sso VAN REIZEN GESPROKEN HOE MEN HET VROEGER MOEST DOEN WAAR MEN KON OVERNACHTEN „'t WOLHUIS" Kleine Advertenties Evenementen op de beleggingsmarkt ZATERDAG 21 JANUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 8 Wij vinden het heel gewoon, dat de reis- duur met de spoortreinen aanzienlijk verkort, zonder dat we daarbij bedenken wat ihoeilijkheden daartoe te overwinnen waren en wat ingewikkelde regelingen daar voor getroffen moesten worden om het „aansluiting" geven zoo goed mogelijk te doen functioneeren. Wij, althans de jongeren onder ons, die verwend als de moderne tijd hen heeft, zich over niets meer verbazen, verwonderen er ons niet meer over, dat de reis naar Indië in ongeveer zes dagen te maken is, en zelfs bij geforceerde vluchten in een dag of vier is af te leggen. Dat men in het midden der 18de eeuw nog gemiddeld 255 dagen, dat is meer dan acht maanden, noodig had om van Amster dam naar Batavia te reizen, daaraan wordt niet meer gedacht. Maar van 2ulke groote afstanden behoeft men niet eens vergelijkingen met vroeger te maken. Ook de reizen binnen onze lands' grenzen of even daarover waren in vroeger jaren van een duur, die wij ons niet meer kunnen voorstellen. Zoo vinden we in een zakatlasje van H. de Leth uit de laatste helft der 18de eeuw een beschrijving hoe men in de 18de eeuw reisde van Antwerpen naar Amsterdam Hij deelt mede, dat men deze reis kan maken met het veerschip op Rotterdam, maar ook, zegt hij, kan men met den wagen of „toerkarre" naar Bergen op Zoom gaan en vandaar met het veerschip naar Dor drecht en verder per „nachtschuit" naar Rotterdam. Voor het bij zulke reizen noodige over nachten geeft hij ook de hotels aan. Te Bergen op Zoom zyn dat de Helm, de Wilde Zee, de Drie Hoefijzers enz. Te Dor drecht de Doelen, Enchhuyzen, de Roode Leeuw, 't Kasteel van Antwerpen enz. Rotterdam worden genoemd 't Swijnshooft, de Doelen en Marchal de Turenne, 't Groot Schippers Huys, Pennigton, enz. Van Rotter dam reist men wel veel op Gouda en dan voorts met de trekschuit op Amsterdam waarmede men zoo wel bij nacht als bij dag kan overkomen; doch sommigen nemen ook de reis op Delft, 's-Gravenhage, Leiden en Haarlem om die steden, waar in vele merk waardigheden voorkomen, te bezien. Van Rotterdam vaart men dan met de trekschuit op Delft en aldaar een Heerenlogement be- geerende, is zulks te vinden m De Doelen, De Toelast, De Prins van Oranje, De Stads Herberg, De Vergulde Moolen en meer andere Te Gouda in 't Heeren logement. De Doelen, 't Hart enz. Van Delft op 's-Gravenhage al weder met de trekschuit, doch de Heerenweg tusschen beide bestraat zijnde, werd ook veeltijds te voet gegaan. De voornaamste logementen of herbergen in s-Hage zijn: 't Groot Keysers- hof. de Zeven kerken van Rome, de Drie Snellen, de Oude en Nieuwe Doelen 't Wa pen van Haarlem, de Gouden Leeuw, 't Hof van Holland, 't Parlement van Engeland, de Marchel de Turenne, t Hof van Utrecht en nog vele andere. Van 's-Gravenhage op Leiden kan men met den Postwagen op Amsterdam doen, maar vele doen dit ook met de trekschuit om de minste kosten. De voornaamste loge- meenten zijn hier: Den Burg, De Gouden Leeuw, 't Wapen van Gelderland, de Stads Herberg, de Post in de Star, enz. Te 's-Gravenhage van alles voldaan zijn de, kan men weder met den postwagen op Haarlem voortreizen; men kan dien verma kelijken weg ook te voet nemen, of anders met de trekschuit doen. In deze stad zyn te vinden de logementen: De Gouden