kdDJ) Mêc HqgUgg*» ROND? marm WERK m W K JONKHEID MAANDAG 15 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK Mussolini gematigd De Duce van het Italiaansch Imperium heeft tijdens het weekend een bezoek ge bracht aan Turijn en in deze stad voor een groote menigte een rede uitgesproken, waarin hij andermaal „den vredswil" der as-mogendheden nadrukkelijk heeft onder streept Er zijn, zoo zeidc hij woordelijk, op 't oogenblik in Europa geen vraagstuk ken van zulk een omvang en scherpte, dat zij tot een oorlog moeten leiden Wel zijn er knoopen in de Europeesclie politiek, die ontward moeten worden, doch dat kan ge beuren, zonder dat het zwaard er aan te pas behoeft te komen. Hiermede geeft de Duce duidelijk te kennen, dat hij de zaken niet op de spits meent te kunnen drijven. 1-Iij laat ruimte over voor overleg, zelfs in het netelige probleem Danzig, dat de ge moederen in Europa den laateten tijd zoo zeer verontrust. Onwillekeurig rijst hier wederom de gedachte, dat Mussolini gaar ne een bemiddelende rol zou willen spe len, wanneer hem daartoe de gelegenheid zou worden geboden. Men weet intussohen, dat de Polen op dezen (partijdigen) be middelaar niet bijster zijn gesteld. Het ac- coord van München, dat zoo droeve erva ringen opleverde, ligt nog te kort achter ons, dan dat men zioh wederom aan een dergelijk experiment zou wagen. Een tweede punt, dat in Mussolini's rede 'de aandacht trekt, is de opmerking, dat bi] nu voorgoed een einde wil maken aan de geruchten, dat. een breuk in de as tot dc mogelijkheden behoorde. „Wij zullen met Duitschland opmarcheeren", riep hij uit, „om Europa den rechtvaardigen vrede te geven, die de wensch is van alle volke ren". Tegelijkertijd kondigde hij aan, dat het militaire en politieke verdrag met Duitschland nog vóór het eind van deze maand zou worden onderteekend. Hc-t valt te verstaan, dat deze laatste mededeeling vooral bii onze Oosterburen met groote vol doening is ontvangen. Want ondanks alle hechtheid van de as, was men er te Ber lijn j.l. Zaterdag nog allerminst gerust op, dat alles zoo vlot zou verloopen, als Mus solini thans te kennen geeft! In doorgaans goed ingelichte kringen te Berlijn had men nl. vernomen, dat de on derhandelingen met moeilijkheden zouden gepaard gaan. Het teere puntje waarop het aankwam, zou de verdeel! ng van de in- vloedssfeeren op den Balkan zijn Italië zou te Berlijn sterk den nadruk hebben gelegd op zijn bijzondere belangen in Hon garije en Zuid-Slavië, al zou het niet di rect zijn politieke voorrang in die landen als conditio sine qua non hebben gesteld. Onder deze omstandigheden zou men te Berlijn niet verrast zijn geweest als de onderhandelingen nog gcruimen tijd had den geduurd. Dat intussohen het verdrag nog deze maand wordt onderteekend, wijst uit, dat de 6pilmogendheden het wensohe- lijk vinden te beschikken over een nieuwe „reserve aan kracht", hetgeen echter in het kamp der democratieën, waar men zich sinds enkele maanden op het ergste voor bereidt, geen indruk meer maakt, Al verklaarde Mussolini aan het eind van zijn rede, dat „alle doelen zullen worden bereikt" men kan zijn rede allerminst oor logszuchtig noemen. Het meest merkwaar dige is wel, dat, gelijk het Fransclie blad „Intransigeanf' terecht opmerkt, dat de Ita- liaansche regeeringsahef met geen woord heeft gezinspeeld op de eischen, die het vorige jaar aan Frankrijk werden gesteld. Wel weerklonken kreten „Corsica, Nice, Tu nis", doch Mussolini wist op meesterlijke wijze de aandacht van zijn publiek af te leiden door te zinspelen op de „fanta sieën van de