is nog niet veel leven scheepvaart in de DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 |P. L. D. Nivard Doch het begint langzaam BIJNA 1000 INSCHRIJVINGEN te komen Waal, Oude Maas en Dordtsche Kil worden opengebroken Waterweg Rotterdam en Amsterdam is open VOOR DEN ELFSTEDENTOCHT Tocht uitgesteld, inschrijvingen gehandhaafd Schiermonnikoog nog steeds geïsoleerd SCHIERMONNIKOOG, 29 December. Het «Hand is nog steeds geïsoleerd. Sedert vier daigien is men -van elke verbinding versto ken geweest, terwijl men gedurende dezen tijd ook geen post heeft kunnen ontvangen of verzenden. De beide vrachtschepen, die op weg van Groningen naar Schiermonnikoog sedert tien dagen in het ijs bekneld zaten, zijn gis ternacht vlot gekomen, evenals een motor scheepje, dat in het Wieringerwad vastgeraakt Het is doorgevaren naar Oost- mahorn. De veerboot „Brakzand", die de verbin ding Oostmahorn—Schiermonnikoog onder houdt, heeft den dienst nog nieit hervat, aangezien er nog veel drijfijs in het Frie- sche wad ligt. De zuidkant van 't eiland is vrij van ijs. Postboot NesHolwerd heeft weer gevaren HOLLUM, 29 Dec. Nadat de postboot van den dienst NesHolwerd twaalf dagen lang niet heeft kunnen varen, vertrok zij gistermiddag om half twaalf van Nes. Het vaarwater was nog niet vrij van ijs, zoodat men over het traject viermaal zoo lang deed als gewoonlijk. Op 1300 meter van den siteiger te Hol werd stuitte de boot op een massieve ijsvlakte. De tien passagiers, die zich aan boord bevonden, begaven zich over het ijs naar den vasten wal, waarheen ook de post werd vervoerd. Hedenmorgen hoopte men met post on passagiers terug te keeren. Aangezien de noordelijke wind het ijs op de Friesclio kust vastzet, was het nog in het geheel niet zeker, dat de boot heden zou kunnen ver trekken. De kans bestaat evenwel, dat het ijs met eb afdrijft. De vrachtboot „Friesland" van den dienst Ballum—Zwartehaan is er in geslaagd de kust tot op 150 meiter te naderen. IJsbrekers aan het werk AMSTERDAM, 29 Dec. Gistermorgen om zeven uur is de ijsbreker „Wilhelmina Goedikoop" van de reederij Goedkoop ver trokken, teneinde het Merwedekanaal tot Vreeswijk open te breken. Enkele uren later verliet de „Daniël Goedkoop" de werf om via het nieuwe meer en de ringvaart tot Leiden te gaan. Vliegtuig kon niet op Urk landen URK, 29 Dec. Er kon heden geen vlieg tuig naar Urk komen, aangezien de gele genheid voor een landing ongeschikt Daarom is een ijsvlet met tien personen naar Kampen gegaan, teneinde de post dienst en het goederenverkeer te onderhou den. Men zou te Kampen overnachten en Vrijdagmorgen vroeg naar Urk temgkeeren V erkeersstremminge Vele veren zijn nog steeds gestremd. Hier volgen de gegevens, opgemaakt aan de hand van den toestand, zooals die gisteren Normaal varen: Anna JacobaZijpe; Beusichemsche veer; BoxmeerHeyenDordrechtZwijndrecht (met 1 pont); DordrechtPapendrecht (met 1 pont); 's-GravendeelWieldrecht; Hans- weertWhlsoorden; Den HelderTexel; Hoedekenskerke Terneuzen; Ingensche veer: overtocht voor alle vervoer van 622 uur; Kop van 't LandWerkendam; Maas sluisRozenburg; Rozenburg—Brielle: voor en na zonsondergang onregelmatig; Veere Kamperland; VlissingenBreskens; Vlis- singenBorsselenTerneuzen. Gestremd zijn: BrakelHerwijnen; DrutenDode waard; Hendrik Ido Ambacht^Alblasserdam; Nu- mansdorpDen Bommel. Onregelmatig varent DintelsasOoMgensplaat; Hellevoetsluis— Middelharnis (overdag normaal); Nurnans- dorpWillemstad (overdag normaal); Nu- mansdorpZijpe (2 maal per dag); Affeu*- denSambeek: pont uit de vaart genomen, overtocht per veerboot voor personen en rijwielen; Bergstoepsche veer: alleen tocht voor voetgangers en rijwielen; <^u- lemborg: gestremd, voetgangers en wiel rijders over de spoorbrug; Deventer: schip brug weggenomen, verkeer