Feestvreugde op Huize Doorn ECONOMIE EN FINANCIEN WORTH CTATE „Mijnhardljes BANDEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 JANUARI 1939 De ex-keizer bereikt den leeftijd der zeer sterken Geschenken zonder tal Het hart in het Vaderland (Van onzen eigen verslaggever) DOORN, 27 Januari. In huize „Doorn" - heerscht feestvreugde nu de oude ex- keizer Wilhelm er zijn 80sten verjaardag viert. De vreugde deelt zich min of meer aan heel het dorp mede, want de oude monarch is todh eigenlijk, in de 10 jaar van zijn verblijf alhier, een deel van de plaats geworden. Van tal van huizen wappert het nationale dundoek, de ver keerslichten midden in het dorp zijn stil gezet en verkeersagenten regelen het verkeer. Het is drukker dan gewoonlijk en zelfs bewegen zich er menschen die strikjes te koop aanbieden: „Mijnheer de kleuren van vandaag". Of ze de goede wel hebben valt te betwijfelen. Huize .Doorn" is het middelpunt. Het wordt omsingeld door een legertje persfoto grafen en journalisten die allen begeerlijke blikken werpen op het ex-keizerlijk domein, dat vandaag zeker „verboden grond1" voor hen is. Rijksveldwachters regelen hier het verkeer en houden de werkers en kijkers op een eerbiedigen stand. Een lange rij van auto's rijdt af en aan. Met een snelle zwen king toerc men het poortgebouw in en dan verdwijnen de autoriteiten die men een glimp heeft gezien achter de mu Maar belangstelling is er heel den dag. Het felicitatiereglister is nu, in afwijking van andere jaren, niet in het poortgebouw neergelegd, doch in de kapel der Ned. Herv. kerk, die aan het park van Huize .Doorn' grenst. Voortdurend loopen de 'belangstellen den af en aan en de lijsten van handteeke- ningen groeien als maar door. Doorn leeft met den 80-jarige mee. In Huize Doorn Temidden van zijn gemalin, kinderen en kleinkinderen viert de vroegere heerscher in het Duitsdie Rijk inmiddels zijn verjaardag waarmede .-uj den leeftijd: der zeer sterken overschrijdt. Reeds om 9 uur verzamelen zich de familieleden in de hal van het kasteel om gelulkwenschen en .geschenken aan te bieden. De eerste die den jarige dezen morgen tegemoet trad was, hoe kan het anders, de gemalin Prinses Hermine, die haar geluk- wensoh vergezeld deed gaan van een kostbaar geschilderd portret van haarzelf. Dan volgen de kinderen. Een verguld zilveren bocaal met inscriptie is hun geschenk. Kroonprins Rupprecht van Beieren en de markgraaf van Meissen schenken kostbare porselein stukken enz. Op deze intieme plechtigheid volgt een kerkdienst, die geleid wordt door Ds. Doehring, den hofprediker, die vorig jaar ook het huwelijk van 's keizers kleinzoon L/xs Ferdinand met Prinses Kyra inzegende. Treffend is wel de tekst door den keizer zelf gekozen voor deze plechtigheid), de woor den uit Jesaja 45: „Ik ben de Heere en nie- mand meer. Ik formeer het licht, en schep de duisternis. Ik maak den vrede en schep het kwaad. Ik de Heere doe al deze dingen" en verder Mabth. 116: „En zalig is hij, die aan Mii niet zal geërgerd worden". Naast deze woorden van volkomen overgave heeft de prediker op uitdrukkelijk verzoek van den jarige er den aandacht op gevestigd, dat het hart van hein nog steeds bij zijn vaderland is en dat zijn gébedien daarvoor nog altijd uitgaan. De spreker vatte dit samen in deze woorden: „Moge het den Keizer gegeven zijn, al is hij dan ook door afstand en tijd van zijn volk gescheiden, met geheel zijn hart en in zijn gebeden, ondanks alles wat geschied is, bij zijn Duitsche volk te zijn. In die plicht is de Keizer nooit tekort geschoten, gelijk er ook niemand is, die hem van dezen plicht