Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. SCHUDT UW LEVER WAKKER Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS N.Y, KEMPENSGHE ZINK MIJ. ASBEST RUBBER t**0IliiLJflNKHEID DONDERDAG 27 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN - TELEFOON 2613 RONDBLIK Engelsche dienstplicht Het besluit van het Britsche kabinet, om voor jongemannen van twintig en een-en- twintig jaar den dienstplicht in te voeren, beteckent een nieuwe breuk met een lang gevestigde Engelsche traditie, welke wil, dat men slechts als vrijwilliger, hetzij voor broodwinning of voor de verdediging van bedreigde idealen, zich onder de wapens begeeft. Nu men in Londen, door verplich tingen op het Europeesche vasteland aan te gaan, eenmaal van de oude lijn is afgewe ken, kon men zich moeilijk aan deze con- sekwentie onttrekken, om op ovcreenkom- stigen voet als in andere landen, een alge- meene conscriptie in te voeren. Met name in Frankrijk gingen sinds lang stemmen op, die in deze richting invloed trachtten uit te oefenen, en naar verluidt zou ook tij dens het jongste officieele Fransehe bezoek aan Londen over dit onderwerp in den breede van gedachten gewisseld zijn. In de .continentale hoofdsteden, welke door oude en nieuwe afspraken bij de Britsche bui- tenlandsche politiek betrokken zijn, begreep men niet goed, waarom men in de City zoo lang wachtte met het nemen van een be sluit, dat zoozeer voor de hand lag als do .versteviging en uitbreiding van het defen siecorps. Natuurlijk, ook daar had men er oog voor, dat Engeland het vaderland van vele vrijheden en tradities is, doch men Jvroeg zich toch met zorg af, hoe langen tijd men zou moeten wachten, mocht wederom een Europeesche oorlog uitbreken, alvorens men op voldoende Britsche gewapende hulp zou mogen rekenen. Men was den mid zomer van 1914 nog allerminst vergeten, en achtte het vooruitzicht, zonder voldoenden Engelschen ruggesteun tegen een groote overmacht maandenlang te moeten stand houden, allerminst aanlokkelijk. Het ge wichtige besluit is dan nu eindelijk geval len. Volgens de officieele ramingen van den Britschen premier zullen zeer spoedig een 250 a 300 duizend Engelsche jongelieden de uniform moeten aantrekken, om hun militaire opleiding te gaan ontvangen. Deze zal overigens, in vergelijking met wat Duitschland en Frankrijk in dit opzicht te zien geven, nog maar zeer kort duren. Zes maanden, om zich het gebruik van moderne wapens eigen te maken, en zich in te stel len op de methoden van de hedendaagsche oorlogsvoering, is volgens vrijwel alle ter zake deskundigen een wel zeer krap toe gemeten tijd. De vraag doet zich ook voor, hoe men aan het benoodigde kader moot geraken, om deze jonge manschappen „in te lijsten". Vermoedelijk zal men hierbij een voorbeeld nemen aan wat Duitschland heeft gedaan, toen het uit de honderdduizend man be roepssoldaten, die de Rijksweer vormden, zijn hedendaagsche weel-macht begon ie bouwen. De beroepsmilitair heeft weinig of geen extra instructie noodig om in een hoogere rang dan de hem officieel toege kende uitstekenden arbeid te kunnen ver richten! Intusschen zou men er verkeerd aan doen het besluit van het Britsche kabinet tot vorming van een verplichte militie overwe gend uit den practischen gezichtshoek, n.l. luit dien van de onmiddellijke resultaten, te ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" □it bed springen. it Dw lever minstens een liter gi 1 doen stroomen. Wanneer dez verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bei., humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. middelen zijn slechts