DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERVORMDE KERK Beroepen: Te Oudega (H.O.N.), cs... didaat H. F. Wolgen, hulppred. te Bussum. Aangenomen: Naar Varsseveld, J. J. H. Vink te Zaltbommel. Jongboed's dundrukZakbijbel (Adv.) AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE OoltgensplaatDe Krim Ds. K. Reenders, Geref. predikant Ooltgensplaat, die het beroep naar de ge meente De Krim heeft aangenomen, hoopt op Zondag 12 Februari 1939 zijn afscheid te prediken en op Zondag 19 Februari d zijn intrede te doen in de Ger. Kerk te De Krim. Bevestiger is Ds. D. Veenhuizen te Aalten. Nlezy)Gasseltern fj veen Ds. S. G. Bloem hoopt Zondag 29 Jan. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Niezijl, en 12 Februari intrede te doen te Gasseltern ij veen. Ds. S. DWARSHUIS Dinsdag 27 Dec. a.s. viert Ds. S. Dwars- huis, Geref. predikant te Avereest (se dert Mei 1917) zijn 7-Osten verjaardag. Ds. Dwarshuis vervult een groot aantal functies. Zoo is hij lid van den districtsraad van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, voorzitter van de Centrale A.R. Kiesvereen. in het district Steenwijk, deputaat vanwege de Part. Synode van Overijssel voor de zen ding op Soemba, voorzitter van het bestuur der Chr. school, Arrondissementsschoolop ziener in het Arrondissement Ommen, rijks gecommitteerde voor de eind-examens Mulo en vele malen rijksgecommitteerde bij het eind-examen kweekschool, enz. In 1920 werd Ds. Dwarshuis en benoeming aangeboden inspecteur L.O., maar zijn liefde voor het predikambt deed hem verzoeken voor zulk een benoeming niet in aanmerking te mogen komen. Voorheen was Ds. Dwarshuis als medewerker aan het Friesch Kerkblad bonden. KERKINSTTTUEERING TE DOORWERTH? De Kerkeraad der Geref. Kerk te Oos terbeek heeft zich bezig gehouden met de e.v. kerkinstitueering te Doorwerth, waar sinds eenigen tijd een hulpprediker dienst doet. Hij heeft uitvoerig de geestelijke zijde hiervan overwogen en de praetische moge lijkheden getoetst. Tenslotte is besloten deze zaak op Woensdag 28 December aan de ge meente voor te leggen. DE FRANSCHE NATIONALE SYNODE Te Parijs vergaderde van 1216 December j.l. de eerste nationale synode der Vereenigde Protestantsche Kerk van Frankrijk. Aan het •thans ontvangen uitvoerig verslag ontleenen we het volgende: De synode telde 77 leden. Tot praeses werd gekozen ds. Jean Cadier. Besloten werd dat de Nationale Raad (permanent kerkelijk bestuur) uit 7 predikanten en 7 niet-predi- ikanten zal bestaan. De 7 predikanten die hierin werden gekozen zijn: ds. Mare. Boe ner, ds. A. N. Bertrand, ds. M. Rob ds. J- Cadier, ds. H. Eb La riol ds. P. inga Praeses van dit permanent kerkbestuur werd ds. Marc Boegner, vice-praeses ds. M. Rohr, secretaris ds. P. Lestringant. De „Geloofsverklaring" (Declaration de foi) der Vereenigde kerk werd opnieuw ge lezen en plechtig bevestigd. Uitgebracht werd het rapport aangaande de gemeenten, die zich aangesloten hebben, n.l. 566 met 503 predikantsplaatsen van welke er 26 vacant zijn, 2 theologische faculteiten (Montpellier en Parijs) met 10 zetels, terwijl voorts met ipgang van 1 Januari 1940 53 posten van de Société Centrale Evangélique zich zullen aansluiten. Een kerkenorde werd vastgesteld, welke op presbyteriaansche wijze uitgaat van d< plaatselijke kerkeraden als de constitueeren- de kerkelijke vergadering. Ook kwam een reglement voor de ordening van de plaats der theologische faculteiten ter tafel. De synode werd besloten met de viering van het Heilig Avondmaal in de naburige voormalige Methodistische kerk. Nog vóór de Kerstdagen Vraagt U nog vóór de Kerstdagen aan Uw