iodtOD WakKBRTJCS DINSDAG 13 JUNI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Opzienbarende diefstal uit Parijsch museum De „Diabolo-speler" verdwenen uit het Louvre Schilderijtje ter waarde van zeven millioen In Parijs is groot opzien gebaard door de ontdekking, dat in den loop van den Zondag uit het Louvre-Museum een schilderijtje is gestolen, dat tot de meest beroemde werken van den schilder Wat- teau behoort, nl. diens „Diabolospeler". Het doekje meet slechts 26 bij 20 cM., doch heeft volgens deskundigen een waarde van zeven millioen frank. Deze diefstal heeft een gelijke opschud ding veroorzaakt als de ontvreemding van Da Vinci's „La Giocunda", welke op 23 Aug. 1911 door een Italiaansch artiest werd gestolen. De diefstal moet wel onmiddellijk ont dekt zijn en onmiddellijk zijn dan ook vei ligheidsmaatregelen genomen, doch voor het publiek heeft men de ware reden van deze maatregelen verzwegen. De grensposten en de veiligheidspolitie alsmede de politie diensten van de buitenlandsdhe hoofdsteden zijn onmiddellijk gewaarschuwd. Het is ongeveer 4 uur geweest Zondagmid dag, toen een van de bewakers bemerkte, dat het kleine schilderijtje van Watteau, dat in de wandeling „De Onverschillige" wordt genoemd van den wand met lijst en al ver dwenen was. Dit schilderijtje stelt een jongen diabolo speler voor als page gekleed in zeer losse •houding. De kleurenharmonie is buitenge woon schitterend. Het blauwe vest en de mantel en de roodsatijnen kousen geven een kleurglans die inderdaad zeer zeldzaam is. De zeer soepele en lichte uitvoering maakt het schilderijtje tot een van de juweelen van het Louvre. Het is een meesterwerk, dat wat de weer gave van, de zijden stoffen betreft, aan Ve ronese cfoeL denken. De bewaker gaf onmiddellijk alarm en terstond—werden alle ingangen gesloten en het publiek, dat werd uitgelaten, aan een strenge controle onderworpen. Dit zag hier in evenwel een gewonen veiligheidsmaat regel en wist de reden ervan niet, tot die gisteren bekend werd. Da Vinci's ontvreemde meesterwerk werd teruggevonden op het moment, dat de dief het trachtte te verkoopen aan den conserva tor van het museum in Florence. Men ge looft ook nu, dat het schilderij niet weg zal blijven, aangezien men het verder onver koopbaar acht door zijn groote bekendheid en het noch door kunstliefhebbers noch door musea zal worden gekocht, daar men de herkomst ervan weet. NOG „ROOVERS" IN ABESSINIë! ROME, 12 Juni. Het blad „Vie dell 'Aria", bericht, dat 28 Mei in het gebied van Godjam in Ethiopië een bende roóvers vier Italiaansohe officieren gevangen had geno men. De schuilplaats van de roovers werd evenwel door vliegtuigen onder vuur ge nomen, waardoor hun verhinderd werd te vluchten, zoodat een gemotoriseerde ko- lonne de officieren kon bevrijden. STEEDS WEER BOMAANSLAGEN IN PALESTINA In Jeruzalem is gisteren een jonge Jood- sche vrouw veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Zij werd gearresteerd, toen zij zich met een mand, waarin een tijdbom lag, ophield bij de centrale gevangenis Jeruzalem op het oogenblik,- dat talrijke Arabieren voor de gevangenis stonden te wachten om de gevangenen te bezoeken. In Tiberias is de spanning gestegen en heeft ae politie zich genoodzaakt gezien, de „curfew" af te kondigen. Oorzaak is, dat .onder een wagen waarop Arabieren gezeten waren, een bom is ont ploft, met het gevolg, dat een Arabier ge dood werd en elf andere gewond werden. De menigte geraakte