De begrooting in den Leidschen gemeenteraad DE ANTI-REVOLUTIONAIRE LIJST VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 HET BELEID VAN SOCIALE ZAKEN De onregelmatigheden in de Centrale Werkplaats Verklaring van B. en W. De burgemeester maakt het kort Replieken aangevangen Alvorens gistermiddag de behandeling van de Leidsche Gemeentebegrootmg werd voort gezet k\vamen enkele andere agendapunten aan de orde. Als ambtenaren van den Burg. Stand, uit sluitend belast met het sluiten van huwe lijken werden benoemd de heeren H. L. J. Tobé, N. v. d. Laan, F. Eikerbout, mr. N. G. Geelkerken en F. A Sehilthuijzen Sr De tij delijke opdracht aan mej. J. G. Lecker tot het geven van onderwijs in de Fransche taal aan het Gymnasium werd wederom ver lengd. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verkoopen van het perceel Oude Vest no. 137 aan A. J. Langeveld alhier. WETHOUDER VAN STRALEN GAAT VOORT Daarna zet wethouder van Stralen zijn den vorigen dag algebroken rede voort. Spr. gaat niet aocoord met het voorstel om de schoolkindervoeding tijdens de vacan- ties (behalve de Kerstvacantie) stop te zet ten, Z.i. zouden daardoor de allerarmsten worden getroffen. Van de opwekking tot geestelijke en moreele herbewapening ver wacht spr. niet veel. De collecte voor de spaarregeling bracht slechts f 800 op. In de betere wijken werd slechts weinig gegeven. Bij de sneeuw opruiming zijn 400 personen te werk gesteld. Een herhaalde aandrang om voor de sneeuwruimers een gunstiger aftrek regeling te verkrijgen heeft geen resultaat gehad. Bij het plegen van fraude, waarbij de betrokkenen niet tot gevangenisstraf wor den veroordeeld, kunnen werkloozen bij den socialen dienst blijven en behoeven zij niet naar M. H. te worden overgebracht. Maat regelen om vestiging van steuntrekkenden in deze gemeente tegen te gaan, worden zoo goed mogelijk genomen. Het is mogelijk ge- worden ondersteunden van M. H. ook bij de werkverschaffing te plaatsen. Geregeld Wordt zoo nauwkeurig mogelijk nagegaan of ondersteunden bij M. H. naar den Soc. dienst kunnen worden overgebracht, Spr. is tegen het invoeren van de spaar regeling bij Maatschappelijk Hulpbetoon. De ondersteunden bij dezen dienst kunnen geen kwartje opzij leggen. Werkverruiming en werkverschaffing Ten opzichte van de werkverschaffing zijn uitersten aan het woord geweest. De heer Knibbe heeft B. en W. verweten dat zij in dit opzicht te weinig doen. De meeste werk- verschaffingsobjecten worden aangetroffen in de plattelandsgemeenten. De cijfers door de heeren Beekenkamp en Knibbe genoemd gaan niet op. In Amsterdam was het aantal tewerkgestelden in de werkverschaffing ei60, in Rotterdam 466, in den Haag 58, in Utrecht 357. Bij deze getallen steken de Leidsche cijfers niet zóó ongunstig af. Het aantal werkverschaffingsobjecten raakt uit geput. Spr. wilde er niet aan meewerken gehuwde arbeiders te plaatsen bij de Cen trale Werkverschaffing. Zij worden dan voor langen tijd uit hun gezin weggehaald. Spr. is van meening, dat het maken van een open zweminrichting een goed werkver- schaffingsobject is. Men moet er echter voor oppasen, dat men geen normaal werk (b.v. onderhoudswerk) in werkverschaffing gaat uitvoeren. Er zijn plannen in overweging in de omstreken van Leiden (verbeteren van dijken, verkavel ent van gronden, verbe tering plassen bij Nieuwkoop) waarbij een 600 Leidsche werkloozen te werk zul len worden gesteld. De minister geeft de voorkeur aan werk verschaffing boven 't werken voor steun. De mogelijkheid van werkverruiming kan er alleen komen door krachtige medewerking van het rijk. De zaak van het overwegvraag- stuk vlot nog niet erg. Met de herscholing bij de fa. Zaalberg zijn bijzónder goede resultaten bereikt. Over wogen wordt een omscholingsregeling voor 100 jeugdige werkloozen, die in het extielbe- drijf kunnen worden te werk gesteld. Met den avond-textiel-cursus aan de Ambachts school kan eerstdaags begonnen worden. Spr. legde daarna omtrent hetgeen in de Centrale Werkplaats is gebeurd de volgen de verklaring af. Gebleken is, dat de leider van die werk plaats in verschillend opzicht is te kort ge schoten. Op