C. LI ND ZOON VRIJDAG 27 JANUARI 1939 KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Beroepen: Te Wezep, G. van Dooren le MusseL CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Werkendam, N. Brandsma te Wildervamk en E. du Marchie v. Voort- huysen te Urüc. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: Te Nieuw-Weerdinge, K. Prins te Heerlen-Treebeeik. beroepbaar verklaard De classis Groningen der Geref. Kerken heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar vertelaard cand. E. J. Oomkes, Nieuwe Boteringestr. 79, Tel. 4729. Hdj stelt ziah ter stond beroepbaar. hulppredikers De heer W. J. Schouten, cand. te Den Haag, heeft zijn benoeming als hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. te W e e s p niet aan genomen. afscheid, bevestiging, intrede Kralingscheveer Ds. J. Kapteijn, die het beroep aannam naar IJmuiden, waar hij 8 Februari zijn intrede zal doen, hoopt Zondag 5 Februari afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Kralingscheveer. Ds. j. cramer As. Zondag herdenkt Ds. J. Cramer, em. predikant te Soest, den dag waarop hdj voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk panvaardde. De jubilaris werd in 1872 geboren en in 1698 candidaat in Groningen om 29 Jan. 1889 te Hoenderloo zijin ambt te aanvaarden. Van daar vertrok hij in 1996 naar Maurik, welke standplaats in 1916 met Kaalte verwisseld werd. Deze gemeente heeft de jubilaris ge diend tot aan zijn emeritaat dat hem 2 Aug. 1937 eervol verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Soest vestigde. Ds. Cramer wensoht zijn gedenkdag onop gemerkt te doen voorbijgaan. evangelisatie De heer R. Blauwiokel te Annen heeft Öjn benoeming tot evangelist bij de Ned. Herv. Gemeente te Sloc'hteren aange nomen. In zijn as. vacature zijn op het tweetal geplaatst de evangelisten J. An erna te Jub- bega en W. Hopster te Sappemeer. i beroepingswerk te sneek De Geref. Keik van Sneek zal ingevolge keikeraadsbesïuit binnenkort overgaan tot het beroepen van een derden predikant. Ook wordt de bouw van een nieuwe kerk voor bereid. buitengewone classicale vergadering i Men meldt ons: Gistermiddag kwam de classis Zwolle der Chr. Geref. Kerk te Zwolle in een buitenge wone vergadering bijeen ter behandeling van een verzoek der dir. Geref. Gemeente te Enschedé, om voor de tweede maal een i beroep te mogen uitbrengen op Ds. J. Tam- min ga te Harderwijk. De classis nam op het verzoek een gunstige beslissing zoodat binnen niet al te langen tijd de gemeente Enschede weer een eigen predi- i kant zal bezitten. gereformeerde bond De Jaarvergadering van den Gereformeer- 1 den Bond zal gehouden worden Donderdag I 20 April as, in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Ds. J. J. Timmer, te Ermelo, de secre- I taris'va-n den Bonds zal het referaat houden. i samenkomst met predikanten i Op uitnoodiging van den Gereform. Bond t zal een samenkomst van predikanten te Utrecht worden gehouden tot onderlinge be- spreking op Woensdag 24 Mei. Prof. dr. J. S e v e r ij n zal dan in de mor- genvergadering spreken over het vóór en het tegen van het Barthianisme. r fransche protestanten op bezoek Volgens het Januari-nummer van de „Pro- testantdsche Rundschau'', het driemaande- 1 hjksöh orgaan van den Probestantschen We- reldibond, bereidt een 390-tal Franscbe Pro testanten een reis voor naar ons land van 4 tot 12 September a.s. Zij willen in het land van Willem van Oranje, dien men ook in Frankrijk als