Gemengd Bloed Pijn! Instantine Adfct/ DINSDAG 25 JULI 1939 EERSTE BLAD PAG., D RONDBLIK DE OVEREENKOMST MET TOKIO Alvorens te,Tokio de ronde tafelconfe rentie kon worden geopend, in welke de onaangename spanningen konden worden besproken, welke sinds geruimen tijd het leven in de Britsche concessies te Tientsin zoo bijzonder onplezierig maken, was er een preliminair overleg noodig tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Arita en den Britsdhen ambassadeur Craige. Het Japansche standpunt, door Arita uiteengezet, kwam hierop neer, dat het ge heel der Britsoh-Japansche betrekkingen moest worden vastgesteld, alvorens detailkwesties, gelijk de hier bovengenoem de, aan de orde kon stellen. Ofschoon zulks tegen de Britsche these inging, werd zulks door den Engelschen gevolmachtigde, na ruggespraak met Londen, tenslotte inge willigd. Het gevolg was, dat er een voor- loopig Britsch-Japansch accoord tot stand kwam, op dezen grondslag, dat de huidige Japansche krijgsverrichtingen in China als „feit" werden erkend, en dat daaruit de ge volgtrekking werd genomen, dat de Japan sche troepen gedwongen zijn, bepaalde „da den of oorzaken" te onderdrukken, die hun in den weg staan of den vijand ten voor- deele komen. Wat wil deze formule nu zeggen? Eenvou dig weg niet anders dan dit, dat Engeland het bestaan erkent van een oorlogstoestand, schoon deze oorlog nooit officieel werd ver klaard, en in strijd met vroegere overeen komsten moet worden geacht, bijvoorbeeld met het bekende negen-mogendheden-ver- drag. Uit deze erkenning vloeit voort, dat de Japanners nu stilzwijgend de rechten van oorlogvoerenden hebben verkregen, en dat de mogendheden, die met de nationale Chineesche regeering vriendschappelijke be trekkingen onderhouden, voortaan dus voor de keus worden gesteld, tusschen Tsjoen- king en Tokio met nog meer omzichtigheid hun koers te bepalen. Met name Engeland zal niet langer een houding kunnen aan nemen, alsof er in China niets anders aan de hand is dan hier en daar wat militair geharrewar. Japan als oorlogvoerder erken nen immers beteekent implicite evenzeer de facto erkennen, dat bepaalde Chineesche gebieden niet ..anger onder Chineesch gezag staan, doel. onder het zwaardreoht van den overwinnaar. In de kringen, die Tsjang Kai Sjek en zijn onafhankelijkheidspolitiek in China zijn trouw gebleven, wordt deze anderde houding van Engeland zeer goed aangevoeld, en de beurs, welke in den regel als een politieke barometer van groote ge voeligheid kan gelden, heeft dan ook zeer ongunstig voor het Chineesche betaalmid del gereageerd. Er is over China een zieer donkere wolk gekomen; zijn economisch bestaan dreigt nu ontwricht te worden, en juist de economische weerstand van het land was tot op heden ongebroken en de centrale pijler der nationale regeering. Desniettegenstaande verklaarde Chamber lain in het Engelsche parlement, dat er in Engelands politiek in het Verre Oosten niets veranderd is. Hoe valt deze uitspraak overeen te brengen met de nieuwe werke lijkheid ,die gelijk wij constateerden, reeds nu voor China ongelukkige gevolgen begint te openbaren? De Britsche premier blijft in deze declaratie ijzig formeel; hij wil in feit§ niets anders zeggen, dan dat Groot-Brit- tannië, van het begin der Japansch-Chinee- sche verwikkelingen af, officieel onzijdig ten opzichte van beide partijen is geweest, en dat het deze neutraliteit ook verder voor nemens is te handhaven. Tusschen den for- meelen en den materieelen inhoud eener formule ligt echter somtijds een formi dabele afstand, en vergissen wij ons niet, dan is zulks ook in deze kwestie het geval. Engeland aeeft de laatste maanden zich in China heel veel provooeerende Japansche