ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 VRAAGT DE WERELDBEKENDE CHAMPAGNE AYALA (Maiion fondée en 1861) PRIJS VOOR PARTICULIEREN: Brul. Sec en Demi Sec I 3.— per llesch Extra Quality Gout Americain I 4 - per (lesch Extra Quality Brut 1928 I 4.80 per flesch Onze vorstelijke familie voor 't paleis Noordeinde te Den Haag. „Leve het Vaderland!" riep H. M. de Koningin en geestdriftig stemden de duizenden met dezen kreet in. Rechts bovenOok Nederlandsch- Indië is paraat. In het Cheribon- sche zijn uitgebreide manoeuvres gehouden, waaraan vele legerafdee- lingen medewerkten. Portret hiernaast: Luitenant-gene raal I. H. Reynders, de opperbevel hebber van leger en vloot in zijn werkkamer. tm Een geurig kopje koffie ais aangename verkwikking tijdens 't troepentransport Op verschillende plaatsen in Amsterdam is men begonnen met den bouw der bovengrondsche schuilplaatsen. Vanaf den Haagschen Toren De hemel verduisterd. Alles in het teeken van de weermacht De dagen, welke achter ons liggen, hebben veel verschillen tusschon steden en dorpen, ook in ons land, genivelleerd. Het beeld, dat men hier en daar wil opvangen, is overal gelijk. Ver minderd is de belangstelling voor het plaatselijk cachet De horizonten breiden zich uit, en onze aandacht richt zich niet meer uitsluitend en vooral op hetgeen in onze naaste om geving gebeurt, doch dit alles heeft voor ons besef plotseling aan beteekenis ingeboet, en het is op het groote wereldgebeu ren, c'at onze oogen gevestigd zijn. Alles staat in het teeken van de politieke verwikkelingen. Lang hebben wij allen uitgezien naar een oplossing. De vraag naar een waarachtigen vrede lag sinds jaren op aller lippen. Telkens wanneer een voor- Joopige „bevrediging" bereikt was, waren we vooralsnog verheugd, doch tevens wis ten we, dat binnen korter of langer tijd een gelijksoortige crisis voor de deur zou staan. Zou de belangstelling voor de publieke zaak ooit zoo groot zijn geweest als zij juist thans is? Des avonds hunkert men naar het moment, waarop men in de krant een be schouwing krijgt voorgezet, waarin het overweldigende nieuws is geordenó, het belangrijkste daaruit in zijn beteekenis in het verband is uiteengezet en toegelicht. Even later schakelt men de radio of de dis tributie weer in om nog later nieuws te vernemen, al is dit slechts broksgewijs, en zoo spoedt dag na dag zich voort Kan men dit alles nog een normaal verloop noemen? Neen immers, met den besten wil ter we reld' niet. Afmattende spanning, enervee- ring, meeleven, ja wat niet al heeft de iplaats ingenomen van de gebruikelijke dag vulling. Hier is het niet de plaats over dit alle3 in den breede te handelen. Deze diagnose is bekend en voorts geidt zij zeker niet uit sluitend voor onze stad. Het plaatselijk nieuws is thans tevens nationaal nieuws, het nationale nieuws valt min of meer met het internationale nieuws samen en i.i onze dagen, waarin over grensbepalingen scherp gevochten wordt, is het alsof de eene grens na de andere in ons alledaag sche maatschappelijke leven wegvalt. Uil alle kringen ziet men de menschen bijeen Voor de krantenbureaux om de laatste bul letins in zich op te nemen, en meermalen kan het gebeuren, dat men zoo men langs een radiozaak komt »en srontp menigte, den rijweg nauwelijks vrijlatend, aantreft! die stil te luisteren stam naai de berichten, welke men vanuit een luidspreker over gansch de straat weerklinken hoort. Bij dit alles kan ons niets betamen dan dankbaarheid yoor al hetgefq ons nog geschonken werd. Als natie staan we ios van het strijdrumoer. Er zijn maatregelen