SCBILTE IBIS TURKENBURG's ZADEN BODEGRAVEN Protesten tegen Roosevelts optreden SHAG VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 EERSTE BEAD PAG a E n aantal Republikeinen in de oppositie Aanvallen in Duilscheen Tlaliaansche pers duren voort! Negen republikeinsche leden van cte com-' missie van Buitenlandsche Zaken uit het Amcrikaansche Huis van Afgevaardigden hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij hun leedwezen uitspreken over en pro- testeëren tegen het weinig neutrale optreden en de geheime methoden van Roosevelt in verband met den verkoop van vliegtuig-n aan Frankrijk. Zij hebben er bij den presi dent op aangedrongen, vast te houden aan de traditionecle buitenlandsche politiek van neutraliteit, niet-inmenging en vrede. Zij verklaren geen bezwaar te hebben tegen den verkoop van Amcrikaansche vliegtuigen aan welk land ook, waarmede de Vereen. Staten diplomatieke betrekkingen onderhouden, doch, voegen zij hieraan toe, wij olijven er bij, dat zulke geheime en on-neutrale acties ons in buitenlandsche conflicten verwikke len en den vrede in Amerika in gevaar bren gen. Zij dringen er bij den president op aan, de feiten openlijk voor te leggen aan bet Amérikaansche volk, dat „ongeacht de partij waartoe het behoort, zich ertegen verzet, door geheime diplomatie gebonden te wor den aan eenig oorlogsprogramma". Roosevelts positie is stevig De Amerikaansche minister van Binnen- landsche Zaken I c k e s heeft eveneens een verklaring omtrent Roosevelts buitenland sche politiek afgelegd. „Er bestaat met die politiek", zoo zei de hij o.m., „geen gevaar, dat de Vereen. Staten onder zijn regeering in een oorlog gewikkeld zullen worden". Deze uitlating wordt beschouwd als een eerste tegenaanval van het Witte Huis tegen de critiek van de senatoren en voornamelijk tegen de rede, waarmede Hoover gisteravond tegen president Roosevelt te velde trok. Ickes maakte Hoover 'belachelijk door hem een „gebroken ontgoochelden man" te men, die nog slechts de daden der regeering kan becriticeeren, maar, aldus de Minister, „Hoover moet daarom de dingen niet anders voorstellen dan ze zijn. Hij moet geen alarm maken, als daarvoor geen reden is". Naar de meening van kringen, die ln contact met de Amerikaansche regeering staan blijft Roosevelts positie onaantastbaar. Er worden daarvoor vier redenen opgegeven: 1. De verklaringen van den president wa ren geheim en kunnen dus niet doeltreffend tegen hem worden aangehaald. 2. Volgens de grondwet kan de bevoegd heid van Roosevelt om aanbevelingen te doen en de politiek te voeren, die hij heeft aangegeven, niet in twijfel worden getrok ken. 3. Voor zoover Hoover invloed bezit, weegt tegen zijn veroordeeling de meening op v< Stimson. die onder Hoover staatssecretaris was en die de gedachte van een anti-fascis tische boycot steunt, evenals het beëindigen van het wapenembargo voor Spanje. 4. De openbare figuren, die Roosevelt aan tasten riskeeren onmogelijk te worden door de zegening van de Duitsche en Italiaan sche dagbladen, hetgeen buitengewoon veel na deel zou toebrengen aan hun openbare stan ding. Duitsche pers blijft ontstemd Het „Hamburger Fremdenblatt" noemt de uitlatingen van Roosevelt een openlijken aanval op de staten van de orde, val, waartoe Amerika door geen enkele ge beurtenis werd geprovoceerd. Dezelfde man, zoo schrijft het blad om., die zijn eerste ambtsperiode niet alle allu res van een socialen hervormer van den grootsten stijl begon, is op het hoogtepunt van zijn tweede ambtsperiode gedwongen, een vernietigende balans op te maken, die