ontheffen kan. Dat is de liefde van den Keizer, een liefde, die uit het hart geboren is. en die ook nimmer zal op houden. Hulde van Nederlandsche zijde en het buitenland Behalve deze meer intieme gelukwensohen hebben den Keizer dezen dag ook telkens gelukwenschen bereikt die evenizooveel blij ken van belangstelling waren uit de geheele were.d. Allereerst verscheen omstreeks kwart voor 12 Z.K.H. Prins Bernhard persoonlijk, gezeten in zijn pi-achtige Maybach naast den chauffeur. Hartelijk werd hij toegejuicht door de vele leveners van Doorn, die de komst van hem hadden afgewacht. Op dat moment was de belangstelling voor Huize Doorn zeer groot. Na ongeveer een half uur in den kring der De bloemenhulde voor den ex-keizer te Doorn ter gelegenheid van diens tachtig sten verjaardag. gasten te hebben vertoefd vertrok de hooge gast weer. Hij werd spoedig gevolgd door den groot officier van H. M. de Koningin, baron Ha ek tot Ha oek, die de gelukwenschen van onze Vorstin kwam aanbieden. Naast deze felicitaties van vorstelijke per sonen bereikten Huize Doorn telegrafische ge lukwenschen van den Koning en Koningin- Moeder van Engeland; den Koningen van ;den, Denemarken en Grieken land. Zelfs prinses Sofia van Grieken land, nauwelijks zes weken oud „bid eer, telegram gezonden". Telegrammen werden voorts nog gebracht zonder getal w.o. die van Dr. H. C o 1 ij n en den oud-opperbevelhebber van het Ned. Leger Generaal J. C. Snijders. De talrijke Nederlandsche vrienden van den jarige hadden zich ook in 'n comité vereenigd. Namens hen kwam de oud-commissaris van H. M. de Koningin Dr. H. Th. 's Jacob, ver geeld van eenige andere heeren op Huize Doorn aan Het geschenk dat zij meevoerden met een adres was een kostbare aanleg an Rhódodendrons in het keizerlijk park. De bewoners van Doorn bleven niet achter. Met den burgemeester aan het hoofd verscheen een deputatie van vijf per sonen, die allereerst een album aanbood, een in perkamenten band gebonden lijst van namen van de diverse gevers. Op den band in goud en rood de wapens van de provincie Utrecht en de gemeente Doorn. Voorts deed zij toe zegging onder goedkeuring van den eigenaar in het park een theehuisje te willen plaatsen waarvan een aquarel werd overgelegd. De keizer toonde zich zeer verrast en dankte met een enthousiaste toespraak voor dit ge schenk: „gij weet wat mij vreugde brengt", zoo zei hij „het genot van licht en zon in Gods vrije natuur". Groote vitaliteit van den jarige Met welk een vitaliteit de kranige oude vorst den gang van dit festijn zelf nog gere geld had, moge blijken. Precies op tijd om 12 uur marcheerde de Doornsche Harmonie, met haar kranigen dirigent, den heer H. Kok, te Utrecht het park binnen. Gaarne had de keizer toegestaan hem een serenade te bren gen, maar precies 12 minuten was de Harmo nie toegemeten. Onder de baldakijn die voor het slot was aangebracht hoorde de Keizer met zijn ge heele familie de muziek aan, die opende met „Een vaste burcht is onze God" en daarna het lievelingslied van den jubilaris, het oude „In Eabilone" van Jul. Röntgen ten geboore bracht. Na het „Dankt, dankt nu allen God" werden de vier koralen besloten met de Zegenbede uit Ps. 134 3. Êen verrassing was het dat op speciaal verzoek van den jarige „Het Wilhelmus" ge speeld moest worden, hetgeen stram in de houding en met ontbloot hoofd door allen werd aangehoord. Eigenhandig bood de Keizer den dirigent en den voorzitter die hij bij zich liet komen eer. herinneringsspeld aan dezen dag aan. Het bleef heel den dag feestelijk op huize Doorn. Des midda>gs werd het groote feest maal gegeven en 's avonds heeft men zich opnieuw aan tafel vereenigd. Er werd daarbij met gesproken. Slechts Kroonprins Rup precht bracht een dronk uit op den jarige, waarop echter niet speciaal werd geantwoord. De keizer toonde zich nog steeds de vitale gastheer. 