De vaste lasten in den tuinbouw -POMPEN - BEVERWIJK CENTRALE KALIPROEFVELDEN N.V, VEREENIGDE KAUMAATSCHAPPIJ - Heeren^racht 342 - AMSTERDAM (V Goede manieren zijn de luchtbanden van de auto des levens. Zonder die banden komt die auto ook wel voor uit, maar de passagiers krijgen dan menigen onaangenamen schok. van cJdc&ron.UMVLrt£> vwr /ocumr GK. -tuuro Bevredigende resultaten van den arbeid der commissies De druk van de vaste lasten is vooral bij een groot aantal tuinbouwbedrijven een moeilijk vraagstuk gebleken, dat meer en meer tot oplossing drong. Door den steuntoeslag op tuinbouw producten kon in de laatste jaren het nadeelige verschil tusschen den gemid delden veilingprijs en den berekenden richtprijs dier producten worden over brugd, zoodat de tuinbouw als tak van volksbestaan in stand kon worden ge houden. Verschillende bedrijven bleken echter, toen de crisis langer aanhield dan werd vermoed, niet bestand tegen den aanhoudenden druk van de regel matig weerkeerende lasten, die niet ol onvoldoende waren aangepast. De in- grijpende conjunctuurwijziging in de ia- ren na 1929 bracht een radicale verande ring in de positie der bedrijven, de op brengst der producten en ook de waarde der kweekerijen daalden aanmerkelijk, de nominale waarde van hypothecaire en andere geldleeningen, in normale ja ren voor vernieuwing en uitbreiding aangegaan, en de daarvoor te betalen rente bleven onveranderd. Op den duur kon dan ook niet of slechts zeer ten deele aan de verplichting tot betaling van rente en aflossing worden voldaan. Bij de behandeling der begrooting van het tndbouw-crisisfonds voor het jaar overweging van een oplossing terzake in itzicht gesteld, hetgeen heeft geleid tot istelling van 125 commissies in de belang- jkste tuinbouwstreken van het land, waar. eilingvereenigingen, landelijke stands- •ganisaties en boerenleenbanken zijn ver- igenwoordigd en die ten doel hebben haar ïemiddeling te verleenen bij de regeling te zwaar drukkende vaste lasten op de .uinbouwbedrii ven Ten einde te voorkomen, dat het bedrijf 'door de vaste lasten geheel zou worden on dermijnd, treden deze commissies op om schuldenaars en schuldeischers bij elkander te brengen en trachten zij de geldgevers te bewegen, mede te werken bij de geldelijke gezondmaking van die tuinbouwbedrijven, op welke de vaste lasten een vernietigenden (invloed dreigen te hebben. Slaagt de com- 1 missie daarin, doordat de crediteuren hun rentedragende vorderingen verlagen tot [maximaal 100 pet. van de waardei der bezit tingen, te hoogen rentevoet verminderen en n het algemeen zoodanige medewerking •erleenen, dat de rentabiliteit van het be drijf weer verzekerd kan worden geacht dan 'kan van Rijkswege steun in natura worden verleend om het bedrijf ook in cultuur technisch opzicht weer gezondste maken. De te geringe- opbrengst der producten jeroorzaakte namelijk niet alleen achler- itaud in de betaling van rente, aflossing, tuur, pacht, belastingen en dergelijke vaste lasten, maar ook in de noodzakelijke her stelwerkzaamheden en vernieuwingen. De steun, welke in het kader van deze regeling aan financieel gesaneerde tuin- bouwbedrijven kan worden verleend, strekt zich over het algemeen niet ver der uit, dan het inhalen van een achter stand in reparaties, vernieuwingen, be mesting .van den grond enz., voor zoo ver deze achterstand door den druk der vaste lasten is ontstaan. De resultaten van den arbeid der com missies zijn bevredigend, zooals kan blijken uit het volgende overzicht, dat ontleend is aan het dezer dagen verschenen driemaan- delijksche verslag over het eerste kwartaal 1939 omtrent de uitvoering en werking der landbouwcrisismaatregelen. Aan het einde van genoemd kwartaal hadden zich reeds 995 tuinders bij de com missies aangemeld voor de regeling hunner vaste lasten. Naar den aard van het bedrijf waren deze aanvragen als volgt verdeeld: Vollegrondsbedrijven 492 Gemengde bedrijven 230 Platglasbedrijven 0» Staandglasbedrijven 20. 