LAATSTE NIEUWS De Zuid-Amerikaansche republiek Columbia VACANTIE-ADRES MAANDAG 12 JUNI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 Bontdiefstal opgehelderd Loopjongen werkte met inbreker samen Werd met een fooi afgescheept De Haagsche politie is er thans in ge slaagd klaarheid té brengen in diefstal len van geld en bont, welke achtereen volgens op 8, 15 en 20 Mei 1937 werden gepleegd in een perceel aan de Laan van Meerdervoort. IJit dezen winkel werden toen gestolen twee geldkisten, waar.n voor een waarde van f 700 aan geld en sieraden was ge borgen, een partij bont ter waarde van 900 en nog eens 9 zilvervossen, die een waarde van f 1200 vertegenwoordigden. Reeds terstond gaf toen het onderzoek be langrijke aanwijzingen tegen den loopjon gen, den 16-jarigen I. H. Deze werd geruimen tijd „geschaduwd" en is ook eens aangehou den. Maar tot vervolgen kon het niet komen wegens gebrek aan voldoende bewijzen. Men heeft hem toen moeten laten loopen. H. heeft korten tijd later den dienst in den bontwinkel verlaten. Intusschen bleef de politie de zaak in het oog houden enden laatst en tijd kwamen ver schillende feiten te harer kennis, die op nieuw wezen in de richting van den loopjon gen als dader, althans mededader. Enkele dagen geleden is hij opnieuw 03- arrestoerd. Hij was bij een anderen patroon .werkzaam. Het duurde niet lang of H begon te praten. De jongen stond in Hij had dien een paar jaar geleden leeren kennen bij het gokken in de Teellustlaan. Deze misdadiger, de 35-jarige kapper J. C. K., bijgenaamd „het Amerikaantje", had den knaap toen enkele malen op bezoek ge vraagd en hem getracteerd. Hij informeerde belangstellend naar de werkzaamheden van H. en kwam al spoedig met de vraag voor den dag of er bij zijn zaak niets te halen H. wilde daar aanvankelijk niets van weten, maar geraakte ten slotte zoo on der den invloed van den kapper, dat hij bezweek. Naar hij verklaarde mede on der bedreigingen. K. liet hem eens een paar scheermessen zien en zeide toen: Als je me niet helpt, zal ik je je strot af snijden. K., die thans in de strafgevangenis te Scheveningen gedetineerd is en een jaar uit zit wegens heling, heeft reeds een respecta bel lijstje van straffen te zijnen laste. onderneming in dit groote land Zware eischen voor de techniek De eerste poging om in den bontwinkel zijn slag te slaan on dernam K. op 8 Mei 1937." Hij liet zich toen dóór den loopjongen insluiten in het ver trouwen, dat dien avond de eigenaresse uit zou gaan. Dat gebeurde echter niet en K. heeft den geheelen nacht in den kelder van het perceel moeten bivakkeeren. 's Morgens heeft zijn vrindje hem weer uitgelaten. Niet is komen vast te staan, dat bij due gelegenheid reeds iets is gestolen, hoewel het niet onwaarschijnlijk is, dat toen reeds een deel van de eerste partij bont is meegeno- Tp 15 Mei was de eigenaresse van Je bont zaak uiitstedig. Toen beeft H. zijn slag geslagen. Hij haalde een geldkist weg en bracht die naar K., die op een bank op het Ko ningsplein zat te wachten. K. was met dezen buit niet tevreden en dwong den jongen ook de tweede geldkist, waarvan hij wist, te gaan halen. Dat heeft H. toen gedaan, maar tevens gapte hij nog uit een taschje van de dochter des huizes 45. Alles kwam bij K. terecht. Als belooning ontving de loopjongen één rijksdaalder. De rest behield K. voor zich en maakte er goede sier van met een vriend b., met wien hij samenwoonde. Op den 20sten Mei had de eigenaresse van Üe bontzaak bezoek en bevond zich op de bo venverdieping. Het gesprek liep over de vroe gére diefstallen. H. zag weer een kans en griste een negen tal zilvervossen van