muziekboekhandelaar de nieuwe Kerstlie- derenbundeltjes „De ivoren luit" en „De blijde weg". Uitgave A. Jongbloed n.v. Leeuwarden. (Adv.) ONDERWIJS VER. VOOR CHR. VOLKSONDERWIJS Het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs heeft den heer H. J. de Visser te Doetindhem op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als inspecteur der scholen voor Chr. Volksonderwijs in Gelder land Z.O. Als zijn opvolger heeft het hoofd bestuur benoemd Dr. A. I. Kan Jr. te Velp (G.)f oud-inspecteur L.O. in de inspectie Assen en voorheen inspecteur der vereeni- ging voor de scholen in Overiisel-N. en Drente. A.R.J.A. EN THEOL. SCHOOL Bij het secretariaat van de ARJA te Aal ten kwam bericht in dat de bestaande poli tieke club onder de studenten aan de Theol. School te Kampen onder leiding van prof. dr. G. M. den Hartogh is toegetreden tot de Anti-Rev. Jongeren Actie (ARJA). Secreta ris is de heer W. Feenstra en penningmees ter de heer H. de Vries. De club telt reeds 25 leden. We teekenen hierbij aan, dat aan de op richting der landelijke ARJA in 1929 ook werd deelgenomen door een politieke club van F. Q. I., het studentencorps aan de Theol. School te Kampen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Groningen. Chr. U.L.O.-school, Turf- singel. Tot onderwijzer: de lieer A. J. K1 o e ze, onderw. Chr. ULO-school te Stadskanaal. O u d-A 1 b 1 a s. Chr. School. Tot hoofd (vac. P. Bezemer): de heer Joh. Visser, hoofd Chr. School-Pruimendijk te Hendrik- Ido-Ambacht. Scheveningen. P. C. Brandwijk- school voor B.L.O. Tot onderwijzeres: Mej. J. Abrahams e, kw. m. a. Herv. school te Serooskerke. Utrecht: Ned. Herv. Gem. School-Thor- beckelaan. Tot onderwijzer: de heer J. v. Hummel, onderw. aan een Chr. school i& Z.wolle, Begrafenis P. A. van Schuppen Zeer groote belangstelling DELFT 22 December. Op „Jaffa" werd gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. A. van Schuppen, in leven Hoofd der U.L.O.-school aan de Hugo de Grootstraat. Ondanks het minder gun stige weder was de belangstelling groot In de aula merkten we o.m. op collega's der Bijzondere Scholen, ook deputaties uit het kerkelijk en maatschappelijk leven. Verder vele vrienden, oud-leerlingen, enz. Met de familie kwamen o.m. mede de predikanten Ds II. P. Brandt, Ds J. Fok- kema en Ds M. van Grieken uit Rot terdam. Ook waren er de hoofden der scho len van de Ned. Herv. Gemeente en het personeel der U.L.-school en meerdere depu taties uit het organisatieleven, als Ned. Herv. School vereen iging; Chr. Handelscur sus; Oranje-Garde; Geb. voor Chr. Belan gen e.a. Met den stoet waren ook medegeko men een 25-tal leerlingen der U.L.O.-school. Nadat de kist die getooid was met een dennenkrans, geschenk van personeel en leerlingen was opgebaard, kwam de fa milie binnen. Ds H. P. Brandt heeft hierna als eer ste spreker de dank vertolkt van de Ned. Herv. School vereeniging en de Chr. Oranje- verecniging. Het zei spreker, onmogelijk ln een kort bestek dit rijke leven te teeke nen. Spr. had hem leeren kennen in zijn nobele eigenschappen maar voor alles als man des geloofs. Het bestuur der school- vereeniging dankte voor alles wat hij voor zijn school, die ook onze school is, heeft gedaan. Spr. teekende hem verder als oprecht Nederlander. Hoe hij de Chr. Oranjever- eeniging 12 jaar als voorzitter heeft mo gen dienen en op hoog peil heeft gebracht. De heer C. Koster, hoofd der Prins Willemschool, heeft hierna mede namens de collega's der andere drie scholen en 't personeel der U.L.O.-school gesproken. Hij deed uitkomen hoe de heer v. Schup pen voor alles onderwijzer was. 