.AATSTE NIEUWS De uitgang van 1938 Nieuwe Leidsche Courant WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 LEIDSCHENDAM DE VERGOED ING DER KOSTEN VAN DE BIJZONDERE SCHOLEN Ingevolge artikel 101 der Lager-onderwijs- wet 1920, worden aan de besturen der bijzon dere lagere scholen uit de gemeente-kas ver goed de kosten van instandhouding dier scho len met uitzondering van de salarissen. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld aantal leerlingen, dat in het be trokken kalenderjaar als werkelijk school gaand bekend stond op de teldata. Zij be draagt eenzelfde gemiddeld bedrag per leer ling als de kosten per leerling der lagere school. Aangezien Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de gemeente-rekeningen der voorma lige gemeenten Stompwijk en Veur over het betreffende dienstjaar hebben vastgesteld, kunnen B. en W. thans overgaan tot de be rekening van de vergoeding over het jaar 1935. Het College heeft den Raad thans mede- deeling gedaan, dat de vergoeding aan de bij zondere scholen in de voormalige gemeente Stompwijk per leerling zal bedragen f 12,66, terwijl in de voormalige gemeente Veur dit bedrag gesteld kan worden op f 14.15. Tevens moet, aldus B. en W., voor de St. Mariaschool een drieiaarlijksche afrekening plaats hebben over de jaren 1933 tot en met 1935. Dit totaal te vergoeden beirag be draagt f 5.744,03. Met het bestuur van de School met den Bij bel moet op de vergoeding 1935 nog een be drag van f 123,31 verrekend worden. B. en W. stellen den Raad voor deze bedra gen aldus vast te stellen. INBREKERS AAN HET WERK Vorige week werd ingebroken bij den landbouwer Van B. in het Oosteinde. Vermist werd toen alleen een horloge. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben blijkbaar de zelfde personen hun bezoek herhaald. De heer Van B., die door gestommel wakker werd, kon juist nog de daders, welken hem onbe kend waren, de ylucht zien nemen. LISSE Lezing over „De Anti-Christ" De heer N. B. Them men, van Zeist, hield voor een druk bezochte vergadering ,Van de Ned. Hen'. Manneiwereeniging een lezing over het onderwerp: „Dë Antichrist Na een inleiding over het ontstaan van het dogma alls kristallisatie van wat de Kerk in Üen strijd der geesten als waarheid belijdt, en heit aanwijzen van eeniige factoren, die de dogmavormirg beheerschen, o.a. de ont wikkeling der wereldhistorie, kwam spr. tot zijn onderwerp: De Antichrist. Allereerst werden nagegaan de Schriftgiegevens, z-ooals Öie te vinden zijn in de brieven van Johannes, den tweeden (brief van Paulus aan de Th's- saloniceneen (do klassieke plaats voor do leer van den Antichrist!), de profetieën van Daniël en de Openbaring van Johannes. Om practisahe redenen iwerden de voorzeggingen yan Ezechiël buiten beschouwing gelation. Aan de hand' .v.an wat in deze Bijbelboeken te vinden is omtrent „den Mensch der Zon de, den Zoon aes Verderfs", werden ge- Bchetst de voorloc-pers (waarhij spr. o.a. het slot van Nietzsche's boek „Der Antichrist Voorlas), de tvpo (Antioohus Epiphane*), idc wederhouder. Spr. kwam tot de conclusie, 'dat de Schrift leert, de verschijning van den persoonlijken Antichrist tegen hieit einde der tijden, daarbij afwijzende de meening, dat het Pausdom de Antichrist zou zijn. Na een lcorte pauze ging spr. nader in op \le apocalypse van Daniël en Johapneb. Uit voerig werd besproken heit vierde dier in Daniël 7 eni de beteekenis van verschillende eigenaardige uitdrukkingen in dit hoofdstuk. Hieïrmede werdi vergeleken Openbaring 13, waar, in dienst van don Antichrist, de val- bche profeet optreedt In een samenvatting teekende spr. de Antichrist als tegenbeeld Van Christus, als geniale organisator, wien alle middelen der cultuur tJetn dienste zullen staan, als verdrukker der Kerk Gods, daar bij gebruik makende van het vreeselijke middel van de boycot (Openb. 13 16), om tife geloovigen economisch te vernietigen. Het merkteeke-n, het getal van Wet Beest 866, werd in zijn verschillende uitleggingen na gegaan en ten slotte beschreef spr. het einde van den Antichrist wanneer het teeken van den Zoon des Menschen (Matth. 