TlifjE doet je goed! Het nieuwe gebouw van de Bataafsche Import Maatschappij Nat. Stichting ter Bevordering van de Volkskracht DONDERDAG 26 JANUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG 5 TEGEN VRIJHEID VAN ONDERWIJS Zooals in alle brochures, waarin leven en streven der nationaal-socialistische bewe ging verdedigd wordt, is het ook in die, welke over de grondslagen van het Lager en Middelbaar Onderwijs handelt, een in- en Uitpraterij van je welste. Het is slechts een klein geschrift van 16 önnoozele pagina's, minus 3 bladzijden ;voorwoord, portret van den leider en schets matig overziaht. Maar dit belet den schrij ver niet te verklaren, dat de N.S.B. „onmid dellijk na de machtsovername de reorgani satie van dezen belangrijken tak van den dienst der volksopvoeding in overleg met de ouders en de vertegenwoordigers der Kerken ter hand zal nemen en tot een goed einde brengen op grond van de hierna volgende beginselen", Dat zet goed in: ouders en Kerken krijgen Invloed. Ja, ten aanzien van den Godsdienst mogen zij beslissen. Er mag zelfs een „Ka tholieke" en een „Protestantsche sfeer" in de school heerschen, waarin godsdienst-on derwijs gegeven wordt. Wat beteekenen echter deze vaagheden? Dat er vrije, Christelijke scholen zullen zijn? Dat kan men nergens in de brochure lezen. Wel het tegendeel, zij het qp de gebruike lijke tweeslachtige manier. Ziehier enkele aanduidingen: „De Zater dag zal geheel gewijd zijn aan karaktervor ming en lichamelijke opvoeding. Een aparte nationale organisatie zal daarvoor in het leven worden geroepen, waarin aan de daartoe geschikte onderwijskrachten de toe komende plaats ter beschikking zal worden gesteld". Door wie? Natuurlijk karaktervor ming van overheidswege. In de kleuterscholen, waarvoor echter geen leerplicht zal gelden, zullen vrouwen en meisjes van den arbeidsdienst werkzaam rijn. Namens en op last van wie? Van den staat, natuurlijk. Vele heilige huisjes zullen bij „deze reor ganisatie omver geworpen worden", want, natuurlijk, er zijn „vele belanghebbenden bij de handhaving van de huidige wantoe standen". Maar de N.S.B. trekt zich daar niets van aan. „Wat het volksschoolonder- wljs betreft, hierin hebben de kerken geen zeggenschap, maar de medewerking van de geestelijke bedienaren der kerken, teneinde o.m. (wat nog meer?) aan de kinderen godsdienstonderwijs te geven, zial zeer ge- Svaardeerd worden". Dat lijkt toch machtig veel op 'de open bare school van een eeuw geleden. En de Staat wordt niet vergeten, want de inspec tie «al nauwlettend hebben toe te zien, „dat het onderwijs deugdelijk is en in overeen stemming met de eischen, die de Staa/t moet Stellen", 'Als eenmaal „de splijtzwam zal zijn uit geroeid", zal er voor de onderwijzers wier bezoldiging thans nog ,.anti-volksch Is" een gouden tijdperk aanbreken. En rij zullen .voorts „bevrijd zijn van den druk, die onbe voegde potentaatjes somtijds op hen uitoefe nen". Die onbevoegde (potentaatjes zullen 'dan vervangen worden door den grooten /potentaat, die zich zelf bevoegd verklaart. Het vooruitzicht ls voor de „hoerige leer- Emchten" wel bijzonder schoon. jOfficïeele berichten LEGERPREDIKANT Aan den heer ds B. E. Nanti te telden ls op zijn verzoek, wepens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ont slag verleend als legerpredlkant. KADASTER Benoemd ztJn tot landmeter van het kadaster ln tüdelöken dienst: G. Smit, W. J. Hemmes. (W. van Mameren. G. F. Witt, S. M. Meelker. B. H. Rler.ks, A. Schetter, IJ. Feenstra, G. Bier- ma, F. van den Hoonaard, J. Beetsma, H. Hom mes G. W. van Braggen, W. F. van Beek, K. Renkema, J. G. Hufltker en D. E. Doornbos. SOCIALE Z/<KEN Aan mej. T. Jager ts eervol ontslag verleend lala adjunct-commies bö het Departement van Sociale Zaken. ONDERSCHEIDING Verleend ls de eeremedaille verbonden aan 'de Orde van Oranje-Nassau. in goud, aan J. Luinge, oud-deurwaarder bö het kantongerecht te Zuidbroek. den referendaris der P.T.T. J. S. rewezen als directeur van het P.T.T >elft ls eervol ontslag _verleend. Juchem, kantoor Benoemd ls tot Van Goor. thans referendaris 2e klas der P.T.T. W. J Generaal-veldmaarschalk Von Mackeri sen, die