KERK EN ZENDING De Surseance van Mendelssohn JANTJE KRUIZEMUNT I WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 I SPIED. HERV. KERK I Aangenomen: Naai- Vorchten, Th. C. Frederikse, cand. en hulpprediker aldaar. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Wormerveer, cand. M. v. d. Klis te Gouda. Aangenomen: Naar Noordeloos, cand. R. Slofstra te Drachten. Bedankt: Voor Almelo, Dokkum, Rijns- iburg en Steenwijk, cand. R. Slofstra te Drachten. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen: Te Ternaard, A. H. Drooge Jr., prop. te Deventer. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Nieuw-Buinen Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. W. C. van Unnik te Opperdoes, die sprak naar aanleiding van Fil. 1 6, hield cand. St. P. N ij d a m, tevoren voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie in d'e Haarlemmer meer, Zondagmiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te N i e u w-B u i n e n, spre kende over 2 Cor. 5 1921. Hij werd toe gesproken namens Kerkenaad, Kerkvoogdij, vereenigingsleiders, ringcollega's en door Ds. Steenbeek en den consulent, Ds. Faber van Schoonoord, die liet zingen Gezang 91 3. JUBILEUM Ds. \V. DE LEEUW Ds. W. de Lee uw, emeritus-predikant te Zwijndrecht. zal op 25 Augustus herdenken, dat hij voor 50 jaar zijn ambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Wilsum aanvaardde. Ds. .van Leeuwen werd in 1861 geboren en in 1880 candidaat in Utrecht. In 1895 vertrok hij van Wilsum naar Altforst, en vandaar 1900 naar Daerle. Sedert 1902 diende Ds. de Leeuw Groote Lindt, totdat hij emeritaat bekwam en zich te ZwijndTecht vestigde. Ds. H. J. C. PIERSON 70 JAAR As. Maandag viert Ds. H. J. C. Pierson, Ned. Herv. predikant te Ressen (Geld.), zijn TOsten verjaardag. Ds. Pierson werd 21 Aug. 1669 te 's-Her- togenbosch, waar zijn vader, wijlen de be kende dr. H. Pierson, toen predikant was Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen er studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie om in 1894 candidaat te worden in Gelderland. 2 Sept. van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Ressen in zijn eerste en eenige gemeente waaraan de jubilaris zich verbond, sprekende over Hand. 20 24. Sinds 1900 maakt Ds. Pierson deel uit van het classicaal bestuur van Nijmegen waarvan hij sinds 1914 praeses is. Ook is hij praetor van den ring Eist en van de oprichting van de vereeniging Kinderzorg, daarvan eveneens voorzitter. Tal van jaren was hij in de classis Nijmegen secretaris van den bond tegen Vacchedwang, wiens streven met succes is bekroond geworden. Ook was bij secretaris van den Ned. Kinderzorgbond. JUBILEUM Ds. H. PRINS A.s. Zondag herdenkt Ds. H. P r ard.de. Ds. Prins verd 19 Maart 1867 te Makkum geboren. Hij te-zocht het gymnasium te Doe- tinchem en studeerde aan de Rijksuniversi teit te Utreclt theologie om in 1694 candi daat te worcfen in Gelderland. 19 Augustus van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt te Vroomshoop, sprekende over Lucas 112, na tevoren te zijl bevestigd door Ds. K. Straats- ma van Makcum. 