fHetiure £riltórijr (tfcmrant Dooi maakt een eind aan de ijsvreugde Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken IJs, sneeuw en regen tegelijkertijd Ontzettende treinramp in Roemenië RYNBENDE FIRMA D. KATZ Sbonnemcntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 225 Franco per post f 225 portokosten Per week -» 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijkScTte zending4.50 Bij dagelijksche zendingv 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/z cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DINSDAG 27 DECEMBER 1938 J 19e Jaargang atrtjertEntieprifjen: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meerf 022'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelst2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'I bureao wordt berekend0.10 ,N°. 6584 Doch ook de last en het ongerief kunnen nu spoedig tot het verleden behooren Even onverwachts als de strenge vorstperiode is ingevallen, is nu ook de dooi gekomen. Tweede Kerstmid dag in het schemeruur heeft een extra-weerbericht de op handen zijnde verandering al aangekondigd. Een enkele optimist wilde er niet van weten. De Bilt zou het wel weer mis hebben. Werd enkele weken geleden ook niet een zachte winter voorspeld? Maar bij deze „speculatie" werd ver- geten dat de Bilt het op korten t e r m ij n vrijwel immer bij het rechte eind heeft. Zoo ook nu weer. Met een race-tempo is de dooi gaan doorzet ten! Gisternacht vroor het in het midden van het land nog tien graden, Omstreeks het middenuur van den Tweeden Kerstdag was de tempera tuur te Rotterdam al tot min vijf graden Celsius gestegen, om tenslotte al sneller zich naar het nulpunt toe te bewegen. Dat er weersverandering op til was, wees ook de windrichting al uit, want die was om naar het Westen! Reeds om zes uur in den avond werd het weerbericht van de Bilt pure wer kelijkheid. Op dat moment schom melde te Rotterdam de wmperatuur om het vriespunt en het begon heel 2achtjes te sneeuwen. Nu geen groote prachtige vlokken, die zoo dwarre lend en onberekenbaar hun reis door het luchtruim volbrengen, maar van die fijne natte sneeuw, die vastklit aan je goed en qr haast niet af te krijgen is. In den avond is de temperatuur om het vriespunt blijven hangen, maar in den loop van den nacht deden de warme luchtmassa's die uit het Zuid westen werden aangevoerd, de rest. Bij tijd en wijle begon het te.... re genen. De dooi zette in: Vanmorgen om acht uur was de temperatuur te Rotterdam tot 1,8 graden boven het ■vriespunt gestegen. In den vroegen morgen waren de resultaten reeds merkbaar: hier en daar werden in de met een witte wade bedekte weilanden reeds de groene grassprietjes zichtbaar en op het ijs in de slooten vormden zich waterplassen. Voor schaatsenminnend Nederland is nu de pret weer voorbij. Maar men heeff de laatste week ook niet weinig zijn hart kunnen ophalen. Tot gister avond toe, ondanks de neervallende sneeuw! De Friezen zullen er wel -hart zeer van hebben, dat de Elfsteden tocht nu moet worden afgeschreven. Voor het optimisme, dat het na de dooi wel weer zal gaan vriezen, be staat althans weinig grond. En ook Waarom de Waal ijsvrij is Onze Arnhemsche redacteur meldt ons: Het heeft de aandacht getrokken dat de Waal zoo goed als ijsvrij is, terwijl de Rijn daarentegen van Rhenen tot Pannerden vastzit Bij informatie narr de oorzaak hiervan vernamen wij, dat zulks voornamelijk een gevolg is van de windrichting. Is de wind Noord, dan voert deze de schotsen in hoofdzaak den Waal op, is hij echter, gelijk thans het geval is, Z.