DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 1 Stadnieuws DE GEM. REINiGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST BESTAAT 25 JAAR Feestelijke herdenking op 3 Jan. Huldiging van eveneens jtibi leerende ambtenaren en werklieden Op 1 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Leiden werd opge richt. B. en W. hopen deze gebeurtenis met het personeel van den dienst en genoodigden feestelijk te herdenken en wel op Dinsdag 3 Januari a.s. De opening van deze herdenking zal des morgens 9 uur geschieden met de huldi ging van 21 jubilarissen, welke allen vanaf de oprichting bij den dienst werkzaam zijn. De officieele herdenking vindt plaats des voormiddags 11 uur in de versierde garage aan de Noorderstraat, waarbij de directeur eenige beschouwingen hoopt te houden over den Leidschen dienst, zijn oprichting, ge schiedenis en inrichting. Bij deze gelegenheid zal tevens de voor dit doel vervaardigde Reinigings-jubileum- film worden vertoond. Een groot aantal teekeningen, foto's en bescheiden, alle betrekking hebbende op de openbare reiniging te Leiden vanaf de 15e eeuw en afkomstig uit het Gemeentelijk Ar chief, zal worden tentoongesteld, waarbij, zoo noodig, inlichtingen worden verstrekt door ambtenaren van het archief. Des namiddags van 3 tot 4.30 uur wordt door de directie receptie gehouden in' het administratie-gebouw aan de Noorderstraat. Het ligt in het voornemen van B. en W. op dienzelfden dag het personeel een feest avond aan te bieden, waanan de viering zal plaats vinden in de foyer der Stadsge hoorzaal. Het spreekt vanzelf, dat op dien dag het geheele personeel vrijaf wordt gegeven, ten einde een leder in staat te stellen de voor genomen huldiging van dit groote aantal kameraden en de officieele herdenking van het 25-jarig jubileum van den dienst bij te wonen. Dit beteekent dus, dat dan de gewone werkzaamheden in de stad niet worden ver richt, zoodat de ingezetenen zich één dag moeten behelpen zonder den Reinigings- en Ontsmettingsdienst Allen zullen zich dit voor deze enkele maal gaarne willen getroosten. Velen zulen zich de ongewcnschte toe standen bij de openbare reiniging in onze stad, vóórdat de gemeentelijke dienst werd opgericht, nog wel herinneren. Met groote voldoening kan het gemeente bestuur terugzien op de genomen besluiten, welke indertijd hebben geleid tot oprichting van den huidigen dienst Onder de verschillende gemeentebedrijven neemt de Reinigings- en Ontsmettingsdienst thans een voorname plaats in. Ongetwijfeld zullen op de receptie velen van hun belangstelling doen blijken. Van harte wenschen wij den dienst een in alle opzichten geslaagden feestdag toe, over welks verloop wij onze lezers nader hopen in te lichten. Op 1 Januari a.s. viert de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst zijn 25-jarig bestaan, welk feit op 3 Januari a.s. zal worden herdacht. Hiernaast een foto van de een-en-twintig ju bilarissen, die vanaf de oprichting bij den Reinigingsdienst werk zaam zijn. Zittend v.l. n.r.: A. Wendt, J. H. A. v. d. Meel, J. Neute boom, D. A. Landaal. J. v. d. Veer en W. De- vilee. Staand le rij v.l. n.r. J. Singerling, W. Laterveer, F. Kasteele, H. Ruitenbeek, E. Stik- kelorum, W. Smit, J. J. Chrispijn en C. J. Wal- laart. Staand 2e rij v.t. n.r. J. Wijnbeek, H. WallaartC. Willemse, A. van Polanen, C. Lateneer, Th. v. d. Zwet en P. de Tombe. hout van Hooff, commandant van het 6e R.V.A., had bericht van verhindering1 ge zonden. Na het zingen vin Gezang 270 1, ging de voorzitter voor in het gebed en gaf daarna 't woord aan Ds. Weggcnmns, welke de Kerst boodschap predikte. In zijn rede bracht t,pr. naar voren dat elk soldaat de plicht heeft zijn kameraad steeds te wijzen op dit eeu wenoude heilsfeit. De heer J. Kalsbeek las hierna ..Sprookje van het