ISIS TRIUMPH Minorca door de rechtschen bezet 'N TRIOMF VAN SMAAK SHAG VRIJDAG io FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK SPAAK DEMISSIONNAIR Het is in België weer eens vastgeloopen; opnieuw heeft wrijving tusschen de partijen en het kabinet een regeering tot heengaan genoopt. Ditmaal ging het over een zaak, die louter op zichzelf beschouwd vrij onnoozel moet worden genoemd, nl. of de oud-activist Dr Martens, die gratie heeft ontvangen en onlangs tot lid der Koninklijke Vlaams che Academie werd benoemd, al of niet deze eere waardig is. Men zou zoo zeggen, dat waar het hier een in eerste instantie Vlaam- sche aangelegenheid raakt, de heeren politici de behartiging daarvan maar aan het Vlaam- sche land zelf hadden moeten overlaten, na- demaal er immers óók nog een ander, oudere Academie in België is, waarin Walen en Franskiljons zich thuis kunnen gevoelen, om dat het daar al Fransch is wat de klok slaat. Doch wie zoo spreekt miskent de Belgische interne verhoudingen. De Walen zijn nog steeds van inzicht, dat zij over hun Vlaam- sche compatriotten een soort van toeziende voogdschap moeten uitoefenen, gelijk in politis de liberalen daar en elders het over de andere partijen probeeren te doen. Welnu, de Belgische liberalen, onder wie het Fransch sprekende element zeer sterk is vertegen woordigd, hebben over Martens' lidmaat schap van de Vlaamsche Academie hun veto uitgespfoken, en daarmee, vinden zij, moet de zaak maar uit zijn. Toen minister-presi dent Spaak het daarmee niet eens was. en voor een meer objectief standpunt opteerde, heeft de partij van Max en Janson de zaak belangrijk genoeg geaoht, om in een tijds periode, waarin de internationale toe:tanden zoo onzeker zijn, en ook in België de finan- cieele en economische problemen nijpen, een ahrupt einde te maken aan de continuïteit van een bewind, hetwelk nog geen jaar aan de regeering was. Daarmee hebben zij ge toond nog minder gevoel voor verantwoor delijkheid te bezitten dan de Belgische socia listen, die de kwestie van de vertegenwoor diging te Burgos, welke hun toch zeer na aan het hart lag, liever lieten glippen, dan opnieuw een regeering naar huis te sturen. Het kabinet-Janson, hetwelk aan het ka binet-Spaak voorafging zat een half jaa het kussen; Spaak en de zijnen regeerden sinds Mei van het vorige jaar, zij het ook dat zij tweemalen in die korte periode hun combinatie moesten herzien, ook al weder om aan partij-politieke ambities ruimte te maken. In veertien maanden tijd, zoo klaag de de thans afgetreden socialistische minister Barnioh, hebben wij vier verschillende mi nisters van financiën en vijf ministers van ecoomische zaken gehad! Wij behoeven er zeker niet op te wijzen, hoe schadelijk zulke onophoudelijke mutaties zijn moeten, niet slechts voor het aanzien van het democra tische stelsel, doch meer nog voor een land, dat met belangrijke problemen heeft te wor stelen. Naar verluidt heeft de onverzoenlijke hou ding der liberalen niet alleen een princi pieel, doch tevens een zgn. tactisch motief. Ten opzichte van de Vlamingen hebben zij niets vergeten en niets geleerd, en voeren zij een agitatie, die op een ernstige verontrus ting van den Belgischen staat moet uitloopen. Het is iets ongehoords, dat men met allerlei haarkloverijen en chicanes aan de sterkste der beide samenstellende volksgroepen de haar rechtmatig toekomende positie ondanks alles tracht te onthouden. Wil men met ge> weid erop aansturen den Vlamingen het besef bij te brengen, dat zij van den Bel gischen staat niets te verwachten hebben, dat zij wel een regeering maar geen vader land in eigenlijken zin bezitten? Wat hun politieke tactiek betreft zijn de liberalen ook thans weder van meening, dat hun partij niet naar gelang van haar belangrijkheid vertegenwoordigd is. Vandaar dat zij aanstuurden op een conflict, hetwelk de ontbinding van het kabinet moest ten gevolge hebben. In politieke R.K. kringen adht men -thans den tijd rijp voor een