daardoor in razernij begon oe Joodsche bevolking te steenigen. terdam. De Spaansch-Italiaansche lotsbestemming De Spaansche minister van binnenland- sche zaken S u n e r, die nog steeds te Rome vertoeft, heeft tegenover Stefani verklaard, niet te kunnen vergeten, dat Mussolini een loyaal, oprecht en krachtdadig vriend is geweest van Franco en de Spaansche wedergeboorte. liet is duidelijk, zeide hij, dat wij steeds de vriendschap met Italië, Duitschland en Portugal zullen bevorderen. Alleen de vijanden van Spanje, zeide Su- ner verder, zij die de waardigheid van hun eigen naam niet interesseert, kunnen den ken aan de monsterachtigheid, de vrienaen uit de moeilijke uren te verloochenen, om de voorkeur te geven aan hen, die al het mogelijke hebben gedaan, opdat Spanje zijn bevrijdings- en hereenigingsoorlog zou ver liezen, en een van deze laalsten gaat voort met zijn plechtig aangegane verplichtingen niet na te komen. Na vervolgens herinnerd te hebben aan de onlangs door Franco uitgesproken aan klacht tegen do economische belegering, welke sommige landen trachten, door te voe ren, teneinde den opgang van Spanje naar grootheid en welvaart te verhinderen, ver klaarde Suner, dat het Spaansche volk met hetzelfde élan, waarmede het de verschil lende ijzeren ringen op de slagvelden door brak, de andere gordels zal weten te ver brijzelen. waarmede men hinderpalen op zijn weg wil leggen. Sprekende over de toekomstige betrek kingen tusschen Spnnje en Italië herinnerde de minister aan zijn in het Palazzo Venezia afgelegde verklaring, dat hij God vroeg, dat het beide volken gegeven moge zijn, een gemeenschappelijke lotsbestemming te vol gen. Om dit doel te bereiken, zoo vervolgde hij. moet nog een groote weg worden afge legd, want Spanje treedt te voorschijn uit een ontzettende beroering en moet zijn door den Caudillo („Leider") aangekondigde na tionale revolutie nog verwezenlijken, ten einde het laatste objectief van de anti- bolsjewistische beweging te bereiken, door de vestiging van een politieke, sociale en economische organisatie, welke een maxi mum-ontwikkeling van zijn materieele en moreele hulpbronnen zal verzekeren. Dank zij zijn machtige energie hoop ik, dat Spanje spoedig deze phase zal te boven komen en gezien de gunstige gesteltenis en het welwillende begrip, waarvan ik mij hier persoonlijk rekenschap heb kunnen geven, twijfel ik niet eraan, of de overeenstemming tusschen onze beide landen zal steeds in tiemer worden, zoodat pi banden van broe derschap, welke door het bloeo van uwe heldhaftige legionarissen, de voorhoede van de nieuwe lotsgemeenschap, bezegeld zijn, 6teeds meer zullen worden aangehaald. Serrano Suner gaf tenslotte uiting aan zijn sympathie en dankbaarheid jegens bet Italiaansche volk voor de levendige en op rechte manifestaties, welke hem tijdens zijn verblijf gewerden en welke de gemeen schap van gevoelens der beide volken heb ben bevestigd. De Fransch-Britsche samenwerking Fransche militairen naar Singapore genood „Met het oog op de samenwerking tus schen Engeland en Frankrijk in Europa heeft het Britsohe commando admiraal Decoux, commandant der Fransche strijd krachten in het Verre Oosten, generaal Martin, commandant in Indo-China en kolo nel Devèze van den generalen staf der Fran sche luchtstrijdkrachten, uitgenoodigd tegen 't einde van Juni naar Singapore te komen, voor een inspectie van de voorzorgsmaat regelen en de aangelegde versterkingen". Deze officieele