over de spoor brug t/m 2 meter breedte, zwaar vracht verkeer moet over Zutphen rijden; Does burg: do schipbrug is weggenomen, over tocht per motorboot voor voetgangers en wielrijders; Eek en Wielsche veer: over tocht alleen overdag voor wielrijders en voetgangers; GorinchemSleeuwijk: tocht alleen overdag van 8—17 uur voetgangers en wielrijders; Lexikesveer (bij Wageningen) gestremd; Krimpen a/d Lek: óvertocht per motorboot voor motorrijders, wielrijders en voetgangers; Ridderkerk— Alblasserdam: overtocht alleen overdag voor luxe auto's en vrachtauto t/m 5000 kg: Schoonhoven—Gelkenes: gestremd; Tiel Wamel: gestremd, voetgangers en wiel rijders worden met stoomboot overgezet: VierlingsbeekBergen: overtocht alleen overdag voor voetgangers en wielrijders; WolphaartsdijkKortgene: alleen ovendag ïiormjaal, daarna onregelmatig; Wijik bij Duurstede: overtocht alleen voor voetgan gers en wielrijders; ZierikzeeKatscihe veer: êedureer.e ihet daglidht normaal, daarna raregelmatlg, Nog hoop LEEUWARDEN, 29 December. Gister middag is de inschrijving voor den Elf-stedentocht officieel gesloten. Op den laatsten dag hebben nog 47 deelnemers jngc schreven voor den wedstrijd en 134 voor den tocht. In hét geheel werden 365 inschrijvingen voor den wedstrijd en 607 toeristen, waaronder 18 dames, ontvangen. Tenzij tegenbericht wordt ontvangen, blijven zij gehandhaafd. Hoe wel de weerberichten Dinsdagavond de hoop gaven, dat tengevolge van 't hooge drukgebied in Scandinavië de wind naar het Noord-Oosten zou gaan, zooals Ook inderdaad eenigen tijd het geval wa«, luidden de gistermiddag speciaal aange vraagde weerberichten uit De B it on gunstig. Het hooge drukgebied in Scandinavië bleek niet sterk genoeg te zijn, zoodat de wind is gaan krimpen en verdere matige dooi verwacht wordt. Ook van andere zijde dreigt thans gevaar, doordat de Vereeniging tot IJsbestrijding in Friesland aan den Commissaris der Koningin heeft verzocht het ijs op het traject HarlingenLeeuwor den te mogen breken. Dit verzoek is voor loopig van de hand gewezen, omdat de scheepvaart op Harlingen wegens den ijs toestand in de haven aldaar practi«ch nog niet mogelijk is. Het centraal bestuur is nog niet in staat reeds thans een naderen datum voor den elfstedentocht vast te stel len, maar mochten de weersomstandigheden zich ten gunste van de vorst wijzigen, dan is het niet uitgesloten, dat de tocht op zeer korten, termijn wordt uitgeschreven. L. F. D. Nivard DE ROTTERDAMSCHE HAVEN IN 1938 In het gisteren geplaatste jaaroverzicht van de Rotterdamche Haven moet gelezen worden dat het scheepsverkeer is gestegen tot rond 24% niillioen tons en niet 22% millioen. ROTTERDAM, 29 Dcc. De heer F. L. D. i v a r d, lid van de Eerste Kamer en van den Gemeenteraad van Rotterdam, tevens oud-wethouder, hoopt 1 Januari a.s. zijn 2ö- jarig jubileum als penningmeester van den Ned. R K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Ra phael" te vii In het jongste nummer van „liet Rechte Spoor", worden door den bonds-adviseur, den heer W. Mut- saerts, zeer waar- deerende woorden aan den aan staanden jubila ris gewijd, dien men niet alloen eert om zijn accu raat beheer, maar ook om z,ijn groote verdiensten voor die alge- meene leiding van den bond en rijn knap pen, stuwenden pioniersarbeid, eerst als bondssecretaris (1909 t.m. 1913), daarna als penningmeester, terwijl hij ook in de Chris telijke Internationale Federatie van Spoor- en Tramwegpersoneel de eerste viool speelt. Sinds haar oprichting in 1920 is bij haar telkens weer opnieuw met algemeene stem men herkozen voorzitter. Ook in dit inter nationale gezelschap heeft hij zich getoond dc rechte man op de rechte plaats, die voor de zich in de na-oorlogsOhe jaren vaak voorgedaan hebbende moeilijke situaties steeds