een rek, stopte die in n spanen doos, deed weten, dat hij een bood schap ging doen in de Vogelbuurt en ver dween. Maarnaar het Koningsplein, yvaar K. wederom de wacht betrokken had. K., die het wat gevaarlijk vond an zelff het gestolen goed te vervoeren hij was der polite niet onbekend dwong zijn hand langer zelf de doos naar zijn huis te bren gen. Hij bleef onderweg netjes achter hem rijden. H. is toen zijn boodschap in de Vogelbuurt gaan doen en met een leege doos weer naar ile zaak teruggekeerd. De jongen voelde zich blijkbaar niet erg rustig onder het gebeurde en zocht een vertrouweling, wien hij alles meedeelde. Deze knaap kwam ook wel bij den kapper en diens vriend op bezoek. Sa men hebben de jongens toen van K. f 10 ge kregen. Dat was het loon voor hun aandeel in het misdadige werk. De kapper en diens vriend S. hebben zich van het geld en de opbrengst van het gesto- lene keurig in de kleeren gestoken. Het tweetal nam het er ook maar ens goed van. Den Zondag na den laatsten diefstal ont moetten de twee jongelieden, die zich de luxe van het huren van een tandem veroor loofd hadden, den inbreker en diens vriend op den Strandweg te Scheveningen. Ook zij Waren per tandem uit. Bij die ontmoeting hing K. de royale meneer uit en stopte H. hog f 3 in de hand. De jongen is ter beschikking van de justi tie gesteld. Zijn vriendje en S. ziin voorloo- Plg op vrije voeten gesteld en krijgen een proces-verbaal wegens heling. K. ontkent ten deele, zooals te doen gebrui kelijk is. Veel zal hem dat echter niet hel pen. Dezer dagen is K. ook in vehband gebracht tnet een inbraak bij de firma van Willigen. Genoegzame bewijzen daarvoor zijn echter hogniet aanwezig, i bi^i. EEUWENLANG bleef de Zuid-Amerikaan- sche republiek Columbia verzonken afzondering en ontoegankelijkheid. In onzen tijd is de belangstelling voor dit land echter weer levendig geworden en op nieuw richten de oogen van wien in de oude wereld zich naar deze republiek. Het was het goud, dat de Spanjaarden lokte, 't is olie. wat door moderne explorateurs ge zocht wordt. Maar de route, welke de stich ter van de hoofdstad Bogota in zijn liisto- rischen tocht van nagenoeg VA jaar heeft gevolgd, is nog steeds een der hoofdverbin dingen. In plaats van VA jaar doet men er echter thans VA uur over. Dien tijd heeft men noodig om van Barranquilla naar Bo gota te vliegen. Het zal niemand verbazen, dat de Neder landers, die toch alle eeuwen door over de wijde zeeën hebben gezworven op zoek naar nieuwe landen, ook thans hun aandeel hebben bij de ontgin ningstochten der pe- troleum-maatschappijen. Sinds eenige jaren heeft de „Koninklijke" zich in Columbia een land dat 35 maal groot is als Nederland en ongeveer 9 millioen inwoners telt geïnteresseerd en het is over de werkzaamheden van deze Ne- derlandsche maatschappij, dat wij het. een en ander willen mededeelen. De Koninklijke Shell Groen interesseerde zich in Columbia door middel van haar dochtermaatschappij, de Cia Shell de Co lumbia. welke thans twee concessies, elk ongeveer 50.000 H.A. in de z.g. midden vallei langs de Magdalena-rivier bezit be nevens een concessie van ongeveer 100.000 H.A. in de „Llanos". Bovendien heeft de aatschappij nog mijnrechten op uitgestrek te particuliere terreinen in de z.g. boven- Magdglena-vallei. Belangrijk voorbereidend geologisch werk is reeds verricllt of nog in vollen gang. Geologen van naam hebben oerwoud, moerassen, woest bergland en eenzame hoogvlakten doorkruist, gele koorts, mala ria en velerlei andere gevaren en ongemak ken' getrotseerd op zoek naar aanwijzingen van structuren, welke mogelijkerwijs olie zouden kunnen