m K&G DE GEDEKTE TAFEL MOLENAAR's KINDERMEEL «il? KAOOfeZ" GEBORDUURD KINDERJURKJE Kleine dingen GRATIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VTJF SAME WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 6—ii FEBRUARI A in den loop der tijden „Nappa en Salvietta" TAFELLAKENS en servetten behooren tot die dingen, waarvan ieder beschaafd mensch zich bedient en we kunnen ons niet voorstellen, dat zij in vroeger tijden onbe kend waren. De oude Romeinen gebruikten geen tafellaken, doch bestrooiden hun tafels met gedroogde bloemen of boombladeren; en eventueele gasten brachten een doekje mede „mappa" genaamd waarin zij de spij zen wikkelden, die zij niet meer opaten, doch mede naar huis namen. Die „mappa" was afkomstig uit Karthago, dus van de Phoeniciërs en bestond in den beginne uit een katoenen of linnen doek; doch toen het Romeinsche tijdperk van groote weelde was aangebroken, koos men de fijnste weefsels met purper en goudbestikte randen. Op een dag, toen keizer Nero vond, dat hij al veel te lang getafeld had, wierp hij de mappa uit het venster en het in de omgeving van zijn paleis wachtende volk zag hierin het sein, dat de aangekondigde spelen een aan vang konden nemen. In het vervolg be schouwde men het naar buiten gooien van de keizerlijke mappa als een teeken, dat een of ander spel kon beginnen .zoodat deze spe len langzamerhand den naam kregen van „mappae". Ten tijde der volksverhuizing verdween de mappa, want de zegevierende Germanen vonden dergelijke dingen overdreven en zelfs Karei de Groote zat aan een houten tafel te middagmalen. Eerst in het begin der 9de eeuw, onder Lo- dewijk den Vrome, kwamen de tafellakens in gebruik; en aangezien vorken nog onbe kend waren at men met 'n mes en 'n lepel- vormig gesneden stukje brood. De vet ge maakte vingers werden „afgelikt" of aan de kleeren afgeveegd! In den beginne dekte men slechts een deel van de tafel met een looper van leer, die la ter vervangen werd door perkament, daar na door een weefsel, dat zeer grof en onge schikt was om de handen aan af te vegen. Door de kruistochten leerde Europa de le vensgewoonten der bewoners van het Mor genland kennen en uit Byzantium brachten de kruisvaarders kostbare tafelkleeden mede, die zóó groot waren, dat zij ver over het ta felblad afhingen. Over de roodwollen tafel kleeden legde men later, omstreeks de der tiende eeuw, loopers. Een eigenaardig ge bruik ontstond in de veertiende eeuw, dit wordt o.a. beschreven in Uhlands „Schlacht bei Reutlingen" in de volgende woorden: „Da fasst der Greis ein Messer und spricht kein Wort dabei und schneidet zwischen beiden das Tafeltuch entzwei". Toen greep de grijsaard een mes en sneed, zon der een woord te spreken, het tafelkleed tus- schen hen beiden in tweeën. Zooiets ge beurde in den regel aan een open tafel, wan neer een ridder in ongenade gevallen was bij zijn landsheer. Thans wordt een enkele maal nog wel eens de uitdrukking gebruikt: het tafellaken is in tweeën gesneden. Hoe tafelloopers en servetten ontstonden De tafelloopers, die omstreeks het begin van 1300 over het wollen tafelkleed gelegd wer den, bestonden oorspronkelijk uit lange, kleurige reepen laken, doch in de veertiende .w maakten ze plaats voor wit linnen loopers. In de tweede helft van de vijftiende eeuw versierde men ze met banden, waarop spreu ken en ornamenten gewerkt waren. Tevens werden de loopers veel breeder; zij bedekten menigmaal het geheele tafelblad. Men kon ten slotte feitelijk niet meer van loopers spreken, want het „overkleed" nam steeds grooter afmetingen aan en hing over de ta fel, waardoor men er meer en meer toe kwam de vette vingers, die men tusschen de verschillende gangen door in water af spoelde, aan het linnen kleed af te vegen. Men beschouwde het als een teeken van hoogere beschaving om de handen aan het kleed af te vegen in plaats van aan de kleeren! Aangezien de mooie groote linnen kleeden door deze „uiting van beschaving" al te spoedig vuil werden, ging men er toe over aan de aanzittenden kleine doekjes te geven