WOENSDAG 17 MEI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 9 STADNIEUWS EEN ZAAK, DIE SLECHT Gebrek aan ernst, althans aan inzicht De gemeente moet verder fiasco voorkomen WERD AANGEPAKT Het bestuur van de „Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloo zen, ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen", alhier, verzocht R. en W. het daarheen te willen leiden, dat de gemeente zich garant stelt voor een te sluiten leening ten behoeve van de aan de Dozystraat gestichte 10 woningen voor ouden van dagen. B. en W. brengen den Raad in herinnering dat de voor deze woningen benoodigdo grond, ter oppervlakte van 1084 m2, voor den tijd van 75 jaren aan de Stichting in erf pacht werd uitgegeven tegen een jaarlijk- schen canon van f 0.31J/2 P*r m2, welke is berekend naar een grondprijs van f 7.80 per m2 en een rente van 4 pet. Overigens ging de bouw der woningen en de financiering geheel buiten de gemeente Bij de voorbereiding van het bouwplan ,was het bestuur er van uitgegaan, dat de bouwkosten, met gebruikmaking van jeugdi ge werkloozen, ongeveer f 17.400 zouden be dragen. Naar thans is gebleken, was dit niet meer dan een zeer globale raming; een goed ge fundeerde begrooting, naar een eenheidsprijs per M3, welke in dien lijd en te dezer plaatse voor een dergelijk bouwwerk als een reëete basis mocht worden aangenomen, was niet opgemaakt. In het geraamde bedrag van f 17.400 werd .Voorzien door het afsluiten van een le hypo theek, groot f 13.600, tegen een rente van 4 pet. bij de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Vooruit'' en het opnemen van f 4.000 van enkele hier ter stede gevestigde woningbouw vereenigingen tegen een rente van 3 pet. on der verband van hypotheek. In afwijking van den aanvankelijken op- zet werd later de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen bij den bouw ingescha keld; doordat nu in de aan deze werkkrach ten te betalen vergoedingen, nader geraamd op plm. f6.650, 80 pet. rijkssubsidie werd verleend em daarvan slechts 20 pet. voor re kening van de Stichting bleef, werd deze van een belangrijk bedrag der bouwkosten ont last, een omstandigheid waarop derhalve bij d© raming niet was gerekend. Niettemin werd het rainingscijfer in belangrijke mate overschreden; de bouw kosten voor deze kleine woningen blij ken plxn. f 26.500, of pijnt f 2.650 f er wo ning te hebben bedragen, waarin dan be grepen het aandeel van de Stichting in de vergoedingen aan jeugdige werkloo zen (dat uiteraard belangrijk lager is dan heit normale loon van werklieden), doch zonder architecten-honorarium. Als oorzaken van deze overschrijding kunnen oa. worden genoemd, dat de be grooting al te globaal was opgemaakt, dat de gekozen wijze van uitvoering duurder bleek te zijn dan aanvankelijk was gedacht en dat het werk langer duurde, dan gerekend was. De Stichting behoeft alzoo nog de be schikking over plan. f 9.000. Ten einde nu uit de moeilijkheden te gera ken zag het bestuur gaarne, dat de gemeen te onder verband van le hypotheek een ga rantie verleende voor een nieuw te sluiten leening van f 20.000, welke dan tegen een lagere rente dan 4 pet. zou kunnen worden aangegaan, terwijl de bouwvereenigingen inmiddels reeds hun geldleeningen met f 2.500 hebben verhoogd; de huidige eerste hypotheek vaft f 13.600 zal dan worden af gelost. B. en W. hebben over het verzoek van het Stichtingsbestuur het gevoelen van de Com missies van Fabricage en van Financiën in gewonnen. De grootst mogelijke minderheid van de Commissie van Fabricage is van oordeel, dat er aanleiding is, hier hulp te bieden. Het sociale doel van de Stichting heeft volgens deze leden aller sympathie, terwijl het een prijzenswaardig gedachte was een aantal jeugdige werkloozen te werk te stellen. Wel iswaar is het werk van de Stichting h.L vrij wel op een fiasco uitgeloopen, doordat de haar ad i 4.20, die na volgens Ide exploitatie raming als minimam zou moeten worden gevraagd, voor het beoogde doel te hoog is, jnaar wanneer niet wordt gesteund, is men nog verder van huis. Voorts wees de min derheid erop, dat er reeds een zekere band tusschen de gemeente en de Stichting be staat voor de uitgifte van den grond in erf pacht, en dat bij een déconfiture