KEELPIJN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 EERSTE BI.AD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Benschop (toez.), J. C. Hooykaas te Dussen. Te Godlinze (toez.), C. A. Scherik te Westerbork. Aangenomen: Naar Amersfoort (5e pred. pi.), C. G. H. Blok te WorOoum. Bedankt: Voor VoorBhuiaen J. W. v. d, Linden te Kootwijk. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Drachten (vac. Zandber gen), J. G. Adema te Zuidihom. CNR. GEREF. KERK B e r o ep e n: Te Gouda, W. F. Laman te Middelhar nis. GiEREF. GEM. Bedankt: Voor Aagtekerke-Oostkapelle, M. Heikoop te Utrecht. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Leiden, J. N. Bieger te Bergen op Zoom. Ds B. J. VAN HEIJNINGEN Ds B. J. van Heijningen, em. predikant der Ned. Herv. Kerk en wonende te Rijswijk, hoopt Zaterdag 25 Februari tachtig jaar te worden. In April 1883 aanvaardde hij het predikambt te Heerjansdam. Vervolgens stond hij te Kesteren (1889), Huizen (1892), Hoogeveen (1897), Delft (1901).en 10 Mei 1908 deed hij te Bussum zijn intrede. Op 10 Januari 1926 werd hem emeritaat verleend en afscheid genomen met een pre dikatie over Deut. 33 27a. Ds v. Heijningen is ridder in de orde van Oranje Nassau. Dr H. H. MEULENBELT De begrafenis van Dr Meulenbelt is bepaald op Donderdag te 11.45 op de Alg. Begraafplaats te Den Haag. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK De 124e vergadering De jaarlijksche zitting van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk zal Woensdag 19 Juli as. in heit gebouw der Synode te 's-Graverihage aanvangen. De zitting zal worden geopend door het oudste lid in jaren, Dr H. W. Weeda, Ned. Herv. predikant te Oosterland (Z.) In verband met het overlijden van Dr P. Smit te Heuimen zal de Synode een nieuwen president moeten verkiezen. NIEUWE LUTH. KERK TE BERGEN OP ZOOM Naar wij vernemen, zal de oude Evangel. Luth. Kerk in de Geweldigerstraat te Bergen op Zoom binnenkort aan het Cathrinagesticht voor de som van 1&000 verkocht worden. Het interieur der kerk als: orgel, kansel ban ken, laimpen, loopers etc. zullen 't eigendom blijven van de Luthersdhe Gemeente. De Ikerkeraad der Luth. Gem. kocht in de Taure- straat een geschikt stuk grond voor niet te hoogen prijs. De Oudheidkundige dienst heeft gezien den slechten toestand der kerk vergunning tot sloepen gegeven. Nu is dan eindelijk na een jaar worstelen met vele autoriteiten het oogenblik gekomen, dat einde Februari of begin Maart de eerste steen gelegd kan worden. Dit zal voor de ge meente een blij oogenblik zijn, want zij krijgt nu een mooi bedehuis met aangrenzende wo ning voor den predikant. Men hoopt begin of eind Juli het mooie bedehuis te kunnen inwijden. Architect is de heer Rampard, bekend 'bouwkundige te Bergen op Zoom. HERV. GEREF. EVANGELISATIE TE EINDHOVEN Men schrijft ons: Sedert kort bestaat een commissie, die zich ten doel stelt: le. Het Evangelie te brengen onder niet-Protestanten en 2e. onder niet- positief-orthodoxe-Pro testanten, terwijl zij ook gaarne de Herv. Gereformeerden ter plaatse in de gelegenheid gesteld zag de al oude waarheid te hooren verkondigen. In de eerste samenkomst door deze commissie te houden op Donderdag 2 Maart, 's avonds te acht uur, in „Rehoboth", Hendr. Casimirstr. 