met 10 millioen werkloozen, met export- moeilijkheden van den grootsten omvang, met inflationistische verschijnselen aan allo kanten, met grenzenlooze afzetmoeilijk- heden der farmers en met communistische agitatie in de verschillende bondsstaten, waarlijk schrikwekkend uitvalt. Men heeft derhalve te doen met den wanhoopsaanval van een zeer eerzuchtig president, die nu naar het voorbeeld van zoo vele andere mislukte autocraten in buitenlandsche avonturen de laatste wijs heid ziet. Daarbij komt hij tot een radicaal zich afwenden van de beste tradities van zijn land. De „Angriff". die zich in het bijzonder onderscheidt door de heftigheid zijner aan- vallen en het beleedigende karakter zijner koppen („Roosevelt zet Amerika tot oorlog opdat het het slachtoffer van het juda- e worde". „Een storm van verontwaar diging in de Vereenigdo Staten"), schrijft: „De storm van verontwaardiging, dien Roo sevelt met zijn onbeschaamde aanzetting tot oorlog heeft doen ontstaan, levert het bewijs, dat de president niet meer geacht kan worden namens zijn volk te spreken. Het krachtige verzet van bevoegde Ameri kaansche politici vindt een steeds sterkeren weerklank bij de massa van het Ameri kaansche volk, die zich niet in den oorlog wil laten drijven als slachtoffers var GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE. STAND6RU 1 N GARANTIE.STAND RO'ÖD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Worden 5 Jaar gegarandeerd Joodsche dictatuur.'' De Duitsche pers is ook heelemaal niet te spreken over de instemming, waarmede de verklaringen van Roosevelt tegen de autori taire staten in de Fransche pers werden be groet. Ook in politieke kringen te Berlijn wordt die instemming met groote belang stelling gadegeslagen. De door Roosevelt i - de meeste Fransche bladen gewekte strijdlustige stemming, welke zich ondubbelzinnig richt tegen de as-mogendheden, wordt veelal aangezien als het bewijs, dat men in talrijke kringen van Frankrijk nog steeds niet bereid is, vrijwillig de door Duitschland aangeboden betrekkingen van goede nabuurschap te beschouwen als basis der wederzijdsche relaties. Rome spreekt van „Joodsche manoeuvre" Het schijnt, dat de verklaringen, die men aan Roosevelt toeschrijft, te Rome diepen indruk gemaakt hebben. De bladen spre ken van een internationale Joodsche noeuvre. Zij zeggen, dat Hitier een rede heeft uitgesproken, die getuigde van den wensch tot samenwerking tusschen de Europeesche landen. Chamberlain heeft het licht doen vallen op het niet onoplosbare karakter van het vraagstuk, gesteld door de Italiaansche eischen tegenover Frank- rijk. Waarom, aldus vragen de bladen, komt dan „die Bom uit Washington" als het niet ginds de bedoeling is, de atmosfeer van onrust in Europa te doen voortduren en de hangende kwesties acuut te makenr Altijd rheumatische rugpijn Nu is zij beter en ziet er jaren jonger uit Deze dame werd hevig gekweld door rheu matische rugpijn. In onderstaanden brief ver telt zij, hoe zij van haar lijden weird verlost door Kruschen Salts. „Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Salts tegen mijn rheumatiek. Mijn rechterarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las advertentie van Kruschen Salts en be sloot het ook te probeeren. Tot mijn blijd schap voel ik mij nu niet alleen veel beter, laar zie er ook jaren jonger uit." Mevr. N. N. De oorzaak vam rheumatische rugpijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoffen, welke het organisme achterblijven. Hieruit ont staat o.a. het urinezuur. