PROVINCIALE STATENVERKIEZING MAANDAG 17 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Nationale plicht Op Woensdag a.s., tusschen des mor gens acht en des middags vijf uur hebben wij een roeping van Godswege te ver vullen. Omdat de overheid ons stemdwang oplegde? Ja, ook daarom, doch veel meer omdat Gods ons het voorrecht schenkt mee invloed te oefenen op de richting, waarin ons gewest bestuurd zal worden. ,We staan dus niet voor een vervelend karwei, maar voor een schoone en waarde volle taak. Stemdwang heeft ons nooit bekoord. Dat sommige partijen er over juichten, omdat het vaak moeilijk viel de trage geestverwanten ter stembus te krijgen, is begrijpelijk. En aanvankelijk hadden zij er deswege stemmenvoordeel van. Maar ze gen kan zoo'n dwang niet brengen; hier moet de plicht, de nationale toewijding spreken. Stemdwang brengt geen opge wekt politiek leven, maar kan leiden tot onwillig en onverschillig opvolgen van een voorschrift; doch zóó, dat het geen resultaat oplevert. Voor ons geldt ook hier; „laat zulk een 'dwang voor u niet noodig zijn". Stemrecht js stemplicht, o zeker, omdat Gods leiding met ons land en volk ons tot deze hoogte yan politieke ontwikkeling bracht. Zien wij zóó de taak, welke ons Woens dag wacht, dan is daarmee ook elke rede- jieering afgesneden alsof het gebrek aan ernst zou zijn, dat wij ons in deze dagen van spanning met zulk „klein gedoe" moe ten bezighouden. Neen, dan zeggen wij: juist nü is trouwe plichtsbetrachting nood zakelijk en eisch van beginsel. Wij behoeven geen ver uitstapje te Jnaken om te zien, waartoe een politiek zonder principieele beginselen leidt. Gan- Sche volken zijn politiek onmondig ge maakt; over hun lot en leven in heden en toekomst wordt voorzoover God het toelaat bij hen, maar over en zonder hen, door enkele machthebbers beslist. Het bijeenroepen der „volksvertegenwoor digers" is een schijnvertooning, een come- die, maar dan een tragedie, geworden. Wij zien dat voor onze oogen en het heeft ten onzent en elders geleid tot een ontwaking van ons nationaliteitsgevoel. Zooals wij dit eenige jaren geleden voor onmogelijk hadden gehouden. De zegen rijke gevolgen daarvan merken wij op elk gebied. Wij hebben slechts te wijzen op de algemeene instemming, welke de regeeringsmaatregelen in verband met de handhaving onzer absolute neutraliteit vinden bij alle politieke partijen op één na, Welke zich de nationale bij uitnemend heid noemt. Het is te verwachten, dat ook bij de Stembus iets van die nationale opleving blijken zal in de afbrokkeling der extre mistische groepen en de trouwe plichts betrachting van hen, die de regeering in deze moeilijke dagen willen steunen. Wie dat doet, bevordert wezenlijk en Waarlijk een nationaal belang en vervult 'dus een nationale roeping. Een verkiezing heeft altijd twee zijden: afweer en opbouw. [Aan de eerste taak kunnen alle groepen meewerken, die wars zijn van elke onder mijning der eigen volkskracht en van aan passing aan buitenlandsche invloeden. In dat opzicht is de groote massa van ons yolk thans één van zin en streven. Afweer is echter niet voldoende; er moet look opbouw zijn. Natuurlijk meenen zij, die door een stembusuitspraak het binnen- landsch beleid van het kabinet-Colijn po gen af te keuren, in alle oprechtheid, dat •zij daarmee een dienst aan land en volk bewijzen. Tegen deze vergissing behooren wij jechter ernstig te waarschuwen. Zoowel principieel als praktisch gezien zijn wij overtuigd, dat steun aan de regeering en het regeeringsbeleid in het waarachtig be lang van ons volk zal zijn. Staande in deze overtuiging wekken wij pnze lezers en zij mogen het hun kennis sen doen, hartelijk op om Woensdag hun Stem uit te brengen op de lijsten der Anti revolutionaire Partij. Ter stembus gaan is een nationale plicht; de