Leeuw, 't Hof van Holland, de Valk, de Brabant- sche ketting, de Zon; de Halve Maan en meer andere. Ook kan de reiziger met den Postwagen van hier tot Amsterdam komen. De trekschuit wordt evenwel meest gebruikt. Van Overijsel naar Amsterdam Om van het oosten des lands naar de „door de geheele wereld vermaarde" stad Amsterdam te reizen, worden ook in ge noemde reisgids de noodige adviezen ge geven. Van Zutfen neemt men gewoonlijk met den ordinaris postwagen den weg over de Veliiwe door het dorp Appeldoorn, of 't Vorstelijk Lusthuis 't Loo naar Harderwijk. Desgelijks doet men ook van Deventer. In Zutfen vindt men de logementen 't Wyn- huys, De Wildeman, 't Wapen van Overijssel, De Keyzers Kroon, De Druyf, enz. In De- ven Ier De Kroon, De Halve Maan, 't Haasje, De Keyzers Kroon, de twee Groote Klokken, 't Posthuys en meer anderen. Te Harderwijk gekomen zijnde, begeeft men zich in de Veerman, over de Zuiderzee varende op Amsterdam. Alhier logemten be- geerende, vindt men dat goed in Den Os, De Stad Vreeden en De Swaan. De vierde reis naar de groote stad gaat van Zwolle uit. „Dewijl vele uitlandsche reizigers zich op Swol toeleggen, om van daar over het Veerschip den naasten weg naar Amsterdam te zoeken, ja somtijds wel van daar ook met de trekschuit tot Kam pen varen om mede die stad enpassant te zien moet men weten, dat deze weg ook op tweederlei wijze kan genomen worden, na melijk van Zwol over Elburg, Harderwijk, het dorp Bunschoten, Naarden, en Muyden, doch zulks is wegens te vele kosten in geen gebruik. In de twee bovengenoemde steden Zwol en Kampen ziet men de volgende lo gementen van de eerste soort, namelijk in Zwol: De Witte Wan, De ülyphant, De Wannen, enz. In Kampen: Het Tolhuys, De Halve Maan, 't Blaauwe Huys, Den Ar ent en andere. Van Groningen naar de hoofdstad Van Groningen naar Amsterdam was een reis waarvoor men meer dagen noodig had dan nu met den trein. Men kon „van Groningen op Amsterdam willende, langs driederlei wegen de reis doen: Eerstelijk met den postwagen door de landschap Drente over de dorpen Haaren, Vries, Assen. Bijlen, de Wijk, Staphorst en Rooveen tot Zwolle en van daar met den veerman tot Amsterdam. Ten andere van Groningen met de trekschuit op Stroobos en voorts op Dokkum, Leeuwarden, Franeker ,tot Harlingen, van waar men over de Zui derzee met den beurtschipper tot Enkhuizen vaart, en van daar met den Postwagen op Hoorn, alwaar men zich dan in de trekschuit begeeft en over Purmerend en het Buiksloot ook te Amsterdam komt. Ten derde i reis van Groningen allerspoedigst en met de minste kosten door Friesland met het veer schip te doen op het zeedorp de Lemmer, alwaar men twee zeer commondiesse veer schepen heeft, daar men doorgaans ook spoe dig mede te Amsterdam is." De voornaamste logementen en herbergen in de gemelde steden waren: te Groningen De Groote Toelast, de Helm, de Guide Jacht wagen, De Stads Herberg, 't Raadhuis van Embden en nog meer andere. In Dokkum: De Ooyevaar, 't Groninger Trekschip, Bent- hem enz. Ir Leeuwarden: De Valk, 't Ver gulde Hooft en veel meer andere. In "^ra- neker: De Hollandsche Thuyn, De Valk, De Zon, De Ooyevaar enz. In Harlingen: De Oude Pinas, 't Hof van Vriesland. De Paauw, De drie hoefijzers, De Ooyevaar en nog andere. In Enkhuizen: 't Heeren Logement, De Oost-Indische Tooren, De Doelen, 't Hof van Holland, De Stad Deventer, Koning Ka- rel de derde en nog andere. In Hoorn: 't Heeren Logement, De Oude en Nieuwe Doe len, 't Huis