"Si rGOiULp Installatie van Bodegravens burgemeester HENSEN LIFTEN RECEPTE NHOEKJE KEELPIJN WOENSDAG 4 JANUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 De heer G. R. Vonk met vreugde begroet BODEGRAVEN, 4 Jan. Heden heeft Bo degraven zijn nieuwen burgemeester feeste lijk ingehaald. De heer G. R. Vonk, voor heen burgemeester van Asperen, neemt de plaats in van burgemeester van Dobben de Bruin, die veertien jaren aan het hoofd van deze gemeente stond. Voor de installatie van den nieuwen bur gemeester bestond zeer veel belangstelling. Dat bleek reeds bij de aankomst van den trein te 10.21, waarmede de heer G. R. Vonk en familie in Bodegraven arriveerden. Ter begroeting waren de beide wethouders de heeren B. Batelaan en H. J. van de Poll en de gemeente-secretaris, de heer R. M. Lom an aanwezig. Zoodra de burge meester zich op het bordes van het station vertoonde werd door de opgestelde burger wacht een begroctingssalvo gelost, waarna de leerlingen van de Christelijke scholen een zanghulde brachten. Na deze hulde in ontvangst genomen te hebben vertrok de stoet naar het gemeente huis waar te elf uur een buitengewone raadsvergadering was belegd om het nieuwe hoofd der gemeente te installeeren. De loco-burgemeester, de heer B. Bate laan hield na opening der vergadering èn het laten voorlezen van het benoemingsbe sluit de installatierede. Hij wees er op, dat Bodegraven den heef Vonk nog onbekend is, maar ik vlei mij, zoo zegt epr., dat het dorp Bodegraven op u een gunstigen indruk zal maken. Gij aanvaardt hot bestuur over een ge meente, die gez-ien die moeilijke maat schappelijke en economische omstandighe den waaronder wij leven een niet on gunstige positie inneemt. De financieel» positie der gemeente geeft reden tot dank baarheid». De werkloosheid in onze gemeen te is tot op hedten van betrekkelijk geringei» omvang. De opcenten op de belastingen kunnen deels lager genomen worden. Het ele etnisch bedrijf ontwikkelt zich naar iwensdh, ja schier boven verwachting. Dit zelfde hopen wij ook van het waterleiding bedrijf. Gdj wordt, zoo gaat spr. voort, hoofd vai» een gemeente, waarin op initiatief of onder leiding van uw ambtsvoorganger veel tot stand ie gebracht. Maar dit wil niet zeggen, dat voor de toekomst weinig werk zal oven blijven. Ó.m. ds «en zaak van groote urgentie &e bouw van een raadhuis, een raadhuis dor gemeente waardig. En nu, burgemeester, wij hieetlen u har telijk welkom. Wij verwachten, dat gij hier uw arbeid met lust en liefde zult aanvaar 'den. Van onzen steun en dijen van omzien Burgemeester Vonk voortreffelijken secretaris met zijn zeei ge schooid personeel, kimt gij verzekerd zijn God sterke u en geve u de iuoodig» b» kwaamhedd om niet alleen als burge meester maar ook als burgervadei een plaats te verkrijgen !n het hart de/ buigerij in al haar standen en rangen. Veroorloof mij als teeken van uw waar digheid u den ambtsketen om to hangen u den voorzittershamer ter hand co stel en alzoo de verdere leiding dezer ver gadering aan u over te drageix En hiermede verklaar ik u eö.achtb. g« installcerd als burgemeester van Bode graven. (Applaus). Nadat de loco-burgemeester den heat Vonk den ambtsketen had omgehangen, sprak de gemeen tesecretan»de heer R. M. Lom a n. Toespraak gemeentesecretaris Wanneer ik in dit oogenblik van den ge wonen gang van zaken in aen openbare ver gadering van dien Raad moge afwijken