23, hoopt in den Dienst des Woords voor te gaan ds J. C. Terlouw, van Garderen, secretaris van den Herv. Geref. Bond voor Inwendige Zending, met welken Bond door de commissie contact gezocht werd. DE HOLLANDSCHE KLINIEK TE BRUSSEL Op 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat te Brussel het Protestantsch-ChristeOijk Ziekenhuis (Hollandsche Kliniek) werd ge sticht. Het bestuur hoopt dit feit feestelijk te herdenken. Een der vrienden van het Zie kenhuis heeft, ter gelegenheid van dit jubi leum, reeds nu een cadeau aangeboden: een complete lachgas-installati'e voor de operatóe-kamer. Dit is een belangrijke aanwinst voor de Kliniek, die den patiënten zéér ten goede komt doordat een narcose toegediend kan worden, welke ale onaange name gewaarwordingen, vóór en mi de ope ratie, radicaal opheft. Het bestuur hoopt, dat dit voorbeeld van een onbekenden gever navolging mag vin den, want de eenige Prot. Kliniek in Brussel heeft steun noodig. KERKORGEL In de nieuwe Geref. Kerk te Wier 1 ng- Werf werd het door de Fa. M. Spiering Dordrecht gebouwde kerkorgel in gebruik genomen. Als adviseurs traden op de heeren Mr Bouman en Houtman. SPELLING EN ONDERWIJS Een adres aan den Ministerraad De Vereenigingen van Leeraren, (Gymna sia, Middelb. Onderwijs, RK. en Prot. Chr.) hebben aan den Ministerraad een adres ver zonden betreffende de jongste plannen van den Minister van Onderwijs inzake de spel ling. Adressanten vreezen, dat de verwarring, die er al is, nog grooter zal worden. Boven dien moet een dergelijke maatregel schade lijk worden geaoht voor het onderwijs. De jeugdige leerlingen zullen onmo gelijk kunnen begrijpen, waarom dan weer anders onderwezen zal worden dan te voren, en het is naar de meening der Besturen paedagogisch onverantwoord, op deze wijze hun vertrouwen in 't ge geven onderwijs te ondermijnen. Zelfs aankondigingen als de bovenbedoel de van Z.Exc. doen de leerlingen ernstig twijfelen, of het wel de moeite waard is, zi:h te spannen om zuiver te loeren spellen een regeling, die binnenkort door 'n andere zal worden vervangen. Indien even wel bij het aangekondigde K. B. wijzigingen zullen worden ingevoerd, waaran het mo gelijk is, dat zij na eenlgen tijd op grond van de wet door een andere regeling zullen worden vervangen, zullen zelfs de docenten zich afvragen, of dit deel van hun onderwijs nog wel eenig nut heeft. De Besturen meenen goed te doen er bovendien op te wijzen, dat het wel eenig verschil maakt terug te keeren, in meerdere of mindere mate, tot een moeilijker regeling, welke bovendien van de werkelijke levende taal af wij kt, of voort te gaan op een weg, die in overeenstemming is met de taalontwikkeling en tot eenvoudiger regelingen voert. Adressanten vragen den Minister de gekondigde wettelijke regeling af te wach ten. Mooht een maatregel absoluut noodzake lijk zijin, dan ga de Regeering over tot ledige invoering van de or„ wijzigde spelling 1934, welke indertijd door het onderwijs met vreugde is geaccep teerd. ONDER WIJSBENOEMINGEN Almelo, le school C.V.O. Tot kw. m. a.: Mej. K. F. Hulsbergen, kw. m. a. Chr. schooi te Hulzen (Nijverdal). Academische Examens nlnigen. Leidt J. de Jongh l vandaag en morgen verkouden! i Bescherm Uw keel tegen infectie i I met de beproefde geneeskracht van/<Sc7 >n Lettark.oand.e— vr. C. J. M. Lubbers. S. Oevl.: dllipl. B de heeren P. Dorleün, Rol sred. dlpL C de 'heeren Undreoht; H. Heepke, A dlpl. mach. P- J. stoom ze evlasch KrUsef en A. E. Broek, "iJmulden." i.rtul gen do heeren J. BINNENLAND Mr C. D. Asser teraardebesteld ONDERWIJS INVLOED VAN DE BUURTSCHAP? In het centraal rapport van de begrooting 1939 der gemeente Winschoten, spreken verscheidene leden htm afkeuring uit over den geest, die er heerscht onder de leerlin gen van H.B.S. en Gymnasium. Voorlief de voor de beginselen van den totalitairen staat is merkbaar. Gevraagd wordt, of het college de overtui ging heeft, na hetgeen reeds meermalen hier over is gezegd geruimen tijd geleden heeft er zélfs een interpellatie in den raad over plaats gehad dat de leeraren hierin vrij uitgaan. Speciaal hebben deze leden het oog op een der leeraren. Het college wordt verzocht in overleg met curatoren, opnieuw een onderzoek in te stellen. B. en W. achten den geest