24 29; Openh. 19 t 19) zaJl verschijnen aan dm he mei en Jezus Christus den „Godlooze" doo- den zal met den adem Zijns monds. (2 Th ess 2 I 8)« RAADSVERGADERING De Raad der Gemeente "kómt fif 'vergade ring bijeen op Donderdag a.s., des namid dags om 2 uur, ter behandeling van de Ge meen tebeg rooting 1939» NOORDWIJK .Gemeenteraad De Begrooting Do algiemeene besdfibu'wmgen werden ge opend door den heer van der Wiel, lid van de commissie voor onderzoek der begrootin gen. Hijj meent dat B. en W. het in ton antwoord op het rapport der commissie heb ben doen voorkomen alsof de commissie aan het werk getogen is met de gedachte: „we zullen nu eens flink in de begrooting hak ken .en 'heel wat bezuinigen". En als de commissie dan f 5700 gevonden heeft, teeke nen B. en W. hierbij aan „op een begroo ting van 8 ton1", om de geringheid van het resultaat aan te duiden. Van een onderdeel daarvan, een post van f 2000, heet 'het dat zij „ontdekt" is. Al hetgeen van niet veel respect voor het werk der commissie schijnt te getuigen. Bovendien ls een onderdeel der begrooting hog eens aan de commissie voor openbare werken voorgelegd, die nu ook met een rap port komt. Sedert wanneer is dat gewoonte geworden? vroeg spr. De Voorz. zegt dat inderdaad zijn indruk ,was dat de commissie als eerste doel bezui niging voor oogen stond. Die indruk werd eog zoo juist verstrekt door het schrijven van het commissielid, den heer Lieferink. waarbij hij van zijn verhindering om deze vergadering bij te wonen kennis gaf, en dat vergezeld ging van allerlei nuttige wenken en raadgevingen de bezuiniging betreffende. Dit deed echter aan zijn waardeering voor het werk der commissie geen afbreuk. De heer Vogelaar vindt het aangenaam 'dat B. en W. eindelijk den optimistischen toon, waarop bij andere begrootingen gespro ken werd, hebben laten varen. Hij oordeelt dat het werk der bezuiniging geen belangrijker resultaten zal opleveren zoolang het bestuursapparaat zoo uitge breid is en zoo duur in verband met de draagkracht der bevolking. In 6 jaren tijds daalde het vermogen in deze gemeente van 18 tot 12 millioen. Als B. en W. de autono mie willen handhaven zal er veel wensche- lijks achterwege moeten blijven. Hij wijst op de uitbreiding van het politiecorps. Het aantal agenten had twee minder kunnen z5jn. De ellenlange rapporten van de hoofden van dienst aan elkaar over onbelangrijke punten zijn nutteloos. Het vuurtorenplan acht hij van groote be- teekenis met het oog op de werkverschaf fing en de mogelijkheid van vestiging van kapitaalkrachtige inwoners. De voorzitter zegt dat de opleving, die ver wacht werd, niet is gekomen. Deze gemeen te maakt geen ongunstigen indruk verge leken met andere gemeenten. En voorts is Noordwjjlc iets anders dan een plattelands gemeente en ook geen stad. Dat maakt de huishouding duur. De heer v. Eerden meent dat dit e-cm histo- sch moment is in de geschiedenis van Noordwijk. Want dit is de laatste begroo ting, die sluitend kan worden gemaakt. Afzonderllfke posten Bij de begrooting voor het waterleiding bedrijf merkt de heer Vogelaar op dat er in den watertoren een nuotor staat, die slechts tijdelijk werkt en niettemin 1000 's jaars aan stoom kost. Hij vermoedt hier een tech nische fout. Dit zal nog onderzocht worden. De heer de Moneij vraagt naar het cos- fcnum van den ambtenaar in algemieenen dienst. Dit zal hem. worden aangemeten na de kentering der tijden. De post onder houd 'van het raadhuis zal worden verlaagd met 200. Dientengevolge wordt dit jaar niet de hal en de afd. Alg. Zaken opgeknapt doch slechts één van beide. Gediscussieerd wordt over de vraag of er voor de meubileering van het raadhuis wel 250 moet worden geraamd. Maar het schijnt inderdaad noodig te zijn. Alleen de :er de Vre-ide blijft tegenstander. Op het aanbrengen van huisnummers valt nog een dertig gulden te besparen. De gemeente brengt die de eerste maal op haar