Kerstmis" van Carl Ewald, voor. Het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" zong onder leiding van den heer H. Welbooran, zeer verdienstelijk twee Kerstliederen van Joh. H. Lösser en Bern. Diamant Het orgel werd bespeeld door den korporaal Valk van het 4 R.I. Door de Vereen, tot verspreiding der Heilige Schrift werd aan eiken bezoeker Kerstlectuur aangeboden. De berijdbaarheid van de Singels De Commissaris van politie verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat hst ijs de Singels niet overal betrouwbaar is, zoodat het publiek in zijn eigen belang wordt geraden slechts daar te rijden, waar kra- i en tentjes staan en waar baanvegers aan het werk zijn. Tot het plaatsen- dier tentjes enz. is door de politie vergunning gegeven en zij heeft dat uit den aard der zaak slechts gedaan op die plaatsen waar 't ijs volledig betrouwbaar is. Bestrijding der tuberculose De collecte langs de huizen ten bate van het werk der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose alhier, heeft opgebracht 323.26. SLAGERSVAKONDERWIJS Voor het diploma van de Vereeniging tot Bevordering van Slagersvakonderwijs zijn geslaagd J. van Weercn, Leiden; W. Öuds- hoorn, Leiden; N. Broers, Noordwijkerhout en W. B. Vooijs, Katwijk aan Zee. Chr. Hist. Unie De Statenking Lgidcn van de Chr. Hist. Unie kwaan Dinsdagavond in ihet Nut van het Algemeen in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. J. Thijssen, las bij de opening Jes. 55, waarna hij voorging in gebed en een woord van welkom sprak. Met een enkele gedachte stond spr. voorts stil bij hetgeen in het jaar 1938 was gebeurd. Speciaal wees hij wel op de vervolging van het Christendom, tenslotte nog zeer nadruk kelijk de taak van de C.H. Unie uiteenzettend Woorden van afscheid sprak spr. tot den scheidenden secretaris den heer H. N. de Nie, die in verband met zijn benoeming tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Wis- sekerke voor zijn functie had bedankt. Spr. schetste hem als een ijverig secretaris, die heel veel voor de C. H. Unde heeft gedaan. Als blijvend aandenken werd hem een ge schenk aangeboden. Met een kort woord dankte de heer De Nie waarna hij de notulen en het jaarverslag, dat uitvoerig de werkzaamheden van dsn Statenkring memoreerde, uitbracht. In verband met het vertrek van den heer De Nie uit het bestuur, is door het bestuur van den Statenkring Leiden besloten oni den heer F. J. Groot Enzerink, bestuurslid, te belasten met de functie van secretaris. Die heer P. Beuimer gaf hierna een over zicht van de financiën, waarin hij vooral met waardeering gewag maakte van den steun, die van de Vrouwengroep Leiden werd ondervonden. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat herkozen werden de heeren B. J. Thijs sen te Katwijk aan Zee, Jac. Kingma te Lisse en gokozen in de vacature-Uittenbogaard mr. L. Sprey te Oegstgeest. In de vacature-de Nie zal nog voorzien worden. Daarna kreeg de heer ir. P. Boersma het woord, over: twee problemen: de werkloos heid en de ontkerstening van ons lano. Het tweede deel van de rede werd opge schort tot een volgende vergadering, omdat op het eerste deel nog een uitgebreide dis cussie ontstond. Om 11 uur werd de vergadering met gebed gesloten. Kerstwijding voor de Prot. militairen Van het Leidscho garnizoen Gistermiddag was de Foyer van de Stads gehoorzaal geheel gevuld met militairen van het Garnizoen Leiden voor bijwoning van do Kerstwijdingssamenkomst welke op ini tiatief vnn het Chr. Mil. Verband, omvatten de: Militair en Burger „Pro Rege" en hel Bestuur van het Chr. Militair Tehuis, was belegd. Te ongeveer 3.30 uur heette de voorzitter van het C.M.V., de heer C. Mulder, alle aan- \vt> i 'rii ander wie Ds. Wcgpomans, Geref. predikant alhier -'en legerpredikant Ds. E. I N'mitn, Majoor II. 1. van 6 RV.A., P. C. T-eonis, enkele beroeps- en res. officieren, veli! beroop^onderoffirieren en den huisva der en -moeder vin het Chr. Mil. Teliul.