rechte mannen te kunnen kie zen is een voorrecht, waarvan we een dankbaar gebruik behooren te maken. j DE REMMEN LOS Wij gelooven niet, dat vele kiezers van 'Christelijke ibeginselen tihans in de fuik der C.D.U. z/uillen zwemmen. Een partij, die ons land' weerloos wil maken, vindt vooral nu (bij ons volk weinig sympathie. Vergissen wij ons niet, dan houden de sprekers daar reke ning mee en praten ze niet over hun pro grampunt inzake nationale, eenzijdige ont wapening. Liever schermt men een heetje met staatspensioen, al moet men het in dat opzicht tegen de S.D.A.P. afleggen. Overigens heeft men blijkbaar thans alle remmen losgegooid en is men teruggevallen in de banale verkiezingspraktijken, welke vroeger bij de partijen van uiterst links ge bruikelijk waren. Eén der lijstaanvoerders, sprekende te Katwijk, stelde volgens het persverslag den minister-president voor als „Hein Colijn, die in een van oie groote huizen woont, je weet wel, daar bij het Vredespaleis..." waarna de „zalige bezitters", die „oesters eten en champagne drinken", een beurt kregen. Dat is al fraai, maar 't wordt nog mooier, want hij verzekerde zijn hoorders, dat hij en de zijnen de ministers zóó zenuwachtig zullen maken, dat zij geen raad meer weteu, en, „zooals ik spreek, zóó spreken alle C.D.U.-ens!" was het daverend slot. De man is lijstaanvoerder; hij kan het dus weten. We kunnen het nauwelijks gelooven, maar het is gezegd. Wij "hebben er slechts één antwoord op: Men houde zulke men- schen buiten de vertegenwoordigende col leges, want daar is het niet de plaats voor intimidatie, doch voor argumentatie. En aan argumenten schijnt de C.D.U. arm te zijn. Gevaarlijke praat Wij lezen in „De Avondpost": Zelfs in deze dagen staakt de N.S.B. haar laster niet tegen het eigen volk. Het „Nationaal Dagblad" heeft Zaterdag avond daarvan een staaltje geleverd, dat letterlijk alle andere overtreft. Het blad schreef „Als minister Colijn waarlijk gelooft aan een Europeesch gevaar en het heele mobili- satiegedoe, waarmee ons land verontrust wordt, terwijl Chamlberlain in Schotland hengelt, meer moet zijn dan wat booze ton gen mompelen, n.l. een door de politieke partijen gewenschte verkiezingsmanoeuvre, dan zal het optreden van minister Ronunc als een directe uittarting van het Neder landsche arbeidersvolk worden gevoeld" Hier staat dus niets meer of minder dan dit: t Booze tongen beweren, dat de militaire maatregelen, op Goeden Vrijdag genomien, niets anders zijn dan een door de politieke partijen gewenschte verkiezingsmanoeuvre. Het laffe in deze omschrijving is, dat men niet eens durft zeggen: „Wij beweren", maar: „Booze tongen beweren". „Men" be weert. Het is natuurlijk voor een kind dui delijk, dat deze tongen niet anders zijn dan N.S.B.-tongen. Wat is, goed beschouwd, zulk een be schuldiging toch waanzinnig en lasterlijk iegelijk Wat e«n stuk perfide laster zit daarin, in zulk een duivelsch-boosaardig zinnetje: als of de Regeering bij wijze van verkiezings manoeuvre mobilisatie-maatregelen zóu nemen. De N.S.B. geeft er zich mee bloot ook. Want als het een „verkiezingsmanoeuvre" was. dan dit bedoelt mien natuurlijk werd die tegen de N.S.B. gericht. En waar- ora? Om te speculeeren op het feit, dat de N.S.B. ook nu weeraan de zijde der overweldigers staat. Die maatregelen in ons land -waren noodig door het optreden van Italië; de N.S.B. verdedigt dit optreden; dus is de N.S.B. de sohuld van de maatregelen. Dit is dan de gedachtengang van de „ver- kiezingsmanoeuvre" van de „politieke par- t'jen", waarvoor de Regecring zich leende. Nu is het een feit, dat de N.S.B.