namens het voormalig keizerlijk hoofdkwartier een bezoek bracht aan Huize Doorn ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den ex-keizer werd bij zijn vertrek uit Amersfoort uit geleide gedaan door graaf Schwerin, lid van den vroegeren Duitschen generalen staf. De radiorede van H. M. de Koningin Verspreiding door luidsprekers te Ierseke IERSEKE, 26 Jan. Gezien het groote natio nale belang van de rede, welke H.M. de Koningin op Vrijdag voor de radio zal uit spreken worden door den burgemeester van Ierseke maatregelen getroffen, opdat ieder in deze gemeente door middel van luidspre kers in de gelegenheid wordt gesteld, daar naar te luisteren. De bebouwing van het midden Dam-terrein AMSTERDAM, 26 Jan, De vereeniging „Hendrick de Keyser" tot behoud van ar chitectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen, heeft zich tot Sen Amsterdam- sahen gemeenteraad gewend met een adre3 naar aanleiding van het' voorstel van bur gemeester en wethouders om het midden- Dam-terrein te vërkoopen aan de N.V. Assu rantie Maatschappij „De Nederlanden van 1845". Het Paleis, het meesterwerk van Jacob van Campcn en een der schoonste en mach tigste uitingen van onzen gouden eeuw, mag, naar de meening van adressante, in geen enkel opzicht geschaad worden in zijn beteekenis als hoofdzaak van den Dam, aangezien het de uitgesproken dominant moet blijven van „het hart van Nederland" en door zijn beteekenis als Paleis en door zijn voorname architectuur. Daarom moet een eventueele bebouwing van het midden-Dam terrein bescheiden zijn ten opzichte van het Paleis. Adressante verzoekt den raad met aan drang het .voorstel van B. en W. te verwer pen, Werklcamp van R.K. Gemeenschapsoord Thans In gebruik genctmen RAARN, 26 Jan. Het werkkamp van het R.K. Gemeenschapsoord, dat gevestigd is op het voormalige landgoed „Drakenburg" on der deze gemeente en waar sedert Novem ber aan den opbouw door jeugdige werkloo- zen is gearbeid, is gisteren door den verte genwoordiger van den minister van Sociale Zaken, den heer van Hoeven, officieel in gebruik gesteld, waarbij de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong de ker kelijke inzegening verrichtte, daarbij geas sisteerd door den deken van Hilversum en den pastoor van Baam. 's RIJKS MUNT do Arrondlssoments-rechtbank te 's- bosch en als audlteur-mllltalr-plai ger b|j den krössraad voor de lanc 'a-Hertogenboseh. Roentgentherapie in het Anthoni van Eeeuwenhoekhuis Vandaag is een nieuwe inrichting geopend AMSTERDAM, 26 Jan. Hedenmiddag is in het Anthoni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam de nieuwe inrichting voor Roent gentherapie mot extreem-hooge spanningen officieel in gebruik genomen. Met deze 1.000.000 volt installatie, welke eenig is in de wereld, heeft dit Instituut de beschik king gekregen over een stralenbron, welke dezelfde stralingsenergie kan opwekken als een kilogram radium. De nieuwe roentgen- inrichting is volgens geheel nieuwe princi pes door de Philips Roentgen Laboratoria ontworpen en gebouwd. Het Anthoni van Leeuwemhoekhuis heeft zich met deze belangrijke nieuwe aanwinst aan de spits gesteld van de modem weten schappelijke bestrijding van kwaadaardige De Chr. Emigratie-Centrale sterk gegroeid Alg. ledenvergadering op 8 Febr. te Utrecht De Chr. Emigratie-Centrale hoopt haar jaarvergadering te houden op Woensdag 8 Februari a.s. n.m. 2 uur in het gebouw van Chr. Sociale Belangen, Kromme Nieuwe Gracht, te Utrecht Op deze vergadering zullen belangrijke mededeelingen worden gedaan in zake de organisatie, de verhouding tot de Regeering en de voorlichting. Voorts vindt bestuursverkiezing plaats, waarbij een geheel nieuw bestuur moet wor den gekozen. Het Dag. Bestuur stelt voor uit elk der Prov. Afdeelingen een bestuurs lid aan te wijzen. De heeren A. Waraaar, T. Cnossen en Dr P. H. W. G. v. d. Helm zul len korte toespraken houden. Tot slot zal een film worden vertoond van het Delta-ge bied van Argentinië. De Chr. Emigratie-Centrale is in 't eerste jaar van haar bestaan in omvang en betee kenis gegroeid. Niettemin is het noodzake lijk dat het aantal leden nog sterk wordt uitgebreid. Nieuwe leden tegen een matige contributie (minimum 1.50 per jaar) kun nen zich opgeven bij het Bureau van de Centrale Mr M. van der Sluys. Ieplaan 65 te 's-Gravenhage. Belangstellenden kunnen de vergadering bijwonen. Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag Dit jaar Bondsdag te Utrecht Naar wij vernemen heeft het bondsbe- stuur van den Ned. Bond van Jongelings- vereen. op Geref. grondslag thans definitief besloten om de op Hemelvaartsdag as. te Apeldoorn te houden Bondsdag, die aldaar niet kan plaatsvinden wegens gebrek aan geschikte vergaderruimte, naar Utrechtte verplaatsen. In laaetstgenoemde stad ver kreeg het bondsbestuur de beschikking over de groote zaal van het gebouw „Tivo- li", de Ned. Herv. Kerk Buurkerk en de Qeref. Oösterk$rk, zoodat aan 5300. bezoekers een plaits kan won geboden, Nederland en Ned.-Indië Bij H. Veenman cn Zonen te Wageningen is verschenen „De sociaal-economische in goed van Nederlandsch-Indië op Neder land", bevattend de redevoeringen van Pfof. Dr. C. Gerretson, Dr. J. B. D. Derksen, Gottfr. H. Crone, Prof. Dr. H. Kraemer, Mr. D. Crena de Iongh en Mr. F. M. Baron van Asbeck, gehouden tijdens den driedaagschen leer gang over dit onderwerp ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Door de meer intensieve propaganda die thans gevoerd wordt, is weer een tweetal nieuwe afdeelingen van den Bond van Chr. Schilderspairoons opgericht. Allereerst te N ij v e r d a 1 waar voorloopig een achttal leden toetrad. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren: L. de Vries, Mole naar en Willems, heeft de zaak ter hand genomen om de actie in de omgeving voort te zetten. Ook in Ede en Bennekom is een voorloopig bestuur gevormd uit de heeren De Bruin, Verduin en De Nooy, die de actie voor een krachtige afdeeling in deze om geving zullen voeren. KOOLHOVEN-TOESTEL BESCHADIGD Bij een minder geslaagde landing op Schiphol is gistermiddag een klein militair vliegtuig van de Kool hoven-fabrieken door het linker wiel gezakt. Het toestel werd daarbij vrij ernstig beschadigd. De bestuur- Dr F. J. Krop, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam, vierde op 15 Jan. zijn veertig jarig ambts jubileum. Gisteravond werd in zijn wijkge- bouw „Geloof en Vrij heid" in een intieme samenkomst dit feit herdacht. We zien hier den jubilaris met zijn echtgenoote temidden van sprekers en het comité, dat Dr Krop een bedrag ter hand stelde voor de restau ratie van het wijkge- touiP, Project van architect Oud is gekozen •s-GAVENHAGE, 25 Jan. Vanmiddag hebben wij een uiteenzetting bijgewoond over en een bezichtiging van de plan nen, welke bij de directie van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij zijn binnengekomen voor den bouw van het nieuwe kantoor aan den Wassenaar- scheweg in de Residentie. Het bouwprogramma werd indertijd ter hand gesteld aan de architecten Ir G. Friedhoff, A. J. Kropholler, 1 ud en IrD. Roosenburg. Door de Directie is nu de voorkeur gegeven aan het ontwepp van den heer Oud en aan dezen is de opdracht tot den bouw verstrekt Aan een toelichting van den heer Oud op zijn ontwerp is het volgende ontleend. Het ontwerp toegelicht Voor-aanzicht van het gebouw. Het hoofdgebouw is gesitueerd in de rooi lijn van den Wassenaarscheweg. Dwars daarop komt een verbindingsgang. waaraan de cantine ligt; aan het einde van dezen dwarsgang komt later eventueel de uitbrei ding, die evenwijdig aan het hoofdgebouw en gelijkvormig daarmede gedacht is. In het midden van het hoofdgebouw be vinden zich de ingangshal, het trappenhuis, de liften, bodekamer, spreekkamers, garde robe en toiletten voor publiek en afdeelings- chefs. Bovendien, meer naar de einden, goe derenlift en bergruimte voor schoonmaak materiaal, benevens de boekenkluizen. Het hoofdgebouw is lang en smal en telt zonder de parterreverdieping (die op 2 M. boven het terrein ligt) nog 4 verdiepingen en een archiefverdieping. De verdiepingen zijn vrijwel gelijk aan de parterre-verdieping; evenals deze bevatten zij alle, behoudens de reeds genoemde ruim ten, kantoorlokalen. Deze kantoorruimten bevinden zich aan weerszijden van gang, die zich van het midden naar de bei de