mededeeling van 't opper commando der Britsche troopen is te Hong kong en Singapore gpubliceerd. Aanslag beraamd op ambassadeur? Op grond van een door de Britsche auto riteiten uit betrouwbare bron ontvangen in formatie. dat tegen het leven van Kerr, den Britschen ambassadeur in China, een aanslag is beraamd, zijn te Shanghai ver schillende voorzorgsmaatregelen getroffen. Voor de bureaux van de Britsche ambas sade en voor de residentie van den ambas sadeur zijn sterke wachtposten geplaatst. Verder dragen de ambassadeur en zijn secretaris kogelvrije vesten, terwijl de auto van den ambassadeur van kogelvrij glas is voorzien. Linberghs luchtvloot-advies Lindbergh heeft aan de legercommis- missie der Vereenigde Staten geadviseerd, om de uitbreiding van de militaire luchtvloot te beperken en zich er op toe te leggen, toestellen van superieure kwaliteit te pro- duceeren. Hij drong er op aan, dat de groot ste zorg besteed zou worden aan aeronauti- scihe proeven. Lindbergh noemde het regeeringsvoorstel, om de luchtmacht uit te breiden tot 5500 toestellen „conservatief. Het vakman schap en de technische toerusting zijn in de Vereenigde staten, zoo betoogde hij, gelijk aan die in Europa, maar vij zijn achter i: de kwaliteit. Lindbergh schatte, dat er nog vyf jaar noodig zouden zijn, om het leiderschap bij het proefnemingswerk te heroveren. Ten slotte zeide hij nog, dat Duitsahland zeer vergevorderd is met proefnemingen en dat daar verrassende resultaten zijn bereikt. Het lichten van de „Thetis" uitgesteld Chamberlain heeft in het Lagerhuis •erklaard, dat het lichten van de „Thetis" voorloopig is uitgesteld) teneinde nieuwe werktuigen aan te brengen. Vermoedelijk zal het twee of drie weken duren, alvorens 't benoodigde materiaal ter plaatse zal zijn. Fletcher, een lid van de Labour-partij, vroeg den Minister-President of hij zich er wel van bewust was, dat de openbare mee ning verwachtte, dat de „Thetis" zou wor den gelicht en dat het buitengewoon onaan genaam zou zijn, wanneer men niet zou slagen in het lichten van dit schip, gezien het succes in het lichten van de Duitsche oorlogsschepen, welke te Scapa Flow tot zinken waren gebracht. Chamberlain antwoordde hierop,dat onderzoek naar de oorzaken niet zal wor den voltooid voor het schip zal zijn gelicht. Het onderzoek zal worden geleid door Buck- nill, dien dg regoering reeds tot hoofd van het tribunaal van onderzoek naar de oor zaken van den ondergang der „Thetis" had aangewezen. Deze heeft om drie assessoren gevraagd om het Hof op technische punten van advies te dienen. Als zoodanig had de regeering nu aangewezeji den duikboot-des kundige, kapitein Paton, professor Riley van Trinity College, Cambridge en profes sor Abell, professor van scheepsbouw-archi.- tectuur aan de universiteit van Liverpool. De assessoren zouden geen verantwoorde lijkheid dragen voor het oordeel van het Hof en alleen als technische deskundigen optreden. Het Hof zou meestal te Londen zitten, maar een deel der getuigenverklarin gen zou te Liverpool afgenomen worden om tijd en kosten te sparen. Er was geen reden om met de eerste openbare zitting te wach ten tot de „Thetis" geborgen zou zijn, om dat niet te zeggen viel, wanneer cn of dit zou kunnen geschieden, zoodat dezer dagen een nadere bekendmaking zou volgen. Op een paar vragen van leden der oppo sitie, antwoordde de premier, dat nie mand ernstiger kon verlangen naar de ber ging van het schip dan de regeering, maar dat m^n goed deed thans niet in wilde spe culaties en geruchten over de waarschijn lijke oorzaak te treden en het onderzoek aan de openbare commissie over te laten. De arrestatie van Lipinski Uiteenloopende Dnitsche en Poolsche meeningen Pleegde douane-inspecteur spionnage? De Poolsohe autoriteiten te Danzig heb ben een onderzoek ingesteld naar de arres tatie van den Poolschen douane-inspecteur, Lipinski, en de tegen hem ingebrachte beschuldiging van spionnage. Tot nu toe is uit het onderzoek gebleken, dat twee S.A.