bevatten. Columbia is een land van tegenstellingen; naast uitingen van moderne beschaving vindt men in sommige gebieden nog India nen in den meest primitieven oerstaat, dte exploratiewerkzaamheden in hun omgeving niet dulden en de blanke indringers aan vallen. In dergelijke streken wordt de geo logische wetenschap met levensgevaar ge diend. Nog zeer onlangs werd o.a. een geo loog van een buitenlandsche maatschappij ernstig gewond bij een ontmoeting met Motilones Indianen in het Catatumbo-ge- bied bij de grens tusschen Venezuela eu Columbia. Waar het menschelijk oog geen aandui dingen van geologische structuur ontdek ken kan of waar het gewenscht is den gint men b.v. met luohtkaarteeringen uit te voeren. Ook de Koninklijke heeft zich de mede werking van vliegmachine en fototoestel erzekerd en binnenkort zal men een opper- lakte van ruim 9 millioen H.A. in kaart hebben gebracht. Een gebied dat bijna drie maal zoo groot is als Nederland. Waar oppervlakte-onderzoek geen resul taat geeft, doch de mogelijkheid van cnder- grondsche structuren aanwezig wordt ge acht, wordt met z.g. torsie-balansen of met seismische apparaten gewerkt. Deze metiho- an onderzoek is zeer kostbaar en ver- tisch een grootsch opgezete organisatie. Heeft men tenslotte een of meerdere struc turen ontdekt, dan begint bet concessie- eik, dat vaak opwindend en altijd tijd rovend en ingewikkeld is. Eerst wan dit ten einde is kan met de exploratie van de gevonden structuren begonnen worden. Dit beteek&nt allereerst het bouwen van een hoofdkamp op een strategisch punt •aaruit het noodige materiaal verder zonden kan worden naar de plaats waar slotte geboord zal worden en van waaruit e exploratie-werkzaamheden gedirigeerd 'orden. De Koninklijke Shell heeft reeds drie dergelijke kampen gebouwd. Twee er zijn van hospitalen voorzien met respectie velijk 50 &n 25 bedden en 3 doctoren. Vooi de arbeiders is zeer goede huisvesting aan wezig. Dergelijke kampen zijn „dorados' beschaving temidden van wildernis en oerwoud. Dat de kosten van aanleg en onderhoud van een dergelijken weg alleen reeds een kapitaal vertegenwoordigen, spreekt van zelf. Bij dit alles moet men bedenken, dat het exploratieboren een uiterst riskante onder neming is. Indien de Koninklijke Shell olie mocht vinden in loonende hoeveelheden, dan zul ien nog tal van moeilijkheden moeten wor den overwonnen en enorme kapitalen be schikbaar moeten worden gesteld, alvorens de eerste tankers geladen kunnen worden. Laten wij nog even doorgaan op dit on derwerp: wat moet er gebeuren indien er olie wordt gevondenl Dan moet er een pijpleiding aangelegd worden naar de Atlantische, kust, een af stand van ruw geschat 1000 K.M. Dat is on geveer 2 maal den afstand Amsterdam- Maar daarbij moet die pijpleiding over het Andesgebergte geleid worden, alvorens m liet dal van de Magdalenarivier een bed ding te vinden. Het tracée gaat dus over ontoegankelijke bergkammen en de. olie zal minstens 2000 meter en misschien wel 2000 meter of meer moeten worden opgevoerd. Dat hier aan de techniek zware eisohen gesteld worden is uit het bovenstaande wel duidelijk. En men zaJ begrijpen, dat er altijd nog aannemende, dat er inderdaad voldoende olie gevonden wordt nog heel wat water door de Magdalena-rivier zal stroomen. al vorens de Koninklijke Shell haar eerste olie tanker uit Columlbia over de oceanen kan zenden. Intusschen is men vol goeden moed en er wordt hard gewerjet door Columbianen en door buitenlanders. Dat Nederlandsche krachten hierbij een belangrijke rol spelen spreekt vanzelf. Zoo volgen de moderne conquistadores hun voorgangers uit vroeger