de vredebrengende oplossing wi; vinden en mede daardoor een groot aanzien bij alle aangesloten organisaties geniet. Morgen zal de heer Nivard in de hoofdbe- stuuravergadering van „St. Raphael" gehul digd worden en zal hem, een geschenk na mens de geheele organisatie worden aange boden. Personenauto door trein vernield Drie Inzittenden ongedeerd VALKENBURG, 29 Dec. Een personen auto uit Heerlen is vanochtend door den afsluitboom aan den Nieuweweg te Valken burg gereden, waardoor de wagen door den trein van 9.20 uur, welke in de richting Aken reed, werd gegrepen. De inzittenden, een heer en twee dames, hadden het ge vaar zien komen en konden zich tijdig ir veiligheid stellen. De auto werd. geheel ver- Het ongeluk is vermoedelijk te' wijten aan de gladheid van den weg, .waardoor de be stuurder niet tijdig kon stoppen en door- Italië en het Zijn de tarieven veel te hoog? De samenstelling van den Beheersraad Iets uit de geschiedenis van het kanaal Economie en Financiën Suezkanaal Volgend jaar is het zeventig jaar geleden dat het Suezkanaal in gebruik werd geno men. Dat beteekende een keerpunt in de geschiedenis van de verbinding tusschen Oost en West. De vaarweg werd er honder den kilometers door bekort en in den loop der jaren werd er dan ook steeds meer ge bruik van gemaakt. Den laatsten tijd is de belangstelling voor het Suezkanaal aanzienlijk toegenomen, doordat plotseling Italië met een aantal eischen voor den dag is gekomen, die ook op het Suezkanaal betrekking hebben. Men vindt de tarieven veel te hoog; beweert, dat de uitgekeerde dividenden veel te hoog zijn, en dat de belangen van tal van landen door deze beheerspolitiek worden geschaad Om na te gaan, of deze critiek op een billijken grondslag berust, is het goed iets te vertellen over de wordingsgeschiedenis van het kanaal. Als met zoovele andere dingen komt men dan weldra tot de ont dekking, dat de zaken niet zoo eenvoudig er bij staan, als zij wel schijnen. Oprichter van de Suez-kanaal Mij is de heer Ferdinand de Lesseps, stamde uit de utopistische Saint-Simon school. Zijn naam is onafscheidelijk met die van het Suez-kanaal verbonden. In slaagde hij er in concessie te krijgen van de Egyptische Regeering voor den aanleg exploitatie van het kanaal. Elf jaren duurde het voor het kanaal gereed was Ontzag lijke moeilijkheden moesten worden over wonnen, maarmen slaagde. In plaats van 200 millioen francs kostte het kanaal het dubbele, doch daar staat tegenover dat de scheepvaartweg naar het Verre Oosten enorm werd bekort. Een gewaagde onderneming! Het kanaal is 161 K.M. lang, ca 9 Meter diep en 50100 Meter breed. Het heeft bij de oprichting heel wat energie gevergd om het vereischte kapitaal bijeen te brengen. Het was al dadelijk de bedoeling verschil lende landen bij de Mij, die Parijs als domicilie koos, te interesseeren. Dat lukte niet, want men vond de onderneming te... gewaagd! Zoodoende waren de aandeelen aanvankelijk alleen in handen van Frank- Landen Tuinbouw De geestelijke stroomingen en de C.B.T.B. Landbouw als deel1 van het productieapparaat (De tweede conferentiedag van de C.B.T.B.) Bespreking referaat Rip Op de gister begonnen driedaagsche con ferentie van den C.B.T.B. werd, zooals we reeds meldden, door den eersten referent Mr Rip gehandeld over: „Het moderne trust- en kartelwezen en de land- b o u w". Na een algemeene inleiding over de geschiedenis van het kartel- en trust wezen werd door spr. in het bijzonder stil gestaan bij de groote macht van het Uni- leverconcern, dat over de geheele wereld vertakt is. Spr. wees op de groote gevaren, die in zulke trusts schuilen voor den con sument, den middenstand, voor den land bouw en den Staat. Zulke staten in den Staat kunnen aanleiding geven tot allerlei economische en politieke