kamer-ontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, opdat blijken moge, aan wie de staatsbur gers hun vertrouwen durven geven. Onge twijfeld hopen zij, daardoor iets van hun oude eendracht en positie -te herwinnen. Zooals de zaken in België er thans voor staan is de toestand zeer onoverzichtelijk. Het is niet onwaarschijnlijk dat na enkele andere mislukte pogingen de heer Spaak op nieuw voor het aanvaarden der regeerings- verantwoordelijkheid zal worden aangezocht, doch het is nog niet duidelijk, hoe hij zulks zal kunnen doen, zoo er in de algemeene mentaliteit niet eerst een verandering ten goede komt. De Spaansche burgeroorlog De JapanschChineesche oorlog Luchtbombardementen Twintig Japanscüie vliegtuigen hebben Woensdag Toengkwam, de strategische toe gangepoort tot de provincie Sjensi in N.W. China gebombardeerd. Zij lieten meer dan tweehonderd projectielen vallen, ten gevolge waarvan groote branden ontstonden, en 200 gebouwen verwoest werden. Er vielen onder de burgerbevolking tal van slachtoffers. Voorts hebben acht Japansche vliegtuigen Pakhoi gebombardeerd en zes Joemtsjau in het Z.W. van Kwangtoeng. Het Chineesahe persbureau meldt uit Hongkong, dat Chineesche vliegtuigen het door de Japanners bezette en tot vlootibasis ingerichte eiland Samtsjo. op 10 K.M. van de Portugeesche kolonie Macao, gebombar deerd hebben. Een Japansch oorlogsschip .werd getroffen* Uit Sjanghai wordt bericht, dat Dinsdag ochtend vandaar 2000 gewonde Japansohe soldaten, aan boord van een reusaohtig hospitaal schip, maar het vaderland zijn vertrokken. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND R O OD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBL AU W ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 De nationalisten in Le Perthus De rechtsche troepen zijn gisteren te Ciudadela aan de Westkust van Minor ca geland. Eenheden van het plaatselijke garni zoen, die tegen de republikeinsche auto riteiten in opstand waren gekomen, sloten zich bij hen aan. Te Burgos wordt verklaard, dat de eerste repu blikeinsche leiders van Minorca zijn gevlucht. Gezegd wordt, dat het eiland zich vrijwel geheel in handen der recht schen bevindt. De landingtroepen be stonden uit twee bataljons infanterie, twee batterijen artillerie, een af deeling genietroepen en hulpdiensten. Toen de troepen aan land gingen, waren de dissidente plaatselijke troe pen, onder bevel van kolonel Rodri guez, reeds meester van het grootste deel van het eiland. Een rechtsche divi- onder bevel van kolonel López Bravo is uit Barcelona naar Minorca ertrokken ter versterking der troe pen, die daar onder bevel van kolonel Rovira aan land zijn gegaan. Twee Fransche watervliegtuigen van den dagelijkschen dienst Marseille AlgiersMarseille zijn gisteren nor maal te Fornell, de landingsplaats op het eiland Minorca, gedaald, De dage lij ksche dienst van de Air France zal geen wyziging ondergaan. De nationalistische troepen zijn gisteren zeer op het onverwachts in het Fransch- Spaansche groensstadje Le Perthus aangeko men. Hun plotselinge verschijning veroor zaakte een paniek. Alle huizen in het Spaansche gedeelte liepen leeg als bij too- verslag en men haastte zich naar het trot toir van de overzijde van de hoofdstraat, dat op Fransch gebied ligt Eenige republi keinsche soldaten wilden het nieuws niet gelooven en zich naar den grenspost 1 ven, maar zij werden tegengehouden door mobiele garden. De rechtsche troepen die in Le Perthus aankwamen behoorden tot de brigade der Nog langer verzet? Het schijnt dat Negrin nog steeds beslo ten is binnenkort naar de centrale zóne te vliegen, hetzij naar Valencia, hetzij naar Madrid, hoewel geenszins te zeggen was teer hij zulks zou doen. Uit Perpignan werd gemeld, dat intusschen een voortzet ting van den weerstand geenszins eenstem mig door de regeering wordt goedgekeurd. Intusschen is uit geen enkel officieel ge baar gebleken dat er meeningsverschillen tusschen de leden der regeering bestaan. De Spaansche