getroffen om onze neutraliteit te handha ven. Ook wat dat aangaat zal onze stad geen ander beeld vertoonen dan zooveia andere plaatsen en steden in ons vader land. Vaak is de uniform overheerschend. Nu de eigenlijke drukte van de mobilisa tie goeddeels achter den rug ligt en het le ven. hoe ook gewijzigd, gestadiger voort gang vindt, raakt men al aardig gewend aan het zien van zoovele soldaten. In alle hoeken van de .stad kan men hen aantref fen, doch natuurlijk het meest in de om geving van de kazernes Een uitstekend idee lijkt het ons van een aantal predikanten uit Den Haag om tot de burgerij het verzoek te richten, des avonds en des Zondag9 huis voor de militai ren, voor „onze jongens", open te zetten. Is men in de stad niet thuis, dan staat men onwillekeurig in de vreemde omgeving zon der te weten, waarheen te gaan. Vóór wat hoort wat! De soldaten staan voor ons ge reed, het is niet meer dan billijk, dat onze burgers geneigdheid tonnen, de deur voor hen te openen. De predikanten deden een eenvoudig, maar doeltreffend middel aan de hand. Men hange een oranje W voor het raam als-„Welkom". Het lijkt ona een goed plan, ook voor die plaatsen, waar men misschien nog niet op zulk een gedachte gekomen is. Gaat men de deur uit, dan is het een geringe moeite, de W voor zoolang te verwijderen. Opmerkelijk is, dat ieder zich zoo goed mogelijk en zoo snel mogelijk naar de om standigheden schikt. Verblijdend is, dat ten onzent van hamsteren nog zao heel weinig gebleken is. Op dat punt is men met reden gerust. En intusschen gaat men voort mei het treffen van maatregelen. De dien6t van de luchtbescherming is voortdurend in touw, geen wbnöer, want de vraag naar adviezen is dadelijk sterk gestegen En zoo zou er meer te noemen zijn. De moeilijkheden, die ontstonden door het verminderd of opgeheven treinvervoer zijn niet iets tvpisch-Haagseh, al ondervon den ook wij uiteraard de lastige gevolgen. Men legt er zich op toe. zich zoo bevredi gend mogelijk aan te passen, al blijkt juist in zulke dagen wel, hoe we met onze mo derne snelle verkeersmiddelen vertrouwd waren geraakt, ook omdat de hoofdweger juist door het geringe spoorvervoer, zwaar overladen waren. Zoo gaat dat alles ook onze stad niet on opgemerkt voorbij. Maar zooals men bezit vaak waardeert, wanneer men het missen rnoet, zoo ook dienen we erkentelijk te zijn voor hetgeen ons gelaten is. Tn dagen als deze schaart ons volk zich dichter dan ooit om ons Koningehuis Het gejuich, dat gis teren, toen Prinsesje Irene haar „intocht" in de Residentie deed, voor de Koninklijke familie werd aangeheven, heeft zeer velen aangenaam verwarmd TORENWACHTER Voedselcommissaris Zuid-Holland De voedselcommissaris van Zuid-Holland deelt mede, dat zijn adres en telefoon uit sluitend is: Anna Paulownastraat 22, Den Haag, telefoon 392266, Maatregelen voor Veevoedering Een aantal voorschriften uitgevaardigd Naar wij van bevoegd5 zijde vernemen, is ingesteld een afdeeling Veevoeder-distri butie van het Rijksbureau Voedselvoor ziening in Oorlogstijd te 's-Gravenhage welke afdeeling onder ie ding staat van Ir A. H. B o e r m a te Voorburg. Als technische adviseuis zijn aan deze afdeeling verbonden Dr lr M J. L. Dols, te Amsterdam, en Dr J. Grashuis te Hoogland bij Amersfoort. Het kantoor der afdeeliog is gevestigd te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 3. Deze afdeeling maakt met betrekking tot de voedering van V9* bet volgende be- Levering van kaas Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat degenen, die belang hebben bij de le vering van een hoeveelheid kaas aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. zuivel, Laan van Meerdervoort 84, te Den Haag, zich voor Dinsdag 5 Sept. a.s. tot deze centrale kunnen wenden met verzoek in kennis te worden gesteld van de voor waarden waarop moet worden ingeschre- Aanbesteding De rijksgebouwendienst heeft heden aan besteed: het aan- en verbouwen van het Rijkskantorengebouw aan de Zaadmarkt 91. te Zutphen. Laagste inschrijver was G. J. ten Elzen, te Zutphen, voor 1 29400.