en het woord vraag, zoo begint spr., doe ik dit mede namens het in dien6t onzer gemeente zijnde personeel, waarvan ik een van de oudsten in dienst jaren ben. Ik heet u namens hen allen hartelijk wel kom als burgemeester van Bodegraven en spreek dien wensch uit, dtat het personeel, evenals dit met uw ambtsvoorganger het ge/al was, op aangename wijze met u zat mogen sajmienwoiken. Wij verkeeren im de gelukkige omstandig heid, dat het personeel, dat dagelijks in het gemeentehuis werkzaam is, zijn taak met ijver en toewijding vervult en ik kan u de verzekering geven, dat u van hen steeds de noodige voorlichting en medewerking zult ondervandfen. Wat mij persoonlijk betreft, wil ik u ook gaarne alle medewerking toezeggen. En het is tmjjn wensch, dat uw airheid in Bodegra ven moge strekken tot heil der gemeente SJÜ m°!l S0?14* 'onder het ambtenaren- korps zult thuis gevoelen. ii w uend® uwen en stelle u tot een rijken zegen. De Openbare Lees zalen in Nederland Jhr Mr Dr E. A. van Beresteyn gehuldigd UTRECHT, 4 Januari. In het gebouw van de Openbare Leeszaal aan de Voetiusstraat te Utrecht vond gistermiddag de huldiging plaats van Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bere steyn in verband met diens zilveren ju bileum als voorzitter van de Centrale Ver- eeraiging van Openbare Leeszalen in Neder land. Tal van autoriteiten woonden dit feeste lijke samenzijn bij. Wij merkten op Prof. Dr. B. C. de Savornin Lobman, Prof. Dr. H. Wagevoort, wethouder H. Ploeg, dr. J. Karsemeyer en vele vooraanstaan de figuren uit de kringen van het leeszaal- Na een begroetingswoord van wethouder H. Ploeg namens het bestuur der Utrecht- sdhe vereeniging, hield dr. H. E. G r e v e een rede waarin de verdiensten van Jhr. Bere steyn in den breede geschetst werden. Dr. Greve memoreerde dat de naam Bere steyn reeds vanaf 1902 aan het leeszaalwezen in Nederland is verbonden. De eerste lees- zaalcontferentie vond plaats in 1900 en da delijk bleek hierbij dat de leeszalen aan Jhr. van Beresteyn een krachtigen steun en pleit bezorger zouden hebben. Spr. teekend e den jubilaris vervolgens als politicus, advocaat, wetgever, idealist en diplomaat. De leeszalen in Nederland hebben aan den jubilaris veel te danken en spr. noemde Jhr. van Beresteyn dan ook de zied [van de leeszalen in ons land. Namens de Centrale Vereeniging bood spr. een bronzen plaquette aan met de beeltenis van den jubilaris. De plaquette welke ver vaardigd is door den beeldhouwer J. C. W i e- n e c k e zal een plaats krijgen in de Openbare Leeszaal te Utrecht. Aan de eebtgenoote van den jubilaris werd een legpenning aange boden. Mr. A. de Graaf te Zeist sprak vervol gens als oud-secretaris der vereeniging en herinnerde aan de oprichting van de eerste leeszaal, destijds de volksleeszaal aan de Loafif Berohmakerstraat te Utrecht. Het was de jubilaris die onmiddellijk gepoogd heeft de populair-wetenschappelijke ontwikkelings- leotuur in het bereik van ieder te doen bren gen. Dat Jhr. van Beresteyn daarin geslaagd is, behoeft geen betoog. Dank bracht spr. ook aan de directrice te Utrecht Mej. de Clercq. Dr. J. Karsemeyer te Dordrecht, het woord voerende namens den Bond van Christelijke Leeszalen in Nederland1, dankte den jubilaris voor zijn vriendelijke hulpvaar digheid, welke de bond reeds tien jaar geniet. Wij kregen groote waardeering voor uw zienswijze, aldus richtte spr. zich tot den