Chamberlain over den bewapeningswedloop 0pqepa/?tqriepi Aspirin Aiacioft Plannen van „De Groninger gemeenschap' V/OENSDAG 22 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Niemand denkt er aan, een oorlog te beginnen Tijd nog niet rijp voor een leidersconferentie In het kader van de defensie-debat ten in het Engelsche lagerhuis heeft Chamberlain een rede gehou den, waarin hij den nadruk erop leg de, dat in tegenstelling met eertijds thans alle Engelsche politieke partijen gedrongen zijn tot overeenstemming ten aanzien der bewapening, en van de manier, waarop deze moet worden gefinancierd. Ook de Labourpartij schijnt zich thans bewust ervan, dat het onder de tegenwoordige omstan digheden geen zin heeft een beroep op djen Volkenbond te doen en dat wij op andere middelen moeten vertrouwen um de veidigheid van het land te handhaven. Geen land heeft zooveel opgeofferd en zooveel risico op zich genomen ten behoeve van den Volken bond als Groot-Brittannië. Misschien zullen wij tot de conclusie komen, indien de Volkenbond in gebrek', bleef de politiek van sancties ten uitvoer te brengen, dat ili.t mei toe te schrijven was de actie of ndet-actie van Groot-Brittannië of eenig ander land. doch dat de verklaring er in gezocht moet worden, dat den Volkenbond een taak was opgelegd, welike volko men boven zijn macht ging. Spreker wanhoopte niet, dat de arbeiders partij tut de conclusie zal komen, dat dé eenige kans bestond, dat de Volkenbond een effectieve factor voor het behoud van den vrede zou worden, toen de gedachte werd prijsgegeven, dat de vrede door ge weld kan worden opgelegd. Een lange periode van krachtsinspanning en voor bereiding begint thans zichtbaar vruchten te dragen. In de laatste paar maandien heeft de productie van uitrusting en munitie van ail «soorten een opmerkelijke vermeerdering te zien gegeven. Het zal niet lang meer duren of wij zullen kunnen zeggen, dat de voorzorgsmaatregelen de veiligheid zullen verzekeren, welike wij wenschen, Ghatfield, die nieuwe minister voor coördinatie van de defensie, heeft als voorziter der commissie van chefs der staven een ondervinding op gedaan, welke hem een gelegenheid zonder weerga heeft geopend de verdieddgingspro- blemen als geheel te overzien, waardoor hij zoo bijzonder geschikt is voor het werk der coördinatie. Chamberlain vroeg zich af of 't Iluis de volledige beteekenis vatte van de mate der thans onder oogen geziene uitga ve, nl. 580 millioen, welk bedrag niet ver af ligt van die nationale schuld op korten af mijn in de janen voor den oorlog. En zelfs na toewijzing van dit enorme getal was het niet zeker of er voor de beide laatste jaren van het program ma voldoende cre- dieten aangevraagd waren, noch of de kos ten van het ondierhoud dezer enorme bewa pening in komende begrootingen uit de ge wone middelen betaald konden worden. Tijd niet rijp voor internationale conferentie Het zou misdadig zijn, aldus Chamberlain, toe te staan, dat een toestand zich ontwikkelt tot een wapeningswedloop die m-it leiden tot het oeconomisch bankroet van heel Europa, zonder een vastberaden Chamberlain poging te doen er een einde aan te maken. „Indien ik zou kunnen gelooven, dat een conferentie van leiders der naties effectieve resultaten zou op leveren. zou ik niet aarzelen deze thans bijeen te roepen". Ik voel echter niet, dat thans vol doende vertrouwen gevestigd is, dat het voorste], een conferentie te hou den, uitvoerbaar is. Misschien zou het geen slecht ding zijn, indien wij zelf 'een weinig meer vertrouwen zouden betoonen en ons zelf niet zouden veroorloven ieder verhaaltje te gelooven over agressieve bedoe lingen van anderen. Onze uitgebrei de wapening dient alleen voor defen sie-doeleinden. Indien het waar is, dat anderen niet meer dan wij de bedoeling van agressie hebben, moe ten wij er uit opmaken, dat