jUraiue feitedft Gtatirant N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Voorzieningen in geval van oorlog en buitengewone omstandigheden I V I Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in ptaafsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosleo Per weekQ.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscTte zending4.50 Bij dagelijksche zendingJL50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 6586 DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 19e Jaargang gjtrtiettentiepriften: Van 1 tot 5 regelsI.17'/i Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer 0.45 j Voor het bevragen aan 't bureaa wordt berekend 0.10 m aan Bedrijfsleven moet medewerken economische verdedigingsvoorbereiding Uitgebreide bevoegdheden voor de Regeering Bij de Tweede Kamer zijn thans acht wetsontwerpen ingediend, hou dende regelen met betrekking tot de voorbereiding van voorziening in geval van oorlog, oorlogsgevaar ot andere buitengewone omstandighe den in de behoeften van volkshuis houding en landsverdediging. Medewerking verdedigingsvoorberelding In de toelichting tot het eerste wetsont werp (wet medewerking verdedigingsvoor- bereir' 1939) schrijft de regeering: In ,j modernen oorlog is het verloop van den strijd in hooge mate afhankelijk van het economische aanpassings- en uit houdingsvermogen van een land. Het zeer groote ma♦eriaalverbruik door de weer macht maakt deze steeds meer afhankelijk van de mogelijkheid om in haar behoeften te voorzien. Een ongekende vraag naar grondstoffen zal ontstaan, die in vele ge vallen het aanbod verre zal overtreffen. Een en ander zal er ongetwijfeld toe leiden, dat in het bijzonder de oorlogvoerende mogend heden de in haar bezit zijnde voorraden niet of slechts onder zeer bezwarende voorwaar den ten uitvoer zullen toelaten. Wordt de aanvoer uit het buitenland in het algemeen hierdoor in geval van oorlog reeds hoogst onzeker, nog sterker geldt dit voor den aanvoer van overzee door de groo te gevaren, die in oorlogstijd ook de neutra le scheepvaart bedreigen, Mocht ons land in een conflict worden betrokken, dan kan, naar de meening van de regeering, althans in de eerste periode, niet aanstonds op den steun van eventueele bondgenooten worden gerekend. Bij een neutraliteitspositie zal men gezien de beperkte moge lijkheid om in oorlogstijd door interna tionalen ruil in de behoeften te voor- zien er van moeten uitgaan, dat ons land tijdens den geheelen duur daar van, in nog sterkere mate op zichzelf zal zijn aangewezen. De economische verdedigingsvoorbe reiding is een noodzakelijke voorwaar de om onze traditioneele zelfstandig- heidspolitiek meer kracht bij te zetten. De regeering is er zich daarom van be wust, dat een zoodanige, voorbereiding op beide situaties gericht moet zijn. Ten einde tijdens een öorlog, waarin ons land al dan niet betrokken is, in de behoef ten van weermacht en burgerbevolking te kunnen voorzien, dient eenerzijds de bin- nenlandsche voortbrenging te worden ge richt op hetgeen het meest noodig is, en anderzijds het verbruik te worden beperkt tot de bevrediging der meest dringende be hoeften. Zulks zal uiteraard niet automa tisch door de vrije werking der economi sche krachten geschieden. Ingrijpen van regeeringswege in de productie en de dis tributie, zoowel van gebruiksartikelen en halffabrikaten, als van grondstoffen, zal derhalve in vele gevallen noodzakelijk zijn. Hetzelfde geldt voor de prijsvorming. Vele problemen Behalve de genoemde problemen op het gebied van de productie, de distributie, de prijsvorming en den internationalen handel