20 Febr. 1898 vertrok ds. Prins naar Cöstermeer om 27 Nov. 1937 zijn intrede te d<en te Lutjegast. Hier ontving ihij op zijn v<rzoek 1 Nov. 1937 eervol emeri taat en vestigle zich metterwoon te Haarlem. Ds. Prins naakte o.m. deel uit van het classicaal besuur van Groningen en bekleed de igedurend zijn ambtelijke loopbaan tal van functies. Ds. A. DE VISSER OVERLEDEN APELDOOM, 15 Augustus. In den afge- ïoopen nacht is alhier overleden in den ouderdom vai 68 jaar Ds. A. de Visser, em. pred. dei Ned. Herv. Kerk. Geboren tc Dordrecht studeerde Ds. de Visser aldaai aan het Gymnasium en aan de Universiteit e Utrecht. In 1695 deed hij te Herwijnen, zijn eerste standplaats, zijn intrede. Daana was hij predikant te Harlin- gen en WolJaartsdijk. In 1905 nam hij een iberoep naar Groningen aan, waar hij in il'936 zijn eneritaat verkreeg. Bij zijn <0-jarig jubileum werd/ hij be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Te Groniigen werkte Ds. de Visser mee aan de oprohting van het Willem Lode wij k- igymnasiurr en maakte hij deel uit van het curatorium Tevens was hij medeoprichter van de Oir. Scholen aan de W. H. Mesdag straat en van de Oosterkerk. Met groote interesse vas hij werkzaam voor het Bijbel- genootschep en de Zending, v.n.L de Suri- naime-Zenling. Van zijl hand verschenen o.a. „Israels' tijd" en „.'n de lijdens- en opstandingsweek". Kort n; zijn emeritaat vestigde Ds. de .Visser zien te Apeldoorn, waar het stoffelijk overschot Zaterdag as. ter aarde zal worden besteld. EVANGELISATIE-LANDDAG Het Verbond van Christelijke Gereflor- Imeerde Evangelisatie-commissies in Neder land belegt Donderdag 24 Augustus as. een evangelisatie-landdag te Hilversum, „Op 't Hoogt van 't Kruis-'. De opening geschiedt door den voorzitter van het Verbond, ds. W. Ramaker te »r-Kampen. Sprekers zijn: Ds. D. He er ma van Zeist, Ds. D. Henstra van Haarlem- Noord, Ds. I. de Bruyne van Sassenheim, Prof. G. Wisse van Driebergen (onderwerp ,De vlucht uit de gedoemde stadi"), Ds. M. ÏHoltrop van Hilversum en Ds. W. Ra maker van Kampen, slotwoord'. De middagvergadering wordt van 3.16 '4.45 door de N.C.R.V. per radio uitgezonden, Boodat men o.a. ook Prof. Wisse per radio hooren kan. Bij ongunstig weer wordt de Vergadering in liet kerkgebouw Zeedijk 22 te Hilversum gehouden. ZENDINGSMIDDAG TE HARDERWIJK Vanwege de classicale zending in de clas sis Harderwijk der Nederlandsch Hervormde 'kerk wordt morgen een zendingsmiddag te Hard/er wijk gehouden, sprekers: ds. J. J. jTimmer van Ermelo, ds. K. van der ine Pol van Wierden, ds. J. W. van der JLinden van Kootwijkerbroek, ds. A. H. J. 3 G. van Voorthuizen van Hierden en ds. L. van Mastrigt van Harderwijk. ai eJc GIFTEN EN LEGATEN KaWijlen de heer S. P. Wink, geboren te Heerenveen en overleden te Pretoria, heeft tijn nalatenschap varmaakt aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. yan Joi.ure e.a. en aan het ziekenhuis te Heerenveen voor behoeftige verpleegden van de gemeenten Haskerland, Schoterland en Aengwirden. JUBILEUM VAN BISSCHOP VAN HAARLEM Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem. heeft gister plechtig zijn 40-jarig Priester jubileum gevierd. Ais feestgave werd Mgr. Huibers een „Bisschopsfonds" aangeboden, samengebracht door priesters, leeken, religi euze en wereldlijke organisaties. Voor het aflossen van schuld van kerken was bijeen verzameld een som van f 102.561,50, voor den bouw van nieuwe kerken f 161.321,81, totaal dus f 263.883,31. ONDERWIJS HOOGLEERAARSBENOEMINCi TE GRONINGEN Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is