complicaties. Daarom worden in verschillende landen middelen beraamd tegen dit monopolisme. Doch de resultaten waren nog niet groot: de leiders der concerns zijn zéér vinding rijk. Coöperaties zijn in dezen goed wer kende middelen, mits deze zich hoeden voor excessen en ze zich in contact stellen met den zelfstandigen middenstand. Of de antipoliepaotie iets zal uitwerken, moet af gewacht worden. Ook de Staat moet terwille van het al gemeen belang voor excessen der trusts waken. Uitgebreider bevoegdheid voor de regeering dan bij de wet op het verbindend en onveri>in>d veiiklaren van omderoemers- 'ereenikomsten is wellicht noodig. Aan de bespreking over dit referaat werd deelgenomen door een groot aantal aan wezigen. De heer Biesheuvel vroeg of, nu er nog zoo weinig tegen de trusts is gedaan, gezamenlijk optreden niet gewenscht is. Dit vraagt ook de heer van Ka Iter en, die ook informeert of we wel met Landbouw en Maatschappij e.a. in dezen kunnen sa mengaan. De hetjr Dieleman wijst op het optreden der suikerfabrieken, terwijl de heer Rink vraagt hoe we als christenen tegenover do trusts moeten staan. Door den heer C. Vink wordt o.a. gewezen op het vele goede, dat de groote zaken ook doen (o.a. laboratoriumwerk). Kunnen anderen dat ook? De heer Slaibbekoorn vraagt om controle op de trusts terwijl de heer Verkuyl er op wijst hoeveel zaken wel van de Unilever afhankelijk zijn. Als alle boeren het eens met elkaar eens waren zouden we zelfs dan nog iets tegen de groote trustst kunnen doen? Hij vraagt, wat do C.B.T.B. omtrent de aavtipoliepactie doet. Dit vraagt ook de heer de Kan, die meer voorlichting wil. Door den heer Schol ten wordt gewezen op het fund.v menteele verschil tusschen coöperatie en trustvorming. De trustvorming in de steen kolen, waaraan de Staatsmijnen zelfs mee doen, is een doom in het oog van den heer v. Hemossen. Hierop wijst ook de heer ten Kate, die tevens meent, dat onze voorlichtingsdienst niet altijd objectief op treedt (Meppel). De heer Cnossen zegt, dat coöperaties vaak niet willen meewer ken. Is het zoo dat de regeering de handen moet afhouden van de trusts, vraagt hij. Wij hebben de grondstoffen, zegt de heer El zing a en alleen krachtige coöperatie is het middel om op te treden. Ook hier moet eensgezindheid zijn. Ook de heer Aantjes wijst op de coöperatie, alsmede op ordening, wat echter ook wel leidt tot kartelvorming. Komt bij het trustwezen het elsch, dat de groote lichamen verplicht zijn, meer publiciteit te geven wel veel te wach-' ten, vraagt de heer Witteveen. Wat het kolens.vndicaat aangaat meent de heer Roeterdink, dat er veel te veel kolenhandelaars kwamen. Men fluistert wel eens dat de „heeren in den Haag" ook aandeelhouders van de concerns zijn. Zou dit zoo zijn? vraagt hij ondeugend. Door den voorzitter, den heer C h r. v. d. Heuvel, wordt een en ander nog eens onderstreept, speciaal wat de coöperatie aangaat. Deze zijn vaak verlengstukken der neutrale landbouworganisaties. De coöpera ties laten hun kans ook wel eens voorbij gaan (b.v. bij de baconslachterij). De ver anderde structuur in de samenleving speelt hier een rol. Gesalarieerde betrekkingen zijn niet bevorderlijk voor een goed bedrijfs leven. Spr. wijst nog op uitwassen der coöperaties. Doch bij eendrachtig optreden zal men bij een behoorlijke handelspolitiek Nadat hedenmorgen het referaat van den heer Chr. v. d. Heuvel over: geeste lijke stroomingen en de C.B.T.B. besproken was, werd hedenmiddag een re feraat gehouden over: de plaats van 'en landbouw in de Nederland- che productie. Referent was ir. M. B. Smits, rijiksland- bouwconsulent in algemeencn dienst. Deze ontwikkelde hierbij de -volgende gedachten: De beteekenis van landbouw en industrie voor eigen behoeften loopen niet veel uit een Een veel