jubilaris, omdat u steeds getoond hebt ruim van opvatting te zyn ten opzichte van an dersdenkenden en hen altijd met raad en daad hebt bijgestaan. Spr. noemde den jubi laris een optimist niet in de laatste plaats ten opzichte van de Christelijke leeszalen, want op dit gebied moet nog veel gebeuren. Van harte hoopte spr. dat deze huldiging niet leiden zal tot verslapping maar dat de jubilaris nog eens de kroon op zijn werk zal zien gezet (spr. doelde op de Christelijke leeszalen in hert bijzonder) welke Jhr. van Beresteyn nu reeds in zijn optimisme meent ite zien staan. Met een hartelijk dankwoord eindigde spr. zijn rede. Namens den Bond van Roomsdh Katholieke leeszalen sprak hierna nog de hees g, Cfc*n tier Put uit Eindhoven. De Jubilaris dankte in de eerste plaats het comité voor de organisatie van dezen onver- derhjk e° voorts de sprekers afzon- Ten aanzien van de positie der Chr lees zalen deelde spr. mede dat dit vraagstuk in de eerstvolgende vergadering van de Centrale we» een punt van bespreking zal worden. Er ligt nog een mooie toekomst voor ons aldus besloot spr. Wij zullen ook nog trachten den pensioen gerechtigden leeftijd voor het personeel naar beneden te drukken en alles wat nog in het Ieeszalen gedaan moet worden 2!°? bbjven doen zoolan« mij daartoe ae krachten gegeven worden." Na dit sobere dankwoord bestond er gele genheid den jubilaris te complimenteeren. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Tweetal: Te O. en N. Bildtdijk, cand. S. Bosma, hulppred. te Grouw en cand. H de Wit, hulppred. te Nooidwolde. A a n g e n o m e n: Naar Arnhem (vac. Douma), J. Overduin te Kampen. Ds. D. J. F. WESTENBURG f Op ©O-jarigen leeftijd is overleden Ds. D. J. F. Westenburg, predikant der Ned. Herv. Gemeente van Blokzijl sedert Juli 1926. Dirk Jan Frederik Westenbuig werd te Amsterdam geboren 4 Mei 1878. Zijn studies ving hij aan aan heb Stedelijk Gymnasium te Amsterdam en zatte die voort aan de Rijks Universiteit te Utrecht. In 1904 werd hij Candida at en aanvaardde het predikambt op 30 Juli 1905 te Asoh met een predikatie over 2 <^or*.. 5- Ds. Westenburg legde 26 Juli 1914 zijn bediening neer. De gezondheidstoe stand van zijn eahtgenoote noopte tot vertrek naar Transvaal. Daarvan is echter hooit iets gekomen. Wel had ds. Westenburg reeds een beroep naar Johannesburg als hulppredi- ker aangenomen, maar de verergering der ziekte zijner vrouw deed hem de voorgeno men reis uitstellen. Kort daarop brak de we reldoorlog uit, waardoor de plannen verijdeld werden. In 1917 gaf ds. Westenburg zijn emigratie-plannen geheel op. In de jaren 101417 nam hij den Dienst des Woords waar als hulpprediker te Eefde, bij Zutfen (Nov. 1914'April 1916) en te Utrecht van 1© April 191'5 tot 1 September van dat jaar. Ondanks de vele gevaren van de zeereis in den oorlogstijd', maakts ds. Westenburg van 29 Mei31 Juli 1915 een reis mee met het bekende Hospitaal Kerkschip „De Hoop". 