regeering heeft generaal i a j a benoemd tot haar vertegenwoor diger in de centrale zóne en tot opperbevel hebber van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, Minorca De Britsche kruiser Devonshire is Don derdagochtend van Mahon op Minorca ver trokken met 450 vluchtelingen aan boord. Het schip was daar gisteren aangekomen met kolonel San Luis, den national istischen commandant van Majorca, om deze in staat te stellen in contact met de republi keinsche autoriteiten van Minorca te tre den. Wat het aandeel der Britsche regeering i deze aangelegenheid betreft, het is be perkt gebleven tot het verschaffen van reis gelegenheid aan San Luis, op verzoek van de nationalistische autoriteiten. Het feit, dat de Devonshire 450 vluchte lingen aan boord heeft genomen, schijnt er op te wijzen, dat zij politieke personen zijn, positie door het resultaat van de on derhandelingen bedreigd werd. Navarreezen onder aanvoering van luite nant-kolonel Ruiz. Drie nationalistische vlaggen werden aan de Spaansche van de grens ontplooid. Een twintigtal sol daten doorzochten de auto's, welke door de republikeinen op den weg waren achterge laten. Een aantal nationalistische officie ven betrad daarna het dorp, vergezeld van de Fransche autoriteiten. Nadere berichten uit Le Perthus karak teriseerden de aankomst der nationalisten als een donderslag bij helderen hemel. Rechtsche troepen, waarschijnlijk gemotori seerde, hebben een omsingelende beweging gemaakt aan de rechterzijde der republi keinsche troepen, zij hebben den weg tus schen Junquera en Le Perthus afgesneden. Een kleine troepenafdeeling heeft den grenspost bezet. Tien minuten voor de vlag Franco op den grenspost werd ge- heschen, liepen regeeringstroepen vreed zaam, zooals de vorige dagen, in de hoofd straat van Perthus. Plotseling ontstond in het plaatsje 'n paniekstemming. Men hoor de slechts: „zij komen". Men verwijderde zich zoo snel mogelijk. Vrachtwagens ver snelden hun gang. De wanorde duurde slechts kort. Afdee- lingen van de mobiele garde drongen de vluchtelingen terug, terwijl militairen zich met het gezicht naar het Spaansche grond gebied opstelden. Eenige minuten later kwamen de eerste manschappen van het rechtsche leger aan. Later kwamen officie ren van Franco in gezelschap der Fransche autoriteiten de grenslijn vaststellen. Ook vorderingen bij Puigcerda Inmiddels hebben de rechtsche troepen die op weg zijn naar Camprodon, halver wege tusschen Puigcerda en Le Perthus gisteren nog belangrijke vorderingen ge maakt. Met name hebben zij het belang rijke industrieplaatsje San Juan de Aza- bedesas, ruim twintig kilometer van de grens, bezet. Verder oostelijk in den sector van Puig cerda was uit geschutvuur, door waarne mers aan gene zijde van de grens te Bourg- Madam waargenomen dat de troepen die van Seo de Urgel langs twee bergwegen Puigcerda naderen, ook aanmerkelijk zijn voortgeschreden. Bij zonsondergang kon van de Fransche zijde der grens het inslaan van granaten en opstijgenden rook waarnemen. Des middags hadden negen bommenwer pers de republikeinsche stellingen in het dal ten Westen van Puigcerda gebombar deerd en tegen den avond hadden zij reeds de heuvels overschreden, waarin de laat ste weerstand der regeeringstroepen voor Puigcerda geboden werd. Miliciens naar het rechtsche Spanje Drieduizend uit Catalonië afkomstige miliciens, die den wensch hadden uitge sproken, zich naar het rechtsche Spanje te begeven, zijn gistermiddag de internatio nale brug te Hendaye gepasseerd. Een beroep op Engeland Reuter verneemt, dat de Fransche ambas sadeur Corbin kort geleden een bezoek aan het Foreign Office heeft gebracht in ver band met het ongekend groote aantal Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. Corbin zou er op gewezen hebben hoe ernstig het gebrek is, vooral aan medica menten, en gevraagd hebben, wat voor hulp Engeland zou kunnen geven. Men ge looft, dat de zaak hier in jyelwülesde over weging is genomen, Het milliard