grooter deel van het inkomen dan voor een van de>ze twee wordt gebruikt voor de betaling van diensten. Van den totalen uitvoer komt ongeiveer 75%_voor rekening van Industrie-producten en 25 pCt voor die van den Landbouw. Het aandeel van den landbouw is geleidelijk achteruitgegaan. In verband met het aandeel van het agrarische belvolkingsdeel in het totaal heeft de Landbouw een grooter belang bij de koopkracht dor andere bevol kingsgroepen, dan deze hebben bij de koopkracht der plattelandsbevolking. De Opvatting, dat de toestand van deze laatste primair is voor den welstand der bevol king in haar geheel is niet juist Verdediging dier agrarische belangen moet daarom van andere motieven ge bruik maken. Het bedrag der bruto-productie geeft geen ineidht in de bete-ekenis daarvan voor de welivaart der bevolking. De netto productie per arbeider is in de Industrie grooter dan in den Landbouw, terwijl de kaipitaalinvesteering per arbeider In de Industrie veel geringer is dan in den Landbouw. Als gevolg van dit verschil in structuur van beide bedrijfsvormen is dc belooning van den arbeid in de Industrie grooter dan in den Landbouw. Ook wanneer men rekening houdt piet de omstandigheid, dat het bodemkapitaal ten deele voorziet in de grondstoffenbehoefte van den Landbouw, rijn de grondprijzen te hoog. Een nadere beschouwing ran hot grondbezit ln ons Burgerlijk recht, uitgaan de van Christelijke beginselen, is zeer ur gent. Het feit, dat de kapitaalsinvesteering per arbeider in het Landbouwbedrijf veel groo ter is dan in de Industrie en Mijnbouw en dat de netto-opbrengst per arbeider in heide laatste gunstiger is, maakt het twijfel achtig, of blijvende werkverrui ming gezocht moet worden op het gebied van den Landbouw. Uitbreiding van Industrie en Mijnbouw heeft ook 't voordeel, dat de binnenlandsdhe markt voor agrarische producten wordt vergroot Het feit, dat étagovorming in het landbouwbedrijf in 't algemeen geen gunstigen invloed heeft op de netto-op brengst per arbeider maar deze wel af hankelijk is van de oppervlakte land per arbeider, maakt het zeer twijfelach tig of de bevordering van het kleinbe drijf van economisch standpunt bezien juist is. Ook sociale motieven (pleiten daartegen. Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst Pogingen tot overeenstemming UTRECHT, 29 December. Onder leiding van den voorzitter, den heer Dr. J. G. Oort- wijn Botjes, hield de Nederlandsche Al gemeene Keuringsdienst te Wageningen de zer dagen te Utrecht zijn gewone najaars vergadering. MededeeÏÏngen werden gedaan omtrent de pogingen, welke zijn gedaan om tot overenr stemming te komen op keuringsgehied. De door het dagelijksoh bestuur in de op 13 October gehouden bespreking met hat B.K.Z. gedane voorstellen verkregen de instemming van de vergadering. Deze luiden: 1. Het dagelij"ksdh' bestuur van de N.A.K. is ibereid om te bevorderen, dat de invloed van de kweekers en handelaren in de be stuursorganen van de N.A.K. worden ver- a. door 1 kweeker en 1 bandelaar in het dag. bestuur op te nemen, b. door mogelijk te maken, dat ook in het bestuur eenige kweekers en eenige hande laren worden opgenomen. Voorts zal de handel in de specifieke com missies, zooals de commissie voor den uit voer. etc. een vertegenwoordiging vinden en de kweekers in de commissie voor de origi neel e" gewassen. Over de wijze, -waarop de vertegenwoordi ging tot stond komt, zal men zich moeten beraden. 2. Op deze basis zal de keuring van land bouwgewassen bij de N.A.K. (afd. landbouw! moeten blijven of daarbij ondergebracht. 3. Voor de. tuinbouwzaad'keuringen wordt een dienst gevormd, waarin zoowel de tuin bouworganisaties als de solecttebedrijven Jn de verhouding 50 50 hun vertegenwoordi ging vinden. Aan dit orgaan woixit de ge heele regeling der tuinzaadkeuringen opge dragen. Bij de uitvoering dezer keuringen zal de eigen controle der selectiebedrijven moeten worden ingeschakeld. 