12 Augustus 1917 verbond' haj zich aan zijn tweede gemeente te Pesse om die in Juli 1926 te verwisselen met Blokzijl, waar hij zijn intrede deed met een predicatie naar aanlei ding van 1 Kon, 22 14b. Ds. Westenburg was lid van het Classicaal Bestuur van Tiei, later van MeppeL, daarna van Kampen. Hij was thans quaestor van den Rinig Vollenhove, sec. lid van het Prov. Kerkbestuur van Overijsel. Van 1923 tot 1927 was hij secretaris van de Vereeniging Kin- derzorg te Meppel. De begrafenis zal Vrijdag plaats hebben te Pesse bij Hoogeveen. CHR. NAT. ZENDINGSFEEST De datum van het Chr. Nationaal Zen- dlmgsfeeart In 1639 Is bepaald op Woensdag 6 Juli. N.V. MACHINEFABRIEK Dr He nry Beets Wordt morgen 70 jaar De 70e verjaardag van den ook in ons land welbekenden Amerikaanschen predikant- schrijver Dr. Henry Beets te Grand Ra pids valt. samen met den datum, waarop hij zijn emeritaat wensdht te nemen: 5 Januari 1939. Toen deze beslissing bekend werd (Juni 1938), hebben wij een uitvoerig levensbericht van den bekwamen en geëerden Evangelie verkondiger en Zendingsleider gegeven, re den waarom wij thans volstaan met een har- telijken gelukwensch uit de verte. Temeer is hier reden voor omdat Dr Beets met Ds I. v. Dellen in dit jaar wederom in ons land hoopt te komen, opnieuw benoemd zijnde als afgevaardigde vaji de Cihr. Geref. Kerk in N. Amerika ter Gen. Synode van de Geref. Ker ken in Sneek. Velen zullen zich verheugen over de vitaliteit van den 70-jarige, die dezen gezegenden ouderaom bereikt heeft na een vol en rijk leven als predikant, historicus, begaafd spreker, propagandist voor het Cal vinisme, redacteur van Thè Banner en do Miss. Monthly en als zoodanig gezaghebbend leider op het Zendingsveld in de Ver. Staten. Na een langdurig lijden is overleden mevr. kolonel J. Sohuurma nKuy pers, een der pionier-officieren van het Leger des HeiiLs in Nederland. Haar stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag te half twee worden ter aarde besteld op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam, vooraf- an door een uitvaartdienst te half elf in de congreszaal, Overtoom. Des avonds te acht uur zai in deze zaal een ge.denkdienst wor den gehouden. Kammamdant Bouwe Vlas zal den uitvaartdienst leiden. I f VERV aangename laxeermiddel VERWEKT GEEN KRAMP ONDERWIJS Prof. Mr. Dr. H. W. C. BORDEWIJK f In den afgeloapen nacht is ten zijnen huize te Groningen, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 59 jaar overleden Prof. Mr. Dr. H. W. C. B o r- dewijk, hoogleeraar in de staathuis houdkunde en do statistiek aan de universiteit te Groningen. Prof. Bordewijk werd geboren op 16 Dec. 1879 te 's-Gravenhage en studeerde te Leiden, waar hij in 1904 cum laude promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen en in 1905 in de rechtswetenschap. In 1913 werd hij docent aan de Landbouwhoogeschool te Wa gen ingen en in 1918 'hoogleeraar aan deze instelling. In het laatste jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar te Groningen. De overledene was om. lid van den Hoogen Raad van Arbeid), voorzitter der Ver. van hoog- leeraren en van „Pictura" te Groningen, en "i van de Staatscommissie inzake het Bank- Onder de vele geschriften van Prof. Borde wijk zijn er meerdere over het staatsrecht van Curacao, over de „War Finances in the Netherlands" van 1918^-1922 (ook in het Fransch gepubliceerd): over de theorie der belastingen; voorts een theor. hist, inleiding tot de economie, de grondbeginselen der economie, en een Leerboek der landhuishoud kunde in 2 dln. ONTSLAGAANVRAGE J. VAN DER POEL Door den heer J. van der Poel, hoofd der School met den Bijbel te Sommelsdojk, is, om gezondheidsredenen, ontslag gevraagd. De heer van der Poel werkte als onderwijzer te Veenendaal, Amersfoort en Hilversum. Daar na als hoofd te Soirmelsdijk en Gouda. In 1926be noemde het bestuur te Sommelsd'ijk hem voor de 2e maal als hoofd zijner school. Sinds eenige maanden vertoeft hij, tot her stel van zijn gezondheid, te Pulten (Gld), waar hij zich metterwoon hoopt te vestigen. ONDER WIJ SBENOEMIN GEN Delft. Kon. Wilhelminaschool. Tot onder wijzer: de heer L. Smits. kw. m. a. Chr. schoof te Numansdorp. 