benoemd tot hoogleeraar in de vaderland- sche en algemeene geschiedenis Jhr. Dr. P. J. vanWinter. Prof. van Winter is 2 Augustus 1895 te Utrecht geboren. Hij bezocht daar het gym nasium en werd daarna ingeschreven als student in de Nederlandscbe letteren aan de Universiteit te Leiden. In 1927 verwierf hij den doctorsbul op een proefschrift, getiteld: „Het aandeel van den Amsterdamschen handel aan de opbouwing van het Amster- sche gemeenebest". Prof. van Winter begon zijn loopbaan bij het onderwijs als leeraar aan het gymnasium te Leiden, en voorts was hij gedurende eenige jaren verbonden aan de H.B.S. te Groningen. Laatstelijk was hij als leeraar werkzaam aan het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes te Amsterdam. De nieuw-benoemde is voor zitter van het Nederl. Econ. Hist. Archief, secretaris van „Amstelodamum" en secreta ris van het hoofdbestuur der Nederl. Zuid- Afrikaansche Vereeniging. In 1933 zag een aanvulling van zijn disser tatie het licht en in 1937 verscheen het eerste deel van „Onder Krügers Hollanders". VERTEGENWOORDIGENDE PROFESSOREN AMSTERDAM. 16 Augustus. Bij het Zesde Internationale Congres voor Archaeologie, dat van 126 Augustus 1939 te Berlijn ge houden wordt, zal de Universiteit van Am sterdam vertegenwoordigd worden door Prof. Di'. G. A. S. Sn ij dl er. hoogleeraar in de Klassieke Archaeologie en de Kunstge schiedenis der oudheid, bij het 7de Interna tionale Congres voor Genetiek, dat van 2330 Augustus a~v "^Wï'lilYtl FfhC"don wordt, door Prof. Dr. leeraar in de Morph der planten en e:f~'-' 5de Internationale van 26 Augustus2 sel gehouden wordt Groot, hoogleeraar en Letterkunde en Prof. dr. J. hoogleeraar in de Oud/-Germaansche Philo- logie, benevens de oudere Duitsche Taal- en Letterkunde. DOCENTEN BIJ CHR. GYMN. ONDERWIJS De Vereeniging van Docenten bij het Chr. Gymnasiaal Onderwijs houdt Woensdag 30 Augustus haar eerste algemeene vergade ring te Amersfoort, in hotel Monopole, aanvang 11.15 uur precies. Na het openingswoord van den voorzitter komen enkele huishoudelijke zaken aan de orde, o.m. mededeelingen van het Bestuur over samenwerking met C.M.O. Des middags houdt Dr. R. J. Dam een lezing, getiteld „Naar een eigen didactiek". In de bespreking hiervan zal tevens de op richting van studiesecties aan de orde worden PRIJSVRAAG LEIDEN De senaat der Leidsehe universiteit ver zoekt den schrijver van het onder de kern spreuk „Wo fass' ich dich, unendliche Natur" ingekomen antwoord op een prijsvraag van de faculteit der geneeskunde, welke een eer volle vermelding is waardig gekeurd, om machtiging tot opening van het naambriefje. Spoedig bericht wordt ingewacht bij den pro secretaris van den academischen senaat, Prof. Dr.- N. J. Krom, Witte Singel 18, Leiden. ONDERWIJS BENOEMING EN Te Mussel kanaal is tot tijdelijk on derwijzeres aan de School met den Bijbel benoemd mejuffrouw Fr. Smith te Stads kanaal. Aan de School met deil Bjjbel te Nieuw- Helvoet is benoemd tot kw. m. acte de beer C. C. W ij m a n s. voorh. werkzaam als kw. m. acte aan de School met den Bijbel te Brïelle. Te Surhuizum (Fr.) is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School de heer E. Talstra van Opende. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen Hörchner Götzen Afdeeling Assurantiën Alle Assurantie-adviezen zoowel voor U persoonlijk, als voor Uw bedrijl amsterdam-c HEERENGRACHT No. 237 TELEF.t 49555 - 47755 - 47756 - 47757 TELEFOON 10 prima Grove Metworst (Gerookt of ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt offerte of reizigersbezoek n.v. Waldorp Ventilatoren i-Gravenhage Telefoon 112289 - 117610 ROTTERDAMSCHE BOAZ BANK N.V. POMPENBURGSINGEL 13 ROTTERDAM BIEDT AAN 3H°/0 en V OBLIGATIES van Protest. Kerken, Scholen en Chr. Philantr Inrichtingen, met korten looptijd, In coupures van f1000.- f500.- en f 100.- VAKONDERWIJS VOOR DROGISTEN In een dezer dagen gehouden vergadering van de Commissie voor Vakonderwijs werd verslag uitgebracht over het door den Alge- meenen Nederlandschen Drogistenbond ver strekte vakonderwijs voor drogisten. Begin Januari 1939 werd op 33 cursussen, verdeeld over het geheele land, het vakonderwijs ver strekt aan 302 deelnemers. De duur van iederen cursus is minstens 2 jaar en 8 maanden en na het beëindigen van den cursus worden de deelnemers in de ge legenheid gesteld examen af te leggen ter verkrijging van het diploma-Drogist, uitge reikt door een Commissie uit de drie Drogis- tenbond'en. Dit diploma is tevens erkend door de Vereeniging tot Behartiging Pharmaceutische Handelsbelangen en geeft den bezitter hiervan het rechf een erkenning van de Federatie van Drogistenbonden te bekomen tot het oprichten van een drogist zaak en tot bekomen van goederen van door genoemde Vereeniging erkende fabrikanten en groothandelaren ,mits hij zich ook houdt aan de gestelde eischen van het reglement voor drogisten en detailverkoopers ten aan zien van den handel in pharmaceutische artikelen. et examen ter verkrijging van het JDrogist nemen in 1939 104 candi- rb-rr as. worden weer op verschil- aatsen in ori land cursussen opge- Subsidie voor hut onderwijs wordt alleen verstrekt door verschillende groothandelaren, fabrikanten en particulieren. Verdere subsi die wordt niet ontvangen. Als leeraren fungeeren Apothekers en Apothekers-assistenten. De leeraren kunnen geen zitting hebben in de Examen-Commissie. Totale verplichtingen beloopen rond 295 millioen Gedekte vordering van de Ned. Handel Mij. van f 30 millioen Ook de Ned. Bank onder de crediteuren Examens Den Haag. Geslaagd: de heer N. Ver boon, Loosduinen en do dames C. A. XL Kor- bee, den. Haag en H. C. de Haan, Oegstgeest. Groningen. Geslaagd: de heeren S. v. d. Wal. Visvliet; D. v. Laan, Assen; J. Vlsecher Xlidd els tuin H. Drent-h, Emmen. ACgew. 4 De examens zijn afgelooppn. Geëxamineerd werden 167 mannelijke en 26 vrouwelijke cand. Geslaagd zijn 74 niann. en 12 vrouw. cand. Utrecht. Geslaagd de heeren.: G. J. J. den Hollander, Amersfoort; H. J. A. Nü-kamp, A. Roorda. Helle Gesl. de dame; T. Trop, Hatert G. D. Landt üoogezand; de heeren W. A. van Brugge, Rot terdam: H. A. Helms, Woudenberg; D. P. A. Huffels. Utrecht; J. XI. A. W. Smeets Bakol: J. W. Berendsen, Enschede; P. Zuldhóf, Mid delstum; C. J. Hartog, Scherpenisse; J. Kroe ze, Zwartsluis: R. J. Wyrdeman. Uithuizerme- den; T. ten Wolde, Groot Ammers. Frnnsoh L.O. U t r e o h t. Gesl. de dames: C. James, Den Haag; J. G. Posthuma. Hoorn: A.. Prins. Zetten; A. van Ree, Amsterdam; E. G. XI Achterveld: F Ch. Oorthuis, Schimmen: Groningen; M. M.'Schmidt, te - n den Burg. Gouda; H. M. Rei Sneek; de het ihulzen, Rotterdai