ZATERDAG 19 AUGUSTUS Ï939 TWEEDE BEAD PAG. 5 DE IDEALE VLOER BEDEKKING N.V. VEREENIGDE TOU WF ABRIEKEN ROTTERDAM AMSTERDAM h WANDSCHILDERINGEN IN DE ROTTERDAMSCHE RAADSZAAL. Bij wijze van -proef zijn in de Rotterdamsche Raadszaal vier wandschilde- k vingen aangebracht, die indertijd vervaardigd zijn door den begaafden kunstenaar Marius Richters. Zij stéllen voor de vier belangrijkste l innen van welvaart van Neerlands eerste havenstad: Scheepbouw, StukgoedverkeerGraanbedrijf en Steenkolenbedrijf. (Men zie de nadere toelichting hieronder.)A Experts stellen een onderzoek in naar de schade tengevolge van den onfortuinlijken stapelloop van het nieuwe Engelsche vliegtuigmoederschip „Formi dable", waarbij te Belfast een persoon gedood en twintig gewond werden Om de manschappen te gewennen aan het dragen van gasmaskers, hebben de leden van de medi sche af deeling der 145e South Midland Ambulance in het kamp van Arundel Park en Sussex, zelfs hun gasmaskers op bij de bereiding van het middagmaal. De behendigheidswedstrijden voor automobielen, welke onder groote belang stelling te Batavia gehouden werden, verwekten veel hilariteit bij het talrijke publiek. Vanaf den liIK unst 'i cc1 nou conihin - ncutu 11 Wandschilderingen van Marius Richters In de Rotterdamsche Raadszaal Een paar weken geleden hebben wij mee gedeeld, dat bij wijze van proef in de Rot terdamsche Raadszaal de wandschilderin gen zijn aangebracht, die tegen het einde van den bouw van het Raadhuis, omstreeks 1919, door den bekenaen, veelzijdigen kun stenaar Marius Richters zijn vervaardigd, doch door oorzaken, die wij hier niet zullen uitspinnen, nimmer zijn geplaatst Dat Richters toen reeds op een peil stond, óat alleen de zeer grooten bereiken kunnen (hij was een goede veertiger) valt af te lei den uit het feit, dat hij naast den befaam- den Johan Thorn-Prikker werd uitgekozen om de door hem ingezonden ontwerpen uit te werken. De schilderingen, zooals die thans in de Raadszaal zijn te bewonderen, die na twintig jaren opgerold te hebben ge legen nog niet» van hun actualiteit, hun frischheid van visie en typisch-Rotterdam- sche havensfeer hebben ingeboet toonen ten overvloede ook thans nog. dat we in Rich ters met een zeer bijzondere verschijning te doen hebben In tegenstelling met Thorn—Prikker, die zich gespecialiseerd heeft op vlakvulling vrijwel zonder perspectiel, heeft Richters zijn wandschilderingen voor de Raadszaal behandeld als schilderijen, die de werkelijk heid synthetisch weergeven en daardoor elk beschouwer aanspreken. Deze vier schil- deringtn, met de torsche mannen vol actie de tyiische schoonheid van schepen werktui;en, gebouwen, water en luchten, geven el. op zichzelf een suggestieven blik op hel teest essentiëele van de stad Rot terdam. Deze sch'dermgen passen dan ook volko men in de Rotterdamsche Raadszaal. Zul len zij, watyij hopen, eenmaal definitief worden aanbracht, meer tusschen oe be- bonden, zompen zon en water op, en dt 1 Tienschen, di het van de baden hebber m<?'best spreken. Zoo is ook hier voloiJevredQnhgjd TORENWACHTER 1 timmering verzonken en b.v. in een smalle gouden lijst gevat dan zullen zij, naar onze overtuiging, een aanwinst van de eerste orde voor het Rotterdamsche Raadhuis zijn. Toen wijlen Thorn—Prikker ons zijn schil deringen in de Burgerzaal toonde, en ge wezen werd op het contract tusschen zijn werk en den stijl van de Burgerzaal, zei hij: aat wéét ik en ik weet ook, dat mijn werk er uit zal moeten of dat „deze rommel" er uit moet. Wie deze wandschilderingen van Rich ters in de Raadszaal ziet, kan nooit op een dergelijke gedachte komen doch zal veeleer zeggen: „ze behóóren hier." BINNENLAND Het 25-jarig bestaan van de laboratoria der B.P.M. Aanbieding gedenkraam en sportpark AMSTERDAM, 19 Aug. De feestelijke her denking van het 25-jarig bestaan der labo ratoria van de Bataafsrhe Petroleum Maat schappij aan den overkant van het IJ, is gistermorgen begonnen met een plechtig heid in het hoofdgebouw waar een deputa tie van het uit circa 1200 menschen bestaan de personeel zich bij het trappenhuis had opgesteld ter aanbieding van het huldeblijk van de employé's aan de directie, bestaande uit een uit drie deelen bestaand glas-in-lood raam, vervaardigd door den kunstschilder Max Nauta. Via een luidsprekerinstallatie waren de employé's. die zich in de lunchroom en In andere bijgebouwen hadden verzameld, in de gelegenheid de plechtigheid te volgen. Namens hen sprak ir B. J Forbes, die de symbolische beteekenis van het raam uit eenzette en het vervolgeng de directie aan bood, daarbij uiting gevende aan de hoop. dat 't nog lange iaren een stille en schoone getuige mag zijn van het werk. dat in de laboratoria wordt verricht De directeur van het laboratorium. Ir G. L. J, Caviët heeft het geschpnk met een hartelijke toespraak aanvaard. 