wij deze ruïneuze wapeningen uit wanbegrip opvoeren. Chamberlain was ervan overtuigd, dat rijn politieke tegenstanders, en zelfs de heer Winston Churchill, die in het buitenland werd afgeschilderd als spookbeeld nummer één Churchill lachte hartelijk toen de premier hem bogey number one" noemde er niet aan dachten om een oorlog te beginnen of uit te lokken en ditzelfde stand punt was van de overzijde van het Kanaal ook door vrijwel alle regeeringen onder streept Wanneer de Engelsche bewapening dan alleen een defensief doel had en de bewapening van de andere staten geen an der, kwaim het er dan eigenlijk niet op neer dat deze heele wedloop op misverstanden in de politieke beoordeeling van den alge- meenen toestand berustte? Niemand wilde oorlog, iedereen wilde zich slechts verdedi gen, welnu dan moest er toch een middel zijn om tot overeenstemming te komen I Chamberlain besloot met te zeggen, dat, hoewel Engeland er niet in kan toestemmen zijn bewapening te verminderen, totdat zulks kan gebeuren op grond van een alge- meene overeenkomst, hij het als zijn plicht beschouwt iedere gelegenheid waar te nemen om andere regeeringen te probee ren te overtuigen van de dwaasheid der richting welke wij allen volgen. DE AMERIKAANSCHE VLOOT MANOEUVRES BEGONNEN Een Zuid-Afrikaansche „defensie-grens" Gistermiddag zijn in tegenwoordigheid van president Roosevelt, de Ameri- kaansche vlootmanoeuvres oegonnen, de grootste welke tot >p heden hebben plaats gehad. Vliegtuigpatrouilles, be- hoorende tot de defensieve strijdmacht, maakten een begin met het opsporen van „de vijandelijke vloot", die opdracht heeft Portorico te nemen. De Zuid-Amerikaansche diplomaten commenteeren Roosevelts aanwezigheid bij de vlootmanoeuvres in dien zin, dat zy veronderstellen, dat de besluiten der Vereen. Staten inzake de defensie en financieele politiek tusschen de Ameri- kaansche staten onderling verhaast worden. Het meerendeel van hen ziet met veel belangstelling uit naar de eerste opmer kingen van Roosevelt inzake de kwets baarheid van het Panamakanaal en de N.O.-kust van Zuid-Amerika. Indien de manoeuvres aantoonen, dat Zuid-Amerika geheel open ligt, zou dit Roosevelt in staat stellen er met nadruk op te wijzen, dat de veiligheid van de Vereen. Staten en die van de Zuid-Amerikaansche landen in elkander grijpen. Voigens sommigen zou de president van zjjn tocht niet alleen het voorstel om de ma rinebasis op Guantanamo te vergrooten mee terugbrengen, doch ook dat, om de voorge- schoven post op Puerto Rico uit te breiden en hij zou dan mogelijkerwijze opnieuw op de wenschelijkheid wijzen, om te trachten faciliteiten voor een permanente basis aan de Samanabaai (Santo Domingo) te verkrij gen. Hier genieten de Vereen. Staten ge durende de manoeuvres speciale privilegiën. In verscheiden goed ingelichte Zuid- Amerikaansche kringen is men van meening, dat de Ver. Staten aansturen op een Zuid- Amerikaansche „defensiegrens" door den in aanmerking komenden staten nieuwe kansen te geven op industrieel en commercieel ge bied, ja, hun misschien zelfs ruime credieten daarvoor toe te staan. DE A.S. ENGELSCH-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN Ook contact met Polen en Zuid-Oost-Europa Gelijktijdig met het bekendmaken van de Engelsche handelsmissie, die, met Hudson aan het hoofd, in Maart naar Moskou zal vertrekken, vallen de voorbereidselen voor de Britsche com- mercieele en politieke besprekingen met Polen, Roemenië en andere Oost- Europeesche staten. Daar Frankrijk eveneens zijn poli tieke en commercieele relaties met Po len en de Balkanstaten wenscht te ver beteren, zou men dit als een symptoom kunnen beschouwen, dat Engeland en Frankrijk niet van plan zijn, Duitsch- land zonder meer vrij spel In Oost- Europa te laten, hetgeen over het alge meen na München werd aangenomen. Bovendien