en het servet was ontstaan! Aan het einde van de 17de eeuw nam men vorken in gebruik en bezigde men de doek jes alleen om den mond af te vegen en te vens om de kleeren te beschermen. De een voudigste methode was, de doeken om de hals te knoopen en deze methode vond dan ook ingang. De naam servet vindt zijn oor sprong in het Italiaansche woord „Salvietta" van „Salvare", beschermen; want oorspron kelijk werden de kleine doekjes gebruikt om het brood, de borden en de glazen af te dekken, totdat de gasten zich aan tafel zou den zetten. In dezen vorm kwam het servet reeds in de 15e eeuw voor, het was toen een waar pronkstuk, dat met goud en zilver be- stikt was. In de 19e eeuw gebruikte men lin-s nen servetten, die vochtig gemaakt en tus schen de gangen door aan de gasten uitge reikt werden, om mond en handen af te vegen. In de achttiende eeuw werden de eenvou dige linnen tafellakens en servetten door een ander weefsel vervangen, nl. door linnen damast en van dat oogenblik af begon de mode steeds te wisselen. Wit linnen heeft echter steeds gezegevierd over gekleurde motieven en zijden weefsels tot voor enkele tientallen jaren. Eerst heb ben de bonte ontbijtstellen in de tot dus verre gebruikte witte tafelgarnituren een wijziging gebracht, die inderdaad aange- zei de dokiei (Recl.l naam werkt en ook practisch genoemd mag worden. Thans ziet men ook „indanthren" geverfde tafellakens in zacht geel, rose, blauw en groen met bijpassende servetten. Wellicht zullen ze in een modern milieu bewonderaars vinden, doch over het alge meen zal de huisvrouw zich toch blijven houden aan het hagelwitte tafelgoed voor den middagdisch. Het dikke moltonkleed, dat menige huis vrouw over haar tafelkleed legt voor zij ei het tafellaken over uitspreidt, herinnert nog aan het wollen kleed van weleer, doch heeft een andere bestemming dan zijn voor gangers. Het is nl. geen pronkstuk meer, doch een nuttig voorwerp, dat onzichtbaar blijft en dient om te voorkome^, dat warme schalen kringen geven op het geboende tafelblad, terwijl het tevens als een soort geluiddem per werkt bij het plaatsen van borden en couverts. Verk uizing op Waarop gelet dient te worden bij het kiezen van een andere woning HET lykt wel vroegtijdig om, nu we zoo echt in den winter zitten over verhui zing te gaan praten. Een dergelijke groote verandering toch heeft bij voorkeur plaats, wanneer het voorjaar zijn intrede gedaan heeft en de R uit de maand verdwijnt. Natuurlijk, niet dan bij uiterste noodzaak zal iemand er toe besluiten in het barre jaar getijde (ook al treft men daarin vele zachte dagen) een nieuwe woning te betrekken. Wij schrijven dan ook juist voor degenen, die er over denken tegen 1 Mei een huis te huren of misschien ook te koopen. Immers begin Februari verschijnen aan alle percee- len, welker bewoners de huur hebben op gezegd, de bekende bordjes van „te koop" of te huur", te bevragen bijen dan kan het zoeken en bezichtigen eerst recht beginnen. Het spreekt vanzelf, dat te voren goed moet overwogen zijn, of verandering wel beslist noodzakelijk is. Want een verhuizing is in 't algemeen een duur grapje, dat heel wat rompslomp en werk met zich brengt, terwijl het ook buitengewoon ongezellige weken zijn voor het gezin, wanneer het oude huis wordt leeggehaald en in het nieuwe nestje de kamers nog niet op orde zijn. Hier geldt in het bijzonder: bezint eer gij begint. Dit neemt echter niet weg, dat in vele ge vallen wisseling onvermijdelijk is. Het ar beidsveld van den man wordt naar elders verplaatst, het gezin wordt grooter of juist door het uitvliegen van de volwassen kinderen heel klein geworden; het huis is te vochtig voor den rheumatieklijder, of de trappen .worden te bezwaarlijk voor den hartpatiënt. Men vuile zelf maar aan! Is inderdaad de beslissing gevallen, dan vangt het vermoeiende werk van het zoeken naar een meer geschikt onderdak aan. Een zeer gewichtige taak voor wie er mee belast is. Een taak, die eigenlijk een e ring en kennis van zaken eischt van den persoon in kwestie, welke de meesten niet