't Geheim van zijn leven was dat hij in de leerschool Gods was. Op verzoek van den overledene werd hier na gezongen zijn lievelingspsalm, Ps. 27 7 „Zoo ik niet had geloofd dat in dit leven". Hierna voerden nog het woord de heeren M. v. d. S ij s namens de Chr. Handelscur sus, welke school door den arbeid van den overledene tot grooten bloei kwam. Ds. M. v. G r i e k e n, van Rotterdam diepte als oud-voorzitter dingen op uit het verleden en schetste de persoon van den heer v. Schuppen als de man, die met Gods hulp de school der vereeniging heeft ver nieuwd. Waarom God hem weg nam weet ik niet, zegt spr., maar God heeft het ge daan eu dat is goed. De heer Westrate van Rotterdam heeft hierna namens het hoofdbestuur van den Bond van Oranjegarden den oud-voor zitter geeerd. Hij had Oranje lief en de jeugd lief. Het bestuur zal hem missen. Dankbaar zullen wij gedenken wat God ons in hem schonk. Hierna heeft de heer C. v. d. Vliet na mens het bestuur van het Geb. voor Chr. Belangen een laatsten groet gebracht. Het bestuur zal den heer Van Schuppen dank baar gedenken als een man die voor ons Gebouw het beste zocht Alle sprekers richtten zich aan het einde van hun toespraak tot de weduwe en kin deren met woorden van troost. Ds. J. Fokkema heeft tenslotte een kort woord gesproken naar aanleiding van enkele verzen van Joh. 14 en aangetoond dat God groot is en wij begrijpen Hem niet. Spreker zei ook hoe de overledene duide lijk heeft uitgesproken dat Je^us Christus zijn deel was. God gaf in zijn leven te zien de kracht van het geloof, dat tenslotte triumfeert. In allen eenvoud wist hij de hand te leggen op het Woord van God. Spreker eindigde met woorden van troost tot de weduwe en de kinderen en herinner de de laatsten aan een belofte aan het sterfbed afgelegd Na het zingen van Psalm 116 4 „d'Een- voudigen wil God steeds gadeslaan" ging Ds. Fokkema \oor in gebed. Hierna ging het onder toepasselijk orgel spel grafwaarts. Nadat de kist in de groe ve was neergelaten heeft de oudste zoon bedankt voor de ondervonden belangstel ling. Hiermede was de droeve plechtigheid die zich kenmerkte door eenvoud en groo te hartelijkheid ten einde. echt. Gepromoveerd tot doctor in de Veeartsenijkunde de heer J. Siebenga. dierenarts te Oldeberkoop. op een proefschrift getiteld: „Kunstmatige Inseminatie bü rumde- Gronlngen. Gepnamv. de heer A. J. H. ieskuünde op het proefschrift getiteld: „Expe- menteele bijdrage tot de behandeling van de •ute slaapmiddel vergiftiging met doodelUke dosis" en stellingen. i d e n. Cand rechten. Mej. G A Vos, Den doet. Ind. recht: Mej. A M Wuertz, Lel- jn Mr K. Grojn. TTtrorht: cand. en natuur kunde lett. L, mej. H. de Lange, Bergen. is ter dam. Geen. Universiteit. Cand. en natuurkunde mej. G. Slicker, mej. M. venhuis en de heeren L. v. d. Boogert, N. Dijkwel en R. v. d. Akker. :t. stwrenkunde, de heer G. B. van Al- bada (cum lande). Doet. scheikunde, de heer E. H. Wlebenga Doet. Duitsche taal en letterkunde, de heer Kuiper en mej. J. S. van Hasselt. Bevor* Edel. H.'ia A. A. Vee ie. Amsterdam cn de hei W. A. Man schot. Winterswijk; G. H. Beunlng, Heusden en E. M. F. Gips, Am- •ste ged.: mej. M. J. Hombur- inerdam. sr. Amsterda Groningen. Doet. wis- en natuurkunde (pharmacie). de heer C. C. de Maar, Qronin J. Wassoher. Hare GENEESKUNDIGE BADINRICHTING EN KUUROORD „LAAG SOEREN" ChruniMlic inwendige ziekten. Rheuma, nerveuse sloornissen. Rust- en dieet- kuren Med. Paden Modder-beh. Bestra lingen. Korte golf. Röntgen inrichting. DE GENEESHEER-DIRECTEUR. Telei. Dieren K. 330 4241. e r d a m. de heer a heer P. Harsse- 1. Luykx, Vught. M. Tordolr, Rotterdam. Delfstof-, unrd-, plant- en