zou het feit, dat Duitsch- land, Italië, Polen en Engeland trach ten, hun handelsrelaties met sovjet- Rusland te verbeteren, er op wijzen, dat dit laatste land niet zóó geheel en al geïsoleerd is als zulks na München scheen. En in Britsche en in sovjetkringen legt men er den nadruk op, dat Hudsons mis sie een puur commercieele aangelegenheid is en geen groote politieke waarde heeft. Hudsons voornaamste doel zal zijn, het terrein voor een nieuw anglo-sovjet-han- delsverdrag voor te bereiden. De Britsche industrieelen zijn heelemaal niet tevreden over het huidige verdrag, dat in 1934 werd afgesloten, omdat zij van meening zijn, dat de sovjets te veel geld, dat deze uit den handel met Engeland verkrijgen, besteden aan den aankoop van Britsche koloniale producten, zooals rubber en tin in plaats van goederen, die werkelijk in het Ver- eenigd Koninkrijk gefabriceerd zijn. Hudson zal ook Warschau en Helsingfors bezoeken, om daar eveneens handelskwes ties te bespreken. Alvorens deze missie ♦en jitvoer te bren gen zal Hudson, vergezeld van Stanley, 17 Maart Eerljjn bozoekeji o tevens deel nemen aan het diner, dat, in verband met de handelsbesprekingen tusschen de Brit sche en Duitsche industrieelen, zal worden aangeboden. Deze laatste handelsbesprekin gen zullen op 15 Maart te Düsseldorf ge opend worden. Wat Roemenië betreft, hoopt men hier ae handelsrelaties met dat land op te voeren en Roemenië o.a. te helpen bij het aanleg gen van een haven en een vlootbasis ten Noorden van Constantza. De Britsche uitnoodiging aan Beek, om einde Maart naar Londen te komen, is eveneens een toeken van de Britsche be langstelling in Oost-Europa. Men venvacht, dat Beek problemen zooals Danzig, Memel en nog andere, die Oost-Europa raken, ter sprake zal brengen. Bovendien zijn er teekenen, die er op wij zen, dat de relaties tusschen Polen en Frankrijk weer inniger zullen worden, voornamelijk, nadat Beek Duitschland heeft medegedeeld, dat het Fransch-Pool- sche verdrag intact blijft Een Engelsch slagschip te water gelaten Bemanning van 1500 koppen Het grootste slagschip der Britsche vloot, de „King George V" is gistermiddag te Walker-on-Tyne in tegenwoordigheid van den koning, te water gelaten. Het slagschip kwam om 3 uur 2 in het water, onder het loeien van sirenes. De koning werd luide toegejuicht. Een muziek korps speelde „Rule Britannia". De zeer groote menigte had den koning een zeer hartelijk onthaal bereid. Het nieuwe slagschip heeft een water verplaatsing van 35.000 ton. Het is sneller dan de „Nelson" en de Rodney", die een snelheid van ongeveer 23 knoopen hebben. De bewapening bestaat uit tien kanonnen van 14 duim. die in drie geschuttorens zijn geplaatst; voorts zijn er 16 kanonnen van 5.25 in acht geschuttorens en daarenboven veel klein geschut Het slagschip zal vliegtuigen aan boord r.emen, die met een catapultinstallatie zul len worden opgelaten. De bemanning zal bestaan uit ongeveer 1500 koppen. Het schip is ingericht als vlaggeschip. De kosten bedragen ongeveer 8 millioen pond sterling. Dit is na veertien jaar weer het eerste slagschip, dat in Groot-Brittannië is te •ater gelaten. Naar schatting heeft een millioen per sonen die tewaterlating gadegeslagen. Amerika en de versterking van Guam De voorzitter van de Amerikaansohe commissie voor vlootzaken Vinson, heeft er bij het huis van afgevaardigden op aan gedrongen, goedkeuring te hechten aan de versterking van het eiland Guan, de verste Amerikaansche voorpost in de Stille Zuid- Het aanleggen van een basis voor de luchtvloot aldaar zou 53.800.000 dollar j ten kosten. In zijn betoog zeide Vinson o.m.: „De Vereenigde Staten moeten de dictatoren antwoorden in hun eigen taal. Het is daarom van het uiterete belang, waakzaam te zijn met betrekking tot onze defensie". Nederlanders baggeren te Dover Zij werkten vlugger en