ISIS TRIUMPH ROOK DE BESTE 1 CENT SHAG SIGARET VRIJDAG 14 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a Was bang de straat over te steken Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen „Twaalf maanden leed ik de hevigste rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was [bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veertien dagen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel ander mensch. Ik loop kwiek en steek de straat met een gerust hart over. Mijn pijnen worden 6teeds min der." D.L. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot regelmatige, krachtige werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed wordt gezuiverd en de pijnen verminderen, om binnen korten tijd geJieel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Reel.) Duitschland spreekt van Engelsche bluf Chamberlains „krokodillentranen" De „Deutsche Dienst" is slecht te spreken over Engelands garantie-verklaringen en uit zijn misnóégen o.a. met de volgende woor den „Chamberlains rede, die een groote sensa tie zou inhouden, kan slechts als een aan zienlijke bluf beschouwd worden en wel een .van zoodanigen aard, als alle andere verkla ringen van den Britschen minister-president in de laatste maanden. Men kan beweren dat zij Chamberlain's vrienden niet te vreden stelt, de 'oppositie niet heeft gerust gesteld en bij <Je mogendheden van de as geen indruk heeft gemaakt. Chamberlain is weer volgens de gebruikelijke methode te werk gegaan. Nadat de Engelsche pers naar aanwijzingen van hoogerhand alarm heeft gemaakt na den Italiaanschen stap in Albanië, die noodzakelijk en weloverwogen was, en een hysterisch geschreeuw over aanvallen en overweldiging van de zwakken heeft geproduceerd, treedt thans Chamber lain op "en' wel als vredesengel. „Zijn verklaring is een loutere tranengie- fijrij over het feit dat de wereldgeschiedenis Verder gaat, zonder dat Engeland's meening bepalend ia over de omstandigheid dat Engeland ook dit keer niët in staat was de beslissingen in de Middellandsche zee te influenceeren. Wat blijft Chamberlain dus over dan het storten van krokodillentranen? ,.De geheele ontwikkeling waarin Enge land een zoo treurige rol heeft gespeeld en die in de rede van den minister-president een afsluiting heeft gevonden, bewijst op nieuw dat Engeland paniek en oorlogsstem ming noodig beeft om ten slotte in de rol van vredesstichter te kunnen optreden." Deze beschouwing eindigt met de slot opmerking: „De jonge volken op het continent zullen zich in hun ontwikkeling niet later weer houden. Zij houden vast aan realiteiten en daardoor behoort aan hen de toekomst Enge land mag rustig in het luchtledige poli tiek voeren en, ideologieën en fantasieën najagen," aan dit land hoort slechts het verleden, „Dat kan een troost zijn!" 'De jeugdige 'nieuwe koning van Irakhet vierjarig zoontje van den. overleden koning Chazi. Roosevelt over inter- Amerikaansche samenwerking Boodschap aan het Congres Roosevelt heeft aan het Congres een boodschap gezonden waarin een aanbeve ling ligt opgesloten van een uitgebreid pro gramma tot inler-Amerikaansche samen werking. De punten daarvan zijn: 1. Opstelling van een lijst van producten, welke door Zuid-Amerika naar de Vereenig- dei Staten kunnen worden geëxporteerd zon der de Noord-Amerikaansche producten con currentie aan te doen. 2. Noord-Amerikaansche landbouwdeskun digen te zenden naar andere Amerikaansche staten. 3. Maatregelen tot verhaasting van den bouw van een Pan-Amerikaansch wegennet tot aan het Panamakanaal. 4. Financiering en inrichting van lucht lijnen. 