op Gymnasium tn H.B.S. goed, WESTERVELD, 22 Febr. Onder zeer groo- te belangstelling is gisteren op de hegraaf- plaats Westerveld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen Mr. C. D. As ser, den dezer dagen te Amsterdam overle den jurist en lid van tal van staatscommis sies en verschillende internationale ge rechtshoven. Minister van Buitenlandsche Zaken had zich doen vertegenwoordigen door Mr W. G Beucker Andrea e, administra teur en ahef der juridische afdeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Zeer velen gaven van hun belangstelling blijk. In de aula van de begraafplaats voerde als eerste spreker het woord de waarne mende consul van Frankrijk, de heer Zorb die namens de Fransche regeering woorden van dank sprak voor de belangrijke dien sten, welke Mr G D. Asser als president van twee internationale tribunalen Frankrijk had bewezen. Na de weduwe en de nabestaanden de deelneming der Fran sche regeering te hebben overgebracht, trad de heer Zorb naar voren en sprak hij de woorden: „In naam van den president der Fransche Republiek wordt gij benoenud tot groot-of- fioier van het legioen van eer". De heer Zorb legde vervolgens de eeretee- Kenien van deze onderscheiding op zwart fluweel op de onder bloemen bedolven kist. De volgende spreker, de heer Maurice Gandolphe, schetste in bewogen woor den de beteakenis van het internationale werk, dat Mr C. D. Asser sedert 1920 had verricht. Verder spraken de jongste associé van den overledene Mr. J. G Schol tens, de hoofddirecteur van den Nederlandschen Lloyd Dr. J. Ter Me uien, de voorzitter van de vereeniging van assuradeuren Mr. L. M. de Jong Schouwenburg, die allen de beteekenis van den overledene schetsten als jurist met een groote belang stelling voor het wel en wee van handel en industrie, terwijl allen tevens zijn bemin nelijkheid als mensch schetsten. Namens de familie dankte de oudste zoon van den overledene, Mr. J. T. Asser, zoo wel de Fransche Regeering als de andere belang-tellendien, waarbij hij in eerbiedige woorden de nagedachtenis van zijn vader eerde. Hierna werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Burgemeester N. Vernède ROZENBURG, 22 Febr. Mr. N. Vernède, die benoemd is tot burgemeester van Zoe te r m e e r, zal Vrijdag 24 Februari om 3 uur de laatste raadsvergadering alhier presi- deeren. Na afloop daarvan zal er gelegenheid zijn om afscheid van hem te nemen. De installatie te Zoetermeer heeft plaats op Donderdag 2 Maart as. des namiddags 2 uur. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN 's-GRAVENHAGE, 22 Febr. Ingevolge de beschikking van het Prinselijk Paar heeft de Firma Nijgh en van Ditrr.ar te Rotterdam een zeer belangrijke bijdrage aan het Prinses Beatrix Fonds overgemaakt, als deel der op brengst van de door Z.K.H. Prins Bernhard gemaakte opnamen en door genoemde Firma verkochte foto's, yan Prinses Beatrix, Twintig jaar burgerwacht in de hoofdstad Huldigingsmedailles voor de pioniers AMSTERDAM, 22 Fébr. In de groote zaal van Bellevue heeft de Amsterdam- sahe Burgiewacht gisteravond haar twin tigjarig bestaan herdacht. Aan degenen, die bij de oprichting tot deze organisatie zijn toegetreden, zijn op dezen avond herdenkingsmedailles uitgereikt Nadat de heer Mr. J. Engelsman, voor zitter van de herdenkings-comrnissie, een kort inleidend woord had gesproken, ver zocht hij de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van den overleden eersten commandant den heer Karei van Lennep. Mr. Engelsman deelde vervolgens mede dat een telegram van hulde veraonden was aan H. M. de Koningin. De heer N. Schenkman, lid van het dagelijk&ch bestuur van de Amsterdamsche Burgenvacht, nam hierna het woord voor het uitspreken van een herdenkingsrede. Kolonel Boeree beklom venolgens hot podium en zeide den heer Schenkman dank voor zijn woorden. 