Fransche kamer-strategon, die meer.en, dat een militaire wandeling door de Po-vlakte tot de mogelijkheden zou den behooren". De oplossing van de Europeesche vraag stukken is door de rede van den Duce uiteraard momenteel geen stap nader ge bracht. Doch gezien de geleidelijke ont spanning, die den laatsten tijd is inge treden, stemmen de uitlatingen van Mus solini hoopvol voor de toekomst. Dc deur voor onderhandelingen is niet gesloten. KATTENBROOD met vlees of met vis, Is het voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER (Reel) HONGARIJE'S BUITEN- LANDSCHE BETREKKINGEN Polen en de as-mogendheden zijn vrienden Rede van minister Csaky De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken Csaky heeft gistermiddag te Boedapest een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Hongarije zoo noodlg met geweld zijn onafhankelijkheid en zijn integriteit zou verdedigen, zoo er een volk mocht zijn, dat dwaas -genoeg was om het te bedreigen. Voortgaande zeide Csaky: Daar ik de vree^fcame bedoelingen van Duitschland ken. Wil ik slechts noode nogmaals verkla ren, dat het bevriende rijk de Hongaarsche grens als heilig beschouwt. En, zoo voegde de minister eraan toe, rijkskanselier Hitler is niet gewoon, met zijn woord te spelen. Vervolgens sprekende over de belangen, die Hongarije met de spilmogendheden ver binden, zeide spr.: Onze wegen zijn in tal van opzichten gelijk. In verband met het volgen van dezen gemeenschappelijken weg vragen wij niets en behoeven wij niet aan buitenlandsche deuren te kloppen. Geschenken zijn niets waard en niets is duurzaam dan onze eigen plannen, die wij met eigen hand e* hart venvezenlijken. Ten aanzien van de bevriende landen zeide Csaky: Onder vrienden versta ik in de eer ste plaats d£ spilmogendheden, op welker beproefden steun wij kunnen rekenen. Tot hen reken ik ook Polen, dat ik mijn oprechte wenschen zend, opdat het den weg moge vinden van de ont wikkeling van de macht en den vrede, met waarborging van de nationale eer. Csaky sprak verder den wensch uit, dat met geduld en volharding vriendschappe lijke betrekkingen met Joego-Slavië zouden worden geschapen en dat er een tijdperk van ontspanning, of zelfs van begrip in de betrekkingen met Roemenië zou komen. Tenslotte verklaarde Csaky, dat het de eensgezinde wensch van het Hongaarsche volk is, cultureele en economische betrek kingen aan te kweeken met de groote mo gendheden in West-Europa, die. naar hij zeide, veel aan den toestand in Midden- Europa kunnen verbeteren. Het Engelsch-Turksch accoord Voldoening in Polen De Poolsche bladen hebben het bericht over het tusschen Engeland en Turkije sloten accoord met groote voldoening ont vangen. Zij zien hierin voor de Middelland- sche Zee de pendant van het accoord tus- chen Engeland en Polen. De dijk tegen elke territoriale wijziging en tegen de neiging tot hegemonie van sommige landen, schrijft de „Express Poranny" wordt met oen dag sterker. Het accoord met Turkije zal ook den weerstand op den Balkan versterken, welke niet meer de graanschuur van Duitsoh land kan worden. Het accoord, zegt de „Wieczor Warzawski" is de bekroning van het vreedzame reorganisatiewerk in Europa. De Indruk in Dnltschland De „Deutsche Dipl. Pol. Korr." schrijft, dat Turkije besloten heeft den veiligen bo dem van strikte neutraliteit te verlaten en zich op een weg te begeven, welke haar te genstellingen kan bezorgen. In plaats van zich te bezinnen op haar gezonde solidari teit met 't Europeesche Zuid-Oosten, schijnt Turkije op weg te zijn 't bruggehoofd te wor den voor vreemde