handelingen moeten laten welgevallen, welke het een halve eeuw geleden niet hebben geduld. Zijn lankmoedigheid slechts verklaarbaar, zoo men in oogen- schouw neemt, dat het imperium zich in Europa zou moeten ontblooten om in Azië genoegzaam krachtig te kunnen optreden, en dat Londen ziah in deze onrustige tijden zulks niet kan veroorloven. Engeland erkent de *acto de Japansche krijgsvoering, gelijk het noodgedwongen de verovering van Abessinië heeft erkend; zulks is geen bewijs van zijn kracht, hoogstens van zijn voorzichtigheid. Deze voorzichtigheid hand haaft zich thans ten koste van China, gelijk eertijds Abessinië, Oostenrijk, Tsjechoslo- wakije op haar debet stonden. Doch wie hierover een afkeurend of scherp woord willen uiten, diene te bedenken, dat de keerzijde van de medaille een oorlogs daad zou zijn, welke vóór heel de be schaafde wereld een nieuw tijdperk van Engeland wil den vrede niet „koopen" Geen Britsche leening aan Duitschland In het lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain verklaard, dat er geen sprake is van het verschaffen van een leening aan Duitschland. Op een vraag, of de Britsche regeering afwist van de mogelijkheid van bespre kingen van dezen aard en of de regee ring voornemens was besprekingen te openen, die zouden kunnen lijken op een corruptie-poging bij Hitier, teneinde „den vrede te koopen", antwoordde Chamber lain ontkennend. i n w e 11 (labouT) vroeg den premier of het wel wenschelijk was. dat een lid der regeering zoo belangrijke besprekingen in kritieke tijden als deze, aanknoopte en of de minister-president categorisch kon verkla ren, dat geen hooggeplaatste regeerings- functionaris besprekingen van dezen aard met Wohltat had gehad. Chamberlain antwoordde, geen enkel bijzonder nadeel te zien in een dergelijke particuliere bespreking van persoonlijken aard tusschen Hudson en een Duitschen regeeringsambtenaar. Het verkeerde, indien daarvan sprake kan zijn, zit in de onthul ling aan de bladen van hetgeen is gebeurd. Chamberlain voegde hieraan nog toe, dat sir Horace Wilson W o h It a t op diens be zoeken in Engeland vaak heeft ontmoet, doch met Wohltat geen van de kwesties heeft besproken waarop in deze verklaring wordt gezinspeeld. Vrede of oorlog?" vraagt Sikorski De Poolsche oud-premier, generaal S.k.o.r- ki wijdt onder den titel: „Gaan wij den vrede of een oorlqg tegemoet?" in de „Kur- jer Warsawski" een artikel aan de plannen in het Duitsche rijk. Schrijver is van meenin?, dat DuitsohlanJ nog steeds niet van zijn agressie-plannen tegen Polen heeft afgezien, ondanks alle ferme verklaringen van de regeeringelei- ders van Groot-Brittanniê. Het is van belang, er met nadruk op te wijzen, dat het Poolsche volk, hoe dapper en onverschrokken het ook is, er in de ver- ste^verte niet aan denikt, den iüternationa- lenv toestand te verergeren en een oorlog te ontketenen. Zal men aan Polen en zijn bondgenooten den strijd durven opdringen? zoo vraagt Sikorski ten slotte, om te eindigen met de woorden: „Laten we de maand Augustus afwachten". Beslagnemingen in Albanië Een commisie te Tirana, onder voorzitter schap van den commandant der Koninklijke Albaneesche karabiniers heeft besloten alle goederen van koning Zog en zijn voornaam ste raadslieden te sequestreeren en verbeurd te verklaren. Het besluit wordt gemotiveerd met de „anti-nationale a*ctie" van den ko ning en zijn raadslieden. Hoe snel vliegt de zwaluw Ongeveer 165 K.M. per uur Onlangs heeft een groep ornithologen te Lanzo, nabij Turijn, experimenten onder nomen om vast te stellen of zwaluwen snel ler dan vliegtuigen kunnen vliegen. Zij zijn thans tot de conclusie gekomen, dat zwa luwen kunnen vliegen met een snelheid van 165 kilometer