4. Tegen een federatieve samenwerking tusschen een keuringsdienst voor landbouw gewassen, die voor boamkeuringen en die voor tuinzaadkeu ringen heeft de N.A.K. geen bezwaar, mits deze een beperkte wel omschreven taak heeft. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het instellen van een officieel or- gaar. dat naast de officieele mededeelingen cn publicaties van de N.A.K., gewijd zal zijn aan de vraagstukken van de zaaizaadvoor ziening. werd na een uitvoerige gedachten- wisseling goedgekeurd. STEUN VOOR NED.-INDISCHE MAIS Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken maatregelen getroffen, ten einde den prijs van Nederlandsch-Indische mais, welke thans zeer laag is, te steunen. Tn verband hiermede zal voor mais van Nederlandsch- Tndischen oorsprong bij den invoer in Ne derland een reductie op de monopoliehef fing worden verleend. Tevens vernamen wij. dat in dezen ook de reederijen medewerking hebben ver leend, door verlaging van den vrachtprijs voor Nederlandsch-Indische mais. Ferdinand Vicomte de Lesseps rijk en Egypte. Maar in 1875 geraakte de Khedive van Egypte in ernstige financieele moeilijkheden. Hij bood zijn aandeelen aan Frankrijk te koop aan, doch dit land stelde er geen prijs op. Toen werd Engeland kco- per en daarmee kreeg het Britsch Impe rium circa 350.000 aandeelen in handen van de 800.000 stuks. Zoo verkreeg Enge land zijn invloed in Egypte! Dat men bij de oprichting een meer al gemeene Mij met internationaal karakter heeft nagestreefd blijkt.o.a. uit de samen stelling van den Beheersraad, welke de Mij bestuurt. Deze moet volgens de statuten uit 32 leden bestaan, vertegenwoordigende de voornaamste nationaliteiten, die belang bij dc onderneming hebben. Momenteel heb ben zitting in dezen raad 21 Franschen, 10 K.ngelschen en ook één Nederlander, n.l. de heer B. Ruys. Geen interesse Dat Italië in dezen bestuursraad geen zit ting heeft, is een gevolg van het feit dat dit land vrijwel nooit eenige interesse voor het Suezkanaal heeft betoond. Pas de laat ste jaren is dat anders geworden. Vóór 1936 varieerde n.l. het totaal aantal Italiaansche scheopstonnen, dat het kanaal passeerde, van 1,5 tot 2 millioen ton. Daarna volgde in verband met den Abessijnschen oorlog een sprong naar de zes millioen ton. Italië kwam na Engeland op de tweede plaats te staan, en Duitschland en Nederland resp. op de derde en vierde. Men zal natuurlijk dienen af te wachten of Italië zich op dit niveau zal weten te handhaven. In elk geval blijkt uit deze gegevens, dat Italië groot belang heeft gekregen bij al of niet hooge tarieven. Is men echter altijd even billijk, als men de tarieven te hoog noemt? Hierop moet het antwoord ontkennend lui den, want wanneer Italië verklaart dat de laatste jaren geen enkele tariefsverlaging heeft plaats gehad, is men in strijd met de waarheid. Sinds 1935 zijn de rechten een en andermaal verlaagd, zoodat zij zich binnen kort zullen bevinden op een niveau van 5 sh. 9 d. tegen 7 sh. 6 d. per ton drie jaar geleden. Hoe staat het nu met de uitgekeerde dividenden? Deze zijn inderdaad zeer hoog. Zij varieerden de laatste jaren van 500 tot 800 francs. Over 1937 werd 820 francs uit gekeerd, hetgeen bij aandeelen van nom. frs 250 overeenkomt met een dividend van ca 300 pet. Maarook hier moet men de billijkheid in acht nemen. Allereerst moet een niet gering bedrag hiervan worden af getrokken voor diverse belastingen, terwijl bovendien sinds 1914 de goudwaarde van den franc is gedecimeerd. De herhaalde franc-devaluaties Vooral de gevolgen van de herhaalde francdevaluatie moet men niet gering schat ten, want juist daardoor is het juiste