grond van een naar aanleiding van verkregen mededeclrngen ingesteld onder zoek, werd den leider o.m. ten laste gelegd, dat hij materialen van de centrale werk plaats ten eigen behoeve heeft gebruikt en zelfs ten behoeve van derden, voorts, d'at hij werkmeesters en jeugdige werkloozen in tijd van de centrale werkplaats arbeid heeft doen verrichten ten eigen bate; verder, dat hij heeft toegestaan, dat oud materiaal werd verkocht en de opbrengst werd verdeeld on der eenige werkmeesters; vervolgens, dat hij heeft toegestaan, dat door een werkmees ter in de werkplaats, na bezetten tijd werd gewerkt voor privé-doeleinden, waarbij ma teriaal, gereedschappen en stroom van de werkplaats werden gebruikt en tenslotte, dat hij, ondanks hem verstrekte instructies om via de bestekken van Gemeentewerken in te koopen, buiten die bestekken om en te duur inkocht en ook overigens niet doelma tig bij die inkoopen te werk ging. De Sub-commisie voor de centrale werk plaats en de werkobjecten van de door Bur gemeester en Wethouders ingestelde Com missie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloo?°n, die met het beheer van de centrale werkplaats is belast en den leider benoemt cn ontslaat, heeft den leider met betrekking tot hetgeen hem tenlaste werd gelegd, gehoord. Zij achtte zijn verdediging zwak en onbevredigend, zoodat 'zij van oor deel was, dat de leider niet als zoodanig kon worden gehandhaafd. Aan den anderen kant achtte zij de tekortkomingen van den leider niet zóó ernstig, dat zij tot ontslag op staanden voet moest overgaan en zij be sloot in haar vergadering van 16 December j.l. den leider, mede om het hem mogelijk te maken een werkkring in het vrije bedrijf te zoeken en gelet ook op het overigens ver dienstelijke werk, dat door den leider bij den bouw- van de centrale werkplaats is ver richt, in de gelegenheid te stellen ontslag te nemen ingaande 1 Maart a.s. De leider maakte van die gelegenheid ge bruik. Intusscben is de justitie in deze aangele genheid gemengd en B. en W. meenen, dat er thans geen aanleiding is dieper pp deze beschuldigingen in te gaan, doch dat de uit slag van het justitieel onderzoek dient te worden a'gewacht. B. en W., die in grove trekken door spr. te voren mondeling op de hoogte zijn gehou den, hebben zich in details over de tekort komingen van den leider dóen inlichten toen van de zijde van het Departement de eisch werd gesteld, dat de leider onmiddel lijk werd geschorst, welke eisch half Januari j.l. ter kennis van B. en W. werd gebracht cn waarop onmiddelijk tot schorsing dooi de Commissie werd overgegaan. B. en W. be treuren het, dat zij niet eerder over een vol ledige kennis van de feiten beschikten, aan gezien zij van meening zijn, dat hetgeen den leider werd ten laste gelegd, aan de Com missie aanleiding had moeten geven tot da delijke schorsing vah den leider te besluiten. In dit opzicht kunnen zij zich derhalve niet vereenigen met het beleid van de Commis sie. Het College voegt hier nog toe, dat het Departement van Sociale Zaken alleen ge staan heeft op onmiddellijke schorsing van den leider, doch heeft goedgevonden, dat het ontslag eerst op 1 Maart a.s. ingaat en dat aan den leider derhalve tot aan genoemden datum zijn loon wordt uitbetaald. Aanmerkelijke financieele schade heeft de gemeente door de onregelmatigheden, die den leider ten laste zijn gelegd, niet geleden. Geen bouwspeculatie Wethouder Wilbrink (c.h.) deelt in verband met een vraag van den heer Tobé mede, dat de directeur van Gemeentewerken in een transactie is getreden om een royaal en breed type woningen aan de Burggraven- laan te bouwen, terwijl hij voorts eenige huizen heeft gekocht voor geldbelegging. Van bouwspeculatie is geen sprake. DE VOORZITTER SLUIT DE RIJ De Voorzitter wijst er op, dat het recht van petitie volmaakt erkend wordt, maar dat men in dit opzicht zich zelfbeper king moet opleggen. Als een zaak reeds uit puttend aan de regeering is bekend ge maakt, dient de gemeenteraad zich van pe titie te onthouden. Tegenover den heer va^ Eek merkt spr. op, dat de monarchie in ons land; vooral ook tijdens de regeering onzer