boete der Duitsche Joden Moeilijkheden bij het innenl Sohwerin K r o s i g k, die Duitsche minister van financiën, heeft een bericht gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat de Duitsche regee ring ernstige moeilijkheden ondervindt bij het innen van de boete van een milliard rijksmark, die den Joden is opgelegd naar aanleiding van den moord op Von Rath te Parijs. Dit bericht heeft clen vorm van een cir culaire. waarin gedetailleerd® instructs zijn gegeven omtrent de methoden, die g volgd moeten wordien bij het betalen va de boete. Volgens d® nieuw© instructies wordt den Joden gelast, al hun persoonlijke waarde volle voorwerpen te verkoopen, voordat zij een poging doen, om hun effecten, papieren en onroerende goederen te ldkwideeren. Mien neemt aan, dat deze maatregel deelt el ijk ingegeven wordt door die belang rijke depreciatie van de onroerende goede ren en de effectenmarkt op liet einde van I, ten gevolge van het feit, dat de Joden in haast hun bezittingen hebben gelikwi- deerd. Boverudfien kan uit de circulaire opge maakt wordien, dart. vele Jodien hun huizen onroerende goederen verkocht hebben tegen die prijzen van 1935 in plaats va gen die van 1938. Het algemeen® gevolg hiervan is natuurlijk een prijsdaling van onroerende goederen. De instructies van de circulaire luidien dan ook, dat. in geval dergelijke goederen verkocht worden, dit tegen de courante prijzen moet geschieden. De moeilijkheden, die door deze circulaire orden onthuld, versterken d© meening, die in doorgaans goed ingelichte financieele kringen heerscht, nil. dat de regeering er waarschijnlijk niet in zal ©lagen, om meer dan de helft van de boete te innen, vooral daar de onroerende bezittingen van de Jo den reeds zwaar met 6ohulden zijn belast. De volgende termijn van betaling der boete vervalt 15 Februari. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN De sterkte van het Italiaansche leger Meer dan tien mi-llioen man In het Italiaansohe staatsblad is een v -r ordening gepubliceerd inzake de weermacht. Hieruit blijkt, aldus de Tribuna, een aan merkelijke toeneming van d© weermaohts- organisaties, hetgeen in overeenstemming met den voortdurenden aanwas der bevol king in geval van ernst de mobilisatie mo gelijk maakt van meer dan 10 milldoen man. De Palestina-conferentle te Londen De twee Arabische groepeeringen, welke op de te Londen in gang zijnde Palestina- conferentie vertegenwoordigd zijn, hebben thans onderlinge eenstemmigheid weten te bereiken. Op grond daarvan is besloten, dat zij voortaan één enkele delegatie zullen vor men, teneinde de beraadslagingen met de Britsche regeering te vergemakkelijken. De nationale verdedigingspartij zal worden 'ertegenwoordigd door Nasjasjibi, haaf pre sident. en FarraJ, haar vice-president, die tevens hoofd is van de Grieksch katholieke gemeenschap in Palestina. Farraj bevin-'t zich thans te Jeruzalem. Hij is door de delegatie van Nasjasjibi telegra fisch naar Londen ontboden. De Joodsche vertegenwoordigers hebbon gisterochtend vergaderd in aanwezigheid der commissie van advies. Weizmann en Sjertok hebben verslaguit- gebracht over de Dinsdagavond met Mac Donald en andere leden der Britsche regce- ring gehouden conferenties. Er volgde een bespreking over de toekomstige politiek. Een belangrijk deel der besprekingen was gewijd an de procedure. Gistermiddag heeft de eerste bijeenkomst plaats gevonden van de Arabische delegaties •_n de Britsche regeering. vertegenwoordigd door Mac Donald, Halifax en Butler. Jemat Hoesseini legde namens de Palestijnsche Arabieren een verklaring af, welke in Brit sche kringen welomlijnd en duidelijk werd genoemd. Sudeten-Duitschers naar Paraguay Joden niet gewenscht Binnenkort zal een officieele Tsjechoslo- ■aaksche missie in de hoofdstad van Para guay, Asuncion, aankomen, om te onder handelen over emigratie van 30.000 families uit het Sudetenland naar Paraguay. Het schijnt, dat de regeering van Para guay voor het plan voelt, op