'Zich wendende tot de veteranen van de Burgerwacht zeide hij: Gtj hebt nooit den dank geoogst welke gij voor werk verdiende, dogh laat het leit, dat gij steeds uw plicht hebt gedaan, u voldoe ning schenken. Laten wij steeds trouw blij ven aan ons ideaal de oprechte en waarach tige eenheid van ons land. Hierna speldde zuster Westhof kolonel Boeree als eerste en daarna de andere leden van het dagelijksch bestuur de heinnerings- medaille op de borst. Nadat de dames Meu- leman, Feninga en Boeree uit de handen van den commandant de medaille in vangst hadden genomen, werd tot de eigen lijke plechtighedd, het uitreiken van de me dailles aan alle «veteranen van de Burger wacht, overgegaan. De heer Blok was uiige kozen om als eerste op symbolische wijze het kruis te ont\ angen, waarna de circa 200 pioniers langs hun commandant defileerden en uit zijn handen de medaille ontvingen. De avond werd besloten met een genoege- lijk samenzijn. Proef met de kaartjes-controle te Utrecht UTRECHT, 22 Febr. Naar wij vernemen zal de dezer dagen aangekondigde proefne ming met het laten vervallen van de kaar tjescontrole aan den ingang van het station te Utrecht, morgen, Donderdag ingaan. Deze proefneming geldt voorloopig voor maand. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen neemt met opzet deze proef thans, om te kunnen nagaan of de maatregel ook bij groote drukte, zooals binnenkort ter gelegen heid van de jaarbeurs, goed functioneert. De situatie wordt met ingang van mor^ gen zóó, dat men wel de perrons vrij be treden, doch zonder geldig kaartje niet meer verlaten kan. Vijf- en. tienrittenboekjes moe ten aan de loketten worden geknipt Slaagt de proefneming, dan ligt het in het voornemen der directie na te gaan welke andere stations in Nederland eventueel dezen maatregel in aanmerking zouden kunnen komen. Premie Ziektewet Opnieuw is het premietarief door verla ging met ingang van 1 Januari 1939 niet on belangrijk gewijzigd ten aanzien van de bij de ziekenkas van de Raden van Arbeid ver zekerde arbeiders. Onder het normale tarief van 17 cent per f 10 loon vallen nu ook het pensionhouders- bedrijf, het koksbedrijf, het vervaardigen van kinderwagens, het vervaardigen kunstmest, zwavelzuur, zoutzuur en salpeter zuur, het rijtuigbekleedera-, rijtuigmakers- en wagenmakersbedrijf. Voor deze bedrijven varieerde de premie voorheen van 23 tot 27 cent per f 10 loon. Verder is het tarief per f 10 loon voor de volgende bedrijven eveneens verlaagd thans geworden voor handelaars in brand stoffen 21 cent (was 27 cent), voor huis- en decoratieschilders 20 cent (was 29 cent) voor hotels en inrichtingen, waar eet- en drinkwaren genuttigd kunnen worden, 23 oent (was 26 oent), voor 't hoogovenbedrijf 26 cent (was 32 cent), voor het lompensor- teerdershedrijf 19 cent (was 23 cent) en voor het steenhouwers- en steenizagersbedrijf 25 cent (was 31 cent). Verdere inlichtingen worden ten kantore van den Raad van Arbeid venstrekt De brand te Ouderkerk is nog niet uit Werkloozen halen het vuur nlteen OUDERKERK a. d. IJSSEL 22 Febr. Nog steeds heeft de brandweer, den grooten brand, die de graanmaalderijen en veevoe derfabriek van N. V. Gebrs. Baas alhier in den asch legde, niet onder de knie. De drijvende spuit uit Rotterdam die Vrijdag nacht eenigen tijd assisteerde, en Zaterdag middag terugkeerde, heeft Maandag den ge- heelen dag met twee stralen het vuur be streden evenals de auto-motors puit no. 1 uit deze gemeente. Dit spuiten had echter wei nig resultaat, daar vooral de veekoeken één compacte massa waren geworden met een harde korst, zoodat de enorme watermas sa's er af gleden en in de rivier terugvloei den zonder de inwendige vuurhaard