^, welkom. Speciaal den Gam. Commandant, Lult.-Kol. H D. Buurman wiens aanwezig heid op hoopen p"iic werd pestcld, werd dank gebracht vo«r verleende toestem ming cn medewerkirg. Luit.kol. A. H. Drijf UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Over de nieuwe tarieven besprekingen Maandagavond werd in hotel „De Vergul de Wagen" de jaarlijksche algemeene ver gadering van verzekerden gehouden van het Mij. Ziekenfonds voor Alphen en om streken, onder voorzitterschap van den heer A. Groeneve 1-d. Nog nimmer was de belangstelling voor deze jaarvergadering zoo groot als thans. Niettegenstaande de felle koude was de zaal tot in alle hoeken bezet. Bij de verkiezing van vertegenwoor diger-verzekerde en plaatsvervanger, wer den de heeren W. W. v Leeuwen en C. Koren op voorstel van de vergadering bij acclamatie herkozen. Door den administra teur, den heer De Vos, werd daarop het jaarverslag 1937 uitgebracht Hieraan ont- leenen wij, dat het aantal verzekerden weer belangrijk was gestegen en nu op dit mament met inbegrip van particulier ge administreerde fondsen, reeds de 35.000 is overschreden. Reeds 52 pet der bevolking uit de omgeving heeft zich bij het fonds verzekerd. Do Voorzitter hield daarna een uitvoerige bespreking over de tariefsvenhooging, die per 1 Januari a.s. zal ingaan, alsmede over de nieuwe tarieven voor poliklinische en klinische vergoeding bij behandeling door specialisten en opname in ziekenhuizen te Leiden en Gouda. Verschillende aanwezigen maakten na deze uiteenzetting hun bezwaren kenbaar tegen de tariefsverhoging en de nieuwe tarieven, waardoor de vereeniging zich meer en meer op het gebied van zieken huis-verpleging begeeft, terwijl een zeer groot deel der aanwezigen aandrong nog een stap verder te gaan, om ook de verzor ging van ligdagen te vergoeden of te stre ven naar een fusie met de ziekenhui sver- eenigingen, wat ongetwijfeld voordeeliger zal zijn. Uitvoerig werd over een en ander van gedachten gewisseld. De Voorzitter deed tenslotte toezegging een en ander in het bestuur te zullen bren gen. HULP IN NOOD De jaarlijksche Kerstcollecte, gehouden voor het fonds „Hulp in nood", van den Chr. Besturenbond, heeft opgebracht de som van f 464.09V2, terwijl voor plm. t 20 in na- tura werd ontvangen. Evenals reeds enkele jaren de gewoonte is, heeft de afd. Alfen van den Chr. Fabr.- en Transportanbeidersbond weer een Kerst- wijdingsavond gehouden in Concordia. De vergadering, welke uitstekend bezocht was, stond onder leiding van den heer Jac. van Noort, die op de gebruikelijke wijze opende. Eerst werden enkele huishoudelijke zaKen behandeld. De heer W. Geerlof rapporteerde over het werkkamp dat 1 Januari geopend wordt en wekte op diegenen die hiervoor in aanmerking kwamen aan te sporen tot deel name. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Kruit. Hierna was het woord aan Ds. Joh. S t e- houwer, Ned. Herv. predikant alhier, welke een Kerstrede hield naar aanleiding van het Schriftwoord; „Arm geworden, op dat wij rijk zouden zijn". Doze mooie rede werd met stille aandacht beluisterd. Wij vernielden voorts dat een zangkoortje onder leiding van den heer W. H e s s e 1 i n g op keurige wijze medewerkte aan het slagen van den avond. Ds. Stehouwer sloot de mooie avond met dankgebed. OUDERAVOND VAN DE ORANJESCHOOL Nadat 's middags een openbare les was gehouden, waarvoor van de zijde der ouders veel belangstelling bestond, werd Dinsdag avond in de Oranjeschool de jaarlijiksclie ouderavond gehouden. Deze avond stond onder leiding van den heer E. v. d. Po 1, die op de gebruikelijke wijze opende. In zijn openingswoord wees deze er op dat er veel