moeten nog worden vermeld die betreffen de de financieering, de buitenscheepvaart, 't binnenlandsche transport, kortom betref fende al die onderwerpen, die met het func tion eeren der volkshuishouding onder be doelde buitengewone omstandigheden ver band houden. In het bovenstaande werd een overzicht gegeven van de maatregelen ten behoeve .Van de economische verdediging, welke, in geval van oorlog of oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden getroffen zullen moeten worden. Het onderhavige Wetsontwerp beoogt der regeering een be voegdheid te verleenen, welke zij reeds in vredestijd noodig heeft om deze maatrege len op doeltreffende wijze te kunnen voor bereiden, de bevoegdheid namelijk, om de bij die voorbereiding noodzakelijke mede- Werking van het bedrijfsleven te verlangen en, zoo noodig, af te dwingen. De hierboven genoemde problemen en In bet bijzonder die met betrekking tot de or ganisatie der productie kunnen uiteraard niet tot een bevredigende onlossing worden gebracht, voordat velerlei gegevens betref fende productie-capaciteit en pmductieprn- gramma. aard van den te verrichten arbeid, arbeidsbezetting, voorraden e.d. verkregen zijn. Voorts zal in vele gevallen een beroen moeten worden gedaan op de medewerking van deskundigen uit industrie of handel. Tevens zij hier genoemd de mogelijkheid, Öat van de ondernemers in sommige be drijfstakken zal worden vprlangd, dat zij Van bepaalde goederen minimum- voorra den aanhouden. Ten slotte zij nog gewezen op de noodzakelijflcherd reeds thans de or ganen in het leven te roepen, die in vredestijd de regeering zullen advi- seeren over de in tijden van nood te treffen maatregelen en die in oor logstijd met de uitvoering daarvan zullen worden belast. Kernen van zoodanige organen, waarin vertegen woordigers van en deskundigen uit het bedrijfsleven zijn opgenomen, zijn voor de meest essentieele takken van industrie en handel reeds ge vormd, dan wel verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Algemeene vorderlngswet Ter toelichting tot het tweede wetsont werp (Algemeene vorderingswet 1939) zegt de regeering o.a.: Het behoeft geen betoog, dat de regeering wanneer zij onverhoopt voor de noodzake lijkheid komt te staan, ter organisatie van 's lands verdediging in den ruimsten zin, in het vrije economische leven in te grijpen, over uitgebreide bevoegdheden zal moeten kunnen beschikken. Aangezien de ontwikkeling van buitenge wone omstandigheden, als die, welke de thans ingediende wetsontwerpen op het oog hebben, een onverwijld ingrijpen van regeeringswege noodzakelijk kan maken komt het onvermijdelijk voor in de onder havige wetten voorschriften op te nemen, krachtens welke zij bij Kon. Besluit in wer king gesteld kunnen worden. Aangezien echter de bevoegdheden, welke de thans ingediende wetsontwerpen aan de regeering toekennen, van zeer ver strek- kenden aard zijn, komt het gewnescht voor, dat de noodzakelijkheid, diat de regeering daarover de beschikking krijgt, ln ieder voorkomend geval zij het ook achteraf door de Staten-GeneraaJ wordt bevestigd. Opgemerkt zij nog, dat deze noodwetten ook in andere buitengewone omstandighe den, b.v. hongersnood, watersnood, e.d., in dien regeering en Staten-Generaal zulks gewenscht achten, goede diensten zullen kunnen bewijzen. Wat de algemeene strekking van de wet betreft, de ministers hebben gemeend de mogelijkheid te moeten opnemen, dat de vorderingen krachtens deze wet niet slechts aan volkshuishouding en landsverdediging, doch ook aan de veiligheid der burger bevolking worden dienstbaar gemaakt. Hierbij is voornamelijk