in zicht in de financieele positie van de Mij grootendeels verloren gegaan. De Mij kan oogenschijnlijk floreeren en toch in werke lijkheid achteruit boeren. Daarmee bedoe len wij natuurlijk niet de tariefspolitiek van de Mij waarover ook door onze scheepvaart Mijen meermalen wordt ge klaagd te verdedigen doch het laat zie», dat de zaken niet zoo eenvoudig zijn als zij wel lijken. In elk geval moet men bedenken, dat Italië thans de gevolgen ondervindt van de weinige interesse, die men in het verleden voor het Suezkanaal heeft aan den dag gelegd. Het land tracht nu door een groo- ten mond op te zetten wat te bereiken. Waarom tracht men niet langs ordelijken weg invloed te krijgen in den Beheersraad? Geheel onmogelijk is dat niet Ieder jaar treden vier leden af en kunnen aandeel houders nieuwe leden kiezen. De aandeelen zijn op de Parijsche beurs verhandelbaar het Fx-ansche bezit is blijkbaar geheel in particuliere handen zoodat het veroveren van een invloedssfeer niet uitgesloten schijnt, al zal het wel niet lukken het Fran- sche overwicht te breken. Het schijnt niet onbillijk dat ook Italië wat te zeggen krijgt in den Beheersraad nu het zoo overwegend belang bij het kanaal heeft gekregen. Af gewacht moet echter worden of Italië's belang in de toekomst zich ook op dit niveau zal consolidecren. Daarvoor is tijd noodig en het schijnt daarom gewenscht de komende ontwikkeling eerst eens af te wachten. Geraamd wordt, dait het binncnlandeche en exportverbruik van ruwe petroleum en -producten in 1938 1.32 milliard vaten be droeg, d.i. 1.4 minder dan het record cijfer van 1.34 milliard, dat in 1937 werd bereikt De verkoop van motorolie wordt geraamd op 566.4 millioen vaten, d.i. 1.7 hetgeen vooral een gevolg is van de aanhoudende binnenlanöeche vraag. De sterkste daling is bij zware stookolie waar te nesmien, waar de omzet met 10.4 tot 307 illloen vaiten is teruggelopen. De Amerikaansche productie van ruwe petroleum is in verband met de groote oorraden ten opzichte van 1937 naar ra ming met ca. 5.3 tot 3.32 millioen vaten per dag teruggekropen tegen een toeneming van 17 verleden jaar in vergelijking met 1936. FINANCIEELE KALEIDOSCOOP De New Yorksche beurs opende gister zwak. Daarna werd de stemming beter en begonnen de koersen op te loopen. De verbetering won hoe langer hoe meer terrein bij toenemende omzetten. De koer sen sloten dan ook op het hoogste punt van den dag, fractioneel tot 2 punten beter. De leiding bij de koersstijging berustte bij de staal-, spoorweg- en vliegtuigfondsen. Er liepen geruchten, dat de „big four" (Cham berlain. Daladier, Mussolini en Hitler) be gin 1939 weer bij elkander zouden komen om de bestaande kwestie» te regelen. Er werd gister een totaal omzet bereikt van 2.160.000 aandeelen. Volgens de voorloopige cijfers bedroe gen de bruto ontvangsten van de Ameri kaansche spoorwegmijen eerste klasse in November 320 millioen tegen 318 mil lioen in November 1937. Verwacht wordt, dat de vervoercijfers der spoorwegen in 1939 zullen stijgen. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der N.V. Noord- hollanische hypoth-ekbank werd besloten op de coupon der pandbrieven per 2 Januari 1939, geen uitkeering te doen. Volgens het A I. D. zal binnenkort worden beslist over de 'voorstellen tot het verleenen van een exploitatievergunning voqr het winnen van nikkel in een gebied ten Zuiden van Kolonedale op Cele bes. De exploitatie zal geschieden door een combinatie van mijen, waarbij de Billiton ten nauwste betrokken is. De leiding van het nieuw op te richten bedrijf zal bij de Billi ton berusten. Naar wij vernemen is by de uitgifte van f 1.500.000 pref. aandeelen S t o o m v. Mij Zeeland voor 33.000.door hou ders van gewone aandeelen serie A en/of B van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt. Het