5. Samenwerking van de Vereenigde Sta ten met andere landen op het gebied van de internationale handelsbelemmeringen. Engelsche veiligheidsmaatregelen te Gibraltar De Britsche militaire autoriteiten te Gi braltar hebben tusschen Spaainsoh en Britech gebied een barricade laten aanleggen, zulks in verband met de activiteit der Spaansühe troepen, welke zich im de aabijheid bevin den. Deze maatregelen zijn genomen, nadat was geconstateerd, dat kanonnen van diverse typen, mitrailleurs, tanks en munitie dage lijks van Cadiz naar La Linea vervoerd worden, met vrachtauto's. 2 a 3000 man zou den in deze stad zijn aangekomen sedert Dinsdag. De autoriteiten hebben er alle motorvoertuigen gevorderd. De Duitsche vlootbeweglngen In officieele kringen te Londen verneemt men, dat de Duitsche regeering de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat de ge bruikelijke voorjaansoefeningen van de Duitsche vloot dit jaar zullen plaats vin den voor de Spaansche kust en ongeveer een maand zullen duren. De eenheden zullen uit haar havens vertrekken op Dinsdag 18 April en bestaan uit drie schepen van het type Deutsohland, verder kruisers, torpedojagers, duikbooten en hulpeenheden. Italiaansche koning aanvaardt de Albaneesche troon Koning Victor Emmanuel van Italië heeft de kroon vain Albanië aanvaard. De Groote Fascistische Raad, die gisteren i6 bijeengekomen, heeft kennis genomen van het besluit der Albaneesche constituante om Victor Emmanuel de kroon van Albanië aan te bieden. Na afloop van de vergadering ver scheen Mussolini op het balcon voor het Palazzo Venezia, waar de bijeenkomst werd gehouden, en hield.de volgende toespraak tot de menigte: „De historische gebeurtenissen, die zich in deze dagen hebben afgespeeld, zijn het resul taat van onzen wil, ons geloof en onze kracht Wij komen tot de bevriende volken met de houding van een vriend, tegen de vijandige volken zullen wij een duidelijke vijandschap aan den dag leggen. De wereld moet weten, dat wij morgen zoo goed als gisteren en altijd, geheel rechtuit zullen gaan." Palestijnsche rebellen-leider gevlucht HU vertoeft thans in Syrië Ahdoel Razzik, leider van de Palestijnsche rebellen heeft zich met zestien volgelingen in Syrië bij de Fransohe autoriteiten ge meld. Abdoel Razzik was een der twee voor naamste Arabische leiders in Palestina. Hij stond bekend als een meeooogenloos man, die de bevelen van den groot-moefti strikt opvolgt, wat zij ook mogen voorschrijven. Hij was uitgeput van vermoeienis toen hij zioh bij den Fransohen militairen poet te Fiq aan den oostelijken oever van het meer van Galilea aanmeldde. Eenige dagen lang had den hij eiooh zijn zestien volgelingen rust of voedsel kunnen vinden. Men herinnert er aan. dat de andere leider der Arabieren, Abdoel Rahim, zes weken ge leden is doodgeschoten, toen hij poogde te ontkomen uit een omsingeling van Britsche troepen te Nabloes. De autoriteiten van Syrië hebben nog geen besluit genomen inzake het verblijf van den leider der Palestijnsche opstande lingen. „Garanties, waar niet om gevraagd is" „Sabelhouwen in het water" Italiaansche en Duitsche reactie op Chamberlains rede Volgens Havas legt men zich te Rome de uiterste reserve op in verband met de ver klaringen van Chamberlain. Men is van meening, dat de garantie, welke Italië spontaan aan Griekenland heeft aangebo den, de Fransch-Britsche verklaring over bodig maakt, een garantie waarin men ove rigens een voortzetting van de omsingc- lingspolitiek tegen de mogendheden van de as ziet. Voorts is men van meening, dat de verzekeringen die aan Roemenië zijn gege ven, moeilijk een ontspanning kunnen brengen tusschen Boekarest en Boedapest, want zij kunnen volgens fascistische krin gen te Rome, Roemenië alleen maar hard nekkiger op zijn standpunt klemmen wat betreft zijn weinig transigente houding te genover de Hongaarsche aspiraties. Men meent te Rome dat de Parijscho en Londensche verklaringen den toestand op den Balkan waar spanningen bestaan, ten gevolge van de Roemeensch-Hongaarsche KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste ie dragen kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN (Reel.) verband tusschen het lichamelijke en geeste lijke leven, tusschen lichaam en ziel, De öeteekenis der lichamelijke opvoeding besprekende, wees de referent er op, dat deze opvoeding noodig is om de gave Gods in het lichaam en