lapmiddelen. geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, oi overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Let erpllletjea hij apothekers t drogisten. L 0.75, willen beoordeelen. De resultaten zullen komen, en beter wórden, naarmate dat de tijd voortschrijdt. Zulks geldt trouwens niet alleen van deze militie, doch van het geheele complex der Fransehe en Britsche, ook der Amerikaansche bewapening. In de democratische landen is men bezig, met reuzenschreden den achterstand in dit op zicht in te halen, en heeft men het voor uitzicht, met geld uitgeven nog geruimen tijd te kunnen doorgaan, wanneer in het Derde Rijk en in Italië de fondsen reeds zullen zijn opgedroogd. Doch wat reeds da delijk zijn uitwerking zal hebben is de m o r e e 1 e kracht, welke men overal in Europa achter den verplichten Engelschen militairen dienst zal gevoelen. Groot-Brit- tannië legt hiermede als het ware een ge tuigenis af, dat het niet alleen ernst wil maken met zijn beloften van steun aan be dreigde staten, doch dat het ook ertoe be reid is. daarvoor lang gekoesterde idealen en overtuigingen aan den kant te zetten. Men heeft, na een politiek, welke vaak door aarzelingen en te groot lijkende vre desgezindheid werd gekenmerkt, nu einde lijk de streep getrokken, waarachter men niet zal terugwijken. In Berlijn en Rome moet men dit zeer wel gevoelen, al zal een gelijkgeschakelde dagbladpers daarvan geen blijken kunnen geven. Doch eveneens in Warschau, in Athene, in Boekarest, in An kara en Moskou weet men nu, duidelijker dan te voren, waaraan men met Londen toe is. Aarzelaars, gelijk de Zuid-Slaven en de Bulgaren, hebben nog een extra gelegen heid, om zich op hun al of niet meegaan met de anti-agressie-mogendheden te bezin nen. Zoo gaat van dit Britsche gebaar ten opzichte van het behoud van den vrede aan den eenen kant een preventieve wer king uit, doch kan ook de keerzijde der medaille wezen, dat de wederzijdsche be sliste stcllingname het groote moment van een ontknooping weder dichterbij heeft ge roepen. Duitschland acht Engelsche dienst plicht een „geste" „Concessie aan Frankrijk" zegt Rome Washington is zeer voldaan Het invoeren van den militairen dienstplicht in Engeland wordt in Duitschland beschouwd als een poging van de democratieën, het dynamisme van de totalitaire staten in te dammen. Men neemt den wil van Engeland, om eventueel oorlog te voeren, niet ernstig op, evenmin als de onmiddellijke resul taten van den dienstplicht. In politieke Duitsche kringen acht men het belachelijk, zich door wat ook te laten intimideeren. De Engelsche dienstplicht wordt, naar het D.N.B. meldt, door de Duitsche pers in hoofdzaak beschouwd als een „geste", wel ke voornamelijk ten doel heeft, de politieke stemming in Europa te beïnvloeden. In politieke kringen te Rome is men van mcening, dat dit besluit een dubbele betee- kenis heeft Op de eerste plaats is het een concessie aan Frankrijk en vervolgens zou het verband houden met den terugkeer van den Britschen ambassadeur naar Berlijn en de aanstaande rede van Hitier. In sommige kringen beschouwt men het besluit van het Britsche kabinet bovendien als een poging, om Duitschland te intimi deeren en verklaart men, dat deze zonder resultaat zal blijven. De reactie van het Roemeensche volk op de aankondiging van den dienstplicht in Engeland is buitengewoon gunstig. Men staat op het standpunt, dat de eer ste lichting wel niet groot is, doch dat de psychologische beteekenis van de verande ring der Britsche politiek enorm is. In politieke kringen te Washington acht men het Engelsche besluit, dat met leven dige voldoening wordt begroet, een tastbaar