P. R. H. man. Alkmaar; A. J. H. Nuhoff, E. XI. Smit, Utrecht; J. Snel, Nieuw Vennep; W. de Vries, Amsterdam; M. J. Nota, Bolsward Beltrum; ,C Tenst icldsondcrn-ljn. Den Haag. Gesl. 1 £iatuurk'd,edn mechanica) A. Govei derwijs zUn geslaagd mej. XI. Oprlel te Den Haag. W. A. van Liefland. Amsterdam: G. Leerkamp, Alkmaar: N. de Jong, Enkhulzen en H. J. Hornsveld, Dordrecht. r P. J. XI. Doihinien, Ophoven-Sittard. irdlj. De Bylandtlaan examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór Candidsten I ma van tweede- of eerste-stuurman voor" de groote handelsvaart dienen het bewUsstuk over te leggen, dat zU den cursus handelsbescher ming geheel hebben gevolgd. KUNST WOUTER HUTSCHENRUYTER Wouter HutschenruyteT heeft gisteren, op zijn 80sten verjaardag, in zijn tegenwoordige woonp'aats Den Haag, Em- mastraat 14, talrijke bloemstukken en tele grammen, manden met fruit en andere ge schenken ontvangen, alsmede tallooze brie ven en kaartjes namens het Haagsche Ge meentebestuur kwam de heer D. J. Bal- foort, conservator aan het gemeentemuseum den taahtigjarige den grooten museum- penning met inscriptie aanbieden, als blijk van waardeering zijner 'bijzondere verdien sten voor de gemeentelijke kunstverzame lingen. Eerst in September zal Hutschenruyter meer openlójk gehuldigd worden, Ter griffie der Rechtbank te Amster dam zijn thans gedeponeerd de crediteu renlijsten van de firma Mendelssohn en Co, waaruit blijkt, dat verscheidene Neder- landsche instellingen bij ae moeilijkheden zijn betrokken. De Ncderlandsche Handel- Mij. heeft een (gedekte) vordering van f 29.4 millioen, de Nederl. Bank van f 12.2 millioen en de fa Pierson en Co van circa f 3 millioen. Ook is gebleken, dat het totaal der engagementen liooger is dan het gister in den staat ran baten en lasten noemde bedrag van f217 millioen. Het be loopt wel een bedrag van f 295 millioen. Aan den staat van baten en lasten is Pro Memorie toegevoegd een opgave van de transacties in Fransche, Belgische en Argentijnsohe sühatkistwissels. Deze wis sels, welke vele malen verlengbaar zijn (de Fransche 23 maal 3 maanden), werden ten deele verkocht, zonder dat de kooper ver plicht was de verlengingen over te nemen. Men herinnert zich nog wel, dat het Fran sche crec'iet f 155 millioen groot was. Hier van was in totaal een bedrag van f57.1 millioen geplaatst Van laatstgenoemd be drag moest f 25.050.000 op 30 Augustus a.s. door Mendelssohn worden teruggenomen. De vervaldata van de overige f32.050.000 waren verschillend tot in 1940. Van het Argentijnsche schatkistcrediet werd een bedrag van f 1.1 millioen op ge lijke wijze verkocht en van het laatst ver leende Belgische schatkistcrediet f 6.100-000, waarvan f2 millioen is geherdisconteerci bij de Nederl. Bank. Belangen van Ncderlandsche Banken Tegenover de A'damsche Bank heeft Mendelssohn de verplichting om op te nemen f3.6 millioen dér -i pet Fransche conversielecning van Januari j.l. en f 3.6 millioen 3% -pet 6-jarige Fransche obliga ties, die in Juni j.l. werden geëmitteerd. Van de firma L. Dreyfus moet f 3.6 millioen 3% pet 6-jarige obligaties worden overgenomen en van Lazard Frères f iy2 millioen 3% pet obligation. Voorts be staat er nog een garantie van f 2,8 millioen tegenover de Banque de la Société Gene rale de Belgique. Al met al stijgen'de ver plichtingen van de firma hierdoor tot het