kosten aan. Bij vernieuwing moet de eige naar der woning die betalen. Dit zal veran deren. Steeds zullen voortaan de huiseigena ren de kosten dragen. Langdurig wordt ge praat over de mogelijkheid om losse cijfer plaat jes te laten aanbrengen, die bij ver nummering kunnen worden omgezet. Hier op zal later worden teruggekomen. Het Raadsverslag Der traditie getrouw komt aan de orde de vraag of het raadsverslag moet blijven ge drukt. En zoo ja. kan het niet wat beknop ter. Allicht kan hier een 150 worden be zuinigd. Maar B, en W. willen de „voorstellen" niet weglaten. En de raadsleden hebben er bezwaar tegen dat hun betoogen tot anec- dotieke beknoptheid zullen worden gecom primeerd. Zij vreezen bij het publiek te worden misverstaan, behalve een enkel lid dat beweert niet voor de publieke tribune te spreken. De eeni-ge bezuiniging zal wezen, zegt de heer Caspers, onder vroolijke toejuching, dat wij nog wat minder spreken. Met de beste voornemens gaat men dan verder. Politie Bij de politie komt nog eens ter sprake 'de vraag of het aantal vaste agenten moet worden uitgebreid, terwijl dan een aantal tijdelijke zom era genten kan worden gemist. Dei voorzitter betoogt dat dit allerminst een verhooging van uitgaven betedkent. Maar de raad is daar niet zoo zeker van. Hij redeneert; een agent is een agent En een vaste dienaar van Hermandad kan ook niet op twee plaatsen tegelijk zijn. De voorzitter wijst er nog op dat de be grooting voor politiesalarissen thans 600 lager is dan in 1931. En voorts op hetgeen de raad in Mei besloot. Moet men daar nu weer op terug komen? Dat is volkomen on logisch. De heer Vogelaar zegt dat dit het gevolg is als men. die dingen tussdhentijds aan hangig maakt. Het voorstel der commissie om; althans in één vacature niet te voorzien, wordt in stemming gebracht. De stemmen staken. Da ziekte van den heer Lieferink geeft den voorzitter nog een kleine kans, dat iemand vóór de volgende vergadering tot andere gedachten komt. Hierbij wordt gewezen op de buitenge wone bedragen aan huurschuld, die de huurders der z.g. huurkoopwoningen, zich veroorloven te maken. Bepleit wordt aan sluiting van de gemeente en de woning- bouwvereenigingen bij een verhuurders bureau. De verwachting was geweest dat de kwec- keling aan de o.l.s. zou verdwijnen. Hetgeen in verband met den terugslag hiervan op het b,ijz. onderwijs een belangrijke bezuini ging zou beteekenen. Echter waren er ver schillende adressen binnengekomen van bijz. scholen als ook van de ondercommis sie der openbare school. Deze laatste wil de helft der kosten van den kweekeling be taald zien door de voorstanders van het openbaar onderwijs, indien de gemeente de rest betaalt. Het gevolg zal dan zijn dat ook aan het bijz. onderwijs weer een groot bedrag ten goede kamt. Nadat van de zijde van B. en W. hun veranderde houding tegenover den kweeke ling gerechtvaardigd was door er op te wij zen, dat nu de ouders zelf blijk gaven tot een offer, bereid te zijn, van het college ook niet mocht worden verwacht, dat het star op het oude standpunt bleef staan, werd met deze verhooging der uitgaven noegen genomen. Rioolbelasting Een belangrijk punt was nog de vraag of het inderdaad wenschelijk was deze belas ting te verhoogen en alzoo wederom 6400 extra aan de toch reeds zwaar getroffen burgerij, te onttrekken. Maar er is geen andere uitweg. Wil men de goedkeuring der begrooting tegemoet zien, dan moet deze nieuwe last opgelost. Anders zou de laatste opleving dcir reserves niet voldoende gerechtvaardigd zjjn. Dan wordt de begrooting aangenomen. En de vergadering gesloten. ceeltje in de Zuidduinen, tot parkeerterrein bestemd (bezw. schr. L. Lang)4e de bestem ming van de zg. Dobbelman-terreinen (bezw. sohr. Erven Dobbelman); 5e „Calorama" (bezrw. schr. mr. Everwijn, dat door den Raad nadere overweging moet worden geno- De sub 2 en 3 genoemde bezwaarschriften zijn op formeele gronden toegewezen. De zeer uitvoerige en zwaar gemotiveerde beschikking van Ged. Staten telt niet