dierkunde IW.O. Den Haag. Gesl. de heer A. J. v. Graaf Oegstgeest. Deze examens zjn geëindigd. Geschieden Im M.O. Den Haag. Gesl. de neeren j. a. Zeeuwen, Aaien; l. A. a. j. Pou- w*ls>, Zwolle; E. A. J. WILheün, Utrecht VVIakundc I,.o. Den H a a g. G-sl d« i W. TDonker. Apeldoorn; W. v. d. Vliet, Zeist; urlJde^De^Ht' andelsv. K. Campai ïej. A. G. Qul- d a m. GesL de HET „NOODWETJE" INZAKE DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN Veel bezwaren van Tweede Kamerleden Wetsontwerp blijkens Voorloopig Verslag niet juist Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzi ging van de afdeelingen 6 en 10 der wet van 29 Nov.. 1935. tot verlaging van de open bare uitgaven, wordt het volgende ont leend: Vele leden verklaarden teleurgesteld te zijn in hun verwachting, dat dit wetsont werp werkelijk zou zijn een „noodontwerp", met geen verdere of andere strekking dan tijdelijk te voorzien in den omhoudharen toestand aan den dag getreden door het 1 "Meende arrest van den Hoogen Raad van Dec. j.l.. dat het R.A.P. niet verbindend is. Dit wetsontwerp strekt tot het aanbren gen van een ingrijpende matcricele ver andering: het wil aan de Kroon een verder strekkende bevoegdheid geven dan zij tot dusver had. Tegen dit voorstel tot het aan brengen van een materieele wijziging door middel van een noodontwerp. hadden de hier aan 't woord zijnde leden overwegend bezwaar. Verscheidene andere leden deelden dit be zwaar niet. Het wetsontwerp wil. aldus deze leden, niets anders dan een weftelij- ken gronoslag geven aan de bestaande rege ling van het R.A.P.. in afwachting van een nadere regeling bij de wet. Naar het oor deel dezer leden kan de Kamer zich met dit wetsontwerp vereenigen, zonder daarbij vooruit te loopen op de hoofdvragen van de vervoerscoördinatie. Enkele leden wezen er bovendien op. dat het niet tot stand komen van een noodwet een geringer kwaad is dan de weinig be wonderenswaardige handelswijze, óat de wetgever bij noodwet de Regeering ter hulp komt in haar controverse met de rechter lijke macht. Onmisbaarheid Verscheidene leden merkten op. dat de autobusondernemingen haar onmisbaarheid 7.00 duidelijk hebben bewezen, dat het op treden daartegen, zooals men oat in 1935 nog noodzakelijk achtte, niet langer ver antwoord is. Kan de Minister meedeelen, zoo vroeg men, in welke mate het reizigersvervoer op de Spoorwegen zal toenemen, als aan de wilde bussen het leven onmogelijk zal zijn gemaakt? Deze leden meenden, dat er niet de min ste reden is om tegen „het euvel der wilde bussen" krachtig op te treden. Zooals opgemerkt bij gelegenheid van de behandeling van éen noodontwerp, is er in tegendeel alle reden voor, de wilde bussen van nu af te erkennen. Wil men dit niet, dan dienen de ondernemers vam autobus diensten ten minste de gelegenheid te heb ben om vóór 15 Febr. a.s. of vóór oen datum waarop de wet Autovervoer Personen in werking treedt, hun ondernemingen gelei delijk te liquideeren. Andere leoen erkenden, slechts zeer ten deele de juistheid van deze opmerkingen cn meenden, dat daarin geen argument is gelegen om het euvel der wilde bussen vrij le laten voortwoekeren. Bezwaren tegen de redactie Zeer vele leden kwamen in verzet tegen het voorstel, in afd. 10 der Bozumigings- wet te schrappen de woorden „telkens na verloop van twee jaren, doch uiterlijk", doch den daarin gestelden datum van 1 Januari 1941 als tijdstip van beëindiging van de regeling onveranderd te hand haven. De fatale termijn vam 15 Febr. 1939 moet verlengd warden, maar daartoe is een ver lenging van zes maanden voldoende. Andere leden hadden bezwaar togen het voorstel van den