per uur. Om dit uit te vinden namen de deskundigen hun toe vlucht tot een heel eenvoudige methode. Aannemende, dat een moederzwaluw altijd naar haar nest terugkeert, kozen ze een moeder uit. die drie kleintjes in het nest had. Zij namen het vogeltje uit het nest, deden het in een kooi en bonden aan een der pootjes een klein kaartje. Vervolgens werd de vogel met een auto ongeveer 160 kilometer ver gereden, waarbij intusschen de afstand in rechte lijn van het nest geveer 120 kilometer moet zijn geweest. Zij lieten den vogel uit het kooitje ontsnappen en andere deskundigen wachtten bij het nest om het resultaat van de proefneming af te wachten. Na 'n kleine drie kwartier kwam de moedervogel aangevlogen, zwaluw had er precies 43% minuut gedaan om naar haar nest terug te vliegen en heeft dus met een snelheid van 165 kilo meter per uur gevlogen. bloed en chaos zou beteekenen. Wie voor zulk een onheilvolle beslissing aarzelt ver dient zeker meer consideratie, dan staatsman of de staat, welke geneigd is om een niets, of om een Danzig, een hel te ontketenen. ersche terreur door buitenland gevoed Onthulling van Hoare in het lagerhuis Conclusie op betrouwbare Het moderne pijnstillende middel 't is van Jiay&i Minister Hoare heeft in het Engel sche Lagerhuis verklaard: wij zijn in het bezit van een betrouwbare inlichting, dat de campagne der Iersche terroristen door buitenlandsche organisaties met aandacht wordt gevolgd en metterdaad wordt gestimuleerd. Ik zou het Huis echter willen vragen niet aan te dringen op bijzonderheden. Sir Samuel Hoare heeft deze verklaring afgelegd bij de indiening in tweede lezing het wetsontwerp tot voorkoming van geweldpleging. Hoare voegde aan zijn mede- deeling toe, dat het niet in het openbaar be lang zou zijn nadere inlichtingen te geven. Het Huis moet de verzekering van den mi nister aanvaarden, dat het geen matelooze verdenkingen zijn, gebaseerd op praatjes, doch omlijnde conclusies op grond van be trouwbare gegevens. Met het oog op deze rapporten over buitenlandsche kuiperijen en een onder vinding van zes maanden, welke doet dat het terrorisme grooten omvang 'kan aannemen, kan het parlement vol gens Hoare niet met gerust hart uiteen gaan zonder de bij de wet toegestane machtsmiddelen te versterken tot hand having van de orde. Na gesproken te hebben over een docu ment dat de politie in handen was gevallen, de plannen voor de campagne van de Iersche terroristen werden onthuld, zeide Hoare, dat sedert Januari 57 aanslagen van terroristen waren voorgekomen te Londen 1 zeventig in de provincie. Daarbij werd een man gedood: 75 perso nen werden gewond. Wegens terroristische activiteit zijn 66 mannen veroordeeld. De politie heeft 1500 gelignietpatronen gevon den, 1000 slaghoedjes, 2 ton chloorkali en ijzeroxide, 32 liter zwavelzuur en bijna 20.000 pond aluminiumpoeder, die voldoen de zouden zijn geweest om schade aan te richten voor millioenen ponden sterling en wat nog belangrijker is voor het verlies van op zijn minst 10O0 menschenlevens. Ik ben dan ook zeker van, dat het land drasti scher optreden tegen de bedrijvers van deze misdaden tegen de gemeenschap zal goed keuren en eischen. Wij hopen, dat hét on derhavige wetsontwerp V3n tijdeiijken aard zal kunnen zijn. Daarom wordt de geldig heid van de wet gesteld op twee jaren. mwood (Labour) zeide tijdens de debatten, dat ieder de gebeurtenissen zal betreuren, welke aanleiding geven tot het vragen van deze nieuwe machtsbevoegdhe den. Hij werd toegejuicht toen hij zeide, cat de terroristen met deze methode niets zou den bereiken. Hoewel hij de wenschelijkheid inziet van een Verenigd Ierland in ecni- gerlei vorm, betreurt Greenwood het feit, dat de minderheid