genoemde bedrag van f 295 millioen. De zeer uitvoerige crediteurenlijst ver meldt voorts o.a. de namen van De Ne- derlandsche Bank, die een (gedekte) vordering heeft van f 12.2 millioen. Dc N c d. Handel M ij. paraisscert met gedek te vorderingen ad 29,4 millioen gulden, waarvan een on call verstrekt crediet ad 2 mdllioen gulden, een vordering op meta- rekening ad 9Vo ton en een vordering ad 8 491.000. De Amsterdamsche Bank heeft nog een (gedekte) vordering ad 2 millioen gulden en een vordering ad 491.000. Vervolgens komt de firma Pierson én Co. op de crediteurenlijst voor met een (gedekte) vordering ad f 3 millioen, een accept-vor dering ad f546.000 en een vordering ad dollar 131.000. Voorts komt do naam der Ncderlandsche Trust Maatschappij herhaaldelijk op de crediteurenlijst voor met allerhande bedra gen, in totaal een belangrijke som vertegen woordigend. Zoo o.a. een (gedekte) vorde ring ad 9,6 millioen gulden en een (onge dekt) consortiaal crediet ad 9 millioen gulden. Voorts vorderingen van p. st 120.000, 41,4 millioen dollar en 2,4 millioen belga's. Tal van buitenlandsche crediteuren Ten slotte verschijnen ook tal van buiten- landsfflie instellingen met meer of mind.T belangrijke bedragen aan vorderingen op Mendelssohn en Co. op de lijsten. De Banque de Paris et des Pays Bas te Amstercl'am heeft een (gedekte) vordering van Fr. frs. 50 rnililoen en f 194.257.de Banque de Paris et des Pays Bas te Genève heeft eveneens een vordering (gedekt) van Fr. frs. 50 millioen. The I-Iague Investment Ltd. te Amsterdam komt op de lijsten voor met een vordering van f 2.S millioen en Bel ga's 1.617.770. Tot d*e Amerikaansche crediteuren be- hooren o a. New York Trust Co. te New York, met 8 1.321.000; New Trust Co., New York (door zekerheden gedekt) met 6 750.000; Manufacturers Trust -Co. (door zekerheden gedekt) met 4.100.000; Chemi cal Bank en Trust Co.. New York (docr zekerheden gedekt) met 2 miillioen; The Chase National Bank of the City of New York (door zekerheden gedekt) met 8 1 millioen. Ook verschillende Zwitsersche banken zijn bij de surséance betrokken: Sohweizerisehp Bankverein te Bazel (door zekerheden gedekt) met 8 2 millioen en Zw. fr. 12 millioen. Schweizerisclic Bankverein te Zurich (door zekerheden gedekt) met Zw. fr. 12 millioen; Schweizerische Kredit An- stalt te Zürich (door zekerheden gedekt) met Zw. frs. 31.2 millioen. Eidgenössisehe Bank te Zürich (door zekerheden gedekt) met Zw. frs. 2 millioen. Verder komen op de croddte/urenlijsten erscihillcnde Belgische, Zweedsche Fran sche en andere instellingen voor met be- soheidener bedragen. Tenslotte dient vermeld, dat de Veree niging voor den Effectenhandel op de crediteurenlijst voorkomt met een vorde ring van f 104.542, wegens „uitbetaling van Duitsche certificaatcoupons. De Belgische leeningen De Belgische regeering verzoekt de vol gende mededeeling te publiceeren: De firma Mendelssohn Co. Amsterdam maakte deel uit van een groep Nederland sche, Zwitsersche en Zweedsche banken, met medewerking waarvan de volgende lee ningen worden uitgegeven: Buitenlandsche leening 4^ ipct 1930, groot f 45.000.000, vervroegd aflosbaar yan 1 Nov, 1937 af; 5 pet, leening 1932, groot f 15.000.000 tvan de Regie des Telographes et des Telephones vervroegd aflosbaar van 1 October af. Buitenlandsche leening 3H pet. 1937 groot f 48.000.000. Driemaands-schatkist promessen tot een totaal bedrag van f 41.000.000 uitgegeven. 