-pers we derom' met huid en haar het optreden van Italië slikt en verdedigt. Zoo goed als het „Nationale Dagblad" aan den kant van Duitschland stond, toen Tsjecho-Slowakije werd overweldigd, zoo goed staat het blad aan den kant van Italië, nu dit dappere fascistische land met 'n ge weldige ovennacht een kleine natie eronder kreeg. Het is Engelands schuld! ziedaar de verklaring in beide gevallen. Ook nu. Wij zouden het er wel bij onze landgenoo- oen willen in-hameren welk een gevaar deze groep in ons volksleven vormt. Waarheen Hitler en Mussolini ook gaan, wat zij ook doen, hoe zij recht, gerechtig heid, menschelijkheid ook verkrachten en kleine naties overweldigen, het „Nationale Dagblad" hangt jubelend aan de panden van hun jas. En vergelijk nu, met deze hondentrouw jegens buitenlandsche dictato ren, de gezindheid jegens het eigen vader land. Nog slechts enkele weken geleden hebben de Ministers Patijn en Steenberghe in de Eerste Kamer op het nationale gevaar gewezen, dat daarin gelegen is. Aanmelding van particuliere verpleegsters verzocht VGRAVENHAGE, 17 April. Het hoofd ,van het ziekenhuiswezen van het Nederlandsehï Roode Kruis dóet een beroep op particuliere verpleegsters, die niet weikzaam zijn in of verbonden zijn aan een ziekenhuis en geen andere verbintenis hebben, om zidhaan te melden bij de afdeeling ziekenhuiswezen van het hoofdbestuur van hef Ned. Roodo Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder opgave van haar diploma, met even- tueele aanteekeningen, ten einde zich in ge val van mobilisatie ter beschikking te stel len van het Ned. Roode Kruis. De haven van Rhodos. dat als maritiem steunpunt in het middel punt der belangstelling staat in ver band met de internationale machts verhoudingen in de Middellandsche Hr. Ms. kruiser ..Su matra" is Zaterdag in de Amsterdamsche ha ven aangekomen en heeft ligplaats geno men aan het Steenen Hoofd. Prins Bernhard naar Ommen AMERSFOORT, 17 April. Zaterdagmid dag om drie uur is Prins Bernhard van 't station alhier naar Ommen vertrokken in verband met de commissarissenbij een- komst van de Nederlandsche Padvinders, welke Zaterdag en Zondag aldaar werd ge houden. De Prins, die per auto uit Soest- dijk arriveerde, was vergezeld van den beer A. O o s t e r 1 e e, hoofdcommissaris van de N.P.V. Z.K.H. werd begroet door Baron Kraycnhoff, commissaris voor den pers- en propagandadienst. Op het perron waren verder nog aanwezig de heeren N. Beets en Ds. W. Kalkman, resp. voorzitter van de P.V.N, en van de N.C.P.V. Uitbreiding der artillerie inrichtingen Welke afdeclingen zijn en worden overgeplaatst In antwoord op opmerkingen uit de Twee de Kamer over een suppletoire begrooting voor 1938 van het Staatsbedrijf der artillerie- inricbiingen merkt de minister van Defen sie o.in. het volgende op: De bestaande administratiegebouwen aan de Henibrug zullen niet worden afgebroken: deze zijn, behalve voor het achterblijvende gedeelte der fabrieksadministratie, dringend noodig voor fabricage-doeleinden. Behalve de verplaatsing van administra- tie-afdeelingen is het noodig gebleken, ook fabrieksafdeelingen naar elders te verplaat sen, omdat de noodige ruimte aan de Hem- brug ontbreekt en omdat een verspreide ligging van deze afdeelingen uit een oog punt van veiligheid in oorlogstijd noodzake lijk is. Reeds waren overgeplaatst het auto bedrijf en de instrumentmakerij, terwijl het scheikundig lahoratroium, de afdeeling gas maskers en de laihóreerwerkplaatsen binnen afzienibaren tijd worden overgeplaatst. Na der zal worden bezien in hoeverre overplaat sing van nog andere afdeelingen noodzake- Het artillerieschietkamp te Oldebroek Uitbreiding toch doorgezet OLDEBROEK, 17 April. De gemeenteraad van Oudebroek heeft Zaterdag j.l. met alge meene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om 34.31.20 H.A. grond, gelegen ten zuiden van de spoorlijn ZwjlleUtrecht, aan het rijk te verkoopen, ter uitbreiding van het artillerie schietkamp in Oldebroek, voor f15.500. Naar