5 avond werd de feërieke verlichting van het huis ontstoken waardoor de toren en de orangerie in prachtige lijnen uitkwamen. De bewoners van den stillen weg achter het huis gelegen weten te verhalen, dat de gracht ook verlicht is geweest. Tot groo'e spijt van den jarige werden de eenden en vogels, die hij dagelijks zelf voedert, daardoor evenwel afgeschrikt, dat ze niet meer durfden komen. De ex-keizer koos toen de realiteit voor het sprookje en liet de verlichting daar weghalen. De vogels kwamen direct weer en •erschaf'.en him heer weer zijn dagelnjksch genot. Dank van den jarige In een persconferentie cie in den loop van den dag werd gehouden heeft de keizer door Fbreiherr van Sell nog eens zeer nadrukke lijk verzekerd, dat hij de groote belangstel ling op hoogen, zeer hoogen prijs stelt. Even- vertoeft hij ook nu met heel zijn hart in zijn vaderland, waarheen zijn gedachten on weerstaanbaar getrokken worden. Het ontwerp van het tuinhuisje, dat na mens de burgerij van Doorn den ex-keizer werd aangeboden HET EERSTE BANKVERSLAG I|f I spoed die achter ons ligt tot aflossing van schulden in staat is geweest; anderdeels, en ,'el in de voornaamste plaats, omdat het Resultaten van de Rotterd. Bankvereeniging N.V. over 1938 Bruto winst f 10.357.570 (v. j. f 12.881.592) Voorgesteld dividend 5 (v. j. 6) Verschenen is het jaarverslag van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. over 1938. Het is het 75ste verslag dat dc Directie aaü aandeelhouders voorlegt. Op 1 October jl. werd immers het 75- jarig bestaan van de vennootschap in alle stilte herdacht. De omstandigheden in aanmerking genomen, noemt de Di rectie de resultaten over 1938 bevredi gend. De bruto-winst bedraagt 10.357.570 (v.j. 12.881.592). Voorgesteld wordt 5 pCt dividend uit te keeren (v.j. 6 pCt.) Aan het jaarverslag ontleenen we de vol gende bijzonderheden: Voor het economisch leven in het alge meen zou men 1938 niet onder de bepaald gunstige jaren mogen rangschikken. Welis waar kwam langzamerhand een herstel van den terugslag, die, in den zomer van 1937 in getreden, tot diep in het volgende jaar voel baar bleef, maar dit herstel was nog niet al gemeen en berustte voor een belangrijk ge deelte zeker op bewapeningsconjunctuur. En ook al zou men voor ons land den toestand aan het einde des ja ars met een, zij (het ma tig, optimisme, willen boschouwen, men moet met iedere voorspelling voor de toe komst voor7.icihtig zijn, gezien de nog altijd verwarde en telkens weer gespannen inter nationale politieke 'verhoudingen. Deze toestand van groote onzekerheid moest ook hier te lande wel remmend wer ken op het bedrijfsleven en daardoor op het bankbedrijf. De credietvraag ging dan ook verder terug en debiteurensaldi daalden niet onaanzien- voor het bedrijfsleven in het algemeen wenschelijk maar meestal ook niet mogelijk was om nieuwe zaken te ondernemen. Ook de internationale goederenfinancie ring kromp steeds meer in door de autarki sche maatregelen in de verschillende landen. jeldmarkt bleef bij voortduring zéér ruim en niet loonend; het bedrag aan liquide middelen waarvoor geen rendabele belegging is te vinden verminderde niet. Slechts tij dens de enkele weken van politieke span ning in het najaar trok de rente iets aan. Ook de wisselmarkt is in die dagen aan hevige schommelingen onderhevig geweest. Overigens