een der grootste figuren van zijn land beschouwt, den arbeid van het Protestantisme bestudeeren, maar vooral ook met de Protestantsche bevolking kennis maken, haar geestelijke en cultureele waar den, haar gebouwen en kunstschatten en andere uitingen van Protestantschen geest p leeren kennen. Het gezelschap bestaat uit leden van de Protestantsche gemeenten in Zuid-West Frankrijk, die, met haar grootsch geschiedkundig verleden, het fundament van het Protestantisme vormen. Zij willen de nauwe betrekkingen, die tusschen het Neder- 1 landsdhe volk en de Huigenoten in den roem rijken tijdl van omstreeks 1685 ontstonden, weer verlevendigen. Na de opheffing van het edict van Nantes vonden talrijke Hugenoten door de tegenrefonmatie in de Nederlanden een veilige schuilplaats. Hun nakomelingen hebben met de door Alva's schrikbewind uit gewekenen uit Vlaanderen en Brabant de Waalsche gemeenten gesticht, die nog heden bestaan. Er heeft zich een comité gevormd j tot ontvangst van deze pelgrims, met als voorzitter jhr. W. R o 1L Onze minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dra. J. R. Slotemaker de Bruïne, die aan het hoofd staat van het eere-comité, zal bij hun komst in de residentie het gezelschap 1 toespreken. ONDERWIJS de v.u. en haar studenten In het Vrije Universiteitsblad vinden wij vermeld, ter weerlegging van hen, die mee- nen, dat de V.U. louter Geref. studenten opleidt, dat voor den cursus 1938/1939 ook zijn ingeschreven 22 Hervormde studenten, 5 Chr. Geref., 7 uit de Geref. Kerken H.V. en 8 van andere kerkformatie. onder wijsben oemin gen Hillegersberg. Nassauschool Afd. L.O. Tot tijdel. onderwijzeres: Mevr. C. H. v. d. KraanPik, waobtg. aldaar. Steggerda e.o. C. N. School. Tot hoofd: de heer D. Veenstra, omderw. School voor c.V.O. te Heeg. HET AFRIKAANSCHE CULTUURSTREVEN Rede van Prof. Dr. C. M. v. d. Heever Na zijn rede in de aula der Gem. Univer siteit te Amsterdam op Dinsdag j.l., heeft Prof. v. d. Heever Woensdagmiddag ook een lezing gehouden in de groote collegezaal van het Paedologisch Instituut der Vrije Univer siteit. Hier was zijn onderwerp „Stadia in die Afrikaanse Kultuurstrewe". Prof. Dr. J. F. Koks ma, rector magni ficus der V. U„ verwelkomde in een kort inleidend woord collega's van Stedelijke en Vrije Universiteit en wees op de vele banden tusschen de V.U. en Zuid Afrika. Pmf. v. d. Heever heeft in zijn rede ten deele het onderwerp van zijn lezing van Dinsdag behandeld, doch stond nu meer bij zonder stil bij de vraag Na een kort overzicht van de geschiedenis der Afrikaansche taal en de na 1875 ingezette actie van du Toit es., wees spr. op het na den Boeren-oorlog veld-winnen van die actie, zoodat langzamerhand een eigen letterkunde kon worden opgebouwd. Goed georganiseerd begint de strijd in Vrijstaat en Transvaal op de school en in de kerk, gesteund door per sonen met een grondige opleiding. Hun op treden maakt indruk. Het Afrikaansch komt dan op school en in kerk, komt ook in het parlement (1925), en 1933 verschijnt de Bijbelvertaling, een meesterwerk. Toen het Afrikaansch ambtelijk erkend werd, moest het ook ingedragen worden m die gebieden, waar dat nog niet algemeen geschiedde. En dat indragen moet zoo ge schieden, dat het natuurlijk karakter van de taal niet ondermijnd wordt. Niet vergeten mag daarbij worden, dat de massa zwaar is te bewegen, hetgeen zij heden ten dage nog is. Er ontstond bo vend, en een vertaalde Afri kaansche cultuur, welke cbeigde de kern aan te tasten. Er vond plaats een soort ver taling van het Afrikaansch in gebieden, welke nooit Afrikaansch geweest waren. Dit is moeilijk, aldus spr. en maakt ons zwaarmoedig. Zal de taal inderdaad sterk genoeg zijn om in de dKu.pr.esdng te as- simileeren en de karaktertrekken te be houden? Met den taalstrijd hield nauw verband de Godsdienst. De voormannen zagen ook hier een roepingswerk, dat God met een klein volk 'groot beschavingswerk wilde verrichten. 