gesproken en geschre ven wordt over degeneratie van cv jeugd en de verantwoording die de school hier heeft. Hoewel spr. niet wilde ontkennen dat de school hier een taak heeft, was hij toch van meening, dat de taak hiervoor allereerst ligt bij de ouders. Hierna was het woord aan den heer J. W. Hoornenburg, het hoofd der school, die een interessante causerie hield over het on derwerp: „Beroepskeuze". Op dit heel moeilijke onderwerp volgde eenige bespreking. Hierna was het pauze waarin die thee werd aangeboden en de ouders gelegenheid kregen het werk van de kinderen te bezich tigen en het onderwijzend personeel inlich tingen te vragen over de vorderingen hun ner kinderen. Vooral het rondschrijven der hoogste klassen had ieders bewondering. Na de heropening werd door de onder wijzeres mej. A. W. v. Esch een opvoed kundige bijdrage gelezen van Prof. Wate rink. Deze schets behandelde het vraag stuk van het klikken. De uitstekend geslaagde vergadering werd door den heer S. J. Koning met dankgebed gesloten. In de Chr. Bewaarschool aan de Hoort- straat hield de J.V. Petrus haar 39e jaar vergadering. De voorzitter T. van Rijn Dzn. opende de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over het feit, dat ondanks de koude er nog betrekkelijk zoo velen opgekomen waren. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester vertelden dat het vereenigmgs- jaar zonder veel schommeling was verloo- pen. Het ledental bleef vrijwel gelijk, ter wijl de kas met een flink batig saldo sloot.' Een tweetal inleidingen vormden wel den hoofdschotel. Voor de pauze werd ingeleid door H. de Jongie over het ondenverp: De engelen en de Eere Gods. Na de pauze-hield J. J. van Rijn een inleiding over het onder werp: Overheid en godsdienst. Het programma werd afgewisseld door voordrachten en een raadselwedstrijd, ter wijl afgevaardigden van Jeugd-centrale, Oudervereeniging en Zustervereeniging.-n hun beste wenschen overbrachten. Ds. Hartkamp sprak een slotwoord et sloot den mooien avond met dankgebed. MOTORRIJDER GEVALLEN In de Dorpstraat te Aarlanderveen is gis termiddag de motorrijder T. uit Gouda met zijn motor geslipt en gevallen. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig terecht dat hij een pols brak. Na behandeling door Dr v. d. W. is hij naar zijn woning te Gouda vervoerd. WERPT GEEN VUIL OP HET IJS! Nu de Rijn Is dichtgevroren verzoekt de Prov. Waterstaat dringend geen huisvuil of afval op heit ijs te werpen daar dit bij dooi ongerief kan veroorzaken. Onder normale omstandigheden mag dit ook niet maar thans zal er scherp op worden toegezien. Bij overtreding kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste 12 dagen, of een geldboete van ten hoogste 75. EEN LASTIGE DAME Mej. de Wed. v. Z. voert al jaren een strijd tegen buren die met een auto recht hebben op overpad over een erf dat aan haar wo ning in de Hooftstraat grenst. Die strijd voert zij met scheldwoorden enz. en hier voor is zij al enkele malen tot geldboete ver oordeeld echter zonder resultaat. Enkele weken terug gooide zij een steen door een autoruit van den buurman. Gevolg' een aanklacht bij de politie en zoo moest zij zich weer verantwoorden voor den Haag- schen Politierechter. Dit was ook haar be doeling geweest verklaarde zij want zij wil de wel weer eens vertellen hoe de zaak in elkaar zat, want volgens haar zeggen maak te men het haar zoo lastig. De officier geloofde die praatjes echter niet en wilde daar al het andere toch niet geholpen had, een voorwaardelijke straf op leggen welke bestaat in verbanning uit onze gemeente. De politierechter hield echter de zaak aan om eerst eens een psychiatrisch rapport over de juffrouw uit te laten brengen, HAZERSWOUDB NIEUWE POLDERMEESTER In de vacature ontstaan door hot vertrek in den heer A. Rijkaart is