gedacht aan de luchtbescherming, die noch onder de volkshuishouding, noch onder de lands verdediging begrepen kan worden. Bodemprodnctiewe! Het derde ontwerp is dat voor de „bodem- productiewet 1939". Aangezien het voor een goede uitvoering der wet wenschelijk is, dat reeds thans een regeringscommissaris en een advies-com- missie voor de bodemproductie worden aan gewezen, is bepaald, dat de desbetreffende artikelen dadelijk na afkondiging in wer king zullen treden. Voor de overige artikelen geldt dezelfde regeling als in de andere thans ingediende wetten is opgenomen (nl. bepaling bij Kon. Besluit). De inhoud van het ontwerp verschilt slechts weinig van dien der bodemprodiuc- tfewet 1938. De dlstributlewet Het vierde is de „dSistributiewet 1939". Het thans aangeboden ontwerp komt in het algemeen met de distributiewet 1938 over- Voorzien is de mogelijkheid, distributie- voorschriften te geven, eenerzijds voor goe deren voor huishoudelijk gebruik, ander zijds voor de overige goederen, waarbij in de eerste plaats te denken valt aan grond stoffen en half-fabrikaten. De ministers van Economische Zaken en van Binnenlandsche Zaken zijn er bij het ontwerpen van deze voorschriften van uit gegaan, dat voor een doelmatige distribu tie van de noodzakelijke levensbehoeften in buitengewone omstandigheden en speciaal in geval van oorlog een zoover mogelijk doorgevoerde centraliseering in de leiding het belang zoowel van de landsverdedi ging als van de volkshuisvesting onontbeer lijk is. Wil een distributiestelsel effectief werken, dan moet ook in de gedetailleerde uitvoeringsregelingen, waar noodig, unifor miteit gebracht kunnen worden. Kringen De uitvoering dient overigens in handen te worden gelegd van die organen, welke hiertoe door kennis van plaatselijke toe standen en omstandigheden het meest ge- eigend zijn, in casu de gemeentebesturen. Daarom is in artikel 10, lid 1. bepaald, dat het land verdeeld is in distributiokringen, welke in beginsel samenvallen met de ge meenten. De leiding van de uitvoering eener distributieregeling berust in den regel in eiken d^stributiekring bij den burgemeester. De ministers achten het echter ge wenscht, dat de mogelijkheid geopend wordt, twee of meer gemeenten samen te voegen tot een distributickring. waardoor in sommige gevallen een meer rationeele werkwijze zal kunnen wor- In eem dergelijk geval zal het noodig zijn, dat aan den burgemeester van een der sa- iengevoegde gemeenten de leiding van ae uitvoering der distributie-maatregelen wordt opgedragen. Verder achten zij het niet uitgesloten, dat in de praktijk zal blijken, dat zeer uitge strekte of zeer volkrijke gemeenten moeten worden gesplitst in twee of meer distribu tiokringen. De ministers stellen zich verder voor, dat bij de uitvoering der onderhavige regelen de bestaande organisatie van den handel zooveel mogelijk zal worden intact gelaten. Bij een eventueele distrbutieregeling zul len derhalve zoowel de winkeliers als de giossiers en andere tusschenpersonen, waar mogelijk, worden ingeschakeld. Prijsopdrijving en hamsteren Als vijfde volgt de „prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939". Ter bestrijding van de prijsopdrijving is het allereerst noodig, dat de regeering de bevoegdheid verkrügt om wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven onverwijld een hamsterverbod uit te vaardigen. Het ïs om deze redenen, dat in het onder havige wetsontwerp wordt voorgesteld der regeering middelen te verschaffen om zoo wel tegen prijsopdrijving als tegen het zoo genaamde hamsteren op te treden. Een hamsterverbod is vervat in artikel 