Koningin, zeer wezenlijke resultaten heeft opgeleverd. Het spijt spr. dat de heer vaxt Eek de monarchie alLeen waardeert als macht tegen een an dere macht, die hij vreest B. en W. handhaven hun standpunt in zake het houden van optochten op Zondag middag. Het college is van meening, dat de moge lijkheid om de loonen en arbeidsvoorwaar den te regelen voor de taxi-chauffeurs niet bestond. Zulk een regeling zou niet bindend zijn in het oog van den rechter. Als de be treffende wet aangenomen is zal een rege ling worden voorbereid. Verkeersheuvels zijn in zekere opzichten hinderpalen, maar dan toch allerminst on nuttige hinderpalen. Zijn ook b.v. de boomen van den overweg bij het station geen hinder palen? Maar wij zijn zeer dankbaar dat ze er zijn. Dit geldt ook van de verkeersheu vels, zij het in wat mindere mate. Er is een rapport uitgebracht over de schuilloopgraven, dat op 't oogenblik in stu die is. Voor de scholen is een commissie in gesteld. De zaak van de vliegvelden (Val kenburg en Leiderdorp?) is van grooten in vloed op de kwestie der luchtafweer. De ge meente wacht hier nog af. Over de kwestie van de verhuring van de gemeentegebouwen en zalen aan bepaalde vereenigingen weet spr. niet veel nieuws meer te zeggen. Spr. venvijst naar hetgeen hierover bij vorige gelegenheden is gezegd. Een vermaning Spr. betreurt dat de heer van Stralen de zaak der geestelijke en moreele herbewape ning in verband gebracht heeft met het mis lukken zou een collecte voor de spaarrege ling. Spr. zou het jammer vinden wanneer men meende, dat de gedachten van het heele college in dezelfde richting gaan. Spr. la er persoonlijk mee bezig om aan de ge dachte die onze Koningin heeft gelanceerd een practische uitvoering te geven. Spr. vindt het volmaakt onjuist bij een collecte met gesloten busjes na te gaan wat in be paalde wijken is gegeven. Dit werkt de lief de voor collecten niet in de hand. Spr. doet tenslotte een beroep op den raad om zich bij de replieken te beperken. Replieken De heer van Eek (s.d.) verdedigt nog maals zijn voorstellen. Een samengaan met de communisten is niet mogelijk, omdat men hun democratische gezindheid niet kan ver trouwen. De heer v. Wel zen (comm.): En Span je dan! De heer van Eek: Een oorlogstoestand is niet normaal. Tegenover den heer Bee kenkamp zegt spr. het voor zijn rekening te nemen, dat hier zaken worden besproken van algemeen landsbelang. Spr. meent, dat de heer Knibbe te ver gegaan is toen hij het plan van den arbeid een fantastisch plan noemde. Het is geheel ongeoorloofd het een parade-paard te noemen. Een plan is noodig om leiding te gieven. De heer Wilmer (r.k.) wijst er op, dat het devies der sociaal-democratie „Er moe ten meer openbare werken worden uitge voerd: op die voorwaarde treden wij in het college van B. en W." een teleurstelling is geworden. Men kan het iemand niet kwalijk nemen, dat hii voorstellen parade-paarden noemt, wanneer die voorstellen enkele jaren geleden vurig werden verdedigd en men deze dadelijk loslaat wanneer men in het college van B. en W. heeft zitting genomen. Spr. verdedigt het Invoeren der spaarrege ling bij Maatschappelijk Hulpbetoon en be- j spreekt voorts ue voorstellen-van Eek inzake I de dienstcommissies. De heer Bergers (r.k.) zal stemmen te gen het voorstel om de schoolkindervoeding tijdens de vacanties stop te zetten. De heer Manders (r.k.) meent, dat er ook in Leiden nog wel werkverschaffings objecten te vinden zijn (schoonmaken der singels b.v.). De vergadering wordt daarna verdaagd tot 's avonds 8 uur. AVONDVERGADERING Als de vergadering om 8 uur is heropend, krijgt de heer C. Beekenkamp (a.r.) het woord, die nog eens terug komt op het Utrechtsche stelsel inzake het bewaarschool- onderwijs, waaraan hij een begin van uit voering zou wenschen te zien gemaakt. Spr. weidt verder uit over hetgeen hij in zijn rede van Maandag zeide over het parle mentaire stel se] en zegt. dat zijn bemerkin gen in het algemeen waren bedoeld. Spr. legt-er den nadruk op. dat art. 8 van 3 Grondwet den arbeid van een Raad be perkt tot zaken die alleen het gemeentebe lang raken. Terugkomend op het Plan van den