minder dan 64 bladzijden. Hierin zijn de wederzijd- sche standpunten weergegeven. Eerstdaags zal deze beschikking wel in het Provinciale Blad van Zuid-Holland worden opgenomen, OUDE WETERING SCHIETWEDSTRIJD B.V.L. Op de Zaterdag 24 Dec. gehouden schiet wedstrijd van den B.V.L. te Oude Wetering in klasse A de e;irste prijs met wissel medaille gewonnen door J. G. Vrijburg met 95 p., 2e pr. N Ilazebroek 92 p, 3e pr G Vis 90 4e pr. H. Bouwmeester 90 p., 5e pr. N. Bouwmeester 89, 3e pr. J. Struive 89 p. In klasse B: le pr. G. Bouwmeester, 2e pr. G. Keyer Snz.; 3e prijs L. v. d. Hoorn; 4e pr. G. v. d. Hoorn; 5e pr. W. Boer; 6e pr. H. de Jeu; 7e pr. Jac. Weststeyn; 8e pr. J. de Jong, 9e pr. P. v. d. Vlugt. De Voorzitter van de Plaatselijke Land storm Commissie, Dr. A. v. d. Bijl, overhan digde de prijzen aan de winnaars en deelde tevens mede, dat er op 20 Januari 1939 in de Gereformeerde Kerk alhier een groote Land stormsamenkomst zal worden gehouden ter herdenking v. h. 20-ja«jg bestaan van den V. L. De heer J. Schouten, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal zal alsdan een rede uitspreken, terw,ijl de zangvereeniging Halleluja van Oude Wetering met haar jeugdkoor, de heer Snatorse, als bariton- zanger en den heer Aart Smink van den Haag (orgel) het muzikale gedeelte zullen verzorgen. IJS WEDSTRIJD Ondanks den ingevallen dooi heeft de door de IJsclub „Ijsvermaak zij ons doel" uitge schreven Nationale Hardrijderij Dinsdag middag nog doorgang gevonden. De baan was wel nat, doch overigens goed berijd- Er waren 28 deelnemers, die de talrijke toeschouwers van goede sport hebben laten genieten. De uitslag luidde: 1. C. H. van Eykelen f 40,—; 2. L. Heystek f 15; 3. Ans Klaassen f 5,—, allen te Sloten en 4. L. f 2,50 alhier. Ged. Staten keuren het uitbreidingsplan goed Behoudens enkele onderdeeltjes Naar wij vernemen hebben Ged. Staten thans het plan van uitbreiding voor deze ge meente met de daarbij behoorende bebou wingsvoorschriften, vastgesteld in de raads vergadering van 9 November 1937, goedge keurd, Gelijk bekend, waren er bij Ged. Staten niet minder dan 55 bezwaarsahrfiten tegen dit plan ingediend. 22 daarvan zijn door Ged. Staten niet ontvankelijk verklaard. 2S be zwaarschriften zijn ongegrond verklaard, ter wijl een 5-tal bezwaarschriften wel genrond is verklaard. Ten aanzien van deze laatste 5 is het plan niet goedgekeurd. Deze betref fen: lc den provincialen weg (bezw. schr. mr. Everwijn en Graaf «v. Limburg Stirum): 2e den Hoogewcg, waaraan de bestemming „Landbouw B" werd gegeven (bezw. schr. graaif v. Limburg Stirum)3e een klein per RIJNSBURG AANBESTEDING Namens de Veili-ngvereeniging „Flora" is door architect A. T. Kraan aanbesteed de af braak van het stelgebouw op net terrein der veiling. De afbraak werd gegund aan P. van Drunen te Leiden, die aan de Veree- niging f 410 toe zal betalen. VOORHOUT TENTOONSTELLING VAN KLEEDINGSTUKKEN Door de Meisjesvereeniging „Irene" alhier, waarvan presidente is Mevr. .Klomp-Pfeiffer, werd gisterenmiddag in de kleine zaal van het Kerkgebouw der Ned. Hervormde Kerk een tentoonstelling gehouden van de klee- dingstukken, welke in het afgeloopen jaar door de leden dier vereeniging zijn vervaar digd. Deze kleedingstukken worden jaar- lijkt op het Kerstfeest uitgedeeld aan de kinderen der Christelijke School alhier. De onkosten worden geheel door de leden zelf gedragen. VOORSCHOTEN De watervoorziening Het gebruik moet worden beperkt Bij raadsbesluit van 10 Febr. 1937 werd aan het college van B. en W. een crediet toegestaan van f 250, ten einde door het rijks bureau voor drinkwatervoorziening te 's-Gra- venhage een rapport te laten uitbrengen be treffende de watervoorziening van ons dorp in het algemeen en over de verbouwing van de machine-installatie in het bijzonder. De ingestelde onderzoeken vragen meer tijd dan aanvankelijk kon worden vermoed. Daardoor is het nu reeds noodig geworden in afwachting van het eindrapport van het rijksbureau, maatregelen te treffen, ten doel