995 In 97 gevallen waren op dat tijdstip de schulden verminderd tot maximaal de hui dige verkoopwaarde van het bedrijf, terwijl het evenwicht in de bedrijfsfinanciën was hersteld. Voor deze 97 bedrijven was een bedrag van f 111.571.35 als steun beschikbaar gesteld, in natura uit te keeren. De crediteuren hadden hiertoe als volgt bijgedragen: Kwijtgescholden: aan hoofdsommen van hypothe caire en andere leeningeh 417.000 aan achterstallige rente en pacht 94.000 aan achterstallige bedrijfsschulden 25.000 Bevroren voor minstens vijf jaren: aan hoofdsommen van hypothecai re en andere leeningen 397.000 Amti het verleden week te Hoofddorp gehouden concours hippique namen verschillende landelijke rijvereenigin- gen deel en lieten fraaie staaltjes van rijkunst zien. aan jaarlijks te betalen rente 42.000 door het verlagen van verplichte aflossingen 35.000 In 287 gevallen waren de commissies ge noodzaakt, de ingediende aanvragen af te wijzen of de saneeringspogingen op te geven wegens onvoldoende medewerking van cre diteuren, terwijl per 31 Maart j.l. nog 611 gevallen in behandeling waren. In vele daar van zijn reeds resultaen bereikt ten aan zien van renteverlaging en kwijtschelding en/of bevriezing van verschillende schulden, doch aangezien de saneering daarbij nog niet geheel voltooid was, kon aan deze be drijven nog geen steun in natura worden verleend. D VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZEP VERWARMING WATERLEIDING STALEN WAGENS en BUBRIES DE VLASCAMPAGNE IN DE WIERINGERMEER. De jaarlijkscha vlas- campagne, waarvoor speciaal arbeiders uit Zeeland, Brabant en België gerequi- reerd worden, is in het nieuwe land „De Wieringermeer polder" aangevangen. Hierdoor vinden velen gedurende eenige weken druk werk. Eln ploeg vlastrekkers aan den arbeid in de twaalfde provincie. Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres Het 91ste Nederlandsche Landhuishoud- kundig Congres zal op 28 en 29 September 1939 in de groote zaal van hotel „De Poort van Kleef", Marktplein 11 te Apeldoorn, worden gehouden. Da navolgende vraagpunten zullen op dit congres worden ingeleid: 1. „De toekomstige ontwikkeling van den landbouw in het kader van de economische ontwikkeling van Nederland", inleider de heer Ir. S. L. Louw es. regeeringscommis- saris voor den akkerbouw en de veehouderij, te Wassenaar. 2. „De voedselvoorziening van Nederland in oorlogstijd", inleider de heer Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, gen.-majoor K.N.I.L., b.d., te 's-Gravenhage*. 3. „Welke zijn de belangen van onzen land- en tuinbouw bij 'n voldoenden export hunner producten en op welke wijze is deze te bevorderen?" inleider de heer G J Blink voorzitter van den Industrie- en Handels- raad voor den Land- en tuinbouw te Wasse- 4. „Dient de luchtbescherming ten platte- lande te worden georganiseerd en zoo ja. op welke wijze?" inleider de heer A. van Batenburg, hoofd van het bureau „Rijks voorlichtingsdienst inzake luchtbescher ming aan het Dept. van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage. 5. „Welke zal de invloed zijn van het stijgend aantal lagere land- en tuinbouw scholen op de algemeene land- en tuinbouw, cursussen?" inleider de heer Th. Peters, hoofd der school te Oirlo (gem. Venray). Geperste en gedroogde groenten Ook in Duitschland worden thans allerlei groenten in gedroogden vorm verduur zaamd. Door niet hooger dan tot 60° C. te verhitten worden de meeste vitaminen ge spaard. Een groot yoordeel is