HOE ONZE GRENSVERDEDIGERS HET MAKEN Kruisergeschut brandt los Rotterdamsche haven in Donderdag Mei Marine-demonstraties een groot succes MAANDAG i MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Fantastisch zoeklichtenspel in den avond Het weer als spelbreker ROTTERDAM, 1 Mei. Beurtelings bulderen vijf zware salvo's uit de 15 cM kanonnen van de llottieljeleider „Tromp" en de kruiser „Sumatra" door de Rotterdamsche haven. De loop der kanonnen is dreigend op den oever gericht, doch de duizendkop pige menigte wordt door de geluidsin stallatie gerustgesteld: „Schrik maar niet! Ge schiet er het leven niet bij in! Er wordt met losse patronen geschoten!" Prompt om de dertig seconden weer klinkt het geschut. De echo's nemen 't geluid over. Het is alsof zwaar onweer overtrekt! Heel in de verte hoort men de doffe slagen wegdaveren. Het publiek went spoedig aan het ge luid, doch als even de aandacht wordt afgeleid, gaat de schrik, als het geschut losbrandt, door merg en been en men stopt in allerijl de ooren dicht! Dit is één van de vele indrukken, die Zaterdagmiddag de vlootschouw in de Rotterdamsche haven maakte. Het weer moge als spelbreker zijn op getreden, dit neemt niet weg, dat dui zenden met een uitstekenden indruk van onze weermacht ter zee naar huis zijn gegaan. Inderdaad: het weer is op dezen Prin- sessedag niet meegevallen. Vooral daaraan zal het te wijten zijn, dat de ouderen niet naar de haven zijn opge trokken, en dat vooral ue jeugd tijdens de demonstraties, zoowel 's middags als des avonds domineerde. Was aanvankelijk in het vroege middag uur de toeloop niet zoo groot, later werd dat beter. Vooral op de Willemskad'e in de omgeving van de feestelijk versierde Veerhaven stond het publiek dicht opeengepakt en hebben duizenden van het militaire schouwspel ge- Jammer was, dat de weersomstandighe den het noodzakelijk maakten enkele pro grammanummers te laten vervallen. Zoo kon bijv. het leggen van een nevel- scherm niet ooorgaan en vooral 's avonds was het een teleurstelling, dat de vliegtui gen niet konden opstijgen, daar de wolken te laag hingen. Doch de Rotterdammers lieten zich weer feens van hun goede zijde kennen. Zij zetten zich in de beste stemming met oen kwinkslag over dezen tegenslag heen. Lang tijd om er over na te denken was er trouwens niet, want onze Jantjes zorgden er wel voor, dat er toch nog veel boeiends te zien was. Wie heeft zich bijv. niet verbaasd over de prachtige duiikdemonstratie van de O 12? En dan die prachtig geslaagde landing Van een der vliegtuigen op het water! Dat was keurig werk en het enthousias me kende dan ook geen grenzen. Het is een uitstekend idee geweest om het publiek van deskundige voorlichting te voorzien. Dat werd allerwege gewaardeerd, zelfs gaf het aanleiding tot vroolijkheid! Bijv. toen lt. ter zee Kroeze mededeelde, dat alle kanonnen tegelijk zouden losbran den, ener van de Sumatra telkens één de brui aan gaf. Dat een kruiser, die iets grooter is dan de 7000 tons groote Sumatra tegenwoordig t 20 millioen kost, lokte natuurlijk ook de noodige opmerkingen uit. „Daar gaan je goeie belastingcenten", mompelde menig- Doch tegelijkertijd was men de overtui ging toegedaan, dat het in dezen tijd van zware spanning zoo bitter, bitterhard nooóig is. Dat de Tromp een snelheid van 60 K.M. per uur kan ontwikkelen, zullen velen ook niet geweten hebben. Kortom, ook de deskundige uitleg was dezen middag jammer, dat ze 's avonds ontbrak! perfect in orde. Het was een mooie propaganda voor onze Marine! Indrukken op de rivier Er was een ware hausse in regenjas sen en capuchons aan boord van de ,JsI oordplaat"onze drijvende tribune bij de vlootschouw. Een lucht, bijna net zoo grauw als de oorlogsschepen voor ons, een vet regentje en een woelige rivier, het waren allemaal factoren in het nadeel van het schouwspel, dat zich zou gaan afspelen en in het voordeel van de regenkleeding fabrikanten. Toch was het zoowel op als langs de ri vier behoorlijk druk, zoo tegen drie uur. Bedrijvig schoten pijlsnelle motorsloepen heen en weer, de