men weet heeft het voor nemen van defensie om dezen grond in eigen dom te verkrijgen, veel stof doen opwaaien en verzet uitgelokt bij allen, die zich de taak der natuurbescherming tot plicht hebben ge steld, daar deze uitbreidilng van het schiet kamp, een zeer belangrijk gedeelte der ge meente. dat riik is aan natuurschoon en des wege met villa's en buitenhuisjes werd be bouwd, verder ontoegankelijk zal maken. De ze actie heeft echter niet mogen baten, zoo dat den gemeenteraad niets overbleef dan bovengenoemde beslissing te nemen. In Spanje werd honger geleden Ook nu is hulp nog noodig DEN HAAG, 17 April. Het Neutraal Co mité voor Hulp aan kinderen in Spanje, gevestigd te Den Haag, Noordeinde 35, ver strekt de volgende gegevens uit het zoo juist verschenen Aprilrapport der Interna tionale Commissie, welke optreedt voor 23 regeeringen en tal van particuliere organi saties en personen. Het sterf te-cijfer onder de kinderen in Madrid was in Maart gestegen tot het 12- voudige van het normale. Baby's werden geboren met het halve-normale gewicht. Kinderen vielen flauw tijdens het wachten op hun karig rantsoen. De burgerbevolking de kinderen inbegrepen, ontving in Ma drid waarschijnlijk niet meer voedings waarde dan 800 calorieën per dag. Dit be- tcekent 1 pond gewichtsverlies per dag en zou niet langer gedragen kunnen worden dan twee of drie maande» zonder tot den dood te leiden. De toestand in Franco-Spanje, hoewel niet zoo slecht, was echter eveneens ern stig. Ze verergerde naarmate Franco meer terrein won, daar de hoeveelheid voedsel dientengevolge over een steeds stijgend aantal menschen moest worden verdeeld. Het is een gebiedende plicht van men schelijkheid dat de Internationale Com missie haar werk voortzet en het is onont beerlijk dat ze daarbij de hulp van regee ringen en particulieren blijft ondervinden. Bijdragen worden verzocht (met vermei- ding „Voor het Spaansche kind", a: In geld op postgiro 60000 van de Nederland sche Middenstandsbank of op no. 88267 van den penningmeester van het comité, den heer C. J. L. Schüller beiden te Den Haag. h: In natura, bij voorkeur melkpoeder, naar Naarden, Stukkenlaan 8. KNAAPJE VERDRONKEN HOOFDDORP, 17 April. Aan den Hille- gommerdijk alhier heeft zich een tragisch ongeval afgespoeld. Een zoontje van den heer V. geraakte te water in de Ringvaart en verdronk. Dr. II. uit Nieuw-Vennep en eenige E.H.B.O.'ers deden nog pogingen om de levensgeesten op te wekken met behulp van een zuurstof-apparaat. Alle pogingen mislukten echter. TWEE MIJNEN ONTPLOFT TE VENRAY Kwade droes in woonwagen kamp te Ede op WOENSDAG 19 APRIL a.S. De Candidaten dep Anti-Revolutionaire Partij In ZUID-HOLLAND: No. 1 van Lijst 3 Kieskring Rotterdam: Th. Heukels. Kieskring 's-Gravenhage: Jhr. Mr. J. M. M. v Asch v. Wijck- Kieskring Leiden: Dr. C. Beekenkamp. Kieskring Gouda: C. J. Hoogendijk. Kieskring Delft: Mr. G. van Baren. Kieskring Dordrecht: Th. Heukels. Kieskring Ridderkerk: J. C. Diepenhorst. In UTRECHT: No. 1 van Lijst 3 Kieskring Utrecht: H. Botterweg. Kieskring Amersfoort: Mr. G. A. Diepenhorst, In GELDERLAND: No. 1 van Lijst 4 Kieskring ArnhemC. Smeenk. Kieskring Ede: Mr. A. v. d. Deure. Kieskring Oldebroek: D. van den Bunt. Kieskring Voorst: D. Gosker. Kieskring Zutphen: C. Roeterdink. Kieskring Aalten: J. Rijpstra. Kieskringen: Eist, Nijmegen, Tiel en" Wijchen: A. Fintelman. In ZEELAND: No. 1 van Lijst 2 Kieskring Middelburg: J. W. v. 