—, Dispensatie van uitvoerverboden Men verzoekt ons van bevoegde zijde erop te wijzen, dat met ingang van 2 September 1939 een algemeene dispensatie wordt ver leend van de volgende uitvoerverboden: Vlas, al dan niet bewerkt, afval van vlas en van linnen garens. Dierlijke organen en ander slachtafval. Deze algemeene dispensatie ontheft be- langhebbenoe niet van de verplichting om voor den uitvoer een monopolie-overeen komst aan te gaan met de instantie, die als monopoliehoudster is aangewezen voor de betreffende artikelen. Ook voor gist is met ingang van heden een algemeene dispensatie van het uitvoer verbod verleend. Aangezien gisteren reeds de aanwijzing als monopolieproduct is ingetrokken, is de uitvoer en dit geldt evenzeer voor den in voer voorloopig aan geen regeling ge bonden. Metalen en chemische producten Distributieregeling Ingesteld Als onderdeel van de verschillende voor zorgsmaatregelen. die door de huidige om standigheden geboden worden, maakt ae mi nister van economische zaken wederom ge bruik van de bevoegdheid, welke hem bij de z.g. distributiewet 1939 is verleend. Op grond van de bepalingen van deze wet, zijn bij beschikking van 1 September 1939. twee rijksbureaux ingesteld, te weten één voor metalen en één voor chemische producten. Tot airecteur van het bureau voor meta len, aan wien de uitvoering der distributie- regeling voor metalen is opgedragen, is be noemd de heer E. B. Groene veld. Het bureau is gevestigd te 's Gravenhage. Hooge Nieuwstraat 14. Tot algemeen directeur van het bureau voor chemische producten wordt jenoemd Ir P. D 0 y e r. tot secretaris Mr Al Stein- hauser. Het secretariaat van het bureau is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 30, '3 Gra venhage. Dit bureau zal worden gesplitst in verschillende secties, die elk onder leiding zullen staan van een directeur. Bereids it ingesteld een sectie voor zwa velzuur en pyriet. De verzorging van het krijgsvolk Bakkersarbeid tijdens het weekeinde De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken, gelet op het bepaalde bij art. 41, le lid, der Arbeids wet 1919, heeft goedgevonden te vergun nen. dat, voor zoover dit in verband met door of namens den Minister van Defensie verstrekte opdrachten noodig is, in het be lang van de verzorging van krijgsvolk in broodbakkerijen, zulks in afwijking van het bepaalde bij de atike/en 115, 1e en 2e lid. 36, 2e en 3e lid en 40 der Arbeidswet 1919, door hoofden en bestuurders en door bak kersgezellen, bakkersarbeid wordt verricht tusschen Zaterdag 2 Sept 1939, des namid dags te 8 uur en Maandag 4 Sept 1939, des voormiodags te 5 uur. De „Oranje" vertrekt Maandag De directie der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat alle passagiers voor het m.s. „Oranje" naar havens verder dan Port Said te Amsterdam zullen moe ten inschepen. Het schip zal eerder dan Woensdag a^. 'au Amsterdam varen, nl. Maanoag a.s. tuschen 20 en 22 uur. In verband hiermede is de Maatschappij 't Spoorwegverkeer staat geheel ten dienste van 't militair transport

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5