OVER EUROPA BLOED mterhaal HET BOLSJEWISTISCHE GEVAAR DE STAND VAN HET communisme is den laatsten tijd wat uit de publieke belangstelling verdrongen door andere naar het schijnt grootere gevaren voor de vrijheid, de welvaart en het geluk der mensch- heid. Het is daarom een uitstekende gedachte geweest van den Nederlandschen journalist, die rich achter het pseudoniem Harold French ver bergt, de balans op te maken van twintig jaren De geheimzinnige maarschalk Blücherde opper bevelhebber van 't roode leger in het Verre Oosten lisme, de bond voor cultureele betrekkingen met UJt.S.S., de internationale vredescampagne, enz., enz. Heel deze uitgebreide propaganda bedoelt overal in de wereld steunpunten te verwerven, die tevens aanvalspunten zijn tegen de burgerlijke orde en die een mogelijke oorlog tegen Rusland moeten helpen voorkomen of doen mislukken. Met hetzelfde doel: de territoriale erfenis der czaren tegen de vijandige buitenwereld te be schermen en een macht beschikbaar te hebben, om op een bepaald moment de wereldrevolutie te kunnen forceeren, schiep Stalin een leger, dat in vredestijd 1.300.000 man telt en beschikt over 7000 vliegtuigen. Alleen in September 1937 besteedde U.R.S.S. in Amerika voor 10 millioen dollai; aan oorlogsmateriaal. De bondgenootenpolitiek van Stalin vond een be kroning in het verbond met Frankrijk. Frankrijk heeft er niet veel genoegen van beleefd! De volks- frontregeering heeft het land aan de rand van de afgrond en de staatsfinanciën tot volslagen ontwrichting gebraoht. Een communistische staats greep scheen kansen te hebben. Op 11 Juni 1936 zou ze plaats vinden: „de Parijsche politie was bijna geheel communistisch en op de politieposten groette men elkaar met gebalde vuisten. Bij de Garde-mobile bestond dezelfde pro-communisti sche gezindheid". Gelukkig is deze misdadige opzet door de Croix de Feu aan het licht gebracht en daardoor verijdeld. In Spanje heeft de opstand van Franco die der bolsjewisten slechts voorkomen. Ze was reeds geheel en al voorbereid: de communistische strijd honden telden 150,000 man stormtroepen met 25.000 zware wapenen, 30.000 automatische pistolen, 250 machinegeweren enz. Sinds 3 Mei 1936 werden de en de Engelsch-Fransche vriendschap ,om door té dringen in den Volkenbond. Dat deze erkenning als gelijkwaardige en de vredelievende samenwerking, ook tot gevolg zou hebben een ongekende bolsje wistische activiteit in het eilandenrijk, was te voorzien. Engeland is de laatste jaren overstroomd met een gansche reeks bonden en publicaties, die het publiek in roode richting moeten opvoeden. Een frappant voorbeeld daarvan is de twee jaar geleden gestichte „Club van het linksche boek", die thans reeds 73 afdeelingen telt met 50.000 leden, waaronder zelfs een onder het personeel van de liberale Manchester Guardian In de Vereenigde Staten zijn volgens Walter Steele zesmaal zooveel communisten als in Rus land waren toen daar de revolutie uitbrak. De meest intensieve propaganda wordt gevoerd onder negers, arbeiders en de jeugd, vooral onder de studenten. Funest vooral is hun invloed in de opleidingsscholen voor onderwijzers: „de onder wijzers, zegt French, genieten er een algeheele vrijheid en kunnen op deze wijze ongehinderd de aan hen toevertrouwde kinderen met de commu nistische ideeën bekend maken." Alleen in New York bestaan 52 communistisdh- getinte revues en dagbladen in 45 talen en 178 dagbladen en tijdschriften in het Engelsch! Aan de sovjetiseering van Mexico zijn de namen verbonden van den bankroetier Calles en den bandiet Villa. Onder generaal Rodriguez waren 14 December 1932 de ministers tegenwoordig bJJ het eerste officieele socialistische „doopsel" van 13 kinderen te Veracruz. De latere minister Ca- nabal doopte zijn twee zoons: Lenin en Lucifer! In 1934 werden de katholieken uit alle openbare functies gestooten. De jeugd moest worden opge voed in de leer van het communisme. Reeds thans gaan de verwildering en criminaliteit in Mexico alle perken te buiten en woeden de geslachts ziekten als een felle kanker. In Cuba wint het communisme dagelijks veld en beidt het vol ongeduld de gelegenheid, opnieuw een greep naar de macht te kunnen doen. Waar de Zuidamerikaansche staten nog een sterke r.