in de lichamelijke verrichtingen te waardeeren en te gebruiken. Deze opvoeding moet beantwoorden aan den eisch van hot ware, het goede en het schoone. Ouders en onderwijzers kunnen zoo samenwerken tot bestrijding van geheime zonden in het kinder leven en naar den regel der Heilige Schrift bevorderen al wat rein en lieflijk is en wel luidt. Nader zette spr. uiteen, dat de lichamelijke opvoeding ook dient om de door het verblijf in de school veroorzaakte schaden voor het lichamelijk-geestelijk leven der kinderen zoo veel mogelijk weg te nemen. VEREENIGING „ZARFATH" Onder voorzitterschap van den heer H. D u ij k e r werd in het A.M.V. J.-gebouw te Amsterdam de 54ste jaarvergadering van „Zarfath" gehouden. minderhedenkwestie, en de Bulgaarsch- Roetneensche territoriale kwestie, niet kun nen verbeteren. Alleen dc Lavoro Fascista heeft een kort uittreksel van Chamberlains verklaring in de avondeditie onder den kop „Engeland biedt Griekenland en Roemenië een garan tie aan, waar niet om gevraagd is". Duitsch perscommentaar De eerste Duitsche commentaren op Chamberlains rede en de verklaring van Daladier beperken zich er toe, in algemeene bewoordingen afkeuring uit te spreken. Politieke kringen te Berlijn zijn er op uit, met geringschatting over de Britsche en Fransche verzekeringen te spreken. De ga ranties aan Griekenland en Roemenië acht men „sabelhouwen in het water", want de integriteit van het eene, noch die van het andere land wordt op eenigerlei wijze be dreigd. Zeer scherp neemt men stelling tegen de Engelsche propaganda, die er, volgens Duitsche kringen, op uit is, een oorlogs paniek te bewerkstelligen en men keurt de neiging van Engeland en Frankrijk, om zich tot voogd van de kleine staten te pro- clameeren, ten sterkste af. Duitschland en Italië vertegenwoordigen de jonge naties op het vasteland, heet het, aan hen behoort dus de toekomst Aan Engeland behoort het verleden. Officieele kringen beperken zich er toe te verzekeren, dat de Engelsche en Fransche verklaringen nauwkeurig worden bestudeerd en dat de Fransch-Britsche ga ranties op zijn minst overbodig zijn. BINNENLAND Christelijke lichamelijke opvoeding Jaarvergadering der verceniging Onder leiding van den voorzitter, den heer J. S. Karper, is te Amsterdam ge houden de zesde jaarvergadering van de Chr. Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichameliike opvoeding. In zyn openingswocrrd heeft de voorzitter gewezen op de Schriftuurlijke normen voor het geestelijke en voor het lichamelijke le ven, die tot inhoud hebben, dat de mensch tot alle goed werk volmaakteljjk dient te worden toegerust. Spr. zette uiteen, dat de vereeniging zich bij haar arbeid cp Gods Woord baseert en dat zij er naar heeft te streven op dezen grondslag de waardij van de lichamelijke opvoeding in school en huis te bepalen. Prof. Dr. J. W a t e r i n k, hoogleeraar aan de V. U., heeft in deze vergadering een refe raat geleverd over het onderwerp: „Lichame lijke opvoeding ook Christelijke opvoeding", waarin de spr. nadruk legde op het nauw VICTORIA- GEZONDHEID N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ UTRECHT Totaal verzekerd bedrag gestegen t°t f 458 tnillioen Dividend 12.6 pet Vandaag i6 verschenen het jaarver slag van de N.V. Levensverzekering Mij. Utrecht waaruit blijkt dat het totaal verzekerd bedrag gestegen is tot f 458.020.812.H et voordoelig saldo over 1938 bedraagt f 3.082.633 (f 2.003.950) Er wordt 12,6 pCt. dividend uitgekeerd (als v.j.). We ontleenen aan het verslag de volgen de bijzonderheden: De financieele uitkomsten overtreffen die van de laat6te jaren, terwijl ook de produc tie grooter is geweest Een grootere productie brengt grootere onkosten mede en waar het steeds de ge woonte is geweest alle kosten in het jaar, waarin deze gemaakt zijn, onmiddellijk af te schrijven, betcekent dit een zekere druk op het winstcijfer. Het is een gunstig verschijnsel, dat deze onkosten gemakkelijk konden worden af geschreven zonder dat het