Minister. AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het onderhoud gedurende 1939 van: 1. De Rijks-zeewerken op Wieringen; 2. De Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever andere voltooide Zuiderzeewerken al daar, de nieuwe haven te De Houkes, als mede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot den Amsteldiepdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen Van Ewijckssluis en Oostoever; 3. De Rijkshavenwerken op Wieringen. den Rijksweg 10a en gedeelte van de Rijks wegen no 7 en no 9. agste inschrijfster in massa was de N.V. P. Daalder's Aann.-oedrijf, Alkmaar, voor 148.820. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN MAASTRICHT. 22 Dec. De 26-jarige varensgezel F, J. B die Maandag j.l. op een kraanschip aan de Wilhelminakade te Maastricht, met zijn been bekneld raakte tusschen de kamwielen van een scheeps machine, is gisterochtend in het ziekenhuis Calvftriënberg overleden. De jeugd kan nu volop van ijs en sneeuw genieten. En ze laat de gelegenheid mei ongebruikt voorbijgaan. Een aardig snapshot tijdens de wedstrijden voor kin deren op de Kralingsche IJsclub: Kruip door. sluip door. RDTTERDAM MOET OOK EEN GOED VLIEGVELD HEBBEN Aldus het verbond van Prot. Chr. Werkgevers Schrijven aan den Minister 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Het bestuur van het Verbond van Protestantsch-Chris- telijke Werkgevers in Nederland heeft !n zijn vergadering van 21 December o.m. on der oogen gezien het vraagstuk van het zgn. centrale vliegveld. In verband daarmede heeft genoemd ver- bondsbestuur zich met een schrijven ge wend tot den minister van 'Waterstaat, waarin het als zijn meening te kennen geeft, dat het tot dusverre door de regee ring ingenomen standpunt niet in alle op zichten voor het bedrijfsleven in verschil lende plaatsen des lands geheel bevredi gend is geweest Aangezien thans op korten ter mijn over deze materie zal wor den beslist, geeft het verbond als zyn meening te kennen dat naar zijn overtuiging naast Amsterdam ook Rotterdam behoefte heeft aan een vliegveld in het internationale luchtverkeer. Zonder zich te willen begeven in een suggestie met betrekking tot een concrete oplossing van dit vraagstuk, spreekt het verbondsbestuur het vertrouwen uit, dat de minister bij de te voeren luchtvaartpolitiek ten volle rekening zal willen houden inet de nalionale belangen, betrokken bij de groote Nederlandsche havens, in hun inter nationale verbindingen. In verband hiermede werd nog opge merkt, dat naar de overtuiging van het verbondsbestuur een oplossing, die het na tionale bedrijfsleven in zijn geheel bevre digt, niet zal zijn verkregen, indien de keuze voor het centrale vliegveld zou val len uitsluitend op Schiphol. TALRIJKE WEDSTRIJDEN IN HET SCHAATSENRIJDEN Liefhebbers kunnen hun hart ophalen Mooie tochten kunnen gewaakt worden Als het ijs nog wat blijft, kunnen de liefhebbers van het schaatsenrijden, en vooral zij die wedstrijden rijden, nog veel genieten. Een groot aantal wed strijden zijn voor de eerstvolgende da gen uitgeschreven. Ook voor hen, die lange tochten willen maken, valt veel te genieten. Alleen is thans groote voorzichtigheid geboden in verband met het sneeuwdek. Vele wedstrijden in het schaatsenrijden De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland in het hardrijden op de schaats voor amateurs over de afstanden 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, zijn vast gesteld op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Dec. a.s. op de baan van de ijsvereeniging te Groningen. Verder zijn onder auspiciën van eten Km. Ned. Schaatsenrijders Pcnd do volgende wedstrijden vastgesteld, «elke alle om elf uur beginnen: Op Zaterdag 24 December zal de ijscluh Bamestra te Beemster nationale proefwe.1- st rij den voor amateurs organiseeren. Het provinciaal kampioenschap in het hardrijden voor amateurs van Utrecht za! op Zaterdag 24 December a.s. worden ver reden over afstanden van 500. 