tot poldermees ter van de Rietveldsche polder gekozen de heer W. van Klaveren. L. J. MATZE De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Moercapelle heeft met ingang van 1939 den heer L. J. Mutze, Godsdienstonderwijzer alhier, aangesteld als Godsdienstonderwijzer der Gemeente. HILLEGOM ONDERSCHEIDING Onze plaatsgenoot de Iheer A. F. B o s werd erleend het Kruis van verdienste van den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten, voor de vele dhïisten aan het Instituut geduren de 20 jaren bewezen. GESLAAGD Onze plaatsgenooten de eeren P. H. W. V e 11 h u ij s en B. C1 a ij slaagden voor het diploma machiueschrij'ven, systeem „Mer- KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN Door den Chr. Besturenbond wordt weder om aan de werklooze leden een kerstgave verstrekt De gehouden collecte heeft f 243.50 opgebracht. OP HET IJS GEVALLEN Op de ijsbaan kwam mej. T. zoodanig te vallen dat zij een hoofdwonde bekwam. Na door leden der E.H.B.O. verbonden te zijn, werd zij per auto naar haar woning ver voerd. Gladiolenveiling De vraag naar gezonde Gladiolen blijft groot, en de prijzen goed. Aan de Hille- gomsche Veiling werden onderstaande prij -m besteed. Dr. Bennett 14op 1.25 idem 12—14 0.65 idem 10—12 o.35; Betty Nuthal 14op 0.60 idem 12—14 0.43, idem 10—12 0.20; Caesar 10 0.40; Charles Dickens 10 0.50; Crimson Glow 14op 1.— idem 12—14 0.60; Due of York 1214 1.35 idem 10 0.60; Early Orange 12—14 0.90 idem 10—12 0.33; Gladness 12 —14 1.35; Halley 1214 0.85 idem 1012 0.26; Himmelstor 14op 1.50 idem 1214 1.15 idem 10—12 0.50; Lil. Wonder 14op 0.6C idem 12—14 0.43 idem 10—12 0.25; Mac. La ren 14op 1.50; Mount Cenis 14op 1.— idem 12—14 0.55 idem 10—12 0.30; Mnt Everest 14op 1.25 idem 12—14 0.65 idem 10—12 0.28: P. van Mourik 12—14 1.10 idem 10—12 0.55; Nancy Hanks 12—14 1— idem 10—12 0.30; Oranje Princes 12—14 0.48 idem 10—12 0.34; Pelegrina 14op 1.35 idem 12—14 0.55 idem 10—12 0.30; Phf. Triumph 12—14 0.70 idem 10—12 0.30; Picardy 12—14 0.55 idem 10—12 0.34; Poolijs 14op 1.45 idem 1214 1. idem 1012 0.55; Princeps 14op 1.05 idem 1214 0.55 idem 1012 0.28; Roi Soleil Hop 1.45 idem 12—14 1.—; idem 10—12 0.40; Star of Bethlehem 1012 0.70; v. Tienhoven 14op 1.10 idem 1214 0.70 idem 1012 0.36 Trudel Grotz 14op 1.35 idem 1214 1.10: idem 1012 0.40; Vesuvius 1214 0.60: White Triumphator 1214 0.50 idem 10—12 0.33. KOUDEKERK a.d. RIJN De heer A. Mieog neemt afscheid Als hoold der Herv. School Gisterenmorgen nam de heer A. Mieog, hoofd der Ned. Herv. school alhier, afscheid van de leerlingen dier school. Het officieele afscheid van ouders, be stuur, personeel en Schoolvereen. zal D. V. plaats hebben gelijktijdig met de installatie van het nieuwe hoofd, den heer Bloem. Dit laatste samenzijn werd door den heer Stroo, onderwijzer, op de gebruikelijke wijza geopend. Hij gaf een uiteenzetting van de Hierna werden door verschillende leerlin- Hierna werden door verschillened leerlin gen Kerstgedichten opgezegd e* liederen gezongen. Namens alle leerlingen bedankte de ouuste Jongen, Arie Keinemans, den scheidenden Meester voor alle toewijding, door h aan zijn leerlingen gegeven. Nadat de me.„ jes een zegenbede hadden gezongen, bood Piet de Jong met een geestig toespraakje aan den vertrekkenden onderwijzer een keurige bureaustoel aan, ter completeer'.ng van het bureau hem bij zijn jubileum in 1937 geschonken. Met een toepasselijke rij melarij werd liet cadeau nog aangevuld met een papierbak. De heer Stroo het woord voerende na mens het personeel der school, gewuagi» van de goede samenwerking, diei steeds tus- schen hoofd en personeel hoeft bestaan. Spr releveerde in zijn toespraak verschillende dingen, die samenwerking betreffende en bood, mede namens de dames onderwijzeres sen de beste wenschen aan, voor den nu aan gebroken levensavond. Spr. bood een smeed ijzer leeslamp aan. Ds. van Binsbergen sprak £en kort woord als voorzitter der Sehoolverecniging. Iljj bracht den dank van ouders en kinderen over en gaf de beste wenschen mode aan den heer Mieog naar zijn nieuwo woonplaats. Als laatste sprak de heer Mieog zelf Dan kend voor alles, waardoor hij dezen morgen ontroerd is geworden, wees hij zijn Icerl'n- gen voor het laatst op den komenden Hei. land en prees Hom als de beste gnvs aan. Nadat gezongen was Ge®. 