-lieden Lipinski in een auto hebben meegenomen in de richting van Oost-Pruisen. Bij het dorp Boihnsack -werd Lipinski ujt den wagen geworpen, waardoor hij ernstig werd gekwetst. Hier werd hij later door de politie gevonden, gearresteerd en naar Dan zig gebracht. De lezing, welke het Poolsche telegraaf- agentschap publiceert, wijkt af van de Duit sche lezing. Volgens mededeeling van P.A.T. iheeft de Poolsche douane-inspectie van de vrije stad de politie-autoriteiten om inlichtingen ge vraagd. Eerst werd gezegd, dat hij was ge arresteerd zonder meer. Later werd gezegd, dat hij wegens dronkenschap was gearres teerd. Het Duitsche nieuwsbureau bericht thans, dat Lipinski wordt beschuldigd ge poogd te hebben twee S.A.-lieden naar Polen te lokken. P.A.T. merkt ten aanzien hiervan op, dat deze beschuldiging niet als ernst kan worden besohouwd. De Poolsche commissaris-generaal te Dan zig heeft opdracht ontvangen krachtig bij den senaat van Danzig te orotesteeren. De Danziger pers schrijft ten aanzien van dit geval, dat de toestand niet langer houd baar is. De Pool6che douane-inspecteurs, waarvan het aantal de laatste jaren steeds is toegenomen, zijn niets dan vermomde spionnen en alleen het afschaffen -van dit instituut kan leiden tot het herstel van nor male toestanden in Danzig. Binnenland Groote schade door de droogte Regen bracht verfrissching In een groot deel van ons land is de laat ste dagen 'n verkwikkende regen gevallen, die algemeen verfrissching bracht na de felle droogte der laatste weken en dankbaar ge noot men van de voor de planten lafenis brengende regendroppels. In het Zuid-Oos ten van ons land bleef de regen helaas nog uit, of bad de neerslag nog weinig beteekc- nis. Maar toch, de betrokken lucht na meer dan drie weken felle zonneschijn, gaf reeds afkoeling en er is hoop, dat aan de droogte periode in ons land een eind is gekomen, Vijf-en-twintig regenlooze dagen! Het droogterecord, dat reeds op Woensdag 1.1 op 1939 stond, nog vergroot! Vijf-en-twintig dagen geen regen in dezen tijd van het jaar. In dezen tijd, nu alles in den vollen groei verkeert. Wat dat wil zeggen, moet men maar eens vragen aan hen, die dagelijks met dien groei te maken hebben en wier bestaan van dien groei afhankelijk is. We hebben de vorige week reeds in het kort gewezen op verschillende gewassen, die ernstig van de droogte hebben te lijden. Dat het er niet beter op geworden is, vaif licht te begrijpen. De laatste vijf dagen tel len zwaarder dan de eerste drie maal vijf. In óe eerste plaats zijn het wel de aard beien, die het zwaar te verantwoorden hadden. Wat er aan planten na de zware vorst van omstreeks 20 Dec. 1.1. was over gebleven, zou bij eenigszins goeden oogst nog iets van de schade hebben kunnen ver goeden. Deze hoop is thans wel voor goed de bodem ingeslagen. De planten verdor den, de vruchten blijven klein: de oogst dreigt een groote mislukking te worden. Men durft den oogst nauwelijks hooger