1500 en 5000 meter op de baan van 1e ijsclub Loosdrecht te Loosdrecht. De ijsclub Kralingen te Rotterdam heeft de organisatie in handen van het provin ciaal kampioenschap van Zuidholland in liet hardrijden voor amateurs. De wedstrij den zullen op Dinsdag 27 December a.s worden gehouden over de afstanden 500, 1500 en 5000 meter Nationale proefwedstrijden vooi amateurs in het hardrijden zullen np Woensdag 2S December a.s. gehouden worden door de ijsclub „Thialf" te Arnhem. Op Vrijdag 23 December a.s. zal de Do- venter ijscluh te Deventer wedstrijden in het schoonrijden organiseeitn. zoowel voor dames als voor heeren, om het provinciaal kampioenschap van Overijssel. Deze wed strijden zullen gevolgd worden door een wedstrijd in srhoonrijdrn voor paren. Het provinciaal kampioenschap in het schoonrijden van Groningen, zoowel voor dames als voor heeren, zal op Woensdag 28 December a.s. op do baan van de ijsclub Fivelgo te Appingcdam worden ver Op Zaterdag 21 December a.s. organiseert de ijsvereeniging „De Volharding" le Heem stede een nationalen wedstrijd in 't schoon rijden voor dames om den zilveren jhr van Doorn-schaats (wisselp'ijs). Een wedstrijd voor paren zal hierop volgen. De ijsvereeniging „Nova Zcmbla" zal op Maandag 26 Decemner a.s. te Krommenie een nationale» wedstrijd in het hardrijden voor amateurs Organiseeren over afstanden van 500, 1500 en 3009 meter waarvoor een wisseltrojihee bes. hikbaar is. Het provinciaal kampioenschap schoon rijden voor dames 3 oor de provincie Utrecht vindt plaats op Donderdag 22 December op de baan van de ijsvereeniging Zeist. Het kampioenschap wordt gevolgd door een wedstrijd schoonrijden voor paren. Hot provinciaal kampioenschap in het hardrijden Groningen voor amateurs wordt door de ijsclub Vc-endam georgani seerd op Donderdag 22 December over cie afstanden 500, 1500 en 5000 meter. Het provinciaal kampioenschap in het hardrijden van Drente voor amateurs vindt plaats op Zaterdag 24 December np de baan van dc ijscluh ,De Pandijk" te Oosterhesselen. Do afstanden zijn 500. 1500 cn 5000 nieter De ijsclub Five'go te Appingedom organiseert op Zaterdag 24 December een nationalen proefwedstiijd voor amateurs >n het hardrijden. (Enkele andere wedstrijden zijn op Zon dag vastgesteld, o.a. het kampioenschap hardrijden van Nederland voor amateurs. Daar doen we niet aan mee. Red.). Het eerste regiment huzaren 125 jaar Feestelijkheden ln Amersfoort AMERSFOORT, 22 Dec. Op 9 Jan. a.s. zal het 125 jaar geleden zijn, dat te Leeuwarden het Regiment Zware Dra gonders no 1. genaamd het Noord-N e- derlandsrhe Regiment Zware Dragon ders no 1, werd opgericht. Thans ken nen we dit regiment als het eerste regi ment huzaren, aat den naam Water loo in zijn vaandel draagt. Het 125-jarig bestaan zal op feestelijke wijze worden herdacht. De jubileumdag zelf zal een familiefeest zijn voor de onder dienst zijnde huzaren van het regiment. Op Zaterdag 7 Januari is het feest open baar. Het programma voor de verschillen de groepen militairen is vrijwel hetzelfde. Er staat o.a. een ruiterfeest op het pro gramma. Officieren, onder-officieren en manschap pen. zullen elk aan een afzonderlijken maal tijd aanzitten. De' onder-officieren stellen zich voor zoo veel mogelijk oude kameraaen aan den disch te vereenigen. Alle