's-G raverihage. Gem. Lyceum. Tot leeraar wis- en natuurkunde: de heer E. J. Wasscher, leeraar Gom. Lyceum voor meisdes te Utrecht. GEMENGD NIFIV" GEVELTOERIST STAAT TERECHT Een jaar en drie maanden geëischt ROTTERDAM, 4 Jan. De varensgezel K. W. de U. die in den nacht van 15 op 16 Novem ber een groot aantal artikelen weggenomen heeft uit de Bijenkorf, heeft zich terzake van diefata] te verantwoorden gehad. Zooals men zich herinneren zal la deze verdachte, toen lio getracht heeft de Bijenkorf te verlaten, langs een lap gordijnstof, die hd aan 't dak bevestigd had, doordat hij niet voldoende steun vond, steeds sneller aan het glijden gegaan, zoodat hd zich tenslotte niet meer houden kon. HU is op het trottoir aan de Gedempte Vest terechtge- met een paar gebroken hlel- llggen. Zoo vond de politie hem, die hem naar het ziekenhuis heeft li pverbrengen. Daar is De L. verpleegd en korten tdd geleden heeft hü deze Inrichting kunnen verlaten. HU 1b echter nog niet geheel hersteld. Met belde voeten loopt hjj nog in steunüzers. Verdachte heeft, naar te begrüpen is, 'n vol ledige bekentenis afgelegd. HU had zich Zater dagavond laten insluiten, nadat hü zich in eelt leege toonbank had verstopt. Toen het perso neel vertrokken was, heeft verdachte een be- damestasch, hartewenscher zdn meisje wilde voldoende hou- opmerklng, dat .dit toch niet de eerste klim partij van verdachte is geweest, want naar later gebleken is, was verdachte de geveltoe- Het O.M., waargenomen door TT)r J. S. Loke, sloot in zijn requisitoir zich bd de opmerking van den president aan. Dit feit is echter niet vervolgd, omdat verdachte met veel kans op succes hier zou hebben kunnen aanvo&cn, dat hü vrijwillig teruggetreden was. Er is in de stukken slechts melding van gemaakt om aan ongevaarlijk j houden, dat verdachte ernstig letsel heeft. Het elcht 1 Jaar en 3 maan- mgenisstraf, met aftrek van het voor- DEN HAAG, 4 Januari. De schipbrug hij Doesburg, die wegens den ijsgang buiten ge bruik moest worden gesteld, is thans weer gelegd, zoodat de omweg over Zutfen of Wes tervoort voorloopig weer tot het verleden be- EEN HONDERDJARIGE IN WESTBROEK WESTBROEK, 4 Januari. Op Maandag 9 Januari hoopt de weduwe Johannes Erné, geboren Pieternel la Verrips, wonende te Westbroek (Provincie Utrecht) naar lOOsten geboortedag te vieren. HET IJS IN DE IJSSEL KRUIT ZUTFEN, 4 Januari. Het ijs in de IJssel is gaan kruien. Voor de stad merkt men daar van niets. Hier vertoont de rivier een open watervlak, doch achter de gasfabriek be noorden Zutfen kruit het ijs. Schots en scheet liggen de ijsbrokken tegen elkaar en tegen de kribwandon, waar zij een hechten dam vormen. Hierachter is in het vorige et maal het water een meter gestegen. ECONOMIE EN FINANCIEN Vijftigjarig jubileum van Lindeteves Stokvis AMSTERDAM, 4 Januari. Het vijftigjarige jubileum als N.V. van Lindeteves werd gis teren onder groote belangstelling herdaoht. Des morgens vond een samenkomst plaats met het personeel van het Amsterdam-kan toor, bij welke gelegenheid namens het ge- heele Indische en Europeesche personeel een