bezitten. En een verkeerde keuze kan oor zaak zyn van jarenlang ongemak, zoo niet erger! Daarom willen wij onze lezeressen erop wij zen het zijn immers meestal de vrouwen, die erop uit moeten en ook het dichtst bij een goede constructie en indeeling van de nieuwe woning betrokken zijn! dat de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen een aardig klein boekje heeft uitgege ven, getiteld: „Hoe?", dat antwoord geeft op de vraag: „Waar moet de huisvrouw bij het kiezen van haar woning op letten?" Aantrekkelijk, overzichtelijk uitgevoerd in klein formaat is dit werkje uitermate ge schikt om in de tasch meegedragen te wor den bij het huizen-kijken. Levendige, geestige illustraties, geteekend door den heer Doeve, verduidelijken den toch reeds helder geschreven tekst In een vijftal hoofdstukken laat men de huis vrouw even zoovele bezoeken af leggen ii de woning, die haar op het eerste gezicht wel aanlokte, om te keuren of het huis wer kelijk aan de eischen voldoet. De ligging moet wel het eerst worden be studeerd, natuurlijk aan de hand van een plattegrond der plaats, waarbij men dient te letten op de afstanden naar school, kantoor, fabriek of zaak, en vooral ook de kerk. Om te beoordeelen hoeveel en in welke ka mers de zon kan schijnen, doet men het best XLELIE- BLANK STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ ROTTERDAM DEN HAAG i kompasje mee te brengen. Het mooiste wel, wanneer in elk vertrek gedurende eenige uren van den dag het zonlicht bin nenvalt. Is dit echter niet mogelijk, dan moeten liefst woon-, kinder- en slaapkamer deze licht- en warmtebron genieten. Een niet te verzuimen punt is ook het onder zoek naar goede ventilatie. Een klein be weegbaar bovenraam moet eigenlijk in ieder vertrek aanwezig zyn. En wie denkt er uit zichzelf meteen aan, in zich op te ne- op welke plaats in de kamer zich de schoorsteen bevindt? En weet men eigen lijk wel, waar deze het gunstigst staat? Is er centrale verwarming, dan mag men niet vergeten te onderzoeken, of deze niet „krap aan" is, hetgeen nog al eens het geval is. In dat geval verbetering is nl. zeer kostbaar zal een electrisch- of gaskachel tje goede diensten kunnen bewijzen in de kamers, die geen schoorsteen ryk zijn. Voor we een, nu reeds gehuurd, huis gaan inrichten, dient te worden gezorgd voor een doelmatige verlichting, op de juiste punten aangebracht. Ook hieromtrent vindt men de noodige inlichtingen in het boekske. Laat ons volstaan met deze enkele grepen, ieder die verhuisplannen heeft, aanraden, zich dit werkje vol inlichtingen en raadge vingen aan te schaffen. Niemand meene echter, ergens een huis te vinden, waarin alle goede kwaliteiten, ge makken en voordeelen, in de raadgevingen genoemd, vereenigd zijn. Geheel volmaakt zal de woning, die tegen een normalen prijs verhuurd of verkocht wordt, nooit zyn. Maar iemand, die een prachtige flat heeft uitge zocht, verzoent zich wel met de gedachte, dat geen kelder en zolder aanwezig zijn. En zich wel in het bezit van een kelder mag verheugen, zal een draaiende trap, ts van de betere rechte op den koop toe moeten (en ook willen nemen), als de huis heer niet voor verandering gevoelt en he huis overigens wel voldoet. Dit neemt niet weg, dat het ieders plicht it goed uit de oogen te kijken, alvorens van woning te wisselen. Succes by het zoeken! Het regent Wanneer een Uwer dezer dagen bij regen achtig weer een derge lijke verschijning ziet naderen. zij schrikke niet en beware haar ge moedsrust. Het is geen lange booze fee. maar eenvoudig een soort van familie - regenjas, uitge vonden door mme. Per- ret uit Genève. De heele familie kan onder de gutta-percha schut, die van de parapluie af hangt en ieder heeft zijn eigen kijk-ruitje. Het ding kan practisch zijn, maar 't is te hopen, dat er geen massa artikel van wordt gemaakt NUTTIGE WENKEN Doffe glazen herkrijgen hun glans indien men ze eenigen tijd in een oplossing van water en potasch laten weeken, daarna met water naspoelen en met een doek drogen, die niet rafelt. Geëmailleerde kachels en