1896 komt nog meer verdieping in het streven, al ontbreekt nog de ware diepte. Na den Engelscben oorlog heeft de be wustwording van Z. Afrika sneller tempo genomen, d'ank zij du Toit, Preller en Celliers. De Afrikaanders leerden hun dichters als profeten zien. In dien trijd worden de beste gedichten geschreven, het is een periode van grooten ernst en van gebrek aan sentimenta liteit en oppervlakkigheid. Naast de schep pende kunstenaars scharen zich de weten schappelijk opgeleide mannen. In 1999 wordt de Academie voor taal en letterkunde opge richt. Na dit tijdperk vol strijd wordt de taal dan eindelijk erkend. De laatste jaren vertoonen weer een ver andering, niet alleen in de letterkunde, maar in de geheele cultuur. Niet ten onrechte raden de ouderen den jongeren aan door studie van de Ne- derlandsche letterkunde de schatten in de Afrikaansche taal te hervinden. Een toename van verfijning van taal bij de jongere dichters gaat gepaard met een groo- ter bewustzijn van de menschelijke proble men. Dat geschiedt ook in het proza. Meer en meer wordt beseft, dat taalstreven een maatschappelijk streven is. De strijd tusschen twee talen is er ten slotte een tusschen twee cultuurwaarden. Prof. Koksma sloot het zeer veel belang stelling getrokken hebbende samenzijn met een woord van dank aan Prof. v. d. Heever en met dankgebed. examen schoolraad Onderwijzers en onderwijzeressen die wil len deelnemen aan het examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel moeten wat het voorjaarsexamen betreft, dat in Mei pleegt gehouden te worden zich voor of op 19 Maart as. melden bij den secr. der examencommissie, den heer C. F. Ver schoor, Gevers Deynootweg 29 te Scheve- ningen en voor wat bet najaarsexamen be treft tusschen 115 Juni a.s. De aanmelding moet vergezeld gaan van opgave van datum en jaar van geboorte, idem van 'de voornamen, de verkregen acten en aanteekeningen, een lijstje van de door den candidaat gelezen paedagogische werken, opgave van welke vereenigong een aanteeke- ning wordt verlangd en een getuigschrift waaruit blijkt 'hoelang men het Chr. onder wijs gediend heeft. s. brouwer De heer S. Brouwer, hoofd der Chr. Burgerschool, Singelstraat, te Middel burg, omvattende de scholen voor L.O. en UL.O. zal, naar de Zeeuw meldt, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd op 1 September a.s. het onderwijs ver laten. v.reoKl. Gepromoveerd tot doctor in O* veeartsenijkunde de heer h. ter ~®t nonarts to Slochteren, op proefschrift: „Het specifieke greleidlng-sweefael in atrium en •lkel van het hart, in het bözonder van t r e oh t. Cand. rechten: de heer F. 4- Beunko. Apothekersexamen tweede ged. mej. E. V Kapteijn en de heeren R. P. E. E. M. iJeljaerf D. J. ten Bosch, A. J. v. d. Bergh. I .id en. Doet. rechten; de heer J. F. 8. Lucardle, Roterdam. Cand. rechten: mevr, wed. H. A. HuartEngelsman, Lelden. Bevorderd tot apoheker: mej. A. D. S. Adolfs, Voorschoten en de heeren W. Bertels, Oegs- geest: O. B. H. Dezentje. Den Haag: H. A. Hooftman. Rijswijk; H. C. Nanning. Den Haag; R. J. Sanders. Haarlem, Tap kie TJlng, Lea- Gr on In gen. Artsexamen le deel: mej. j. H. G. Engelhardt-, Groningen en de heer H. W. C. Bulter, Groningen. Amsterdam. Gem. Univ. Cand. rechten: i heeren P. Smit en A. du Bols. Rotterdam. Cand. oeconomle de heeren van der Plassche .en D. A. Stlgter; doet. tconomle: de heer J. V. Jansen. Machinisten. Den Haag dipl. A: H. van den Berg, Oostvoorne, J. Gorter. West-Ter DAVOS-PLAT7 CHR. HOSPIZ BETHANIEN Financieele zelfstandigheid der gemeenten Eerste Kamer toont weinig instemming met de plannen der regeering Toestand van de luchtbescherming onbevredigend In het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de Bcgrooting voor het departe ment van Binnenlandsche Zaken over 1939 verklaarden verscheidene leden met belang stelling kennis te hebben genomen van »Te door de regeering aangekondigde voorne mens met betrekking tot het herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten. Intussehen was hun nog geenszins duidelijk hoe de regeering zich de verwezenlijking van haar voornomen denkt. Naar het oordeel dezer leden is er weinig grond voor de verwachting, dat met de door de regeering in uitzicht gestelde maatrege len het beoogde doel zal worden bereikt. Zij zagen trouwens ook niet in, waarom een zoo ingewikkeld samenstel van maatrege len noodig is, als der regeering blijkbaar voor oogen staat. Naar hun meening is een veel eenvoudiger en overzichtelijker oplos sing te vinden. Verschillende leden meenden te moeten waarschuwen tegen een verdere verhooging van de gemeentefondsbelasting. Andere leden zeiden de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, mede in verband met gemeentefonds en werkloos- heidssubsidiefonds, zoo onoverzichtelijk te achten, dat huns inziens een drastische her ziening dringend noodig is. Bij de herzie ning moeten de belangen van rijk en ge meente worden gescheiden. Aangedrongen werd op bevordering van zoo spoedig mogelijke wijziging van de be grafeniswet met het oog op de lijkverbran ding. Naar het oordeel van verscheidene leden biedt de huidige toestand op het terrein van de luchtbescherming nog weinig reden tot gerustheid. Toegestemd kan worden, zoo merkten zij op, dat de organisatie haar voltooiing begint te naderen. Ernstiger is de tekortkoming wat betreft de uitrusting van de gemeentelijke diensten. De grootste reden voor ongerustheid ligt echter in het feit, dat aan de zelfbescher ming, behoudens de maatregelen, getroffen door enkele groote bedrijven, nog zoo goed als niets wordt gedaan. Tenslotte verklaarden verschillende den het wenschelijk, ja noodzakelijk te achten, de organisatie en de leiding ook van de passieve luchtbescherming te doen berusten bij het departement van defensie. Sommige leden wezen op het huns in ziens vaak voorkomende verschijnsel, ernstig verschil vai. inzicht bestaat tus schen den burgemeester en groote groepen van ingezetenen. Aan den eenen kant wordt, zoo zeiden zij, in het bijzonder wan neer het vrijzinnige burgemeesters betreft, aan zoodanig bezwaar van de zijde der re geering blijkbaar weinig beteekenis ge hecht, terwijl anderzijds de wenschelijkheid van vermijding van zulk een situatie her haaldelijk beletsel heet voor benoeming van R.