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aan tot regelmatige werking, waardoor alle schade lijke stoffen worden verwijderd en de oorzaak Uw pijnen is verdwenen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. (Reel.) Naar nauwer contact Berlijn-Tokio? Reactie verwacht op Roosevelts optreden Ondanks de verontwaardiging, welke ln de Duiteohe pers over de jongste, aan Roo sevelt toegeschreven uitlatingen tot uiting kamt, aldus de Berlijnsche correspondent der N.R.Crt, kan er, ook dian als een tegen spraak van Washington uitblijft, voorloopig ten hoogste sprake zijn van een informatij- en stap en niet van een protest van Duit sche zijde, omdat het immens een uitlating Ln een besloten vergadering geldt waarvan men alleen door persuitlatingen kennis heeft gekregen. Evenwel, men neemt aant dat de uitla tingen van Roosevelt, wat de hoofdstrekking aangaat, juist zijn weergegeven en men hoort dan ook aJ overwegingen hoe de nieuwe richting in de politiek het beste zou kunnen worden beantwoord. Men denkt daarbij aan een intensiveering van het anti- komintern-pact met Japan, hetwelk tot dus ver ah een van id eëeien aa.rd is. De mogelijkheid bestaat dus, dat de hou- umg van de Vereenigde Staten de ontwik keling in die richting, d.\v.z. in de richting van zekere defensieve overeenstemming met Japan, welke op den duur toch te ver wachten was, zal verhaasten. Militaire conferentie op het Witte Huis President Roosevelt heeft op het Witte Huis een conferentie over de behoeften van het leger gehouden. De bespreking werd bij gewoond door Johnson, plaatsvervangend Minister van Oorlog, en de leden van onder-commissie voor het toestaan van gelden. Een ambtenaar zeide, niet te gelooven. dat de besprekingen zóó alomvattend waren als de geheime vergadering van Dinsdag j.l. Tavlor, de voorzitter van de ondercom missie voor het toestaan van gelden, die de conferentie op het Witte Huis heeft bijge woond, verklaarde, dat men heeft gespro ken over technische bijzonderheden in ver band met den algemeenen toestand en dat het een zeer normale gedachtcnwisseling be trof. De verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk is niet aangeroerd, terwijl Roosevelt ook niet heeft uitgeweid over den achtergrond van zijn buitenlandsche politiek. MOSKOU VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET BOEDAPEST Hongarije „een vasal van Rome en Berlijn" De Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken L i t w i n o f heeft den Hongaarschen gezant te Mos kou ervan in kennis gesteld, dat de sovjet-regeering heeft besloten, de di plomatieke betrekkingen met Hongarije te verbreken. Rusland zou dit besluit hebben genomen met het oog op den Duitschen druk op de Hongaarsche aangelegenheden en het toetreden van Hongarije tot het anti-komintern-ver- drag. Sovjetkringen maken volgens „Tass' onderscheid tusschen Hongarije en de andere onderteekenaars van het anti komintern-verdrag, omdat de anderen nog onafhankelijke staten zijn, waar mede de sovjets nog volledige diplo matieke betrekkingen onderhouden, terwijl naar wordt verklaard Hongarije „een vasal van de spil RomeBerlyn, geen volledigen diplomatieken status verdient." Het plotseling afbreken van de Rus- sisch-Hongaarsche diplomatieke betrekkin gen, heeft te Berlijn in goed ingelichte pol' tieke en diplomatieke kringen groote vei wondering gewekt. Men vraagt zich af. of Moskou van plan is, dergelijke stappen te ondernemen tegen andere leden van 'tanti- Geniet vroortaan van Heerlijke KOFFFIE en vraagt Uw Winkelier: MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent GOEDKOOPE KOFFIE 18 