Ryk zal dus een bedrag van 1.467.000 overnemen. De Januari-coupon van de obligatie- leeningen der Tramweg Mij Zutfen- Emmerik zal voorloopig niet worden be taald. Het ligt in de bedoeling van de Mij binnenkort met een nieuw voorstel te ko men inzake gereduceerde rentebetaling. Het voordeelig saldo over het boekjaar per 30 April 1938 van de N.V. Metaal- draadlampenfab - iek ..Volt" be draagt 31.311 (33.068). Voorgesteld de be schikbare winst op nieuwe rekening over te brengen. De Suikercultuur in 1938 Gunstige perspectieven VoUgens heit „Soar. HM." noemt men in suiker kringen aan, dent die midden/prijs van oogst 1938 zidh om 5.25 zal bewegen, in welk cijfer nog eenige gunstige toekoms't- verwaehittingen zijn verdisconteerd. Dit be teek ent voor de meeste fabriek/en een winst van een gulden per quamtaal en voor sommige concerns zefiifis belangrijk meer. Het oogstjaar 1938 sluit dus roeit gunstige perspectieven. De Amerikaansche petroleumproductie Scherpe restrictie gcëischt De Standard Oil of New Jersey heeft een pleidooi gehouden voor een restrictie van de Amerikaansche petroleumproductie tot. dagelijks 3 iiïiMioen vaiten. Als d/it geschiedt, zou de petroleum industrie van de opgehoopte wintervoorra den oa. 7.5 millioen vaten motorolie van de hand kunnen doen en zouden op 1 April a.61 83 millioen vaten voor het hoofdver- bruïk beschikbaar blijven. Schaken HET TOURNOOI TE HASTINGS BEGONNEN Euwe speelt remise tegen Sergeant HASTINGS, 29 Dec. Gister is het negen tiende internationale schaaktournooi van Hastings begonnen. De eerste ronde in de on denschcidene groepen is over het algemeen gunetig voor de deelnemende Nederlanders verioopen. De uitslagen luiden: Hoofdgroep: TylorLandau afge broken na 38 zetten in betere stelling voor onaen landgenoot ITet was een Siciliaansehe partij. Pircsir A. Thomas na 34 zetten remise in een partij met den Laskervariant van het damegambiet Szabo wint van Mi li ner Baxry in 31 zetten in een Cataloaneché opening. GolombekKlein afgebroken na 34 zetten in gelijken stand. Sergeant- Luwe remise na 27 zetten im een Caro Kann-opening. Premier reserves a: Saeonisch Prins afgebroken in betere etellldng voor Saem isoh. Van Schel ting a—Hoenlin- ger fa Premier reserves b: Morrison Van Doesburgh 10, ThomasV an Sete rs y2. Major a: Blomfield—mevr. Roodzant y2; mej. Heemskerk—Barlow 1—0. De jeugdige Rotterdammer F. A. D am en won in de eerste klasse a zijn eerste partij met zwart Duitsche en Buitenlandsche sportbetrekkingen BERLIJN, 29 Dec. In den vervolge zal de deelneming van Duitschers aan sportge beurtenissen in het buitenland evenals sportgebeurtenissen in Duitschland, waar aan wordt deelgenomen door buitenlandei's, afhankelijk zijn van de goedkeuring der of ficieele Duitsche sportleiding. Ken desbetreffend besluit van den Rijks sportleider von Tsahanimer und Osten is vastgelegd in de regeling betreffende de sportbetrekkingen tussrh0n Duitschland 011 andei-e landen. Deze ï-egeling geldt even eens voor Oostenrijk, maar strekt zich niet uit tot het Sudeten Duitsche gebied. Op 1 Februari a.s. zal de regeling van kracht worden. Deze regeling 7.00 verklaart men, zal de taak der sjrortlieden vergemakkelij ken en hen behoeden voor alle mogelijk heden welke uit de deviezencontrole kun nen voortvloeien Door trein overreden en gedood EINHOVEN, 29 Dec De veertigiariga spoorwegarbeider P. Vinkers is op iet «poorwepemplaoement te Eindhoven ver moedelijk door de gladheid over do raüs gevallen Op dat oogenblik naderde een rangeennachine, die hem overreed. In I10- peloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, waar hii gisteren is overleden Het slachtoffer laat een vrouw met wijf kinderen achter,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3