Spido-booten voeren pof fend naar hun ligplaatsen voor de Willems kade en logge, breede marinesloepen schom melden angstwekkend op de vrij onstui mige golven. Flarden muziek en flarden van explicaties kwamen zoo nu en dan over het water waaien, maar al deze dingen konden de wachtende menigte niet doen vergeten, dat het koud was en guur! Zelfs de aankomst van een der oud-Hollandsohe schepen van de Piet Hein-vloot, dat plaats nam vlak achter de „Sumatra", kon go zaak niet doen ontdooien. Sumatra favoriet Om drie uur, toen de revue een aanvang ging nemen, werd dat beter. Drie sloepen, elk met twaalf roeiers, openden het pro gramma met een roeiwedstrijd, die weinig emoties bood: de ploeg van de „Sumatra" liep dadelijk een paar lengten uit en won onbedreigd, onder groot gejuich van de be manning van den kruiser, die zich aan bakboord langs de reeling verzameld had. De mariniers werden tweede en de mannen van de „Tromp", op welk schip zich de schout-bij-nacht Jolles ook bevond inge wijden konden dat zien aan de Nederland- sche vlag met twee sterren in den top kwamen het laatste aan. Natuurlijk maak ten de winnaars een eere-rondje en voor de luide toejuichingen dankten ze heel hoffelijk door het eerbewijs „riemen-op" te brengen. De tweede race bood al even weinig spanning: de ploeg van de „Suma tra" won wederom onbedreigd, weer werden de mariniers tweede en de roeiers van de „Tromp" derde. Twee sloepen van de „Su matra" zouden dus om den prijs kamp-en. Imitatie-onweer Zoover was het echter voorloopig niet. Wie goed oplette, zag hoe de vuurmonden van de „Tromp" en de „Sumatra" naar den Noordelijken oever gericht werden, de vlag gen, die aanduiden dat er geschoten zal worden, gingen omhoog en even later flitste een vuurstraal uit den loop der ka nonnen, bijna onmiddellijk gevolgd door een oorverdoovende knal: er werden vol- salvo's afgegeven door de beide oorlogs bodems, die >m beurten een aantal vuur monden gelijktijdig afvuurden, 't Was een herrie van belang en de watjes, die velen m de ooren gestopt hadden, bleken geen overbodige weelde. Merkwaardig was de echo, die op de sal vo's volgde: precies een onheilspellend on- weersgerommel. Zoodoende was ook het ge heel precies een onweersbui: eerst een vuurverschijnsel, dan een harde klap en ten slotte luid gerommel achteraan. Alleen wist men vrij nauwkeurig wanneer de vol gende slag zou komen, want de salvo's wer den met tusschenruimten van een halve mi nuut afgevuurd. Een overeenkomst was weer, dat hier en daar kinderen huilpar- tijen aanhieven, angstig geworden door het lawaai, terwijl we een paar aalscholvers, die ons juist voorbijvlogen, een verschrikte zijsprong zagen maken. Veel was er aan deze salvo's natuurlijk niet te zien, maar te hooren des te meer. En daardoor werden de koude voeten voor een poosje vergeten! Eerst nu blijkt hoe laag de wolken han gen. Geen wonder, dat onder deze omstan digheden de vliegtuigen niet de lucht in kunnen. Doch niettemin is het schouwspel boeiend en onvergetelijk. Vooral de stralenbundels van de Tromp blijken over enorme draagkracht te be schikken. Zij „tooveren" van alles op de rivier te voorschijn. Nu eens verschijnt een sleepboot onver- Iwacht in een helblauwe kleur, dan weer lontwaart men de contouren van de „Rot terdam", een der oudere schepen van de (Hol !and-Amerikalijn. Zelfs de Willemsbrug verschijnt in het yerblindend licht. Dan beweegt zich de lichtstraal over de kaden. Men ziet de compacte menschen- massa. Men brengt de handen voor de obgen. 't Is onmogelijk tegen deze lichtbun dels in te kijken. 