-K. burgemeesters. Met instemming hadden vele leden er van kenins genomen, dat aan de voorberei ding van een ontwerp van wet tot herzie ning der woningwet met grooten spoed wordt gewerkt. Verscheidene leden betreurden, dat de Minister zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat vóór alles de particuliere onder nemers in de behoefte aan arbeiderswonin gen moeten voorzien. Dit achtten zij on- juist chr. h.b.s. te solo SEMARANG, 27 Jan. (Aneta). Met ingang van 1 Augustus 1939 zal te Solo een Christe lijke H.B.S. worden geopend, uitgaande van de Ver. voor de oprichting van Chr. scholen en internaten. Als directeur zal optreden dr. H. Kroeskamp, thans leeraar aan de kweekschool te Solo. VRAAGBAAK <VVOor CHRJSTELUKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken huizen, Sanatoria, Instellingen, Tehuizen Keizersgracht 563 Centrum Tel. 41154-31369 Amsterdam Alle Effectenzaken. Administratie van Vermogens. Verzekeringen Firma TONNEMA Cie. Sneek ROTTERDAMSCHE BOAZ BANK N.V. BIEDT AAN: 3H°/„ en 4«/> OBLIGATIES van Protest. Kerken, Scholen en Chr. Philantr Inrichtingen, met korten looptijd, in coupures van i 1000.- <500.- en 100.- 9 luchtverversching absoluut geruischlooc door onze Waldorps Strooralijn-Ventilator n.v. Waldorp Ventilatoren 's-Gravenhage Telefoon 112289 117610 DRENTSCHE EXPORTSLACHTERIJ TELEFOON 10 prima Grove Metworst (Gerookt oJ ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt offerte of reizigersbezoek Dammen Om het kampioenschap van Nederland ROTTERDAM. 27 Januari. De partij tus schen Idzerda en Kinnegin om het persoon lijk kampioenschap van Nederland werd gis teravond te Rotterdam gespeeld. De partij eindigde in remise. Coördinatie van het goederenvervoer Wetsontwerp in zijn huidige gedaante niet aanvaardbaar Een samenkomst van vele belanghebbenden 's-GRAVENHAGE, 27 Januari. In hotel Wittebrug te dezer stede is hedenmid dag op uitnodiging van de Alg. Ned. Verkeersfederatie een samenkomst ge houden met medewerking van de R. K. Werkgeversvereen., het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, den Kom, Ned. Middenstandsbond, de Ned. Ree- dersvereeniging en het Verbond van Ned. Werkgevers, ter bespreking van het aanhangige wetsvoorstel tot coördinatie van het goederenvervoer. Mr. W, J. van Balen, president der Alg. Ned. Verkeersfederatie, hield de ope ningsrede. Na een woord van welkom schetste spr. in het kort de verschillende funoties van de vrachtauto, van wier goede diensten ook binnenvaart en spoorweg zich in toenemende mate bedienen. De heer J. F. D e e 1 e n, directeur der Coöp. Handelsvereeniging van den Noord- Brabantsohen Christelijken Boerenbond, sprak over „het yervoervraagstuk en landbouw". Spr. toonde aan hoe de vrachtauto beter dan de spoor overal kan komen, sneller, handiger en voordeeliger. Mr. C. G. Gischler, gedelegeerd missaris van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf, Rotterdam, behandelde het derwerp „vervoersontwikkeling'. Spreker betoogde dat in de nieuwe plan nen te veel een blind vertrouwen wordt ge vraagd in de toekomstige daden van over heidsinmenging. De heer W. G. Scheeres, lid van den Middenstandsraad, sprak over „Midden stand en vervoersbelangen". De mogelijkheid om door economischer vervoer tot een economischer bedrijf te ko men, zal volgens spreker door dit wetsont werp worden afgesneden. Stilstand, verstar ring, achterlijkheid, ziedaar dan de toekomst De heer C. G. T. S o r ma n i, voorzitter van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig Automobielpersoneel, behdndelde het onderwerp „de transportevolutie en de werknemer". De heer C. J. Ph. Zaalberg, oud-direc