het, dat de plaatsruimte, die deze verduurzaamde levensmiddelen innemen zoo gering is. In 1 m3 kunnen meer dan 1000 kg. geperste groenten geborgen worden, dat is ca. 11.500 kg. versche groenten, die versch meer dan 2S m3 ruimte vragen. Vooral voor oorlogs- voorraden worden deze verduurzaamde groenten opgeslagen. De economische toestand in den landbouw Als No 1 van de reeks „Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw 1939" is verschenen „De Econo mische Toestand van den Landbouw in 1937-'38 en andere onderwerpen". Het geheel is te beschouwen als het verslag van een deel der werkzaamheden door de Afdeeling „Bedrijfseconomische Voorlichting" van ge noemde directie, in 1937-'38 verricht. In 't eerste hoofdstuk worden de bedrijfs- uitkomsten over het boekjaar 1937-'38 uit- oerig behandeld, waarbij de noodige tabel len en een reeks gekleurde kaarten een snelle raadpleging mogelijk maken. Hel daarop volgende hoofdstuk over de resul taten van het tijdschrijven op een aantal bedrijven in westelijk Noord-Brabant, is te beschouwen als een voortzetting van de studie, waarover reeds in de voorafgaande publicatie n.l. De Economische Toestand van den Landbouw in 1936-'37 (No 2 1938) het een en ander werd gepubliceerd. Hierop volgen twee hoofdstukken, die 't verloop der prijzen van boerderijen en de hoogte der pacht bver genoemd pachtjaar behandelen. In hoofdstuk 6 wordt een beknopt verslag gegeven van een studiereis naar Brugg door Ir C. Maliepaard gemaakt, inzake de werk zaamheden van 't Schweiztrisohea Bauern- sekretariat op het gebied, der landbouw boekhouding. Vervolgens kan men een hoofdstuk aan treffen over het verloop der werkgelegen heid in den Landbouw, waaraan ook de af-, deeling Statistiek van het Landbouw-Crisis Bureau medewerkt. Het hoofdstuk over de emigratie der be volking is als een voortzetting te beschou wen van een soortgelijk onderzoek, vermeld in No 2 der Verslagen en Mededeelingen in 1938 Het werkje wordt besloten met een histo rische, agrarische studie van het Graaf schap Holland omstreeks het jaar 1500, waaraan een historische landbouwkaart van Holland is toegevoegd, vervaardigd door Dr M. J. Boerendonk. Duitschland moet meer groenten en fruit eten Men sohrijft ons uit Berlijn: De Rijkscommissaris voor de prijsvorming, heeft maximumprijzen voor groenten en fruit vastgesteld. De bedoeling is, de markt op lager peil te brengen. De prijzen van 1937 worden wel is waar als basis aangenomen, maar er wordt een reductie toegepast, welke veelal 20 pCt., soms zelfs meer zal bedragen. Bovendien wordt de winst voor den handel belangrijk verkleind. De vast stelling dezer maximumprijzen wil natuur de niet zeggen, dat men nu ook voor de maximumprijzen moet verkoopen. Wanneer de handel goedkoop inkoopt, zal hij ook goedkoop moeten verkoopen Naar wij vernemen, was deze maatregel inderdaad noodzakelijk, omdat gebleken was, dat met name de arbeiders-bevol king in de steden gedurende het afgeloopen jaar te weinig groenten en fruit heeft ge geten. Bij de klinieken in de Berlijnsche beidersbuurten kwamen b.v. reeds gevallen van scheurbuik voor, wat duidelijk op te weinig groenten- en fruitverbruik Men moet er hierbij natuurlijk ook aan den ken, dat de appelen- en perenoogst 193" heel mislukt was en dat de sinaasappelen- invoer veel te klein was, zoodat het fruit verbruik in den afgeloopen winter abnor maal klein is geweest Zijn wij goed inge licht, dan ligt het in de bedoeling, dat a-s. maanden de invoer van fruit en ver sche groenten uit verschillende landen zal orden verruimd Voor Holland weer een Zetboeren voor de Wieringermeer Plaats op zeven bedrijven Zooale bekend is. wordt in de Wieringer meer een oppervlakte van 1000 hA. in blij vende