goedkooper In het Engelsche lagerhuis is de aan dacht van de regeering gevestigd op het feit, dat voor het uitbaggeren van de ad miraliteitshaven te Dover een contract is gesloten met een maatschappij, die, hoewel zij in Engeland staat ingeschreven, Neder- landsch eigendom is en onder Nederland- sche controle staat. In een schriftelijk antwoord verklaarde Shakespeare namens de regeering, dat concurreerende inschrijvingen waren ontvangen van zes firma's. Twee dezer fir ma's waren, naar verluidde, geheel En gelsch. Aanvaarding dezer inschrijvingen echter zou practisch het dubbele hebben gekost, terwijl bovendien de tijd, die voor de uitvoering van het werk door deze fir ma's gevraagd werd, welk werk dringend noodzakelijk was, aanzienlijk langer was. Onder deze omstandigheden kan de zaak niet opnieuw in overweging worden geno men, met het oog op het toch nog aangaan van een contract met een andere fitma. Franco's intocht te Barcelona Een indrukwekkende parade BARCELONA, 21 Februari (R.O.). Voor afgegaan door tamboers en muziekcorpsen heeft generaal Franco Dinsdagmorgen, op den vijf en twintigsten dag dus na de be zetting, zijn triomfantelijken intocht in Barcelona gedaan. Van het bal con van een heerenhuis, aan een van de groote boulevards gelegen, liet de generalissimus later de vijftig duizend man sterke troepen, die de zeven leger corpsen van het Catalaansche front ver tegenwoordigen, de revue passeeren. Prachtig zonnig weer verhoogde de kleu righeid en schittering van een van de meest indrukwekkende militaire parades der moderne geschiedenis. Het voorbijtrekken der troepen, dat meer dan drie uur duurde, werd gadegeslagen door drie kwart millioen menschen. Twee honderd en vijftig vliegtuigen vlogen boven de stad. De Fransch-Spaansche besprekingen Worden morgen hervat De Frans che vertrouwensman L o n B r a r d zal zich vandaag opnieuw naar Burgos begeven, alwaar hij morgen een onderhoud zal hebben met Jordana, den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken. Tot dusver werden de besprekingen grootendeels gevoerd door experts wegens het technische karakter van de kwesties, welke op de agenda staan. Zij liepen hoofd zakelijk over het vraagstuk van de repa- txieering der vluchtelingen en nationalis tische krijgsgevangenen, over de Fransche belangen in Spanje de Spaansche bezittin gen in Frankrijk, het goud van de Bank van Spanje, dat in Frankrijk gedeponeerd werd, enz. De besprekingen, welke gekenmer'-t werden door een geest van vertrouwen en wederzijdsdh begrijpen, hebben tot bevre digende resultaten geleid De kwestie van de erkenning de jure van de Burgos-regeering door Frankrijk werd rechtstreeks door Jordana en Bérard behan deld buiten de experts om. Geen enkel voor waarde werd door Frankrijk gesteld. De besprekingen droegen dus niet het karakter van onderhandelingen, doch dat van gedach- tenwisselingen over de verschillende aspec ten van het vraagstuk. Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemenl MET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BU GRIEP! (Reel.) De nieuwe Belgische regeering De regeering-Pierlot heeft beslo ten, zich Donderdag aan het Belgische parlement voor te stellen. Vandaag wordt een nieuwe kabi netsraad gehouden, waarin die laatste hand zal worden gelegd aan het re- ge eringsprogram. De Balkan en Franco's erkenning Naar vernomen wordt, heeft de Balkan- Entente besloten, om het voorstel van Joego-Slavië, de Franco-regeering gezamen lijk de jure te erkennen, te verwerpen. Echter zal elk van de vier landen afzon d^rlijk kunnen hdndelen volgens zijn eigen belangen in deze kwestie. De algemeene opinie zou zijn, dat het beter is, om eerst de beslissing van Frankrijk en Engeland daaromtrent af te v/achten. Bovendien moet Roemenië er op gewezen hebben, dat de 200 aanhangers van Franco, die momenteel in de