einden uitstrekt en indirect daglicht ont vangt Aan het einde van deze gangen lig- 0de halfronde diensttrapponhuizen, die door de volle hoogte van het gebouw gaan en aansluiten op de rijwielkelders. Deze rij» wielkelders (er zijn er twee) zijn toeganke lijk via een op- en afrit aan de achterzijde. Zij worden tevens als schuiLkelders inge richt De gang, dwars op het hier besproken hoofdgebouw, heeft eveneens ruimten links en rechts. De cantine ligt in het midden van den gang. Onder de cantine ligt het ketelhuis. De ligging van cantine en ketel huis is mede bepaald door de toekomstige uitbreidingen. Onder al deze ruimten en den dwarsgang zelf bevindt zich een garage voor 25 auto's. Als toegang dient de reeds genoemde op- en afrit; als uitgang een dito op- en afrit aan de andere zijde. De employé's komen binnen aan de Flo- ris Grijpstraat waar een portiershuisjo komt. Bij binnenkomst van het terrein al daar heeft men het gezicht op een grooten aanleg van gras en groen, welke afgesloten wordt door den laagbouw van het dwarsge- deelte. Ter verkrijging van den benoodigden grond voor ophoogintr is een vijver gegra ven, waaromheen eenige wandelpaden, wel* ke voor dit dwarsgedeelte gelegen zijn. Op den hoek van Wassenaarscheweg ert Floris Grijpstraat is een „Shell service sta tion" geprojecteerd, dat zooveel mogelijk irt den geest van het gebouw gehouden wordt. Aanpassing bij stadsbeeld Er is in het algemeen naar gestreefd het gebouw in te passen in het stads beeld ter plaatse, d.w.z., dat er naar ge zocht is ook hier het beeld van ruimte en groen te verkrijgen, dat in de om geving domineert Het gebouw is daardoor betrekkelijk hoog ontworpen, zoodat een groot gedeelte van het terrein onbebouwd kan blijven. Voorat komende vanaf den kant van het park ach ter het gebouw, zal men vanaf de Floris Grijpstraat een ruime en breede groen-ont» wikkeling te zien krijgen. In overeenstem ming hiermede is bij de keuze van het ma teriaal zooveel mogelijk naar lichtheid ge- streefd. Op enkele belangrijke punten zal door beeldhouwwerk verlevendiging gebracht worden. De tuinaanleg is zeer simpel gedaciht; groote grasvlakken met wat laag struikge was en populieren. Ook een paar kleurigq bloemvlakken. De verwarming is ten deele warmwater* verwarming en ten deele luchtverwarming. De ventilatie is in hoofdzaak natuurlijk ventilatie. Een federatief verband ter stimuleering van de lichamelijke opvoeding 'Actie op een zoo breed mogelijke basis Men schrijft ons: Het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding heeft met de hier na te noemen organisaties besprekingen ge voerd over de vraag, op welke wijze en door welke middelen de lichamelijke opvoe ding van het geheele Nederlandsche volk door een eensgezinde actie bevorderd kan worden, Deze besprekingen hebben geleid tot de oprichting van een federatief verband, dat voorloopig is genaamd: „Nationale Stichting ter Bevordering van de Volks kracht", en dat zal arbeiden op de door het college in zijn rapport „De school en de Lichamelijke Opvoeding" aangegeven grondslagen. In de eerste plaats dus met inachtneming van het beginsel, dat de lichamelijke opvoeding voor alles aan het schoolonderwijs onverbrekelijk ver bonden moet blijven. Naast een doelma tige propaganda ter stimuleering van de lichamelijke schoolopvoeding zal er naar worden gestreefd de belangstelling en mede/werking van het geheele volk te verkrijgen voor de lichamelijke opvoe ding der schoolvrije jeugd, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat de Scha mel ij ke vorming, als integreerend deel van de opvoeding, de volkskracht. Der halve zal de stichting ter bereiking van dit doel, haar actie op een zoo breed mogelijke basis voeren. Coordineerend en centraal dlrlgeerend Deze nieuwe organisatie zal voorts in het algemeen werkzaam zijn als coordineerend en centraal dirigeerend lichaam op het ge bied der lichamelijke opvoeding. Een derge lijke werkzaamheid, waaraan algemeen be hoefte werd gevoeld, ontbrak tot nog toe in ons land. Het college, onder welks auspiciën de co ördinatie tot stand kwam, zal in de stich ting uitsluitend een adviseerendo stem heb ben, terwijl