Staatsexploitatie gehouden. Deze op pervlakte zal worden verdeeld' in 37 bedrij ven van gevarieerde grootte en grondsoort en is 'gelegen in verschillende deelen van de Wieringermeer, echter in hoofdzaalk na bij het dorp Wtieringerwerf. In het afgeloopen voorjaar werd reeds be gonnen met inschakeling van 7 bedrijven, nJ. 4 akkerbouw- en 3 weidebedrijven. waarvoor een 7-tal zetboeren werd aange steld. Het komende najaar zullen lb nieuwe bedrijven ih het Staatsbedrijf wor den ingebraoht waarvan 2 akkerbouwbe drijven van pl.m. 40 h.A. en 13 gemiengde bedrijven met een grootte uiteenloopend van 17 tot 35 H.A. Deze gemengde bedrij ven zullen voor ongeveer 2/3 uit bouwland en voor de rest uit grasland bestaan. In het najaar van 1940 zullen de laatste 15 bedrijven in het Staatsbedrijf worden ingeschakeld, waaronder ook weer 2 akker bouwbedrijven van pl.m. 40 H.A., 1 ge mengd bedrijf van circa 22 H.A. en 12 ge mengde z.g. eensgezinsbedrijfjes van pl.m. 10 H. A. De gelegenheid staat thans open om naar de functie van zetboer on al deze bedrij ven te solliciteeren. Vóór 30 Juli a.s. zullen de sollicitatiestukken daarvoor moeten zijn ingezonden aan den Inspecteur der Staats- 'andbouwbedrijven te Wieringerwerf (N.H.) De sollicitatiebrief zal op gezegeld papier van 30 cent moeten worden gesteld. 1-Iet ligt in de bedoeling om uit de gega digden, die zich thans aanmelden volgend jaar ook een keuze te doen voor eind 1940 in te schakelen bedrijven, zoodat dus vol gend jaar niet opnieuw de gelegenheid om te solliciteeren zal worden opengesteld. Bij voorkeur komen voor een aanstelling welke op arbeidsovereenkomst zal plaats hebben, in aanmerking, personen, die ge huwd en niet jonger dan 30 en niet outlet dan 40 jaar zijn. Daarnaasl wordt evenwel als eisch gesteld, dat de gegadigden land bouwondenvijs hebben genoten en prak tisch goed onderlegd zijn. De belooning voor de zetboeren bedraagt voor de bedrijven van pl.m 10 H.A. f 1300.- voor die van 17—25 H.A. f 1550,— en voor die van 3444 II.A. f 1800.per jaar, be nevens vrije woning en eenige kleine emo lumient en- Degenen. die nadere inlichtingen wen- schen, kunnen deze bekomen bij den In specteur der Staats landbouwbedrijven, hier voor genoemd, doch alleen schriftelijk, om dat troorloopig geen gelegenheid kan wor den gegeven candidaten mondeling in te lichten. Zij. die vorig jaar reeds solliciteer den naar de toen te bezetten 7 plaatsen kunnen volstaan met de mededeeling, dat zij hun sollicitatie als geldig ook voor deze oproeping wenschen te zien beschouwd. TARWE INPLAATS VAN ROGGE OP ZAND Meermalen is het voordeeliger We lezen in „Ons Platteland", het orgaan van den CB T.B. onder het opschrift: „Dat geeft een boer moed": We hadden een onderhoud met iemand, die jarenlang een bouwbedrijf op de k'ei heeft geleid en de laatste twee jaar veenkoloniaal bedrijf. Spontaan kwam de verklaring, dat de tarwe op den dalgrond niet voor die op de klei behoeft onder te doen. We zagen op een ontginningsbedrijf als 2e vrucht een gewas zomertarwe, waar de pet voor afgenomen mag worden. En 't w maar niet een klein uitgezocht perceeltje. Het was een aaneengesloten complex wel 10 H.A., met afwisselende kwaliteit grond. We hebben ons verwonderd over het feit, dat in een bepaalde bouwstreek van Drenthe, tenminste op het oog, zulke slech te grond is: grijs zand. humusarm, struc tuurloos, en dat daarop toch zulk een schit terend gewas tanve gevonden wordt Dit moet ons van het hart, omdat er eenige vrees is, dat bij oen gestabiliseerden roggeprijs, al is die dan ook een halve gul den te laag, geredeneerd zal worden; roggebouw lijkt van 't jaar goed, de rogge bouw is het minst riskant, nu we voor den komenden oogst een vaste prijs hebben, zal