Roemeensche legatie te Madrid verblijven, in de handen der republikeinen zouden vallen indien de 'egatie de status van extraterntorialiteit zou verliezen, ingeval de Roemeensche regeering Franco zou erkennen. PALESTINA-CONFERENTIE RAAKT OP HET DOODE PUNT Arabieren doen eenige concessies Hoewel men algemeen van oordeel is, dat de Palestina-conferentie te Londen in een impasse is geraakt, ziet men in Arabische kringen een lichtpunt in de verklaring, welke Ali M a h e r Pasja heeft afgelegd uit naam van de omringende Arabische staten. Men zegt, dat Ali Maher Pasja heeft toege stemd in een gewijzigden vorm van garan tie voor de Joodsche minderheid in Pales tina voor 't geval onafhankelijkheid wordt toegekend. Ook wordt verzekerd, dat, terwijl de Ara bieren tot nu toe verlangden, dat onmiddel lijke onafhankelijkheid zou worden ver leend, Ali Maher Pasja heeft gedoeld op een periode van overgang, welke aan de volledige onafhankelijkheid zou voorafgaan In Arabische kringen wordt verklaard, dat Ali Maher Pasja heeft gesproken met volledige instemming van de Palestijnsche Arabieren en do omringende Arabische staten. Geen Britsch-Joodsche samenkomsten voorloopig Uit gezaghebbende Joodsche kringen wordt vernomen, dat waarschijnlijk geen samenkomsten meer tusschen de Britsche en Joodsche delegaties gehouden zullen worden voor het einde der week of het be-1 gin van de volgende week. Volgens deze kringen moet dit evenwel niet als een im passe beschouwd worden. De regeering kent 't Joodsche standpunt thans volledig en is ook op de hoogte van het Joodsche oordeel over de Britsche voorstellen, zoo dat verdere besprekingen geen nut hebben, alvorens de regeering de geheele kwestie opnieuw bestudeerd heeft. Men gelooft, dat de regeering de moge lijkheden van een compromis zal gaan be- studeeren. zoodra hetzelfde stadium in de onderhandelingen met de Arabieren be reikt is. De Japansch-Chineesche oorlog Bommen op Engelsch gebied Volgens de laatste berichten zijn op het gebied van Hongkong elf menschen omge komen en vele gewond tengevolge van een bombardement door negen Japansche vlieg tuigen. Het aantal slachtoffers onder de Chineezen aan de andere zijde van de grens is zeer hoog. Duizenden vluchtelingen zijn te Hongkong aangekomen. Verder wordt gemeld, dat de Japansche vliegtuigen het vuur hebben geopend op een personentrein op Britsch gebied en over het Britsche militaire kamp zijn gevlogen. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft legen deze dingen protest aangetcekend. DE WERELDTENTOON STELLING TE NEW YORK Centrale instantie voor buitenlandsche tentoonstellingen j Aan de Memorie van Antwoord aan de' Ferste Kamer op de suppletoire begrocn ting van Economische Zaken voor 1938 is het volgende ontleend: Naar aanleiding van de opmerking van de leden, die van meening waren, dat de uitgave van het be drog ten behoeve van de Nederlandsche inzending naar de wereldtentoonstelling te New-York niet verantwoord is, aange zien het hier uitsluitend e^n aangelegen heid van volksvermaak betreft, merkt de Minister op, dat hij deze meening niet kan deelen. Veeleer acht hij bij de Nederland sche inzending naar voormelde wereldten toonstelling uitnemende rijksbelangen be trokken. Wanneer de Minister van de tentoonstel ling te New York heeft gesproken als vari een economische tentoonstelling, wilde hij daarmede te kennen geven, dat van deel neming aan deze tentoonstelling verwacht moet kunnen worden, dat zij economisch nut afwerpt en dat deze verwachting de leidende gedachte moet zijn bij den opzet der deelneming. Inderdaad zal uit den gang van zaken! bij deze tentoonstelling voor de toekomst leering moeten worden getrokken. Demi nister overweegt dan ook een centrale in stantie hier te lande in het leven te roepen voor de behandeling van aangelegenheden pp het gebied van het