-kath. meerderheid hebben, heeft de roode ster bolsjewistisch gewroet in de voornaamste landen der wereld, in zijn boek „Bloed over Europa". In de inleidende hoofdstukken schetst de auteur het ontstaan van de Sovjetstaat en de ontwikke ling van Rusland onder de leiding van Stalin, de schoenmakerszoon uit Georgië, de bruut, die voor niets terugdeinst, maar verraad, intrigue, moord, rechtsverkrachting dankbaar benut om tot zijn doel te raken. Deze man bezit een duizelingwekkende macht: geen heerscher uit oude of nieuwe tijden, geen Alexander de Groote of Napoleon is met hem te vergelijken. Hij beheersoht de millioenen Russen, hij beheerscht millioenen buiten Rusland via de Derde Internationale. „In Moskou bevindt zich de motor. Van hieruit worden benoemingen bekrachtigd of nietig ver klaard, wordt de verknochtheid der buitenland- sche leiders aan Stalin getoetst en wordt er zorg voor gedragen, dat de buitenlandsche communis tische partijen trouw in het voetspoor blijven loopen." Naast de centrale van Moskou zijn er vijf Euro- peesche bureaux: te Parijs, Bazel, Praag, Kopen hagen en Amsterdam. Deze bureaux hebben vijf diensten: financiën, uitgaven en propaganda, ge heime dienst, organisatie en controle, postwezen. De sluipmoord op den gewezen agent der G.P.U. Reiss. die op Wrangel, Kutjepoff en Miller bewijst hoe geslepen en gewetenloos de netten worden opgezet en dichtgeklapt voor hen, die Stalins imperialisme dwarsboomen. Ontelbaar schier zijn de verkapte communistische organisaties, welke de massa met de bolsjewisti sche ideeën moeten besmetten: de Internationale Roode Hulp, de kunstenaars-internationale, de anti-oorlogsbond, het wereldcomité tegen oorlog en fascisme, de christelijke communistische kruis tocht, de arbeidersliga van 't onderwijs, de vrien- dni «tiVi*»trnsli»nd. l»»» «peen het imperia Naast de tract&renfabriek in Charkow werd een reusachtige arbeiderskolonie gesticht met behoorlijke, moderne woonhuizen berichten opgesteld in cijfervorm. Het begin van de opstand zou aangekondigd worden door vyf claxonstooten in de nacht. Onmiddellijk daarop zou een algemeene werkstaking ingaan, de open bare gebouwen worden bezet door speciale troe pen gewapend met handgranaten en machine geweren Over de moreele zijde en rechtsgronden van Franco's opstand kan men oordeelen, gelijk men wil, te ontkennen valt niet, dat de bolsjewistische uitspattingen en toerustingen in Spanje, door Lenin reeds tot tweede Sovjetstaat bestemd, de directe oorzaak van dit optreden is geweest. Het trotsche Albion scheen van alle landen wel het meest immuun voor de besmetting der roode ziekte. Helaas heeft de Russische diplomatie ge bruik kunnen maken van het Engelsche egoïsime zich in Latijnsch Amerika in nevelen gehuld. Onder het mom van een cultureele, neutrale, democra tische organisatie, het zg. aprisme, bereidt het communisme er den bodem voor het zaad der revo lutie toe. Het is van algemeene bekendheid, dat deze activiteit reeds in enkele landen krachtige fascistische sentimenten heeft gewekt, wat burger oorlog tot gevolg kan hebben. In Australië wisten de communisten in 17 jaar verschillende honderdduizenden aanhangers te winnen. De tijd is niet ver meer of de Australische arbeiderspartij staat geheel onder bolsjewistische leiding. Voor China heeft Stalin van meetaf een verdachte belangstelling gekoesterd. Turkestan, Tibet, Koko- not, Sikiang, Kausu en Shausi zijn in werkelykh heid gesovjetiseerd. En Nederland? De communistische party pakte de volksziel noch de volksverbeelding tot nog toe. Al bewees het Jordaanoproer van 4 Juli 1934, waarbij zes dooden en meer dan honderd gewon den vielen, dat onder de schijnbaar vaste bodem het vuur der hartstochten smeult, een direct ge vaar voor Nederland vormen hamer en sikkel niet. Wel levert Nederland met zijn groote mate van vrijheid aan