heeft de arbitrage voortdurend binnen nauwe grenzen moeten werken. De effectenzaken zijn in het afgeloo- pen jaar aanzienlijk in omvang afge nomen, al kwam in de Septembermaand ook hierin eenige verlevendiging. Van de emissies, waaraan wij medewerk ten, verdienen inzonderheid vermeld te wor den de uitgiften van aandeelen eener beleg gingsmaatschappij en van depotfractiebewij- zon in buitcnlandsche fondsen. Toen de con versies zoowel van staats-, provinciale- en gemeenteleeningen als van pandbrieven en obligation van particuliere ondernemin gen vrijwel waren afgeloopen kreeg hel cmissiebedrijf te lijden van een ongekende stilte. De hierboven geschetste omstandigheden in aanmerking genomen, is de door onze in stelling in het afgeloopen jaar behaalde winst bevredigend. Indien onze voorstellen worden aangeno men, zal, na de storting in het Pensioen fonds en een afschrijving op gebcuwen van ruim. 550.000 en na toevoegine van 500.000 aan de gewone reserve een dividend van 5% worden uitgekeerd (v.j. 6 pCt.) De winst- en verliesrekening per 31 Dec. 1938 vermeldt o.a.: Debet: bedrüfsonkosten 6.212.278 (6 292.3.'6)- pensioenfonds 350.041 (492.4901: afschrövinp Bebouwen t 551.117 (596.494): reser ve 500.000 (1.000.000); dlv. 5% 2.250.000 (2.700.000); saldo nw. rek. 568.449 (501.982); en Credit: saldo winst 1937 501.982 Tv.j. 249.924); rente cn wissels 4.812.609 "(5.285.817)provisie 4.708.605 (6.363.987); effecten en syndicaten 836.355 (1.231.788). vermeldt per l Januari 1939 als A c an'der overhêidspapier f 5.385.077 4.828.535 (114.186.605); bankiers in binn itenland 19.329.225 (21.604.735); effec 8.357.824 (11.465.809). vconsch. tög-en eff. f 21.843.004 (25.765.343) debiteuren f 68.486.604 (78.393.611): dei neming-en 670.411 (607.911); gebouw 3.250.000 (3.750.000). Passiva: kapitaal f 45.000.000 (onv.), 17.000.000 (16.500.000); deposito's op ter- '•'.659.984); cred" pteerdt seis 1938 rek. 568.449 'Eeji der laatste opnamen van ex-keizer Wilhelm met zijn gemalin Prinses Hermine Groote omzetten op de wisselmarkt De wisselmarkten staan de laatste dagen weer sterk onder invloed van de grootp onrust in dc wereld. Zoowel hier te lande als elders zijn dollars sterk gevraagd. Hel Egalisatiefonds heeft gister herhaaldelijk geïntervenieerd door dollars af te geven. De omvang van de vraag was echter zoo groot, dat de officieele controle' herhaaldelijk zijn prijs moest ver- hoogen. Daarmee parallel liep natuurlijk de koers van liet ipond sterling, dat eveneens op hooger niveau terecht kwam. Het-dollardevies opende gister op L85% a 1-S5% en liep geleidelijk op tot 1.86VS 1.86%. Het p o n d s t e r 1 i n g open de gister o>p S.67 A 8.68 cn steeg in één sprong tot 8.69 a 8.70. Tijdelijk bewoog de koers ,ch zelfs op 8.70j4 ix 8.71%, doch daarna trad een reactie in tot 8.69% a 8.07%. F ranse he franc hield zich nogal rustig steeg van 4.90 4.91 tot 4.91 a 4.92. Voor de andere valuta was het verloop dienover eenkomstig, waarbij evenwel opviel het vrij geëmotioneerd verloop van den B e 1 g a en 'e Zwitserse he franc. Onder de oorzaken, die tot de flauwe stem ming van den gulden aanleiding geven, kan genoemd worden de troebele sfeer in de in ternationale politiek. Nu de spanning toe neemt, geeft men er de voorkeur aan zijn be zit liquide te maken en een goed heenko men te zoeken, waarbij dan natuurlijk aan de V.S. de voorkeur wordt gegeven, omdat men in dit land zijn bezit het veiligst waant. De aandacht heeft sterk getrokken een onderzoek van het Engelsohe blad „Fin Times" naar de methoden van de Duitsche propaganda in Nederland. Het blad consta