teur-generaal van den arbeid, voorzitter van den nijverheidsraad, had tot onderwerp van zijn voordracht „van dienen en verdienen'" gekozen. Wie door zijn arbeid niet meer oplevert dan hij gebruikt aan materialen, energie, etc., dus geen winst maakt, zou op kosten van anderer arbeid in stand gehouden wor den, tenzij hij het veld ruimt voor wie w e 1 rendabel weet te zijn. In zulk een spel der natuurlijke krachten dient de overheid niet in te grijpen op een wijze die aan het be drijfsleven de levenwekkende krachten der vrijheid tot winst maken zou ontnemen. Mr. van Balen zeide tenslotte o.a.: De eindconclusie moet luiden dat het wets ontwerp in zijn huidige gedaante niet aan vaardbar genoemd kan worden. Naar onze overtuiging moet een herstel van gezonde toestanden in het transport wezen allereerst worden gezocht in een van overheidswege te bevorderen grondige sa neering van het rail- en watertransport, op ruiming van wat er in die vervoersvormen in absoluten zin en onafhankelijk van con junctuurinvloeden te veel aanwezig blijkt te zijn. Het hieruit voortvloeiende kapitaal verlies dient door de gemeenschaip in haar geheel te worden gedragen. Cultureele Dienst voor de Rijkswerkverschaffing Met ingang van 1 Januari 1939, is de cul- tureel-geestelijke verzorging der arbeiders in de kampen der Rijkswerkverschaffing in handen gelegd van den met ingang van dien datum ingestelden Cultureelen Dienst voor de Rijkswerkverschaffing, waarvan als voorzitter optreedt Ds. H. Janssen te 's Gra- venhage en als secretaris de rijksinspecteur voor de werkverschaffing Ir J. Hh. West- hoff te Zwolle. Als ambtenaren met den titel van cultureel leider, zijn daarbij aangesteld de heeren D. A Bout. J. H. Hemmers, P. K. Polaerman en Pater H. J. W. Sassen. Hiermee zijn dus de drie voorheen naast elkaar werkende comité's speciaal met voor- "mde werkzaamheden belast, onthonden. Thans zal alle kerkelijk geestelijke en al gemeene cultureele arbeid door of onder leiding van bovengenoemde heeren worden uitgevoerd, waarmede dus het richtingswerk is vervallen. Bescherming van monumenten en kunstschatten in oorlogstijd Nederland neemt initiatief tot internationale conferentie De regeeringspersdienst meldt: 's-GRAVENHAGE, 27 Januari. De Neder landsche regeering heeft zich, overeenkom stig een verzoek, door de negentiende Vol kenbondsvergadering in September 1938 tot haar gericht, door tusschenkomst van H. Ms. gezanten tot alle-regeeringen van de Staten, die lid zijn van den Volkenbond, zoomede tot een aantal andere regeeringen gewend met betrekking tot het vraagstuk van de bescherming van monumenten en kunstschatten in oorlogstijd. Daarbij heeft onze regeering het ontwerp verdrag overgelegd dat terzake op verzoek van de Internationale Commissie voor intel- lectueele samenwerking door het „Office in ternational des Musees" te Parijs was opge steld. Aan de regeeringen is verzocht te wil len berichten of zij eventueel bereid zouden zijn deel te nemen aan een diplomatieke conferentie waar dit ontwerp zou worden besproken, terwijl tevens verzocht is aan de Nederlandsche regeering de opmerkingen kenbaar te maken, waartoe het ont werp aanleiding zou geven. Mooi initiatief te Almelo Inzclneling voor hulp aan noodlijdenden ALMELO, 27 Jan. Korten tijd nadat de goedgeslaagde collecte voor de „vervolgden om geloof en ras" te Almelo was gehouden, heeft zich een aantal ingezetenen spontaan lot een comité vereenigd met het doel nu ook netzelfde te