't Hoff„ Kieskring ZierikzeeJ. J. v. d. Ende. Kieskring TholenJ. Geuze. Kieskring GoesJ. A. Dominions. Kieskring HulstMr. P. Dieleman. Kieskringen Vlissingen en Sluis: H. van Mazijk. In NOORD-BRABANT: No. 1 v. Lijst 4 Kieskringen 's-Hertogenbosch, Grave, Heusden en Helmond: A. D. v. d. Schans, Kieskringen Tilburg, Zevenbergen en Bergen op Zoom: A. Bax Gzn, Kieskring Eindhoven: E. A. Wijsmuller, Kieskring Breda: A. Mabelis. In NOORD-HOLLAND: No. 1 v. Lijst 6 Kieskring Amsterdam: G. Baas Kzn. Kieskringen Den Helder en Hoorn: J. Wagenaar Czn, Kieskringen Zaandam en Haarlem: Mr. A. Brack* Kieskring Velzen: F. P. Vermeulen. Kieskring Weesp: H. Gordeau. In OVERIJSSEL: No. 1 van Lijst 8 Kieskringen Zwolle, Kampen en Deventer: J. G. Hamer, Kieskringen Hengelo en Almelo: Mr. G. J. Sybrandy, Kieskring Ommen: J. J. Beukenkamp. Kieskring EnschedeA. F. Kok. In DRENTE: No. 1 van Lijst 2 Kieskring Assen: J. Buning. Kieskring Meppel: J. Middelveld Jr. Kieskring Hoogeveen: J Tjalma. Kieskring Emmen: Mr. J. L. Bouma. In FRIESLAND: No. 1 van Lijst 2 In alle Kieskringen: T. Nauta. In GRONINGEN: No. 1 van Lijst 2 In alle Kieskringen: D. H. R. Harrenstein. In LIMBURG: No. 1 van Lijst 5 In alle Kieskringen: H. J. van Lonkhuyzen. KIND IN EEN WATERPUT VERDRONKEN GILZE, 17 April. Het twee-jarige doch tertje van S. Selen te Rijen is bij het spe len met een bal in een op het erf staande waterput gevallen. Toen men het kind be vrijd had. heeft men vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken: de kleine was reeds overleden. LAND- EN TUINBOUV' „De Tuinbouw-Onderlinge" Algemeene vergadering De jaarlijksahe algemeene ledenvergade ring van „De Tuinbouw Onderlinge" bedrijfs- vereeniging ingevolge de land- oai (uinbouw- ongevallenwet 1922, werd te Amsterdam ge houden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden aan het einde van het boekjaar be droeg 7012, vertegenwoordigende een ver zekerd loonbedrag van 15.479.324 (vorig jaar 14.85-i.697.— Aangifte werd gedaan van 2287 ongevallen, waarvan 2115 gevallen als bedrijfsongeval konden worden erkend. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers resp. 2069 en 1911. De voorzitter, de heer B. Ruys, richtte het woord tot Dr Posthuma, die op 1 Mei als presioent-directeur van De Tuinbouw- Onderlinge zal aftreden. Spreker merkte op, dat de vereeniging den president-directeur zeer zal missen, doch dat zij diens wensch om thans voor jongeren plaats tc maken had te respecteeren. Het scheiden is echter, vooral nu de hand zoo lang bestaan heeft, wel zeer moeilijk. Onder aanbieding van een geschenk, be staande in antieke theekopjes, wenschto spreker den scheidenden president-directeur en aangenamen levensavond in den kring van zijn gezin waaraan hij zich nu meer dun vroeger zal kunnen wijden. Nadat nog eenige andere sprekers het woord hadoen gevoerd, nam Dr F. E. Posthuma met een persoonlijk woord af- Een arbeider op slag gedood VENRAY, 17 April. Onder de gemeente Venray is Zaterdag een ernstig ongeluk ge beurd. Terwijl militairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze arbeiders uit de gemeente Deurne, trapte één van deze ar beiders op een mijn, tengevolge waarvan dit projectiel explodeerde. De arbeider, de 35-jarige L i n d en uit D e ur n e, werd op slag gedood. Zijn mede-arbeiders en de mi litairen, die zich in de onmiddellijke nabij heid bevonden, kregen geen noemenswaar dig letsel. Tengevolge van de hevige ont ploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boerenwagen, welke wagen op een aangrenzenden weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ontplofte, waardoor het paard werd gedood en de kar vernield. De voerman kwam met den schrik vrij. Het lijk van den arbeider is naar het ziekenhuis te Deurne overgebracht. De man, die het verkeer moest waarschuwen voor zandtreinen Hij werd zelf overreden (Van onzen correspondent; RIJSOORD, 17 April. Op den nieuwen Rijksjveg alhier worden werkzaamheden verricht, waarbij o. a. enkele zandtreinen gebruikt worden. Bij de kruising met den Mauritsweg heeft men voor de verkeers veiligheid een wachter aangesteld, die met een roode vlag gewapend, waarschuwt wanneer een