teert, dat Nederland de laatste dagen werd overstroomd met anonieme circulaires in de Duitsche taal, waarin wordt gesuggereerd, dat de militaire verdediging van Nederland er heel zwak voorstaat, en waaruit de con clusie wordt getrokken, dat het maar hel beste is zijn Nederlandsch bezit te liqui deeren. De bedoeling is natuurlijk paniek t( zaaien (men doet het daarbij voorkomen of de circulaires uit New-York afkomstig zijn) om zoodoende verwarring te stichten in de democratische landen. Daarbij wordt tevens opgemerkt, dat België en Zwitser land en Frankrijk in dezelfde positie ver- keeren. Het is overigens wel merkwaardig, dat de Amsterdamsche effectenbeurs tot dusver het hoofd koel heeft weten te houden, meer dan in Wallslrect, hoewel we hier tocli heel wat dichter bij het vuur zitten dan de Amerikanen. Dit is de beste houding in dagen van toenemende spanning: zich laten intimideeren. Wie moreel sterk staat, kan zonder vrees de toekomst tegen gaan en zich aan paniekberichten niets gelegen laten liggen. Zoo bevordert men óók het best het landsbelang. KALEIDOSCOOP Financieel weekoverzicht Politiek vertroebelt de sfeer Onbevredigend verloop der grondstoffenprijzen Blijven de vooruitzichten gunstig Gunstig jaarverslag van de H.A.L. V r ij d a g a v o n d. Wat te denken van de conjunctuur, met name in de Vereenigde Staten? Dut is do groote vraag, die, naast de politieke voor uitzichten, velen bezig houdt! Van liet nieu we jaar is nu bijna een maand verstreken, en met eenige zorg ziet men, dat het door zetten van de opleving aan de overzijde van den Oceaan nog maar steeds op zich laat vachten. Men had voorspeld, dat half Januari zeker althans de tijdelijke onderbre king van de opgaande conjunctuur een einde zou nemen. Doch de optimisten, die deze opvatting waren toegedaan, zijn bedrogen uitgekomen. Zelfs hoort men nu hier en daar de opvatting verkondigen, dat de flau we beurzen van de laatste weken als een voorlooper kunnen worden beschouwd van teruggaande conjunctuur, zoodat het uitzicht bestaat op nog lagere koersen. Moge dit pessimisme overdreven zijn, in elk geval heeft het nieuwe jaar zich op de beurs wel zeer onbevredigend ingezet. Aan houdend gaan de koersen naar beneden en te begrijpen, dat de vraag gesteld wordt: Waar gaat het heen? Toch heeft het geen zin, om nu maar de zwartgalligheid den vnjen teugel te laten. Daarvoor is geen reden aanwezig. Inderdaad is het juist, dat de laatste twee maanden in de V. S. de dustrieele bedrijvigheid achteruitgaande Maar dit. was óók een alleszins verklaarbare reactie op de al te snelle toeneming bedrijfsactiviteit in het najaar. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat bij flauwe stemming in WaUstreet de laat ste dagen, overwegingen van politieken aard een belangrijke rol hebben gespeeld. De alarmeerende beriohten uit Europa, niet in het minst de val van Barcelona, hebben tal an fondsenhouders angstig gemaakt, waar door zij hun bezit op de markt wierpen. Tenslotte was ook de tcchnisohe positie van de markt niet al te sterk, zoodat allerlei fac toren hebben samengewerkt om de koers- reactie in de hand te werken. Gunstige vooruitzichten Wierp de politiek geen reet in het eten, dan zou men de vooruitzichten in de V. S. ongetwijfeld gunstig mogen beoordeelen. Alles wijst er op, dat men aan de overzijde van den Oceaan nog lang niet aan liet einde is van de opleving, die in het midden van het vorig jaar werd ingezet. De Regeering staat nog pas bij den aanvang van de uit voering van haar milliarden-programma en al moge men hierover denken zoo men wil. dat neemt niet weg, dat