oud-onder-officie ren van het eerste regiment huzaren, die ean het teest en den maaltijd willen deel nomen, gelieven zich te wenden tot den ppperwaclitineester-adniinistiateur H. B. v. Yarik, Puntenburgerlaan 13, Amersfoort. De wateronttrekking aan de ninen Tochten in Zuid-Holland De Zuidhollandsche ijsbond deelt ons het volgende mede: Het ijs is overal sterk ge noog en in goeden toestand. Hoewel op de „ijswegen" de wakken zooveel mogelijk zijn afgezet, verdient het aanbeveling goed op te letten, daar ten gevolge van den sneeuw val wakken en bijten slecht zichtbaar zijn. In het Oegstgeester kanaal zijn bij de brug in den nieuwen weg Den Haag - Amsterdam eenige zwakke plekken, welke echter zijn aangegeven. De groote rondrit van den Zuidhollandschen ijsbond zal ver moedelijk Zaterdag a.s. plaats hebben. Vrijdag 23 December wordt een tocht go organiseerd ter lengte van plm. 35 km. over de Ter Aarsche plassen, Nieuwkcopsche plassen, Kromme Mijdrecht, Zevenhoven, Nieuwveen en terug. De start is om 1 uur van café Hoogendijk te Langeraar. Voor Zaterdag 24 December is een rond rit vastgesteld door den Alblasserwaard, over plm. 60 km. Vertrek om 10 uur van Groot Ammers. Op de Twentekanalen ZUTFEN, 22 Dec. De voorzitter van den ijsboncb van de Twentekanalen maakt be kend. dat van het kanaal van Eefde naar Enschedé het gedeelte tusschen Lochem en Markelo onbetrouwbaar is. Van Eefde naar Lochem en van Markelo naar Enschedé en Almelo is de baan over het algemeen, voor zoover geveegd, betrouwbaar. Met het oog op den sterken sneeuwval blijft groote voorzichtigheid geboden. Ruwe Huid IPUROL Ruwe handen 1 U()0[. ceul Ruwe Lippen dn Apoth.eu Drogn-, HAARLEM, 22 Dec. In de gisteren ge- eindigde winterzitting der Prov. Staten van Noord-Ilollaud. is uitvoerig gesproken over de wateronttrekking aan de duinen, naar aanleiding van de voordracht van Geoep. Staten oj> f 1.115.000 beschikbaar te stel len voor het stichten van een nieuw secun dair ponijtstation bij Bakkum en het maken van een hoogedrukpompleiding tusschen de drie pompstations van het provinciaal wa terleidingnet. De voordracht van Ged. Staten werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan het einde van de zitting heelt de voorzitter, mr dr A. Baron Röell, dank ge bracht aan de leden, die in de komenae vierjarige zittingsperiode niet meer in de Staten zullen terugkeeren. Naar de Nieuwe Gemeenschap Een algemeen comité gevormd Uitvoering gevende aan wat door de lei ding van het R K. Werkliedenverbond in de vergadering van Katholiek Nederland, d.d. 30 November jl. in Amsterdam gehou den, was in uitzicht gesteld, had dit ver bond gisteren een belangrijk aantal or ganisaties uitgenoodigd zich op een in Utrecht te houden bijeenkomst te doen ver tegenwoordigen. teneinde te kónvn tot do vorming van het algemeen comité. In deze vergadering werd het algemeen comité geinstalleerd. Tot voorzitter werd gekozen Prof. Mr P. A a 1 b e r s e. Voorts werden richtlijnen vastgesteld voor de ac tie in de naaste toekomst. Gladde wegdek veroorzaakte autobotsing Twee gewonden te Allen aan den Rijn ALFEN AAN DEN RIJN, 22 Dec. In den Gnephoek alhier is gistermiddag tengevolge van de „Moda" te Alfen a 'd Kijn. De personen auto, bestuurd door den heer W. uit Hazers- oude, in botsing gekomen met een autobus an de „Mola" te Alfen a. d. Kijn. De personen auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl de beide inzittenden, de heer VV. en diens 64-jarige moeder, vrij ernstig door glas scherven aan het gelaat werden gewond. De heer W., die bovendien over inwendige pijnen klaagde en een beenbreuk had opge- loopen, moest naar het