symbolische gedenkplaat, ontworpen en uit gevoerd door den beeldhouwer en sierkunste naar W. M o 1 i n, aan het bestuur werd aan geboden. In een toespraak tot het personeel deelde de directie mede, dat ter gelegenheid van het jubileum een belangrijke bijdrage aan het pensioenfonds wordt geschonken, terwijl le vens het personeel het genot van vrije ge neeskundige behandeling voor hen en hun gezinnen werd toegezegd. Daarna vond een bijeenkomst plaats van het bestuur, waarbij de heer Mr. J. L u y te n wnd. voorzitter van den Indischen ondeme- mersraad tegenwoordig was, die mededeel de dat aan den president-commissaris, den beer Arnold van Loon, een koninklijke onderscheiding verleend was door diens be noeming tot officier in de orde van oranje- Des middags werd een zeer druk bezochte receptie gehouden in het kantoor der N. V., waar ook tallooze bloemstukken getuigden van het medeleven der vele relaties van Lin deteves in dit 50-jarige jubileum. Bandar Rubber Mij. De voorverkoopen 1939 en 1940 De Directie van de Bandar Rubber Mij. deelt mede, dat van den totalen rub beroogst 1938 ad 1.149.285 (v. j. 1.787.119 kg.) per 31 December 1938 zijn verkocht 1.133.209 Kgr. (v. j. 1.672.247) tot een dooreenprijs van 32.90 (v. j. 37,62) cents netto per ty, Kgr. Het uitvoerrecht is van dezen prijs niet in mindering gebracht. Van den rubberoogst 1939 zijn ver kocht 394.428 kilogrammen tot dooreen 33.47 cents bruto per half kilogram. Van den rubberoogst 1940 zijn ver kocht 91.440 kilogrammen tot dooreen 33.75 oenta bruto per half kilogram EN NU EEN GOED RECEPT TEGEN RHEUMATIEKPIJNEN Wanneer U last heeft van rheumatiek of spierpijnen moet U dit eenvoudige, zelfge maakte middeltje om de pijn te verdrijven eens probeeren. U heeft hiervoor noodig 85 gram terpentijn en een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie (geconcentreerd), die U beide bij Uw apotheker of drogist kunt krijgen. 15 gram Rheumagic-olie kost 65 et., dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Vermeng deze twee bestanddoelen thuis in een schoone flesch goed door elkaar. Als resultaat heeft U een flinke flesch uitstekende rheumatiek-olio. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede zon der te wrijven of te massecren. Het dringt snel in do huid door en verdrijft de pijn. Het is werkelijk een goed middeltje. Haal vandaag nog de 85 gram terpentijn en do 115 gram Rheumagic-olie in huis. Knip deze twee receptjes uit, bewa ar ze goed, ze komen U te pas. (Adv.) Een goede en ook voordeelige manier om van Uw verkoudheid en hoest af te komen is dit eenvoudige middeltje, dat U zelf kunt maken. Haal bij Uw apotheker of drogist een 30 grams-fleschje dubbel geconcentreer de Vervus (vastgesteldcn prijs 75 ct.) Ver meng het thuis met ccn kwart liter heet water cn een eetlepel suiker. Het resultaat is een flinke flesch heerlijk smakende hoestsiroop. Dosis: volwassenen 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel en van 3 tot 8 jaar een theelepel na elke maaltijd en voor het naar bed gaan. Het dalende pond Engelsche goudvoorraad met 145 millioen verminderd Een evenwichtsverhotiding bereikt Het nieuwe jaar is op de wisselmarkten ingezet met een onbehaaglijke stemming voor het pond sterling. De positie van het Engelsche pond worot nog steeds gewan trouwd, waartoe niet weinig hebben medege werkt enkele publicaties van de laatste da gen. Allereerst zijn