voor de volgende oogst wel weer een prijs regeling komeii, die naar we verwachten iets beter is, dus zaaien we dit jaar nagenoeg alles in met rogge. Toch oeugt die redenee ring niet. Op bijna elke Drentsch boerderij is wel grond, waar voordeeliger tarwe dan rogge is te verbouwen. Een man meer en een baal stikstof meer Het bergen van den oogst heeft van onze landbouwers de volle aandacht. Dat geeft hoogspanning. Zoo behoort het ook te zijn. Wie in den oogst slaapt Niet voldoende is bij onze landbouwers doorgedrongen, dat bijna van even groot be lang is 't leggen van een goeden grondslag voor het welslagen van het stoppelgewas. De voeóerwaarde van een geslaagd stop- pelgewas is hoog. bij de tegenwoordige hooi- schaarschte en de vergelijkender wijze hooge krachtvoederprijzen. Als bij abnormaal lage veeprijzen de voorraad eigen voer groot is. wordt het vasthouden van het vee verge makkelijkt Voor alles is een vroege inzaai noodzake lijk. De groeitijd is immers maar kort meer. „Een dag in Juli is meer dan een week ii_ September'. Vroege inzaai geeft bovendien als regel de beste aanslag. En om den groeitijd, èn om de vochtigheid van den grond, mag niet gewacht worden tot het opgehokte koren van 't land is. Dan moet de bemesting royaal zijn. Heeft men stalmest, die niet los en droog is, of gier, dan zullen knollen, merkkool, Wester wol dsch raaigras, boterzaad, daarvoor dank baar zijn. Voor het verkrijgen van een mooi stop pelgewas. moet men er niet tegen opzien, een extra arbeidskracht en een extra baal stikstof in te schakelen. De SIHI POMP is de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. Kalivverking bij nitraat- en bij ammoniakstikstof Door het „agrikulturchemische Institut Weihenstephan der Tecnischen Hochschule München" zijn onder leiding van dr. Schropp en dr. iyenz proeven genomen betreffende de werking van het kalium hij de voeding der planten met nitraat- en ammoniakstik stof, over welke proeven in „Die Ernahrung der Pflanzen" van April 1939 een uitvoerig rapport wordt uitgebracht. De proefnemin gen strekten zich uit over een periode van twee jaren. In de eerste plaats trachtte men na te gaan, welken invloed op verschillende grondsoorten nitraat- en ammoniakstikstof op,den wasdom en de opbrengst der planten uitoefenen, zoowel bij voldoende voeding met kali, als bij volledige uitschakeling van be. meRtingskali. Ten tweede probeerde men vast te stellen, hoe nitraat- en ammoniak stikstof werken, a. bij gelijktijdige aanwe zigheid van groote hoeveelheden kali en phosphorzuur; b. bij gelijktijdige aanwezig heid van uiterst geringe hoeveelheden kali an phosphorzuur. c. wanneer kali of phosphor zuur in kleine hoeveelheden in verschillen de onderlinge verhouding toegevoegd wor den en d. wanneer in de voedingsmiddelen kali volledig ontbreekt. Ten derde werd on derzocht, hoe beide stikstofvormen hij in vergelijking tot de stikstof gelijke kali- doch dubbele phosphorzuurtoevoeging en omge keerd bij gelijke phosphorzuur-, doch dub bele kalitocvoeginp werken. Deze hoogst in teressante proefnemingen bewezen, dat kali- arme planten een ammoniakstikstofbron slechter benutten dan een nitraatstikstof- bron. Teneinde een volwaardigen oogst te krijgen moet men aan met ammoniakstik stof gevoede planten meer kali verstrekken dan aan met nitraatstikstof gevoede planten Bij ammoniakvoeding treden nu en dan ver giftigingsverschijnselen en grocibeEmmerin- gen op, die door kalium verminderd of ge heel opgeheven worden. De stikstofopneming Ontvangen Geschriften Uitgave: van Loghnm Slateras, Arnhem. Van deze fraai uitgevoerde encyclopedie erschenen achtereenvolgens de 11de en 12de aflevering. De verzorging is even voortref felijk als van de eerste