agressieve en hegemoniale wenschen tegen dit gebied. Zij doet daardoor mee aan spanningen, waarvoor zij dan mede de verantwoording moet dragen. Amerikaansche uitgever ontvoerd Er goed afgekomen De Amerikaansche uitgever Palmer Putman, de echtgenoot van de omgeko men aviatrice Amelia Earhart, die Zater dagnacht uit zijn woning te Los Angeles verdwenen was, is 's morgens door de poli tie teruggevonden in een in aanbouw zijnd huis te Bakersfield op 100 kilometer van Los Angeles. Hij was gebonden. Volgens zijn verklaringen is hij ontvoerd door twee mannen die Duitsch spraken en van hem wilden weten, wie de schrijver was van het boek „De man, die Hitier doodde", dat door Putman is uitgegeven. Hij slaagde er in, hen er van te overtuigen, dat hij den naam van den schrijver niet kende. Het is bekend, dat Putman onlangs een brief heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, indien hij de publica tie van het boek niet zou staken. Die brief was geteekend: „De nazi's van Los Ange les, heil". Putman verklaarde, dat de ont voerders hem 's middags in zijtn garage hadden verrast, zij lieten hem in een auto slappen en reden weg. Zij hadden hem niet mishandeld. Tijdens zijn bezoek aan Italië woonde Prins Paul van Joego-Slavië te Napels een vlootschouw bij. Rechts Kroonprins Umberto van Italië. De Poolsch-Duitsche „panning Pastoor uit Duitschland uitgewezen OLSZTYN Oost-Pruisen), 15 Mei. De Pool sche pastoor van Krasnoleka, SochaczewskJ, heeft order gekregen binnen vier dagen Duitschland te verlaten. Deze uitwijzing heeft onder de bevolking groote verontwaar diging gewekt. Bladen in beslag genomen De Zaterdag te Danzig aangekomen Pool- sch»; dagbladen, waaronder de Gazette Polska iin wederom op groote schaal in beslag ge komen. Naar een Poolschen boekwinkel is met steenen gegooid. Voor de landsverdediging! De gemeenteraad van M y s 11 w i c k, In Poolsch Silezië, heeft besloten 1700 kilo gram brons aan te bieden aan het fonds voor de landsverdediging. Dit brons is af komstig van de standbeelden van de Duit- sche keizers Wilhelm 1 en Fréderik III, welke op pleinen van deze stad hebben g*s- Incident in de Dobroedsja 22 Bulgaren gedood? De Bulgaarsche regeering heeft haar ge zant te Bóekarest opgedragen bij de Roe- meensche regeering te protesteeren in ver band met een incident, dat zich onlangs zou hebben voorgedaan in de Dobroedsja, waar bij 22 Bulgaren om het leven zouden zijn gekomen. Volgens het Boemeensche agentschap Rador zijn de berichten dienaangaande overdreven. De werkelijkheid zou zich als volgt hebben toegedragen: De vorige week werd ir Zamfiresco, di recteur van een vliegtuigenfabriek, die zich naar een bezitting in de Dobroedsja begaf met generaal Fotesco en 11 personen, bij Belitza aangevallen door een twintigtal bandieten, die hen mishandelden en hun kostbaarheden stalen, waarna zij de vlucht namen, na de telegraafdraden te hebben doorgesneden. Het was de derde maal, dat Zamfiresco werd overvallen. Gendarmes ar resteerden de schuldigen, die allen in Be litza woonden en die een volledige beken tenis aflegden. De meesten hunner waren van Bulgaarsche afkomst, sommigen waren, Roemenen. Toen de bandieten werden over gebracht naar de noofdstad om overgele verd te worden aan de gerechtelijke auto riteiten, boden zij verzet. Tijdens de ont- stane vechtpartij moesten de gendarmes van hun vuurwapens gebruik maken: eenige bandieten ontvluchtten, andere, o.w een Roemeen, werden gedood. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat de gendarmes gebruik hadden gemaakt van hun wettig zelfverdedigingsrecht. DE REIS VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR „Empress 0f Australia" heeft vertraging Bezoek aan Canada met een dag bekort De „Empress of Australia", aan boord waan-an zich het Britsche koningspaar bevindt, heeft tengevolge van zware mist aanzienlijke vertraging. Het schip, dat van daag te Quebec moest aankomen, zal daar niet vóór Dinsdag arriveeren. Zaterdagnacht ochtend heeft het schip beurtelings gevaren en stilgelegen, 's Nachts werd slechts 20 mijl afgelegd! In verband met de vertraging, die het schip ondervindt tijdens den overtocht deelt de Camadeesche Minister-President mede, dat het bezoek van den Koning en Koningin in plaats van de vastgestelde vier dagen tot drie dagen bekort zal worden. De interdepartementeele regeeringscom- missie, welke de schikkingen voor de reis van het Koingspaar treft, is nu bezig de ver anderingen te bestudeeren, welke in de rondreis moeten worden aangebracht, we gens de vertraging, welke de „Empress of Australia" ondervindt.In Ottawa werd g'ster officieel bekend gemaakt, dat het schip niet op het vastgestelde tijdstip zal aankomen. Ijsbergen Een speciale verslaggever aan boord van de „Empress of Australia" meldt de volgen de bijzonderheden over de reis: „Terwijl wij langzaam vooruit voeren, za gen wij, toen de mist een oogenblik optrok, op ongeveer een kwart mijl den grootsten ijsberg van de reis. In de afgeloopen dagen is de mist soms zoo dicht geweest, dat men vanaf het promenadedek het water niet kon Twee maal zijn de machines op achteruit gezet: eerst, omdat recht vooruit een ijsberg werd gezien en daarna, omdat aan stuur boord een geheel ijsveld dreef. Een schip, dat zioh dicht in de nabijheid bevond, hoe wel wij het niet konden zien. vroeg onze positie om zijn eigen positie vast te kunnen stellen. De opvarenden van dit schip had den gedurende vier dagen niets kunnen Toen de ijsgordel gepasseerd was. aldus de speciale correspondent van Reuter, voe ren wij full speed door en maakten des middags goede vorderingen hij helder weer. De Koning en de Koningin toonden zich bezorgd om de lasten, die de ontstane ver traging in Canada zal veroorzaken. Het is waarschijnlijk, dat het schip niet voor Woensdag in Quebec zal zijn tenge volge van den mist onderweg, zoodat het twee dagen over tijd zal zijn. De Engelsche vliegtuigproductie Binnenkort meer dan 1000 per maand Volgens de „Evening Standard" zal de maandelijksche vliegtuigproductie in En- land over zes weken de duizend overschrij den. Dit getal van 1000 per maand wordt, aldus het blad, beschouwd als 't maximum van cle productie, die de Duitsche industrie kan bereiken, het Britsche cijfer zal echter snel blijven stijgen en het staat vast, dat vóór het einde van den zomer de meerder heidsmarge van de Duitsche luchtmacht verdwenen zal zijn Aan het einde vas het jaar zou de Britsche luchtmacht sterker dan de Duitsche kunnen zijn. De ellende in China De directeur van den Chineeschen natio- nalen geeondheidsdienst, Jen-Foe-Tsjing, heeft medegedeeld, dat tengevolge van de Japansche luchtaanvallen op Tsjoengking op 3 en 4 Mei 5000 burgers zijn omgekomen en 2000 gewond. 2400 gebouwen zijn ver woest Vijftig millioen menschen in China heb ben naar andere streken moeten vluchten. 16 millioen van hen zijn van alles beroofd en moeten door den staat onderhouden wor- Tsjang-Kai-Sjek heeft de teeJt van opium in de Zuid-Westelijke provincies verboden. SALLAN Dl A LAKVERF OOK ^/^Tpbopuct SALL ANDI A GLASEM AILLE (Synthetische lak) ED. SCHAEPMAN Co zwolle eindhoven den haag (RecIJ waarom 1. Omdat U aan de typische hart vorm onmiddellijk kunt zien, dat U werkelijk de geneeskrachtige Mljnhardt cachets krijgt. 