9 van dit ontwerp. Dit artikel beoogt uitslui tend, indien hiertoe aanleiding bestaat, den in- en verkoop van bepaalde goederen aan zekere regelen te binden, ten einde een plot seling uitputten van de bij den handel be schikbare voorraden te voorkomen. Goede renivoorraden, bestemd voor eigen gebruik, welke zijn aangelegd voor de uitvaardiging van een hamsterverbod, blijven ongemoeid. Ten aanzien van de prijsopdrijving heeft de minister van Economische Zaken ge meend de tweeledige regeling van de prijs- opdrijvingswet 1938 te moeten behouden: naast de mogelijkheid om voor bepaalde ar tikelen maximum-prijzen vast te stellen, acht hij een algemeen verbod van prijsop drijving onontbeerlijk. Weinig veranderingen Ontwerp no. 6 is de „zeeschepenvorde- ringswet 1939". De inhoud van het ontwerp komt in hoofdzaak overeen met dien van de sche- penvorderingswet 1938. „Wet behoud scheepsruimte 1939" is de aanhaaltitel van het zevende ontwerp. De inhoud verschilt slechts weinig van dien der schepenuitvoerwet 1938. Tenslotte: de zee- en luchtvaartverzeke ringswet 1939, waarvan de inhoud slechts weinig verschilt van dien van de oorlogs zee- en -luchtvaartverzekeringswet 1938. Uitbreiding van de Stichting „Reveil Archief" Het archief van Lennep In bruikleen AMSTERDAM, 29 Dec. De stichting: „Reveil Archief' mocht haar verzameling een belangrijke uitbreiding doen ondergaan doordat zij aan haar handschriften en ge- drukten het belangrijke archief van Lennep als bruikleen kon toevoegen. Dit archief omvat een groot gedeelte van de papieren nalatenschap van professor mr D. J. van Lennep en mr Jacob van Len nep en werd in bruikleen gegeven door jhr mr M. F. van Lennep uit Aerdenhout,, den schrijver van het mooie en algemeen bekende boek: „Het leven van mr Jacob van Lennep". Het vluchtelingenkamp te Hoek van Holland Bijzonder strenge bewaking! Een buitengewoon strenge bewaking is ingevoerd rond het vluchtelingenkamp te Hoek van Holland, waar talrijke joden uit Duitschland, die op illegale wijze over de grens kwamen zijn ondergebracht In de laatste dagen zijn n.l. enkele ontvluchtings pogingen door de geïnterneerden onder nomen, welke pogingen echter zijn ver ijdeld. Echter is hierdoor de bewaking en controle verscherpt. Rond het kamp stond reeds een schutting; thans zijn echter aan de achterzijde van het terrein diverse scherpe lampen geplaatst, die bij avond het ontvluchten bijna onmogelijk maakt Rijks veldwachters met speurhonden houden streng de wacht, terwijl ook de gemeente politie aan den buitenkant van het kamp toezicht houdt. In het kamp zijn eveneens strenge maatregelen genomen. Mr H. G. J. MAAS GEESTERANUS 's-GRAVENHAGE. 29 Dec. Men meldt uit Genève, dat onzo landgenoot mr H. G. J. Maas Geesteranus benoemd is tot secretaris-generaal der Union Internatic nale de Secours (International Relief Union). Volgens het te Genève gesloten verdrag, dat de unie op initiatief van den bekenden Italiaanschen philanthroop Ciraolo in het leven riep, beoogt deze organisatie, naast internationale hulpverleening in geval van zwrae rampen, wetenschappelijke bestudee ring der middelen om dergelijke calamitei ten te bestrijden en de gevolgen ervan te verzachten. Avonturen met ijsschotsen Twee menschen op de Merwede in gevaar Veerlieden te Puttershoek in het ijs GORKUM, 29 Dec. Bij de Kalkzandfabriek waren de gebroeders van der Meijden op het ijs bezig, toen plotseling een schots afbrak. Een van de jongens wist nog net op den wal te 9pringen, doch dit lukte den 17-jarigen P. van der Meijden niet meer, zoodat hij op de ijsschots de Merwede afdreef. De politie was