Aquita in uwe handen gesteld", was het antwoord. „Dan moeten we alles gereed maken voor den tocht. Maar Senor Leiva, wij zullen U niet ongewapend laten en niet boeien. Geef mij uw hand, wees onze bondgenoot en maak veel van uw leven goed door te strijden voor het recht en voor de wet. De bandiet Leiva aarzelde even; hij keek den sheriff ernstig aan, greep toen zijn hand en zeide: „Voor Aquita!" Daarna gingen ze op pad, stegen in de zadels, vonden de beeldschoone vrouw van Leiva inderdaad bij het paard van den laatste, en reden weg. Op New Home was de vrouw van den Mesties even wel kom als iedereen. John Vancouver zou wel graag meegetrok ken zijn op expeditie, doch zijn werk bond hem aan zijn hoeve en de anderen reden zoo snel ze konden naar de plaats waar ze hoopten Don Tiburcio de Vasquez gevangen te kunnen nemen. XVI Indien alles juist zou blijken, wat Leiva verraden had aan den troep van Johnson, dan bestond er alle kans, dat binnen eenige dagen de Vasquez een gevangene zou zijn. Met alle behoedzaamheid trok de ondersheriff met zijn mannen op zijn prooi af, waarbij Leiva, die ongewapend medereed, diende als gids. Het was uiteraard. Aiet geraden den gewonen weg te vol gen, omdat de hoeve van El Graeco een uitzicht had oi" dc geheele omgeving en al was deze spion dan ook al zelf iff meer in leven, toch was het mogelijk, dat mannen van N Vasquez op dezen uitstekenden observatiepost aanweït zouden zijn. w Daarom reed men door vrijwel ondoordringbare woucf. en door bergkloven, waarin de paarden nauwelijks den wV! konden vinden. Toen men dicht genoeg bij de hoeve genaderd was, beslte Johnson dat Leiva en een der politiemannen zouden tracht) zoo dicht mogelijk bij het huis te komen. r- Ze bleven langer weg, dan men vermoed had en kwar eindelijk zeer teleurgesteld terug. Helaas was de roover-i pitein nogmaals de val ontloopen, die voor hem was gen gemaakt. De twee mannen vertelden, dat zij vlak bij de hoeve vi den Griek waren geweest. Duidelijk hadden ze gezien. tervJ zij in de struiken verborgen zaten, dat eenige ruiters de ho naderden, afstegen en het huis binnengingen. Een van h was Don Tiburcio. Na eenige oogenblikken waren ze w« naar buiten gekomen, blijkbaar in groote onrust. Ze haddii de geweren in de hand, gereed om te vuren. Ze praaten dril onder elkaar en zochten in de omgeving van het huis blijkb; naar het graf van den dooden spion. Toen ze het gevond hadden, waren ze een poos blijven overleggen, doch al hi spoedig waren ze weer opgestegen en spoorslags verdweneï in de richting van de schuilplaats van den verslagen bandi» (Wordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2