de gelden der woningbouwvereenigingen verloren zou den zijn. De meerderheid, de goeide bedoelingen van het Stichtingsbestuur bij den opzet erkennende, maakte er aanmerking op, dat het bestuur niet eerder zich met het gemeentebestuur over den gang van za ken had verstaan; zij constateerde een groot gebrek aan ernst, althans aan in zicht, bij de voorbereiding van het plan en erkende geen enkelen band, ook geen moreele, tusschen de gemeente en de Stichting. De meerderheid wcc-s er.n plicht van de gemeente om hier de hel pende hand te bieden af en verklaarde zich dan ook tegen het verleenen van steun. In de Commissie van Financiën is daaren tegen de meerderheid voor inwilliging van het verzoek. Zij doet daartoe eveneens een beroep op liet sociale doel van de Stichting en voert verder het volgende aan: „Gcvoeg- lijk mag worden aangenomen, dat de meente praktisch hoegenaamd geen risico met het v-eastrekken van de garantie loopt. De huizen zijn toch degelijk en uiterst solide gebouwd en er is veel vraag naar deze ningen. Bovendien kan volgens deskundige taxatie de waarde van deze huizen (op erf- pachtsgrond) gesteld wore in op f 22.500, dus hooger dan do geviv.agc'e garantiesom var f 20.000. Al was «chter geen overwaarde aan wezig, dan zou dit r.ojj geen bezwaar voor het verleenen van do garantie behoeven op te leveren, omdat ook bij den woningwet- bouw de gemeente voor do volle bouw- en grondkosten aansprakelijk is. Intusschen acht de meerderheid het wel gewenscht, dat de gemeente door het stellen van speciale voorwaarden volledig toezicht op de exploitatie uitoefent De grootst mogelijke minderheid van de Financieele Commissie sluit zich aan bij de •bezwaren, die door de meerderheid van. de Commissie van Fabricage worden aange voerd tegen inwilliging van heit verzoek. Ook geeft zij uiting aan haar vrees, dat geen sluitende exploitatierekening kan worden verkregen. en W. deelen het standpunt van de meerderheid van de Commissie van Finan- Weliswaar hebben zij het bestuur indertijd, toen de plannen voor den bouw der won in. gen rezen, duidelijk te kennen gegeven, dat de financiering buiten de gemeente om zou moeten geschieden en ongetwijfeld heeft het bestuur noch bij de voorbereiding noch tijdens den bouw die aandacht aan de finan cieele zijde geschonken, welke dezei verdien de, in de gegeven omstandigheden meenen B. en W. nochtans inwilliging van het ver zoek te moeten bevorderen m W. achten daarom termen aanwezig om onder verband van le hypotheek een ga rantie te verleenen voor een jeening van ten hoogste f 20.000 meit een looptijd van ten hoogste 50 jaren en een rente van ten hoog ste 3y2 pet. Op dezen voet zou de minimum- huurprijs gemiddeld f 4.20 per woning en •per week moeten bedragen, terwijl bij deze regeling een in de toekomst stijgend bedrag vrijkomt voor aflossing en rentebetaling over de leening der bouwvereenigingen, zoo dat dit geld niet als verloren behoeft te wor den beschouwd. AAN EEN KLEIN TAFELTJE Een man van de krant moest eigen lijk altijd een vestzak-camera bij zich dragen. Hij zou dan dikwijls op onverwachte momenten aardige en merkwaardige tafreeltjes kun nen kieken, die zeker een plaatsje in zijn krant waard waren. Zoo had hij een plaatje kunnen maken van twee gerespecteerde burgers van de stad Leiden achter een kopje koffie aan een restaurant-tafeltje, twee geloofsgenooten, maar ook, helaas, twee aanvoerders van een ver schillende lijst voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Het wa ren de voorzitter van de R. K. raadsfractie en nummer één van de lijst, die door een „partij", zich noemende „Gemeentebelang" is ingediend. Het valt niet moeilijk te raden welk onderwerp het levendig gesprek gehad heeft. Men mag in „'t ge meentebelang" niet hopen, dat dit gesprek, aan 'n vriendelijke lunch room-tafel begonnen, straks aan de groene tafel wordt voortgezet. Het kan aan dit kleine tafeltje in hooge mate interessant en belangrijk zijn geweest. Aan de groene tafel is 't, tot schade der gemeente, tot on vruchtbaarheid gedoemd. Spreekuur directeur G. G. D. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en zondheidsdienst, voor het aanvragen van versterkende middelen e.d., zal, in verband met den Hemelvaartsdag, worden gehouden op Vrijdag 19 Mei a.s. Bach-kantaten in de Pieterskerk Men schrijft ons: Gezien de goede resulaten, welke het Leidsch Studenten Zangkoor en 't Leidsch Studenten Kamerorkest „Collegium Must- cum" het vorigie jaar mochten bereiken met de uitvoering van een drietal Bach-kantaten stellen deze vereenigingen zich voor dit jaar wederom een Bach-kantatenavond te geven, onder leiding van Hans Brandts Buys in de Pieterskerk, op Dinsdag 23 Mei, te 20 uur. Mede werken: Greet Koeman, sopraan; Roos Boelsma, alt; Albert Dana, tenor; Otto Cou perus, bas; Haakon Stotijn, hobo; Joop Oort gijsen, hobo; Leo Mens, orgel. Uitgevoerd worden de kantaten: No. 2 Ach Gott vom Himmal sieh darein. Dominica 2 post Trinitatis (dit jaar 18 Juni). No. 7 Christ der Herr zum Jordan kam. Festo Joannis Baptistae (24 Juni). No 45 Es ist dir gesagt Mensch. Domiii'ca S post Trinitatis (ditj aar 30 Juli). Het conoe-rt wordt gegeven als inleiding op de Zomerconcerten, welke de heer Leo Mens elk jaar in de Pieterskerk geeft. Een oventueel batig saldo zal dan ook ten goede komen aan bet Orgelfonds. De belangrijkheid der uit te voeren wer ken, de medewerking van uitstekende solis ten en van het prachtige oigel en de ideale omlijsting welke de Pieterskerk met haar prachtige architectuur en uitstekende acoustiek voor een dergelijke uitvoering vormt, zullen ook weer dit jaar een groote belangstelling voor dezen avond motiveeron. Autoreisbureau „Bolhuis" Van het autoreisbureau „Bolhuis" ontvin gen wij het zomer-Reisprogramma 1939, een keurig uitgegeven boekwerkje van 128 pa gina's. waarin uitvoerige inlichtingen wor den gegeven over de talrijke reizen, die dit bureau naar het buitenland organiseert- Het is een opklimmende re-ks van kleine twee- en drie-daagsehe uitstapjes tot reizen van drie weken en meer naar vele landen van Europa en zelfs naar de Nieuwe We reld. Bij het maken van zijn vacantie- plannen doet men ongetwijfeld goed met dit boekje te raadplegen. OPHALEN HUISVUILNIS In verband met den Heme.vaarisdag zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden be diend, deze week plaat6 vinden op Zaterdag. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reinigings- en Onteoaettingsdienst DE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING WERD EEN SUCCES De slultingsavond Luchtbescherming is niet een zaak, welke gemakkelijk tot enthousiasme aanleiding kan geven. En toch heerschte er gisteravond in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal na afloop van de Tentoonstelling „Als hot om menschenlevens gaat....»" een enthousiaste stemming. Er was in den grooten kring van me dewerkers en medewerksters begrijpelij ke vreugde over het welslagen van de Tentoonstelling, blijkende niet alleen uit een druk bezoek, dat alle verwachtingen verre heeft overtroffen, maar ook uit de zeer aanzienlijke toename van het leden tal, dat in de afgeloopen week liefst ver zesvoudigd ia! Onder daverenden bijval deelde de voorzitter van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, de heer N. C. F. van Ginlcel mede, dat de expositie bezocht is door 10.923 betalende bezoekers ongeacht de eenige duizen den scholieren, militairen en politie agenten terwijl het ledental 3teeg van 325 tot 1944, een toename derhalve van 1619. De demonstratie op hèt Schuttersveld werd daarenboven door ruim 3500 beta lende bezoekers bijgewoond. Spr. bracht dank aan allen, die op eenige wijze tot dit succes hebben bijgedragen, in het bijzonder aan de heeren Lindenbergh en Kok, den eerste als organisator van het ge heel, den laatste, bijgestaan door den heer d. Horst, als den grooten bezielenden lei der der tentoonstelling, die in het belang der vereeniging een groot werk hebben tot stand gebracht. Ook wil spr. niet vergeten den heer van der Neut, die met inzet van al zijn krachten, nu eens de rondleiding dan eer de explicatie bij de film verzorgde. Voorts richtte spr. nog woorden van dank tot de militaire autoriteiten, de hoofden van de gemeentelijke diensten, in het bijzonder het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, commissaris Meyer, en roemde hij het voor treffelijke werk, dat de gemeentelijke dien sten Zaterdagmiddag op het Schuttersveld hebben laten