van Gemak, 't Moriaans Hooft, De Noble Swaan, 't Vosjen, enz. In Purmer end: 't Raadhuys van Antwerpen, De Gou den Hoorn, De drie Moriaanen en andere. Een reis van Kleef naar Amsterdam Van Kleef naar Amsterdam, zoo vertelt de Leth, reist men met den Postwagen of met de Toerkarre tot Nijmegen. Op deze reis, zoo vertelt hy, kan men zich vele be zienswaardigheden onder 't oog laten bren gen. De voornaamste herbergen in Nijmegen zyn: De Swaan, de Ridder van St Joris, De Zalm, de Gouden Roos, De Klok enz. Van Nijmegen tot Arnhem rijdt of vaart men me; den Postwagen en anders niet, na dien de vaart met de trekschuiten voor weinig jaren heeft opgehouden, omdat het kanaal ïangs den dijk te droog geworden was. De heerenlogementen en voornaamste herbergen zijn hier: De Paauw, De vergulde Ploeg, De Arend en meer andere. Daar onderscheiden zich te Arnhem twee wegen op Amsterdam, zijnde de naaste over de Veluwe, door de steden Amersfoort, Naar den en Muiden, maar den weg over Utrecht, ruim zoo vermakelijk, raden wij den heeren reizenden te kiezen. Beide deze reizen doet men gewoonlijk met den ordinaris postwa gen; de eerste geheel, en de andere maar tot Utrecht, alwaar men dan in de trekschuit gaat, en welke de reizenden te Amsterdam brengt. Van Arnhem tot Wageningen ko mende, heeft men aldaar goed logement in De Koning van Denemarken en andere. Te Rhenen insgelijks in De Koning van Dene marken, en Koning van Bohemen. Hier van daan rijdt men dan voorts met denzelven postwagen, door de dorpen Amerongen, Leersum, Doorn, Driebergen, Zeist (alwaar een Hernhutsche Broederschap woonachtig is), de Bilt en zoo komt men te Utrecht, een stad vol bezienswaardigheden, en in welke men de volgende logementen vindt namelijk 't Oud en Nieuw Kasteel van Ant werpen, De Domstoren, De Plaats Royal, De Stad Groningen, 't Hof van Holland, Cour de Loo en nog meer andere. Van Utrecht nu op Amsterdam neemt men reis met de trekschuit door de dorpen Zuylen, Maarssen, Breukelen, de sterkte Nieuwersluis, Loendersloot, Baambrug, Ab- couw en Ouwerkerk; waarna men, buiten de Utrechtsche poort, te Amsterdam aankomt. Amsterdam in de 18e eeuw Te Amsterdam aangekomen had men na tuurlijk wel eenige rust noodig. Deze „zeer groote, machtige, rijke en voornaamste koopstad van geheel Europa" is door den ijver en onvermoeiden vlijt der kooplieden en ingezetenen zoo vermogend en beroemd geworden. Zij is aan het Y en de rivier den Amstel gelegen, niet ver van de Zuider Zee. Hier is een toevloed van een zeer groote menigte menschen en allerlei koopman schappen uit alle gewesten van de wereld. De stad is viermaal merkelijk vergroot, de laatste vergrooting is begonnen 1658, begrij pende drie honderd twee en zestig morgen, twee honderd en zes roeden en dus tegen woordig in alles acht honderd twee negentig morgen en vijfhonderd acht en zes tig roeden, Rijnlandsche mate. De reiziger, aldus gaat nu de gids op breedsprakige wijze voort, zich nu in Amsterdam bevinden de, 't zij dat hij voornemens is de stad haar gelegenheid, grootheid, schoonheid, vermakelijkheid, prachtige gebouwen, scheep vaart, menigerlei bedrijven der inwoners, wijze van regeering en meer andere dingen te doorzien; 't zij dat iij daar is om koop handel te drijven, of 't zij dat hij alleen gekomen is om zijn goede vrienden te be zoeken, hij zal op logement en herberg be dacht moeten zijn, van welke we hier ook de voornaamste zullen opnoemen als: 't Oude en Nieuwe Heerenlogement, De