gasstellen worden af en toe afgenomen met een sopje, nawrij- ven met een lapje, waarop enkele druppels slaolie, waardoor het geheel er mooi glan zend uitziet Indien men tapyten af en toe met zout be strooit en ze daarna met een harden schuier borstelt, zullen de kleuren er als nieuw uit- Om te voorkomen, dat zwarte wollen kousen een roodachtige kleur krijgen, moet men aan wasch- en spoelwater een weinig azijn toevoegen. (11/2 a 2 jaar) Nevenstaand model voor een kinderjurk kan zoowel voor den zomer als voor den winter dienen. Wil men het nu direct nog laten dragen, dan verdient het aan beveling het onderste van de twee teekeningen na te vol gen. Het is daar gemaakt van bedrukt fluweel, heeft lange mouwtjes en een klein rond linnen of shantung kraagje. De kleine zakjes verhoogen het effect. Sluiting van voren met ronde knoopjes in een der kleuren van het fluweel. Het andere voorbeeld dient voor zomersche dagen. Er zul len echter wel moeders zijn, die graag altijd wat vooruit werken, en daar dit een met- de-hand-geborduurd jurkje is, kan het meteen voor avond handwerkje dienen. De te gebruiken stof is natu rel shantung of effen linnen. Bij het aanschaffen van de stof of zijde rekent men op het 's zomers onmisbare over- broekje. De ruimte aan den hals wordt ingehaald en doorgeregen met een smal bandfluweeltje. Het randje in kruis- en plat steek is zeer eenvoudig na te maken. De lange steken kun nen ook in rygsteek uit gevoerd worden. Men neme frissche, afstekende kleuren. WARME HAPJES voor de koffietafel FILOSOOF 400 gr. koude gek. aardappelen, 200 gr. koud vleesch, 2 dl. verdund bruin van jus, 1 ui, y2 theelepel kerrie, peper, nootmuscaat, (zout), soja of Maggi, 30 gr. vet van Maak van de aardappelen een stijve purée. Fruit de ui lichtbruin met de kerrie i: vet van jus. Voeg het bruin van jus, fijne kruiden en het gehakte vleesch toe. Vul een omgespoeld, vuurvast schoteltje om laag met aardappelpurée en vleesch- mengsel, zóó, dat de bovenste laag uit aard appelpurée bestaat. Maak het schoteltje af met weinig paneer meel en kleine klontjes boter en zet het warmen oven, zoodat na plm. 10 minuten een korstje gevormd is. GEFRUIT BROOD RIET TOMATENSAUS EN SPEKROLLETJES 8 lange dunne plakken ontbijtspek, 4 sneed- jes casinobrood, 4 dl. tomatensaus. Rol de plakken spek stevig op en bak en heete koekepan lichtbruin. Verwijder de korstjes van het brood en snijd de sneed- jes middendoor. Bak de stukjes brood in het spekvet lichtbruin. Voeg zoonoodig wat boter toe. Besmeer de broodjes met dik gebonden tomatensaus en leg hierop het spekrolletje. Garneer den schotel met pieterselie. RIJSTRAND MET GESTOOFDE LEVER Gebruik een rijstrand van 6 a 7 dl. inhoud, 300 gr. rijst, 400 gr. lever, 4 dl. bouillon, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, soja, peper, Engel- sche saus. Zet de lever bij aankomst direct onder water. Wasch de lever en kook ze gaar in water met zout (pl.m. 25 min.). Maak een lichtbruine saus van boter bloem. Voeg de bouillon toe, doch houd 1 dl. achter. Maak de saus smakelijk met soja, peper en Engelsche saus. Snijd de lever i: plakjes en laat deze 5 min. in de saus stoven. Kook de rijst in water. Druk de gaargekookte rijst stevig in een met heet water omge- spoelden rijstrand; snijd met een oud, dun mes de rijst langs de randen los en keer den rand dadelijk op een drogen, verwarmden schotel. Vul hem met een gedeelte der ragout. Voeg de achtergehouden bouillon by de overige ragout en presenteer deze er afzon derlijk bij. Garneer den rand met pieterselie- takjes en Spaansche peper. GEVULDE BROODJES (met groentenragout) 8 kleine oude broodjes (z.g. „dinerbroodjes"), l/2 litersblikje gemengde groenten (in den winkel ook wel groente-macédoine genoemd), 1 dl. van het groentenat, 1 dl. melk, 20 gr. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 80 gr. (4 af gestreken eetlepels) boter, wat peper en zout, 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Snijd van de broodjes de kapjes af, hol het ondergedeelte uit en bestrijk dit inwendig met wat van de gesmolten boter. Verwarm roerende de bloem met 1 afge streken eetlepel van de boter, voeg daarby langzamerhand het groentenat en de melk, laat het sausje even doorkoken tot het goed gebonden is, roer er de flink uitgelekte groentestukjes door en maak het ragoutje op smaak af met de Maggi's Aroma, wat zout en j wat peper. Vul er de broodjes mee, leg er de kapjes op, bestrijk de broodjes rondom met de rest van de gesmolten boter en zet ze op een bakblik den oven tot ze lekker knappend zyn. TOAST MET KAASRAGOUT 8 stukjes toast, y± 1. melk, 20 gr. (2 afgestre ken eetlepels bloem, 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter, 100 gr. (1 ons) Edammer of Goudsche kaas, eenige druppels Maggi's Aroma, wat zout en peper. Verwarm roerende de boter met de bloent m gelijk papje; giet daarbij onder voort durend roeren de melk en laat het mengsel doorkoken, tot het een gladde goed gebonden saus vormt. Roer er de in kleine blokjes gesneden kaas door, laat die er even in warm worden en maak de ragout af met Maggi's Aroma, peper en zout. Verdeel de ragout over de stukjes toast, schik ze op een verwarmden schotel en dien ze zoo heet mo gelijk op, zoodat de gesmolten kaas niet taai wordt. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL* Jonker fransstraat 11? Tel. 51992. bij Goudscheslngel Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naast Bervoets A ROTTERDAM Kunnen Heerendassen gewasschen worden? ZEKER dames, de z.g. onkreukbare das sen heel gemakkelijk zelfs. Het beste is hier een lauw, bijna koud Lux-sopje te ge bruiken. De voering hoeft men niet eens uit de dassen te tornen, doch men moet bij het wasschen de das zooveel mogelijk in het model houden. Dit kan U het beste doen, door de das dubbelgevouwen te wasschen. U weekt de das even in water (lauw, bijna koud) met een scheutje azijn er in, vervol gens maakt U een lauw, bijna koud Lux- sopje en perst voorzichtig met de handen het sop door het weefsel. Vooral niet wringen! Is de das bovenop bij de knoop erg vuil, dan even heel voorzichtig over elkaar wrijven, Daarna de das in water van dezelfde tem peratuur spoelen tot het water helder blijft Voeg aan het laatste spoelwater een scheutje azijn toe. Druk dan met de handen zoo vee! mogelijk het vocht er uit, doch niet wringer en rol de das om zooveel mogelijk water et uit te verwijderen, in een badhandhoek ui' leg hem vervolgens verder te drogen, maar niet in de zon of bij vuur. Wanneet de das droog is, kan hij voorzichtig ondef een doek gestreken worden. Da practische huisvrouw mi et weten dat... ..kurken badmatten schoongemaakt kunneil worden met zeepsop, daarna flink naspoelenj met schoon water en op een koele plaats, vlak laten drogen. Is de mat droog, dan inwrijven met lijnolie om het kraken ts voorkomen. ..gelakte thee- of presenteerbladen met een weinig witte schoencrême moeten wor den ingewreven, nadat zij eerst met spons en zeem zijn afgenomen, daarna met zadhtj flanellen doekje nawrijven 6ilur -furnxfensn xijfi olof op Zal ik een taxi voor u bellen, juffrouw Cato?" Dank je zuster, ik heb aan dezen kameraad, ge lukkig nog genoeg." Cato van Willgen heft schertsend haar stok op, maar haar gezicht vertrekt pijnlijk en de gummipunt tikt weer dof op den vloer. Kalm aan dan maar," vermaant de zuster. Cato knikt geruststellend, terwijl ze in de lift stapt. Buiten stuntelt ze met voorzichtige pasjes naar de bushalte, die niet ver is. Gelukkig, voor deze week zit het er weer op. Drie keer per week wordt ze „bestraald" in het zieken huis. Wie weet, haar heup mocht er nog eens van beter worden. Toen ze er mee begon, had ze er alle verwachting van. Nu in 't diepst van haar hart niet meer. Maar ze wil er nog niet mee ophouden, 't Is immers haar laatste kans. De dokter heeft voor haar geen medicijnen meer. Doch ze wil nog niet tot de op zij geschovenen be hooren. Haar werk als in- spectrice der t.b.c. vereeni ging is haar lief en ze kan er niet aan denken, dat op te geven. Ondanks haar bijna zestig jaren is haar hart nog jong, vol werk lust