cent komintern-pact. Daar de Russisch-Duitsche diplomatieke betrekkingen al zes jaar een wederzijdsche beschimipingscampagne heb ben overleefd, had men niet verwacht, dat Hongarije's toetreden tot genoemd pact tot zulke retorsiemaatregelcn zou hebben geleid. In sommige kringen veronderstelt men. dat, aangezien én Italië èn Duitschland dit jaar ernstige pogingen zullen aanwenden, om het anti-kominternpact tot een macht van beteekenis te maken, door nieuwe leden aan te werven, het besluit van Moskou als een waarschuwing moot worden opgevat voor andere, kleinere landen, zoonis Tsjeeho- Slowakije, die zich wellicht bij het anti komintern-pact zouden willen aansluiten. In doorgaans goed ingelichte kringen ver wacht men geen anderen terugslag van Moskou's besluit in Duitschland dan moge lijke aanvallen in de pers en men gelooft evenmin dat Rusland van plan is, zijn diplo matieke relaties met Berlijn af te breken. De Spaansche burgeroorlog Nationalisten nemen Berga Frankrijk neemt extra grens-maatregelen De troepen van Franco hebben Berga bezet. Hierdoor en door de verovering van Vich, beheerschen zij thans de hoogste secto ren in de Pyreneeën, terwijl zij tevens de voornaamste verbindingen met het bergland controleeren. Dit bergland bestaat uit de Olot- en Ri poll-hoogvlakten. Die hoogvlakten geven (oegang tot de vallei van het Noordelijke deel van de provincie Gerona, Langs de kust zijn de nationalisten de rivier Tordera overgestoken over de brug in de nabijheid an het dorp Tordera. In Frankrijk vreest men, dat de val van Vich in het republikeinsche front een zak heeft doen ontstaan, waardoor het Westelijk deel van het Catalaansche leger van het deel langs de kust zal worden afgesloten, tenzij de linie stand houdt. De eenige richting om terug te trekken is voor de troepen naar Puigcerda en Seo de Urgel. Nieuwe vluchtelingenstroom? Gistermorgen zijn nog 6000 man Fransche troepen langs de Spaansche grens opgesteld, teneinde de bewaking aan de grensstations en in de nabijheid van de bergpassen doel matig te versterken, daar tengevolge van het succes der nationalisten, die Vich reeds ach ter den rug hebben, een nieuwe groote uit tocht verwacht wordt. De Fransche autoriteiten houden rekening met de mogelijkheid, dat minstens 50.000 burgers en soldaten de Fransche grens in de buurt van Bourgmadame zullen overschrij den, indien Seo de Urgel zou vallen. De Duitsch-Italiaansche solidariteit Italië verzekerd van Duitschlands steun Havas maakt melding van nadere pre ciseeringen, welke van gezaghebbende Duit sche zijde gegeven zijn ten aanzien van den passus in Hitlers rede, waarin sprake was van Duitschlands solidariteit, in geval van oorlog, met Italië. Deze nadere toelichting uit Berlijn is te Rome met de grootste vol doening ontvangen. De „Telegrafo", het blad van de familie Ciano, schrijft: De as is geen schriftelijk verbond, ze is veel meer. Misschien was de overeenkomst er aanvankelijk slechts een tusschen de twee staatslieden in Duitsch land en Italië, doch de omstandigheden hebben ten slotte beide regimes zóó nauw verbonden, dat het verder ondenkbaar schijnt, dat een van de beide volken zich van hot andere zou bunnen afwenden in geval van oorlog, om welke redenen ook. Noch Italië, noch Duitschland zullen oorlog voeren om het genoegen van den oorlog. Als op den een of anderen dag een van bel de landen zich in oorlog bevindt, zal deze oorlog het zijn opgedrongen door de nood zakelijkheid. Dat is voldoende om den plicht van eensgezindheid te doen gevoelen. Ook de Romeinsche bladen wijzen met veel ophef