bewijs van Groot-Brittannië's wil, om met alle middelen weerstand te bieden aan eventueele pogingen der as-mogendheden, die met geweld den status quo in Europa zouden willen wijzigen. Tevens wijst men er op, dat deze maat regel ook de veiligheid der Vereenigde Sta ten verhoogt. Ten slotte wijst men er op, dat, indien de gemeenschappelijke weerstand der demo cratieën kan worden gehandhaafd, de kan sen op een conflict in Europa zullen ver minderen. Chamberlain bereid tot onderhandelen De militaire besprekingen Zal Albanië worden erkend In antwoord op een aantal vragen in het Lagerhuis verklaarde minister-president Chamberlain, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, deel te nemen aan bespre kingen met de Duitsche regeering, om te komen tot een algemcene regeling, indien zij overtuigd zou zijn, dat dergelijke bespre kingen verzekerd waren van een goede ont vangst en tot bevredigende resultaten zou den kunnen leiden. In antwoord op eon vraag betreffende het. beroep van Roosevelt zeide Chamber lain: „Ik ben blij, de gelegenheid te heb ben het duidelijk te maken, dat de regeering sympathie koestert voor allo pogingen can een overeenkomst te verzekeren tot beper king van de (bewapening en wegen te ope nen voor den internationalen handel en het economisch verkeer, In dit verband vestig ik de aandacht op het feit, dat de regeering aan het onderhan delen is met zekere mogendheden en dat er ef:i Finsche delegatie in Engeland vertoeft en dat de Britsche delegatie naar Roemenie zoo juisrt te Boekarest is aangekomen. De regeering is bereid elk voorstel tc overwegen voor een betere verdeeling van grondstoffen, waartoe de toegang in het Britsche koloniale rijk practisoh niet be perkt is. Op een vraag, of er een voorstel voor een Engelsch-Fransoh-Russasch militair bondge nootschap is gedaan aan de regeeringen van Frankrijk en Rusland antwoordde Cham berlain, dat hij nog niet in staat was iets toe te voegen aan zijn verklaring van Maandag. „Het zou niet mogelijk zijn de onderhandelingen tot een goed einde te brengen, als men voortdurend moest aange ven hoe de stand daarvan was". Butler heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de kwestie van de erkenning -van den nieuwen status van Albanië bestudeerd zou worden, zoodra de constit.utioneele ver houding tusschen Italië en Albanië en de internationale positie van Albanië duide lijker omlijnd zijn. Wanordelijkheden onder Engelsche arbeiders verwacht Als verzet legen dienstplicht Het Schotsdie vakvereenigingsrongres heeft een motie aangenomen, waarin het verklaart vijandig te staan tegenover iecle- ren vorm van verplichten militairen dienst De algeimeene raad achtte den toestand zóó ernstig, zegt men, dat hij de aangelegen heid in een bijeenkomst wenscwht te bespre ken. De president van de „Amalgamated Engi neering Union" .heeft tegenover de pers ver klaard: „Als dienstplicht in een of anderen vorm zou worden aanvaard, zouden wan ordelijkheden in de werkplaatsen niet uit blijven". Hitier ontvangt Markowitsj De Zuid-Slavische minister van Buitcn- landsche Zaken, Markowitsj, die na zi|n bezoek aan Venetië thans te Berlijn vertoeft, is gisteren door Hitler in audiëntie ont vangen. Tegenover een medewerker van het D.N.B. heeft Markowitsj verklaard, dat, aangezien tusschen Duitschland enJoego-Slawë ver trouwelijke betrekkingen "bestaan, die zoo wel op goede nabuurschap en op wederzijd sche achting, als op wederzijdsche belangen gebaseerd is, er geen kwestie is, die niet door verantwoordenijke vertegenwoordigers der beide buurlanden in eëri geest van ver trouwen besproken kan worden, met het