Nieuwe Stads Herberg, l'Etoile d'Or, Le Ville di Limes, De eerste middelste en derde Lies- veldsche Bijbel, 't Schild van Vrankrijk, In Stokholm. De Swaan, De Vergulde Draak, De Hollandsche Thuym, De Zon, 't Wapen van Embden, De Drie Moriaenen, De Witte Swaan, De Plaats Royal, De Keysers Kroon, 't Parlement in Engeland, Au Pontac, 't Hof van Holland, De Graaf van Holland, 't Wa pen van Zeeland, 't Haagsche Veerhuys, Vredenburg, 't Guide Vlies, 't Wapen van Leyden, Groningen en Ommelanden, 't Gou- dasche Veerhuys en nog veel meer andere. ROTTERDAM De instortingsramp aan de Valkensteeg Een minnelijke schikking getroffen De derde kamer van de rechtbank te Rotterdam heeft bepaald, dat in de procedure, welke de wed. Kok-den Dunnen heeft aanhangig gemaakt tegen de gemeen te Rotterdam ten einde schadevergoeding te verkrijgen terzake van het verlies van haar kostwinner, die bij de instortingsramp aan de Valkensteeg het levengelaten heeft, op 17 Februari uitspraak zal worden gedaan. Naar wij vernemen, is tusschen eischeresse gedaagde een regeling tot stand gekomen. De gemeente heeft zich bij de laatste con clusie van haar raadsman, Mr J. Drost, be reid verklaard aan de weduwe Kok-den Dunnen tot aan haar dood of eventueel tot haar tweede huwelijk uit te keeren een wekelijksche toelage van 30 en aan haar 5-jarig zoontje tot aan diens meerderjarig heid een toelage van 7.50 per week. Zooals men zich herinneren zal, had de weduwe den eisbh gesteld van een uitkee- ring van een bedrag ineens van 51.000 of een uitkeering van 40 per week tot aan haar overlijden, benevens een uitkeering -an 20 per week Voor haar minderjarigen zoon tot aan diens meer der jarigheid. De uitspraak van de rechtbank op 17 Fe bruari zal zich nu bepalen tot het bepalen de kosten van het geding. Zóó reisde men omstreeks 1800 De strijd tegen de wilde autobussen De eisch van de Nederlandsche Spoorwegen afgewezen De derde kamer van de rechtbank te Rot terdam, gepresideerd door Jhr Mr G. W. van Vierssen Trip heeft gisteren uitspraak gedaan in de procedure, welke door de Ne derlandsche Spoorwegen aanhangig was gemaakt tegen de N.V. Van Zettens Tour- tax-centrale en tegen de N.V. Coöperatieve Rotterdamsche Reisccntrale, terzake van de door deze vennootschappen onderhouden wilde autobusdiensten tusschen Rotterdam en Amsterdam. Zooals te verwachten was heeft de recht bank, op dezelfde gronden als indertijd de president van de rechtbank alhier in het korte geding, de vordering tot.onrechtmatig- verklaring van de handelingen der gedaag den en tot staking van de door hen onder houden diensten, alsmede de vordering tot schadevergoeding, afgewezen op grond van de omstandigheid, dat art. 2 van het R.A.P. niet verbindend is. De rechtbank kon zich niet vereenigen met de opvatting, dat, mi art 2 van het R.A.P. niet verbindend is ver klaard. het vergunningstelsel, zooals dat is neergelegd in de artikelen 1 en 12 van de Wet op de Openbare middelen van vervoer, weer zou herleefd zijn. De Nederlandsche Spoorwegen werden veroordeeld in de kosten van het geding, die aan de zijde van gedaagden begroot zijn op 165. Instituut voor GOEDKOOP BRIEFONDERWIJS. Dir. J. v. d. Bij, Hoofdonderwijzer Nieuwe Plein 31bij het Station Arnhem. A-CURSUSSEN: voor heren: midden standsdiploma, politie-diploma, marechaus see, militaire politie, leerling-verpleger, besteller, hulpkeurmeester voor slagers), keurmeester van waren, manufacturenbrevet, kruideniersdiploma, warenkennis, etaleur, rei