op officieuze verklaringen, die te Berlijn zijn afgelegd en door de Londensche pers worden weergegeven, volgens wt-lke d' Duitsche solidariteit met Italië, waaraan Hitler in zijn rede uiting gegeven hee't, in dien zin uitgelegd moet worden, dat zelfs als Italië ter verdediging van zijn goed recht tot den aanval mocht overgaan, Duitschland het terstond zijn algeheelen militairen steun zou verleenen. Het aantal vluchtelingen in Engeland Minister H o a r e heeft in het Engelsclie Lagerhuis medegedeeld, dat sinds 30 Sep tember ongeveer 6000 vluchtelingen uit Duitschland zijn toegelaten. Hij voegde hier aan toe, dat er in Engeland geen officieel systeem bestaat voor het indeelen van men- schen naar ras of godsdienst. 't Aantal toegelaten kinderen uit Duitsch land bedraagt 2100. 4000 gevangenen in hongerstaking Men vreest een oproer in de gevangenis van San Quentin (Californië), de grootste staatsgevangenis in de Vereenigde Staten, waar 4000 van de 5300 gedetineerden voed sel weigeren, aangezien zij ontevreden zijn! over den gevangeniskost. Den laatsten tijd zijn de gevangenen nu eens weerspannig, dan weer rumoerig. Ten! einde de gemoederen te kalmeeren, heeft cj directeur verandering gebracht in de keuze van het eten. De gevangenen zijn echter nog steeds mopperig en het verzet neemt in om vang toe. Duitschlands vlootuitbreiding Een schriftelijke mededeeling aan Engeland In December 1938 heeft de Duitsche re geering de Britsche regeering mededeeling gedaan van haar voornemen, om zekere rechten, die haar toekwamen op grond Duitsch-Engelsche vlootovereenkomsten van 18 Juni 1935 en 17 Juli 1937, uit te oefenen. Op 30 December vonden te Berlijn vriend schappelijke besprekingen plaats over zeke re problemen, die voortvloeien uit het op- eischen van deze rechten door de Duitsche regeering. De Duitsche regeering zeide daar bij toe, aan de Britsche regeering een schrif telijke mededeeling te doen toekomen. Op 18 Januari nu heeft de Duitsche regee ring déze schriftelijke mededeeling toege zonden over hare hij de genoemde bespre kingen uiteengezette voornemens. Volgens deze schriftelijke mededeeling zal Duitsch land zijn duikbootentonnage uitbreiden tot aan pariteit met de tonnage van de leden van het Britsche Rijk, te beginnen in 1939 tot aan het bereiken van de verdrags limiet Voorts zal Duitschland de beide in aan bouw zijnde 10.000 ton metende kruisers „K" en „L" aldus van geschut voorzien, dat kruisers der sub-klasse B kruisers der subklasse A worden. Hiermede oefent Duitschland een in de verdragen vastgelegd recht uit. De bomaanslagen in Engeland Reeds 33 arrestaties Minister Hoare heeft meegedeeld, dat in verband met de gepleegde bomaanslagen zich reeds 33 personen in arrest bevinden. Gisteren hebben zoowel te Londen als Manchester verschillende arrestanten zich voor den politierechter te verantwoorden gehad. Te Londen zijn twaalf mannen voor den rechter verschenen, te Manchester twee vrouwen en zeven mannen. De vorige maal werden zij beschuldigd van het onwettig bezit van ontplofbare stoffen en vuurwapenen, thans van samen zwering. Alle beschuldigden bevinden zich in voor- loopige hechtenis. In 't welbekende hoofd Is 't pijpje riiet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man SOLO, 3 Februayi. (Ancta). De dochter van den Mangkoenegara, Koesoemowardha-i nd, die voor H. M. de Koningin serimpi-dan- sen uitvoerde, wordt op 5 Maart a.s. 18 jaar, op welken datum de eerste officieele presen tatie aan het publick zal plaats hebben. In' den vooravond wordt een receptie gehouden den