te treffen. Zoodra de spuit even het blusschen staakte, kwamen de kleine vlammetjes eer naar buiten, terwijl het geheele com plex nog voortdurend rookte. Daarom werd Dinsdagmorgen een aan il werkloozen aangenomen, om het vuur uiteen te halen ,en het nog aanwezige groo- tendeels gebakken en verkoolde graan en de veekoeken om te werken. Hierdoor denkt men den brand uiterlijk vandaag gebluscht te krijgen. DAME OP PERRON GEDOOD VROOMSHOOP, 22 Febr. Gisteravond is de 60-jarige mevrouw G de Lang e-B akker uit P urm erend, die bij familie in Vroomshoop logeerde, hij het instappen in den trein aan de halte Vroomshoop-Geerdijk achterovergevallen en onder den trein te recht gekomen. Het slaohtoffer is kort daar op. aan ï£rwPia4iLg«B bezweken. LAND- EN TUINBOUW Landbouwbelangen Wenschen van het K.N.L.C. Op de bijeenkomst van het K.N.L.G kwam o.m. ter sprake een bericht in de pers als zou de regeering overwegen in 1939 niet meer, gelijk in 1938 het geval was, gra tis loodarsenaat resp. calciumarsenaat be schikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding van den colorado kever. De vrees werd uitgesproken, dat deze bestrijding veel minder algemeen zal zijn, als de landbouwers worden verplicht zelf de benoodigde sproeimiddelen aan te koopen. Daar het hier een voornaam lands belang betreft, kon men zich moeilijk voor stellen, dat de regeering niet zou willen voortgaan op denzelfden voet als tot nu toe geschiedde met de beschikbaarstelling van bestrijdingsmiddelen en werd besloten zich te dezer zake nader te bevoegder plaatse informeeren. Door verschillende organisaties werd de aandacht gevestigd op de algemeene ont stemming der varkenshouders over de verlaging van den prijs der baconvarkens en over de onloonende prijs der over te nemen zware varkens. Zoo als bekend, hebben de drie centrale land bouworganisaties zich dienaangaande reeds tot de regeering gewend met een gedocu menteerd adres, waarin op verhooging van de prijzen der baconvarkens en der zware varkens werd aangedrongen. Deze poging heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Geprotesteerd werd tegen het door de regeering gevolgde systeem van steun verlening aan de varkenshouderij, waarbij de varkenshouders groote ver liezen lijden. Daarin moet verandering komen en dat is mogelijk als de over heid maar zorg draagt, dat er zoo min mogelijk zware varkens komen. Daar toe behoeven slechts alle aangeboden varkens in het bacongewicht te wor den overgenomen. Thans blijven die varkens liggen, waardoor het aantal zware varkens toeneemt en de ellende niet meer is te overzien. Tenslotte zal men toch de zware varkens uit de markt moeten nemen, ten koste van veel grootere bedragen. Het plan om het aantal biggenmerken met 10 pet te verminderen, helpt niet af doende. Voorts werd er nog op gewezen, dat in verband met het benutten van exportkan sen, de teeltregeling noodzakelijk iets aan den ruimen kant moet zijn. Er zal dan ech ter in een groot gedeelte van het jaar een zeker surplus aan varkens te verwachten zijn, hetgeen een vrijwel chronisch onloó- nenden prijs zal medebrengen, als de regee ring niet ingrijpt Dalende varkensprijzen zullen dus alleen tot een grootere winstmarge voor het sla- gersbedrijf leiden, zonder dat daarmede een stijgend verbruik gepaard gaat. Wil men derhalve de varkensteeltrege- ling handhaven dan moet wor den gezorgd voor het onmisbare sluitstuk, het overnemen van alle in het bacongewicht aan geboden varkens. Besloten werd zich in verbinding te stel len met de andere centrale landbouworga nisaties en dezen voor te stellen den minis ter van Economische Zaken te verzoeken de voorzitters der centrale landbouworga nisaties omtrent deze aangelegenheid in gehoor te ontvangen. De onkosten der vaste