-Z.W., dan wordt het drijvende ijs den Rijn ingestuwd, met het be kende gevolg. Men moet het maar weten! van de Zuidhollandsche „Rondrit"' zal nu wel niets meer komen. Maar ja, daar zullen we nu maar niet over treuren, want aan den anderen kant zijn er toch ook weer duizenden bij duizenden Nederlanders zij zullen wel verre in de meerderheid zijn die met vreugde de invallende dooi begroeten. Natuurlijk brengt ook de dooi weer de nood ige narigheid mee. De Bilt heeft er gistermiddag al dadelijk voor gewaarschuwd. Het gevaar van gladde wegen! De koude slaat immers uit den grond -en de neervallende regen be vriest. Er treedt ijzelvorming op, de groote vijand van alle verkeer. In dergelijke omstandigheden tachtig K.M. per uur te rijden, zooals wij op den Biltschen straatweg zagen, is onveran .woordelijk! Even remmen, en er gebeuren de grootste ongelukken. Bij de .Spoorwegen heeft de vorst periode ook al het noodig ongerief ver oorzaakt. Tot op heden duurde dat voort. Zaterdagmiddag hing men in de Diesels als klitten aan elkaar. Het ont brak er nog maar aan dat ook de bagagenetten werden volgeladen. In elk geval scheelde het niet veel, waaruit blijkt dat men op den enormen toeloop van reizigers weinig had ge rekend. Wij zagen tientallen reizigers die teleurgesteld naar volgende trei nen werden verwezen. Ook hedenmor gen ondervond reeds in don zeer vroe gen morgen de dienst groote vertra ging. Te Rotterdam kwamen de eerste treinen uit Utrecht aan het Maas station meer dan een uur over tijd aan. Nu de dooi is ingevallen mogen we aannemen dat het leed spoedig ge leden zal zijn. Merkwaardig is, dat dè stemming van het publiek onder al deze narigheid zoo uitstekend bleef. Meestal maakte men maar een kwink slag en de rest nam men op den koop toe. Feitelijk is dit nog de beste hou ding, want er iets aan veranderen doe je toch niet! Met dat al hébben we nu de eerste vorstperiode definitief achter den rug. Of er nog meer zal komen? Wij weten het niet. De volksmond zegt, dat men op den zoop toe krijgt, wat men voor 1 Januari aan vorst heeft gehad. Als dat waar is, hebben we dus nog wat te goed. Mocht dit zoo zijn, dan hopen we één ding, n.l. dait de barre kou, die we nu hebben gehad, zich niet zal her halen en dat ons land voor nieuwe ontbering op zoo velerlei gebied zal worden gespaard. Twee scheepjes omhoog gevaren VLISSINGEN, 26 Dec. Vanmorgen zijn nabij Zoutelande in het vaarwater Ocstgat twee motorsoheepjes, de „Telegraaf 6" en de „Telegraaf 15'' omhoog gevaren en blijven zitten. Beide scheepjes waren óp de uitreis. De sleepboot „Goliath", welke ter assis tentie; was uitgevaren, is vanmiddag «vu hot bergingsstation te Vlissingen teruggekeerd, zonder hulp te hebben verleend. De „Tele graaf 6" en de „Telegraaf 15" zijn op eigen kracht vlot gekomen en Vlissingen binnen Aan boord van de „Telegraaf 6" heeft zich nog een ongeval voorgedaan. Een der ma- trozen is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak aan het hoofd gewond en is ter ver pleging in het ziekenhuis te Vlissingen op genomen. HOLLAND OP DE SCHAATS Prins Bernhard op de Loosdrechtsche Plassen De Noord-Hollandsche Dorpentocht wordt een sncces Er is onder de Nederlanders even aan ge twyfeld of Prins Bernhard wel zou kunnen schaatsenrijden! De witte Kerst heeft ons hierover gerust gesteld. Half Nederland heeft van de natio nale sport kunnen genieten en de velen, die op de Loosdrechtsche Plassen de gladde ijzers onde» hebben gehad, hebben ook den Prins, met eenige leden der hofhouding, daar twee keeren met rustige, forsche streken over de baan zien zwieren. Af en toe is hy door het publiek, dat zich weldra bescheiden op den achtergrond hield, toegejuicht. Bij een tentjes heeft Prins Bernhard het