Mangkoenegaran, waarna een sere nade en een aubade worden gebracht door scholieren. Gedurende de volgende drie dagen zullerf erschillende feestelijkheden worden gehou den, waaraan 14 jeugdvcreenigingen zullen deelnemen. LAND- EN TUINBOUW Internationale conferentie over den Colorado-kever Besprekingen te Wagenlngen geopend De Internationale conferentie over den co lorado-kever is gistennorgen te W a g e n i n- gen geopend. Uit naam van den Minister van Economische Zaken begroette de heer Mr, J. J. Wintermans, waarnemend di recteur-generaal van den landbouw, de deel nemers aan de conferentie van het „Comité; Internationale pour l'étude en commun con- tre le doryphore". Spreker memoreerde het belang der stu< die van den colorado-kever, speciaal de on derzoekingen in samenwerking tusschen de Fransche en Duitsche deskundigen, waarvan het resultaat een uitmuntende grondslag is voor de organisatie van de bestrijding van den gevreesden kever. Daarna heeft de heer Dr. F. P. Wahlen uit Zürich-Oerlikom, als president van de vo rige, te Zürich gehouden conferentie een be groetingsrede uitgesproken. Vervolgens werd de heer Ir. N. v. Poeteren, Insjvecteur, hoofd van den plantenziektenkundigen, dienst, tot voorzitter dezer vierde conferen tie gekozen. Hierna zijn de besprekingen geopend mefj voordrachten van Dr. J. Feytoud en van Dr. B. Trouvelot resp. uit Bordeaux en Versailles over hun onderzoekingen, terwijl! des middags Dr. M. Schwartz uit Berlijn Dahlem een referaat hield. VRAAGT ONZE GEÏLLUSTREERDE *7 ffk PRIJSCOURANT Brinkmans bloed kan koken, als hij denkt, hoe deze toch wel hoogst ernstige feiten, zeer gemakkelijk worden opge nomen. Die zoogenaamde afvalligen hebben nimmer tot Gods volk behoord, zegt men. Ze behooren niet tot de kleine schare, die zalig wordt. Hun leven wijst dat duidelijk uit. Dat zij een vromen vader of moeder hebben gehad beteekent niets, want genade is geen erfgoed. Dat is de mentaliteit van Waterdam, waaronder ook de zielen van de gedoopte jongens en meisjes verkommeren. Speciaal nu voor hen zal Brinkman iets probeeren te doen. Tot op zekere hoogte stemmen de meeste Waterdammers, ook zelfs de afgedwaalden, objectief nog wel met de waar heid in. Hèt groote struikelblok ligt bij de subjectieve toe- eigening. In hun bijna Mohamedaansche verkiezingsleer heb ben ze niet het minste houvast en met het getuigenis des Geestes in het hart wordt zóó allerverschrikkelijkst gesold, dat ook dit praktisch vrijwel onbruikbaar is gemaakt. Groote behoefte is er alzoo aan een beteren maatstaf. En .Godlof, die is er. .Op een dag, als het zoo eens te pas komt, schijnbaar occasioneel, stelt Brinkman aan zijn klasse de vraag, wie van hen gedoopt is. Zonder aarzelen gaan alle rechterwijsvingers in de hoogte, behalve die van Deborah Olivier en Mientje van der Molen. Deborah is het dochtertje van een sectarist, die sedert een maand of wat in Waterdam proselieten zoekt te maken voor het een of ander uitzonderlijk Engelsch-Amerikaansch geloofje; Mientjes verschijning op de Christelijke school heeft een ruzietje tusschen haar vader, dikken Berend uit de Witte Zwaan, en den openbaren bovenmeester tot oorzaak. Met d'r beiden vormen ze de kleine minderheid, die zeer ge makkelijk genegeerd kan worden. Vreemdelingen en bij- woners zijn zij en niets meer dan dat. Dien morgen spreekt Brinkman met zijn jongens en meis jes over de beteekenis van den Doop, kort, maar duidelijk en op den man af. Over een poosje zal hij dit nóg eens doen en nóg eens. „Als er nu in de kerk een kindje gedoopt wordt", zegt hij, „dan is het de