eeuwen. AMSTERDAM UITVOERING DISTRIBUTIEWET Om te kunnen komen tot een goede uit voering van de Distributiewet, indien deze onverhoopt noodig mocht zijn, hebben B. en W. een onderzoek doen instellen naar de in Amsterdam gevestigde productie en ver koopplaatsen van levensmiddelen en van andere artikelen, waaraan in de huishou ding directe behoefte bestaat, zooals wasch- en reinigingsmiddelen, kaarsen, lucifers, spiritus en petroleum. Alle bij de gemeente-administratie beken de fabrikanten, groothanaelaren, grossiers, winkeliers en andere detaillisten in deze ar tikelen zijn hiertoe door ambtenaren be zocht. De mogelijkheid bestaat echter dat een aantal van deze personen is overgesla gen. Aangezien het in de bedoeling ligt, dat alle fabrikanten van en groot- en kleinhan delaren in genoemde artikelen bij een mo gelijke distributie zullen worden ingescha keló, is het wenschelijk, dat zij, die voor dit doel nog geen bezoek hebben gehad van een ambtenaar, zich alsnog aanmelden aan het Stadhuis, kamer 157. FUSIE BURGERWACHTBLADEN Het orgaan „De Burgerwachter" van de Vrijw. Burgerwacht, alhier, is voreenigd met „De .Nederlandsche Burgerwachter" or gaan van den Bond van Vrijwillige Burger wachten. De centrale redactie bestaat uit de heeren Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, E. Fuld en V. Teupken. NIEUWE OPENBARE HUISHOUD SCHOOL B. en W. stellen den raad voor de eerste openbare huishoudschool, gevestigd in de Lepelstraat, plaats biedend aan 465 leerlin gen, over te brengen in een te stichten nieuw gebouw aan den Poldenveg. In deze nieuwe school zal dan plaats zijn voor 600 leerlingen. De kosten worden geraamd op f 377.000, waarvan 70 pet ten laste van het Rijk komt. MODESHOW 19 JUNI Voor de op Maandag 19 Juni e.k. in Bel- levue te houden moaeshow van de Neder landsche Dames-Confectie Industrie is een programma verschenen, waaruit blijkt dat op deze show van 2 tot 6 uur japonnen, mantels, costuums, regénkleeding enz., zal worden getoond. De modellen zijn afkom stig van tal van Nederlandsche firma's, grootendeels te Amsterdam gevestigd. Burgemeester de Vlugt, ae heer Crone, Voorzatter van de K. v. K. e.a. hebben voor 'i programma aanbevelingen afgestaan. In het uitvoerend comité, waarvan de heer L. Troeder voorzitter is, zijn vertegenwoor digd de Ver. Ned. Mantelconventie, de Ver. van Ned. Japoixnenfabrikanten en de Ned. Bond voor den aetailhandel in damesklee- ding. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met Arnoldus Petrus van Rijn, geboren te Sassenheim, 22 October- 1893, bollenkweeker, wonende te Haarlem, Westergracht 43 rood met betrek king tot de levering van bloembollen of de door dezen persoon aangeboden zgn. caly- stegia-roos, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, afd. recherche, Smedenstraat 9 te Haarlem. A. P. van Rijn, voornoemd doet ook zaken onder ae namen: „Erste Haarlemmer Blu- menzwiehelzüchterei und Handlung", „Cul ture et Commerce des Vignons h Fleurs de Harlem, Maison Renommée" en „First Haar lem Bulbnursey and Bulb Trade". INDISCHE ONTMOETINGSDAG De vereeniging Indische Ontmoetingsdag stelt zich voor de derde maal in een week end op Woudschoten saam te brengen hen, 'n Ned.-Indië op het gebied van kerk of school, of van anderen socialen arbeid op Christelijk terrein hebben meegewerkt. Dit jaar zijn de data gekozen van 2 tot 4 September. Het einde van de bijeenkomst op Maandag is thans bepaald op 's avonds S Men kan het heele weekend, of alleen den Maandag aan de samenkomst deelne men. De heeren P de Zeeuw, Utrechtscheweg 319a, De Bilt of W. de Vries Gzn., Alb. Thijmlaan 73. Haarlem, zullen, gaarne vóór 31 Juli, aanmelding van deelnemers tege moet zien. Graaf van Limburg Stirum zal ontslag als gezant te Londen nemen Jhr Michiels van Verduynen wordt als opvolger genoemd LONDEN, 12 Juni. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Mr J. P. Graaf v. Limburg Stirum, onzen Nederlandschen gezant te Londen in den loop van dit jaar om particuliere re denen ontslag aan te vragen. Naar ons ter oore komt wordt als zijn opvolger genoemd Jhr Mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, oud gezant te Pr a a g en oud-chef van de afdeeling diplomatieke zaken aan het de partement van buitenlandsche zaken. Justus-Gommissies AMERSFOORT, 12 Juni. Alhier werd achtste jaarvergadering gehouden van het Centraal-Verhand „Justus". Nadat de vergadering door den Voorzit ter Ds J. A T a z e 1 a a r van Rotterdam met gebed was geopend sprak hij een in leidend woord, waarin hij herdacht den overleden secretaris den heer D. Zwiep van Rotterdam (W), die met buitengewonen ijver en accuratesse de belangen van „Jus tus" heeft behartigd. Ook sprak hij zijn dankbaarheid uit, dat de heer J. Manni van Rotterdam bereid werd gevonden het secre tariaat op zich te nemen. Voorts gewaagde hij van de ongesteldheid van den penning meester Ds F. A. den Boeft van Kralin gen en sprak de beste wenschen uit voor diens herstel. Snr. meende, dat, hoewel met dankbaar heid van groei en bloei mag worden ge tuigd, de arbeid van „Justus" nog steeds niet genoegzaam bekend is en ook te wei nig gewaardeerd wordt, maar in s Heeren kracht zullen wij najagen het door ons voorgesteld doel, opdat we mogen benade ren- het ideaal van ons streven, en God van den Hemel zal het ons doen gelukken. Na afdoening van verschillende huishou delijke aangelegenheden, verkreeg het woord Ds P. N. Kruyswijk van Hilversum, met het onderwerp: „Onze vrijmoedigheid". Uit voerig toonde spr. bij vernieuwing aan het doel van Justus' arbeid, dit beziende als arbeid der Kerk, ons opgedragen door Christus. Hoewel ongetwijfeld een sociaal element hierin is op te merken, de geestelijke zijde moet altijd voorop staan. Een geanimeerde bespreking volgde. Met een woord van dank aan den spreker en aan allen die tot welslagen van deze vergadering hebben medegewerkt werd de vergadering door den Voorzitter gesloten, nadat do Secretaris in dankgebed was voor gegaan. Het familiedrama te Meerssen MEERSSEN 12 Juni. Omtrent het familie drama te Meerssen dat zich Zondagmiddag aldaar in het kasteel Groot Vaeshartelt heeft afgespeeld, kan nog nader worden ge méld, dat de dader, de heer E. R. blijkbaar in eën vlaag van waanzin heeft gehandeld. Zijn echtgenoote kreeg een drietal kogels In de borst en moet op slag gedood zijn. Bij zijn arrestatie, die geschiedde door den bur gemeester van Meerssen en de marechaus- se, legde de heer R. een volledige bekente nis af. Hij was diep onder den indruk van de vreeselijke misdaad. Kleinhandelaar in tuinbouw- gewassen Eischen voor erkenning 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende. Bij velen blijkt nog steeds de meening te heerschen, dat een erkenning als handelaar in tuinbouwgewassen wordt verstrekt, wan neer zij een bestaande zaak hebben overge nomen of reeds kosten in dien zin hebben j Felle brand te Rotterdam KERKNIEUWS GEREF. LEVEN: POLEN EN DANZIG Namens het Geref. Comité Handelsmarine heeft Ds J. Versteegt een bezoek ge bracht aan Danzig in opdracht van de Gen. Synode der Geref. Kerken ter voorbereiding van ev. voorstellen inzake de geestelijke verzorging onzer zeevarenden ter koopvaar dij en bij oe kustwacht. Hij bezocht eerst de haven van Gdnyia, waar 3—5 Ned. schepen