Orchideeën. Stekeligheden Stoffenliilis J MONNICKFNG»' ECHTE ROZENOLIE IS DUUR 'n Encyclopaedie voor ons voedsel. „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 1318 MAART 1939 voor de kamer Enkele soorten kunnen er voor dienen Bij eenige zorg, dankbare bloemen ZEKER, de orchidee kan als kamerplant gehouden worden. En dat met succes. Als we schrijven d e orchidee, dan is dat wat overdreven. Enkele soorten kunnen als zoodanig dienen. Maar bij die enkele zijn er heele mooie. Denk maar eens aan het mooie Venuschoentje (Cypripedium insigne). De meeste bloemen liefhebsters meenen, dat het onbegonnen werk is om te trachten or chideeën in de kamer te houden. Toch zou den wij aanraden het eens te probeeren. Maar men moet er eenig geld voor over heb ben, want de orchideeën zijn niet goedkoop. En marktplanten zijn ze al heelemaal niet. Maar wanneer men enkele guldens er voor over heeft en eenige slag van het verzorgen van kamerplanten heeft kan men voor rijks daalders plezier er van beleven. Dé orchideeën zijn planten, die in de tropi sche bosschen voorkomen, daar waar de lucht overzadigd is met waterdamp en het wat wij noemen drukkend warm is. Daarom moeten de orchideeën die gekweekt worden ook meestal in een zeer vochtige warme om geving staan. Dat is juist het bezwaar voor kamercultuur. In den regel is de lucht in de kamers droog. Voor kamercultuur komen dan ook alleen die soorten in aanmerking, die wat de voch tigheid van de lucht betreft niet te hooge eischen stellen. In de eerste plaats moet dan wel genoemd worden de Odontoglossum grande Dit is'wel de meest geschikte orchidee voor kamercultuur. Volgens sommigen groeit deze in de kamer zelfs beter dan in de kas, waar dit soort nog al eens last heeft van zwarte vlekken op de bladeren, 't Is toch al een af- wijker, deze odoutoglossuim, want ook voor het ontvangen van mest (koemest of kamer- plantenmest) is ze dankbaar, terwijl de an dere orchideeën er heelemaal geen behoefte aan hebben en er soms zelfs niet eens tegen kunnen. Men kan 't best deze plant thans kooper en deze plaatsen op een matig warme of koele plaats. In April zal de plant een nieuwe scheut maken. Heeft men de plant reeds langer dan is het na het ontstaan van die nieuwe scheut de beste tijd om te verpotten. Men neemt daarvoor geen aarde, doch een mengsel van varenwortel en mos, dat men j het beste bij een bloemist koopt. In den groeitijd, die nu volgt, dat is van ongeveer Mei tot September, moet veel gegoten worden boven op den grond of wel men plaatst de pot even tot den rand in wa- Cypripedium (Venusschoentje) ter. Men moet echter zorgen, dat geen water in het schoteltje onder de pot achter blijft. In September verschijnen de buitengewoon fraaie bloemen. De bloei duurt een paar maanden, waarna de rustperiode komt. In deze rustperiode geeft men weinig of geen water. Zoo omstreeks Januari kan men ge rust een paar weken het gieten laten. Daar na geeft men geleidelijk meer. Maar zachtjes aan. Tot dat de groeiperiode zich door het verschijnen van een nieuwe spruit weer aan kondigt. Ook goed in de kamer te kweeken soorten zijn de z.g. Venusschoentjes of de Cypripediums Deze bekende orchideeën hebben geen rust periode en moeten dus geregeld door begoten worden. Ook hier valt de bloei, die een paar maanden duurt, in het najaar, evenals bij de Odontoglossum. De verdere behandeling komt veel (uitgezonderd dan het regelma tig gieten) met deze overeen. De Cymbidium Pauwelsii verlangt een koele