'Plots i6 alles duister: het is het sein om dé kruisersgroep vier van de oorlogsbodems voor de Boompjes. Daar gaat een geel groene lichtkogel de lucht in. y'ots is alles duister: het is het sein om te dooven. I$en nieuwe lichtkogel spat in de donke re lucht uiteen. Daar flikkeren de lichten weer alle te gelijk aan. Eén beweeglijk netwerk van stralen valt nu te bewonderen. Hyt hoogtepunt van dezen avond is aan gebroken. Alle zoeklichten vijf van de Tromp en van de Sumatra, benevens de vier van de Boompjes zijn nu ontstoken. Het einde van deze oefening komt, als de Tromp en de Sumatra met elk twee stra len een pracht „W" vormen, een hulde aan onze regeerende Vorstin: Koningin Wil- helmina! De vlootschouw is, voor wat dezen dag betreft, ten einde. Het vuurwêrk Nauwelijks is het zoeklichtenspel voorbij, of de aandacht van de menigte richt zich op het Prinsenhoofd. Onder daverend gejuich gaan de eerste vuurpijlen de lucht in. Het groote vuurwerk is begonnen. De regen van 's middags blijkt aan som mige stukken wat afbreuk te hebben ge- Niettemin is het effect prachtig. Gouden zonnen, een waterval, Bengaalsch vuur. grootere en kleinere stukken, die met dreunend geweld uit elkaar slaan, volgen elkander met de regelmaat van een klok op. De lichtkogels, die hoog in de lucht in allerlei kleuren uiteenspatten, roepen de bewondering wakker. Met gespannen aandacht blijft men toe zien. meer dan een half uur lang. Nog een groot slotstuk en ook dit vuur werkfestijn behoort weer tot het verleden. Vijftig jaar Arbeidswet Op 5 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Arbeidswet tot stand kwam. In r- band met dit feit heeft een Comité, bestaan de uit vertegenwoordigers van de centrale Zij hebben het overal goed Hr Ms kruiser Sumatravuurt een salvo af. naar den zin Kwartieren in schoollokalen Snelle daik-demonstratie Toen kwam het interessantste nummer van den middag: de duikdemonstratie door den onderzeeër O 12. Reeds de aankomst was belangwekkend: precies een spook schip, dat zonder bemanning kwam aange varen. Nog spookachtiger werd de aanblik, toen plotseling het schip begon te zinken. Eerst langzaam verdween een deel van de letters „O 12" onder het wateroppervlak, toen ging het steeds sneller en binnen een minuut was er van het heele schip niets meer te zien. en in stallen >te tegemoetkomend heid der burger bevolking vereenigingen van werkgevers en arbeiders tezamen mot de Vereeniging van Admini stratief Recht, een uitnoodiging gericht tot onderscheidene personen, die op de een of andere wijze in hot bijzonder aanraking met maatregelen van arbeidswetgeving hebben of hebben gehad, om op bovengenoemde dag een herdenkingsbijeenkomst te willen bijwo nen in „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15 te 's Gravenhage. Er is nog iets. Tot nu toe zijn er r'et vele militairen geweest, die met Ihun vrijen tijd geen raad wisten. Heel eenvoudig omdat ze geen vrije tijd ihèdden. Zoo langzamerhand komt daar evenwel verandering in, omdat de stellingen overal klaar beginnen te ko men en een onmiddellijk gevolg daarvan is, dat wegen en middelen beraamd moeten worden om de soldaten ontspanning te bie den. De leger-autoriteiten schenken reeds groote aandacht aan dit vraagstuk. Daarom dit verzoek, in het belang van onze jongens: wie op eenigerlei wijze kan meehelpen, wie iets in deze richting kan doen, stelle zich in verbinding met de detachements-comman- danten. Hij zal met open armen ontvangen worden. Het moreel van den troep, zooals dat in militaire terminologie heet. is op het oogenblik prima. Dat is van heel veel be lang. Door den soldaten de noodige ontspan ning te bieden, kan men er aan meewerken, dat het op peil b 1 ij f t Loopgraven langs de heele kust Nadrukkelijk hebben we er op gewezen, dat zoowel de Oost- als de Zuidgrens thans scherp bewaakt zijn. Rest dus nog de verdediging van onze kusten. Welnu, die is even zeer goed georganiseerd, zoodat we kunnen concludeeren, dat een aan eensluitende verdedigingsgordel rondom Nederland is aangebracht, die nergens hiaten meer vertoont. Wij hebben ons degelijk verschanst, om onder alle omstandigheden onze neutraliteit en onze zelfstandigheid te kunnen handhaven. Moge dat nooit noodig zijn! Van het Zuiden tot het verre Noorden zijn. zooals we op onze excursie zagen, loopgra ven langs duinen en strand gegraven, zwaar bewapend en momenteel permanent be waakt door do kustwachters. Kleine gedeel ten van het strand zijn daartoe afgezet, doch de vrees van sommige menschen. dat ze dezen zomer niet