wekelijks komen. Zonder uitzondering heeft men krachtigen steun toegezegd. Allen ver klaarden hun groote instemming met de plannen. Nederlanders, Polen, Geref. en Roomschen, ze juichten het van harte toe en beloofden allerlei medewerking, in elk opzicht en op elk terrein. De Zweden hebben in Gdynia een prach tig nieuw zeemanshuis. Nu wil de Zweea- sche predikant het tehuis openstellen voor de Nederlandsche zeelieden. De Zweodsche kerk stelt haar kerkgebouw beschikbaar tot het houden van een kerkdienst tusschen 5 uur en 7 uur nagiiddag. In Danzig werd Ds Versteegt ontvangen door den Havenpresident Dr J. A. N e d e r- bragt Hier wachten Geref. menschen op Dienst des Woords en der Sacramenten. Dr. eN- derbragt doet hier prachtig werk. Hij wacht echter op een predikant Er lagen zeven Nederlandsche schepen in de haven. Ook in Neufahrwasser is weer prachtige samenwerking met de Zweedsche kerk mo gelijk. Ook daar is men bereid gelegenheia te geven tot het ontvangen van Nederland sein- zeelieden en het houden van kerkdien Om het belang vaai dit alles te verstaan, bedenke men ook, dat de Hollandsche kerk diensten, die per raaio uitgezonden worden, in het grootste deel van de Oostzee niet te hooren zijn. Dus ook niet in Gdynia, Neu fahrwasser en Danzig. ROTTERDAM, 12 Juni. Hedenmorgen omstreeks elf uur is een felle brand uit gebroken in een woning aan de Wolle- foppenstraat, bewoond door den heer P d. Vorm. Het vuur begon op zolder raar een olietoestel stond te branden, 'it is vermoedelijk omgevallen of ont ploft. In een ommezien stond de ceneeie zolderverdieping met de vliering in lichter laaie en gedurende korten tijd bestond er groot gevaar voor uitbreiding. De brandweer was evenwel spoedig ter plaatse en mocht er in slagen ,het vuur in een goed half uur onder de knie te krijgen. Met vier stralen werd de brand gebluscht. Uiteraard is eir veel schade aangericht In de autoherstel plaats van den heer P. v. d. Syll was vanmorgen een der mon teurs bezig een auto te repareeren, toen plotseling mej. v. d. Vorm, die met mej. Ba tenburg boven de garage woont, Hevig gil lend naai- beneden kwam met de mededee ling, dat de heele zolderverdieping in de hens stond. De monteur greep inderhaast twee brand blusohapparaten en daarmee werd het op laaiende vuur bestreden, dooh veel resul at had dit niet. Daarvoor was de brand te vergevorderd. In allerijl werd de brandweer gewaar schuwd en spoedig verscheen een aantal slangenwagens op het terrein van den brand. Van de slangen wagens 10, 8,11 en 7 werd elk één slang uitgelegd, zoodat binnen korten tijd met vier stralen water werd gegeven. Intusschen was een aantal werkloozen aan de overzijde van de straat bevindt zich een stempellokaal op het gegil toe gesneld en deze begonnen in allerijl de bei de woningen van de gezinnen v. d. Vorm en Batenburg te ontruimen. De inboedels konden tijdig uit de huizen worden gehaald werden tijdelijk op straat opgeslagen. Twee stralen van de slangenwagens w den via de voorzijde naar 't dak geleid, i straal ging over de trap naar boven, terwijl cLe vierde straal door de garage nam de ach terzijde werd gebracht. Omstreeks kwart over elf woedde de brand op het felst. Toen sloegen de vlammen door de dakrameq naar bulten en ontwikkelde er zich een groote hoeveelheid rook. De vier stralen bleken echter voldoende te zijn, want spoedig zag men de vlammen terrein verliezen en kort na half twaalf de brand gebluscht. Niet kon worden ver hinderd, dat de zolderverdieping met de vlie ring geheel uitbrandde. De naastgelegen zol- der van de fam. Batenburg kreeg ook nog eenige brandschade, doch van veel beteeke- nis