2. Omdat deze vorm voorkomt, dat het cachet op de tong blijft lig gen en het inslikken dus gemak kelijker is. HARTJES verdrijven alle pijn! DE BRUG BIJ H.-I.-AMBACHT De Rijkswaterstaat heeft het vervaardigen, leveren en bedrijfswaardig opstellen van het beweegbare gedeelte van de brug voor ge woon verkeer over de Noord bij H.-I.-Am bacht opgedragen aan N.V. Werf Gusto v.h. firma A. F. Smulders, te Schiedam en haar onderaamreemster voor f 222.998. HET JULIANAKANAAL Het verlengen van de voorhaven Juliianakanaai en het voltooien van de bocht- afsnijding van de rivier de Maas bij Vessem is gegund aan A. Kraaijeveld Pzn. te Slie- drecht voor f 98.400. RIJKSWEG ONDER KAPELLE Het maken van verhardingen van cement- beton, klinkers en tegels op gedeelte Rijks weg onder Kapelle en Kloetinge is gegund aan J. Hjarinigiman, te Colijnsplaat, voor f 135.000. DE TUNNELTRAVERSE TE ROTTERDAM Het Gemeentebestuur van Rottendam zal op Woensdag 31 Mei a.s. in een der lokalen van ,'het voormalig Raadhuis aan dë Hoog straat, ingang aan dé Stadbuissteèg nol aanbesteden het maken vam een gedeelte van de tunneltraverse op den Rechter- Maasoever, gelegen in 'den Nieuwe Binnen- weg en de Maflbene^erTa anen 's-Gra ven- diijkwal en bestaande uit onderdoor,gangen in open gedeelte tusschen de onderdoorgan gen en aan de onderdoorgangen aansluitende opritten, bestaande grootendeels uit werken in gewapend beton. HET ZUIDER EKENHUIS TE ROTTERDAM Het Gemeentebestuur van Rotterdam zal op Woensdag 24 Mei as. aanbesteden in der lokalen van het voormalig Raadhuis de Hoogstraat, ingang aan de Stadhudssteeg no. 1: het maken van den tuinaanleg, de be strating. de rioleering, de hoofdleidingen voor gas- en water, de enz., benevens het aanbrengen van kabels voor sterk- en zwakstroom, een en ander met bijkomende werken op het terrein om ei tusschen de gebouwen van het Zuider-Zie- aa den Groenen Hilleddjk te Rot terdam. M. KRO-TJItr«n- 5.10 Hino. 8.00—9.15 Grun.niu. ar.) 10.00 Gram.niuxlek* 1.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berlch- ten. 12.15 KRO-Orkest (1.001 20 Gram.rou.. ziek). 2.00 Vrouwenuurtje). 3.00 Modecur sus. 4.00 Gram.muziek. 4.05 ..Wat beteekent Rudolf Steiner-s anthroposophle voor de moderne menschheid?*1 causerie. 4.20 uug Gram muziek. 4.25 Causerie ,.Vlvlaectle-be- strijding ten dienste van mensch en dier". 6.10 KRO-Melodlslen en soUet <5 45—6.05 Felicitaties). «.36 Berichten, Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Portugal. 7.35 Gram.muziek. 8.00 Ber. ANP. mededeellngen. 8.15 KRO-Symphonle- orkest en solist. (9.00—9.15 Gram.muziek). 10.05 Gr.muzlek. 10.10 Harry Polah en zijn Hongaarsch Orkest. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Boys en soliste. In de pauze: Gram. muziek. 11.2012.00 Gram muziek. ILVERSUM II. 301.8 M. AVIlO-Ultaendlng* 8.00 Orgelspel. 8.15 Ber. 8.17 Gram.muziek, 10.00 Morgenwijding. 111.15 Gram.muzlek, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.muziek, 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Huishoudelijke wenken.. 11.36 Omroeporkest. 12.16 Berloh* ten. 12,17 Gram.muziek. 1.16 Omroeporkest. 2.00 Zang mei- pianobegeleiding. 2.20 uug PianovoordTacht. 2.45 Knipcursus. 8.45 Be richten. Hierna: Het Sylve.«tre-Trlo. 4.80 o. Kinderkoorzang. 6.00 Kinderhalfuur. 6.80 Omroeporkest. 6.15 De Twllight-Serenader» (Om 6.25 Ber.) 7.00 Orgelspel en zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Ber. ANP. Radiojournaal Mededeellngen. 8.25 Gram.muziek. 