te schatten dan op een derde van verleden jaar, toen het toch al geen best aardbeien- jaar was. Dat wil dus zeggen, dat heel wal inkomsten, waar men op gerekend had, moeten gemist worden. Niet alleen van il9 telers, doch ook van de honderden plukkers en pluksters, die anders van half Juni tot midden Juli op een extra bijverdienste kon den rekenen, terwijl ook de arbeid in de jamfabrieken minder is geworden. Het uitblijven van dauw, die in het be kende droge jaar 1911 nog zoovee! goed maakte, en de dorre Noordenwinden, ver: ergerden 't felle branden van de zon weken aaneen. In Kennemerland poogde men door hier en daar 's naohts te gieten, nog iets van den oogst te redden. De fruitboomen, die zoo'n rijken oogst beloofden, hebben het vruchtzetten er ook aan gegeven. Door gebrek aan vocht kunnen de jonge vruchten zich niet verder ontwikkelen en sterven af. Zoowel bij ker sen als bij pruimen, bij appels en peren, zag men de verdroogde pas gezette vrucht jes afvallen en bij duizenden onder de hoo rnen liggen. Hier kómt nog bij, dat de luis zich sterk ontwikkelde'en vooral de pruimen zijn het, die hier het slachtoffer van worden. Ook de verschillende bladgroenten lijden aan deze luizenplaag. De erwten dreigden noodrijp te worden. Voor de peul tot goede ontwikkeling was gekomen, 3tierf het loof van onderen reeds af, zoodat na den mis lukten erwtenoogst in 193S door de nacht vorst, er nu gerekend moet worden op een tweeden mislukten oogst door de droogte. De graslanden in bijna heel ons land zien er dor uit. Hooi wordt minder gewonnen dan anders, omdat veel hooiland bestemd wordt voor weide. Ook de vroege aardappelen lijden, naar ons bericht wordt, op verschillende plaatsen door gebrek aan hemelwater. Al met al was er ten plattelande een uit zien naar neerslag, eiken dag weer en bad men te ernstiger om den voor den groei hoogst noodigen regen. Gelukkig is die nu gekomen. Hoe lang deze vochtige periode zal duren, is niet te zeggen en evenmin, wat er nog gered kan worden van wat dreigde verloren te gaan. We hopen er het beste van. «k SCvUritfjjA VIERDE DAGBLAD DE ROTTERDAMMER. MARSCH Op 24 Juni te Delft WOENSDAG, 14 JUNI 1*30 HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. NCRV-Ultltl. «Uns. 6.30—7.00 Onderwijsfond* voor d« Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 815 Berichten. grarn.muzlek (9.30—9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 ;lek. 11.15 Zang met planobegelel- Goedkoop reizen per trein Deelnemers aan onzen marsch wor den op 24 Juni tegen een zeer speciaal laag tarief per trein naar Delft vervoerd. Zóó goedkoop, dat er géén mogelijkheid is, om er nóg voordeeliger te komen. Wie gaat fietsen, verslijt waarschijnlijk aan z'n fiets nog meer. Wilt ge een paar voorbeelden? Wie uit Rotterdam komt, betaalt uit en thuis 35 cent, de Schiedammers 26 cent, de Leidenaars 54 cent, de Vlaardingers 36 cent, de menschen uit Den Haag 21 ct. de wandelaars uit Dordrecht 80 cent en die uit Gouda 81 cent. De regeling is ook zeer gemakkelijk. Aan de startkaart bevindt zich een strook, tegen inlevering waarvan bij de stations een goedkoop retour naar Delft kan krijgen. De Rotterdammers en Schiedammers reizen op de heenreis met een extra-trein, de overigen kunnen gaan met een willekeurigen trein naar keuze, zoowel heen als terug. Gemakkelijker kan het toch al niet! Men behoeft niets anders te doen, dan bij de inschrijving even op te geven of men per trein komt, en wij zorgen