doch lichte plaats en veel frissche lucht. Men verpot deze slechts om de twee jaar en doet dit na den bloei. De bloei valt in Mei en de bloem blijft twee a drie maan den goed. Ten slotte noemen we nog de Coelogyne c r i s t a t a, rijkbloeiend met fraaie witte bloemen. Deze bloemen verschijnen in Januari en Februari. De behandeling is als die van het Venusschoentje. Ook M i 110 n i a met .vioolachtige bloemen is een voor kamercultuur veel gevraagde soort. De prijs van bovenstaande orchideeën is naar ons bij informatie bleek 4 tot 6 gulden. Millionia's zijn reeds voor 3 gulden te krijgen. IK heb een oudewijze en vrome vader gehad, wien geen onvertogen woord ooit over de lippen kwammaar hij placht zich,' bij wijze van uitzondering, tegenover de „vrullie" (welk woord ik later als vrouwlui heb leeren herkennen in tegenstelling van malliedat manlui beteekende) deze uit drukking te veroorloven: Tweemaal in 't jaar zijn ze van den duvel bezeten en één keer ■in de week krijgen ze er een vermaning van. Het is niet moeilijk te raden, dat hij hierbij •het oog had op die eigenaardige schoofi- ■maak-wellust waarvan onze Hollandsche vrouwen inderdaad „bezeten"' kunnen zijn. Laat ïk u maarr dadelijk vertellen, dat Daatje en Ketie van de week op de zolder klaar gekomen zijn. Nauwelijks uit Katwijk terug gekomen heeft Daatje de onrust van ■een paar zomersche dagen in Maart door haar bloed voelen kriebelen en Hitler kan moeilijk met meer zelfbewustheid én weid- scher gebaar de annexatie van Oostenrijk aan •de zijnen hebben aangekondigd dan dat •Daatje die gedenkwaardige woorden sprak: Morgen gaan we aan den zolder beginnen. Wat het schoonmaken van den zolde t, inhoudt, dat weet ik niet. Het is ongelooflijk wat dé zolder aan rommel bergt in een gezin waarvan het ouderpaar net als bij ons, bijna veertig jaar getrouwd is. Daar liggen rollen ■behangselpapier, schaatsen, kisten, doozen, planken, steenen, beddegoed, ongebruikte ledikanten, speelgoed, een ijzeren wieg, een sjoelbak, hengelstokken, de vlaggestok, de vlag, kerstboomversieringen voor eigen ge bruik. bruiloftsartikelen en herinneringen, kachels, pijpen, ellebogen, matten, vloer- kleeden, vitrages, roeden, ringen, stoelen, glas, schilderijen, een deur, een harmonica, een cither en ingebonden tijdschriften. Ik doe zoo maar voor de voet weg een greep, want er ligt natuurlijk nog veel meer. Dat de vrullie de moed hebben te midden van deze chaos aan den schoonmaak te gaan, alles van zijn plaats te halen, er mee te sjouwen, het te reinigen en weer ordelijk op te stellen, brengt mij in een staat van volslagen bewondering. Ik zie er natuurlijk niets van. Ik zie Daatje frisch en blozend met heur haar in een ordelijk knotje en een kraakzindelijke boezelaar voor, gewapend met schoonmaakartikelen, naar boven gaan zooals een hengelaar uit visschen en een jager op jacht gaat. Ik zie haar terugkomen moe, geëchauffeurd, het haar in pieken om haar gezicht, de boezelaar slap en nat, de handen rood, maar ondanks alles met een breede en welvoldane glimlach op haar ge zicht. Ze heeft hem van katoen gegeven. Het doet haar goed. Ketie is door haar enthou siasme meegesleept. Ze heeft een gekraakte rug en ziet wat bleek. Maar de zolder is klaar en daar heeft ze evengoed haar vol doening over. Ik ben niet van plan flauwe praatjes te gaan houden over den schoonmaak. Er zit wat verfrisschends en prikkelends in, de doodschheid en de stoffig heid van den winter het lichaam en de geest de