spoedig gewaarschuwd en deze wist een ijshreker in de vluchthaven te charteren, die er op uit ging op den jongen te redden. Het vaartuig behoefde echter geen dienst te doen. Op den Brabantschcn oever, te Werkedam, hadden eenige mannen het gevaar gezien, waarop ze snel met z'n drieën in een roei boot de rivier overstaken. Zij slaagden er in Van der M. uit zijn benarde positie te be vrijden. Hij was reeds in de buurt Schelluinen terecht gekomen en z'n redders moesten wegens den ijsgang, die was ont staan, twee uur wachten eer ze met hun roei boot weer naar Werkendam konden over steken. Ook onder Sleeuwijk heeft zich een derge lijk geval voorgedaan, waarbij twee arbei ders met een roeiboot als redders optraden. PUTTERSHOEK. 29 Dec. Daar door vier ysbrekers het ijs in de Oude Maas gebroken wordt, dachten de veerlui Boot en van Vliet van hier het maar te wagen de planken de overzijde, welke gebruikt waren om oj van het ijs te komen, eventjes te halen. Met de heenreis ging het goed, maar terug kwamen ze in een massa ijs terecht, waarmee ze stroomafwaarts wegdreven, zonder zelfs maar iets tot hun redding te kunnen doen. in deze benarde positie hebben ze van 10 uur af tot 2 uur verkeerd. Toen zijn ze vanaf de Develsluis te Heerjansdam van den wal af geholpen. De boot hebben ze aldaar achter gelaten en ze zijn per auto alhier teruggekeerd. HET LEVEN GERED DOOR EEN HOND Kamer stond vol kolendamp DEN HELDER. 29 Dec. Dinsdagavond lag een oude vrouw in Den Helder, die met de Kerstdagen door de gladheid was gevallen en ernstig haar been verwond had, in de huiskamer op den divan te slapen. Midden in den nacht voelde zij dat de hond tegen haar opsprong en haar hand lekte. Zij werd wakker, en boos. omdat zij gewekt werd, duwde zij den hond weg. Doch de hond kwam terug en begon te blaffen, in haar kleeren te bijten en te trekken. Daardoor meer opmerkzaam gemaakt en nu klaar wakker, bemerkte de vrouw een zeer be nauwde damp in de kamer. Het gelukte haar van den divan te komen, en hoewel ze duizelig werd, kon ze de deur bereiken en opengooien, waardoor frissche lucht binnen kwam. Bij onderzoek bleek de schuif van d-j kachel geheel dicht te zijn en stond de ka mer vol kolendamp. Door het trouwe hondje werd deze vrouw van een wissen dood gered. HET GESCHIL TUSSCHEN DE V.B.A. EN DEN NED. BOND 's-GRAVENHAGE, 29 December. Naar aanleiding van het perscommuniqué van de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam, schenen in de avondbladen van 27 December jl., stelt hei bestuur van den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten er prijs op, mede te deelen, dat het zich gebonden acht aa toezegging, aan hoogerhand gedaan, oi dit stadium van het geschil tusschen de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam en den Bond, zich van polemiek te onthouden. Het Bondsbestuur is daarom van oordeel, dat het thans niet kan ingaan op de i pers verschenen artikelen. De heer Weitkamp lid der Tweede Kamer heeft den minister van Economische Zaken gevraagd, of het waar is, dat de te Steen- wijk in de Unileverfabrieken verwerkte Li thausche varkens, geconserveerd zijn in met een Nerierlandsch merk voorziene bus sen en of de minister bereid is om, ter voor koming van minder juiste concurrentie met het Nederlandsche product, te gelasten, dat in het vervolg geen buitenlandsch, alhier verwerkt, vleesch onder Nederlandschen naam mag worden uitgevoerd. EDE. 29 Dec. Op den Rijksweg nabij den heuvel Langenberg heeft gistermiddag een autobotsing plaats gehad. Een bus van de Geldersche Tram draaide plotseling naar links den ouden verbindingsweg