voorwaard®, dat onder de emigranten geen Joden zijn. Zooals men weet zal het Engelsche Ko ningspaar binnenkort zijn blijde intrede doen in Canada. Weinigen zijn er echter van op de hoogte, dat de Vijfling Dionne een zeer belangrijk aandeel in deze plechtigheid zal hebben. Zij zullen namelijk de Britsche vorsten verwelkomen bij het betreden van den Canadeeschen bodem, DE ONTWIKKELING VAN NIEUW-GUINEA Pacificatie en bestuursvestiging worden in snel tempo voortgezet Kolonisatie van blanken niet veelbelovend Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Indische begrooting ontleenen wij, dat het plan voorop staat, -oo spoedig mogelijk het geheele gebied an Nieuw-Guinea onder geregeld bestuur te brengen. Allereerst zal zulks geschieden door de pacificatie in snel tempo van een daar voor aangewezen gebied door militaire de tachementen, zooals in den Vogelkop plaats vindt, waar de detachementscommandant tevens onderafdeelingschef is. Voorts door een in de laatste jaren snel voortschrijdende gezagsuitbreiding in den vorm van vesti ging van civiele bestuursposten en politie stations in het binnenland, van waaruit de omgeving wordt verkend en de aangetrof fen bevolking geregistreerd, zoomede door patrouilleering van miliairen van het garni zoen van Tanah Merah (boven Digoel) in de binnenlanden van Zuid-Nieuw Guinea. Ook de medewerking en steunverleening van overheidswege aan wetenschappelijke expedities naar het binnenland zijn op dat doel gericht. Een niet onbelangrijke 'nvloed ten goede gaat in dezen uit van den bescha- vingsanbeid van zending en missie, voor wier scholen in dit gebied een bijzondere subsidieregeling is getroffen, terwijl de werkzaamheden van de Ned. Nieuw Guinea Petroleum Mij. en de N.V. Mijnbouw Mij Ned Nieuw Guinea uiteraard mede 'n belang rijke mate er toe bijdragen dat kennis wordt verzameld omtrent land en volk. Voorts bestaat het voornemen aan de Geel vinkbaai een landschapsboschbedrijf op te richten, met hert doel de in dit gebied voor komende waardevolle bosschen in beheer te nemen. Voorts is de ten vorige jare opgerichte Ned Mij. voor Nieuw Guinea, waarin praetisch alle groot-Nederlandsche in Indië werkende handels-financieele en cultuurlichamen deelnemen, begonnen met het instellen van een onderzoek naar de wijze waarop harer zijds kan worden deelgenomen aan de vesti ging van ondernemingen van land- en bosch bouw. Het vraagstuk van de kolonisatie-mogelijk heden voor blanken in Nieuw Guinea heeft al sinds jaren de volle aandacht der Indi sche regeering. In verband met de geringe resultaten van de bestaande kolonisatie van de Vereen. Kolonisatie Nieuw Guinea en de stichting Kolonisatie Nieuw Guinea, is onlangs besloten tot opheffing van de kolo nisatie van genoemde vereeniging bij Orans- bari en tot concentratie van de kolonisatie van bovengenoemde stichting rondom - "a- nokwari in de kolonie Andai, waar de beste gronden worden gevonden. In verband met de enorme afstanden tot de In het vrijwel ontoegankelijke binnen land gelegen bergplateau's, schijnt het den minister hoogst twijfelachtig of die gebieden voorshands beter© vooruizichten voor kolo nisatie bieden. De Iersche terreur in Engeland Drie ontploflingen in Londen Op drie plaatsen te Londen zijn gister bommien gevondien, die ook kleine ontplof- ringen hebben veroorzaakt, diie weinig schade hebben aangericht De eerste ham ontplofte in een kolenberg-pi aarts van het Charing Cros6 station, waar een kwartier later een tweede lichte knal gehoord werd. Deze bommen waren van primitief maak sel. Later op den middag is op Edgware Road in het N.W. der stad een derde bom ontploft op een houtvverf. Ook hier zijn niet meer dan een paar planken aan hert simju- len geraakt. De politie is nochtans over tuigd, dat alle drie de aanslagen het werk zijn van nog onbedreven leden der Iersche terroristische actie. Recordvlucht KaapstadGravesend De Britsche Vlieger Henshaw, dSe een Vlucht naar Kaapstad en terug heeft ge maakt, is