winstcijfer daar van bijzonderen invloed ondervond. Het gemiddelde rentepercentage blijft zich in dalende richting bewegen. Toch blijft 'n behoorlijke marge aanwezig. De gebezigde rente bij de berekening van de geheele wiskundige reserve is gemiddedd 3.49 de werkelijk gemaakte gemiddelde rente bedraagt 4.12%. Het bezit aan vaste goederen werd binnen normale grenzen uitgebreid. Wij hebben steeds een ruime afschrijvingspolitiek ge* olgd, zoodat de vaste goederen volgens de Meer dan een halve eeuw lang onder steunt „Zarfath" weduwen en minderjarige kinderen van ontslapen Evangelisten, Gods dienstonderwijzers, Diakenen enz. De pen ningmeester, de heer P. J. Wierstra, deelde mede, dat in het afgcloopen jaar 43 weduwen ieder een tegemoetkoming in hun vaak moeilijk bestaan van f162 50 hadden gekregen. Een woord van dank werd aan kerkeraden, cvangelisatiën, provinciale comi tés en aan de vele particulieren gebracht, die door geregelde bijdragen of belangrijke giften ineens, het bestuur in staat stelden te kunnen uitdeden. Den heeren mr L. M. de JongSchouwenburg, C h r. B e e 1 s on D. G. J. baron van H e e m st r a, als com missarissen der vereeniging, werd dank ge bracht voor de wijze, waarop zij het bestuur hebben ter zijde gestaan. Het gironummer der vereeniging is 111007 te Amsterdam. Als bestuurslid werd her kozen de heer M. H e k e 1 a a r van Breda. De volgende jaarvergadering zal te Amers foort in de Paaschweek van 19-10 worden ge houden. schattingen van 1937 en 1938 een belangrijk hoogere waarde hebben dan de bedragen ■aarvoor deze in onze balans paraisseeren. Dit jaar werd 'n bedrag van f 893.536.601/£ afgeschreven. Het geeft een geruststelling te weten, dat zoowel in het effectenbezit als in ons be- aan onroerende goederen een ruime overwaarde schuilt, welke tot meerdere ze kerheid strekt. Wanneer deze overwaarde bij de vrije re serve gevoegd wordt, krijgt men een juist begrip van de bedragen over welike de maatschappij beschikt, buiten de bedragen, welke tegenover de verplichtingen staan. Aan den anderen kant hebben wij onze erplichtingen zoo hoog mogelijk aangi gen, wat dit jaar tot uiting i6 gekomen in een extra-verhooging van de w iskundige e met een bedrag van f 834.680. ECONOMIE EN FINANCIEN N.V. Hazemeyer Gang van zaken gunstig de N.V. Fabriek rders betreft als Ie afleveringen werd overtroffen het jaai> 11)29, iet topjaar onzer N.V.; ons machinepark en ver- lere technische inrichtingen werden belangrijk uitgebreid. Vergrooting fabriek in België 1 De export bl ontwikkelen, ringen ondervindt. Wat de verwachtingen betreft voor de toe komst kunnen wü slechts conslateeren dat gedurende het le kwartaal loonënde order» bevredigend binnenkomen en onvoor ziene omstandigheden voorbehouden dé| ver wachting op gunstige resultaten voor het loopende Jaar wettigen. en beambten bedroe en 845 op 31 Decern Het" Val do winst over 193S bedraagt f 29S 500 (v.j. f 288.732). Het saldo van de exploitatie rekening bedraagt f 539.723 (v.j. f 503.467) bi) KALEI DOSCOOP De New Yorksche beurs opende gister kalm en weinig veranderd. Af en brak eenig koersherstel baan, doch veel vloed had dit niet. De handel werd steeds weer lusteloos. Het slot was fractioneel ver deeld. Dê omzet beliep 860.000 aandeelen. De winst over 193S van de N a t, B a n k voor Belaste Waarden bedraagt 1 27.802- (f 17.463). Er wordt 5pCt. divi dend uitgekeerd (v. j. 2). De schoonmaak van mijn huis, die is weer losgebroken, Dus loop ik in het Park mijn Ibis-pijp te rooken. Dobbelmannlekker, man f 140.567.024 (f 125.543.936): Uitkee- ringen eigen rekening f 7.804.097.18 vorig Jaar (f 6.505.660.39%) Afkoop eigen rekening f 1.788.169.234 (f 1.656.581.97; Onkosten f 3.795.189.76 (f 3.454.975.63): Koersverlies op valuta's f 479.671.58 (f 807.797.024); Andere las- f 1.358.555.98 (f 173.283.90); Afschrijvingen 58.180.58 (f 909.664.34): Voordcc|Jlg .saldo f 3.082.633.244 (f 2.003.950.84). editzijde van de winst- en verliesreke ning over 1938 Is samengesteld uit: Premiereserves eigen risico einde van het vo rig boekjaar f 125.543.936 (f 122.168.343); Pre- mlön voor eigen rekening f 27.458.683.85 719.098.654): Renten f 6.448.896.51%' (f 5.404.861.92); Netto Huren f 666.721.454 (f 465.537.99%); Pollskoöten f 5.134.214 (v.j, 1.635.43%). Andere Baten f 710.130.524 .