Sovjetagenten een uitnemend rendez vous, wordt ons land vele malen als geheime operatiebasis benut. Nog in 1938 voerden de Celebes en Borneo door bemiddeling der com munistische agenten van de Raadhuisstraat te Am sterdam voorraden munitie van Rotterdam naar Marseille. „Het internationale communisme is van de toe standen in Nederland zeer goed op de hoogte en misbruikt deze, om revoluties en burgeroorlogen in andere landen materieel mogelijk te maken". Het is voor Nederlands naam in de wereld nood zakelijk, herhaling van dergelijke gebeurtenissen onmogelijk te maken. Ofschoon we hier en daar een andere zienswijze JANTJES STRIJD door P. WARDEKKER JANTJE was wat men noemt „een zoet jongetje". Jantje deed z'n best met rekenen, Jantje deed z'n best met netjes zitten, Jantje deed z'n best met „z'n best doen". Als er in de klas één in opstand geraakte tegen het wettige meestersgezag, dan keken Jantjes verwonderde oogen van dien boozen knaap, die „z'n best niet deed". „Z'n best doen", dat gold voor Jantje als de hoog ste schoolwet. Moeder zei: „Janneman doet z'n best", meester zei: „Jan doet z'n best", en wanneer Jan zulks hoor de en men verborg het niet voor z'n gretige ooren dan was hij gelukkig, dan „glom" hij. Niemand verwachtte iets anders van Jantje dan dat hy altijd „z'n best" zou doen. Zelfs Jantje zelf verwachtte van zichzelf niets anders. Jantje zat nu in de vierde klas. En daar geschiedde het, dat in Jantjes ziel de begeerte ontwaakte ook eens „lekker ondeugend" te zijn. Hij kon soms met afgunst kyken en luisteren naar die jongens „die alles durfden", die naar hun eigen zeggen „niks nie bang waren", voor straf of booze blikken. Niet dat hij nu maar dadelijk in groote ongehoor zaamheid uitbrak verre van daar maar Jantjes hart zondigde tegen het: „Gij zult niet begeeren!" Hij zou wel eens willen, maar hij durfde niet. Wat zou meester wel zeggenl Want dan deed hij „z'n best" niet meer. Neen, de knellende banden van die wet hielden Jantje nog stevig gevangen. O, en soms lokte de zonde zoo! Als de vrindjes op 't speelterrein eens wat uit wilden halen en Jantje kon niet mee doen! Als ze hem dan uitlachten en zeiden, dat hij „een'meisje" was, een „zoet jochie", dat hij niets durfde! Dan brandde het verlangen wel eens! En in Jantjes hart werd „het goede" hoe langer hoe meer teruggedreven door het meedogenlooze „kwade" Want och, wat moesten al die zachte, goede voor nemens uitrichten tegen de vijandelijke tanks van bombardementsvliegtuigen, die gas en brand bommen strooiden! Maar meester! Ja, dat was haast „de wet: doe je best" zelf! Neen, Jantje durfde nog niet! Het nieuwe Moskou. Een deel van de toe komstige omgeving van het Sovjetpaleis. huldigen dan de schryver, met name ten aanzien van het accoord van München (we hopen daarop terug te komen bij de bespreking van zijn volgen de boek) bevelen wy Bloed over Europa van harte aan. Terecht merkt French op, dat het communisme de eenige wereldbeweging is, waarin zeker 95 pet. der leden uit zichzelf en uit innerlijke drang pro pagandist is, zonder te vragen, welke persoonlijke voordeelen dit zal afwerpen of misschien beloond zal worden met kogel of kerker. Daarom blijft de roode vloed eischen, de dijken te versterken. Want al is Spanje een tegenslag voor Stalin ge worden en al is zijn invloed in Tsjecho-Slowakye vernietigd, op vele punten neemt het communisme nog steeds op onrustbarende wyze toe. Ieder be hoort daarvan doordrongen te zijn en aan de be strijding van het alle godsdienst, zedelijkheid en cultuur vernietigend Stalinisme deel te nemen. M. J. LEENDERTSE Harold French: „Bloed over Europa" met vele ill. Het Nederl. Boekhuis Tilburg 1938. Ingen 2.75. Geb. 3.75. Maarop zekeren dag was de verleiding te sterk voor Jantjes bevochten zieltje. Maar wat moet je ook, als zelfs de bomvrije schuilplaatsen verwoest zyn! Als de wet zelf als 't ware opgeheven wordt! Zoo leek het Jantje tenminste, want meester was ziek. Het hek was van den dam! Er kwam een nieuwe meester. En de „nieuwe meester" was nog jong en argeloos. De