methoden heeft gekozen, welke hij moet afke-ren en die, naar hij es- looft. haar bedoelingen zouden doen mis lukken. Er zijn rationeeler middelen om mze ge meenschappelijke oroblemen op te lossen dan gebruikmaking van geweld. Ik kan de opvatting goedkeuren en de meeste leden mijn partij zijn het er mede eens, dat onder de tegenwoordige omstandigheden erdere machtsbevoegdheden noodzakelijk zijn om het hoofd te bieden aan deze on gelukkige situatie. De Labouroppositie zou zich niet verzet ten tegen aanneming van het wetsontwerp tweede lezing, hoewel zij op sommige punten niet voldaan is en vreest voor de mogelijkheid van een breideling der vrij heid van de bevolking. Het wetsontwerp werd daarna in tweede lezing aangenomen met 218 tegen 17 stem- Nieuwe strijd in Spanje? De stad Sevilla zou geïsoleerd zijn Generaal Queipo De Llano, die, zooals men weet, in conflict met de regeering van Franco gekomen is, is blijkbaar niet geheel zonder steun in Spanje. Volgens een uit La Linea ont vangen bericht, is Sevilla geheel ge ïsoleerd van de re6t van Spanje. Alle verbindingewegen zijn afgesloten en onder 6trenge bewaking gesteld. De toestand wordt als buitengewoon ern stig beschouwd. Ook uit Tanger komen onrustbarende be richten- Reizigers, die uit deze stad in Gi braltar zijn aangekomen, weten namelijk te vertellen, dat de officieren en de beman ning van den Spaansohen mijnenveger „Volcano" die iin Tanger gc-.stationneerd is, hun schip hebben verlaten. Uit Parijs wordt gemold, dat allerlei wilde verhalen over ernstige moeilijkheden in Spanje de FranschSpaansche grens bereiken. Er wordt zelfs gesproken van militaire bewegingen in de streek van Sevilla. De berichten moeten echter met reserve worden ontvangen, daar er een zeer strenge controle aan die grens bestaat. Naar Havas uit Burgos meldt, houdt Queipo de Llano op het oogeniblik verblijf in Burgos, waar hij zijn intrek heeft geno men in een hotel. Republikeinen ontsnapt De treil er „Lacoubre" ls de haven La Palttdce binnengeloopen met op sleeptouw een Spaansch schip uit de naven Arez, dat 27 republikeinen aan boord had. Onder hen bevond zich de vroegere burgemeester van Ferrol die in 1937 ter dood was veroor deeld en die er in was geslaagd op den dag voor zijn terechtstelling te ontvluchten. De 27 mannen hadden de wijk genomen aar de bergen van Galicië. In Arez hebben zij met een bootje oe haven verlaten, na zich als falangisten te hebben verkleed. In volle zee gingen zij aan boord vr.n het genoemde Spaansche sdhip, welks bemanning zij dwongen naar Frankrijk koers te zetten. De kolem'oorraad raakte echter op, zoodat het sohip op sleeptouw moest worden ge nomen. RUBRIEK^, UIT OOST- EN WEST-INDIE De bandjirschade in Zuid-Malang MALANG, 24 Juli. (Aneta). De voorloopt- ge raming van de 6ohada, welke in Zuid- Malang is aangerioht door de bandjirs, be draagt 150.000. Een comité voor hulpverleening in Zuid- Malang is opgericht, waarvan de eohtge- noote van den resident, mevrouw Hogewimd, beschermvrouwe is. De werken voor herstel der aangerichte sohade zijn vergevorderd. De weersgesteld heid blijft buiig. GEMENGD NIEUWS Autobotsing door gladheid Twee ernstig gewonden •ARCEN (L.), 25 Juli. Te Hasseltvelden kwam gisteren een auto van het instituu „Stokershorst" te Nederweert, komende uit de richting Venlo, in botsing met een uit de richting Nijmegen naderende auto, waarin Ds. Reynders uit Zuidwolde (Gr.) met vijf jongens en een medepassagier waren gezeten. In de eerste auto zaten drie passagiers. Ds. Reynders kwam met den schrik vrij. De vijf jongens werden allen licht gewond. De mede passagier echter en de bestuurder van de andere auto werden ernstig gewond. Zij werden, evenals de beide andere