100 1 werd Gode dank gebracht voor alle goede gaven. I Nadat de kinderen getracteerd waxvn, was de .schooltijd des Meesters" voorbijl AH onderwijzer diende hij het Chr. On derwijs te Leiden en te Rijnslurg en als hoofd te Sittard en te Koudekerk a. d. Rijn. Mode hem een lange tijd van gezegende rust beschoren zijn. RAADSAGENDA De Raad dezsr gemeente zal vergaderen op Vrijdag 23 December 1938, des namiddags half acht uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Besluit tot vaststelling aantal te heffen opcenten hoofdsom pcrsoneele belasting over 1939. 4. Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de gemeentofondsbelasting 1939/1940. 5. Gratificatie gemeente-werkman voor controle straatverlichting 1938. 6. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur i Burgerlijk Armhuis, we gons periodieke aftreding Jae. van Ommering. 7. Benoeming lid commissie plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding A. Mieog (vertrokken). 8. Verzoek Burgemeester om ontheffing verplichting tot inwoning. 9. Wijziging gemeente begrooting 1938. 10. Alsvoren 1939. LEIDERDORP UITVOERING VAN EXCELSIOR De Chr. Gemengde Zangvereen. Excelsior gaf onder leiding van haren directeur, den heer M. Kouprie. een goedgeslaagde uitvoe ring in de Geref. kerk. Excelsior zong eerst eenige kleine num mers waaronder „Vineta" van Frans Abt. Hierna zong het Kinderkoor „Klein Excel sior". Beide koren zongen vervolgens geza- lijk de „Jubileumcantate" van Anth. v. d. Horst. Dit werk werd zeer goed ten ge- hoore gebracht, zoowel wat koor- als solo zang betreft. De pianobegeleiding was hij mej. Tilly Lening in goede handen. ,Klfein Excelsior" zong na de pauze het Jong Excelsior lied. Woorden en toonzetting waren beiüe van den heer Kouprie. Tot slot werden gezongen twee werken van F. Pijlman, Koninginne-Cantate en Psalm 8. Burgemeester Brug, de eere-voorzitter, spradi na afloop een slotwoord. De opkomst was niet zoo talrijk als wij anders bij de uitvoeringen van „Excelsior" gewend zijn. De heerschende koude zal hier- wel de oorzaak zijn geweest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf DONDERDAG 22 DECEMBER Programma 3: 8 Keuion; 9.60 Radio PTT Nord of div.; 11.nu l'arüs Radio; 12.30 Brussel VI; 2.20 Londen Reg., 3.20 Keulen. 3.56 Londen Reg, 6.20 Brussel Er., 5.50 Boedapest of div., 6-20 Brussel VI.. 6 35 Keulen, S.3u Brussel Fr., 8.50 "programma 4: 8 00 Brussel VI.. 9.20 diversen. 1.35 Londen Reg.. 12.20 Droltwich. 640. Brussel Fr.. 7 20 Droitwich, 7.30 sportpraatej door den lieer J. G. A. Janssen (journalist). 8.00 Gem. Radio Dlstr. gramofoonmuziok of diversen, 8.20 Droltwich. VRIJDAG 23 DECEMBER Programma 3: 8 00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 30 Radio PTT Nord of div., 10.00 Parijs Radio, 1 20 Radio PTT Nord of div., 12.05 Londen Reg., 2.20 Brussel VI.. 2 20 Keulen. '4.05 Droltijlch, 30 Keulen, 5.20 Brussel Fr.. 6.20 Londen Reg., 6.35 Keulen. 9.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel VI., 10.30 Leipzig, 11.20 Parijs Radio. gramma 4 8.00 Brussel VI.. 9.20 Diversen. 10 35 Londen Rcg.. 12.05 Droitwich. 120 Londen 5.20 Droitwich. 7.05 Brussel VI.. 7.20 Drolt wich, S.20 Gram.muziek Gem. Radio Dlstr. of div., 10.03 Droltwich. 