doen voor de eigen armen en be- hoeftigen der gemeente Almelo. Hot is een vreugde voor het cmité, dat de naam draagt „winterhulp 19381939" en dat tot motto heeft gekozen „Draagt Elkanders Lasten" te kunnen mededeelen, dat aan oproep op zulk een ontroerende wijze is ge hoor gegeven, dat het comité in enkele we ken de beschikking hoeft gekregen over een bedrag aan geld en goederen van ruim 15.000 terwijl nog telkens grootere en klei nere bedragen nakomen. H.M. de Koningin deed een belangrijke geldelijke bijdrage aan het comité toekomen J FUNKE f Op 70-jarigen leeftijd overleed gisteren In het Roode Kruis-Ziekenhuis te Den Haag de heer J. F u n k e, oud-directeur van het Nieuws van den Dag. De oyerledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en van het Legioen van Eer. Officïeele berichten CONSULATEN Dr M. J. J. de Visser Is benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Milaan, buiten be zwaar van 'b Lands schatkist. DamT~N. W.'de Groot, WÏ Felser, W. Kruyt, J. Felkema, A. H. J. Houblers. H. Davidson, A. B de Bruin, W. Spaargaren, J. E. C. Wouterlood van Doesburg. M. P. van Druten, C. G. var Raaöen o.v., J. H. G. de Kruif, E. W. Wajjen. berg, J. Boon, A. J. Marlnus, G. H. A. M. Ver braak en A. van der Putten. UIT OOST- EN WEST-INDIE DEN VOORZITTER VAN DEN VOLKSRAAD EERVOL ONTSLAG VERLEEND BATAVIA, 27 Jan. Bij Kon. Besluit van 25 Januari is, met ingang van 19 April 1939, eervol ontslag verleend op veraoek aan voorzitter van den Volksraad, Mr. W. van Helsdingen, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten den lande bewezen. DE ZEDENMISDRIJVEN Speciale rechtsdagen ingeschoven BATAVIA 27 Januari. Teneinde een zoo snel mogelijke berechting van de zedenmis drijven te bevorderen, zullen te Batavia spe ciale rechtsdagen hiervoor worden ingescho ven, ondanks het feit, dat ook nog vele andere zaken op afdoening wachten. De derde affaire zal 28 Februari komen. Verder is te Garoet nog een Europeaan in preventieve hechtenis gesteld, die naar doeng is overgebracht. Te Padang en te Semarang zijn vijf inlan ders gearresteerd. KIORTH STATE 1 li I AMERICAN CIGARETTES) ECONOMIE EN FINANCIEN Het Unilever-Goncern Oprichting van vier dochter-mijen Bij de Staatscourant van 26 Januari zijn gevoegd de akten van oprichting van Je N.V. Marga, Lipoma, Saponia en Wemado, ïer Mij en tot Beheer van Industrieele on dernemingen te Rotterdam. Unilever is tot oprichting dezer Mijen overgegaan, teneinde daarin onder te bren gen de deelnemingen van Anton Jurgens' Ver. Fabrieken N.V. en N.V. Hollandsche Ver. tot Expl. van Margarine Fabrieken .Hovema", welke beide mijen in den loop van 1938 in likwitatie zijn getreden. Alle aandeelen van de opgerichte Mijen bevinden zich in handen van Unilever en onderhoorige Mijen. Als directeuren van Marga en Saponia zullen optreden de heeren P. D. H. Hen driks, Rudolf Jurgens, Paul Rijkens, Franz Schicht en dr. Heinrich Schicht; als direc teuren van Wemado de heeren P. D. H. Hendriks, J. I- Heyworth, Paul Rijkens, Georg Schicht; en als directeuren van Li poma de heeren P. D. H. Hendriks, J. L. Heyworth, mr. J. L. Polak, allen lid van den Raad van Bestuur van Unilever. Bethlehem Steel Winst vierde kwartaal 3.658.000 (v. j. 4.253.000) De winst over het vierde kwartaal van 1938 van de Bethlehem Steel Corp bedraagt 3.65S.000 (v. j. S 4.253.000*. De netto-winst over heel 193S bedroeg 5.250.000 tégen 31.820000 in 1937. Op de preferente aandeelen is het regelmatige