doel, de vriendschappelijke betrekkingen en het vredeswerk in dit deel van Europa te bevorderen. Gafenco te Parijs De Roemecnsohe minister van Buiten- landsche Zaken, Gafenco, die uit Londen to Parijs is aangekomen, zal daar lot Zater dag blijven. Men verwacht dat hij zekere inlichtingen zal bevestigen betreffende het Poolsch-Roemecnsch accoord, alsmede no pens de draagwijdte van het pact. Naar men zegt, zou thans ook gebleken zijn, dat de Roemeensch-Joegoslavische betrekkingen geenerled wijziging ondergin gen door de besprekingen van Markowitsj tc Berlijn en Rome, daar de Joegoslavische minister zou geweigerd hebben te onder handelen aver eenig acocord met Hongarije waaraan Roemenië geen deel zou heb: en. Gafenco's verblijf te Parijs zal voorts ge legenheid bieden alle kwesties te bespreken, welke betrekking hebben op het bijstands pact en de Fransch-Roepieensohe economi sche betrekkingen. Uiteenzetting der Poolsch- Duitsche betrekkingen In diplomatieke en journalistieke krin gen in Warschau kent men groote beteeke nis toe aan een in de officieuze „Gazefa Polska" verschenen hoofdartikel over de PoolschDuitsche betrekkingen, hetwelk men beschouwt als een uiteenzetting van de officieele Poolsche mecning over deze kwestie. Het blad schrijft o.a., dat Polen geen af stand wil doen van zijn politiek van goede nabuurschap met Duitschland, waarmede het nog zekere kwesties te regelen heeft, hetgeen zal moeten geschieden langs den weg van directe onderhandelingen in don geest van de overeenkomst van 1934. Ten aanzien van de kwestie-Danzig hoeft Polen sinds lang voorstellen gedaan, ten einde een oplossing te vinden, waarbij met den nieuwen toestand rekening wordt ge houden. Het is zeer ver gegaan op den weg van het gezonde verstand en heeft goeden wil getoond, maar hef onderwerpt zich niet aan een eenzijdige beslissing, die zeer zeker geen rekening zal houden met zijn vitale belangen. Polen wenscht', dat het Poolsch—Duitsche accoord de basis van de betrekkingen tus schen beide landen biijft en dat het beiden deelgenooten voordeel oplevert, maar het zal nooit toestaan, dat zijn levensruimte dient ter aanvulling van de Duitsche levens- ruim,te. Belgische kamer keurt volmachten goed BRÜSSEL, 26 April (Belga). Met 104 te gen 84 stemmen en 5 stemmen blanco heeft de Kamer goedkeuring gehecht aan hel voorstel tot toekenning van bijzondere vol machten aan de regeering. De bepalingen betreffende de landsverdediging werden aan genomen met 178 stemmen tegen 15 stem men der Vlaamsch-nationalisten. De socia listische en communistische vertegenwoor digers hadden een beroep gedaan op de een stemmigheid van de Kamer voor de bepa lingen op de landsverdediging. De toekenning van de bijzondere vol machten aan de regeering beteekent tevens het uitspreken van vertrouwen ln de re geering. Zware mijnontploffing in Mandsjoekwo Dertig mijnwerkers vermist Na een ontploffing in een kolenmijn te Foe Sjoen (Mandsjoekwo) worden 30 mijnwer kei's vermist. Eén doode en acht gewonden zijn uit de mijn te voorschijn gebracht. De mijnen van Foe Sjoen behooren tot de belangrijleste in het Verre Oosten. t Uw plaats in de wereld van geluld. Reeds duizenden (lechthoorenden De 1 apansch-Chineesche oorlog Chineezen rukken op naar Nan Tsjang Ta Tsjeng op de Japanners veroverd De Chineesehe troepen heibbcn Ta Tsjeng, gelegen aan den hoofdweg naar Nan Tsjang, veroverd. De Chineesahe luchtmacht verleent krach ligen steun aan de gewone troepen, die ia Kiangsi strijden. Na dé bezetting van Ta Tsjeng rukken de Chineesehe strijdkrachten op naar het op 35 mijl van Nan Tsjang, de hoofdstad van Kiangsi, gelogen