daar de cijfers, verstrekt door het Engelsche ministerie van de Schat kist, waaruit blijkt, dat de totale goudvoor raden per 30 September jl. bedroegen ca. 147 millioen minder dan op 30 Maart Voorts is de onrust versterkt door de nieuw cijfers inzake den toestand van de Engelsche staatsfinanciën. Het tekort per 31 December jl. over het loopende begrootingsjaar. dat loopt tot 31 Maart a.s. en waarvan dus ne gen maanden verstreken zijn. bedroeg f 249 millioen, tegen vorig jaar f 177 millioen en in 1936 98 millioen. Wel is waar worden in de eerste maanden van het nieuwe jaar dus in de laatste drie van het begrootings- jaar nog groote bedragen ontvangen uit hoofde van belastingen, doch dat neemt niet weg dat het thans bereikte tekort een record vormt voor alle tijden. In de City wordt het definitieve tekort over (het loopende begroo- tingsjaar geschat op ca 25 A 30 millioen pond, tegen een voordeelig saldo van 28.8 mil lioen vorig jaar. In dit tekort is niet begro pen de 112 millioen die uitgegeven zijn voor bewapening en door een leening zullen worden gedekt. Naast het wantrouwen, dat door deze go gevens werd gewekt, ondervindt het Engel scihe devies den druk van de verdere repa- trieering van Fransch kapitaal, daar de vooruitzichten in Frankrijk voortdurend blij ven verbeteren, wat ook weer blijkt uit de jongste discontov.erlaging. Daarnaast vindt dan ook nog terugvloeiing plaats van midde len naar New-York, vanwaar tijdens de jong ste periode van geldschaarschte in Londen, geldmiddelen onttrokken waren. Tenslotte hebben de restricties, welke in den laatsten tijd door de Londensche autoriteiten noodig geoordeeld werden om den druk op het pond te verminderen (o.a. de wederinvoe ring van het emissie-embargo voor buiten- landsche leeningen) de positie van het de vies geen goed gedaan. De koers op 8.52 8.53 In den loop van 1938 is de koers van het pond van ongeveer 5 tot 4.64 dollar gedaald, hetgeen neerkomt op een depreciatie van 5 pCt. Gister daalde de pond-dollamoteering te Londen tot 4.6343 waarna een herstel volg de tot 4.6381. Te Amsterdam werd hoofdzake lijk gehandeld tegen prijzen loopend van 8.52 ft 8.53, tegen ca. 8.95 enkele maanden geleden, voor de Septcmbercrisis. Merkwaardig is wat het overzicht van de Midland Bank opmerkt over de flauwe stem ming van het pond. Op grond van de prijs- niveaux in Amerika en Engeland is men van oordeel dat het pond op een niveau 5 dollar overgewaardeerd was. doch dat thans een tamelijk evenwicht iusschen de valuta's is bereikt, aangezien in den loop van 1938 het Britsohe prijsniveau sterker is teruggeloopen dan het Amerikaanseihe. In dit liciht zal men de omstandigheid moeten bezien, dat het Engelsche egalisatie fonds thans alles in het werk stelt om een verdere koersdaling te voorkomen. Men hoopt vurig, dat een van de voornaamste hinderpalen voor den Britsohen export, nlj een overgewaardeerd pond, zal zijn wegge nomen en dat de positie van de Britsohe DON'DERDAG, 5 JANUARI 1030 II.VERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-UItren ding. 8.00 Gram.muzlek. (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. gr. pi. 10.30 Voi 10.35 Omroep orkest (opn.) 11.20 Orgelconcert. 12.00 Gr. muziek, (ca. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO- Veullan-orkeiPt. 1.15 Ensemble Jetty Cantor >00 Causerie ,.De nieuwe gezinstaak der irrouw". 