oud-Holland- sche „leg eris an" in toepassing gebracht een kop chocolade en een gevulde koek te gebruiken. Nederland kan gerust zijn: de sympathieke Prins is ook in dit opzichtmeegevallen! Tweede Kerstdag is onder groote belang stelling do Noor d-H ollandsche Dor pentocht gehouden. Niet minder dan 1200 deelnemers, waarvan sommigen in de meest- fantastische kleeding, zijn bij de Friesche Brug te Alkmaar aan de start verschenen en hiervan hebben binnen den vastgestelden tijd den tocht beëindigd. Het ging over Noord- Hollands slooten en vaarten, langs een vast gestelde route, over Oudendijk naar Edam, Monnikendam. Ilpendam, Den lip, Purmerend en West-Graftdyk terug naar Alkmaar. Het was geen wedstrijd, maar het is toch wel aardig mee te deelen, dat een bekend Elfstedenrijder, Sjouke Westra, als eerste binnenkwam. Hij heeft de 70 KM., waarvan er 8, helaas, moesten geloopen worden (het gedeelte Oost huizenEdam, dat, ondanks de verzekeringen aan den „Ijsbond Noord-Hollands Noorder kwartier", niet geveegd was) in 4 uur 11 mi nuten afgelegd. Onder de deelnemers is ook geweest de Duitsche gezant in Nederland, Graaf Julius von Zech von Burkersroda, met zyn vrouw en ook de bekende yssportfamilie Taconis, vier personen. De schaatsentocht naar Marken, die bjj de Amsterdammers vooral zeer in trek is, is teleurstelling geworden, omdat het ys naar Monnikendam zeer slecht was en de Gouwzee zelfs niet was te beryden. Velen hebben den tocht te voet gedaan. Hoe dan ook, ze wilden over het ys naar Marken I Schepen in het ijs Sommige vaartuigen bevinden zich in gevaarlijke positie M oeilijke reddingspogingen OOSTMAHORN, 26 Dec. Volgens een op het reddingsstation te Oostmahorn ontvan gen bericht, afgezonden door de kustwacht te Rottumeroog, bevinden zich in de nabij heid van dit eiland drie vaartuigen, die in het üs bekneld zijn, in een moeilijke positie. Een dezer vaartuigen, een te Leer in Duitsch- land thuis fbehoorende schelpenzuiger, beva len door schipper Houwing, heeft de vlag geheschen. De motorreddingboot „ïnsulinde" van de Noord-Zuidhollandscihe Redding-Mij, onder bevel van schipper Toxopeus, is van Oostmahom ter assistentie uitgevaren, Wegens het vele drijfijs op de wadden moet de redddingboot den geiheelen nacht buitengaats blijven en morgen bij het aan breken van den dag trachten de in nood verkeerende vaartuigen te bereiken. Aange zien deze vaartuigen reeds gedurende de geheele winterperiode geen verbinding met de kust hebben gehad, vreest men dat er een ernstig gebrek aan voedsel en drink water zal zijn. De beide andere vaartuigen behooren in de provincie Groningen thuis. Naar wij nader vernemen, heeft de red dingboot „In8ulinde" levensmiddelen voor OoA: Marken heeft geprofi teerd van de gelegenheid, en talrijke bewoners van het eiland hebben een baantje op de gladde ijzers gemaakt Volendam op de schaats. De jongste spruit maakt den tocht op den arm vari haar vader mee. de bemanning der in het ijs bekneld zittende schepen en voor de bevolking van Rottumer- oc«g, waar de levensmiddelen begonnen op te raken, aan boord. De reddingboot heeft ook een kleine vlet meegenomen om eventueel de in nood verkeerende schepen over het ijs te kunnen berriken De „ïnsulinde'welke eenige dagen in het ijs bekneld heeft gelegen, heeft men hieruit hedenochtend kunnen vrijmaken. Schepen uit het ijs bevrijd ROTTERDAM, 27 Dec. Onder zeer moei lijke omstandigheden is het aan de ijsfcre- kers van de N.V. Nederlandsche Stooen- sleepdienst v.h. P. Smit Jr., te Rotterdam ge lukt het tankschip „Lubbers 2" Zaterdag van Zijpe naar Pernis te brengen. Voor het doorvaren van de Dordtsche Kil waren niet minder den zeven