eerste paar dagen ging alles best. Er was voor Jantje nog geen aanleiding om z'n kwade neigin gen bot te vieren. Want de andere jongens, die toch „alles durfden", deden ook nog niets, 't Was nog een nieuwtje. Maar na die paar dagen werd meester „geprobeerd". En daar voltrok zich voor de oogen van z'n uitermate zeer verbaasde vrind jes het wonder. Jantje, de zoete Jantje, die altijd z'n best deed, was daar plotsklaps veranderd in de dol-driesté ongehoorzaamheid zelve. En „de nieuwe meester" bleek niet streng te zijn. Hy hield de teugels van het bewind slechts slapjes. Ja, hij dreigde wel met vreeselyke bestraffingen! maar hy zette z'n duistere dreigementen niet in heldere daden om. Zulks was koren op Jantjes molen. Het „goede" leek wel uitgebannen. Hoe lastiger hij het meester kon maken, hoe liever hy het deed. Dan was hij de held! Dan keken veertig paar oogen vol verbazing en ontzag naar Jan. Op de gezichten las hij een stil zich verkneuteren in het relletje. En Jan „groeide" in het kwade! Maar ziet, Jkntje begon iets te missen. Hij miste 't prijzende woord van hen „die over hem gesteld waren". Hij miste 't goedkeurende vriendelijke lachje van z'n meester. Hy miste de hand die zacht op z'n hoofd gelegd werd. En dan was daar nog iets. Jantje had altijd het mooiste cijfer voor Bijbelsche Geschiedenis. Hy stelde er altijd een eer in als hij soms moeilijke vragen daarover kon beantwoorden, die niemand anders wist. Hij luisterde zoo graag als daar ver teld werd van den grooten Kindervriend. Wat had hij niet genoten toen meester vertelde van den Heere Jezus, die z'n handen op de hoofden van de kinderen lei, ze vriendelijk toesprak en ze ze gende. Toen voelde hij haSst dat hij zelf dat was, die daar stond en 't hoofd bukte onder die hand. En toen vlak daarna, onder 't rekenen, meester z'n hand over Jantjes haren streek, toen moest Jantje daaraan denken. Maar nu? Nu hij ondeugend geworden was, nu voelde hij meesters hand niet meer. Nu kon hij niet meer aan Jezus denken. Nu durfde hij niet meer Dat miste Jantje ook Toen kwam er een dag waarop meester Jantje had kunnen winnen. Toen was Jantje bijna terug gevoerd binnen den kring van vriendelijkheid en warmte, binnen den kring van 't „goed"" Bijna Dat kwam zoo. Dien morgen was er schrijfles. Dan krasten soms de pennen over 't papier van inspanning om mooie letters te maken. Dan kwam er hier en daar soms een klein rood tongetje kijken, om 't hoekje van een paar gespannen lippen, hoe mooi 't wel werd! Tenminste zoo ging 't bij hun eigen mees ter gewoonlijk. Bij „de nieuwe" niet. Daar was het een rumoerige les meestal. Doch dezen morgen niet! Of 't in de lucht zat, in de droomerig zeilende wolken, aan den diep-peln- zend blauwen hemel, of dat 't aan meester lag, ofmaar och, dat doet er niet toe: deze morgen was rustig! Meester schreed, hier prijzend, daar afkeurend, tusschen de bankenrijen door. Straks zou hij ook bij Jantjes bank komen. Dan zou hij zien hoe Jantje z'n best deed. Ja, ja, „z'n best" dèed, werkelijk z'n best! Dat had Jantje in 't speelkwartier besloten: hy ging z'n best weer doen. Hij zou meester niet lan-' ger meer plagen. Jahij had zelfs wat me delijden met meester. En nu schreef hij, schreef hij! Nog nooit hadden z'n vingertjes zoo krampachtig op z'n letters geploeterd. Alles vergat hij; niet eerder dacht hij er aan wat meester wel zeggen zou, voor dat deze al vlak voor hem was. Hij hoorde hoe meester den jongen in de bank daar voor hem prees. Straks zou meester bij hem zijn, dan zou meester zeggen dat hy 't heel mooi had, zong het in hem. Hij kon haast niet meer wachten. „Ik zie heel veel mooie schriften vanmorgen, jon gens en meisjes. Jullie doen flink je best! Hier in deze rij heb ik er ook al weer een paar gezien, die goed hun best doen!" Toen kon Jantje niet meer wachten! Toen vergat hij dat hij bij dezen meester een ondeugend jon- De sneeuwval van ji. Woensdag gaf weter talrijke mooie plekjes te zien. Maar 't was ditmaal van heel korte duur. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16