hun vacantie aan zee zouden kunnen doorbrengen, is volkomen ongegrond. Het betreft slechts enkele zeer kleine gedeelten anzelfsprekend is, dat de haveningangen eveneens afdoende en op verschillende ma nieren bewaakt worden. Hoe. dat doet niet ter zake, maar het is in orde. En goed ook. Dat de bewaking zeer streng is. wordt wel bewezen door het „roemlooze einde" van onze tocht. In een oer kustplaatsen trachten enkele van de fotografen wat opnamen te maken van de versterkingen. Een politie agent belette dat onmiddellijk. Zelfs de le- gimitatie van onzen militairen geleider kon hem niet vermurwen. Het toonecltje, dat zich daarbij afspeelde, deed een der collega's naar de teekenstift grijpen, maar ook dat zag de agent en het gevolg was, oat de heele bus met journalisten werd -opgebracht" naar het politie-bureau Verdere gevolgen heeft dat gelukkig niet gehad, maar ondanks dat is het een aardig staaltje van de scherpe bewaking der stel lingen! Het aanbrengen van een trotyl» gordel. Vaak spraken de miliciens ook met veel waardeering over de burgers in de grensstreken, die buitengewoon voor komend zija. Vraagt een soldaat wat water om z'n handen te wasschen, dan krijgt hij ongevraagd een stuk zeep en een handdoek er bij. Vraagt hij een glas water om te drinken, dan krijgt hij thee of koffie, als het kan met wat lekkers, Een sergeant werd uitgenoodigd om eens op visite te komen op een boerderij in den omtrek. Die lag te ver van de stellingen voor inkwartiering en daarom wilden de be woners op andere wijze toch óók iets doen. Ze onthaalden hun gast op thee en sigaren, op een „glaasje" zelfs en toen hij wegging, kreeg hij een groot krentenbrood mee voor z'n kameraden, die dienst hadden dien avond! Onvaderlandslievende lieden Zulk medeleven met onze jongens, die ver van familie en vrienden het vaderland moe ten dienen, zulke hartelijkheid veraange naamt hun het leven in hooge mate. Ze zijn er dan ook erg dankbaar voor. Dat mag wel eens in de krant. Daartegenover willen we evenmin verzwijgen, dat het gelukkig zeer sporadisch voorkomt, dat menschen zich erg onhebbelijk toonen tegenover bij hen ingekwartierde soldaten. Zulke on-vaderlandslievende lieden verdienden met naam en adres in alle kranten gepubliceerd te worden! Zij mo gen wel eens bedenken, hoe gering het offer is, dat zij moeten brengen in verge lijking met hen, die uit familie en betrek king werden weggeroepen om onze gren zen te verdedigen. Zoo noodig worden in deze gevallen volkomen terecht krasse maatregelen genomen, maar ondanks dat doet het een recht-geaard Nederlander pijn, wanneer hij deze dingen hoort. Zeer sterke hindernis voor een brug: de stalen pantserdeuren gaan dicht. Vol spanning staarde ieder over het water Waar kon de onderzeeër weer boven komen? Gissingen werden ge maakt en door anderen bestreden en... voor iemand er op bedacht was, schoot de O 12 met een ieder verbazende snel heid naar boven. Inderdaad: een fan tastisch gezicht, voor wie dit nog nooit gezien had. Nog eenmaal werd het schouwspel herhaald, wederom onder zeer groote aandacht van het publiek en daarop vertrok het vaartuig weer dadelijk. Nog eens vuurden de „Sumatra" en de „Tromp" ieder vijf volsalvo's af, doch het leggen van een nevelscherm ging niet door, daar de wind niet de juiste richting had. Bovendien had de natuur al voor 'n scherm van regen gezorgd Watervliegtuigen in actie De twee sloepen van de „Sumatra" roei den de finale, die gewonnen werd door de „Sumatra II" en toen kwamen de slotnum mers: vliegdemonstraties. Twee torpedo- en twee nevel-vliegtuigen kwamen in gesloten formatie laag over de rivier vliegen, eenige malen herhaald, daarbij onder vuur geno men door de „Tromp", die eenige projectie len afvuurde, die in de lucht ontploften. Ze zouden aardig raak geweest zijn! De toripedo-vliegtuigen lanceerden elk een houten torpedo, hetgeen weer zoo snel en onverwacht ging, dat een fotograaf naast ons er een slecht humeur van kreeg: hij miste schandelijk de opname Vier moderne watervliegtuigen uit het vliegkamp de Mok kwamen