erin geslaagd den afstand Kaap stad—^Gravesend af te leggen in 39Va uur, waardoor hij hert op naam van Glouston en mrs Kirby—Green staande record met 5^2 uur heeft verbeterd. Bij zijn aankomst op Gravesend moest de 24-jarige vlieger uit zijn toestel gedragen worden. Hij had een neusbloeding gekregen, zoodat zijn gezioht met bloed bedekt was. Hij was zoo uitgeput, dat hij niet kon staan. Het record voor de heeu- en terugreis heeft hij inert 1 dag. 6 uur en 45 minuten erbeterd en gebnach top 4 diagen, 10 uur en 15 minuten, Dit is dan ook de reden, dat de Canadee- sche Vijfling, die tot nu toe gewoon was Fransch te spreken, eiken dag ijverig les sen in de Engelsche taal volgt Emilie, die het best met het Engelsch op de hoogte is en al een mooie uitspraak heeft, zal het woord voeren bij het aan wal stappen van Koningin Elisabeth. Haar zus jes zullen de honneurs van haar „Huis" tegenover de Koninklijke bezoekers waar nemen. Met het oog op haar eerste optreden in het openbaar krijgen de kleine Dionnes ook les in wellevendheid en leeren zij buigingen en andere eischen der etiquette. Het is te be grijpen. dat de kleine Prinsesjes Elisabeth en Margaret-Rose graag deze reis mee wil len maken. Vooral Margaret-Rose, die haar reeds geschenken zond, zou in ieder geval graag de Vijfling willen ontmoeten. UIT OOST- EN WEST-INDIE Europeesche wonderdokter geverbaliseerd Werkte o.a. met amuletten Na een langdurig onderzoek werd door de stadspolitie de heer D., woonachtig te Gedang in het Zuiden van Malang, geverbaliseerd wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde en het te koop aanbieden van amuletten. Deze wonderdokter ontving pa tiënten, meest Europeesche dames en heeren, en behandelde op zijn manier diverse ziek ten. Zelfs personen met buikziekten kwamen hem consulteeren. Wanneer men dan de kwalen uiteengezet had, begon de behandeling. Meest kwam daaraan hypnose aan te pas, waarop als na behandeling de patiënten met gemagneti seerd water of gemagnetiseerde zalfjes huis konden gaan. Zijn cliënteele werd niert alleen uit de stad doch ook uit de omgeving gerecruteerd en men mag verwonderd zijn dat bij een totaal van 45 bevoegde medici in de stad, waaron der specialisten op schier elk gebied, er rog zielen worden gevonden onder de Europea nen, welke dan de preferentie geven aan Jen eersten den besten kwakzalver. Ook verkocht de wonderdokter amuletten, beschreven stukjes papier, welke tegen ver schillende ziekten en kwalen zouden helpen. Binnenkort zal het landgerecht deze zaak in behandeling nemen. De IBIS rook ik wel, maar ik kan me niet vertoonen. Omdat ik bezig ben, mij lek ker te verschoonen. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man I (Reel.) Maar de consequentie van het hierboven ge signaleerde betoog stelt ons toch in het ongel''ik: Want wanneer de Inheemschen niet aan het hoofd van een Westersche gemeente mogen staan, waarom mogen zij dan wel la dienst treden van allerlei ambtelijke en niec- ambtelijke instellingen, die toch eveneens een Westersch karakter dragen Op deze wyze voortredeneerend komt mert tot de onhoudbare stelling, dat de Inheem schen van allen Westerschen arbeid moeten worden geweerd. En die gevolgtrekking wordt door niemand en zeker niet door het Soera- bajaasch blad, welks meening wy hier be spraken, gedeeld. j De eerste inheemsche burgemeester Gelijk men weet is onlangs Mr. S o e b r benoemd tot burgemeester van de Oost- Javaansche stad Madioen. Voordat deze benoe ming opkwam werd door een Soerabajaascli dagblad de opmerking gemaakt, dat de ge meente een zuiver Westersche instelling is, er dat de regeering derhalve nimmer tot benoe ming van een Inheemschen burgemeester zou kunnen overgaan. Van deze argumentatie, zegt „de Banier*', het Alg. Chr. Weekbl. v. N.