Fcn Sin, dat de voor hoede tot op twee mijlen genaderd ls. In Noord-China wordt in hoofdzaak ge vochten in Zuid-Oost-Sj&nsi en Oost-Hcnan Vooral bij Foe Sjan wordt een feile strijd gevoerd. Met het doel de Chineesehe dreiging op Kai Feng en op de Oostelijke sectie van den spoorweg naar Loen Hai (Oost-Honan) at te wenden, hebben 1500 Japanners bij Tal Keng en Tsji-Sjien den strijd aangebonden tegen de Chineezen, terwijl uit Kai Feng 1000 Jaj>anners aanvallen doen op ten Chi neesehe versterking, welke zich <n deze buurt bevindt. In Noord-Kiangsoe, op het Oostelijk front in Oost-Ghina, worden twee steden door de Chineesehe strijdkrachten bedreigd. Het zijn de steden Hsoe Tsjau, een knooppunt van spoorwegen en Joe Kau, een stad aan de Jang Tse. In Zuid-China. ton Noorden en ten Oosten van Kanton, duurt de strijd nog voort. Roosevelt wil vloot- en luchtbases Kolossale credieten aangevraagd Roosevelt heeft aan het Amerikaan- scJie Congres gevraagd, hem 31 millioen 621 duizend dollars toe te staan, om onmiddel lijk een begin te maken met den bouw van e*n reeks vlootbases in Alaska, het Zuiden van den Stillen Oceaan, West-Indië en Flo rida. welke 66 millioen dollar moeten kosten. Ook heeft hij het Huis gevraagd de com missie toestemming te geven tot het afslui ten van contraeten tot een totaal bedrag van 65 millioen dollar voor een geheele reeks luchtbases. Dit verzoek werd gisterenavond door den president getcekcnd. Men schat de geheele begrooting van ma rine over 1939 op 800 millioen dollar, het geen een record in vredestijd beteekent. Amerika Iaat er geen gras over groeien Vijftig millioen voor nieuwe vliegtuigen Het Amerikaansche departement van oor log heeft contracten tot een bedrag van 50 millioen dollar geteekend, teneinde de uit breiding van het militaire luchtcorps ten uitvoer te leggen. De vorziening in zeshon derd moderne militaire vliegtuigen in het wetsontwerp vormt de eerste stap in de richting van het eventueele doel, nl. 6000 vliegtuigen. Johnson verklaarde, dat deze contrac ten de grootste orders inhielden, die in de geschiedenis van het luchtcorps gegeven zijn. Tevens heeft de minister van oorlog, Woodring, verklaard, dat hij het Congres om wetgevende maatregelen zal vragen, die ten doel hebben om eventueel uit het actie ve leger te verwijderen alle officieren bo- bcn den leeftijdsgrens, van den rang van kapitein tot dien van brigadier-generaal. Voorts stelde Woodring voor onmiddel lijk over te gaan tot. ©en strenge physieke keuring van alle officieren van den rang van kapitein en hooger. Deze maatrege len, zoo zeide hij, zullen belangrijk bijdra gen tot het antwoorden op de bezorgdheid van het volk ten opzichte van de gereed heid en de bekwaamheid van zijn militaire krachten. DE ARRESTATIES IN MEMELLAND Ofschoon officieel is tegengesproken, dat de Duitsche politie onlangs in het Memel- gebied arrestaties heeft verricht, geeft de „Danziger Vorposten" heden toe, dat er 100 personen gparresteerd zijn, waarvan de mees ten reeds weder op vrije voeten zouden zijn gestold. Het gaat hier, volgens het blad, om Litausche Joden en meer nog om individuen, die van spionnage verdacht worden. Henderson door Von Weiszaecker ontvangen BERLIJN, 26 April. (Reuter/A.N.P.). De Britsche ambassadeur Henderson heeft zich om kwart over twaalf naar het mii nisterie van buitenlandsche zaken begeven, waar hij door staatssecretaris Von Weisz aeckcr werd ontvangen. Omtrent het onderhoud zijn nog geen bijt zonderheden bekend, terwijl het evenmin bekend is, of de ambassadeur een boodschap heeft overgebracht. Men gelooft, dat hij de Duitsche regeering. in kennis gesteld heeft van bet besluit den Britsche rogeering tot invoering van dicnsti BINNENLAND RIJKSVOORLICHTINGSDIENST INZAKE LUCHTBESCHERMING 's GRAVENHAGE, 27 April. Naar wij vert nemen is binnen enkele dagen de benoet ming te venvachten van den heer A. vait Batenburg, thans commissaris van po litie oer gemeente R e n k u m. onder ge lijktijdige ontheffing uit deze functie, tot adjunct-inspecteur, hoofd van het bureau „rijksvoorlichtingsdienst inzake luchtbe scherming". Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenoot en en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemnene H an del svoorwaarden OUEFABRIEKEN AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HEI IDEAAL Steeds gereed. geen wacbten. geen geknoei met stoffig poeder, geen resten. niteYst zuinig, enorme blndkracbt, vlek vrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancieri FRENKEN'S FABRIEKEN WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 (Zlncs.de la Camplne) PLOKZINB KETELZINK - ZWAVELZUCB SUPERFOSFAAT. Eenlge fabrikante in Nederland van MAAGDELIJS BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT vanderLINDEMenYEIDHUI s AMSTERDAM ROTTERDAM GRON.NOEH VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon" Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker mei een KOSTER-COASTER 3) De directeur vermoedt, dat de bezoeker komt informeeren naar de vorderingen van zijn dochter en hij verheugt zich in het vooruitzicht, een gunstig rapport te kunnen geven. Dikwijls moet hij klagen en dat vinden de ouders niet prettig. Ze denken meestal, dat de oorzaak ligt bij de leeraren of bij den directeur. De heeren zitten tegenover elkaar in de spreekkamer en de fabrikant neemt het woord. „Mijnheer Sluyser, ik kan binnenkort op mijn kantoor een paar jongelui plaatsen met einddiploma H B S. Nu leek het mij beter, van te voren hierover eens met u te praten. Diploma's zijn practisoh niet veel waard. Ze vermelden wel de kennis, maar niets aangaande karakter en persoonlijken aanleg. En daar komt het eigenlijk tooh juist op aan. Karak ter en persoonlijken aanleg. Hebt u onder degenen, die dezer dagen hun eindeaxmen doen, misschien twee flinke jongens, die hiervoor in aanmerking komen? „Op dit oogenbli'c kan ik zulks nog niet zeggen, mijnheer Van den Cornput. Ik weet nog niet, wat de plannen van de leerlingen zijn. Dat vraag ik hun altijd onder vier oogen. En binnenkort zal dit p'aats hebben. Er zullen er wel bij zijn, die op kantoor of in de. handel willen*" „Goed, wanneer er zoo een Is en het lijkt u een geschikt persoon wat betreft karakter en activiteit, geef hem dan een tip, dat hij zich eens bij mij meldt. Wilt u zoo vriendelijk zijn?" „Zeker, mijnheer Van den Cornput, zeker wil ik dat." „Heel graag. Ik kan er twee gebruiken, dat heb ik al gezegd, geloof ik? En dan dank ik u bij voorbaat. U vertelt maar niet, dat ik hier geweest ben?" „Volstrekt niet, daar spreek ik niet van." De bezoeker staat op en de directeur volgt dit voorbeeld. „Maakt uw zoon het nsg altijd goed?" „Arnold? Ja, die is bij mij in het bedrijf. Hij is nu twintig jaar." „Hij was altijd een serieus leerling." „Serieus is hij nóg, zeer serieus, maar een beetje toegeef lijk. In sommige gevallen zou ik hem graag wat krachtiger zien. Clara is een meisje en niettemin dikwijls sterker en zelfbewuster dan haar broer." De directeur glimlacht. Er zijn meer vaders, die trots op hun dochters zijn. Toch valt het hem op, hoe sterk Clara op haar vader lij'kt. Dan zegt hij: „Clara krijgt ongetwijfeld haar einddiploma." „Ja, o, daar heb Ik heelemaal geen vrees voor, Clara zal haar weg wel vinden." De