vitaliteit erlangen om op te veeren en alle muffigheid en spinrag weg te bezemen. We zijn met den zolder klaar gekomen. Ik kan er aan twijfelen of het noodig was die heele ongebruikte bende daar overhoop te halen, omdat het niemands gezondheid schaden zal als daar wat stof aan blijft kleven, dewijl er toch niemand ooit komt, laat staan verblijft of slaapt. Maar wat is het geen prettig idee dat de kop van het huis al vast in reinen staat verkeert en dat straks het heele huis als 't ware met water doorspoeld, opgewreven, te blinken gezet en met de kruidige voorjaarslucht doortrokken wordt. Daar gaat het rustige hart van een ouwen vent met een sik ook weer een beetje feller van kloppen. De ouwe knoestige ver weerde knotwilgen krijgen straks immers ook weer groene spruitjes. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. NUTTIGE WENKEN Een eenvoudige en goede mest voor kamer planten verkrijgt men door eierschalen in water te leggen gedurende een dag of veer tien, daarna het water afgieten en er de aarde goed vochtig mee maken. Om vast te stellen of een woning vochtig is, gaat men zeer eenvoudig te werk. Men koopt een zekere hoeveelheid liefst versch gebrande kalk, weegt deze nauwkeurig af, b.v. 5 ons en plaatst dit in een schaaltje in een kamer, waarvan deuren en vensters goed gesloten moeten zijn en laat dit ge durende 24 uur staan. Nadien weegt men de kalk weder en con stateert men een gewichtstoename van 100 procent, dan is dit een bewijs, dat de woning als zijnde schadelijk voor de gezondheid, niet te verkiezen is. MELLONA eil ADELSHOFVE HONING VLOEIBARE ZONNi SCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpoort. Wal elen we J volgende week ZONDAG Koninginnesoep Gehakt Bloemkool Appelsneeuw MAANDAG Bloemkoolsoep DINSDAG Varkenscarbonade Zuurkool Macaroni met rozijnen WOENSDAG Gestoofde lever Appelmoes Griesmeelpudding DONDERDAG Gebraden ham Tuinboonen uit blik Vruchtensla VRIJDAG Eierschotel Kremseltjes ZATERDAG Gest Varkensrolletjes Preischoteltje Appelvla Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder. APPELSNEEUW 1 kg moesappelen, 100 gr. suiker (lichte basterd), 2 eieren, eenige amandelen. Men schilt de moesappelen, snijdt ze in vieren en haalt de klokhuizen eruit. Daar na zet men deze appelen met zoo weinig mogelijk water op, zoodat men een dikke moes krijgt, welke men flink klopt met de garde, weer even verwarmt en de basterd erin oplost, daarna van het vuur; twee ge klopte eierdooiers doorroeren en de moes in een niet te diep vuurvast schoteltje dóen. daarna bedekken met de 2 eiwitten, welke men met eenige lepels suiker zeer stijf ge klopt heeft Men heeft eenige amandelen in warm water gebroeid, ontdoet ze van hun velletjes en snijdt ze in lange reepjes, die over het eiwit gestrooid worden, daarna gaat het schoteltje in den oven, om het ei wit vlug lichtbruin te laten worden. MACARONI MET ROZIJNEN IV2 1. melk; 200 gram macaroni; citroen schilletje; 125 gram suiker; 150 gram sun- maid rozijnen. We brengen de melk aan de kook met het citroenschilletje en breken de macaroni aan stukken van ongeveer 3 cm, voegen deze bij de melk en laten alles heel zachtjes gaar koken, terwijl de rozijnen er na 30 min. koken bijgevoegd worden. Is de macaroni bijna gaar, dan wordt de suiker erin ge strooid en blijft zij doorkoken, totdat de melk erop verkookt is en de massa er sma kelijk gebonden uitziet; voor het opdienen wordt de citroenschil verwijderd. Bij enkele soorten macaroni komt het wel