Diaconessenhuis te Leiden worden overgebracht Mevrouw W. kon na verbonden te zyn naar haar woning te Hazerswoude worden overgebracht. Een echtpaar dood op bed gevonden Door Frikettendamp vergiftigd IJSELMONDE, 22 Dec. Vanmorgen is het echtpaar J. G. Woudenberg, wonende am den Oostdijk alhier, dood op bed gevonden. Het blee kdat deze menschen reeds meer dan 24 uur waren overleden. De man die een leidende positie bekleedde bij Gebr Hulsinga's houthandel, was niet op zijn werk verschenen en op bellen of kloppen kreeg men geen gehoor, zoodat men d e-hulp van cft politie inriep. Toon men binnenkwam, rag men de heide bewoners dood op bed liggen. Naast het bed stond een emmer met zand, waarin zich eon drietal briketten bevonden, die waarschijnlijk voor verwarming dienst hadden gedaan. De over ledenen bleken tongevolgen van den damp der briketten te zijn overleden. Zooals te begrijpen is. hooit dit tragischo sterfgeval groote consternatie in het dorp DE KUSTARTILLERIE 125 JAAR Feestelijkheden in verschillende plaatsen op 9 Januari Op 9 Januari 1939 zal de Kustartillerie den dag herdenken, dat zij voor 125 jaren werd opgericht. Deze dag zal er voorzeker een zijn van dubbele vreugde, eensdeels omdat in de afgeloopen 126 jaar onze kust nimmer door vreemde handen werd geschonden, ander deels omdat de regeerinig heeft doen blijken, dat nieuwe en krachtige maatregelen ten be hoeve van onze kustverdediging zullen wor den genomen. Om aan deze vreugde uiting te geven, zullen er op genoemden datum in de ver schillende garnizoenen der kustartillerie feestelijkheden plaats hebben. In Den Helder zullen deze o.m. bestaan ln het plaatsen van een gedenksteen in de kazerne der kustartillerie in het fort „Erf prins", welke steen werd aangeboden door de onderofficieren van het korp6. Eveneens zullen feeselijkheden plaats ajtijd een gematigde snelheid heeft, niet hebben te IJ muiden, te Hoek v a n 1 opgemerkt en werd van achteren gegrepen en Holland en te Vlissingen. In laatstge-1 makte tusschen een hek, dat zich aan den noemd garnizoen zal een tentoonstelling wor-j<art bevindt, en den trein bekneld, den gehouden betrekking hebbende op doel- i De vrachtauto, waarvan de bak werd af ge stelling en werkwijze van de kustartillerie. nikt en het hek werden zwaar l osohaWigd. Tenslotte zullen te 's-G ravenhage de officieren en oud officieren, die bij de kust- FRA ;SC-T STOOMSCHIP artillerie hebben gediend, alsmede de be-1 AAN PEN GROND roeps- en reserve-officieren, thans tot het MAASSLUIS, 22 Dec. Hot uitende Kran- regiment behoorende, zich op 14 Januari 1939lsche stoomschip „Rhuvs", geladen met kolen vereenigen aan eenv kameraadschappeli'ken en bestemd voor Marseille, is gisteravond laat maaltijd. 'op de Maasvlakte aan den grond geloopen. TREINSTORING DOOR DRAADBREUK BIJ VOGELENZANG VOGELENZANG. 22 Dec. Nabij 't sta tion Vogelenzang—Bennehroek, is gisteren middag omstreeks één uur. een stroomdraad van de electrische bovenleiding gebroken, waardoor het treinverkeer vertraging onder vond. Door onmiddellijk het herstellings werk aan te vatten, was de breuk na veer tig minuten voorloopig woer hersteld. De treinenloop kon daarna normaal voort gang vinden. VRACHTAUTO AANGEREDEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG IN BOSKOOP BOSKOOP, 22 Dec. Een motortrein, ko mende uit de richting Gouda, heeft gister middag een leege vrachtauto op den onbe- 1 waakten overweg aan de Zyde te Boskoop aangereden, waarvan dc chauffeur met den schrik is vrijgekomen. De auto, die uit de richting Hazerswoude kwam, had den trein, die op den

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3