zien, waarbij iedereen getroffen werd door de schitterende samenwerking. Tenslotte betuigde spr. den hoofdpropa gandist der Vereeniging, den heer Wyma, zijn erkentelijkheid voor alles, wat hij voor de afdeeling heeft gedaan en hij eindigde aldus: Aan het groote doe-1, dat onze vereeni ging nastreeft, zijn wij een heel eind nader gekomen en dit stemt ons tot groote dank baarheid. Ik hoop zeer, dat het vele werk, dat nog voor ons ligt, met denzelfden ijveren toewij ding zal worden volbracht en ik dank u nog maals recht hartelijk. (Applaus). Be voorzitter van het Tentoonstellings comité, de heer D. C. Kok, dankte vervolgens in de eerste plaats de instructeurs en instruc trices, die van vroeg tot laat in de weer zijn geweest en aan wier bereidwilligheid en groot enthousiasme het welslagen der expo sitie voor een niet gering deel te danken is. Achtereenvolgens richtte spr. zich daarna tot zijn mede-commissieledeii, in het bijzon der ir, Lindenbergh, die zich weer vele moei ten en opofferingen voor deze tentoonstel ling heeft getroost, den aanvankelijken secre taris, den heer de Bruijn en diens opvolger, den heer van der Horst en voorts tot de hee ren Bosboom, Oudshoorn en Spaanderman, de padvinders, die zoowel op het Schutters veld als in de zaal hun medewerking hebben verleend, de dames van het Informatiebu reau, inzonderheid de dames Stump el en de Haas, die zich zoo verdienstelijk hebben ge maakt bij de acquisitie en alle anderen, die hij niet allen bij name kan noemen. Spr. verheugt zich over de resultaten en vooral over de persoonlijke belangstelling, welke bij zoovelen is gewekt. Vele honder den verwachten in onze stad, dat wij iets voor hen zullen doen. Daarom is het noodig ons werk voort te zetten. Wat wij vooral noodig hebben zijn instructeurs, die bereid zijn in hun eigen woonwijk het hier aange vangen werk te vervolgen. Het ligt derhalve in de bedoeling binnen zeer afzienbaren tijd cursussen voor de opleiding tot instructeur in het leven te roepen en spr. vertrouwt, dat velen zich daarvoor zullen opgeven. Na afloop van deze met veel applaus en hoeraatjes ontvangen redevoeringen werd nog een tweetal films vertoond van de de monstraties op het Schuttersveld, waarvan er één, opgenomen door den heer Stumpel, door deze aan de afdeeling werd aangebo den. Men bleef daarna nog geruimen tijd in op perbeste stemming bijeen. Het was een geslaagd 6lot van een zéér ge slaagde actie, die stellig in hooge mate heeft bijgedragen tot verheldering van het inzicht, der Leicj,s^ie burgerij in de vele problemen, welke verband houden met de luchtbescher ming. Allen, die daaraan hebben medegewerkt, verdienen den dank der ingezetenen! herplaatsing öin een hoogere functie ïekenen, E. H. van Gaaien. Door zich in de finale te indien en zoodra de aard van hun arbeid spelen bereikte W. Ilouwaart een miooi re- zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat een -ultaat. herplaatsing gemotiveerd is te achten. F. H- van Gaaien speelde in de finale ver De jaarlijksohe toelage, welke de Maat- benedien zijn kunnen. In de tweede klasse schappij na het slagen voor een bepaald luiden de uitslagen als volgt: J. Remmers- door de Directie aangewezen technisch exa- waalD. Hoek 10; C. BotermansL, A. men toekent en welke dn verband met de Kreft 01. plaats gehad hebbende loonsverlagingen in- l Door deze laatste overwinning werd dertijd is verminderd, werd op de oorspron- Kreft winnaar in de tweede klasse, met de kelijke grootte teruggebracht. fraaie score 2y2 uit 3. Niet dan na feilen De Directeur verklaarde geen gegronde aanleiding aanwezig, om de wegwerkers, dienstdoende op matierieeltrei-nen en derge lijke van den weg- en bavenleidiingdienst, aan te stellen tot reserve-wagen voerders, welke laatstgenoemde functie beperkt moet blijven tot degenen, die invaillen voor het rijden van tramtreinen van den exploitatie dienst Toegestaan werd, dat die vergoeding we gens de zoogenaamde thuisblijf diensten voor den Voorwerker, evenals voor den Ploegbaas den Wegwerker, bepaald zal worden naar (Jen maatstaf van het desbetreffende loon. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDH B P&ats 26 Jr en P SJar- dün 22 'Jt C J de Heflden 25 jr en J M de Zwart 25 jr BEVALLEN: A de Roodev Muöen zn HM WUtsmaMeUer dr N Woutersv d Bent zn rcellsBoom dr A H de Tombev d Voort dr GA DekkerPrins zn D M reem—Tobé zn OVERLEDEN: A B'Jl cn. 55 jr L v Etsen Noord-Zuid-HoIIandsche Tramwegmaatschappij Gistermiddag had ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. N.V de driemaandclijksche bespreking tusschen de Directie en de Personeelorganisaties plaats. Nadat de Directeur eenige inlichtingen omtrent de iets gunstiger uitkomsten van het bedrijf over het jaar 1938 had verstrekt, werd aangevangen met de liesprekingen van de verschillende agenda-onderwerpen. Het eerst kwam ter sprake de jaarlijksche verlofregeling van het rijdend personeel, dat in verband met druk vervoer, in het bijzonder gedurende het eigenlijke zomer seizoen, zijn verlofdagen niet geheel naar 6'gen keuzo kan genieten. De ontworpen verlofregeling werd na het aanbrengen van eemige wijzigingen een verbetering geacht. Als die wijzigingen voor den dienst geen bezwaar blijken op te leveren, zal de gewij zigde verlofregeling worden ingevoerd. liet plaatsen van onderhouclslieden in een hoogere loongroep kon de Directeur niet toestaan, omdat daarvoor geen gegronde teimen aanwezig zijn; aooals reeds eerder toegezegd, kunnen de betrokkenen op een UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN AFNEMENDE WERKLOOSHEID Sinds 1936 met roim 30 pet. gedaald De werkloosheid te Alfen aan den Rijn is de laatste maanden vrij belang rijk gedaaJld. In sommige bedrijven en wij denken daarbij in de eerste plaats aan de scheepsnij verheid en de bouwvakken is een verheugende op leving merkbaar, waardoor tal van bonafide arbeiders, hetzij in onze ge meente dan wel elders in den lande weer in het bedrijfsleven konden wor den opgenomen. Hieronder volgt een overzicht van den stand sinds 1936. 6 Mei 1936: 590; 6 Mei 1937: 523 6 Mei 1938: 467; 6 Mei 1939: 404. Het aantal ingeschreven werkzoekenden dus sinds 1936 met 31H pet gedaald. JAARVERGADERING „CONCORDIA" Gisteravond werd een Ledenvergadering gehouden van de Vereen, tot instandhouding van het gebouw voor Chr. Belangen „Con cordia". Uit het financieel verslag bleek, dat de jaarrekening kon worden afgesloten met een batig saldo van ruim f 100. De heer B. Raaphorst werd als penning meester herkozen. HET CARILLON VOOR HET RAADHUIS Het comité dat zich ten doel stelt aan het Gemeentebestuur een electrisoh carillon aan te bieden voor den Raadhuistoren, kwam Maandagavond in de trouwzaal van het Raadhuis bijeen. Door den penningmeester werd verslag uitgebracht van de opbrengst vian de gehouden collecte, welke bleek te zijn SCO.—. Hoewel het comité zeer tevreden is ov< het bedrag dat de burgerij voor dit doel beschikbaar stelde, is het toch nog niet vol doende om tot aanschaffing van het carillon le kunnen overgaan. Mochten er dus nog inwoners zijn, die geen bezoek hebben gehad van een der le den van het comité, dan zullen event, git ten nog gaarne in ontvangst worden geno men. Het gaat nog om een bedrag v 200.—. A.-R. KIESVEREENIGING Vrijdagavond ■wordt in Concordia een v gadering gehouden van de Anti-Rev. Kles- orecniging. Jn deze vergadering zal de proeve van het Gemeenteprogram behan deld worden. HAZERSWOUDE OVERPLAATSING De heer W. B. Vermeulen, telegrafist bi] Ned. Spoorwegen alhier wordt als dienst doende chef overgeplaatst naar het station Waddinxveerx KOSTELOOZE INENTING Donderdag 1 Juni a.s. zal er gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. Men vervoege zich hiertoe des v.m. tusschen 9 en 10 uur ten huize van Dr. J. C. K. Zoete, en verzuime ntet het trouwboekje mede te brengen. DE WERKLOOSHEID Bij liet correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos geschreven 97 personen, waarvan 49 stei trekkeniden. Vergeleken met de vorige op gave is het aantal werkloozen met één, en dat der steuntrekkenden met 8 verminderd. HILLEGOM DOKTERSDIENST Deze dienst wordt imorgen waargenomen door Dr. Wijkmans. KATWIJK AAN ZEE TH. ADMIRAAL KAMPIOEN SCHAKEN VAN KATWIJK L. A. Kreft winnaar in de 2de klasse Donderdag j.l. werd in het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee de voorlaatste ronde ge speeld om het kampioenschap van Kat- De uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse: E. H. van GaaienW. Hou- waart 0—1: A- C. Berkhey Th. Admiraal YoVz. Dr. Bel infan te w "Door dit resultaat is Th. Admiraal, even als vorig jaar, wederom kampioen van Kat wijk geworden, zoodat de wisselbeker wc voor een jaar in zijn hezat is. De tweede prijs zal wel voor dr A. H. Be- linfante zijn, daar hij in de laatste ronde nog met wit moet eoelen tegen W Hou- waart, en in die partij de beste papieren heeft; ook remise is reeds voldoende. Dit resultaat van dr Belinfante is zeer goed. In de voorronde behaalde hij het maximum puntental, nl. 4 uit 4. In de finale verloor nij alleen van den kampioen- De derde prijs is vrij zeker voor A, Berkhev, die zich in dezon strijd heeft hij dit resultaat bereikt. Ook dezen Kampioen onze gelukwenschen. De tweede prijs werd behaald door J. Rcmimerswaal, een speler van de oude garde Het mocht Remmerswaal in de laat ste ronde gelukken den 2den prijs aan D. Hoek te ontfutselen, zoodat deze speler den derden prijs ontvangt. Ook Hoek kan op een reeks mooie partijen terugzien. In de voor ronde was bij het die Kreft zijn eenigen ne derlaag toebracht! C- Botermans werd in deze groep 4de. In de voorronde heeft ook hij zich geducht geweerd- in de finale was hij echter niet gelukkig. De prijsuitreiking zal vermoedelijk plaats hebben op Donderdag 1 Juni a.s. door den Burgemeester van Katwijk- Mr, W. J. Wol- dringh van der Hoop. KOUDEKERK AAN DEN RIJN GOEDKOOP, DUURKOOP Dezer dagen werd door A. de B. alhier, oor een zacht prijsje van een onbekende een eikenhouten roeiboot gekocht, waarop anderen jaloersch waren. Het duurde echter niet lang of het vermoeden werd gewettigd dat d. B. met dit „koopje" was bedrogen en dat de onbekende de boot had gehuurd on der Alphen a. d. Rijn om er op deze wijze een zacht winstje uit te slaan. Inplaats van een koopje zal het voor d. B. een schade- postje worden, want de Alphensche politie heeft reeds de boot in beslag genomen en is thans op zoek naar den onbekenden dader. C.H. JONGEREN Maandagavond 15 Mei vergaderde de Chr. Hist. Jongerengroep in de Koorzaal van de Ned. Herv. Kerk, onder voorzitterschap den heer E. A. Bloem. De heer P. van de Sterre behandelde het onderwerp: „Landverhuizing". Spr. belicht te dit onderwerp van verschillende zijden, speciaal met betrekking op de moeilijkheden en de nog zoo weinige mogelijkheden de hedendaag6Che emigratie. Na de pauze gaf J. Lekx nog een journa- LEIDERDORP AR. PROPAGANDACLUB Maandagavond kwam de propagandaclub onder leiding van voorzitter H. Roest, in het catechisatielokaal der Geref. Kerk bijeen. Mej. G. Meerburg behandelde het onder- erp: Bijbelonderwijs op de openbare school. Na een tijd, waarin de Bijbel steeds verder van de openbare school teruggedron gen werd, gaan er nu telkens weer stemmen op om het Bijbelonderwijs op de openbare school terug te doen keeren, om de toene mende ontkerstening van ons volk tegen te gaan. De inleidster noemde de argumenten, die hiervoor van verschillende zijden wor den aangegeven. Tenslotte gaf zij duidelijk het A.R. standpunt over deze kwestie aan, n.l. arfwijzend, omdat het niet de taak van de overheid is, om godsdienstondenvij's te geven. Alleen de bijzondere school kan de oplossing brengern Bij de daarna gehouden bestuursverkie zing werd in de plaats van den aftredenden voorzitter gekozen den heer A. de Koning. Tevens werden als nieuwe bestuursleden ge kozen mej. G. Meerburg en de heer L. Rasser. GEMEENTERAADSVERKIEZING olgorde der lijsten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing is bepaald als volgt: 1. A.R., 2. C.H., 3. R.K., 4. SDAP, 5. Gem. Belangen. LUCHTBESCHERMING Het Bestuur der Luchtbescherming ver gaderde onder voorzitterschap van den heer L. C. Snel. Besloten werd. door bemiddeling van het hoofdbestuur een propaganda-actie te ontwikkelen en geheel Leiderdorp mobiel (lid) te maken, met het doel: zelfbescher ming propageeren en opvoeding van 't in dividu tot een hooger moreel weerstandsver mogen. D«?i ledenwinst gaat prachtig. Eén dame bracht tien nieuwe leden aan! Leiderdorp: vooruit, pak aan. Geeft U op als lid (nu!). Secretariaat Berkenkade 16. LISSE Gemeenteraad Onder Voorzitterschap van burgemeester Jhr. Mr. van Ryckevorsel kwam de Raad der gemeente Maandagavond in