(v. j. serves thans f 9.681.785.— (v.j. f 7.570.307.-J, De winst aan winstgerechtigde verzeker den bedraagt f 754.272. Rusland heeft besloten op groote sohaal met de vervaardiging van synthe tische rubber te beginnen. In verschillende deelen van het land zul len zeventien fabriekpn tot dit doel worden gehoinvd. Men is voornemens het land zoo veel mogelijk van rubber-invoer onafhanke lijk te maken, 95. „Kapitein, kun je niet een flinke jon-' gen gebruiken?" De zeeman keek bedenkelijk. „Je begrijpt, Kobus, de jongen loopt me maar in de weg. Ik heb er meer last van. dan gemak. Voordat zo'n jongen eerst zee benen heeft.... nou.... dan., komt er wat kijken. En dan schreeuwen ze nog om d'r Moeder ook." Maar Oom Kobus verzekerde plechtig dat zijn neefje niet om Moeder zou schreeuwen. „Toe Kaptein, strijk Uwes hand eens over Uwes hart." „Nou, goed dan; morgenochtend vijf uur aan boord." „Bedankt, Kap'tein, ik zal zorge, dat-ie op tijd present is,. HwicAttS K/radt f\\ door Catcaic 7ècfcenmgea van mmmmmimJËfeiSjÊSL 96. „Nou, ihoe heb ik 'em dat effe' ge lapt?", grapte Oom. Kwiebus was uitgelaten! Morgenochtend al op een schip naar zee! Wie had dat kunnen denken? Maar 's avonds in bed kon Kwiebus niet slapen. En hij kon ook niet bidden. Weggelopen van huis, en nu zonder af scheid nemen van Vader en Moeder naar Kon dat goed gaan? Hij snikte het plotseling uit. Tante hoorde het. Meteen was ze al bij z'n bed. Zacht woelde haar hand door zijn krullekuif. Met horten en stoten biechtte Kwiebus. „Neen, zoo denkt of spreekt Adriaan niet. Dat is voor mij juist het erge, dat hij dat n i et doet. Hij ziet in het ge beuren van dezen tijd de bevestiging van een serie dogma's. Theologische munt slaat hij daaruit. Een bewijs uit het on gerijmde voor de verdorvenheid van het menschelijk ge slachtmaar het róékt hem niethet heeft hem niet gegrépenm ij wel. Lang heb ik me verzet. Laf heb ik .willen vluchten in de veiligheid en de omslotenhead van de dorpspastorie, maar sinds vandaag, sinds vanmiddag weet tik, dat mijn schuld me ook daar achtervolgen zal. Ik moet (wat dóén, iets stellen tegen d)ie hel. Ik kan niet meer voort- Heven in rust en weelde, als een paar uren hier vandaan, anenschen als wij, als U en Ik, andere menschen als vee afslachten". Tante heeft al dien tijd niets gezegd, alleen maar toege fluisterd, met verwondering toegeluisterd. Nu kan ze niet langer zwijgen. „Maar jij kunt daar toch niets tegen doen, kind, dat toch' iniet tegengaan. Wees dankbaar, dat ons land er niet bij betrolkiken is". „Dat laatste zegt niets. We kunnen er morgen in betrok ken wórden. En bovendien, we z ij n er bij betrokken. Die daar tegenover elkaar staan, zijn precies zulke menschen als wijen wij zijn als zij. 'n Klein incident, een onvoorzich tig woord, en van alles wat ons van die anderen schijnt te scheiden of te onderscheiden, is niets meer over". „De oorlog heeft veel stukgeslagen kind, en wat zal hij nog stuk slaan. Ook veel godsdienst. Dat zal je ook be doelen, denk ik". „Ja oom, ook dat. Al mijn godsdienst is stukgeslagen. Ik heb dagen en weken gehad, dat Ik meende niets meer over te houden. Zoogenaamde vrome menschen heb ik ontmoet, die rijk geworden zijn met het leveren van bedorven etens waren aan hun hongerende medeme^schenen daar prat op gaan. Neen, deze tijd heeft me wel duidelijk geleerd, dat we van een langzamen vooruitgang der menschheid niets te wachten hebben. Van mijn vrijzinnige denkbeelden ben ik ook radicaal af. Die schenen wat te zijn in de dagen, toen we allemaal nog brave burgers waren. Nu hebben we ons ontpopt als verscheurende dieren, als duivels. Maar onder wijl is er iets anders in mij aan het groeien. Adriaan beweert dat het de erkenning van z ij n belijdenis is. Maar dat is niet waar. 