lastencom- missie in den tuinbouw, welke op verzoek der regeering mede is samenge steld uit vertegenwoordigers der landbouw organisaties, moeten door deze organisaties worden gedragen. Daar het hier om vrij belangrijke bedragen gaat, levert dit voor weinig draagkrachtige organisaties bezwa ren op. De vergadering was van oordeel, dat zulks van deze organisaties, welke soms bij den tuinbouw maar heel weinig '"ïlang hebben, niet kan worden gevergd. Besloten werd aan de andere centrale landbouw-organisaties voor te stellen le dezer zake bij de regeering de noodige stappen te doen. SLAKKENDOOD „RADICAAL" een beslist afdoend middel en goedkoop: p. k.g. 0.75; p. y2 k.g. 0.40; p. y4 kg. 0.25; per ons 0.15. Van Namens Zaden Dordrecht (Reel.) Op 31 Dec. 1937 was aan 4 pandbrieven in omloop ƒ980.700 v. j. 996.100;, aan 4y2 pandbrieven ƒ767.200 (797.600) en aan 5 pandbrieven 630.500 (609.900). Totaal ƒ2.378.450 (v. j. ƒ2.465.500). In 1937 werden gesloten 2 leeningien tot een bedrag van ƒ7100. Er werden 19 leeningen tot een bedrag vain 193.895 geheel afgelost, terwijl ƒ5345 aan gedeeltelijke en periodieke aflossingen werd ontvangen. Op 31 Dec. 1937 stonden 169 leerlingen uit, tot eien bedrag van ƒ2.123.853 (vorig jaar ƒ2.315.993). De gemiddelde hypotheekrente op 31 Dec. 1937 was 4.95 de gemiddelde pandbrief- me 4.43 De netto winst over 1937 bcdiroeg ƒ9173 en over 1936 ƒ8655. Het bedrijf heeft vooral in de laatste jaren den ongunst der tijden ondervonden. Van 1932 tot 1934 bedroeg de winst nog jaarlijks ca. 14.000 en daravoor zelfs gemiddeld 2-4.500. Van 1931 tot 1935 werd jaarlijks 5 divi dend uitgekeerd. Daarna werd de uitkee- ring verlaagd tot 3%. Het jaarverslag oveir 1938 is uiteraard nog niet gepubliceerd, zoodat over dit jaar geen gegevens beschikbaar zijn. Te vermelden is nog dat de accountant an de instelling, de heer E. het laatste jaarverslag in zijn rapport de volgende veelzeggende zinnen schreef: Ze (d.L de boekencontrole) is geweest i uitsluitende administratieve controle, houdit niet in controle van daden van beheer. Deze ligt op den weg van Commis sarissen en den Raad van Toezioht" en „Onder de hypoheken en vorderingen op de balans voorkomend, (hypotheken belie pen ƒ2.123.853) zij vermeld, dat ƒ2.028 231 op objecten, waarvan de N.V. Arion ederaareese is, of waarvoor geen za kelijke BOUW VAN 75 ARBEIDERSWONINGEN LEEUWARDEN, 22 Febr Het gemeentebe stuur van Leeuwarden heeft aanbesteed den bouw van 75 arbeiderswoningen aan de In- sulindestraat alhier. Laagste inschrijver was de heer U. H. Brink te Leeuwanien voor f 139.728. Economie en Financien NOORD-NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Directie en Commissarissen afgetreden Onderzoek wordt ingesteld Naar aanleiding van verschillende ge ruchten omtrent dien toestand van de Noord- Nederlandsche Hypotheekbank heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel directie en commissarissen uitgenoodigd tot het geven van inlichtingen. Als resultaat daarvan zijn directeur president-commissaris terstond en sedert ook de overige commissarissen afgetreden. In de vacature van directeur is overeen komstig de statuten door den naad van toe zicht, voorzien door de benoeming, volgens aanwijzing Ier Vereeniging, van dien heer E. v. d. Berg, accountant van de Bank, tot waarnemend directeur. In de dezer dagen te houdien algemeene vergadering van aandeelhouders zal een nieuwe directeur en een nieuw college van commissarissen worden benoemd, waarvan de candddaten zich na overleg met de Ver eeniging voor den Effectenhandel bereid hebben verklaard een eventueele benoeming te aanvaarden. Het nieuw e bestuur zaJ terstond een onder zoek instellen naar' den toestand van de hypotheekbank, en daaromtrent op ze ar korten termijn, zoowel