heeren nemen afscheid. Als de laatste dagen zijn aangebroken, roept de directeur allen, die vertrekkën gaan, in zijn spreekkamer. Hij weet, dat bij het onderwijs en vooral in het onderling verkeer van het christelijk karakter der school dikwijls weinig terecht komt, soms zelfs niets. Daarom wil hij hun een ernstig woord meegeven. Hij spreekt niet over hun toekomst, zooals ze verwacht hadden, maat over hun taak. Niet over hun toekomstige plaats in de maatschappij, maar over de roeping, die ze daar hebben. Ze hebben in de samenleving maar één ding te doen: hun werk beschouwen als een levenstaak, door God hen opge dragen, hun roeping te volbrengen als onder Gods oog. Dan nemen ze afscheid en is het voorbij. De leerschool der jeugd is doorloopen, nu gaan ze mannen en vrouwen worden. Clara van den Cornput blijft thuis. Daar volgen de dagen elkaar evèn regelmatig als op school. Ze maakt handwerken, legt bezoeken af en helpt mama visites ontvangen. Dat wordt eentonig. Papa bezoekt soms schouwburg en opera, maar daartegen heeft mama godsdienstige bezwaren. Hij heeft Arnold wel eens mee genood, maar deze bedankte op grond van het bezwaar, dat mama heeft. Arnold is zeer serieus. Clara houdt omgang met eenige vriendinnen, maar de schoolrelaties als zoodanig zijn verdwenen en in de hockey club is voor oud-leerlingen geen plaats. Ze heeft zich aan- aesloten bij een andere. Daar ziet ze nieuwe gezichten en eenige oude bekenden. Aat Walle is er niet. In de drie maanden die voorbij gingen, heeft ze hem éénmaal op straat ontmoet. Overigens is hij uit haar gezicht verdwenen. De gelukkige tijd van ongedwongen omgang met anderen is voorbij. De leden van haar nieuwe club beschouwen haar niet als jong meisje, maar als dame. Ze groeten haar buigend en spreken beleefde woorden in conventioneele zinnetjes zonder karakter. De herfst passeert, de winter is in aantocht en kondigt zich aan met guurte en kou. Op een guren avond zit papa gezellig in een laag rookfauteuiltje bij den haard en Clara zit tegenover hem. Moeder en Arnold zijn niet thuis. „Papa", zegt ze onverwacht, „wat moet rk eigenlijk gaan doen?" 1 Verwonderd kijikt hij op. „Gaan doen?" vraagt hij afwezig, terwijl hij tracht zich te verplaatsen in de werkelijkheid van het oogenbli'k en van de vraag, die tot hem gericht wordt, Zijn gedachten toefden elders. „Ja, ik moet toch wat dóén, ik moet toch wat beginnen met mijn léven! Ik heb toch een taak als ieder ander mensch!'1 „Wat ben je zwaar, Clara," zegt hij met een goedig lachje. Hij wil tijd winnen, want hij begrijpt volstrekt niet, waar ze heen wil. Onderzoekend kijkt hij haar aan. Ze is een meisje van achttien jaar en ze praat als een man van vier en twintig. „Wat zou je dan willen doen?" vraagt hij welwillend. „Ik zou met u en Arnold willen meewerken in uw bedrijf." „Maar, Clara!" „Vindt u dat zoo dwaas? U vermoedt natuurlijk een jon- gemeisjesgril. Maar daar is geen sprake van, het is mij ernst." „Je bedoelt waarschijnlijk op kantoor. Administratie of zoo?" „Ja. zeker. Dat bedoel ik." „Zoo zoo." Hij blijft nadenkend zitten en Clara wacht op zijn ant woord. „Een maand of vier geleden heb ik twee jongelui in dienst genomen. De een voldoet uitstekend, maar den ander heb ik ontslag^aangezegd. Zou jij lust hebben, diens plaats in te nemen?" „Heel graag, vader." Dit is "de eerste keer, dat ze hem vader noemt. Ze heeft altijd papa gezegd, maar nu is ze geen kind meer. Zoo voelt hij het en het doet hem genoegen. Clara is flink, denkt hij, Arnold is een slappeling. Waarom denkt hij dat? (Wordt vervolgd)ji

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2