30 Mei 1930, drie maal verlengbaar voor een periode van drie maanden op verzoek van de Belgische regeering. Alle werkzaamheden, welke deze leenin gen betreffen en waarvoor de firma Men delssohn Co. Amsterdam was aangewezen zulüen voortaan door de Ned. Handel-Mij N.V. te Amsterdam worden verricht. De vonnooten De staat van persoonlijke baten en schul den van den heer Paul Staeh vermeldt, naar wij in de „Tel." lezen, als baten een bedrag van f 367.017. De schuldenlijst ver meldt: personeele belasting f 1.688; inkom stenbelasting nog niet bekend. 0n?'o,?Li®len bevindt zich een bedrag van f u44.000 aan effecten. De staat van baten van den heer A. F. Schirm vermeldt een bedrag van f 190.528. waarvan f 156.000 effecten. De schulden (be lasting) bedragen f 21.758. De staat van baten van Mr. D. J. van Aalst vermeldt als baten f 8-4.S29 en als schulden t 54.159. Gegevens over het privé-vermogen van Dn Mannheimer komen niet op de lijst voor. Aandeelen Ned .Handel-Mij Het bericht dat de Ned. Handel-Mif bij de surséance van betaling van Mendels sohn voor ca. f 30 millioen betrokken is, heeft gister ter beurze voor de beti effende aandeelen een scherpe koersdaling veroor zaakt. Er was een zeer belangrijk aanbod van het pulbliek en op grond daarvan achtte het bestuur van de Ver. v. d. Effectenhandel het wenschelijk geen noteering voor 2 uur toe tc staan. Men veronderstelde ter beurze, dat het tekort van Mendelssohn strak» veel groofer zal blijken te zijn dan het L»<lrag dat gister in den verkorten staat van aten en lasten ad f 5,7 millioen werd genc-aend. Mocht dat inderdaad het geval blijkc.a te zijn, dan meende men. dat de verwachtingen voor het dividentl in de komendie jaren niet al te hoog gespannen mogen zijn. In dit licht bezien valt de koersdaling voor aandeci/m Handel-Mij, die 10 punteg lager noteerden pj> I07H, te begrijpen. De villa van overleden har Dr F. Mannhei'. aan het Museumi te Amsterdam, verband met de nancieele moeiflpe*- heden bij de firma Mendelssohn en Co. op last van de auto riteiten verzegeld. Ambtenaren Onder verschillende I contact staat hij met het maatschappelijk belichting Ileven ia velerlei geleding, en dat contact I wordt in onzen tijd eer stringenter dan los- «"Ukonaen valt, dat de publieke «g, mbtenaar wordt ons zoo op duido,iik« ambtenaren" oordeelt".STchraêf i? Teer i*'26 m dil toek v°°r °°Ben Be5leld' Eerel genwoordiger en Ambtenaar", opgenomen in het werk „Het orkest der overheid. Ambte naren op hun post". Dit boek is samenge steld door den heer J. H. de Goede Jr. en uitgegeven bij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn. Wij zijn blij. dat dit boek verschenen is. Want de heer Smeenk heeft gelijk. De amb tenaren staan vaak in een kwaden reuk. We zien hen vaak meer als machines dan als menschen, soms „onredelijker" dan een machine zelfs kan zijn. En voorts gelden voor hen de bezwaren waarvan ieder kan getuigen, die aan den weg pleegt te timme ren. En nu is dan dat boek uitgekomen bij Samson en dat verschaft ons een breeduit- gewerkte apologie van den ambtenaar. Het vertelt iets van het „hoe" en „waarom", en het blijkt al gauw, dat het weinie gunstig oordeel, waarover de heer Smeenk klagen moest, wel eens wat snel geveld