voor de rest. Inschrijvingen: Alle bureaux der Vijf Samenwerkende Chr. Dagbladen te Rot terdam. Den Haag. Utrecht, Leiden, Dordrecht en Gorinchem. Voor indivi- dueelen uit Deift en omstreken: A. van Renssen, Nieuwe Langendijk 13, Delft. Uitsluitend voor groepen: D. de Zwart Jr., Noordeinde 65. Delft. Giro 232133, ten name van den Penningmeester Chr. Gymnastiekvereen. „Excelsior" te Delft. Formulieren voor groepen zijn aan alle adressen te verkrijgen. Men kan ze daar ook weer inleveren. In dat geval wordt de startkaart later toegezonden. Tiende zitting van de Internationale Verlichtings commissie DEN HAAG, 13 Juni. In het hotel Kur- haus te Soheveningen heeft de minister van waterstaat Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren gister de tiende zitting van de internatio nale verlichtingscommissie geopend. Behal ve óe afgevaardigden uit verschillende lan den en hun dames, woonden de plenaire openingszitting bij de heeren G. J. Teppe- ma, vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, kolonel P. W. Scharroo, vertegenwoordiger van den minis ter van defensie, Ir. A. H. O. W. de Bats, vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken en Mr. D. G. W. Spitzen, secr.- generaal van het dep. van waterstaat. Na een welkomstwoord van den heer W e n t h o 11 heeft de minister van water staat, de heer van Buuren, de openings rede uitgesproken. Officieele Berichten AUDIËNTIES De gewone audiëntie van onderwijs, kuneten en wetenschappen zal op Donderdag 15 Juni e.k r.iet plaats hebben. LEGER EN VLOOT Do o J Bou Kooy". De bjj dat vliegkamp geplaatste officie) van administratie der 2e klasse H. Bakker is ter beschikking gesteld. Benoemd en aangesteld zUn bU 't wapen de. infanterie, tot majoor bü het 4e en het 16e Reg. Inf.. de kapiteins W. J. Lambert en B. Sprutft, van het reg. grenadiers en het 16e leg. inf; bü het wapen der cavalerie tot majoor, bü tegenwoordige regiment, de ritmeesters Jh D. C. Quarles van Ufford, Jhr. A. van der Gaea en G. P de Kruüft. ondorsoheldenlük van hi 2e reg. huzaren-motorrüders, het le reg. hu/.; ren en het 4e reg. huzaren; bij den militairen veterlnairen dienst, tot dlrigeerend paardenarts, de paardenarts der bü het wapen der din. landsch Kar 12.30 De Postillons en gram.. 2.40 Het Hol- eglemenlt. 7.00 actie van de 7 357.55 Gram.muj, irlchten. 7.15 Caua» B.T.B. in Griningen DO Berichten ANP, herhaling SOS-berlch- n. (Het avondprogramma zal worden ondee oken voor berklezingsuiitslagen). 8.15 Cau, Indië'. 8.35 Staf Berichten ANP, üdlgheden In :lek van het 5e R.I. 10.00 tueel halfuur. 10.30 Ver, 10.45 Gymnastiek. 11 00 Gram.- 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VR RO. 10.20 VARA. 6.30 RVU. 7 00 VARA. 7.30 VPRO. 8.0012.00 VARA. 8.00 Grarn.muzlek, (Ca. 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Oni« keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voot arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Qr.* muziek (Om 12.15 Berichten). 1Ï.30 Esme- ralda. 'l.OO1.45 Orgelspel en zajig. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 6.3Q VARA-orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Lezing: „Leven en dood vanuit godsdienstig stand punt belicht". 7.00 VARA-kalendier 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Auzlek. 7.66 Her haling SOS-berlchten 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.17 De VARA-ZomerprlJsvraag 8.20 Grarn.muzlek. 9.00 Causerie „Hand schriftstudie". 