hebben 't waterverbruik tot het allernoodza kelijkste te beperken. In den afgeloopen zo mer dreigde nl. reeds een en ander maal de behoefte aan water de beschikbare voorraad te overschrijden. Om nu de watervoorraad te sparen willen B. en W. door enkele^vijzri" gen aan te brengen in het leveringsbesluit het waterverbruik eenigermiate beperken. Hoewel een dergelijke maatregel stellig niet de sociaal-hygiënische gronden is te verdedi gen, moeten B. en W. noodgedwongen met dit voorstel komen. Te meer klemt deze nood zaak omdat met de eiventueele uitbreiding van de bestaande watervoorziening in het gunstigste geval zeer vermoedelijk één jaar gemoeid zal zijn. A.R. jKIESVEREENIGING De A.R.Kiesvereen. „Ned. en Oranje", al hier, heeft tegen a.s. Donderdag in de zaal achter de Geref. Kerk een ledenvergadering belegd. Behalve de gewone agendapunten staat behandeld te worden verslag vergade ring Statencentrale en candidaatstelling Prov. Staten en een referaat, getiteld: „De beteekenis der Prov. Statenverkiezingen", in te leiden door burgemeester M. F. Berkhout. WARMOND Gemeenteraad Het uitbreidingsplan. De stem men staakten, Begrooting vast gesteld Onder Voorzitterschap van den heer A. J. Ketelaar, burgemeester, kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen.. Afwezig was de heer den Dunne. Komt ter tafel „Vaststelling van het uit breidingsplan met bebouwingsvoorschriften" Na voorlezing van de ingekomen bezwaar schriften en de hierop door B. en W. uitge brachte prae-adviezen zegt de heer Weyers dat deze bezwaarschriften niet zonder meer gepasseerd kunnen worden. Spr. is er van overtuigd dat het hier een zeer moeilijke kwestie betreft Aan den ecnen kant staan de belangen van de eigenaren der betrok ken gronden, aan den anderen kant hot be lang van de gemeente. Dit belang eischt dat er een gelegenheid bestaat om aan het water te kunnen bouwen, doch volgens spr. is het thans geprojecteerde plan vc<?l te kostbaar. Aan dit plan kan praktisch geen uitvoering gegven worden. Spr. zou een tusschenvoor stel willen indienen en het plan voorloopig willen vaststellen voor 3 of desnoods 5 jaar. Blijkt dat er dan nog geen uitvoering aan gegeven is, dan kan de bebouwing van den Hofpolder gerust van het plan afgevoerd De Voorzatter zegt dat het tusschenvooi- stel van dun heer Weyers niet voor behan deling in aanmerking kan komen omdat 'e wet zich hiurtegen verzet. Het plan ordt vastgesteld voor 10 jaren, doch wil de Raad na verloop van een of twee jaar wijzi ging in dit plan brengen, dan kan hij dit ten allen tijde doen. Weth. Oudshoorn zegt dat wanneer plan wordt aangenomen er minder kans bestaat dat in c^en Hofpolder gebouwd zal worden dan thans. Wanneer er nu eens iemand zou komen die een villa in den Hof polder zou willen biXwen, zou de Raad dan weigeren hiervoor een vergunning te geven. En wat voor een bebouwing krijgen wij dan? Wetb. Zwetsloot zegt dat de Raad ieder jaar kan besluiten wijziging in het plan te brengen en meent dat wij hier toch zitten voor het algemeen belang en niet voor het belang van enkelen. De hier van Sc hie is van meening dat door dit plan veel natuursclroon teloor zal gaan. Hij voor zich ziet in dit plan heele- maal geen gemeentebelang, integendeel het zal de gemeente als watersportplaats geen goed doen. Nogmaals gaat de Voorzitter uitvoerig op de gemaakte bezwaren in, waarbij hij voor lezing doet van een ingekomen schrijven van het Bestuur van de Kon. Zeil-, Boel en Motorsportvereeniging „De Kaag" die dit plan allezins acceptabel vindt. Bij de stemming staakten de stemmen, nl. drie stemmen voor en drie stemmen tegen, die van de heeren Walenkamp, Breedijk en van Schie, zoodat het plan in de eerstvol gende raadsvergadering opnieuw ter tafel zal worden gebracht. Aan de orde kwam wijziging der verorde ning regelende de heffing van havengeld en van kade- of opslaggeld. Deze wijziging hield in de verlaging van het havengeld voor pleziervaartuigen waarvan de lengte meer bedraagt dan 10 Meter. Dit voorstel W'erd