heeren uit Nederweert, die lichte verwondingen oplie pen, per ziekenauto naar Venlo overgebracht. De overigen werden, na ter plaatse te zijn verbonden, met een vrachtauto naar Venlo vervoerd ter verdere behandeling. Beide auto's waren op de tramrails terecht geko men, zoodat de Maasbuurtspoorweg niet kon passeeren. Als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk wordt genoemd het slippen van een der (Reel.) gens tengevolge van het natte wegdek. Het verkeersdrama bij Eindhoven EINDHOVEN, 25 Juli. Omtrent het ver keersongeluk op den Geldropscheweg te Eindhoven, kunnen wij nog mededeelen, dat de dronken chauffeur hedenmorgen, na ver hoor door de politie, op vrije voeten is steld. Hij bleek inderdaad, nadat hij de aan rijding had veroorzaakt, zonder zich om het geval te bekommeren, een nabijgelegen café bezocht te hebben, waar de politie hem heeft gearresteerd. Omtrent den toestand van de slachtoffers, die in het St. Josephziekenhuis zijn opgeno men, vernamen wij hedenmiddag, dat de moeder nog steeds bewusteloos is en in le vensgevaarlijken toestand verkeert. Bij een der kinderen, namelijk het oudste meisje, is ook een schedelba. isfractuur geconstateerd, zoodat de toestand ernstiger is dan men teravond vermoedde. Men vreest dan ook voor haar leven. Het jongste meisje, evenals de vader, maken het redelijk wel. Het over leden meisje is zes jaar oud en heette Hen driks Anthonia van Eyk. Het oudste meisje, anthonia Hendrika Francisca is zeven jaar, terwijl het jongste kind. Mathea. Louisa, Maria, bijna drie jaar oud is. In den namid dag is vanwege de justitie sectie op het lijk verricht. Hevig onweer boven Heerenveen Maaier getroffen. HEERENVEEN, 25 Juli. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat boven Heerenveen en omgeving woedde, werden drie koeien van den veehouder Hof te Tjallebert door den bliksem getroffen en od. Bij den veehouder Zwaarstra te Boven-Knijpe, werden twee kalveren, vlak achter de veehouderij, tegen den grond geslagen en gedood. Een arbeider, die in de onmiddellijke nabijheid aan 't maaien was, werd eveneens getroffen en bewusteloos tegen den grond geslagen. Zijn toestand is zorgwekkend. Overred' i door locomotor Slachtof' laat vrouw en vijf kinaeren na Gistermiddag om vijf uur is te Apel doorn de 53-jarige R. Kuiper, die over de Wormensche brug over het Apeldoornsóh- Dierensche Kanaal fietste, aan het einde daarvan gegrepen door een locomotor, die op het baanvak van de locaalspoor Apel ooornDieren, dat daar langs 't kanaal loopt, rangeerde. Het uitzicht is er geheel vrij, zoodat het onverklaarbaar is, dat de man den locomotor, die slechts geringe snel heid had, niet tijdig gezien heeft. Het slacht offer was vrijwel op slag dood. De man, die een invalide vrouw en vijf kinde ren achterlaat, waarvan de jongste 8 jaar is, werkte in de werkverschaffing. BELOONDE IJVER Voor den aanvang der in Mei en Juni van dat jaar gehouden examens ter verkrij ging van het middenstandsdiploma alge- meene handelskennis, werd bekend ge maakt, dat de Minister van Economische Zaken besloten had een ziiveren medaille uit te loven aan heon of haar die het beste examen zou aflegen. Bij gelijkheid van cijfers zou deze medaille -.