hierin nog veel toe komstmogelijkheden verscholen liggen. Zoo wel in de bouwvakken, de automobielbedrij ven, de utility industrie als in tal van an dere bedrijven, is de gang van zaken niet onbevredigend. De wacht is thans, of de op leving in het voorjaar 'zal gaan doorzetten. Het eenige minder bevredigende in de huidige situatie Is de geleidelijke daling van de grondstoffenprijzen. Men hoort vrijwel dagelijks van (prijsverlagingen benzine, leder, koper, rubber etc. hetgeen gevolg kan zijn van de wederom den kop opsteken de oorlogspsychose onder invloed der poli tieke berichten. Men kan hieruit afleiden, dat groote voorzichtigheid in elk geval op de fondsenmarkten geboden is, omdat men niet weet, wat de toekomst in haar schoot rborgen houdt. Op alle beurzen hebben in tusschen de koerverliezen vrij groote afme tingen aangenomen en de laagterecords van de spannende Septemberdagen zijn in som mige gevallen zelfs al overschreden! Op het Damrak heeft deze week de pu- iplicatie van het verslag van dc H.A.L. sterk de aandacht getrokken. De uitkomsten van dit scheepvaartbedrijf zijn ongetwijfeld be vredigend te noemen, temeer omdat de uit komsten in het nieuwe jaar tot dusver niet minder gunstig worden genoemd dan jaar geleden. Men volgt een voorzichtige be- drijfspolitiek, want de winst blijft grooten- deels in het bedrijf, hetgeen onder de huidi ge omstandigheden zeker toe te juichen is. Intusschen liet de markt zich aan het ver slag weinig gelegen liggen. Het pessimisme had de overhand. Gunstige factoren werden verwaarloosd, zooals dat meer gaat in om standigheden, waarin de sfeer nu eenmaal volledig bedorven is. In de Cultuurafdeeling had het bericht dat de Nivas haar verkooplimites Oostelijk Suez niet onaanzienlijk heeft verlaagd veel invloed. Men acht de vooruitzichten voor de Javasuikerindustrie weer minder gunstig dan eenigen tijd geleden het geval was. Op de belegglngsmarkt brokkelden staatsfondsen af, in verband met den druk van verkoopen waai-tegenover geen vraag aanwezig was. De 3V2?g obligaties Bataaf- sche Petroleum werden voor het eerst officieel verhandeld, waarbij de koers zich iets boven de emissiekoers wist te verheffen. De Fransche leening is er ten on zent niet best afgekomen. Zij werd niet ge heel eoplaatst. Men mag echter aannemen, dat emittentcn voor de plaatsing van het restant wel een oplossing hebben gevonden. Intusschen kwam de koers van deze leening beneden den koers van uitgifte terecht. Het disago was zelfs niet onbelangrijk. 1 1 I AMERICAN «/CIGARETTES] De New Yorksche beurs opende •nregelmatig. Spoedig werd de stemming ;eter onder leiding van staalfondsen koperwaarden. De verkoopers voor buiten- landsohe rekening namen geleidelijk af zoodat tenslotte een zeer vaste stemming zich ontwikkelde. De meeste fondsen sloten 2 punten hooger. De inzet bedroeg 1.050.00(1 aandeelen. Tot en met 30 April 1939 zal aan d richters van de Hol land-Am er Lijn (het consortium van 1873) of hun rechtsopvolgers tegen verklaring van stand aan de vennootschap van hun rechten eis zoodanig en tegen inlevering van de daarvan uitgereikte bewijaen van deelge- reohtigheid een bedrag van f 75 wordlen be taald voor elk i/1450ste aandeel in de over winst der vennootschap. Naar wij vernemen zal in de vergade ring van aandeelhouders der Amster damsche Liquidatiekas worden voorgesteld over 193S 4 dividend uit te keeren (als v. j.). De Amerikiansche export bedroeg in 1938 in totaal 3,094,095.000 (vj. 3.349.157,000). De invoer was groot 1.960 528.000 (vj. 3,083.668,000). Het uit- voersaldo bedroeg derhalve 1,133,567,000 (vj. 