ziger, administrateur, notarisklerk, makelaar- taxateur, effectenvak, inspecteur Verzekerings- mij., directeur van een woning- en assurantie- bureau. Voor dames: middenstandsdiploma, leerling-ver pleegster, manufacturenbrevet, kruiaeniersdiploma, warenkennis, etaleuse, cassière, reizigster, privé- secretaresse, kinderverzorgster, kindèrjuffrouw, frö belen (leer dit voor Uw kinderen), fröbelonderwijzeres, assistente bij een dokter of tandarts. B-CURSUSSEN: voor dames en herenpraktijkdiploma boekhouden (dubbelboekhouden), handelskennis, han delsrecht, statistiek, handelsrekenen, boekhouddiploma's „Mercurius" en „Vereniging van Leraren", Nederlandse taal, Frans, Duits, Engels, Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse handelscorrespondentie, stenografie (systeem „Groote"), spreken in het openbaar, rekenen, meetkunde, algemene ontwikkeling, belastingconsulent, handschrift verbetering, beschavingsleer (goede omgangsvormen), eer ste hulp bij ongelukken. C-CURSUSSEN: auto-monteur, auto-techniek, auto-expert (voor verzekeringsinspecteur en taxateur), auto-dieselmon teur, electriciën, electrotechniek, diploma sterkstroom- monteur V.E.V., diploma zwakstroom-monteur V.E.V„ lijn- werker-telegrafist, erkend installateur V.E.H.I., radio-mon teur, radiotechniek, lasser, lasleohniek, machinist voor stoombcdrijf, voor motorbedrijf, voor electrisch bedrijf, voor de officiële diploma's land-, scheeps- en zuivelmachinist, koeltechniek, vliegtuigmecaniciën, vliegtuigtechniek, ver warmingsmonteur, verwarmingsinstallateur, metaalbewer king (smid-, machine-, constructiebankwerker, draaier, enz.), loodgieter, erkend gasfitter, erkend waterfitter, V.V.A.-diploma's gezel en meester voor timmeren, voor metselen, voor lood- en zinkwerken, voor smidbankwer- ken, voor machine-bankwerken, voor auto-monteur, bouw kundig-, machine-, electrotechnisch-, meubel-, scheeps bouwkundig-, mode- en reclametekenen en ontweï-pen (ook voor dames!), adspirant bouwkundig opzichter,'bouwkun dig opzichter, betonbouw, wegenbouw, filmoperateur, fabrieksbedrijfsleider, gezel en meester kleermaker, enz. Lessen voor hen, die lager onderwijs genoten, en voor gevorderden, voor jong en oud, voor dames en heren, voor gehuwden en ongehuwden. Elke week een leszending. Correctie van gemaakt werk. Bekwame leraren. Laag maandelijks lesgeld. Alle boeken, woordenboeken, atlassen, tekenbenodigdheden (tekenbord, tekenhafk, passerdoos, driehoeken, enz.) geheel gratis. Na goede afloop diploma en hulp bij sollicitatie. Zend onderstaande bon, duidelijk ingevuld, in gesloten enveloppe te frankeren met postzegel van 5 cent aan ons, of schrijf ons een brief en wij sturen u gratis alle inlichtingen DOE HET HEDEN1 BON Ik verzoek zonder enige verplichting Inlichtingen omtrent p?» t - - Tij - - ---T—ƒ- Ouderdom: Naam: Straat No. Woonplaats: KORT RAPENBURG 2 PRACHTIGE WOLSOORTEN, mooie modellen* die op ieders maat worden gemaakt en berekend, GROOTE KEUZE HANDWERKEN - KOMT U EENS KIJKEN Woensdag en Zaterdag, tot 30 woorden, 50 cent. Uiterlijk Dinsdag en Vrijdag opgeven, bij vooruitbetaling Gevraagd AUTOSLOPERIJ DE GRAAF, Valkenburgsche* weg, Haagsche Schouw, Germ Voorschoten, Telef. Leiden 2302. In voorraad alle onderdeelen van Mercedes, La Salle, Packard, Cadillac, Buick, Dodge, Chevr.. Ford, Nash, Horsch, enz. enz. Onderstellen alle maten. GEVRAAGD een net DAGMEISJE P.G., netjes kunn. werken en eenigsz. bedt. met eenv. koken, v.g.g.v.' Zond. vrij. Br. ond. no. 