-l., staan wij toch even te kijken. Dat de gemeente een Wester sche instelling is, zullen wij niet ontkennen, Maar is dat een reden om de Inheemschen het burgemeestersambt uit te sluiten? De wijze, waarop de Gemeenteraden worden samen gesteld, spreekt reeds een andere taal. Im mers waarom wèl Inheemsche raadsleden, wèl Inheemsche wethouders en geen Inheem sche burgemeesters En verder: draagt niet alle Overheidsbemoeienis in deze landen Westersch karakter? Wie in dit Jeruzalem niet geheel en al vreemd is, weet wat dit voor de Inheemsche bevolking en haar oorsprong gesloten Oostersche maatschappij beteekent. Maar wie denkt er nu nog aan de Inheemschen van de organisatie der Over heidsbemoeienis te weren? Of is de Regee ring er niet overal en te allen tijde op uit zich bij de uitvoering van de haar opgedragen taak van Inheemsche medewerking te verze keren? En is het voor de ontwikkeling deze landen niet van het allergrootste belang dat de Inheemschen aan de practyk van de Overheidsbemoeienis hun steun niet onthou den? Wy meenden, dat dergelijke vragen hier te lande, sinds land niet meer werden gesteld. GEMENGD NIEUWS Jongeman door messteek gewond DEIL. 10 Februari. Woensdagavond om» streeks half acht fietsten enkele kerkgan gers van Tricht naar hun woonplaats Hei louw. Op den Rijksstraatweg Geldermalsen j Zaltbommel voegde zich een jongeman bij het gezelschap, die dan eens het troepje voorbijging en dan weer achter de groep» aan reed. Even voor Meteren schoot de marf het gezelschap voorbij. Toen het groepje het dorp binnen reed stond de jongeman daar te wach- ten. Hij trok een mes, waarmede hij den niets vermoedenden 20-jarigen A. van Vugt een steek toebracht. De ge troffene zakte hevig bloedende ineen. Hij werd de woning van den varkens- handelaar Van Hitten binnengedragen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, kon hij naar huis worden ver voerd. De dader heeft met achterlating van zijit rijwiel de vlucht genomen. In den loop van; Donderdag heeft de politie den vermoede- lijken pleger van het misdrijf, een jeugdigen1 'nwoner van Meteren, aangehouden. Inbraken in kerkgebouwen OLDEBROEK, 10 Febr. De Noordei^Veluw* wordt op het oogenblik onveilig gemaakt! door één of meer inbrekers, die het speciaal) op kerkgebouwen hebben gemunt Gister nacht werd in de Gereformeerde Kerk alhier in de Ned. Herv. Kerk te Oost er wol ia en in het kerkelijk gebouw Maranatha op 't Harde ingebroken. Verder kreeg de fabriek van pluimveevoe der van de firma von Henning te W e z e R ongenood bezoek. In al deze gevallen is of hebben de inbre ker^) zich toegang verschaft door het in drukken van een ruit. De buit was in het algemeen niet groot, daar de zendings- enl collectebusjes, waarvoor men kwam, juist I geledigd waren. Bij de firma von Henning werd een bu reau opengebroken. Het bevatte geen geld* Een gouden horloge heeft men echter oveu het hoofd gezien. Een kerkboekje voor damesl Op dun panier, met heel duidelijke letter gedrukt gebonden in een gewatteerd luxe bandje (b.v. met gouden drukknoop of gouden haakje). Zoudt U dat niet graag bezitten' Vraag Uw kerkboekhandelaar eens naar deze mooie boekjes. Zij wordoni gemaakt door A. JONGBLOED N.V., Leeu warden, een firma met gróóte ervaring* j (ReclJ j 51, Hé, wat was dat, daar ln de verte? Allemaal rookpluimen I Plotseling was Kwiebus één en al belang stelling. Zijn lichaam schokte omhoog. Daar kronkelde langs de trekvaart.een lange rij wagentjes op wielen. Ze werden voortgetrokken door een hij gende, puffende en dikke rookwolken uit blazende stoomwagen. Dat was de nieuwe spoortrein van Am sterdam op Haarlem! Kwiebus kreeg weer nieuwe moed en nieuwe plannen. 51. Verleden week, de twintigste Septem ber (1839) was er groort feest in de stad ge weest. 's Middags om half één was het buiten de Haarlemmerpoort al zwart van de men sen. Een de herberg de „Eenhonderd Roe den". had in jaren niet zo vol gezeten. Er werd gewed, geklonken en gedronken op de goede afloop van de eerste tocht met de stoomwagen. Hele hoge Omes, die alleen deze tocht mee zouden maken, hadden zenuwachtig op het perron heen en weergelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2