sleepbooten waaronder de groote ijsbrekers „Siberië" en „Spitsber gen" noodig. Zaterdagavond om tien uur lag het schip behouden te Pernis. De „Siberië" en de „Spitsbergen" zijn Zon dagochtend vroeg van Rotterdam naar Go- rinchcm vertrokken om een Rijnsleepboot die daar met drie groote Rijnschepen inge vroren was, te gaan bevrijden. Dit mocht ge lukken en Zondagmiddag is het convooi te Rotterdam aangekomen. Verbindingen hersteld De verbinding tusschen Krimpen aan den IJssel en Capelle aan den iJssel is weer her steld, doordat men ter vervanging van het veer, een voetpad over het ijs heeft gemaakt De veerdienst Krimpen a.d. Lek—Kinder dijk, welke dienst sinds Dinsdag was ge stremd, is Zaterdag heropend voor voetgan gers, fietsers en motorrijders. Emile Vandervelde f Emile Vandervelde, de voorzit ter van de Belgische Arbeiderspartij, is, naar wij uit Brussel vernemen, aldaar hedenmorgen om half zes overleden. Op eersten Kerstdag was de reeds bejaarde socialistische politicus, hij was 73 jaar oud, nog wèl. Met zijn vriend Louis de Brouckère, den voorzitter van de Tweede Internationale, had hij het noenmaal ge bruikt in het gebouw der partij in de Belgische hoofdstad. Des avonds echter, na afloop van een theatervoorstelling, gevoelde hij zich niet goed, vermoedelijk tengevolge van een hartzwakte. Hij moest te bed worden gebracht en geraakte Maandagavond om half el' buiten be wustzijn. Hedenmorgen kwam het einde. De Belgische socialisten verliezen in hem een man van de oude garde, een zeer strijdbare figuur, doch die echter, toen het doctrinair getij verliep, weigerde de bakens te verzetten. Zoo was hij, in het bizonder den laatsten tijd, een omstreden figuur geworden, die niet langer zijn partijqenooten eendrachtig achter zich had. Velen volgden liever De Man en S p a a k, met wier neo-socialisme V dervelde zich nimmer heeft kunnen ver zoenen. 85 dooden, 325 gewonden In den Kerstnacht is tusschen de Roe- meensche stations GalatzChisinau een tweetal treinen op elkander gebotst Daar het materieel uit ouderwetsche wa gons bestond werd door de botsing een ontzettende verwoesting aangericht. De treinen waren bovendien zeer vol, aan gezien er een reductie van 50 pet op de tarieven was verleend. Dr slachtoffers waren meerendeels vacantiegangers, hoofdzakelijk scholieren en militairen. Volgens de eerste opgaven waren er 85 dooden en 325 gewonden, doch de vrees bestaat, dat er onder de wrakhoopen nog meer gewonden liggen. Daar de telegrafische en telefonische verbindingen door de sneeuw waren ver broken, konden hulptreinen pas veel la ter vertrekken, waardoor de toestand van talrijke gewonden is verergerd. Ook de treinbotsing zelve is een gevolg van het ontbreken van verbindingen tus schen twee stations. De ramjp had plaats op de lijn Galatz— Chisinau (Kisjinef), die nog dateert uit den tijd, dat Bessarabië Russisch was en slechts enkel spoor heeft. De trein, die uit Galatz was vertrokken, had onmiddellijk groote vertraging en kwam pas om 1 uur in den nacht te Erikazia aan, waar gestopt werd. De stationschef aldaar was van meening, dat de trein uit de tegenovergestelde rich ting, dus van Chisinau naar Galatz, zich nog in het op 20 K.M. afstand gelegen sta tion van Etulea bevond. Hij kon zich daar van echter niet vergewissen, daar hij met zijn collega aldaar geen verbinding kon krijgen. De chef van Etulea verkeerde zij nerzijds eveneens in de veronderstelling, dat de lijn vrij was en liet dus de trein uit Chisinau in de richting van Erikazia ver trekken. Ongeveer halverwegen deze beide stations liepen de treinen met groote snelheid op elkaar. De twee locomotieven en zeven hou ten