Heere Zelf, Die Zijn hand op zoo'n hoofdje legt en Hij spreekt: deze jongen, dit meisje is van Mij". Of Mientje 's meesters woorden begrepen, of zelfs maar gehoord heeft, staat zeer te betwijfelen. Mientje is een onge durig kind, dat moeilijk haar gedachten concentreeren kan. In elk geval is er geen enkel teeken, dat er op wijst, dat Mientje het zich aantrekt, dat zij niet gedoopt is. Deborah heeft van het begin tot het einde aandachtig ge luisterd. Den anderen dag brengt ze een brief mee van haar vader, voor den meester, vier flinke kantjes volgeschreven. Meester Brinkman kijkt het epistel even vluchtig in en legt het dan ter zijde. Deborah's vader zal op den duur moeten begrijpen, dat zijn kind op een Christelijke school gaat, waar onderwijs gegeven wordt naar de beginselen van Schrift en belijdenis. Hij zal zich daarbij moeten neerleggen, of, als hij dit niet kan, zijn dochter van school nemen. Adriaan Wiechers loopt in die dagen met wonderlijke gedachten rond: toen hij nog maar heel klein was, heeft God Zijn hand op hem gelegd en gezegd: „deze jongen is van Mij". Hij bemoeit zich dus wèl met het leven van een kleinen jongen XV Het door meester Brinkman uitgestrooide zaad is. althans bij Adriaan Wiechers. geheel naar wensch ontkiemd. Zoo als dat van goed zaad verwacht mag worden, heeft het aller eerst wortel geschoten. Lang voor het zich naar buiten open baarde, groeide het reeds in de diepte, waarmee het niet alleen zijn eigen deugdelijkheid heeft bewezen, doch ook de aarde prijst, waarin het is gevallen. Adriaan zelf voelt de bearbeiding van zijn onderwijzer meer aan als een ontwaking, dan als een bewerking. Op een maal is daar een stem in hem gekomen, die hem heeft inge fluisterd, dat hij toch nog wel eens voor wat anders in de wieg gelegd kon zijndan om kruidenier te worden Voor wat anders, ja, maar voor wat dan? Dat weet Adriaan niet en daar bekommert hij zich voor loopig ook nog niet om. Alleen begrijpt hij van stonde aan, dat hij om iets, wat dan ook. te bereiken, niet stil kan blijven staan bij de kennis, die de lagere school hem bijbrengt. Hoe vrijmoediger Adriaan die inwendige stem aan het woord laat, des te sterker groeit in hem de overtuiging, dat ze uit hem zelf is voortgekomen. Meester Brinkman is daarbij de man geweest, die hem heeft wakker geschud en hem als bij de hand heeft genomen. Hij voelt zich als verlost uit een engen kerker en vriendelijkj geleid op wonderheerlijke heuveltoppen, waar wijde uitzich- ten zijn, naar alle" zijden. 1 De luister van de fee uit Sprookjesland is reeds lang, tot vergetens toe, in hem verbleekt en de problemen, verbonden aan het nachtgezicht, die toch lang een rol van beteekenis in zijn leven hebben gespeeld, schijnen niet zoo belangrijk' 2 meer. Er is een nieuwe mensch in hem aan het groeien, diei 1 het vaste voornemen heeft eenmaal de sluiers, die nu nog, over de pas ontdekte horizonten liggen, weg te vagen. Een totale afrekening met het verleden schijnt zich langzaam maar zeker in den jongen te voltrekken. Zoo zal het niet moeilijk zijn straks geheel te vergeten, wat achter ligt; het nieuwe, dat wenkt, is immers heerlijk en groot? Toch bekruipt Adriaan soms een schier laffe vrees. Dat is, als hij er aan denkt, hoe vader met één pertinente weigering nog alles bederven kan. Vaag beseft hij dan. dat er twee machten om hem strijden: vader en meester Brinkman. Hijzelf kiest in dezen stommen strijd onvoorwaardelijk de zijde van zijn onderwijzer en daarmee staat hij dus tegenóver zijn vader. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2