aan de Vereeniging den Effectenhandel als aan de aandeei houders en pondbriefhoudere verslag uit brengen. De Noord-Nederlandsche Hypotheekbank >ehoort tot do kleinere hypotheekbanken, ïetgeen bjijkt .uit do yolgendo pijlers; Mij. voor Gemeente-Crediet Winstsaldo 1938 ƒ395.486 (v. J. 447.153) Volgens het verslag over 1938 van de Mij voor Geoneentecreddet werden in 1938 lee ningen afgesloten tot een bedirag van ƒ4.518.999 (v. j. ƒ27.791.102). Van loopende leerlingen werd tot een be- •ag van ƒ5.757.656 (v. j. ƒ12.000.000) de rente veriaagd. Aan gewone en extra aflossingen ontving men ƒ8.742.877 (v. j. ƒ26.956.544). zoodat de leendngsportefeuille van 48.528.222 terug liep tot ƒ44.304.344. De abligatiesohaiM bedlroeg op 31 Decem ber 1938 39.086.500 (44.886.500). Het winstsaldo bedraagt 395.486 (v. I. 447.153). Op de aandeelen serie A kan ƒ28 (onv.) per aandeel en op de aandeelen serie B 60 (omv.) per aandeel worden uitgekeerd. Veenkoloniale Levensverz. Mij. Winst 45.152 (v. J. 43.715) Blijkens het jaarverslag van de Veen koloniale Levensverz. Mij. is in de productie verder gestegen. De ai- sluiting bedroeg 1.784.670.(vorig jaar 1.609.659.waardoor de portefeuille steeg tot 13.097.896.niettegenstaande het royement 6teeg. De premiereserve is geste gen tot 2.924.020.— (v. j. 2.768.070.—). De totale extra-reeervee 208.647.De ge middelde rente van alle beleggingen be droeg 4.23 (v. j. 4.51). De winst bedroeg 45.152 (v. j. 43.715). Voorgesteld wordt 10 dividend uiit te keeren. KALE1DOSCOOP De New-Yorksche beurs had gister met het vooruitzicht van een vrijen dag (heden ie het Washingtons Birthday) een zeer lusteloos en onbelangrijk verloop. De omzet bedroeg eleohts 470.000 aandeelen. Het ontbrak aan stimuleerend nieuws. De markt sloot verdeeld met beperkte koers verschillen. De ertsverschepingen uit havensin Spanje met Spaansche sche pen naar de hoogovens te IJ muiden der Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken, zul len binnenkort worden hervat. He eterste schip, de „Unbe Menida" (4300 bi. reg ton) wordt tegen het eind van deze week met een diergelijke lading van Bilbao voor genoemd bedrijf te IJ muiden ver wacht. S u e 7. k a n a a i, wat 2.073.000 of 5.7 min der is dan in 1937. De totale ontvangsten beliepen 9.720.900, tegen 10.862.700 v. j. RIVIERBER1CHTEN HANSWEERT. 20 FEBRUARI RAVENSTEIN: Martha. van Broeck. Res lova. Vorthorn: Comus. Olieslager. ROERMOND: Par Mundo, v. d. Bussche. WERKENDAM: Adrlana, Ruitenberg; Ambu- ant. de Waal. DELFT: Marie Broekaart DORDRECHT. Jannetje. DuprO HARDINXVELD; Martha, Jacoba, de Ruyter WANSEM: Fourage 3. Kopelaar AMSTERDAM: Elisabeth 13. Ymker. NIEUW AMSTERDAM: Hoop op Behoud, DUITSCHLAND: urird, Blleok: Saturn, Ernst: Mls- Eiinde: Egldius. v. d. Abbeele; 'terllnck; Le Progres; Dhooge; Coniptolr 4. Nussbaum; Alaaka, DUITSCHLAND: Elisabeth. v. Leeraum; Freya, v. Gooi; Hendrika Johanna, v. <L Stroom; Dusseldorf, Lerche; Graaf Adolf, SnoeljIsa bella, v. Zouwen. Christina, Brouwer; at. Fidelia; Germaine, de Me(jAdca, Baljens; Johanna, Roelofs; at AgnesNaval, Rombouts; st. Marne; Rhelnfahrt 08. Roach; Edmond About; Wolff. Naphta 3, Zoller; Fortuna, Looyachelder Hoop op Welvaart, v. d. Hof; at. Geertmlda; Josephine, de Roek; Pierre, v. Dussen; St. Ge rard, Stoop; Albert, Vrfens; at. Marcel; Boma, Ketz; Conèicaaxi, Ketx. Adolphine. B1U weert: Maria, de Roef; at. Creus'e; ScheldevriJ, de Prina; Le Beaulolals. Schneider; Margarethe, Apolllus; Qua Vadis, Fortuin; Rival, v. Kaam; Gerdl, do Bot. Cor, Heiboer; Do Hoop, Pieterse. Gepasseerd na 'a middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Bertha. Everhardua; Entre- Dekker; Verandering, Bückel; Avant, Groen; at Frodjo; zyk; Madonne, Heyntjei Dors Vonk; Elbe, .rd Macio