was dit niet. Wel hebben beide woningen, zoowel van de fam. v. d. Vorm als van de fam. Baten burg, veel waterschade opgeloopen. De zich in de garage bevindende wagen' vijf hi totaal werden tijdig naar bui ten gereden. De leiding van het blusschings/werk heeft achtereenvolgens berust bij onderbrandmees ter Sterk, brandmeester H. Broeders en hoofdman W. ten Broek. Mede aanwezig waren de hoofdlieden W. Poortman, v. d. Burg en J. Bakker, alsmede de si.' en gereedschaps-wagen I, met den opzichter, den heer J, W. Mallan. Tijdens het blusschingwerk heeft een van de spuitgasten, de heer C. J. Vermeulen, l.w. 8, bij het inslaan van een ruit een bloedende verwonding aan de linkerhand opgeloopen, die door de E H.B.O. werd ver bonden. In de dichtbevolkte buurt was de belangstelling van het publiek uiteraard zeer groot. Onder leiding van den hoofd inspecteur, den heer J. C. Norenburg, werd door de politie voor een ruime afzet ting zorg gedragen. DANZIG PROTESTEERT DANZIG, 12 Juni. De Senaat van Danzig heeft bij de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen krachtig geprotesteerd tegen het optreden van den inspecteur aer douane Lipinski. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat door de Nederland sche groenten- en fruitcentrale slechts als kleinhandelaar worden toegelaten zij, die voldoen aan de bij Koninklijk Besluit van 17 Januari 1939 vastgestelde toelatingsver- eischten van vakkennis, handelskennis en credietwaardigheid. Personen, die niet aan deze eischen voldoen worden derhalve, ook al hebben zij reeds een zaak overgenomen, niet als kleinhandelaar toegelaten. Het auto-ongeluk te Nijmegen Een der slachtoffers overleden NIJMEGEN, 12 Juni. Mejuffrouw The wis sen, die Zaterdagmiddag door een auto van de posterijen alhier werd aangereden (zie pag. 3) is aan haar verwondingen overle den. De kinderen hadden ffien noemens waardig letsel opgeloopen. Verdronken SCHIEDAM, 12 Juni. Hedenmorgen tien uur was de kraan-machinist W. de J. uit Vlaar&inger-Ambacht op de werf Wilton Fijenoord bezig met het smeren van dr loopwielen van een kraan, die aan den wal kant stond. De man gleed uit, viel in d< Wiltonhaven en verdronk. Na tien minuten is het lijk opgehaald. Aanbesteding Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het verbeteren van den Zijde- weg te Boskoop, bestaande In het vergraven van de vaart, het maken van beschoeiin gen en ooververdedigingen, het aanvullen der oude vaart met balen turfmoli koolasch, het maken van onderheide lana hoofden voor draaibruggen, het verplaatsen van bestaande en maken van nieuwe draal bruggen, het maken van een rioleering, het opnemen en weder aanbrengen van klin kerbestratingen, een en ander met bijbehoo- rende en bijkomende werken. De laagste inschrijving was van P. Bo hoven te Gouda voor f 108.900. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Oosterbeek, N. Brandsma te Wildervank en H. Visser te Bunschoten. over de Britsche eilanden aanzienlijk vn beteekenis af, maar behield op den Oceaan een groote uitgestrektheid. Er ontwikkelde zich een rug van hooge drukking van Ier land naar IJsland en Groenland. Vooral in Duitsc'nland, Denemarken en Zuid-Zweden is de luchtdruk gedurende Zaterdag en Zondag afgenomen. Zoo ontstond daar een gebied van lagen luchtdruk. In Noord- Zweden zijn de barometers echter flink ge stegen. Tengevolge van deze wijzigingen in de luchtdrukverdeellng draaide de wind op de Britsche eilanden en de Noordzee naar Noord en stroomen koele luchtmassa's recht streeks van het poolgebied uit in de rich ting van ons land. Deze verorongen de warme lucht, die in ons land en Duitsch