eens voor, dat de melk er uitziet, alsof ze geschift is; dit kan men voorkomen, door de macaroni eerst even op te koken met water, in het vergiet over te brengen en flink onder de kraan af te spoelen; daarna bij de kokende melk voegen. EIERSCHOTEL 5 eieren; 3 dl melk; 40 gram boter; 30 gr. bloem; 1 theelepel kerry; peper; zout; 1 ui: desverkiezend 1 biet en 1 appel; andijvie. We beginnen de eieren hard te koken, koelen ze daarna af en pellen ze, zóó, dat -het wit en de dooiers gescheiden zijn; de dooiers worden met de vork zeer fijn ge maakt en het eiwit aan schijfjes of ringen gesneden. We maken een sausje, door de boter te smelten en hierin de zeer fijn ge snipperde ui gaar te smoren, peper, zout en kerry toevoegen en bloem en daarna langzaam de melk. Alles tezamen 5 min. koken en hierin de stukjes eiwit venvar- men. We snijden de andijvie zéér fijn, wasschei. ze en laten ze goed uitlekken, maken ze daarna aan met olie, azijn en iets zout; desgewenscht mengen we door de sla een fijngehakt bietje en een fijn gesneden appel. Op een schotel wordt een rand ge vormd van de sla, zóó, dat de binnen-ope- ning met de kerry, saus en de eieren ge vuld kan worden, terwijl we over het ge heel de fijngemaakte dooiers strooien. K nippafronen. Deze japon, voor jeugdige figuren, kan gemaakt worden van een wollen georgette of daarmee overeenkomende stof. De knoopjes en ceintuur zijn van afwijkende teint. De ritssluiting op den rug kieze men van dezelfde kleur als die der garneering. W Wenscht men den hals rond te dragen, dan zal een klein garnituurtje met strikje, van fijne organdi, het hierbij zeer goed loen. Nu het complet weer een voor name plaats in neemt en men dit in veel variaties zoowel op den ,ag als 's avonds draagt, kan deze afkleedende japon gedragen worden bij den driekwart-lan gen mantel. Behalve van dezelfde stof als waarvan de mantel ge maakt wordt, kunnen de kleuren van japon en mantel op elkaar af gestemd worden, zoodat men een modern geheel verkrijgt. Indien men le japon met ceintuur [wenscht te dragen, kan lit worden vermeld; de ruimte bij den zijnaad in de taille kan dan vervallen. De benoodigde stof wordt bij de patronen aangegeven. Voor alle voorkomende maten zijn patronen te bestel len. De maten mogen vooral niet te ruim en te breed gemeten wor den omdat de overwijdte aan de patronen wordt toegevoegd. De naden worden aan de patronen 'niet toegevoegd. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doormeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, zoo lang als men de japon wenscht. De taillewijdte, strak can de taille. De heupwijdte, om hét breedste gedeelte van de heup, 20 a 25 cM. beneden de taille. De voorlengte, van. den halskuil tot laag in de taille. De ruglengte, van den halsknokkel tot laag in de taille. No. 26 ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeligst bij HOOGSTRAAT 351 hoek Spul, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2.—; Mantelknippen 2.—; knippen en rijgen f 3.—; Japon geheel gemaakt 1 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter Inzage. De prijs van het op-maat-gemaakte-patroon bedraagt 50 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en .Voor de Vrouw", adres: Administratie van ons blad. Bestelbon van patroon No. 26 Ondergeteekende wenscht te ont vangen het patroon van de japon No. 26. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heup—ijdte Voorlengte Ruglengte Naam: Adres: Het geheim der gezelligheid bestaat in de kunst met kreupelen gelijken tred te houden. FLIEGENDE BLAETTER. Men moet zich aan de karakterfouten van zijn kennissen gewennen, evenals aan lee- lijke gezichten. SCHOPENHAUER. DAMES, breit zelf Uw onderkleeding Voor 2.10 ontvangt U van ons merk „Dovesdown" Hygiën. verp. in cellophane, voldoende wol voor het breien van een hemd en broek, terwijl het patroon gratis la, „Dovesdown", de ideale wol voor onder» kleeding, is verkrijgbaar n de kleuren: wit, rose, blauw. Schrijf nog heden 2.25 op onze Giro-reke ning 46396 over met opgaaf van verlangde kleur en U ontvangt alles franco. SOPHIA GEMMEKEN. Heiligeweg 34/36, TeleL 30866, Amsterdam-C maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kan men de fünste rozengeur, heliotrope, vio lette. lilas en andere bloemengeuren verkrij gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs, voor de lampe Beger enz. Prö« p. fleschjö ƒ0.40. Verkrjjgb. bö apothekers en drogisten. Vraag steeds merk NECTAR ^Uw -fiüncle>ian ■zyaolot op cfcAMsaA /itaof)! De juiste keuze van onze levensmiddelen Onze voedingsmiddelen moeten geneesmiddelen, onze genees middelen voedingsmiddelen zijn. PARACELSUS IN deze weken, nu in afwachting van den nieuwen voorjaarsoogst, de groenten schaarsch en duur zijn, is het voor vele huisvrouwen een heel pro bleem, hoe voedzame niet te kostbare maaltijden te bereiden, terwijl toch voldoende afwisseling in de menu's gehandhaafd blijft. Hoeveel te meer zou het hoofdbrekens kosten, de goede samenstelling te vinden, indien we ons af gingen vragen, of de spijzen voldoende eiwitten, vetten, kool-hydraten, voedingszouten en vitami nen bevatten. Zonder dat men zich om dergelijke vragen bekom mert, worden meestal, aan een juist gebleken tra ditie getrouw, goede combinaties gemaakt. Maar als wij de „Encyclopaedie voor voedings- en genotmiddelen" 1) bestudeeren, wordt ons pas éérst recht duidelijk, hoe uitzonderlijk belangrijk Voor het in stand houden van een gezond lichaam de keuze der voedingsmiddelen eigenlijk is Op dit terrein worden de laatste tientallen jaren hoe lan ger hoe meer uitvindingen gedaan, en de medische wetenschap maakt voortdurend ruimer gebruik van de resultaten dier onderzoekingen. Van recenten datum is de ontdekking van de vita minen A, B, C, D en E, die niet ten onrechte wel eens worden vergeleken met het alphabet der ge zondheid. In 1905 werd het vitamine A voor 't eerst opgemerkt, en sedert dien hebben de onderzoekin gen een groote vlucht genomen, en op 't oogenblik wordt, niet het minst ook door Nederlandsche ge leerden, op dit gebied baanbrekend werk verricht. Uit de geschiedenis zijn voorbeelden genoeg be kend, waardoor men bepaald wordt bij de groote ellende, die voort kan lcomen uit eenzijdige voe ding. Hoevele schepelingen en belegerden hebben de eeuwen door niet geleden aan die afschuwe lijke ziekte, welke scheurbuik genaamd wordt. En dat alleen, omdat zij gedwongen waren'zich te ver genoegen met gedroogde en ingezouten spijzen. Oude scheepsjournalen berichten uit-en-ter-na van het lijden der bemanning op verre tochten. Het begon met tanden en kiezen, die los gingen zitten; bederf van tandvleesch en -kassen volgde, waarbij dan vaak nog allerlei infecties van maag- en darmkanaal kwamen. Reeds spoedig wist men uit ondervinding, dat jong, versch groen een uitste kend middel was tegen deze gevreesde kwalen. Maar op die verre reizen was dat onbereikbaar! Honderden jaren geleden reeds vaardigde de En- gelsche marine