Cannlbale, Verschelden; Adelme, Vlapoel; Maria. Mertens; Wllhelmina, Wildeman; Eljada, do Vries; Mea Vota, Vonk; at. 3 Gebroeders; Adieu. Schwager. Cama, Cools; at. Gretha; St Anto- niua.Ba liman; Vertrouwen, Flobbe; Johanna Bernardina, Verhoeven; Meeuw, Rigter; Seleala. Nickel; Vertrouwen, Brouwer; Johanna, Trouw borst; Nenuphar, Wijnen; at LouwerreeAm sterdam 2, Schreuders; Rehoboth, van Elburg; LOBITH, 21 Februari 1939. Gepasseerd voor 'a middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: at Holda; at Fiat Vol. 6. st Keulschevaart 19; at Vlli; at. Bona Sppes; Fiat Vol. 14; et. Vlodiv; at Fiat Vol. 9; Isolde, Pad mos. R(Jn Zeevaart I, Schmidt; Anna, Hendrik; Bavaria, Visser; Binnenvaart 30. Lagerwaard; Stad Cecklos, Dunck; Ragmaris, Rutjes; Ortllnde. Baan; Merwede, Schrank; D.A.P.G. I, Bielev; Analipe, Ne(jenhof; Albatros, de Waal; Seam 16. Leib; Rembrandt Meinis; Henelelde, de Bot; VUevos, Jonker; Prins Hendrik, ten Kate; Indra, de Bot; DORDRECHT: st ViglW; AMSTERDAM; Markgraf. Michel. DORDRECHT: St Odlle, Klu- wer; LONDEN: 'Borussla, Phorhn; N IJ KERK: Onderneming, de Vries; NIJMEGEN: Vertrou wen. Brouwer; BERLIN (Vllereede) Prudentie, Muller; DORDRECHT: st d Alembert-WASPIK; Hendriks, v. d. Harst. MEDEMBLIK: Energie, van Bon; DEVENTÊR: Maria. Fernhout; VORCJHTEN: de Goede Verwachting, de Vries; LOBITH: Emjo, Dekker; Medemblik: Energie 7, Jansen; KEDICHEM: Megchel, van Ueteren; STETTIN: Martje. Hukema; ZWOLLE: Een- dracht- Peters; ALMELO: Janna, Kielen. ZUT- PHEN: Wllhelmina, Stenssen; ZWOLLE'Risico, Roubos BELGIë: Phenlse, Haubrich; Mannheim 229, Diets; Scheldestad, Somers. Maria, Aalst; Nep- tun 3, Reunen; Rijn Schelde 10. Camerman; Adrianus, Kieboom; Stad Namen, Verminkel; Pie- Jo, van D(jke. Cosmopoliet, Fernhout; Irene, van KeselRijn Schelde V. de Roeck; Mazagan, Blanken; Johanna Adrlana, Schot Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: et Ideaal; st Maja; st Fiat Schederhof. Caldenhove; •tvllet, Oosterwijk- St Petrus, Noil; Armu- VII Keiler; Constanïln, v. d. Enden; M. Stin- 41, Wiegel; M. Stinnes 12, Fit*. Aeolus, Gries; Riglna Coell, Moray; ROTTERDAM (Hel goland) Sud, Schuine; DORDRECHT: st Meuse; DRACHTEN: Waalstr., Stensen; HELMOND: Majaca, van Megen; ZWOLLE: Alpha, Stoten; HILVERSUM: De t«d zal 't Leeren, Pols; K. VREESWIJK: K. Vaart XII, v. Iperen; ZUILEN Klasina v. Reurlch; AMSTERDAM: Ellten, Krie- sels. ZUTPHEN: Isala. Krikke; HENGELO: Geertruida, Roeberdlng; DORDT: st. Marle: st Vaubon. GOOR: Johanna. Sanders; AMSTER DAM: St. Antonius. de Beijer; LIESBOSCH: Mar tina, Boele; BELGIë: Camee, v. d. Mars; Languedoc, En gel; Divlna, Mettlach; Kehrwieder, Baumgart; Time is money, Rlbfaart; Paul, v. Tilborg. Gu- staaf, de Jonge. w. Voorzichtig gluurde Kwiebus om eeh hoekje van de grote koffer. Wat ging het fijnl Je zag de bomen voorbijvliegen. Net, of je zelf stil stond en alles om je heen in een vaartje langs je schoof. Och heden, daar had hij nou helemaal niet aan gedacht. Als alle mensen nou met de stoomwagen gingen, dan had Ome Kobus met rijn trek schuit vast niks meer te doenI Wie wilde nou twee uur in een benauwde roef zitten, als je dezelfde reis in een half mi», b/w, doen? door Catcaii 'lèeJzeninpea wn 60. Dat zou een tegenvaller zijn, als Oom geen knechtje nodig had. Maar, wat zat hij toch te suffen? Stond daar vóór hem niet een prachtige spiksplin ternieuwe koffer? Kwiebus' handen jeukten. Zou hij het wagen? Meteen was de schelm al druk bezig. En wat hij zo juist had bepeinsd, stond even later op de koffer getekend. Een vrolijke machinist op z'n volle trein en Ome Kobus in zak en as op zijn lege trekschuit. Als Kwiebus had geweten, op wiens koffer hij tekende danhad hij zijn handen thuis gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3