met algemeene stemmen aangenomen. Conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere scho len voor het jaar 1939 vastgesteld op f S.50 per leerling. De h<er Weyers wilde deze vergoeding vaststellen op f 10 per leerling daar zulks verleden jaar voor de school met den Bij bel ook is moeten gebeuren, zulks na inge diend beroepschrift. De Voorzitter zegt dat wanneer de scholen meenen met een bedrag van f 8.50 per leer ling niet te kunnen volstaan zij opnieuw in beroep kunnen komen. Aangetoond zal dan moeten worden dat het bedrag van f 8.50 ontoereikend is. Aan de orde komt hierna de vaststelling der begrooting 1939 zoomede die van het waterleidingbedrijf over dit jaar. Na eenige bespreking werden deze goed gekeurd. De Voorzitter sprak aan 't eind woorden van gelukiwensch voor het nieuwe jaar. WOUBRUGGE ONEERLIJKE BUURVROUW De heer K. deed bij de politie aangilfte, dat op onverklaarbare wijze uit zijn woning was Ontvreemd een tweetal bankbiljetten f 10. Uit het door de politie ingestelde derzoek 'bleek, dat een in de nabijheid wo nende vrouw, welke nog al eens bij de fa milie K. op bezoek kwam, zich aan het delict had schuldig gemaakt. Het vermiste werd in haar woning in beslag genomen. Algemeen Weerbericht De kern van het lagedrukgebied over De nemarken verplaatste zich naar Midden- Duitschland. Aan haar zuidzijde drongen de warmere luchtmassa's geleidelijk in Zuid en Midden-Europa door. In Frankrijk wordt alleeni n de Rhonevlakte nog lichte vorst aangetroffen. In West- en Middcn-Duitsch- land vriest het nog licht, in het oceten ma tig. Strenge vorst Worot gemeld uit het bin nenland van Scandinavië en Polen. Aan de noordzijde van de reeds genoemde depressie kern, voeren noordelijke tot noordoostelijke winden weer wat koudere luchtmassa's zoodat de temperatuur in Denemarken weer onder het vriespunt daalde en ook in West- Duitschland, tot vlak bij de grens van ons land, weer lichte vorst voorkwam. In Min den- en Zuid-Duitschland, Zwitserland en plaatselijk in Scandinavië vielen weer tige hoeveelheden sneeuw. Het gebied hoogen luchtdruk ten zuidwesten van de Britsche eilanden blijft stationair en ver andert weinig in beteekenis. Depressies bewegen zich in noordoostelijke richting naar IJsland. Zij doen den lucht druk in Schotland en op de Noonsche Zee beurtelings dalen en stijgen en strekken hun invloed uit tot over de Noordzee, zoo dat in ons land kwakkelweer is ingetreden. H. Nieuwenhuis directeur van de K.N.I.L.M. AMSTERDAM, 28 Dec. In de heden ge houden buitengewone vergadering van aan deelhouders der N.V. Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij werd op de meest eervolle wijze aan den heer Jhr H. K. 1 d 0 r p, op eigen verzoek per 1 Jan. ontslag verleend als directeur en in die functie per 1 Januari benoemd de heer H. Nieuwenhuis. tot nu toe vertegenwoor diger der Maatschappij in Ned. Indië. De heer Nieuwenhuis is, naar men weet, reeós enkele maanden geleden in ons land teruggekeerd en was sedertdien belast met de waarneming van de directeursfunctie, welke Jhr Rendorp wegens ziekte geduren de de laatste maanden niet meer kon ver vullen. KERKNIEUWS GEREF. KERK eetal: Te Hardenberg (2e predikante plaats) H. J. Pilon te Lollum en D. Vrcug- denhil te Appelscha ZOETERMEER GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een slipketting van auto, twee colly's, veiloren door bodewagen, een kin derhandschoen, ecin chiffon sjaal. Terug te bekomen bij gem.-veldw., Hooge Rijndijk. BURGERLIJKE STAND -ALPHEN A. D. RIJN Ondertrouwd: J Zwaan 32 J. en A den Hertog: 26 J. Gehuwd: E Idelenburg 32 J. en A C de RtJk enHAzERSWODH. Ondertrouwd: c A Bos 24 J. Gehuwd: J van Hoff 25 J. en A van 21 jaar. Bevallen: P Vermeulen—Voorwinden k. Overleden: J J Louwers 7o J. wedn V« van°VHet~ J Bultelaar 70 J" echtsen. v LJSSE. Bevallen: A LasearlsSmmlnk d - t„„_ i J M Amsterdam DlestBus s j C A v LnanRaandorp —van Dlft z A C van Nederpelt—van Resteren Ondertrouwd: J v Elk e Stockor en H Kortekaas. r "Waveren GEMENGD NIEUWS Gasvergiftiging te Laren Vijf personen in gevaar LAREN (N.