en liefde voor ,Jiaar gezinnen". Als ze nu die heup maar niet had, die pijnlijke heup. Iedere stap is een marteling. Maar met taaie koppigheid houdt ze vol. Waar die bus nu weer blijft? Haar fiets is al lang met groot verlof. Ze heeft nu een busabonnement. Als je maar niet altijd zoo lang moest wachten. Haar gezicht versombert. De pijndie door de bestraling wat verminderd was, ver ergert weer door het lange staan. Dan opeens nadert daar het gele gevaarte. De chauffeur is vriendelijk en behulpzaam en juffrouw Cato kan eindelijk weer zitten. Ze komt terecht tusschen een troepje leven dige schoolkinderen. Ze zijn goede bekenden, van de bus en enkele van thuis. Ze begroeten haar als een vriendin en toonen niet de minste hoogachting voor haar grijze haren. als ze netjes haar beurt afwachten. Van juffrouw Cato's voor hoofd verdwijnen de wol ken. De zon begint door te breken. Als ze uitstapt krijgt ze een luidruchtig afscheid. Op het trottoir is Ze moet van allen de we derwaardigheden van den dag aanhooren en ze schreeuwen ten slotte alle maal tegelijk om toch maar boven eikaars stemmen uit te komen. Want dat is noo- dig. Ze zitten boordevol en juffrouw Cato leeft altijd mee, troost, geeft raad, prijst, lacht om een echte grap. De rit duurt maar kort, Ze komen nooit klaar, ze wel genoodzaakt, even haar stok op te steken. Achter de busramen is het één gewuif van handen. Plotseling is daar klein Lies je naast haar. Geheim zinnig lachen de oogjes in het heel kinderlijk gezich tje. Vertrouwelijk loopt ze met juffrouw Cato mee. „Wat is dat nu? Je moet er toch een halte verder pas uitl" „Ja, juffrouw Cato, maar ik heb iets voor u. Zelf gemaakt." Als ze een heel klein pakje overreikt, is er spanning in de oogjes en in heel het smalle, guitige gezichtje. De reóhte, korte haren lij ken nog gladder in de speldjes te spannen. Dan strompelt juffrouw Cato naar een venster kozijn en leunt er tegen, terwijl Liesje de stok mag vasthouden. Nu heeft ze beide handen vrij, om het pakje open te maken. Er zit een smalle, kleurige kaart in. Er zijn bloemen langs den rand geteekend en in het midden is met zijden letters geborduurd: Aandenken. Juffrouw Cato is er even stil van. Dan kijkt ze in het gezichtje, dat vol verwach ting naar het hare is op geheven. „O, Liesje, kind, dank je wel. Wgt prachtig, en zelf gemaakt! Daar doe je mij nu toch zoo'n groot plezier meel" Liesje straalt. „Een lees- teeken, om in uw Bijbel te leggen," licht ze toe. Ze helpt juffrouw Cato het pakje weer zorgvuldig dicht maken en stopt het dan voorzichtig in haar mantelzak. Even later hup pelt ze weg in de Schot- sche pas, om harder op te schieten, want ze moet nu een halte verder loopen. Als juffrouw Cato weer moeilijk verder gaat, de weinige meters tot haar woning, is er iets in haar anders geworden. Ze heeft nog evenveel pijn en ze weet, dat ze haar werk zoo niet lang meer zal kunnen doen. Maar deze simpele liefdedaad van het kleine meisje doet haar licht zien in de donkere toekomst. Immers, als God haar dit werk ontneemt, blijft er vast nog wel wat anders voor haar over. Liefde geven kan altijd en onder alle omstandigheden. Daar aan zal Liesje's „Aanden ken" haar voortaan her inneren, UW DAGELUK5CH KOPJE KOFFIE UWDAGELIJK5CHKOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen ontvangt men bö leder fleschje NECTAR ESSENCE :eptenboekJe, de borstpli puddings enz. wordt aangegeven. Prijs per fleschje ƒ0.25. Bti leder fleschje NECTAR BLOEMKXOLIE recepten voor Eau de mllle- fleurs, haarwaters, odeurs, huldcrömes enz. Prys per fleschje ƒ0.40. BU apothekers en drogisten verkrjjgb. Vraagt eteeds NECTAR. GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.Emmertjes inhoud, 9 pond, 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 211 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw gestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Ter- weeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depól X, DEN HAAG; Wesleiude 194, Tel, 33"™°

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6