8.30 uur Bonte Dinsdagavondtreln. 10.00 Radiotoo- neel. 10.25 DIsconieuws. 11.00 Berichten ANP Hierna: Leden van de AVRO-Dance-Band. 11.40—12.00 Orgelspel, (opn.) DROITWICIÏ 1500 JVI. 12.20 Orgel. 1.60 Kwintet Orgel. 4.35 Pianoduetten. 4.50 Zangers, :0 Plano. 6.05 Reportage. 6.45 Causerie. RADIO—PARIS 1648 M. 12.86 Zang. 1.25 Or kest. 2.35 Cello. 8.35 Zang. 3.60 ViooL 4.80 6.35 Viool en plano. 7.80 Orkest. 8.50 Rat iel.. 10.35 Kamermu. E1I.KX 456 M. 8.60 Orkest. 12.20 Orkest. 3.80 Concert 4.20 Orkest en soliste. 5.50 Koor, solisten en spreker. 6.50 Trio. 7.30 Concert 8.20 Vrooltfk Programma. 10.65 Orkeet. HUSSEL 522 en 484 M. 82 2 Mi 12.50 en 1.80 Orkest. 8.50 Radiotooneel. 484 Mi 12.50 en 1.30 Orkest 6.35 Fluit. 8.20 Dagbladoverzicht 8.50 Orkeet. 9.20 Koor i DE AFSLUITDIJK De Dienst der Zuiderzeewerken heeft het wijzigen van de verharding van den weg over den afsluitdijk WieringenFriesland t'isschen de dijkstalen 17 en 19 gegund aan de Mij. wegenbouw N.V. Utrecht voor f 51.450 met gebruik van Nederl. grind- en steenslag. SCHAAKRUBRIEK De internationale zeskamp beëindigd Eawe, Flohr en Szabo eindigen gelijk AMSTERDAM, 15 Mei. De uitslagen van de partijen, welke heden voor de vierde en vijfde ronde van den internationalen zes kamp zijn gespeeld, luiden: FonteinLandau Vz'y CortleverDr Euwe y2~y2\ Flohr— Szabo y2y2; SzaboFontein 1—0; Dr M. Euwe—Flohr 1—0; Landau—Cortlever 0—1. De eindstand luidt thans: 1, 2 en 3 Dr M. Euwe, S. Flohr en L. Szabo ieder 3y2 punt; 4, 5 en 6 Landau, J. H. C. Fontein en N. Cortlever. allen 1 y2 punt. aC-uini^^ faSty J/ *- s rtrs)l(5ffi3j-|=? 17) „Naar mijn bescheiden en weinig beteekenende meening zelfs zeer goed." „Blijf nu eens ernstig", zegt papa, een beetje kriebelig. „Ik ben ernstig, vadertje, ik ben altijd ernstig. U bent het alleen, als u over zaken praat. Ik meen het ten volle. Ongemerkt heeft hij de dingen, die wat verslapt en inge zakt waren, weer opgehaald. Alles loopt perfect en hij houdt er de hand aan en zorgt, dat het zoo blijft." Zoo iemand kan papa gebruiken. Op kantoor en vooral op het oogenblik in de fabriek. „We zullen het nog maar even zoo iaten en inmiddels uitkijken," zegt hij tactisch. Een week later, als Aat aan zijn bureau zit, komt Arnold hem roepen. „Komt u even binnen?" De oude heer doet joviaal. „Ga zitten, Walle." Hij zelf zet zich heel op zijn gemak en begint: „Mijn zoon en ik hebben een en ander samen besproken, maar tot een beslissing zijn we niet gekomen. We moeten na tuurlijk wej iemand hebben, aan wien we procuratie ver- leenen. h£aar c^t loopt nog even. Voorloopig moet jij nog tnaar „Goed mijnheer." „Maar nu heb ik intusschen wat anders. Een tijdje ge leden heb je in de fabriek eenige gegevens voor mij ver zameld. Die gegevens waren goed. We achten het nood zakelijk, de productie te vefhoogen, maar wilden eerst de mogelijkheid kennen. Op grond van jouw gegevens kregen we de overtuiging, dat die mogelijkheid bestond. Die over tuiging hebben we nog. En toch vlot het niet. We hebben de werkbazen er over aangesproken, maar die zeggen, er niets aan te kunnen doen. Wij echter gelooven dat de oor zaak ergens anders zit, doch weten niet waar. Tracht nu volgende week die oorzaak voor ons te ontdekken." Met die opdracht gaat Aat naar huis, een nieuwe op dracht en heel wat moeilijker dan de vorige. Hoe moet hij dat aanpakken? Niet stilzwijgend spioneeren zooals den vorigen keer. Dat kan niet, dat loopt te veel in 't oog, ze wantrouwen hem toch al. En wat zullen voor hem de ge volgen zijn? Wat heeft de directeur eigenlijk gezegd over zijn tijdelijke functie? Dat het voorloopig maar zoo blijven moet. Zit daar een belofte in ?Voorloopig tijdelijke blijven. Op welk woord legde hij den nadruk? Dat weet hij zich werkelijk niet meer te herinneren. Hoe was het ook weer? Hij zit zich boos te maken op zichzelf, omdat hij het niet meer weet en verwijt zich, dat hij daar niet beter op gelet heeft. Maar nu de opdracht zelf. Daarvoor maakt hij zijn plan gereed. Hij zal openlijk praten. Eerst met de werk bazen; zoo noodig, ook met de anderen. 