wagons werden vernield, alle andere wagons beschadigd. Onder de reizigers ontstond een geweldige paniek. Aan hulpverleening viel in de duis. ternis en den sneeuwstorm niet te denken, temeer daar er geen assistentie van des kundigen was. Eenige overlevenden hadden den moed, door de sneeuw te trekken naar een 13 K.M. verder gelegen station, alwaar zij melding van de ramp maakten. Onmiddellijk kon toen aan Galatz en Boekarest om hulp worden gevraagd. Uit eerstgenoemde stad vertrokken twee trei nen met dokters en verplegers; uit Boeka rest kwam een hulptrein, waarin ook de ministers van Verkeer en van Volksgezond heid hadden plaats genomen. Het reddingswerk ging met veel moeilijk heden gepaard, daar de gewonden over groote afstanden vervoerd moesten worden. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" zou het aantal dooden grooter zijn dan officieel werd opgegeven, daar vele gewonden moeten zijn overleden en het moeilijk is vast te stellen, of zich on der de geheel versplinterde wagons niet nog -meer slachtoffers bevinden. Zeer wei nig dooden zijn tot nu toe geïdentificeerd er bevinden zich onder hen echter, naar United Press verneemt, vermoedelijk geen buitenlanders. De trein was, zooals zeer dicht bezet, daar 50 korting op de tarieven was verleend. De plaatsvervangende' stationschef van Galatz is gearresteerd, omdat hij den ma chinist van den uit zijn station vertrokken trein geen juiste instructies zou hebben meegegeven. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De jaarvergadering van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. De bepalingen van de nieuwe Veilig heidswet, die op 1 Jan. a.s. in werking treedt. De jaarvergadering van het Ned. Chr, Gymnastiek Verbond. Een treiufcatastrofe in Roemenië; tien tallen doo fen, honderden gewonden. Het Fransche antwoord inzake het ac* coord van 1935 te Rome overhandigd. Wil de Chineesche oud-premier Wang vrede sluiten? De opmarsch der rechtsche troepen in Catalonië. Emile Vandervelde overleden. TERSCHELLING. 27 December. De boot verbinding met Terschelling, welke cot di' verre normaal verloopen is, heeft gisteren moeilijkheden opgeleverd. Wel had de boot. die des ochtends om half negen van het eiland was vertrokken, een vlotte reis, doch de boot in omgekeerde richting, die om elf uur Harlingen had verlaten, is in het ijs vast geraakt en later naar haar punt van uitgang teruggekeerd DE WEERSOMSTANDIGHEDEN Wat voor weer krijgen we P Voor de kuststrook; lichte tot matige dooi, wisselende bewolking, geen neerslag van beteekenis, matige, tijdelijke krachtig* noordwestelijke wind. Voor het binnenland: des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag lich te tot matige dooi, wisselend bewolkt met plaatselijk nevel in den nacht en den och tend, geen neerslag van beteekenis, meest matige noordwestelijke wind. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 757.9." THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 5.0 C. IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM POTTERDAM OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK 1 VRAAGT TARIEVEN I Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. BOEKHOUDING BALANS BELASTINGZAKEN JOH. A. RIENKS COOLSINGEL 71 ROTTERDAM Telefoon 13634 OUDE MAN BIJ BINNENBRANDJE OMGEKOMEN 's-GRAVEXDEEL, 26 Dec. Omstreeks 'Tt'ii acht hedenavond werd door huren onM'-k». dat een binnenbrand'-• wrs ei>i- .i. n hii den allee-nwonendor. -Q~ P v h m den Beneden Haveu«'::>-- ter. D-« tranl- weer werd terstond te hul 'Ion- binnenbrandje beperkt bleef, bleek de oude man reeds m de vlammen te zijn om gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1