tentoonstellingswe zen, inzonderheid voor zoover betreft bui tenlandsche tentoonstellingen. Het ligt in de bedoeling van den Minister het overleg met zijn bij deze aangelegenheid betrok ken ambtgenooten spoedig te openen. VOOR ZUIVER, KRACHTIG VLEESNAT Daadwerkelijke geestelijke herbewapening Geestelijk en cultureel werk op velerlei terrein Hulp en steun voor de maatschappelijk getroffenen GRONINGEN, 22 Febr. De gedachte der geestelijke herbewapening, welke alom in den lande weerklank vond, is in de pro vincie Groningen geconcretiseerd in een aantal plannen, waarvan hedenmiddag mededeeiing is gedaan in een door meer dan duizend belangstellenden nit alle krin gen der bevolking bezochte samenkomst in de „Harmonie" te Groningen. De vergadering, welke uitging van het dagelijksch bestuur van een voor dit werk deze dagen gevormde-stichting „De Gronin ger Gemeenschap", werd geleid door den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr J. Linthorst Hornan, die ook het initiatief nam tot de uitvoering van de plannen. De Commissaris wees er op, dat men in vele kringen der bevolking in de provincie zich had afgevraagd, wat zou kunnen wor den gedaan om binnen die provincie het ge voel van saamhoorigheid der inwoners te versterken. Men is daarbij uitgegaan van de gedachte, dat het van groot belang is, dat ae onderscheidene groepen in ons volks leven elkander wederkeerig beter leeren kennen en dat bovendien de moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd de behoeften aan dit elkanaer kennen en aan onderlin- gen steun sterk hebben doen toenemen, ter wijl mag worden verwacht, dat met het voortschrijden der jaren de waarde van dezen band steeds sterker zal woraen ge voeld. Uitdrukkelijk heeft m^n zich voorgeno men dit werk in het nationale geheel in te schakelen, zoodra men nationaal tot bepaal de, aanvaardbare planen komt. Het Groninger plan, dat als een begin is te beschouwen van een gemeenschappekjk streven, waaraan bij welslagen verdere uit bouw zal kunnen worden gegeven, gaat uit an de Stichting Groninger Gemeenschap. De Groninger plannen Het Groninger plan omvat in groote lijnen de volgende onderdeelen, waaraan gelijktijdig zal worden gewerkt: a. het stichten van een groot Groninger Tehuis op een nader te bepalen plaats in de provincie, welk Groninger Tehuis ge schikt zal worden gemaakt voor groote, meerdaagsche bijeenkomsten en conferen ties, en tevens voor goede verpoozing van hen, die om redenen van maatsohappelijken aard tijdelijk daaraan behoefte zullen heb ben. Dit Tehuis, te bouwen door jeugdige werkloozen, zal een centrum kunnen wor den zoowel van werk in de verschillende reeds bestaande organisaties als van het streven naar het wederkeerig kennen van de verschillende groepen der bevolking; b. het verleenen van steun aan het reeds bestaande werk tot uitzending van vrou wen, die behoefte hebben aan geestelijk en lichamelijk herstel en het verleenen van steun aan de uitzending van kinderen naar vacantiekolonies; c. het nemen van initiatief en het geven van leiding voor en aan bespreking in pro vinciaal verband van vraagstukken, welke voor de Groninger samenleving van belang zijn, het agrarische en het middenstands vraagstuk, gelijk in 1938 is aangevangen door bêspreking op den „Groninger Dag" van de samenwerking tusschen landbouw, industrie en handel; d. het houden van een provinciale ten toonstelling op geestelijk en cultureel ge bied, tot onderlinge voorlichting; e. het verleenen van medewerking aan de geestelijke en cultureele verzorging van de jeugdige werkloozen en van de werkloozen in de werkverschaffingskamjpen; f. het aanmoedigen van plaatselijk en per soonlijk werk voor maatschappelijk getrof fenen. Op ander gebied Hiernaast zal op ander gebied gewerkt worden. Zoo zal de organisatie van de zgn. Groninger Dagen ter verbetering