land nog aanwezig was, waarbij de bewol king toenam en regen viel, in Duitschland plaatselijk vergezeld van onweer. Hiermede kwam een einde aan de periode van groote droogte, die bijna drie weken heeft ge- Op IJsland wordt de genoemde rug van hooge drukking weer aangetast door een nieuwe storing op den Oceaan. ALKMAAR, 12 Juni. Naar wij vernemen is de burgemeester-secretaris van West woud, die wegens verdenking van onregel matigheden met steungelden in arrest was gesteld, reeds Zaterdag vrijgelaten. Algemeen weerbericht In de luchtdrukverdeeling is sedert Za terdagmorgen een groote wijziging geko men. Het gebied van hoogeluchtdruk nam SCHEEPVAARTBERICHTEN SCHIPPERSBEURS ROTTERPAM, 10 JUNI volgens tarief, naai Ü.60O.'/O per Ertsvracht naar de Ruhrhavena 1 0.600 60 Sleeploon van Ruhrort nr Rotterdam 10 pf£ GEMENGDE BERICHTEN SLEEPBEDRIJF De slbt. MAAS vertr 10 (2.45 n.m.) van Hoek in Holland naar Londen met 2 bakken. DE NEDERLANDSCHE HANDELSVLOOT urende de maand Mei zön aan de Neder- en ALDO (20O bruto tons) FRAM (42S); TINi (351) en de r .oraak CARPE DIEM (111 uit Groningen. de motortankschepen C1STULA (8037) uit Den Haag; OLEUM (476) UENDKECHT (10.746) belde uit Rotterdam, motorschepen DEL7PZIJL (227) en HILDA (250) beide uit Delfzijl: DOROS (921) en DRA- CO (389) beide uit Amsterdam; JOHAN (434) it Kampen, het dubbelschroefmotorshclp JA PARA (9312) uit Rotterdam en de stoomsche- JONGB WILLEM (1632) en STAD MAAS TRICHT (6552) beide uit Rotterdam. In diezelfde maand /.tfn afgevoerd de motor- .nkschepen AGNITA, CARELIA. CHAMA, CLAUSINA, CLEA, CYMBULA, MAJA, MEGA RA, MIRALD en RIPANA, alle naar Engeland icht, de motorschoeners JACOBA en OOS- TERSHELDE, beide naar Denemarken ver kocht, de stoomschepen LEERSUM, naar Duitschland en MIRACH en SIRRAH beide nr Panama verkocht. De motortjalken STELLA in WATERGEUS z(jn uit de zeevaart genomen. In de maand Mei zön toegevoegd de motor- ihepen BATAVIA (1279 bruto tons); BALI IC- PAPAN, (1279): BANDJERMASIN (1279); BAN JOEWANGI, (1279); TJITJALENGKA (10.972) STRAAT SOENDA (6439) alle thulsbehoo- nde te Batavia. SINGAPORE BUREAU VERITAS Volgens het Jongste rapport van eritas, zön gedurende de maand April ereldvloot afgevoerd; erkocht. Verder 3 en 1 zeilschip (449 b: laatste twee categorieën geen schepen 77.535 tons, daaronder ipas (5789 br. t.) dat voor sloop otorschepen (1183 br. Nederlandsche REIGER Zondag te Basrah PELIKAAN Zondag te Rangoon VALK Zondag te Batavia en Bandoeng BUIZERD Zondag te Rangoon ZILVERREIGER Zondag te Basrah GIER Zondag 2.59 n.m. van Batavia Amsterdam Wij verzoeken onzen abonné's vriendelijk voor de opgave van een vacan- tie-adres gebruik te maken van onderstaanden bon en deze indien mogelijk twee dagen voor datum in te zenden aan onze Administratie. Naam (drukletters a.u.b.) Vaste woonplaats: Nader adres: te zenden van (datum) Vacantie-adres Aan postzegels wordt hierbij een bedrag aan f De extra-verzending brengt voor ons natuurlijk veel administratie en meerdere kosten mede. Onze vacanticgangers zullen geen bezwaar heb ben daarin bij te dragen. Per dag berekenen wij \]/2 cent. Wij verzoeken onzen abonné's, die per week betalen, het abonnementsgeld van de wc ken, gedurende welke zij met vacantie zijn. vooruit aan onze bezorgers t. voldoen. Wij zullen beproeven de verzending zoo te regelen, dat vacan tie-ganger? in het Binnenland de krant des avonds ontvangen. Indien de krant naar het Buitenland moet worden nagezonden, zullen wij direct na thuiskomst de porto-kosten opgeven, welke men ons daarna gelieve te gireeren DE ADMINISTRATE

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7