265,490,000). CONDUCTEUR VALT TUS. SCHEN TREIN EN PERRON Doodelijk ongeluk op Centraal Station te Utrecht UTRECHT, 28 Jan. Gisteravond omslreeks 6 uur is op het Centraal Station te Utrecht; een treinconducteur bij een ongeluk om het leven gekomen. Toen om 17.56 uur de elec-j trische trein naar Amsterdam zich in bewe ging zette, wilde de begeleidende conduc teur Bos ma uit Den Haag, alvorens in t« stappen, nog een perronwagentje opzij du iven. Hij moest daarbij zeer snel te werk' gaan, daar de trein reeds vaart begon te krijgen. De man kwam te struikelen cn viel! tusschen trein en perron. Daar de bestuur der van den trein niets van het ongeluk bemerkte, reed de trein gewoon door. De conducteur bleek op slag te zijn gedood. Hel deerlijk verminkte lichaam werd overge bracht naar het hoofdbureau van politie, j 1 „Mijnhardtje" 5 ct 12 „Mijnhardtjes" 50 cl. Prins Bernhard bezocht de Leidsche Universiteit Groote belangstelling van het publiek Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhan een niet-officieel bezoek gebracht aan d Leidsche Universiteit. Z.K.H. reed, vergezel! van zijn particulier secretaris, Jhr. Mr. Dedel, ongeveer kwart vóór twee bij hc Aca&emiegebouw voor, waar hij op hc Academieplein werd ontvangen door he College van Curatoren. Het zag op het Re penburg zwart van menschen, die den Pr in1 hartelijk toejuichten. Na de op het Acade mieplein opgesteldo ecre-wacht van he, Studentenweerbaarheidscorps „Pro Patriaj te hebben geïnspecteerd, begaf Prins Bern hard zich -naar de vertrekken van curato| ren, alwaar hem door den president-curatof Mr. A v. d. San de Bakhuyzen een noenmaa werd aangeboden. Behalve Z.K.H. en dj gastheer zaten hierbij aan de curatoren Jhr. Mr. R. Feith, Mr. J. Limburg en Mr P. E. Briët, de hoogleeraren Dr. J. de Zwaan als waarnemend rector-magnificus, Dr. I Huizinga en Dr. W. J. de Haan, de partici) lier-secretaris van den Prins, Jhr. Mr. 0 Dedel, en de secretaris van curatoren Mr P. J. Idcniburg. Na afloop van het déjeunej begaf zich het gezelschap door den nieuwer vleugel van het Academiegebouw naar d Senaatskamer, waar de aanwezige hoonj leeraren aan den Prins werden voorgesteld Na vervolgens nog eenige lokaliteiten it oogenschouiv te hebben genomen, vertrol Z.K.H. te ongeveer half vier naar het Cs merlingh Onneslaboratorium. Aldaar wert hij ontvangen door de hoogleeraren Dr. V; H. Keesom en Dr. W. J. de Haan. die der Prins eenige belangwekkende verschijnseler der nieuwe physica demonstreerden. Ti ongeveer half vijf begaf Z.K.H. zich naar d< Studentensociëteit Minerva en naar wf vernemen, is hem aldaar het beschermheer schap van het Studentemveerbaarheidscorpi „Pro Patria" aangeboden. Aku Fokker Philips Kon. Pctr. H. V. A. Deli Mij. H. A. L. A'dam Rubber 3 (3i/o) Ned. '3S 30 Dec. 20 Jan. 27 Jak 38% 351/2 31% 185 295%; 394 207% mfi Hebt II de nummers van het Zondagsblad, jaargang 1938, bewaard en nog geen band besteld? Bestel dan vandaag nog een band en laat Uw jaargang zoo spoedig mogelijk inbinden. De prijs van een band met uitvoerig register is slechts 0.65 per ex. Bestel nog heden, want de voorraad zal spoedig uitverkocht zijn. Deze week zijn alle bestelde banden verzonden. Slechts eenige laatkomers kunnen we nog helpen. Ondergeteekende bestelt hiermede een BAND voor den jaargang 1938 van het ZONDAGSBLAD, a 65 cent, met gratis volledig register. (Het bedrag kan men ons bij vooruitbetaling toezenden: anders sluiten wij straks een girobiljet bij den band in.) Straat: Woonplaats: Datum: Dit biljet opzenden aan het Bureau van ons Dagblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10