Arbeid zegt spr. dat ook iemand als v. d Tempel m vraagteeken zette achter de kooplcracht- ■rhooging van het Plan van den Arbeid. Waarom is liet Leidsche Plan van den Arbeid in den steek gelaten? De oplossing an de werkloosheid ligt niet. alleen in het uitvoeren van groote werken. Dat heeft Lei den bewezen. Spr. slaat den aanval van wethouder Ver- we y af, dat de A.R. partij zijn financieele sa- neeringspolitiek zou hebben gesaboteerd. Er is geen sprake van dat de A.R. partij de po litiek van den heer Verwey zou hebben voor gesteld als een bankroetierspolitiek. Hem is door de A.R. partij de steun niet onthouden. Spr. illustreert dit met eenige voorbeelden. In plaats van verwijt past den heer Verwey eerder dankbaarheid jegens de A.R. partij. Wat de sociale maatregelen betreft, waar tegen de AR. zich verklaarden, dit vond zijn oorzaak in het belang van gezonde ge- meentefinanciën. Spr. gaat dieper in op het verzet tegen verschillende sociale maatrege len en de redenen, die daartoe leidden. Ook den heer Goslinga liet de A.R. fractie cp een oogenblik alleen staan. Spr. zegt tenslotte, dat er van de beschul digingen aan de A.R. partij niet veel over blijft. Dat de gemeentefinanciën hier nog gezond zijn is niet te danken aan de socialis tische politiek, maar aan het beleid van B. en W. met den steun der partijen en aan het feit, dat men steeds de tering naar de ne ring heeft gezet. Spr. raadt den heer Verwey aan de cijfers dezer 3-jarige periode te zetten naast die van een vorige 3-jarige periode, hij zal dan zien, dat zijn cijfers geflatteerd wa ren. Aan de hand van cijfers toont spr. aan. dat de cijfers der openbare werken zelfs zjjn teruggeloopen. De S.D.A.P. heeft haar Leid sche Plan van den Arbeid terzijde gezet. Het bezwaar tegen het zenden van gehuw den naar de werkverschaffing behoeft de ongehuwden toch niet uit te sluiten. Spr. wijst op het voorbeeld van Amsterdam. Spr. zou wenschen, dat de Raad zich eens posl tief uitspreekt over de werkverschaffing. Spr. dient daarom de volgende motie in: De Raad, gehoord de verklaring van den wethouder van Sociale Zaken inzake werk verschaffing, van oordeel, dat het moreel beter is, dat de werkloozen te werk worden gesteld, dan gedwongen worden te stempe len, dringt er nogmaals bij het college ten sterkste op aan belangrijk rneer werkloozen bij de werkverschaffing geplaatst te krijgen, dan in de afgeloopen 4-jarige periode het geval was, waarbij inzonderheid aandacht worde geschonken aan de hoofden van groote gezinnen. Spr. betreurt het gebeurde bij de Centrale Werkplaats en spreekt den wensch uit, dat in den vervolge zoo noodig spoediger zal worden ingegrepen. De heer M. H. de R eede (c.h.) meent dat de heer Verwey ln zijn rede geen enkel nieuw gezichtspunt heeft geopend. Spr heeft er slechts een geluid in gehoord, dat anders was dan de vroegere politiek der S.D.A.P. De minder prettige dingen heeft wethouder Ver wey ter zijde gelaten. Voor de toekomst heeft hij geen positieve gegevens, dat heeft hij voor de begrooting ook niet. De begroo ting in zijn geheel is een raming. Spr. acht het gevaarlijk bijdragen te doen uit den ge wonen dienst aan den kapitaaldienst. De ka- pitaaldienst moet volgens spr. omlaag, daar hij anders later te zwaar zal gaan drukken. Wat de belastingverliooging betreft, deze is in December docw- den Raad in arren moede aanvaard. Spr. dringt er nog eens op aan de begrooting tijdig in te dienen, opdat de Raad met voorstellen kan komen. De tariefsverlaging bij de L.D.M. is ge schied om op het gebruik van water te be zuinigen. Spr. zou geneigd zijn tegen de be grooting te stemmen, omdat hij uitzicht op de toekomst geen verstandige flinancierings- politiek vindt. Spr. erkent echter gaarne, dat het college meent te handelen in het belang der gemeente. De heer H. van Weizen (comm.) ver dedigt de uitlating van dr. Horst over de zelfgenoegzaamheid van het bestuur der Schoolkindervoeding. Spr. heeft bezwaar te gen de opmerking van wethouder Tepe, dat deze passage beter uit het rapport weg was gelaten. Door het verbod de Stadsgehoorzaal te verhuren aan de Comm. Partij wordt deze in een