211 aan het bur. N.L.C. HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd juff. M. L. P. G., vroo- lijk humeur voor lichte bezig heden. van v.m. 9 tot nm. 4 u. Zondags vrij. Loon 3.plus ontbijt en maaltijd. Br. ond. no. 208, Br. v. d. Blad. RUBBERZOLENBEDEKKING Laat uw schoenen voor den winter voorzien van Wood Mil ne rubber, 3# maal sterker goedkooper en klaar terwijl ij wacht. Dames zolen en hakken 50 ct. Heeren 70 ct Reclame; 300,— aan prijzen. Lederhan del A. VERHOOG, Haarlemmer- straat 57, t.o. Bioscoop, tel 578 NET DIENSTMEISJE voor de ochtenduren gevraagd. Bov. 15 jaar, aanmeld, de SIT- TERLAAN 112, na des av. 8 u. Gevraagd EEN BAKKERSLEERLING bij J. KRAAY, Brood- en Ban ketbakkerij, Schoolstr. 12. Tel. no. 7 Voorschoten. JUIST NU is het tijd Uw oude stoelen tg laten overtrekken of reparea ren. Vraagt prijs en stalen. Dc. ze maand op alle reparaties 11] Procent korting. Zendt 'n brief- kaart en wij komen vrijblijvend Uwerzijds prijs opgeven. Eigen stoffeerderij HENK BEGEER, Haarl.straat 105. GRONDIG ORGELLES gevraagd voor eenigszins gevor derde jongen. Bij ond. aan huis Br. met prijsopgaaf ond. no. 217 aan het Bur. v. d. Blad. Gevraagd in Burgergezin met kinderen flinke HULP IN DE HUISHOUDING meer prijsstellende op goede be handeling dan hoog loon. Br. met opg. van. verL salaris, ond. no. 219 aan het Bur. v. d. Blad. „DE HOUTWERF" Vurenhout, Eikenhout, alle ma- ten. Triplex, Multiplex, duizen* den platen voorraad. Alle soon ten Bruynzeels deunen. Beaver, tentist, kenmore, board, enz< Etemiet-platen, rood, grijs en gegolfd. Alleen N. Rijn 87, hoek Uiterstegracht. Aangeboden BOUVIER Pracht, gitzwarte Bouvier aan- geb. bijna 2 jaar. Prijs f 35. Adres: BOERHAVELAAN 17 DIVERSEN Verjaardag Prinses Beatrix Bespreekt Uw plaatsen op Za+ terdag 28 Jan. tusschen 4 cn 5 uur in „Den Burcht". De „Prinl cevlag" geeft dezen avond, met Tamboers en Pijpers: Vlaggen* parade. Volksdansen, Gvmnai stiek, Declamatie. Toegangsbei wijzen verkrijgb. a 35 cent p. st KAISERSTRAAT 51. Leidon. AFBRAAK TE KOOP IJzeren binten, planken deelcn, kraak-, rijs- en kaphout, bin ten, baddings, latten, rasters, ramen, deuren met en zonder kozijnen, eiken teak en grenen deuren, dito werkhout, verder alle soorten afbraak. H. DE BOLSTER, Overrijn. WIE RUILT 30 Are Sierteelt, koude grond Jan. —Dec. 1939 voor 30 Arq Groenteteelt, koude grond, Jam —Dec. 1939 Adres: Th. v. d< MEY, Val'kenburgerweg 2, Val kenburg. Te koop HANDVORM RIJNSTEEN pannen, puin, brandkast, pomp met motor, groote partij zware binten en vloerhout, ramen, deuren, enz. Te zien: sloopwerk „Rhijnvreugd", Hoogen Rijndijk Zoeterwoude, H. DE BOLSTER. BOEKHOUDEN 196 geslaagden voor de examens „Handelskennis L.O.", „Federai tie" (Mercurius) en „Vereeni- ging van Leeraren" Privaat- ei Handel D. KAAIJ ZONEN Alle timmer- en metselwerken, reparaties, nieuwbouw en ver bouwingen. Gratis advies en of ferte. Hoogewoerd 99, Tel. 2536. maand per wekel. lesuur. Bu reau voor Boekhouden J. A JANSEN, Kamerlingh Onnes laan 15 (Kerkplein), Leiden Telefoon 2811. Inrichten, bijhoui Adverteert in dit blad Financieel Weekoverzicht Emissie Kon. Petroleum een enorm succes Weinig belangstelling voor Fransche conversieleening Teleurstellend verloop van Amerikaansche conjunctuur BINNENL. WATERSTANDEN Waterhoogte btJ Arnn rjsselkop—Doesburg DoesburgZutphen Zutpber—Deventer voldoende voldoende voldoendi voldoende voldoend' HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzjjl Terschelling Harlingen Den Helder 4.18 16.25 3.32 15.40 3.30 15.47 5 21 17.50 S 55 20.40 4.49 15.67 4.04 16 07 4.02 16.18 5 49 18.18 4 26 16.45 4.5) 17.05 2.63 15.13 3 27 15.46 4.11 16.32. Vrij dagavond Wij leven in een gekkenhuis! Tot die con clusie komt men onvermijdelijk, aJs men ziet, wat er de laatste week op de Neder landsche kapitaalmarkt gaande is geweest Het voorgevallene behoort werkelijk tot een unicum in den lande. Om te beginnen met de inschrijving op aandeelen Heinekens Bierbrouwerij, die een daverend succes is geworden. Het ging hier om een beschei den bedrag van slechts f 2 millioen, maar er werd voor zoo'n slordige honderd millioen ingeschreven. Het toewijzingspercentage is dan ook uiterst gering. Het bedraagt slechts 1 pet, terwijl op inschrijvingen beneden tien aandeelen zelfs in het geheel niets wordt toegewezen! Er is bij de uitgifte geducht ge majoreerd, om althans enkele stukjes mach- uitslag eenvoudig verbazingwekkend mag worden genoemd. Tweede bewijs van de chaos op onze Be leggingsmarkt was het resultaat van de uit gestelde emissie Kon. Petroleum, groot f100 millioen. Het toewijzingpercentage zal ook hier uiterst miniem zijn, zoodot veilig mag worden aangenomen, dat er voor mil- Iiarden is ingeschreven. Natuurlijk beeft ook bij deze emissie het majoreeren een woordje meegesproken. Werden inschrijvers werke lijk ten volle bevredigd, dan zou ongetwij feld menigeen met zijn handen in het haar zitten! Op deze emissie hebben ook de Rijks fondsen ingeschreven. Uit het ontzettend „gedrang" om een behoorlijk beleggings papier te bemachtigen, blijkt wel, hoe chao tisch de verhoudingen in Nederland zoo langzamerhand geworden zijn. De beleg- gingshoneer is een probleem geworden, dat niet zoo gemakkelijk op te lossen is. Fransche regcering heeft pech! Voor de Fransche 4 pet conversie leening (Spoorwegleening), waarop Vrij dag de inschrijving openstond, heeft de Fransche regeering den wind minder in de zeilen gehad. Zij trof het niet, dat de emis sie van de Koninklijke zoo vlak aan de hare voorafging. De animo voor deze leening was dan ook heel wat minder groot dan bij de andere uitgiften, niettegenstaande men er alles op had gezet (gunstige emissievoor- waarden) de leening tot een succes te doen worden. Het resultaat is op het oogertblik, dat we dit schrijven, nog niet bekend, doch het staat wel vast, dat bij d e e eimissie van majoreeren geen sprake is geweest. Men kan uit het gebeurde afleiden, dat het beleggend publiek in ons land allereerst de voorkeur geeft aan een zoo veilig moge lijke belegging. Merkwaardig is, dat voor Fransche rekening deze week vrij groote verkooporders aan de markt kwamen in aandeelen Koninklijke, omdat men de posi tie van dit concern met zijn wereldrelaties uitermate kwetsbaar acht, naar het heette. Dit gevoelen deelt de Nederlandsche beleg ger allerminst. Men maakt zich voor de toe komst van onze olie-octopus geen zorg. tuige het succes van de leening. De koers van het fonds moest evenwel een veer laten onder invloed van de verkoopen. Groote teleurstelling verwekt momenteel het verloop van de Amerikaansche conjunctuur. Er zit niet genoeg schot in! Er is althans nog geen sprake van een opleving, zooals men die in het laatst van het vorig voorspelde. De bedrijvigheid blijft wel aardig op peil, maar vooruitgang is er toch ook niet. Zoodoende ontbraken er van uit Wallstreet stimuleerende invloeden en waar ook de politiek weer de noodige