's Maandags begint hij met den loopenden band. „Hoe gaat het met het werk?" vraagt hij den baas. „Zoo'n gangetje, meneer." D* baad loopt zees langzaam* iets yJugger dan vroeger, maar het verschil is bijna niet te zien. „De band loopt toch niet te snel?" De man maakt een bedachtzaam twijfelgebaar met het hoofd en schouders en antwoordt: „Voor sommigen wel". Hij zegt het bedaard en kijkt met vragenden blik den an der in de oogen, wachtend op een wederwoord. Aat ziet de bereidheid om het gesprek voort te zetten en wil daar graag voorzichtig gebruik van maken. „Waarom voor sommigen?" „Alle menschen zijn niet eender. Wat de een kan, kan de ander niet." Aat bestudeert het gezicht tegenover zich. Hij moet dien man geestelijk betasten, want hij weet niet, wat hij aan hem heeft en hij speurt de teekenen van een zelfstandig oordeel, dat hij graag zou kennen. De ander gaat zijn bedoeling verduidelijken. „De eene mensch kan honderd kilo tillen, de ander maar vijftig, de eene timmerman maakt een kippenhok in vier dagen, de ander in drie." z „O, juist," zegt Aat en knikt begrijpend Die opdracht valt hem niet mee. Als dat maar geen strop wordt. Hij loopt langs den band en bekiikt de menschen één voor één, De een werkt rustig en zeker, de ander jachtig en zorgelijk. De eerste krijgt zonder moeite ieder stuk ge reed, voordat het volgende nadert, de ander kijkt schuw, of het misschien al in aantocht is. Aan ziet den baas weer staan aan het nadereind van den band, loopt daar heen en plaatst zich naast hem. Zoo kan hij het geheele proces overzien. Na vijf minuten ziet hij, dat de vierde man van onder af een naderend stuk in de hand neemt, maai--het dadelijk weer neerzet ea lae* er- der gaan. Ook de volgenden laten het passeeren. De baas bekijkt het stuk en zegt: „Het is de vijfde man van hier. Hij had het vorige niet gereed, toen het volgende kwam." Even later openbaren zich de gevolgen. Er is een hiaat. Vier mannen zitten werkeloos. Langzaam kruipt de band voort en brengt tenslotte het volgende stuk. „Gebeurt dit meer?" „Telkens". Hij wijst naar een hoek, waar verscheidene half afge werkte voorwerpen liggen en legt er ook het laatst geko- mene bij. „Zulke stukken brengen den heelen boel in de war. Die kan ik niet meer op den band zetten." „Waarom niet?" „Omdat de eerste mannen die stukken voor hun deel reeds hebben afgewerkt. Zij hebben er niets meer aan te doen en zouden dus zoolang moeten stilzitten." „Hoe moet het daar dan mee?" „Dat weet ik niet. Weet u het? Zeq het dan, als 't ll blieft." De tijdelijke procuratiehouder krijgt het benauwd. Hij heeft zijn vaste benoeming tot een teeken gesteld en als deze opdracht nu onuitvoerbaar blijkt, wat zal er dan ko men van een vaste aanstelling? De oudste heer directeur is doortastend genoeg, maar meer doortastend dan redelijk! Voor vandaag heeft hij genoeg gezien. Dat wfl hij eerst verwerken. Van buiten onbewogen, maar van binnen met zorg. gaat hij terug naar het kantoor. Hij heeft een onrustigen nacht. "Wordt vr volgdf#

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2