trein nadert Deze man nu is Zaterdag omstreeks 12 uur zelf door een zandtrein overreden Hij bekwam daarbij zoodanige verwondin gen, dat opname in een ziekenhuis nood zakelijk bleek. Vrouw door gas gestikt te Leiden Vermoedelijk slang van gascomfoor losgeraakt LEIDEN, 17 April. Toen gistermiddag om streeks vijf uur de heer van den Bosch terugkeerde in zijn woning aan de Johan de Wittstraat, alhier, welke hij Zaterdag middag had verlaten, kwam hij tot de tra gische ontdekking, dat zijn 47-jarige echt- genoote door gas bedwelmd was. Pogingen om met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, bleven helaas vruchteloos. De vermoedelijke oor zaak is het losschieten van een slang van een gascomfoor. Motor tegen auto gebotst Militair ernstig gewond DE KLOMP, 17 April. Op den rijksweg bij de Klomp is Zaterdagmiddag tegen twee uur een ernstig verkeersongeval gebeurd, tengevolge waarvan de dienst plichtige A. de J. van het 4e R. V. A., afkomstig uit Lékkerkerk in zorgwek- kenden toestand naar het militair hos pitaal in Utrecht moest worden over gebracht. De J. reed per motor met zijn kamera ai', den dienstplichtige van het Se R. V. A., M. de B. u-it Rotterdam, op de duo over den rijksweg, toen plotseling een bestelauto van bakker Van V. uit Edervcen uit een zandweg den rijweg opkwam. De motor bot ste met groote snelheid tegen den zijkant van de auto, waardoor de motorrijder door een zijruit vloog en hevig bloedende ver wondingen aan voor- en achterhoofd opliep. Twee geneesheeren constateerden bij liet slachtoffer tevens een schedelbasisfractuur f.n lieten hem met den meesten spoed per ziekenauto naar het hospitaal in Utrecht overbrengen. De duo-passagier kwam er wat beter af, doch schijnt een ernstige ge heugenstoornis te hebben opgeloopen. Hij is per auto naar de ouderlijke woning in Rotterdam overgebracht. De sChuld is vermoedelijk te zoeken bij den autobestuurder, die geen voorrang aan het verkeer op den rijksweg heeft verleend. DOOR VALLEND IJZER GEDOOD KERKERADE, 17 April. In de mijn Sophia te Ppek'holzerheide, Kerk ra de, is de lS-ja- rige sleeper W. Lurken doodelijk veronge lukt. Het slachtoffer kreeg een zwaar stuk ijzer op het hoofd en de dood trad onmid dellijk in. L. is de oudste van 9 kinderen uit het huishouden van de mijnwerkersfamilio Lurken. DE VERMISTE UTRECHTENAAR VERDRONKEN UTRECHT, 17 April. Twee weken geleden hebben wij medegedeeld, dat de 5G-jariire boekhouder P. Iseger, alhier, op geheim zinnige wijze verdwenen was .Zaterdag heeft c'e politie uit het water aan den Cathrijnen- singel bet stoffelijk overschat van den ver miste opgehaald. Waarschijnlijk is de man op den avond van 30 Maart, na een bezoek aan een café, te water geraakt en verdronken EDE, 17 April. In het model-woonwagen kamp te Ede, dat onlangs in gebruik geno men is, is onder de talrijke paarden de ge vreesde kwade droes uitgebroken. Een poli tiewacht draagt er zorg voor, dat men het kamp niet verlaat of binnenkomt. De com missaris van politie maakt bekend, dat, zoolang de ziekte hee recht, geen woonwagens in het kamp worden toegelaten. De paarden zijn onder voortdurend toe zicht van liet hoofd van den Veterinairen Dienst in het district, Dr. Douma, uit Amers foort, en van den heer Tap, veearts te Ede. Auto tegen boom gereden 's-GRAVENHAGE, 17 April. Gisternacht omstreeks vier uur is op den Cremerweg op den hoek van den Verhuellweg, in de Sche- veningsche Boschjes een personenauto met groote snelheid tegen een boom gereden. Dc drie inzittenden, de 26-jarige mej. J. J., uit Wassenaar, de 22-jarige bestuurder H. B. en de 23-jarige W. T. zijn allen naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De be stuurder had een liohte hersenschudding en ontvellingen. W. T. een hersenschudding, een hoofdwonde en een armontwrichting, terwijl