9.20 VARA-orkest 10.00 Be richten ANP. 10.10 Esmeralda en soliste, 10 45 Orgelspel. 11.1512.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.25 Concert 12.40 Kwin- tet. 1.00 Orkest. 1.35 Orkest 3.25 Orkest 4.20 Vesper. 5.40 Band. 6.40 Wetensohapps- lük overzicht 7.00 Causerie. 7.15 Cowboy- programma. 7.50 Actueels uitzending. 8 ZO Gevar. programma, 10.20 Piano. 10.50 Har monie-orkest 11.35 Band. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Orkest. 12.30 Zang, 2.35 Viool. 3.35 Plano 3.50 Zang. 4.06 Vloot 5.05 Piano. 5.25 Orkest 6.35 Viool. 6.5Q Zang. 8.50 Concert 10.20 Orkest en koor. KEULEN 456 M. 12.20 Muziekkorps. 1 35 Orkest 2.30 Populair concert 4.20 Klelno'rkeet 4.50 Solisten. 8.50 Militair programma. 10.55 Piano. 11.35 Kleinorkeet BR US EL 322 en 484 M. 322 M.: 6.20 Kamer muziek 9.20 Symphonle-orkeet 484 M.: 5.20 Orkest 6.35 Kamermuziek. 8.50 Radlotooneel. 9.60 en 10.30 Orkest „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl den Bosch en N. Roodenburg, i het 2e en het 4e reg. huzaren. :«nncmil on aane-esteld zijn, bü het res.-por- i.-kaplteins mr D" J. Hamoen, H. F. Gróndüs, E. Q. Q. van Tilburg, ir D. J. v WSJk, en A. J. P. Reüntjes, onderscheidenlijk van het Ie reg. veldart., het reg. kustart., het 3o reg. veldart., het 2e reg, veldart. en het 7e reg. veldart.; en tot res- majoor voor spec, diensten, bü den staf van het wapen: de res.-kapiteins voor spec, dien sten A. Wilod Versprille, lr H. J. Mathlener Loderus, dr Z. P. Polak, prof. dr A. M. J. F, Michels, allen RIJKSVERZEKERINGSBANK BU de rijksverzekeringsbank *Un benoemd tot assistent-control. geneeskundige in tü- delüken dienst A. J Schoo. arts te Amersfoort en C. M. Lap, arts te Leusden. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend ls de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in brons, ain G. J. Gerritsen, tc NUmegen. Toegekend is de aan de orde van Oranje-T* DOMEINEN Aan Ir. G. J. Heymejjer, rentmeester der do meinen te Klundert is eervol ontslag als zoo- VOOGDIJRAAD Utrecht. Aan Mevr. B. H. Werumeus Bunlng, geboren de Groot, is eervol ontslug verleend als lid van ïrste kl. Dr L. Gazenbeel 40) „Toe, Arnold, doe het nu en kom samen met Elsa een paar uurtjes. We moeten hem toch dankbaar zijn, want ons kapitaal heeft hij gered. Denk eens in, wat het zijn zou. als ons geld weg was!" „Ja, dat is zoo." Dat is het eenige, wat hij zegt. Zal hij daar heen gaan? En dat nog wel als betoon van dankbaarheid, terwijl ieder weet, wat hij geschreven heeft en alle menschen daar conclusies uit trekken, veel grooter en veel verder strekkend, dan hij ooit bedoeld heeft? 't Wordt Zondagmiddag. Clara wacht met de thee, want mama heeft gezegd, dat Arnold en Elsa waarschijnlijk komen. Maar de-tijd gaat voorbij en er verschijnt niemand. Dat is een kwaad teeken. Daar moet Clara meer van weten. Den volgenden aag is ze weer bij Arnold. „Waarom ben je gisteren niet gekomen?" »,Dat kon ik toch nietl" „Had het dan gedaan voor het oog van de menschen." „Klopt dat wel op je vorige redeneeringen? Die vrees voor de oogen der menschen?" Ze antwoordt niet. Wat is het leven verwarrend! „Weet Aat er al van? Ik bedoel van mijn verhaal, waar ze over praten?" „Nog niet. En komt hij het te weten, dan hindert het tóch niet. Hij neemt zulke dingen niet zwaar genoeg, om er kwes ties van te maken. Daar gunt hij zich geen tijd voor." Even later vraagt ze: „Ben je al besloten, wat betreft Je werk in de toekomst?" „Wat jij me hebt