naar Ede in, terwijl een personenauto bestuurd door den heer G. J. Elferink uit Amsterdam achter de autobus reed. De personenauto kwam bij het remmen door de gladheid van den weg te slippen en geraakte daarbij op de linkerweghelft. Op dat oogenblik naderde een Ameri kaansche auto van de tegenovergestelde zijde. Een botsing was niet meer te vermii den. Van de vier inzittenden van den Ame rikaansehen wagen werd de bestuurder, de heer J. J. Sonne uit St Louis, ernstig aan het hoofd gewond Van de andere auto liep de naast den heer Elferink gezeten persoon eveneens verwondingen aan het hoofd op Beide gewonden werden naar het Diaeo Hessenhuis te Arnhem overgebracht Vreemde geruchten te Dinxperlo Burgemeester ging zijn boekje te buiten Commissaris der Koningin verleende ziekteverlof (Van onzen Arnhemschen redacteur). ARNHEM, 29 Dec. Sinds eenigen tijd doen in de gemeente Dinxperlo, aan de Duitsche grens in den Gelderschen Achterhoek gelegen, de wildste geruch ten de ronde omtrent onregelmatighe den, die gepleegd zouden zijn door den burgemeester, Mr. H. J. Verbeek. Deze geruchten hebben meerderen grond ge kregen in het feit, dat in de Raadsver gadering j.l. Vrijdag de loco-burgemees ter, wethouder M. P..Prins, mededeelde, dat de Commissaris der Koningin den burgemeester ziekteverlof had verleend. Den daarop volgenden dag deed de heer Verbeek aan alle Raadsleden het bericht toekomen, dat hij aan H. M. de Ko ningin eervol ontslag uit zijn functie had gevraagd. Naar aanleiding van deze gebeurtenissen vernemen wij, dat de O.' ficier van Justitie te Arnhem een uit gebreid onderzoek heeft ingesteld i.oar de gedragingen van den burgemeester, een onderzoek, dat reeds eenige weken gaande is. In dit verband zijn ten huize van Mr. Verbeek diverse stukkon van administratieven aard in beslag geno men, die evenwel geen verband houden met de gemeentelijke administratie. Wel wil het gerucht, dat dit onderzoek voort vloeit uit het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. De burgemeester heeft n.L aan —eer vluchtelingen een verblijfsvergunning in zijn gemeente verleend, dan waartoe hi] krachtens de regeeringsopdracht bevoegd was. Hij zond daarvoor zelfs stukken naar Duitschland, waarvoor hij zou zijn betaald. Hier ligt dan ook het punt dat aanlei ding was voor een nader onderzoek. Door zijn wijze van doen, kwam de burgemeester natuurlijk in strijd met zijn superieuren, die aan zijn handelingen dan ook spoedig een einde maakten en eenvoudigweg mede deelden. dat de door hem afgegeven stukken waardeloos waren. Van officieele zijde hebben wij van deze geruchten geen bevestiging kunnen krijgen, omdat aan de betrokken ambtenaren, han gende het onderzoek, absolute zwijgplicht ls Een nader onderzoek naar de handelingen van burgemeester Verbeek heeft vermoede lijk meer aan het licht gebracht. Het was bekend, dat zijn financieele positie zeer zwak stond en dat hij het eene gat meer malen met het andere trachtte te stoppen. In hoeverre hij zich daarbij eventueel heeft schuldig gemaakt aan fraude valt seist te zeggen, als de resultaten van het justitioneel onderzoek bekend zullen zijn Het is niet aan te nemen, dat de gemeen te groote schade van een en ander zal heb ben ondervonden. De burgemeester hield de zaken, die de gemeente aangingen en zijn particuliere aangelegenheden altijd ge icheiden en voor de behandeluig van de lnats'e moest men zich dan ook doorgaans bij hem thuis vervoegen. Toen enkele jaren geleden fraude in de gemeente werd ont dekt, die gepleegd was door den gemeente .ntvanger, heeft hij alle moeite gedaan om de 6chade voor zijn