daarop 't slot nummer vertoonen door enkele aardige demonstraties. Overigens moest men zich bij de vliegerij wel zeer beperken, zulks in verband met het laag-hangende wolkendek. De groote attractie werd gevormd door een daling van 't modernste toestel, de T-8-W, dat vlak voor het publiek neerstreek, een rondje langs de Willemskade taxide en weer onberispelijk de lucht in ging. Voor deze demonstratie toonde het publiek zich wel heel dankbaar. Naar de kachel.... (Van onzen specialen verslaggever) III slot Een mensch kan wel eens rare dingen denken", zei ons een ach tenswaardig man en vader, nu dienst plichtige in een der grensbataljons. „Maar dat ik nog eens voor onbe- paalden tijd in een schoollokaal te recht zou komen. nee. dat had ik een maand geleden zelfs niet kunnen dróómen". Op den dag, dat hij deze opmerking maakte, was hij er al bijna drie weken Nu hoefde hij wel geen dictees te maken of tafels op te dreunen het a-b-c wordt in deze dagen elders on derwezen maar toch bracht hij een groot deel van het etmaal door in een der lokalen van de dorpsschool. De man moest daar namelijk, met twintig collega's, den nacht doorbrengen Uit alles kon men zien. dat het kwartier in zeer groote haast was ingericht. De ban ken waren langs de wanden opgestapeld op twee na, die als schrijf- en leestafel dienst deden en vervangen door een laag stroo, de opgezette vogels stonden nog op de kast en de bekende geschiedenisplaten sierden nog de muren. Alleen hing nu aan een andere spijker, naast de platen, een ge weer en op het schoolbord hingen een paar sokken te drogen „Kunnen jullie het anders nog al wennen hier", zoo vroegen we de bewoners van dit verblijf, en ze antwoordden zonder aarzelen: „Opperbest. Je kimt het heusch wel slechter treffen". Dat hadden we bok gedacht en wé vertelden hun van zes soldaten in een an der dorp, heel ver van dit, die anderhalve meter boven drie geiten en twee kalveren in een klein schuurtje sliepen. „Altijd beter dan op den grond in zoo'n schuur", zei een der soldaten naast ons. „Daar word je ziek van de tocht en bang van de ratten". Hij vond ook dót nog zoo gek niet. Trouwens, de zes jongens in kwestie evenmin. Snel vertrokken daarop de machines, niet minder snQl 't publiek, dat in Mei.... onweerstaanbaar werd aangetrokken door do warme kachels thuisZij, die wat minder haast hadden, konden nog juist zien hoe de Z-booten de ankers licht ten en wegstoomden. Daarop hernam ook de scheepvaart, die gedurende de demon straties langs den Zuidelijken wal geleid was, z'n rechten. Het eerste deel van de Rotterdamsche vloot-revue behoorde tot het verleden. Het avondfestijn In de avonduren zijn tienduizenden op getrokken om het zoeklichtenspel met de bommenwerpende vliegtuigen te gaan be wonderen. Het programma zou om negen uur wor den afgewerkt, doch voordien is er ook al heel wat te zien. Zoowel de Tromp als de Sumatra baden in een zee van licht De Sumatra is verlicht met honderden gloeilampjes, hetgeen een sprookjesachtig effect oplevert op de donkere rivier. Daarnaast wordt de Tromp met schijn werpers verlicht. Alleen de staatsietrap is met lichtjes afgezet. Precies negen uur wordt de verlichting gedoofd, en floepen de groote zoeklichten van de beide oorlogsbodems aan. Het spel gaat beginnen. Felle, blauwe stralenbundels van de Tromp scheuren het duister vaneen. Van de Sumatra zijn de lichtbundels i meer geelachtig gekleurd. Van de oorlogsbodems zelf is niets meer De aandacht concentreert zich ten volle op de lichtstralen, die snel het duister in alle richtingen doorklieven. Vriendelijke houding der grensbewoners Zoo goed als nergens hebben we klachten gehoord over voeding en ligging. Overal wa ren de jongens zeer content, of ze nu bij be woners waren ingekwartiero, met of zonder voeding, in een boerenschuur sliepen of in een schouwburgzaal, allemaal waren ze vol lof. Drie dekens, een laag vensoh stroo en goed eten, meer kan men todh al niet wen- schenl II stond in ons nummer van Don derdag 27 April j.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5