kwartaals dividend gedeclareerd. Op de gewone aan deelen wordt niets uitgekeerd. De waarde der onuitgevoerde orders be droeg eind '38 162.775.000 tegen 93.470.000 een jaar te voren en S 101.528.000 eind Sep tember 1938 (v. j. 125.820.000). De binnenkomende orders beloopen thans 46 (v. j. 51) pet .van de capaciteit. Sedert den herfst is er een langzame verbetering opgetreden. Men gelooft, dat het eerste kwartaal een verdere lichte verbetering te zien zal geven als gevolg van nieuwbouw voor de vloot De capaciteit voor het ma ken van pantserplaten zou daardoor voor drie vier jaar bezet zijn. Misschien is er zelfs uitbreiding noodzakelijk. De fabrieken werken thans op 51 (v. 32) pet. van de capaciteit De gemiddelde bedrijvigheid bedroeg in het vierde kwar taal 56.4 (v. j. 45.7) pet van de capaciteit tegen 46.4 pet (v. j. 85.1) in het derde kwar taal en 35.7 pet. in het tweede kwartaal. Over het geheele jaar 1938 bedroeg de be drijvigheid gemiddeld 43.3 (v. j. 77.7) pro cent van de capaciteit Faillissementen in 1938 Blijkens mededeeling van het centraal bureau voor de statistiek heeft het aantal faillissementen in 1938 in "totaal 2526 be dragen tegen 3125 in 1937 en 4405 in 193G. Voor verscheiden groepen zijn cijfers over 1938 veel gunstiger dan die over 1937: bouw bedrijven 228 (v. j. 307), bereiding van voe dingsmiddelen 149 (v. j. 235), warenhandel 754 (930), verkeerswezen 199 (268). Ten aanzien van de 7 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wordt opgemerkt dat de cijfers van 1938 voor Amsterdam, 's-Gravenhage en Groningen lager warpn dan van 1937, terwijl zij voor Eindhoven, Rotterdam en Utrecht vrijwel gelijk bleven en voor Haarlem een weinig hooger waren. KALE1DOSCOOP De New-Yorksche beurs heeft gis» ter weer onder zwaren druk gestaan ten gevolge van groote likwidaties in verband met den val van Barcelona. In den loop van den dag trad wel een herstel in. doch dit kon niet voldoende doorzetten. De han del bleef zoodoende lusteloos. De beurs sloot op de laagste koersen van den dag. De lei dende fondsen waren 1 tot 4 punten lager. De omzet bedroeg 1.540.000 aandeelen. De N.V. Koolhoven Vliegtuig fabrieken te Rotterdam hebben den laatsten tijd veel orders ontvangen. Hier door is een nieuwe uitbreiding der fabrieks ruimte op Waalhaven noodzakelijk. Er zal een houten loods van 1500 M2 grondvlak bijgebouwd worden waarin de vleugels der vliegtuigen zullen worden gemonteerd. De Koolhovenfabriek beeft op het oogen- blik 650 man in dienst; dit aantal zal bin nenkort tot 1100 uitgebreid worden. door Catccui, Ycckeningcfi van De vrouw en de knecht stonden er beteuterd bij. Plotseling schoot de bakkerin iets te bin nen. Kwiebus, de grapjas, was in de winkel geweestl Die had vast „Ha", riep de bakker, „daar heb ik het! Een groene erwt! Maar hoe komt dat ding erin?" ..Ga jij nou maar gauw blazen, ik zal w«l zorgen, dat ik den dader te pakken krijg", zei de vrouw. Toet-toet! Toet ter re-toet! Vroolijk schalde het geluid door de stille straat! 40. „Kwiebus, ga jij eens gauw een mandie versche bollen halen!" riep de baker Erg veel zin had Kwiebus dit keer niet, om de boodsehap te doen. Maar alla' De bakker blies vanmorgen zoo lang en zoo vroolijk Stellig was de erwt ei zoo uitgerold en niemand had ieLs gemerkt „Tien warme bo'len asjeblieft'', zei Kwie bus. Zwijgend hielp de bakkersvrouw. Maar er twinkelde een ondeugend lichtje In haar oogen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3