gemeente zoo gering ïrgehjk te doen zijn, hetgeen hem dan ik zeer wel is gelukt. Begrijpelijk is, dat deze gang van zaken in het rustige dorp Dinvperlo groote opschudding heeft verwekt De burgemeester ie een geloren Dinxper- loér. zoon van een hoofd van een Christelijke school in «ie buurtschap de Heurne. Hij vestigde zicb destijds als advocaat en procureur in zijn ge boorteplaats en nam daar spoedig een vooraanstaande plaats bi het organi satorisch leven in De A. R. Partij bracht hem ln den ge meenteraad. waarin hij eerst jarenlang een .vethoudersfunctie vervulde en daarna in «923 tot burgem-ester werd benoemd. De mop der gebeurtenissen moet wel buiten worden betreurd, -«ant bij vrijwel de geheele bevolking were groote waardee rt ng voor den persoon van den heer Ver beek vevonden Hij was burgen-ader in de -nsfp plaast en zijn goede hart en ber-id «•-id «>m ten allen tijde te helpen speelden ipto 'slfs meerdere malen parten. Het is de vraag in hoeverre hij daarvan ln het geval, dat aanleiding werd tot het onder- zoek het slachtoffer werd A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufactureri2aken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bij de Tweede Kamer zijn acht wets ontwerpen ingediend, houdende regelen met betrekking tot de voorbereiding van voorzieningen in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone om standigheden in de behoeften van volks huishouding en landsverdediging. De Eerste Kamer heeft gister verga derd. Maatregelen tot steun voor de Indische mais. Er wordt naarstig gewerkt aan het openbreken van de groote rivieren. Tot nog toe kunnen de schippers niet veel be ginnen. Schiermonnikoog is nog steeds geïso leerd. De postboot naar Ameland vaart Voor de Elfstedentocht zijn bijna 1000 inschrijvingen binnengekomen. Te Dinxperlo doen vreemde geruchten de ronde. De burgemeester heeft in ver band daarmee ziekteverlof gekregen. Italië ontkent territoriale aanspraken op Tunis te maken. De bemiddelingsvoorstellen inzake het Palestijnsche vraagstuk. Het rechtsche offensief in Spanje yindt nog steeds voortgang. De Bilt voorspelt: Voor de kuststrook: natte sneeuw of regen, meest krachtige zuide lijke tot westelijke of noordwestelijke wind, aanvankelijk stijging van tempera tuur, later weer kouder. Voor het binnenland: natte sneeuw of regen, matige tot krachtige» zuidelijke tot westelijke of noordweste lijke wind. aanvankelijk stijging van tem peratuur, later weer kouder. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 761.1. T BERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 1.0 C. TTETSERS LICHT OP 30 Dec. Van 'sav. 4,23 u. tot 'smorg. 7,42 u 1 FISK safti-flight voorkomt slippen. T ij d e I ij k 20 korting OP ALLE P R IJ CHEMISCH REINIGEN PALTHE - ALMELO HET RESTAURANT VAN i „SEINPOST" SCHEVE NINGEN Is ook gedurende de wintermaanden geopend. Wij verzorgen steeds met zorg Uw menu. Dr. H. Nanning'» TAN D PA STA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Wiljiilmrtll m tr«{|.Uck Imtf Of. It HASHING'» PWrm Ck,«. F.Wri.k. H.V. DEN RAAC. DIEVENBENDE TE EDE GESNAPT EDE, 29 Dec. De politie van Ede heeft vijf personen, allen wonende te Ede, aangehou den. die verdacht worden van diefstal of medeplichtigheid daaraan, van ki|ip«-n ko nijnen en steenkolen in Ede en verren orn- trek. Eenigen hunner zijn reeds versch-i- dene malen, soms zelfs zeven keer wegens diverse misdrijven met de justitie in aan raking geweest Door deze arrestatie is, zoo meent men. voorshands aan de onveiligheid op het Neder-Vel u wsch e platteland een einde gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1