1 2IDSCHENDAM Het drinkwater wordt in onze gemeente geleverd door een tweetal maatschappijen .m. Veur tot de Roode Molen en v.m. Stomp- wyk tot de Kostverlorenweg door de Voor- burgsche Waterleiding-Mij., thans omgezet de Drinkwaterleiding Müj. „De Vlietstreek" het overige deel der gemeente door de NiV. Drinkwaterleiding Mij. „De Tien Ge meenten". De tarieven dezer beide instellingen loopen er uiteen, waarbij de „Tien Gemeenten" het dubbele heft van „De Vlietstreek". Herhaalde malen is de v.m. raden van beide gemeenten gedrongen op verlaging, echter steeds zonder succes. Thans heeft „De Tien Gemeenten" het be sluit genomen met ingang van 1 Jan. a.s. haar tarieven met 15% te verlagen. SPECIALE WILDVEILING De Eierveilingsvereeniging „Het Wapen m Veur" zal morgenavond 7 uur in het Vei lingsgebouw een speciale wildveiling hou- BRAND IN EEN MOFFELINRICHTING Door onbekende oorzaak brak brand uit in de moffelinrichting van den heer Balkenende den Veurscheachterweg nabij Schaken- bosch. Het houten gebouw met zijn brand baren inhoud was spoedig een vuurzee niettegenstaande de brandweer zeer spoedig ter plaatse was, kon ze niet veel meer doen dan vaststellen dat gebouw en inhoud verlo- Een aantal snelwegers en snijmachines eigendom van de N V. Nationaal te Voorburg gingen eveneens verloren. Zoowel gebouw, machines als inventaris waren niet verzekerd. UITKEERING KERSTGAVE Lag het oorspronkelijk in de bedoeling ds extra Kerstgave aan de werkloozen uit te keeren in de weck na Kerstmis, thans i9 vastgesteld dat dit zal plaats hebben nog deze weck, uitgezonderd voor hen die plaatst zijn in de werkverschaffing. Aan hen geschiedt de uitlkeering in de week na Kerstmis. 'T LOOPT TEGEN KERSTMIS Ten nadeele van den landbouwer R. aan den Veenweg zijn in den afgeloopen nacht een vijftal konijnen ontvreemd. LISSE RAADSVERGADERING De Gemeent- raad komt Donderdag 29 Dec. in openbare zitting bijeen ter behandeling van de Gemeentebegrooting voor 1939. BUSLICHTINGEN MAILPOST 28 Dec. 19.45 uur voor s.s. Washington; Dec. 5.10 uur voor s.s. Duchesse of Attoll; 30 Dec. 16.05 uur voor sa. Volendam. KERSTWIJDINGSAVOND De Chr. Vrouwenbond hield in het Wijikge- bouw van het „Groene Kruis" wederom een goedgeslaagden Kerstwijdingsavond, waarin door verschillende leden bijdragen werden geleverd. NOORDWIJK AAN ZEE KERSTFEEST HERV. ZONDAGSSCHOOL Onder groote belangstelling, vooral van de zijde der ouders, hebben gistera\ond do leerlingen van de Herv. Zondagsschool Kerstfeest gevierd in de Herv. Kerk, on Ier leiding van Ds. Cupido, die met gebed opende Verschillende Kerstliederen werden door de kinderen gezongen. De heer Joh. G. de Witt heeft de Kerst geschieden is verteld en mej. van 't Noordende een verhaal. Aan het eind werden verschillende geschenken uitge reikt RIJNSBURG UITDEELING ZENDINGSKRANS Door de Zendingskrans die bijeenkomt onder leiding van mevr. Bosschieter werden 250 stuks eigen gemaakte kleedingstukken uitgedeeld aan 80 gezinnen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Sassenheim KERSTTENTOONSTELLING IN „BLOEMLUST" GEOPEND Openingsrede van G. Vlasveld Jr Bloemenweelde met Siberische koude Hedenmiddag werd in hot tentoonstellings gebouw „Blocmlust" de jaarlijksche Kerst- tentoonstelling geopend. De commissie „Bloemlust" was met eenige zorg ver\uld m het begin van deze week, gezien de zeer strenge vorst. Een tentoon stelling tijdens een dergelijke hevige koude moest voor onmogelijk worden gehouden. Gelukkig voor hen en niet minder voor de heeren inzenders steeg het kwik in de there mometers en kon de door velen met belang-, stolling tegemoet geziene Kersttentoonstel ling in Bloemlust worden geopend. De voorzitter der afdeeling Sassenheim van de algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur de heer G. Vlasveld Jr. dit jaar de openingsrede uit. Redo vaa den heer Vlasveld Hadden