is. Als we het in enkele woorden zeggen mogen: Dit werk toont ons den mensch achter en in den ambtenaar. Het laat ons den mensch zien. die den zin van ziin arbeid wil door schouwen, die diepte ziet waar anderen slechts oppervlakkigheid meenden op te merken, en die weet. dat voor het wèl-sla- gen van zijn taak niet minder dan bij schier elk ander vak of beroep karakter eigenschappen noodig zijn. Zoo komen we gemakkelijk tot onze twee de opmerking. Hoe dikwijls niet hooren wij de meening uiten misschien maken we er ons zelf wel aan schuldigdat de „ambtenarij" een dorre boel is, om geen sterker woord te gebruiken. Maar dan ver geten we toch, welk een elementen van vol op leven er in de bezigheden van den ambtenaar gevonden worden. Nauwelijks i* er één terrein te bedenken, waarop hij niet vroeg of laat van doen krijgt. In geregeld zijn lange jaren van ervaring over „over heid en ambtenaar", en daarop sluit aan1 het artikel van den hoer Smeenk, door ons reeds genoemd. „Publiek en ambtenaar** ontvlood aan de pen van den heer C. K. E1 o u t. en het behoeft geen betoog, dat in dezen tijd, waarin de zon van de z.R-tu psycho-techniek aan het rijzen is, een ar tikel niet mocht ontbreken over het onder werp: „Wie is geschikt voor ambtenaar?"* Het feit, dat het geschreven werd door Prof- Dr. J. Waterin k, waarborgde een dege lijke behandeling. Niet onnoodig leek het ook ons, dat een artikel werd opgenomen over „De ambtelijke taal", want de meening, dat „ambtenarij" dor zou zijn, hangt wol eenigszins samen met den schijn, welke iri zoovele ambtelijke stukken gevonden wordt- Aan de hand van enkele voorbeelden geeft de schrijver van dit artikel. Dr. P. H. Rit ter Jr., aan. hoe. met vaak minder moeite dan thans besteed moet worden, de ambtelijke correspondentie leesbaarder ge maakt kan worden. Leesbaar en niet geheel In overeenstem ming met den ambtelijken stijl, zijn de bij dragen, die enkele ambtenaren zelf hebben geleverd, ja, het is zelfs een genoegen, van hun beschouwingen kennis te necnen. Helaas moeten we slechts met een opsom ming volstaan: Mr. F. A. Helmstrijd schreef over den administratieven ambte naar; Mr. R. M. J. Jansen over den amb tenaar voor maatschappelijk hulpbetoon; Mr. Ir. M. M. v a n Praag over den tech- nischen ambtenaar; Mr. B. de Gaay Fortman over den rechterlijken ambte naar; Mr. L. J. C. d e n Hartog over den politieambtenaar; Mr. J. van der Poel over den belastingambtenaar; en N. A. P- Aquarius over den waterschapsambte- l 5A KRIJGT 'N LAFENIS oooo o o O O door G.Tfi.Rotman 7. In de coupé, waarin ze terechtgekomen waren, zat een zwaarlijvig heer. die een dutje deed en door het stoppen van den trein niet eens wakker geworden was. Vader zette zich bij het raampje; Jantje viel met een plof naast hem op de kussens neer. Tenminste, dat was de bedoeling, want in plaats von op dé bank ging hij op een hogen hoed zitten. 8. Jantje werd bleek van schrik. De hoed, die blijkbaar aan den deftigen heer in het andere hoekje behoorde, was als een harmo nica in elkaar gedrukt. In een wip had Jantje zijn plaats verwisseld voor die aan het raampje, waar hij naar buiten ging zitten kijken met een gezicht, of hij van geen hoed afwist, maar in angst en beven voor het oogenblik, dat de eigenaar van den hoed zou ontwaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3