\ orden toegekend aan wie onder de moeilijkste omstandig heden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schifting onder de dui zenden geslaagden is gebleken, dat deze unieke ondersoheiding moet worden toege kend aan dien heer A. J. van Dijk, geboren 7 Aug. 1909, wonende te Schouwerzijl (Gr.). Deze candidaat, een werklooze bakkers knecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen. Hij heeft de lagere school niet geheel kunnen doorloopen, op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen om in de behoeften van het groote veedrijvers-gezin te voor zien. In zijn zestiende levensjaar stond zijn vadleir hem toe een vak to gaan leeren en de jongeling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werkzaam totdat hij in April van dit jaar buiten betrekking geraakte. Na de lagere school heef', hij geen ander onderwijs meer genoten, dan dat, benoodigd voor het than6 behaalde diploma. Voor het bezoeken van dien oursais moest hij telkens 28 K.M. per rijwiel afleggen. Ten gevolge van zijn dageJijlksche werkzaamheden, moest hij op ongelegen tijder» studeeren. Hij behoorde tot de ijverigere leerlingen en bleek over een goed versland te beschikken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten bekostigen uit zijn weekloon, want zijn moeder, die reeds eend-ge jaren weduwe ie, was niet in staat iets bij te dragen. arbeiders muziek. 12.15 I "WOENSDAG, 26 JULI 1830. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VA ■ending. 10.0©10.20 en 7.308.00 8.00 Gram.muziek, (ca. 8.1C Ber.) 9. 10.00 Morgenwijding. 10.20 V<4 de Continubedrijven. 1.17 VARA-Orkei ;iek. 1.151.45 en 2.00 Esi ralda. 2.20 Gram.muzlek. 3.00 Orgelspel j Gram.muziek. 4.-90 Voor de kinderen. Grom.muziek. 5.30 Vara-Orkest. (opn.) Gram.muziek. (Om 6.28 Ber.) 6.40 Repoi ge. 7.00 VARA-Kalendar. 7.05 Felicitat 7.10 Viool en plano. 7.39—8.00 Cyclu: werk en ons Geloof". 8.05 Herhaling S.O.C berichten. 8.07 Ber. ANP 8.17 VARA-Zomerprijavra Orkest (opn.). 8.45 Radiotoc >el. 19.00 Orgel. 10.45 Est ralda. 11.1512.00 Dansmuziek, (gr. pl.) SCH1 HILVERSUM II 301.5 Mi NCRV-Ultsendln. ding. 6.30—7.00 Oiidcnvlj. fonds voor JHert© Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing. MedltatJj t. 8.00 Schriftlezing. Medltat - Gram.muziek (9.309.45 Gelu i*1 venschen). 10.30 Mo-rgendlenst. 11.00 Gra nuziek. 11.15 Chr. Gem. koren „Cresce'nddf spr! .Halleluja" en „Dooft den Heer" en grai - nuziek. 12.00 Ber. 12.15 Gram.muzlek. 12, 1.30 Ensemble v. d. Horst 2.30 Voor Jeugdige postzege gdien 3.00 Ensemble v. d. Horst (goh, 6.30 Taalles Ber. 7.15 Band- en ti 7.55 Gram.muzlek. 8.0 SOS-Beriohten. 8.15 Arnhemsche Orkest eenlging en Gram.muzlek. 9.10 Graan.mu: 9.20 Causerie „De van 5—13 September 19*rang te wachten Pelgrimstocht". 9.35 Gewijd o'r eert (opn.) 9.50 Declamatie. 10.00 Ber. AJ actueel half uur. 10.30 Arnhemsche Orkf vereeniging. 11.09 Gram.muzlek. ca» 11.6 12.00 Schriftlezing. Viool. 7.20 Va; -i kera m g< de iziek. 12.39 Zang. 1.05 Gram.muziel 10— 3.35 Cello. 3.50 Zang. 4.35 en 5.05 Gram. ziek. 5.25 Orkest. 6.05 Gram.muziek. 7.0 Gram.muziek. 7.50 Cello. 8.25 Gram.muz 10.20—12.20 Symphonle-concert. keulen 456 1: 1.35 Orkest. 2.30 Conc H. -1.20 Orkest. 7,05 en 7.35 Git, Orkest, (opn.) 9.20 OmroepoJ BRUSSEL 322 en uzlek. 12.50 -keet. 1.50—2.20 en 5.20 Gram.muzlek. 5.4 et Belgisch pianokwartet. 6.20, 7.20, 7.4 8.29 Gram.muziek. 8.50 Radiotooneel. S.jfcp V 10.30—11.20 Grt Mi 12.50 Gram.muzlek. 1.50—2.20 Grai luzlek. 6.35 Zang. 7.05, 7.35 en 8.20 Gran uziek. 8.50 Symphonle-c Zilveren feest van de Hero De directeur hartelijk gehuldigd Wegens de seizoensdrukte is 't zilvere feest der Hero-fabrieken te Breda slecht^' op bescheiden wijze herdacht. In de genuren heeft een huldiging plaats gelul* door het geheele personeel van den direè teur den heer A. G. T. Jansen. Om haf tien werd deze bij het binnenkomen van 4 fabriek ontvajigen door een deputatie v het huldigings comité en naar aijn kante geleid, waar hij door den heer Roth i toegesproken. Om half twaalf was het geheele personal verzameld in de afdeeling expeditie. Me dan 200 bloemstukken stonden hier opce 00 i steld, terwijl de tapijten aan de wanda 19 aangebracht het geheel een intieme sfe jdei