wij, verleden week, aldus spr. nog gedacht dat deze tentoonstelling eigenlijk met Paaschweer gehouden zou worden, de natuur heeft zich plotseling aangepast en wij hcibben een ouderwetsche Kerstidee ge kregen, want volgens oude overleveringen was de Kerstmis altijd koud en dikwijls smetteloos wit. Tweeërlei moeilijkheia Vereischt het menigmaal zeer veel vak kennis om op dit moment zulk een keurcol- lectie Hyacinthen, Tulpen en Narcissen in bloei te krijgen, ditmaal komt er voor de broeiers nog een tweede groote moeilijkheid bij, n.l. om met deze Siberische koude de bloemen in goede conditie hierheen getrans porteerd te krijgen en Spr. richt een bijzon der woord van dank aan de heeren inzen ders welke zich al deze moeite hebben willen getroosten. Gelijktijdig richt spr. een woord van dank 1 aan den heer C. Spaargaren van Aalsmeer, ■elke reeds verschillende jaren geheel be langeloos zulk een pracht collectie Cyclamen ter opluistering inzond en men kan, aldus spr. wel zien dat deCyclamen-cultuur een der specialiteiten zijner firma is. Dat Bloemlust in een groote behoefte voor ziet door telkenjare verschillende tentoon stellingen te organiseeren, blijkt wel uit de groote sympathie, welke velen onzer vakge- 1 nooten uit de geheele streek haar toedragen, niet alleen door het bijeenbrengen van een collectie bloemenmateriaal, waardoor zij in staat is haar expositie te doen slagen, maar eveneens door in het najaar bollen beschik- I baar te stellen, welke in 't voorjaar geveild worden en waarop goede prijzen worden be- 1, waardoor het bestaan van Bloemlust verzekerd is. Het bestuur is dan ook zeer dankbaar voor dit medeleven van onze vakgenooten terwijl het tevens bijzonder dankbaar is de royale geste van de directie van Ho- baho en Notaris Wachter, welke geheel be- I langeloos de veiling organiseeren en afwere j Het publiek stelt hooge eischen Wij zijn er in de laatste jaren, aldus spr. aan gewend geraakt dat het koopend pu bliek hooge eischen stelt aan onze bloemen en spr. is er zeker van dat men aan die ge stelde eischen kan voldoen wanneer men het hier tentoongestelde aanschouwt en men er rekening mede houdt dat wij ons in de Kerstweek bevinden. Wij zien om ons heen een keurcollectie j van Hyacinthen in verschillende kleu- ren en variëteiten, vele in mooie mandjes verwerkt zoodat ieder exempladr een mooi bloemstuk op zichzelf voitnt, mooie Tul- pen en zelfs al verscheidene Narcissen. I Dit alles dank zij de nieuwere vindingen van preparatie en koeling. Speciaal bij dit laatste ar tikel zou ik, aldus spr. even stil wil len staan. Wie had ooit kunnen droomen dat wij in staat zouden zijn om in de Kerstweek zulk een prachtcolectie Narcissen te kunnen tentoonstellen. Een stukje historie Laten wij onze gedachten terug gaan naar een goede dertig jaar geleden, dan kon men met zeer veel moeite alleen die soorten van Hyacinthen omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar in bloei brengen welke door de natuur alleen voor vroegbroei in aanmere King kwamen, Soorten als Homerus, Roode en Blauwe Charles Dickens en Maria Cornelia. Aangezien deze soorten dikwijls meer mislukkingen dan resultaten gaven, kwam één onzer oudste Sassenheimsche firma's op het idee een kruising te verkrij gen tusschen een Romeinsche hyacinth, wel ke van nature reeds in begin December in bloei te trekken was met een Hollandsch speciment, waaruit dan het rose soort Flora ontstond. Jammer genoeg was dit soort door de kruising met zijn Romeinsche collega te fijn van nagel. Wanne- r wij dan nu de kloeke bloemen zien, welke onze latere Hybridisator9 hebban weten te verkrijgen, dan kunnen wij dank- baar zijn dat zij dergelijke goede resultaten hebben weten te bereiken. Amerika open voor Narcissen

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6