aflevering. Of de bewerker ook even uitvoerig is gebleven, als in het begin is een andere vraag, die niet dadelijk toestemmend beantwoord zal kun nen worden. Het lijkt er op dat er eenige moeite gedaan wordt binnen de 12 afleverin gen te blijven, deze althans niet te over schrijden. Maar toch blijft de behandeling der verschillende artikelen duidelijk en volledig. De waarde van deze encyclopedie die zich met recht practisch noemt, achten wij zoo wel voor particulieren als voor practici bui tengewoon groot Men zal niet gauw ver geefs deze encyclopedie opslaan, als men iets wil weten op het gebied van groenten, bloemen, planten, tuinverzorging, en alles wat daarmede maar in verband te brengen is. Zoowel uitgever als bewerker verdienen den dank van allen d'e maar ecnigszins met tuinen wat te maken hebben. „BUITENLEVEN™ Met het Mei-nummer van „Buitenleven^ is de 14de jaargang van dit populaire fraai geïllustreerde maandblad voor alle liefheb bers van bloemen en planten en van de vrije natuur begonnen. 't Is zoo langzamerhand een onmisbare gids en vriend geworden voor zeer velen, een vraagbaak in moeilijke of twijfelachti ge gevallen, een blad, dat elke maand weer met blijdschap wordt begroet, met belang stelling doorgezien, en int interesse gele zen wordt Steeds up iu date. Zoo in het Juni-numnner b.v. weer een mooi artikel over dahlia's, naast vele andere belangrijke artikelen met kennis van zaken geechreven. En dan niet te vergeten de uitvoerige leer zame vragenrubriek. De uitgever A. J. Herwig verplicht op deze wijze ons bloemen-minncnd publiek zeer aan zich. A. J. H e r w 1 g. Bloemen in onzen tuin IIL Uitgave S. W. Melchior, Amersfoort Nadat we eenogen tijd geleden, vermoede lijk reeds enkele jaren ge'cden, de Iaa(6te der vier eerete deeltjes van de „Natuur wetenschappelijke zakboeken" hadden gere. censevrd, komt plotseling deel 6 op onze schrijftafel zich aandienen, en streeft daar mede no 5 voorbij (tenzij dit ons gemist heeft). Alweer een welkome gent hij de vele na- tuurboeken en boekjes die wij reeds ont vingen. Zee en negentig fraai gekleurde pla ten en zes en negentig duidelijke beschrij vingen en cultuuraanwijzingen. Inderdaad een verrijking van de tal van natuurboeken. die we reeds bezitten. Ziekten der tainbouwgewassen en hare bestrijding, door J. Hende- r i k x. Deel I. Uitgave van J Noor- duyn en Zoon, Gorinchem. Zoowel voor lagere tuinbouwscholen als voor cursussen is dit pas verschenen boek je o.l. zeer goed te gebruiken. Ook meer ontwikkelde tuinders zullen het kunnen volgen en er hun voor loot mee doen. De Riikstuinhouwconsulcnt en directeur van den proeftuin te Naaldwijk. Ir J. M. Rie- mens. schreef een voorwoord, wat op zich zelf reeds een aanbeveling is. Over den stijl kunnen we niet roemen. Waarschijnlijk speelde da wensoh oan be knopt te zijn, den schrijver parten. uit ammoniakstikstof wordt door het hooge kaligehalte in de voedingsstoffenverhou- ding N P W zeer gunstig beïnvloed. Ammo- n akafscheiding, welke zoowel bij ammo niak- als bij nitraatstikstofvoedlng v.ordt waargenomen, kan eveneens door een hoog kaligehalte der voedingsstoffen verminderd of opgeheven worden. Bezoekt thans de gelegen te WEHE (Gr.) bij J. E. V. KAMPEN FINKUM (Fr.) Tj. P. MIEDEMA OOSTERWOLDE (Fr.) ..LAG, LANDB SOH. STAPHORST (Ov.) H. SLAGER G ROE NLO (Gld.) G PORSKAMP BUREN (Gld.) D.v.d.WESTERINGH AMMERZODEN (Gld.) O OOESTEN HEDEL (Gld.) ..HU1 STATION Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de OBDAM (N.H.) OUWERKERK (Zld) 's GRAVEN POLDER (2) RAAMSDONK (N.B.) SON (N.B.) BERGEN (L.) MARGRATEN (L.) bij VEILINGS GEBOUW J. KUIJPER J. GOENSE HET KEIZERSVEER W. VERHAGEN J. ZEEGERS P. HARTMANS

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5