gaven. jch Nadat de directeur met zijn familie wi 1 st binnengeleid, nam de heer van rij zj ser ij k het woord. Persoonlijk heeft li aar 25 jaar met den heer Jansen mogen samentuiw werken bij den opbouw der fabrieken. H> PVV el anders is thans de toestand tegsi "ik de eerste jaren. Vooral wilde hij dail00^ brengen voor het voorbeeld van ijver, nauw' gezetheid en doortastendheid, dat de direc :V teur steeds aan allen heeft gegeven. Hl Tij feliciteerde den heer Jansen namens he5t j geheele personeel bij deze herdenkinf mb Namens het personeel bood hij den heeif 1 Jansen een schilderij aan. tem De heer Jansen dankte den heer va in Rij-ewijk voor de hulde hem namens h< tre geheele personeel gebracht. Hij wees e it echter op. dat deze hulde voor een groc 1 h gedeelte het personeel zelf gold. Immei *ez zonder hun toewijding van den geringste 'ed tot den hoogsten, zou het hem onmogelij iar zijn geweest de fabrieken op dit peil t as brengen. f z. iUj sprak den wensch uit, dat allen no in lengte van jaren in de "Herofabrieke et hun brood zouden mogen en kunnen ver ,rl; dienen. )e] Des namiddags had in hotel de Kroon ee: 4 zaer druk bezochte receptie plaats. jge nj" BOERDERIJ AFGEBRAND L" Zondagmiddag is te Roden oe boerder ,(n van de familie J. Douwes afgebrand. Tw< koeien bekwamen brandwonden en moeste worden afgemaakt. De brand ontstond doe gij het omvallen van een petroleumtoestel. Me !ei was laag verzekerd. een verhaal uit het midden der vorige eeuw door DI.J.A.VI55CHER. (14 Daarom zweeg hij voorloopïg. „Maar nu nog één vraag", begon de sheriff nogmaals „Senor Mariano, kende de Vasquez uw dochter? Bestond er een contact tusschen deze twee? Wat bezielt zoon kerel, zoon speelhuishouder, om naar; de hand van uw dochter te dingen, of deze te rooven. Weet u daarop een antwoord?" Don Marianp werd wat verlegen. Zou hij het zeggen dat er een ontmoeting was geweest, en dat de Vasquez daar zijn dochter had geëischt als voorwaarde voor samenwerking? Of zou hij moeten afwachten dat die Indiaan er later over sprak? Neen. die zou zwijgen. Daar was hij van overtuigd. En hij zou ook zwijgen, voorloopig althans. Hij zag nu het gevaarlijke in van zijn daad. Hij betreurde diep dat hij die ontmoeting had gezocht. Met zulke individuen, al hadden ze ook macht, was niets aan te vangen en was het land niet te helpen. Zoo denkend ging zijn oordeel over de blanke planters als vanzelf zich wijzigen, en gevoelde hij dat er toch van dien kant een betere regeering, meer orde en welvaart ware te wachten. Hij nam zich voor, vanaf dat oogenblik zoo duide lijk mogelijk te doen blijken aan welke zijde hij stond. „Voor zoover mij bekend", verklaarde hij met nadruk, „is er nooit eenig contact geweest tusschen mijn dochter en dien kerel. Ik verzoek den sheriff alles in het werk te stellen om hem te grijpen en hem zijn gerechte straf te doen ondergaan. Ik stel mij voor u te vergezellen wanneer u op onderzoek uitgaat". Dit werd goedgevonden. Men kon verder de zaak laten rusten. De sheriff vertrok en John werd nu in den familie kring geleid, waar hij werd overladen met vriendelijkheden, niet het minst van den kant van dona Benecia. De kamers van het groote huis van don Mariano waren buitensporig fraai en overdadig gemeubeld. De vloeren waren ingelegd en de wanden bont geschilderd met Indiaansche jachttafreelen. De stoelen en canapé's waren van matten ge vlochten en zwaar gelakt in felle kleuren. Aan vergulde roe den hingen overal waar het maar eenigszins kon, gordijnen met veel kralen bestikt. In de groote ontvangkamer stonden twee piano's van geel satijnhout met roode strepen dooraderd. Van hetzelfde hout uit de Californische bosschen waren ook de tafels en de étagères