't Lijkt er misschien hier en daar wat op, maar 't staat er tegelijk mijlen ver vanaf. Misschien kunnen we toch kerstfeest vieren, maar dan anders, dan we dat tot nog toe deden. Heel anders. Hare Majesteit heeft er ons op ge wezen, dat het Kindeke Jezus te allen tijde veel vertrouwen heeft gevraagd. En het vraagt dit nog stééds. Dat waren we vergeten. Gespééld hebben wij met Hem; onze eigen ge dachten hebben wij op Hem gelegd, en onderwijl gemeend, dat we Hem begrepen, ons zelf wijsgemaakt, dat we Hem dienden". ,/n Vaag begrip, Jantien: het Kindeke Jezus". „Dat heb ik ook gedacht, oom, tot voorkort. Ik heb nü gezien, dat de Christus meer is dan een „begrip" of een figuur, of een schoone gedachte. U moet eens rustig en on bevooroordeeld de evangeliën lezen, oom. Zijn persoon treedt daaruit op een wonderbare wijze naar voren. Wij hebben Hem diep beleedigd, toen we beweerden, dat Hij een mensch was, als wij, een edel mensch misschien, een góéd mensch, een voorbeeld, maar dan toch een mènsch. Ach, we wisten toen nog niet, wat het zéggen wil, een mensch te zijn. We leefden toen nog in den waan van de vooruitgaande, zich verbeterende wereld. Nu weten we beter, en nu zou het een gruwel zijn te veronderstellen, dat Hij niet méér was dan een mensch, geboren uit de menschen". „Als ik je goed begrijp, heeft Adriaan het dan toch zoover gekregen, dat je naar zijn ideeën begint over te hellen. Nog één stap, en je staat aan de zijde der rechtzinnigen". „Och oom. deel me niet in bij een groep of bij een partij, nu nog niet tenminste, 't Is me zelf nog heelemaal niet dui delijk. Alleen één ding weet ik: dat Hij gekomen is als een hulpeloos kind in deze ellendige wereld, dat Hij Zich be geven heeft onder wolven en hyena's. Ook om de ellende te dragen, waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, nam Hij onze gestaltenis aan. Dat is een wonder, waar ik nier bij kan, waar ik stil van word. Ik begrijp Hem nog niet heelemaal, het is er ver van af, maar dat Hij ons vertrouwen eischi dat heb ik verstaan. En daarom word ik steeds vaster in mijn besluit, om te doen wat ik meen dat Hij van mij vraagt.". „Het lijkt een dwaasheid, kind". „Dat kun je toch niet met elkaar vergelijken, Jantien?" 1 doe ik ook niet. Ik vergelijk niet. Ik zie alleen ver-1 „Wij kunnen je moeilijk volgen in wat je ons daar allemaal hebt verteld, Jantien. \Vellicht ook, omdat wij oude men schen zijn. We willen daarom ook niet oordeelen. Het lijkt ons alleen vreemd, erg vreemd. Doe niets onberaden, dat is het eenige, wat we je kunnen zeggen. Je vergooit veel. En straks, als de vrede gesloten wordt, en de hooge heeren worden het eens, dan kom je terug met de duizenden en de tienduizenden, als je terug komt: en wat moet je dan? Je bent dan óók nog jong. Lang kan het nu toch niet meer duren. Dan is je plaatsje bezet, en het leven gaat zijn gang, zonder zich verder om jou te bekommeren". „Dat alles mag me toch niet weerhouden, om nü gehoor zaam te zijn?" „Neen, dat mag niet, inderdaad niet. We willen je niet van je plicht afhouden Jantien, dat weet je wel, alleen zijn we bang, dat je nu goede levenskansen weg zult gooien, die je voor een tweeden keer niet zult krijgen. Tante denkt daar óók zoo over, is 't niet? Ik spreek maar voor allebei". „Ja, vanzelf. Het heele geval is me nog zoo vreemd. Ik weet niet, wat ik daarin zeggen moet. Oom kan dat beter dan ik. Alleen, iik heb zoo te doen met Adriaan. Wat zal die jongen daar onder te lijden hebben. Hij houdt veel van je. Jan tien. Hij zal er niet gemakkelijk overheen komen. En ik dacht, dat jij ook van hém hield. Dat verschil, dat wisten jullie vooruit, en wat daar nü weer tusschen gekomen is, ja, daar wil ik afblijven. Ik begrijp het eigenlijk niet. Maar voor Adriaan vind ik het wel erg hard. En ik weet ook niet of je hem nu maar zoo opeens los mag laten". [Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2