instructies uit, om, ter voorkoming van de scheurbuik, iederen dag aan eiken opvaren de wat versch citroensap te verschaffen. Thans weet men, dat gebrek aan vitamine C zoo rij kelijk aanwezig in versch groen en fruit oorzaak was van de gevreesde ziekte. Rijst mèt en zonder vlies Nog een bekend voorbeeld van een kwaal, ontstaan uit eenzijdige voeding, is de in tropische landen voorkomende beri-beri. Deze ziekte ontstond door gebruik van rijst, die geheel van het zilvervliesje is ontdaan. Nog niet zoo lang geleden beteekendé een gevan genisstraf van meer dan 6 maanden in Indië prac- tisch een doodvonnis, lezen we in de Encyclopae die. Ondanks behoorlijke verpleging stierven de menschen aan beri-beri. Met het ontdoen van den rijstkorrel van het zilvervliesje, verdwijnt n.L het voor het lichaam zoo noodig vitamine B uit de rijst. Sedert men dit ontdekt heeft, kunnen zieken genezen worden door tijdige toediening van rijst met zilvervlies. Wanneer men zich deze dingen te binnen brengt is het een geruststelling, te weten, dat de aard appel, ons volksvoedsel bij uitnemendheid, steeds het vitamine tegen scheurbuik, beri-beri en oog ontsteking bevat. Bovengenoemde voorbeelden brachten we nog eens in herinnering om in het licht te stellen, hoe belangrijke functies de vitaminen voor ons lichaam hebben. Eigenlijk weet tegenwoordig elke jonge moeder daarvan wel iets. Immers wie streeft er tegenwoordig niet naar, haar kinderen te bewaren voor de Engelsche ziekte, door den kleinen tijdig levertraan toe te dienen? Op deze wijze wordt het vitamine D, dat door het zonlicht uit in de huid aanwezige stoffen gevormd kan worden, geduren de de aan zonlicht arme wintermaanden verschaft. Genoeg hierover. De onschatbare waarde van juist gekozen voeding zal ieder duidelijk zyn. De grondslag voor weerstand en lichamelijke kracht in het volk moet dus in de keuken gezocht worden Kan er nog iemand zoo dom zijn, uit de hoogte neer te zien op het werk van haar, die in de keuken den scepter zwaait? Van een goede kookster wordt in onzen tijd waarlijk wel een en ander gevergd. Niet dat het koken moeilijker is ge worden. IntegendeeL Maar men moet zich geheel omschakelen en voorgoed breken met lange kook tijden en groote hoeveelheden water. Thans be hoort men te weten dat anders de beste voedings stoffen verloren gaan. Daarenboven zal de samenstelling der spijzen moeten verschillen, al naar gelang zij straks die nen zullen voor menschen die zich zwaar licha melijk, dan wel geestelijk inspannen. Dienaangaande is echter in de breede lagen van ons volk nog te weinig bekend. Ieder van ons zou eigenlijk de bladzijden gewijd aan voeding in ver band met intellectueelen en lichamelijken arbeid, met groei en psychischen toestand in zich op moe ten nemen. Actueel zijn ze bovendien in hooge mate. Naast 'n uiteenzetting van het gehalte aan ei witten, vetten, koolhydraten, en voorzoover onder zocht, de aanwezigheid van vitaminen daarin, biedt de Encyclopaedie een uitgebreid overzicht van gegevens omtrent kenmerken van zuiverheid, soorten kwaliteiten, handel, cultuur enz. Dit boek is met recht een encyclopaedie. Niet slechts om de alphabetische volgorde waarin de behandelde onderwerpen gezet zijn, maar ook, om dat de regelen, aan een bepaald artikel gewijd, geen afgerond geheel doch een losse verzameling alle mogelijke wetenswaardigheden van geheel uiteenloopend karakter vormen. Ter illustratie doen we eenige grepen uit het vele dat over den aardappel