openbare zitting bijeen. Afwezig was de heer Knetscfi. De agenda werd hierna afgehandeld met bekwamen spoed. Als eerste punt kwam aan de orde opnieuw vaststelling wegens enkele administratieve wijzigingen van de Veldwachtersverordening en de beheersch- verordening der bedrijven. Bij laatstge noemde merkte de heer van Kesteren op, dat hij de afschrijvingen wel wat zwaarder wilde maken. De heer Schraraa zag gaarne dat de tarieven verlaagd wer den nu de afschrijvingen verlaagd zullen worden. Winst maken is niet het doel der Gemeentebedrij ven. De Voorzitter merkte op, dat de winst niet exhorbitant is te noemen en met dezen winst de gasprijs moeilijk is te ver lagen, wil het tenminste van eenige bclee- kenis zijn. Betreffende de afschrijvingen merkte de heer King ma, lid der Gas- commissie op, dat dit volgens vastgestelde regelen is, waarna men hiermee accoord ging. Goedgekeurd werd de overdracht van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet van den heer \y. Mohlmann aan den heer B. Schaap. Voor extra hulp aan werkloozen, hetgeen bestemd is voor de z.g. extra-bedeeling welke telkenjare in het najaar gehouden wordt, werd een bedrag van f 2 per werk- looze naar e«n gemiddelde van 261 uit de Gemeentekas beschikbaar gesteld, waarbij dan een percentage van Rijkswege gevoegd wordt; voor de B.-boeren en B.-tuinders werd f 1 per persoon gevoteerd. Medegedeeld werd dat het uitbreidings plan der Gemeente gewijzigd zal worden en dat een commissie hiervoor is benoemd die de zaak in studie heeft genomen. Reeds is een program samen gesteld. De heer Boot vroeg, of de belangheb- u!in kennis zullen worden Radiodistributiebedrijf Gemeentelijk WOENSDAG 17 MEI Programma 3: 8 Keulen. 1020 Parus R.. 10.40 Radio PTT N., 12.20 Brussel Fr., 1.20 Brussel VI.. 2.20 Keulen. 3.20 Droiwioh. 3.40 Parijs R., 20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 6.50 Brussel VU .05 Brussel Fr., 7.20 Brussel VI., 7.50 Keulen, .35 Brussel Fr.. S.50 Keulen, 10.20 Parijs Radio. Programma 4: 8— Brussel VI. 9,20 GRD of iv„ 10.35 Londen R., 12.10 Droltwich, 1.20 Lon den R. 1.35 Parijs R., 2.20 Londen R-, 4.20 Droit i 6 35 Parijs R., 7.Droitwich. 8.05 Londen f.35 Droitwich, 10.20 Brussel VI., 10.30 Droit DONDERDAG 18 MEI mma 3: S.Keulen, 8.20 Radio PTT N., 3 5ii Parte R-. 10.20 Brussel VI.. 11.— Parijs R-, 50 Brussel Fr., 12.50 Brussel VI., 2.20 Brussel 2.35 Brussel VI., -1.20 Keulen, 5.05 Brussel VI.' C.05 Radio PTT N. C.20 Londen R.. 7.20 Brus iel VI.. 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 8.50 Straatg burg of dlv. 9.50 Parijs R., 11.05 Keulen. Programma 4: 8Brussel VU 10.05 Radiio FTT N„ 10.35 Londen R.. 12.50 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 3.35 Droitwich, 5.05 Londen R.. 5.20 Droitwich, G.35 Brussel Fr., 7.Droitwich. 8.-— Londen R-, 8.35 Droitwich, 9.40 Londen R., 10.20 Droitwich. VRIJDAG 19 MEI mma 3: 8.Keulen, 10.20 Parijs Radio, Ho PTT N., 12.20 Brussel VI., 2.20 Keu len, 3.20 Londen Reg., 5-20 Brussel Fr., 6.20 Brua ■1 VI., 7.35 Keulen 8j30 Brussel Fr., 9.20 Drodt- lch. 9.35 Brussel Fr., 10.20 Brussel VI-, 10.30 rupsel Fr., 10.55 Keulen (Lelpalg). Programma 4: 8. —Brussel VI.. 9.20 Parijs IL, 9.30 Radio PTT N., 9.50 diversen, 10.35 Londen R„ 2 45 Droitwich, 3.05 Parijs R.. 4.05 diversen, 4.15 Droitwich, 7.05 Londen R., 1.20 Droitwich, rsen, 8-20 GRD of div., 10.05 Droitwich Agenda Donderdag 18 en Vrijdag 19 Mei. Siadsge* hoorzaal. Zangconcours Ring Leiden en Om streken van Qhr. Zangvereenigingen. Zaterdag 20 Mei. 't Schuttershof, 7.30 uur. Voordrachtsoefening leerlingen Leidsch Mu< ziek-lyceum. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waaigenomen door de doctoren Ber* tel, de GraaJ'f, de Jager en Renaud. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegsf geest wordt waargenomen door Dr, Leem* huis- telef. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Woensdag 17 Mei a.s. waargenomen door da apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooi* gracht 48, telef. 1060 en Du Croix, Rapen* burg j), telef. 807. Van Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) tot en met Vrijdag 19 Mei a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en apoth. Boekwijt, Breestraat 74, telef. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche 'Apofhee& Wiilhelm/inaipark 8, telef, 274. född- ycrtt even iasie. PETER JACKSCIv I VIRGINIA CIGARETTES U High grade English Import 1© tor 17/iets. 2© f'©r 35 ets. (Reel.), benden hierva ----- -wedstrijd, ■an zijn beste zijde heeft doen kennen. Hij Posteld. was n.l. de eenige speler, die kans zag den De Voorzitter deelde mede dat van kampioen een nederlaag toe te brengen, de voorgenomen wijziging kennis zal wor- n-1, in de voorronde- Zijn derden prijs heeft den gegeven in de plaatselijke bladen, doch bij dan oodc zeker verdiend. dat een verzoek om bezwaren in te brengen De strijd om de 4de en 5de plaats zal dus niet zal worden gepubliceerd, waaruit men uitgevochten worden door W. Houwaart en dus gevoegelijk vernemen kan, dat werke lijke bezwaren tegen de hoofdlijnen der uitbreidingsplannen ter kennis van da Commissie kunnen worden gebracht, waar bij men echter wel in oogenschouw dient ta nemen, dat men ten eenenmale niet kan! ingaan op allerlei bezwaren van onderge schikt belang, omdat dan ieder wel wat zou hebben te verzoeken. Het gaat om de groote lijnen. Van een aantal middenstanders was een verzoek ingekomen om maatregelen te nemen om het venten in deze gemeente tegen te gaan, aangezien de middenstand zich hierdoor gedupeerd gevoelt. Door B, en W. werd geadviseerd om dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, daar da categorie van de kleine venters (negotie- menschen) reeds vallen onder de politie* verordening. Dan blijft er een groep men- schen over (bijv. vischventers) die reeds lange jaren in deze gemeente vaste klanten bedienen en voorts een groep die zoo bijv, drie of viermaal per jiaar met een bepaald artikel op het dorp komen venten (bijv. met een vrachtauto spinazie, bloeijikool. borstel* waren, enz.) en door extra lage prijzen hud waren aan den man brengen. Tegen da laatsten zou dan wat te doen zijn, doch dat komt weer zoo weinig voor, dat het van weinig belang geacht kan worden, hier tegen maatregelen te nemen, aldus de Voor* zitter. De heer Tibboel wijst er op. dat da Middenstand toch inderdaad schade onder* vindt door het venten en de negotiemen- schen het de huisvrouwen vaak zeer lastig u:aken en wil iets doen tegen het toenemen van het venten met allerlei waar. Als de politieverordening dit regelt, laat er dan ook strenger de hand aan gehouden wor dt n. Veel venten is eigenlijk niet meer dari be- elarij. Dé heer Kingma wil alle vergunningen laten betalen en voelt ook wel cenig nadeel voor den middenstand. Na een toelichting van Weth. Warmerdam werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen en deze ^aak aan den georganiseerden Miudenstand in bespreking te geven, welke, dan met een advies bij B. en W. kan komien. Het punt Hondenbelasting heeft in den! Raad al menig keer een punt van bespre king uitgemaakt. Ook thans ontspon zich weer een gezellige discussie over den hond aan den band of los langfc den weg hetgeen tot gevolg had, dat besloten werd de zaak te laten zooals die was. Het schijnt een ge makkelijke zaak, doch een juiste scheidslijn te trekken tusschen een „hond" voor plezier" en een „Waakhond" is zeer moei* lijk. Dc bestaande verordening werd dus niet op voorstel van den heer Knetsch gewijzigd en er zal een on.herscheid gehou* den worden in de belasting op honden die vastgehouden worden op het erf en honden die ook op den weg mogen komen en dus als luxe hond beschouwd worden, al moeten deze aan den band loopen. De honden voor gel ide van blinden zullen niet belast De nieuwe slraat tusschen de Kanaal straat bij De Heul naar de richting van de Pri..sessenstradi werd gedoopt als Beatrix* straat, aange/.ien alle straten in deze om geving ntaar het Kon. Huis genaamd zijn. Ook het verlengde gedeelte van de bestaan de F rinsessenstraat zal dan de naam van Lea rix-straat uragen, aangezien deze dan een geheel za! vormen. De onderwijs vei gneding over het jaar 1935 vc»d vastgesteld, b'o heer Segers vroeg of dit eltijd zooveel jaar later moet gebeuren. Opgtmerkt we.d, dat de nieuwe wet hierin vpn-r dering brengt. Het belangrijkst» punt der agenda was wel de verbouwing en restauratie van da

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6