mej. J. Ier observatie werd opgeno men. De ooi-zaak is nog onbekend; de auto werd vrijwel geheel vernield. De moord met roof te Holten Begrafenis van het slachtoffer HOLTEN, 17 April. Zaterdagmiddag is op de algemeene begraafplaats te Holten het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den aldaar op zoo afschuwelijke wijze ver moorden landbouwer Le t ink. De belang stelling voor deze plechtigheid was zeer groot. Aan het graf is het woord gevoerd door den godsdienstonderwijzer H. Stoo- k e r s. Verder is namens de familie een woord van dank gesproken tot de buren, die allen aanwezig waren, voor de hulp en bijstand, die zij in de afgeloopen moeilijke dagen hadden verleend. Koopman scheeuwde „Houdt den dief" Doch hij kwam zelf in een cel terecht Een inwoner van Hoofddorp, zoo lezen we in het „N. v. d. D.", vond Zondagmorgen op Let Waterloo-plein te Amsterdam zijn ge stolen fiets terug. Hij herkende zijn gesto len karretje dadelijk, doch hield zich van den domme en vroeg met een onverschillig gebaar aan den koopman, wat hii voor de fiets moest hebben. De koopman noerpde een rijkelijk hoog bedrag, doch de kooper vond het blijkbaar zoo hoog niet. Hij nam de fiets eens in zijn handen, bekeek haar nauwkeurig en zei zoo langs zijn neus weg, dot hij haar wel eens wiliie iprobeeren. „Oké", zei de koopman en de kooper reed er mee weg. Zóó snel reed de man, dat de koopman direct argwaan kreeg, en niet wetende, dat de kooper op zijn eigen fiets zat, holde hij met een ande ren mar „den dief' achterna. Maar de vluchteling stoorde zioh niet aan het ge schreeuw van „houdt don dief", doch ped delde voort in de richting vanhet po litiebureau aan het Jonas Daniël Meyer- plein, waar ook de achtervolgers spoedig ar riveerden. Zij keken vreemd op, toen de wachtcom mandant, nadat hij den rechtmatigen eige naar gehoord had, een der achtervolgers verzocht, maar voorloopigin een cel te gaan zitten. Het praatje van dezen ver dachte, die beweerde de fiets van een mar. uitAmerika te hebben gekocht, ging na tuurlijk niet op. Fonige uren nadat de koop man den goeden verkoop van de gestolen fiets tot stand meende te brengen, werd hij hij onder streng geleide naar Hoofddorp bracht en daar ter beschikking gesteld van den brigade commandant der Rijksveld- wacht. BEJAARDE VROUW IN BRAND EN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND DEURNE, 17 April. Gistermiddag om streeks half vier is de 79-jarige alleen wonende mej. Goossens, toen zij haar voe ten op een stoof warmde, in brand geraakt, doordat haar kleeren met het vuur in aan raking kwamen. Militairen, die op haar ge gil kwamen toesnellen, wisten de vlammen spoedig te dooven. De vrouw, die niettemin ernstige brandwonden opliep, is in levens gevaarlijken toestand naar het Sint Joseph- ziekenhuis te Deurne overgebracht. WIEL OVER HET HOOFD GEKREGEN VEEN (N.Br.) 17 April. Het 9-jarig zoon tje van den heer Schouten alhier is op on gelukkige wijze om het leven gekomen. De knaap geraakte bij het achteruitrijden van een melkauto uit Heusden, onder den wa gen, waarbij hem een wiel over het hoofd ging, zoodat het slachtoffertje vrijwel op slag werd gedood ELF SPOORMANNEN JUBILEERDEN UTRECHT, 17 April. In een Zaterdag ochtend gehouden bijeenkomst in een der hoofdgebouwen der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht heeft de Directie der Ne derlandsche Spoorwegen elf employes die deze maand 40 jaar in dienst waren van de N. V. hartelijk gehuldigd. Prof. Gou- driaan heeft daarbij in een enthousiast speechje de jubilarissen toegesproken en hun verdiensten voor de maatschappij ge schetst. Den betrokkenen werd door tus- I schenkomst van een superieuren een enve loppe met inhoud en een herdenkingsoor konde overhandigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5