de aangesloten organisaties haar volkomen zelfstandigheid zullen be houden, doch gemeenschappelijk zullen na gaan, welke middelen aan het beoogde doel dienstbaar gemaakt kunnen worden. Bij de keuze der organisaties, die tot sa menwerking werden uitgenoodigd, heeft het College san een kern gedacht, die uiteraard voor uitbreiding vatbaar is. De volgende organisaties hebben aan de oprichting me degewerkt en zijn derhalve in de stichting vertegenwoordigd Wie vertegenwoordigd zijn a. de vereeniging van leeraren en onder wijzers in do lichamelijke opvoeding in Ne derland: b. de Nederlandsch- Christelijke vereeni ging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding; c. de nationale R.K. vereeniging van leer aren en onderwijzers ip de lichamelijke oefening; 3. het Nederlandsch Olympisch" comité; e. de interdiocesane jeugdcommissie; f. het centraal verband van Christelijke organisaties voor de lichamelijke opvoeding; g. de Nederlandsche arbeiders sportbond, _h. de nationale vereeniging tot bevorde ring van harmonische lichaamsontwikke ling; i. het comité ter bevordering van de licha melijke opvoeding van het Nederlandsche volk; j, het comité-Graafland. Het bestuur zal binnenkort worden sa mengesteld. Een voorloopige commissie ter voorberei ding der werkzaamheden is gevormd onder voorzitterschap van Mr A. baron Schim- melpenninck van der Oye. Het sec retariaat dezer voorloopige commissie is ge vestigd in het Departement van onderwijs. Kunsten en Wetenschapipen, Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage, kamer 37. De actie voor meer lichamelijke opvoe ding van onze Nederlandsche jeugd, door verschillende bladen bok door het onze gevoerd, en daarna overgenomen door het Comité-Graafland c.s., heeft dus thans het eerste zichtbare resultaat bereikt Van dat allereerste begin nemen we dankbaar nota. Nu komt het voornaamste: practische resultaten zien te bereiken! Gezien de wjjze, waarop de zaak thans wordt ingericht, heb ben we goede hoop, dat succes niet zal uit blijven. Redj Een nieuw marine-vliegtuig Geslaagde proefvlucht van de Fokker C 14-W, AMSTERDAM, 26 Jan. Het eerste toestel van een voorden marine-luchtvaartdienst be stemde serie van 24 watervliegtuigen, typd Fokker C. 14-W, een drijvervliegtuig voor voortgezette opleiding, dat tevens als lichte! zeeverkenner dienst kan doen, is gereed ge* komen en heeft met goed gevolg te Schel-* lingwoude zijn eerste proefvluchten uitge* voerd. Het vliegtuig werd bestuurd door een der fabrieksvliegers van Fokker, der* heer T, H. Leegstra, terwijl ir F. Stok hera vergezelde. Ook ir M. Beeling was bij de proefvluchten aanwezig. Nadat op het buiten Y de wendbaarheid op het water was beproefd, werd de eerste start gemaakt De C. 14-W kwam vlot uit het water en bleek ook in de lucht gemak kelijk bestuurbaar. Achtereenvolgens werden drie starts en landingen gemaakt waar mede de eerste proeven, welke tot volle te vredenheid van den heer Leegstra verlie* pen, waren volbracht 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. In de Staats courant van gisteravond is bekend gemaakt' de beschikking van de ministers van Bin- neniandsche Zaken en van Financiën, wel ke de voorwaarden bevat waaraan een ge meentelijke stortings- en ophaaldienst moet voldoen wil hij niet vallen onder de girowet Een dezer voorwaarden is, dat niet tec openbare kennis wordt gebracht wie bij den dienst zijn aangesloten. Zooals bekend eisoht de girowet voofi nieuw qp te richten gemeentelijke girodien sten een door de kroon te verleenen ver gunning waarin verschillende in die wet ert in het gemente-girobesluit omschreven voor waarden o.a betreffende de belegging van de girogelden en de aan den postcheque en girodienst te betalen vergoeding moeten zijn opgenomen. Zooals gemeld viert de Keucü^tmchool der Vereen, tot oprfcMu cn instand houding van vrije scholen op Geref. grondslag te Den Haag haar OOOden jubileum. Tijdens de gisteren gehouden receptie kwam Minister de Wildijen voorzitter der Vereeniging. den heer van den Bosch,die deze functie eveneens 50 jaar ver. vulthartelijk geluk wenschen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11