's Middags heeft de directie op haar beurt den employé's een blijvende herinnering aan dezen dag aangeboden. Zij de direc tie voteerde de nnodige gelden voor de inrichting van een sportpark, in welken vorm dit geschenk dan ook bestond en gis- Nog'niet eerder was geweest. Piet had nachten niet geslapen, Dagen naar cadeaux gezocht Die hij Pietje kon al schrijven! Op een brief je zetten mocht. Toen het feest was aangebroken Was 't gejuich niet van de lucht, leder uur nam Plets genoegen En gejubel hooper vlucht. Vader, moederbroers en zussen Droegen hun geschenken aan, Die Piet met intens verlangen In de winkels had zien staan. Ooms en tantes, neven, nichten Voegden er het hunne bij. Met de kleinste kleinigheden Was hij soms het hevigst blij Toen kwam Tante Adriana, Wel betiteld: „gouden Sjaan", Daar ze zich met ware vreugde Op haar welvaart voor liet staan. Tante werd, zooals dat paste, In de mooiste stoel geplant. Piet had al een zoen te pakken, Maar bleef toch wat bijdehand. Toen ging tantes handtasch open, En daar kwam een pakje uit. Piet deed, in gespannen wachten, Vast een pas of wat vooruit. ,JLom jij's eventjes bij tante!" Zei de dikke deftigheid, En Piets kleine kijkers straalden Van de zuiverste jolijt. „Ddnk u wel!" zei Pietje plechtig, En toen juichte hij: „O, fijn! 'k Dacht wel, dat het zoo'n garage Van een dubbeltje zou zijn!" (Nadruk verboden) LEO LENs termiddag is het fraaie terreinencomplex in tegenwoordigheid van circa 2500 belangstel lenden op feestelijke wijze tn gebruik ge steld. Nadat de directeur van het laboratorium, ir G. J L. Caviët aan het slol van een hartelijke toespraak den sleutel van het sportpaviljoen aan den voorzittei van de Shell sportvereeniging den heer Petri, had overhandigd en laatstgenoemde voor het groote geschenk had bedankt, werd een amusant programma uitgevoerd. De z.g. actie van het N.I.O.G. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. De minister van Koloniën, de heer Weiter, heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid, den heer van Poll, betreffende een actie, welke het N. I. O. G. zou voeren ten opzichte van de mis sie en de zendingen in Nederlandsch-Indifi geantwoord: Blijkens door het hoofdbestuur van het Nederlandsch-Indisch Onderwijsgenootschap aan den directeur van onderwijs en eere- dienst gedane mededeelingen hebben drie leden van de afdeeling Soerakarta van dat genootschap een bezoek gebracht aan den plaatselijken vertegenwoordiger van Mo- hammadijah aldaar, evenwel niet namens het hoofdbestuur, doch op eigen Initiatief. Het doel van dit bezoek zou, volgens die mededeeüngen geweest zijn. samenwerking te bereiken ten aanzien van het bezoeken van de openbare school door kinderen van Mohammedaansche ouders. Een actie tegen arbeid van zending en missie zou niet door bedoelde afdeelingsleden zijn beoogd. AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT LEEUWARDEN, 19 Aug. De rijkswater staat heeft aanbesteed het aanhrengen van een verharding van klinkerkeien, alsmede het maken van een rijwielpad en een voet pad van beton tegels op het wegvak Mars- sum—Leeuwarden van weg nr 9 van het rijkswegenplan 193S. Laagste inschrijvers A. Goodijn en L. Verwater te Utrecht, met f 111.907.—. AANBESTEDING ARBEIDERSWONINGBOUW MAASTRICHT 18 Aur De Maastrichtsche cöop woningbouwvereniging .Beter Wo nen" heeft alhier aanhesteed den bouw van een complex van 47 arbeiderswoningen. Laagste inschrijvers waren de Gebrs Kui pers uit Stevensweert. voor 78.500. DIE PIET! Pietje was zes jaar geworden En het was natuurlijk feest, Zóó als het in Piets historie ROFFELRIJMEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7