uitzonderingpositie geplaatst. De heer J. Wilbrink: Doe geen moeite. Je kunt nog beter ons bekeeren dan den heer van Eek. De heer v. W e 1 z e n: Ook in uw kringen wordt gevoeld voor het socialisme. De S.D A.P. kan geen principieele redenen aanvoe ren om den steun der communisten te wsige- ren. Spr. zegt met nadruk, dat de gevaren dreigen van binnen en van buiten. Mevr. G Braggaar—d e Does heeft er geen bezwaar tegen de woorden van de Ko ningin over liefde en vertrouwen in de nieu we Raadzaal te vereeuwigen. Maar belang rijker is het, dat deze woorden in aller har ten leven. De heer Knibbe heeft echter wan trouwen getoond, welke aan liefdeloosheid grenst al hij den kinderen in de vaeantie de voedselvoorziening weigert. De S.D.A.P. is niet alleen materialistisch, zij bevordert ook het onderwijs en andere geestelijke be langen. De heer C. Snel heeft geen antwoord ge hoord op zijn bemerkingen betreffende de uit te voeren werken. Spr. herhaalt zijn er gernis, dat het werk in den Stadhuisbouw vier maanden heeft stilgelegen. Ook hierop heeft de wethouder niet geantwoord. Ook de te late oplevering van het Stadhuis behan delt spr. Het is meer dan een jaar te laat. De geuite critiek is niet gezocht, maar in het belang der gemeente. Dit belang ligt ook in de tewerkstelling van meer arbeiders, terwijl er belangrijk zou worden gespaard aan gemeentegobouwen. De Voorzitter dringt nog eens op be korting aan. De zitting wordt geschorst tot hedenmid dag. Stadnieuws Prot. Jeugdtooneel voert „Astrid" op Een indrukwekkende vertolking De Chr. Kunstkring heeft het aangedurfd, om naast de lezingen op literair gebied, i'elke zij met groot succes organiseert, thans ook een poging te doen om de dra matische kunst wat dichter bij het Chr. (publiek te brengen. Op uitnoodiging van den kring gaf gisteravond in de Leidsche Schouwburg het Prot. Jeugdtooneel uit Utrecht een opvoering van het drama „Astrid" geschreven door Madeleine Both- lingk. Astrid, naar wie het stuk genoemd is, is de natuurlijke of wil men de bastaard dochter van den heidensohen Zweedschen Skötkoning. Met toestemming van haar vader, die daarin een duivelseh plezier heeft, gaat zij als zijn bruid naar Olaf Haralds-zoon, den Christenkoning van Noor wegen, voorgevende Skötkonings wettige dochter Ingegerd te zijn, die Olaf tot vrouw begeerde In de hooge en reine sfeer waar in haar gemaal leeft en die ze niet begrijpt, gaat het bedrog, waartoe zij ziöh in een oogenblik van overmoed leende, haar hoe langer boe meer neerdrukken en beangsti gen. Meer en meer wordt het besef in haar levendig, dat zij bezig is zidh aan het hoog ste en heiligste te vergrijpen en eerst als aij zich met belijdenis van haar schuld tot den koning wendt is verlossing en loute ring mogelijk. Hoewel spelend in 'n tijd dat het heiden dom in de Noorsdhe landen hoe langer hoe meer door het Christendom werd vervangen oproepend een hoog-Christelijken figuur als Olaf, den Heilige, die gezegend en zege nend door het leven gaat, hebben wij in dit drama geen eigenlijk Christelijke grondge dachte kunnen ontdekken, hetgeen niet wegneemt, dat de innerlijke idee, waardoor et gedragen wordt en die men misschien het best kon typeeren door haar den eeuwig mensclielijken strijd tusschen geest en stof te noemen, het in zijn strekking heel goed aanvaardbaar maakt. Het Prot. Jeugdtooneel heeft zich bij do opvoering van dit drama voor een uiterst moeilijke taak geplaatst. De dichterlijke, precieuse, rhvthmische taal en de statische aard van Madeleine Böthlingk's drama bracht op elk moment het gevaar van pathos en rhetoriek zeer nabij en het is de verdienste van de spelers dat zij aan dat gevaar hebben weten te ontkomen, zoo overtuigend, dat het scheen, alsof het ge vaar niet aanwezig was. Trouwens de heele opzet werd door een weldadige soberheid gekenmerkt. Het was duidelijk de bedoe ling de suggestie te wekken dat de inhoud van het drama niet aan tijid of plaats ge bonden is, maar van alle tijden is voor alle menschen. Het spel werd gedragen door de heide hoofdfiguren Olaf Haraldszoon den Heilige en Astrid, Cor Schilp en Aja Schilp- Jansen, waarvan de eerste