-H.), 28 Dec. In de afgeloopen week werd de 81-jarige J. v. d. Veer, wonen de te Laren (N.-H.) onwel. Aanvankelijk dacht men met een lichte ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel, zcodat geneeskundige hulp werd in geroepen. De behandelende geneesheer kon echter geen diagnose vaststellen, totdat hij Zaterdagmorgen bij een viertal familieleden van den 81-jarigen zieke geroepen werd. Deze, die a«n het ziekbed gewaakt hadden, waren allen min of meer bewusteloos en klaagden over zware hoofdpijn, hevige bra kingen en hartkloDpingen. Het was den geneesheer nu duidelijk dat hier sprake was van een ernstige gasver giftiging De toestand van den heer v. d. V. was echter dusdanig verergerd, dat hij voor- zien werd van de laatste H.H. Sacrementen. Nadat de geneesheer, dr Holtman, den aard der ziekte had kunnen vaststellen, heeft hij de woning laten ontruimen, ter wijl de bejaarde zieke bij een zoon werd on dergebracht. Het resultaat was dat alle vijf vergiftigden van stonde af aan beter wer den en alle gevaar geweken is. Men vermoedt dat riool- of lichtgas zich, onder den hard bevroren grond, een weg gebaand heeft tot onder de woning van v d. V. Een uitgebreid onderzoek wordt inge steld. VEF.NENDAAL, 28 Dec. Gisteren is de Boek- en Papierhandel van de Firma G. I.egemaat aan de hoofdstraat te Veenen- daal geheel uitgebrand. De heer Legemaat ontdekte den brand, die was ontstaan in het magazijn achter den winkel. Aan blusschen viel niet te denken. Toch probeerde hij nog enkele boeken te redden, waardoor hij brandwonden aan het achterhoofd opliep, gelukkig niet van era- Aanbestedingen GRAVENHAGE, 28 Dec. De hoofd-inge- nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, belast met de uityoering van den diensl Em de Zuiderzeewerken heeft de volgende erken aanbesteed: Het onderhoud gedurende het jaar 1939 van: I. a. den Afsluitdijk van de Zuiderzee tus schen Wieringen en de Fricsche kust nabij Zurig, met biibehoorend hoofd, aansluitende terreinen, havens en havendammen te Korn- werderzand, Breezand en Den Oever en van de aanwezige Rijksgebouwen, met bijkomen de werken; I. b. de kunstwerken in den Afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand, met bijko mende werken; II. het op den Afsluitdijk gelegen gedeelte in den Rijksweg no. 9. Laagste inschrijfster in massa was de N.V. Zanen en Verstoep, Dein Haag, voor f 207.000. Verder: het verdiepen en verbreeden van den ingang van de Nieuwe Buitenhaven, het opruimen van oude muren en het uitvoeren van baggerwerken te Kampen. Laagste in schrijfster was de firma B. Boerema en Th. Raske, te Bussnm. voor f 24.479. Het vervaardigen en stellen van twee ijzeren hefdeuren, met bijbehoorende hef- portalen en bewegingswerktuigen, benevens een brug voor gewoon verkeer voor de 6dhutsluis in het Ganzendiep. Laagste in schrijfster was de N.V. machine fabriek v.h. Cora. Swarttouw, Schiedam, voor f 27.S00. Officieele Berichten Bij beschikking: van den minister van Defen- le is de luit. ter zee 3e kl. bfl de Kon. Marine «-.serve J. J. Waipoott geplaatst aan boord van Ir Ms „Hydra", en is de luit. ter zee le kL ifi de Kon. Marineraserve R. Rijkens geplaatst an boord van Hr Ms ..Sumatra"; bevorderd tot lult. ter zee 2e kl. bij de Kon. Marinoreserve, de luit ter zee 3e kl. bü die ■ve H. P. Siegers. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN HELMOND, 2S Dec. Gisteravond omstreeks vijf uur ontstond te Someren-Eind brand in de boerderij vaa den landbouwer G. S. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat aan blusschen niet te denken viel. De boer derij ging geheel in vlammen op. stigen aard. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij bestreed het vuur, dat spel om zich heen greep, onder leiding van den bur gemeester, den heer Kuyk. Men kon even wel niet verhinderen dat het gebouw geheel uitbrandde. Een der belendende perceelen, de manufacturenhandel van G. van Manen, liep groot gevaar, daar de kap van de zeak reeds brandde. Met zes stralen op de water leiding werd het vuur bestreden. Spoedig was men hier het vuur meester. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. MOND- EN KLAUWZEER Waren op 1 November 1.1. op 35.822 bedrij ven gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd, in de loop van die maand kwamen nog 17.257 aangiften voor van be drijven waar deze ziekte uitbrak. nummer, die typeeren hoe „de wandelaar" is: een schitterend natuurtijdschrift, dat ieder, leek of geleerde, met belangstelling zal lezen en bekijken, dat de liefde voor de natuur aanwakkert, dat de oogen opent voor het verbazend vele schoons, dat God in de schepping heeft gelegd. KUNST KALENDER De bekende kunsthandel D. Katz te Die ren heeft een twaalfbladigen kalender uit gegeven, elk blad met een zeer geslaagde reproductie van een kunstwerk, dat zich in haar voorname collectie bevindt, terwijl nog een apart blad, dienende voor de aanbie ding, met een reproductie voorzien is. De kalender geeft wel een zeer duidelijken in druk van het belangrijke bezit van de fir ma Katz, dat verschillende werkgn van de grootste Hollandsche meesters omvat uit de zestiende eeuw en ook uit den tijd daarvóc'r, zooals het prachtige portret van een dame. door Jan Mostaert, doet zien, dat op het voorste blad is afgedrukt. „DE WANDELAAR" Met het laatst verschenen, het December nummer van „de Wandelaar" (uitgave van A. G. Schoonderbeek te Laren N.-H.) is de tiende jaargang van dit mooie natuurtijd schrift compleet. Dit nummer bevat een aantal zeer interessante artikelen verlucht met buitengewoon fraaie foto's. Heel mooi is b.v. het artikel van H. Duyf- jes, die over het voederen van een buizerd in wintertijd een spannend verhaal schrijft en hiervan zulke zelfzaam fraaie foto's maakte, als we nog zelden of nooit zagen. Ook het verhaal over „Pootman de(n) ru zieschopper" zooals W. J. Kossen, do schrij ver, de duizendpoot noemt is, 700 mooi, dat menigeen er toe gebracht zal worden ook zoo de natuur, de voor menigeen onbelang rijke dingen uit de natuur, na te speuren. Zoo zijn er vele artikelen in dit mooie KERKNIEUWS .WEGEN IN DE WIIJJERNIS" Van het onlangs aangekondigde weekblad „Wegen in de Wildernis", dat Ds J. J. B u s- Jr. gaat uitgeven, ontvingen wij het eerste nummer. Op kerkelijk of politiek dis puut behoeft m^n niet te rekenen; Ds Bus- kes wil vóór alles den Bijbel tot ons laten spreken en voorts zullen tijdvragen worden besproken, terwijl Kerk, Zending en Evangelisatie voortdurend de aandacht zul len hebben, evenals geloof en geloofsleven voor .persoon en gezin. Geen rubriek „Inge zonden stukken"; polemiek zal geheel ver meden worden. In dit eerste nummer opent Ds Buskes ook een reeks „Brieven aan een jongen vriend" en daar voelt men het warme hart in, dat het optreden van den prediker kenmerkt, inzonderheid bij zijn geestelijke bemoeiingen, met de rijpere jeugd van onze dagen. In dit verband zal ook een vragenbus openstaan. KERSTNUMMERS Wij ontvingen nog geïllustreerde Kerst nummers van het bekende Evangelisatiebiad „De F.lisabethbod e", van het welkome ziekenblaadje „L i cht in L ij d e n", van de Belgische pionier „De Open Poort" en van het steeds welverzorgde Indische blad „De Z a a i e r". Uitreis: OEHOE. Dinsdag te Basrah GIER. Dinsdag te Napels. EMOE. Dinsdag te Singapore Thuisreis: PELIKAAN. Dinsdag te Bgadod NANDOE. Dinsdag te Mixlan. VALK. Dinsdag 7 uur nm van Batavia te Amsterdam. Ondergeteekende verzoekt de Administratie van den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven XX r-» Pcr kwartaal voor minstens één jaar. De nieuwe lezer wil - per week betalen en gratis ontvangen al de nummers tot 1 Januari a.s. Ondergeteekende heelt dus recht op de mooie ei/neren Theelepel. Aanbrenger: Naam: Woonplaats: Adres: Nieuwe abonné: Naam: Woonplaats: Dit formulier op te renden aan de Administratie van de N. Leidsche Courant. "I Dctorhalen wat niet verlangd wordt»

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7