2.30 Ensemble Jetty Caj Geluk wensch en. 5.30 AVRO-Amusemcntsor- kest. 6.25 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.Ou Voor de kinderen. 7.05 Viool en Orgel. 7.31 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radio- Journaal. Mededeellngen. 8.20 Verkor'® 2.00 Gra HILVERSUM It 415.5 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 9.15 Gram.muzlek. (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muzlek. 10.15 Morgendienst- 10.45 Gr. muziek. 11.3) Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12 15 KRO-Orkesfc. (1.00—1.20 Gr. muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gram. muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gram.muzlek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Apol- lo-ensemble en gram.muzlek. (ca. 6.30 Be richten) 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespre king. 7.45 Gram.muzlek. 8.00 Beriohben ANP Herhaling SOS-Berlahben. 8.15 Russisch ge mengd koor en gram.muzlek 9.00 Causerie „IJslandse he sagen". 9.30 Amhemsche Or- kestvereenlglng en solist. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gram.muzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram.muzlek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. UROITWICH 1500 M. 12.05 Orgel. 12.39 Con cert. 1.00 Zangers. 1.20 Orkest. 3.15 Declama tie. 3.35 Orkest. 5.05 Causerie. 6.40 Orkest. 6.40 L&ndbouwpraatje. 7.50 Radlotooneel. 8.50 Discussie. S.45 Orkest. 10.20 Korte Avondwijding. 10.40 Causerie. 10.55 Strijk kwartet. 11.35 Orkest. 8.50 Orkest. 10.30 Kwartet RADIO—PARI«» 1*48 M. 12.30 Zang. 1.05 Orkest. 2.35 Zang. 3.35 Cello. 8.50 Zang. 435 Plano 4.50 Zang. 5.25 Kamermuziek. 6.05 Radlo tooneel. 7.20 Orkest. 8.35 Viool. 8.50 Orkest 1 vandaag en morgen verkouden! l Bescherm Uw keel tegen infectie i met de beproefde geneeskracht van [<Scl handelsbalans geleidelijk zal verbeteren. Deze hoop zal echter slechts in vervulling kunnen gaan, als óe internationale verhou dingen niet al te zwaar in hét nieuwe jaar worden geschokt en er kans is op een rustig© economiscihe ontwikkeling. Of dit laatsto mogelijk zal blijken, zal afgewacht dienen te worden. tCALEIDOSCOOP De New-Yorksche beurs opende gister vrij vast bij matig levendagen handel. Spoedig liepen de koersen iets terug onder leiding van vliegtuigfondsen, waarin winst nemingen plaats vonden. De gedrukte ten- de nz bleerf voortduren, hoewel in het mid- dlaguur voor verscheidene fondsen een her stel] kon wordten gehoekt Roosevelts bood schap wordt met spanning afgewacht. Te gen het slot kwamen nieuwe verkoopen af, waardoor de beurs over het algemeen frac ties tot 1 punt lager sloot.Voor vlegtuig- fondsen wanen de verliezen iets grooter. Sporen daarenegen boden goed weerstand. 19. Eindelijk kon de meester niet meer. Hij was achter adem. Aan één arm sleurde hij Kwiebus naar de deur. Een flinke duw En Kwiebus stond beteuterd in de gang. „Heb het hart eens om hier ooit terug te komen." Dat hoorde hij meester nog van uit de verte hem naschreeuwen. 20. Niet meer op school mogen komen, dat was niet zoo erg. Maar als zijn vader er achter kwam? Kwiebus zuchtte diep. Dat teekenen had hem al heel wat narigheid gegeven. Langzaam sukkelde hij naar huis. Zijn hoofd bonsde zoo van al die slagen. Hij zou vanmiddag eens fijn gaan visschen. Stil zitten in de frissche luch*. Dal zou hem goed doen. Maar, wat was dat?

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3