tevens op bui tengewoon goede wijze de regie heeft ge voerd. Van een prachtig contrast was bei der samenspel, waarin Astrid de horizon tale lijn vormde tegen Olafis verticale, ocn- hoogstrevende figuur. Bijzonder ook werden wij getroffen door de fijne gratie en de fraaie plastiek van Ingegerd (Clack van Beusekom-Van Deyl) in het eerste bedrijf, terwijl in de vierde plaats in het bijzonder genoemd moet worden de -blonde zanger Hjalte, waarin de profetische, in zichzelf ge keerde, der wereld afgewende, onaantast bare gestalte door Wim van Beusekom op zeer overtuigende wijze gegeven werd. Wanneer wij van de bijrollen er nog twee noemen, dan moeten het zijn Chris Leef- lang, die den dief Thore uitbeeldde en daarbij de groote moeilijkheid om symbo lische abstracties reëel te maken op fraaie wijze overwon (ook als koopman Eyvind was hij overtuigend) en de melaatsche be delaar, waarvan Jo van Staveren een hui veringwekkend realistische creatie gaf Wat de opvoering betreft is de avond alzoo een groot succes geworden. Het publiek betoon de zich uiterst dankbaar. In Astrid werd het gezelschap met bloemen gehuldigd. De Sobouwburg was belaas slechts matig bezet. Bond van Politieambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren Gisteravond hield de afd. Leiden en om streken van bovengenoemden bond in café restaurant „Royal" haar jaarvergadering. Te 8.15 uur opende de voorzitter, de heer Uitendaal, de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de heeren J. Fremery Kalf en B. Buissink, resp. bondsvoorzitter en bondspenningmeester en den secretaris van de afd. Den Haag. De secretaris, de heer Mom, las de no tulen voor van de vorige jaarvergadering, welke onder dankbetuiging werden goedge keurd. Vervolgens gaf hij een verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het aan tal leden en dat der donateurs(trices) voon uitgaande is. Het verslag van den penningmeester Kemner gaf aan, dat er een klein voordee- lig saldo is. De Commissie voor 't nazien der boeken en bescheiden- van den penningmeester bracht bij monde van den heer Goossen verslag uit; het bleek, dat alles in goede orde was bevonden. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren Uitendaal, Bron en Rozemeijer wer den herkozen. In de plaats van den heer van Vugt, die den politiedienst met pen sioen heeft verlaten, werd gekozen de heer J. Barends, agent van politie alhier. Als afgevaardigden naar de op 14 en 15 April a.s. te houden algemeene jaarverga ring van den Bond, werden aangewezen de heeren Uitendaal en Mom. De beschrijvingsbrief werd hierna aan een bespreking onderivorpen. De bondsvoorzitter bracht aan het afdee- lingsbestuur namens den Bond, dank voor zijn activiteit op het gebied van de dieren bescherming, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. BEVORDERING BIJ HET 6e R.V.A. Bij Koninklijk Besluit van 20 Februari zijn do reserve 2e luitenants J. A. Burgers, jhr E. W. de Jonge en D. E. P. Scholte van het 6e A.V.A. benoemd tot le luitenant. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M Dekker—v d Heide zn C BoelceDo Koning zn E v d Hoevenv d Berg zn OVERLEDEN: J M Brlttton vr. 73 Jr L J y DIestt zn l jr Th J M v Hoorn zn 1 Jr Voor de Prov. Staten in den kieskring Leiden 1. Dr. C. BEEKENKAMP. Leiden 2. TH. HEUKELS. Rotterdam 3. Jhr. Mr. I. M. M. VAN ASCH VAN WIJCK, Den Haag 4. Mr. G. VAN BAREN. Delft 5. KR. VERHOEVEN. Rotterdam 6. Dr. J. W. NOTEBOOM, Scheveningen 7. C. J. HOOGENDIJK. Ouderkerk a. d. IJssel 8. J. C. DIEPENHORST, Oud-Beijerland 9. P. v. d. BAS, Moordrecht 10. J. A. J. JANSEN MANESCHIJN, Zwijndrecht 11. Mr. P. B. BOUMAN. Rotterdam 12. Mr. E. J. E. G. VONKENBERG. Gorinchem 13. Mr. T. DE JONG T.zn.. Rotterdam 14. V. PH. VALSTAR. Naaldwijk 15. G. VAN ANDEL. Zuidland 16. H. VAN ZONNEVELD. Sassenheim 17. D. PARMENTIER, Leiden 18. T. KRALT, Rijnsburg 19. G. HORDIJK. Leiden 20, P. BOOT Jr., Leiderdorp Het parool wordt dus: Stemt Dr C. BEEKENKAMP; no. 1 van ja, dit nummer moet nog vastgesteld. Chr- Hist. Jongerengroep Mr. L. Bosch Ridder van Rosenthal tot voorzitter gekozen In het gebouw Rehoboth kwam gister avond de Ohr.