van de verhouding tusschen landbouwindustrie en handel in de provincie Groningen in de nieuwe stichting worden opgenomen. Op den Groninger Dag op 18 Maart 1938 zal worden gesproken over de sociaal eco nomische problemen in de provincie Gro ningen. De Minister van Economische Za ken, de heer Steenberghe, verklaarde zich bereid, dezen dag met een rede te openen. Voorts zal de stichting werkzaam zijn ter voorlichting der bevolking over bijzondere vraagstukken, ook wederom in samenwer king met anderen, bijv. het Koloniale vraagstuk en het vraagstuk van het Ne derlandsche Fabrikaat In een vergadering met de burgemeesters der Groninger gemeente heeft de Commis saris der Koningin reeds besproken wat voor leniging van den stoffelijken nood thans plaatselijk zou kunnen geschieden. Dit is verder aan de burgemeesters overge laten, al zal wel contact door de stichting worden gezocht. De leiding der stichting De Groninger Gemeenschap berust bij een bestuur van zeven leden, met name: Mr J. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin, voor zitter; H. Molendijk, wethouder van Soc. Zaken te Groningen, secretaris; Dr. J. C. Roose, Ned. Herv. predikant te Groningen, penningmeester; Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, burgemeester van Adorp, L. I. D. B. Buve, Deken van Groningen, E. H. Ebels, lid van Gedep. Staten van Groningen en Dr H. G. W. van der Wielen, leider van de Volkshoogeschool te Bakkeveen. Tevens is er een raad van bestuur waar in een groot aantal mannen en vrouwen uit zeer versohillende groepen en kringen der provinciale bevolking zitting hebben. Vrijwillige bijdragen tot elk bedrag kun nen nu reeds worden gestort op giro nr. 84S00 ten name van den penningmeester of op naam van de Stichting bij de Twentsche Bank te Groningen. Verdere financieele ac tie onder leiding en hulp yan financieele Andere sprekers De heer H. M o 1 e n d ij k, wethouder voor Sociale Zaken van Groningen, handelde over Vormgeving en gaf een toelichting op de plannen van den Voorzitter. De heer E. H. Ebels, lid van Gedep- Staten en voorzitter van de Rijkscommis sie voor werkloosheidsvraagstukken in de provincie Groningen deed speciaal een be roep op het platte land van Groningen om de goede gevoelens welke de oproen van H. M. de Koningin ook daar beeft gewekt, thans, nu daarvoor de gelegenheid eeboden wordt, om te zetten in een daad door het brengen van een werkelijk offer. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, burge meester van Adorp, wees er op, dat onder dit werk geen geestelijke eenheidsbasis, een Christendom boven geloofsverzekerdheid zou worden geschoven, doch een dragen van lasten naar het woord „Draagt elkan ders lasten". Dr. H. G. W. van der Wielen, te AI- landsoog vroeg samenwerking terwijl daar na pastoor L I. D. B. Buve, de Deken vart Groningen, opvolging van de les van Chris tus vroeg: „wat ge aan de minsten der Mij nen hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij ge daan". Dr. J. C. Roose, Ned. Herv. predikant, vroeg vertrouwen en critiek, opdat wij sa men vertrouwen in de toekomst van ons volk als een Groninger gemeenschap. Aan het slot der bijeenkomst werd be sloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhel- Verband „Noord-Veluwe" der C.N.A. Men deelt ons mede, dat in een Zateiv dag gehouden vergadering der C.N.A. definitief is besloten in de kieskringen Ede en Oldebroek samen te werken met de Christelijk-Historischen. In Oldebroek ook met de Her. Ger. Staatspartij. Voor de C.N.A. komt zoowel in Oldebroek als Ede de heer W. Mekenkamp te Harderwijk op nr. 3 der lijst. In Ede verkrijgt daarnevens de heer H. J. van Ginkel te Barneveld een plaats. De Duitsche delegatiedie te Den Haag onderhandelt over het nieuwe handelsver- I drag tusschen Duitschland en Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2