gemaakt. Het was voor John, die gewend was aan den eenvoud van zijn tehuis, wel wat moeilijk zich in die prachtige omgeving thuis te gevoelen, doch de tegenwoordigheid van Benecia hielp hem daarin zeer bijzonder. Des avonds kwam er bezoek. Twee andere Mestiezen uit Monterey, die zich eveneens tot grooten rijkdom hadden weten op te werken en tot de intieme vrienden van den heer des huizes behoorden, kwamen met hun vrouwen. Het waren drukke, levendige menschen. Ze deden alsof ze voortdurend in spanning verkeerden. De wereld van de Far West was niet in staat de menschen kalmte te leeren. Op straat, op vergaderingen en overal herkende men de Mestie zen door hun schreeuwerige stemmen en hun lawaai. Lag het misschien aan het klimaat? Was er te veel zon aan den hemel, te veel wind misschien op de bergen, prikkelde de warme lucht wellicht de zenuwen te veel? Was het de af stamming van de Spaansche veroveraars of het avontuurlijke wilde leven, waarom ook iedereen gewapend liep? Er werd daar in dat land niet gesproken maar geschreeuwd, niet gelachen maar gebruld, niet gewandeld maar gedraafd. Elk oogenblik dreigde er een fel twistgesprek, zelfs al was men de beste vrienden! Alles ging in een veel te vlug tempo. Iedereen overdreef. Een tooneelspeler daverde, een redenaar bulderde, een zanger gilde, maar iedereen was er aan gewoon en men wist niet beter. 't Was ook steeds alsof er van een of andere zijde gevaar dreigde. Pistolen werden afgevuurd zonder eenige oorzaak. Als in een restaurant iemand zat te eten en hij moest wat lang wachten, dan werd hij razend en speelde met zijn dolkmes. Ook de gasten van don Mariano waren zeer rumoerig. Ze schreeuwden door elkaar. Wat hun bijzonder interesseerde was de overval op den reiswagen. Ze werden zoo vurig dat het wel leek alsof ze spijt hadden dat er op dat oogenblik niet ergens vijanden waren te verslaan, want in dat geval waren ze oogenblikkelijk er op losgestormd. Ze overlegden bij zich zelf of het misschien toch niet aan te bevelen zou zijn om met een flink aantal ruiters op die kroeg van don de Vasquez af te trekken en die plat te branden. De kalme Engelschman had niet veel behagen in deze ge sprekken; van snoeverij was hij een vijand: vooral speet het hem dat zij zoo het hoogste woord voerden en dat hij zoo wei nig met Benecia kon spreken. Halverwege den avond werd er nieuw bezoek aangediend. De bisschop van Monterey, monseigneur Delia Costa, Hij was hartelijk welkom. Bij zijn binnenkomst zwegen de drukke Mestiezen, en hu vrouwen hielden op met snateren. Jn John zag met groote belangstelling den Bisschop aan, dions hem hartelijk de hand drukte. C Hij was een rijzig man, wien de soutane, waarop een goi$aa den kruis aan een kostbare ketting blonk, uistekend ston Hij was van middelbaren leeftijd. Zijn Spaansche afkomilj bleek wel duidelijk uit zijn gelaat en zijn gitzwarte oogen. Zijn geheele verschijning gaf weer dat hij een nobel mal moest zijn. Zijn gelaat drukte groote goedheid en vriendelij» heid uit. Uit zijn oogen spraken oprechtheid en innige vroom heid. (yR Iedereen was terstond onder de bekoring van zijn inne 1 mende persoonlijkheid. thee Wie had in Monterey niet den grootsten eerbied voor deile" Bisschop! Iedereen wist wel hoe zwaar zijn taak was, omdity) vele priesters en monniken in dat land in groote onkund^be: luiheid en zonde leefden; maar hij was onbarmhartig in zijl critiek. Hij strafte eerlijk maar streng. Natuurlijk had hij daardoor veel vijanden, maar zijn vrieo 3 den waren talloos. Zelfs voor den armsten inboorling stonirej zijn hart open. en als het moest, zijn huis en zijn beurs. Hij stelde John terstond op zijn gemak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2