-Hist. Jongerengroep bij een, onder leiding van den wnd. (voor zitter, den heer H. J. v. d. Weerthof. Deze samenkomst, die zeer druk bezocht was. werd na gebruikelijke opening, met het lezen van een gedeelte uit het Johannes- evangelie geopend. De heer v. d. Weerthof heette hierna allen welkom, om dan een in leidend woord te spreken, waarin hij uiteen zette, dat er in Leiden nog een groot aantal jongeren als lid toe te brengen is. Na lezing der notulen sprak Mr. L. Bosch Ridder van Rosenthal over „De werking van ons huidig regeeringssyteem". In het begin van deze rede gaf spr., ver duidelijkt met een enkel voorbeeld, een uit eenzetting van de wetgevende- en de uitvoe rende macht, om dan een uitvoerige bespre king te geven over de positie van de rech terlijke macht, waarbij spr. tegelijkertijd stil stond bij de behandeling van civiele en strafzaken. Vervolgens weidde spr. uit over de taak van de uitvoerende macht, welke berust bij den Koning. Voorts stilstaande bij het par lementaire stëlsel werd er op gewezen, dat dit stelsel berust op een tweeledig: regee ring en volksvertegenwoordiging. Op overzichtelijke wijze, aan de hand van een aantal voorbeelden, gaf mr. Bosch rid der van Rosenthal nu een uiteenzetting van de samenstelling der regeering waarbij hij tevens gelegenheid vond te spreken over de vorming van een parlementair- en een extra-pariementair kabinet. Tenslotte wees spr. er nog op, dat de Tweede Kamer een controleeitbarc taak heeft en nooit zal dienen te gaan zitten op de stoel der regeering, daar dit een aantasting van het recht der Overheid zou zijn. De secretaris van de Chr.-Hist. Ktcsveree niging, die op dezen avond aanwezig was, deelde mede, dat het 30-jarig bestaan der Kiesvereeniging op 10 Maart in de Stads gehoorzaal zal herdacht worden. Als spre kers zullen op dezen avond het woord voe ren minister van Boeven en het Eerste Ka merlid Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Loh- man. Na de pauze werd het onderwerp in he spreking gegeven, na afloop waarvan een bestuursverkiezing plaats had. Met op één na algemeene stemmen werd Mr. L. Bosch Ridder van Rosen thal. die een zoon van dien Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is, tot voorzitter der groep gekozen. Mr. Bosch Ridder van Rosenthal, die zijn benoeming gaarne wenschte te aanvaarden, werd direct daarop door den heer v. Weerthof als voorzitter geïnstalleerd. Met een korte rede aanvaardde de nieuwe voorat ter zijn functie. Spr., die allereerst dankte voor het in hem gestelde vertrou wen. hoopte in prettige samenwerking nog veel in het belang der groep te kunnen doen. Tn het hilzonder richtte spr. zich tot den heer v. d. Weerthof. die geruimen tijd op prijzenswaardige wijze de voorzltter s-<fiunctie heeft waargenomen. De verdere bestuursverkiezing had tot resultaat, dat met 22S stemmen tot vice- voorzitter werd "ekozen de heer K. van Hou ten en tot bestuurslid met 237 stemmen mej. M. G. Schinkel. Nadat nog eenige mededeelingen waren gedaan en ook de secretaris van de C.-H. Kiesvereeniging nog de medewerking van de Kiesvereeniglng had toegezegd, werd de vergadering met een kort woord en dank gebed door den voorzitter gesloten. Begrafenis J. G. Snel Het stoffelijk overschot van den heer J. G. Snel, oud-.medewerker aan ons blad, is hedenmorgen op Rhijnhof ten grave gedra gen. Achter de familie sloot zich aan een kleine stoet vrienden en bekenden van de krant, uit de kringen van de Zondagsschool „Zaait aan alle wateren" en van de Geref. Kerk van Leiden. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds H. A. Wiersinga, die zeide dat wij nu het lichaam van onzen broeder Snel aan de zorg van Jezus Christus hebben toevertrouwd. De overledene was iemand, die maar één levensdoel kende: de eer van den Vader. Hij ging zijn weg in stilheid, maar met een onwrikbare zekerheid, dat het alles vast lag in Gods Woord. En nooit heeft iemand, vroom of onvroom, aan die zekerheid kun nen tornen. Daarin heeft hij geleefd en daarin is hij gestorven. Hij was bereid heen te gaan en wél had hij gaarne zijn vrouw nog wat bijgestaan in haar leven, maar ook dit gaf hij over in de trouwe zorg van zijn Heiland. Een schoonzoon dankte voor de belang stelling. Daarna werden levende bloemen in het graf gestrooid. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG li FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen. 9.20 Radio PTT N. of diversen. 10.00 Parijs Radio, 10.40 Radio PTT Nord of diversen,. 12.30 Brussel (VI.), 2.20 Mota- la of dlv., 2.40 Radio PTT Nord of div8.20 Keulen, 4.16 Droitwlch, 4.50 Keulen, 5.2(j Brus- il (VI.), 6 50 Bru ssel (Fr.). 6.20 Keulen, 7.3" i, 8 36 Straatsburg, 9 35 Brusseel ,(Fr.)« 10.20 Brussel (VI.). 10.80 Keulen, 11.20 Parüa Radio. Programma 4: 8.00 Brussel (VL), 9.20 dlver- _jn. 10.36 Londen Reg., 12.35 Droitwlch, 1.20. Londen Reg, 6.20 Droitwlch, 6.40 Londen Reg, 7.20 Droitwlch. 8 20 Gram.muzlek G.R.D. of dlv., 10.05 Droitwlch. ZATERDAG 25 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen. 9.20 Radio PTT N, of div, 10 05 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT N, of dlv'., 12.20 Brussel (VI.). 1.30 Keulen. 2.55 Brussel (Fr.), 3.20 Keulen, 5.20 Brussll (Fr.), 6.20 Brussel (VI.), 7.50 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI), 9J20 dlv., 10.35 London Reg., 12.05 Droitwlch. 3.1-5 Brutv- 8el (VI.), 5.20 Droitwlch, 9.45 Londen Reg., 10.20 Brussel (VI.), 10.30 Brussel (Fr.), 11.10 Londen Reg. 11.40 Droltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leid/en wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18. telef. 523. HERHALINGSOEFENINGEN Bij 4 R. I. komen van de lichting 1927 do onderofficieren-administrateur van 2 tot 18 Maart, de onderofficieren van 27 Februari tot 15 Maart en de korporaals en soldaten! van 6 tot 15 Maart voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen; eveneens bij het 60 R.V.A. een gedeelte van de lichting 1935 do bereden en onbereden onderofficieren van 13 Maart tot 6 April, de bereden en onbere- den korporaals en soldaten van 20 Maart tot 6 April en bij de Garnizoenswerkplaat-- sen een gedeelte der lichting 1929 schoen- makers van 1 tot 10 Maart. FILMAVOND VAN GELDER ZONEN Voor den Ned. Chr. Graf. Bond heeft gisteravond de firma van Gelder Zonen haar nieuwste bedrijfsfilm vertoond in het gebouw Prediker. Voor dezen avond be-- stond zeer groote belangstelling. Na de opening door den voorzitter hield de heer Pels een korte inleiding waarin hij de geschiedenis van het papier behandelde «n de papierbereiding in het hijzonder. Hierna werd de film vertoond die 1 y2 uur duurde en een zeer duidelijk overzicht gaf van dit zeer omvangrijk bedrijf. Nadat drie acten gedraaid waren werd gepauzeerd, waarin de heer Pels de vele vragers op zeer duidelijke wijze tevreden stelde. Na de pauze werd de productie vertoond van het schitterende postpapier tot de pa pieren kolenzak toe. DAMCLUB LEIDEN De uitslagen der borden wedstrijden lui den: le Groep. 3e Ronde: A. PronkP. Voorkamp ïitgest. W. NijenhuisF. Zijlstra 02 F. LaterveerW. v. d. Blom 02 F. FrankenI. Laterveer 02 L. Nagtegeller-A. Buurman n. g. D. Laterveer—C. J. Koree uitgest. L F. SteenbergenTh. Overdijk 11 H. F. OlivierJ. v. Wezel uitgest. 2e Groep. 3e Ronde: T. Plaizier—W. Leeflang 02 C. J. de VinkH. Koetze 02 J. de Vink—C. L. de Graaff 2—0 E. WassenaarF. Franken Jr. 11 J. BoterJ. Hoogendoorn 20 D. MechelseN. Wassenaar 2—0 Afgebr. partijen 2e ronde, le Groep: P. VoorkampW. F. Olivier 02 Th. OverdijkD. Laterveer 20 J. v. WezelL. F. Steenbergen 2—0 H. Leeflang—C. J de Vink afgebr. MEISJE AANGEREDEN Gistermiddag te 4.20 uur. is het 6-jarig meisje J. L. J. v d P., uit de Magdalena Moonstraat, op het Steenschuur, tengevolge van eigen onvoorzichtigheid, aangereden door een wielrijder. Het kind bekwam eenige wonden aan het hoofd, alsmede een lichte hersenschudding. Zij is per auto van den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis ga- bracht. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V., Leiden, Doezaslr 1. De statuten zijn gewijzigd. Zatskoy en Co, Leiden, Diefsteeg 6a, handel in medische en optische instrumen ten en aanverwante artikelen. Bijv. uitgci oef. bedr.; tevens handel in brillen enz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6