voorgesteld, is mooi en goed. Maar dan moet ik toch eerst voor mezelf tot vastheid komen. Hoe zal ik anderen aanprijzen, wat voor me zelf nog geen zekerheid is?" „Dat moet het wórden. Maar blijf daar niet op wachten. Begin je werk, dan zal je werk je tot zegen worden." „Hóé dan?" „Je moet niet preeken, je kunt verhalen schrijven, of schet sen, of iets van dien aard. Laat Christus in het middelpunt van Je werk staan, dan breng je het Evangelie." Nog kan hij niet beslissen. „Ik moet het nog eens rustig overleggen." Ze nemen afscheid. Drie dagen later is hij bij haar. „Komt het gelegen, dat Elsa en ik Zondagmiddag bij jullie thee drinken?" „Ja, zeker. Van harte welkom!" „Enne....— ik zal Je raad opvolgen, Clara. Mijn leven be hoeft geen mislukking te worden, want jij hebt me doen zien, dat ik misschien tóch nog een taak heb. Daar ga ik aan be ginnen. Ik krijg werkelijk weer moed!" „En omdat die taak past bij je aanleg, zul je slagen, Arnold. Geloof dat!" 's Middags tijdens den maaltijd, als Clara weer thuis is, vraagt Aat onverwacht: „Wat is dat nu weer voor een dwaze streek, die Arnold heeft uitgehaald?" „Wéér een dwaze streek?" antwoordt Clara, een beetje gekrenkt. „Hij heeft een dubbelzinnig verhaal geschreven, heb ik gehoord." „Van wien gehoord?" „Van De Veeren." „Bah, wat een kerel, om met jou over zóó iets te babbelen! Hecht je daar zoo veel waarde aan?" „Zoo veel waarde? Dat geloof ik niet." antwoordt Aat twijfelend, want hij stemt toe, dat die De Veeren een praat- ratel is, die niet ernstig genomen kan worden. Toch wil hij de gelegenheid waarnemen. Daarom vervolgt hij: „Arnold moet de oorzaak van zijn gedwongen aftreden niet bij anderen zoeken, maar bij zichzelf. Ik heb dat niet bewerkt. Natuurlijk is het voor hem niet prettig. Maar er mag toch ook wel eens gedacht worden, dat ik den boel gered heb, ook het familie- „Daar wordt wel aan gedacht," zegt ze pijnlijk. „Mama heeft het zelf zoo met Arnold besproken." Hoewel Aat niet behoort tot het slag menschen, dat spoedig last heeft van te groote gevoeligheid, speurt hij toch het pijnlijke in Clara's positie en in haar woorden. Hij wil haar niet grieven, daarom vraagt hij: „Maar waf is er dan eigenlijk? De Veeren deed wat geheimzinnig." „Je weet, dat Arnold wel eens schrijft in De Christelijke Maandpost. Nu heeft hij daarin weer een verhaal geschre ven, ditmaal over twee broers, waarvan de oudste zijn vader opvolgt, doch later vervangen wordt door den jongste. Daar in hebben sommigen overeenkomst gezocht met het geval van Arnold en jou. Dat is alles. Ik ben er dadelijk tegenin gegaan, ook heb ik Arnold vermaand, voorzichtig te wezen en geen aanleiding te geven. Daarmee was het van de baan. Nu gaat die De Veeren dat oprakelen. Dat heeft heelem&al geen zin!" Aat is al tevreden. Zulke dingen interesseeren hem niet. En hij heeft de gelegenheid qebruikt, om te zeggen, wat hij op zijn hart had, dus dat is afqedaan. Arnold hoort er niets van. Bemoedigd gaat hij aan 't werk en na maandenlangen arbeid voltooit hij zijn eersten roman. Het is geen sterk literair stuk, maar de recensenten ver klaren. dat er wel ..een belofte in zit". En hoewel de teleurstellingen niet uitblijven, vindt toch' zijn volgend werk bij het lezend Christelijk publiek waardee- rina genoeg, om er mee voort te gaan. En in later jaren wordt zijn naam als schrn'ver meer be kend, dan hij als directeur ooit zou zijn geworden EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2