vermeld staat: De aardappel bevat ongeveer 75% water, 20% zetmeel, 2% eiwitten en 1% celstof (de cel- wanden waarin het aardappelmeel is opgesloten). De bessen, bloemen en groene deelen van de plant bevatten het vergiftige solanine. Ieder heeft wel eens de ervaring opgedaan, dat met nieuwe aard appelen men voorzichtig moet zijn. De vruchten bevatten nog een spoortje van deze stof, zoodat men er niet te veel van kan gebruiken. „De plant kan op verschillende grondsoorten welig groeien (zand, klei en veenaardappelen) In ons land wordt ongeveer 200.000 ha. met aardappe len bebouwd, de oogst bedraagt, ruw geschat, 44 millioen hL Deze duurt van half Mei tot half Juli (de late soorten van Sept. tot Oct.). De velden moeten sterk bemest worden. „Sedert 1844 wordt de oogst herhaalde malen be dreigd door „het kwaad", een zwam (hy to thora in- festans), die de knollen doet verslijmen. Ter be strijding besproeit men de planten met Bordeaux- sche pap. „Gewoonlijk doet men op, voor half November. Men moet de aardappels voorzichtig neerleggen. Ruw uitstorten heeft tengevolge, dat de onderste iagen spoedig rot worden. .Aardappels staan bekend als een heerlijk, maar volumineus voedseL Het weinige eiwit, dat de ïardappel bevat, is echter van een bijzondere kwa- iteit Het is verwant aan eiwit dat in asperges voorkomt, en aan die delicatesse het zeer eigen- jardige aroma geeft. Aardappelen hebben een betrekkelijk hoog ge halte aan kalizouten. Dit heeft tengevolge, dat veel keukenzout het lichaam verlaat en men opnieuw zout wil opnemen (verlangen naar hartige spijzen) „Het zetmeel wordt in de aardappel voortdurend verbrand tot suiker. Deze suiker wordt weer om gezet in koolzuur en water. „Bevriezen dé aardappelen, dan wordt de suiker niet meer weggeademdDe aardappel wordt zoet en krijgt een walgelijken smaak. Dergelijke zoete aardappelen kunnen veelal weer bruikbaar worden door ze een paar dagen bij kamertempera tuur te bewaren.... Het pootgoed is van belang, voor den nieuwen oogst en wordt in verzegelde zakken verhandeld." Een bijzondere plaats is ingeruimd aan de over- h e i d s b e m o e i i n g e n inzake kwaliteit der voedingsmiddelen. Deze tak van staatszorg in Ne derland mag tot een der beste van Europa gere kend worden. De wettelijke eischen zijn bij elk artikel aangegeven. Bij het lezen daarvan ontdekt de huisvrouw vele leemten in haar kennis, terwijl toch die verplichte aanwijzingen op de verpakking een eenvoudige beoordeeling en kwaliteitscontrole mogelijk maken. Dt boek is bedoeld voor fabrikanten, importeurs, vertegenwoordigers, winkeliers, Keuringsdiensten van Waren, besturen van gestichten en ziekenhui zen, huishoudscholen enz., en „iedereen, die over ra tioneele voeding en voedsel- keuze steeds juiste inlichtingen bij de hand wil hebben". Ongetwijfeld zullen er ook huisvrouwen zyn, die tot de laatste groep gerekend kunnen worden. Toch is dit boek van zoodanig type, dat we het niet direct in de handen van vele gezinnen venvachten. Doch het ware wel te wenschen, dat de hier ge geven richtlijnen hoe langer meer in de practijk worden nageleefd tot versterking van lichamelijke weerstand en kracht in ons volksleven. Dr Wagenaar heeft het zijne ertoe bygedragen, en daarvoor dienen we hem dankbaar te zijn. 1) Door Dr M. Wagenaar, Scheikundige-bacterio- loog aan den keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotterdam. Uitgave N.V. „De Toren trans'*. Zeist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9