onrust in de wereld bracht (Spanje) is andermaal de stemming op het Damrak verre van op gewekt geweest Een goede indruk heeft gemaakt de bood schap van Roosevelt aan het Congres, dat alle salarissen, die tot dusver vrijgesteld waren van belasting, voortaan aan de be lastingwetten zullen worden onderworpen, evenals de inkomsten uit alle toekomstige emissies van welken aard ook. Minder te spreken was men over het feit, dat Roose velt weer verlenging heeft gevraagd van de volmacht om den dollar eventueel tot 50 ipct van zijn vroegere waarde te verminderen. Men werd er weer aan herinnerd, dat de monetaire verhoudingen nog allerminst sta biel zijn, al is de koers van het pond thans wat verbeterd. Maar de voldoening over dit laatste werd toch weer getemperd door den onaangenamen indruk, welke door de aan kondiging van steeds nieuwe beperkende maatregelen t.o.v. deviezentransacties ver wekt wordt. Een slecht bericht was, dat Schacht als president van de Rijksbank is afgetreden, temeer, da/ar dit ontslag zoo volkomen uit de lucht kwam vallen. Gaat. men in het Derde Rijk dezen bekwamen bewindsman lang zaam maar zeker naar den achtergrond schuiven, nu hij voortaan „bijzondere taken" krijgt op te knappen? Zoo af en toe krijgt men toch werkelijk den indruk, dat het bij on/e Oosterburen in economisch opzicht leeliik begint te „kraken". Optimistisch wordt de vervanging van Schacht door Funk niet beoordeeld, getuige het verloop van de wisselmarkt, waar de koers van de verschil lende markensoorlen over de geheele linie een scherpe reactie beeft ondergaan, 30 DeCj 13 Jan, Aku Fokker Philips Kon. Petr. H. V. A. Deli Mijj H. A. L. A'dam Rubber 3 (3Ned. '38 314# 320# 3351/2 202# 310# 110# 203# 100 A 20 Jan', 35# Nagekomen Marktberichten AAHLANDERVEEX, 20 Jan. (Eierveillnr)', Kipeleren 4.104,80, eenden 3.203.50 per 100 stuks. Kaas 2026 c. per pond. KATWIJK AAS enveiling) Prijzen ooi 3—6.20. ule er 100 kg.: waspeen 0.901.70. kroten 0.50— ,70, per kist van 20 kg.; knolselderie 6—9.10 i b.505.20, per 100; boerenkool per kist 0.70 DEX n rj v, 20 Jan. (Groen* Roode kool 2.80—4.40. gela i ƒ3—6.50, witlof ƒ10—16, 0.90—1.70. Jtrol LEIDEX, 21 Jan. Boter. Prijzen: prima fa* brieksboter fl.52; prima boerenboter ƒ1.141.50 kg. Aanvoer 200 kg. Handel matig fabrleksturf f 9 per 1000 stuks LEIDEN. 20 Jan. (Cbftp. Veiling li en O.)! Prijzen: roode kool f 3^-5 40; savoye kool f4 20 —4.80; boerenkool f5—18: rapen ƒ0.803: prei f 5 80—10.30; kroten 2.40—4.80; Idem gekookt f4—6; uien f 1.50—6.10; peen X 1.807.89; sprul en ƒ429; andijvie f 17—35: nero f 7.8015.20: vitlof 729 alles per 100 kg; knolselderU uks; selderie f 6.8020.li LEIDERDORP. 20 Jan. (Velling) Kipeleren 4.805.20. per lOOstuks. Boter 0.68—0.71 kaas 0.180,32. per pond; kippen 0 45—0.65, hanen 0,751.20, konijnen 0.351,70, eenden 0.400.60 LEIDSCHENDAM, 20 Jan. (Vrije veiling) Do rijzen waren: 8715 kipeieren 3.50—4.40, een eneieren 3—3.45. per 100 stuk. Kippen 0.40— 95, eenden 0.25—0.75. duiven 0.07—0.25, kn* 55—65. uien 0 80—1.16 .504.80, gele kool 3.70- sldery 6.5011 p. 100 si .boerenkool 0.54— WATERSTANDEN RIVIEREN Breisach Kehl Max au Mannheim Mainz Bingen Heden Vorig Keulen 42.03 41.93 Lobith 14.50 13.12 Nijmegen 11.76 11.35 «t An dries 6.20 5.65 Arnhem 11.25 10.86 Vreeswijk w. 2.22 1.85 W estervoort 11.93 11.54 'enter Kenlen Dusseldorl Rubrort Wesei Emmerik Maastricht Relfeld Venlo (Jravesluit 0.41 ".38 44.4» +4.19

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8