LAATSTE NIEUWS DINSDAG 20 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 do auto vallen en kwam toen vrij ongelukkig op de steenen terecht. Met een paar flinke builen en een lichte hersenschudding werd hij opgenomen en bij W. ibinnengedragenNadat Dr. v. d. B, eerste hulp verleend had, kon hij naar het ouder lijk huis vervoerd worden. CHR. MUZIEKVER. „ARTI ET RELIGIONI" Onze plaatselijke muziek vereen. „Arti et Religioni" hoopt Vrijdag 13 Januari a.s. een uitvoering te geven, ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. De heer W. J. Smolders is dan tevens 30 jaar directeur van de vereeniging, zoodai deze avond een eenigszins feestelijk karakter zal dragen. VERKIEZING AMBTSDRAGER Tot ouderling van de Geref. ICerk te Aar- I,ancienveen is gekozen de heer C. A. Eikelen boom, zulks in de plaats van den heer Jac y. Vliet, wien ontheffing is verleend. RAADHUIZEN TE KOOP In verband met het feit dat het nieuwe Raadhuis waarschijnlijk in Februari a.s. geopend zal worden, zijn de oude raadhuizen te koop gesteld. Dit zijn liet Raadhuis van de voormalige gemeente Aarlanderveen, staan de in de Raadhuisstraat en het Raadhuis van de voormalige gemeente Oudshoorn. staande in de Hooit straat, nabij de Heulhrug Het eerste gebouw dient thans als kantoor voor den gemeente-ontvanger, liet tweede doet dienst als arohiefgebouiw. Voorts is ook het secretariegebouw mcit conciërgewoning aan de Wilhelminastraat te koop. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk, Van Reedesitraat: Woens dag 7 uur Ds. Salomons, van Amsterdam. ILokaal Van Mandersloostraat: Woensdag 7.15 uur de heer Vijlverberg, van Rhenen. HAZEKSWOUDB GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal vergaderen op Woensdag 21 Dec., des worm. 10 uur. DORCAS" Het dames-comité. Dorcas" hield in de bo venzaal van „Het Oude Raadhuis" zijn twee de jaarvergadering. De presidente, mevr. Blijleven v. d. Wiel, wees op de veie zegeningen en gebeurtenis sen van het afgeloopen jaar en gewaagde met grooten dank van de ij ver en toewijding der leden, maar ook van de belangstelling en hulp van velen, die buiten de vereeniging staan. De secretaresse, mevr. Tomde Bruin, bracht haar verslag uit, waarna mevr. Vos- - "Slappende! den stand der financiën naar vo ren bracht. Tijdens de pauze werden ververschingen aangeboden eD was er gelegenheid om de kleedingstukken in oogensc'hcuw te nemen, waarvan een ruim gebruik werd"gemaakt. Door mevr. Vos—Slappende! werd een over zicht gegeven over de zending, waarna mej. Jac. Vos een opstel ten beste gaf over Ruth. Afgevaardigden van den Geref. Zendings- bond en anderen brachten hun gelukwen schen over. Verder werd de avond aangevuld met het zingen van liederen door eenige da mes, het houden van voordrachten, toespra ken enz. dammen De Hazerswoudsche Damclub „H.D.C." I hield in hotel ,,'t Oude Raadhuis" een com petitiewedstrijd; voor dien Rijnl. Damborad, tegen „Ons Genoegen" van Bodegraven. L. Matze (Hazerswoude)—A. Sterk (Bode graven) xx; K. J. MatzeC. J. Scheer 0—2; L. Luiten (res.)—T C Scheer 1—1; D. v. Sta veren— I-L de Kruiff 2—0; Abr. Dorsman—M. Scheer 2—0; D. Hassefras (res)J. v. Dam 0—3; J. C. Windhorst—J Bos (res) 20; M. KroonD. Scheer (res.) 02; J. de Gelder A. Verstoeip (res) 20; Jac. HassefrasJ. de Groot 11. Voorl. uitslag lOx8x. De afgebroken partij zal wellicht met ge lijk spel eindigen, zoodat Haz. dan met 119 de overwinning zal behalen. veiling Bij de gehouden veiling waren aange voerd 3734 eieren, waarvoor werd besteed: voor kippeneieren f 3.75 h. 4.95 per 100 st., voor eendeneieren f 3.20 per 100 stuks. KATWIJK GEMEENTERAAD Woensdag 21 Dec. a.s. des avonds om 7 uur Irani,t de raad in openbare vergadering bij- KATWIJK AAN ZEE KERSTWIJDING C.J.V. Als gewoonlijk zal er tegen Kerstmis een gemeenschappelijke vergadering worden ge houden van de C.J.M.V., C.J.V.'s, de Vierboet, Wees een zegen en do C.J.K.V. (zg. Kerstwij ding). De avond is bepaald op 23 Dec. en wordt gehouden in de coraversatiezaial. Het ligt in de bedoeling om op dezen avond zoo veel mogelijk giften in natura, fruit, bloemen «n eieren te verzamelen, om deze bij onze jeugdige zieken te bezorgen. BENOEMD In de plaats van wijlen den heer Jac. v. d. Marei is als organist der Nieuwe Kerk be noemd de heer G. v. d. Ree. OUDERAVOND CHR. SCHOOL (SLUISWEG) In „Irene" werd onder groote belangstel ling de ouderavond gehouden van de Chr. school aan de Huisweg (hoofd de heer H. v. Hulzen). De voorzitter der Geref. Schoolvereeni- ging, de heer C. A. Veltkamp, opende dezen goed bezochten ouderavond op de ge bruikelijke wijze en sprak een openings woord. Onder de voortreffelijke leiding van mej. Riek Meijering zongen de leerlingen van de 6e, 7e en 8e klasse op verdienstelijke wijze eenige mooie liederen. Een aantal leer lingen van de 6e en 7e# klasse voerden ver volgens een leuke samenspraak op. Vervolgens was 't woord aan den heer S. II. Heurink, onderwijzer, die het onderwerp „Over gezag en vrijheid in de opvoeding" in leidde. Een tweetal mooie films werden nog vertoond, waarna de heer M. C. v. d. Lee met dankgebed dezen uitstekend geslaagden avond sloot, COTJTWITSSTT: vo»or plaatselijk SCHOOLTOEZICHT In het gemeentehuis vergaderde onder voorzitterschap van Ds. R. P. A. Rutgers bo vengenoemde commissie. Na de opening door den voorzitter las de heer Castenmillor de notulen, welke werden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken werden afgehandeld. De commissies welke met het schoolbezoek wa ren belaft brachten hun rapporten uit. Hier uit bleek dat de school aan den T-Iuisweg nog steeds veel hinder ondervindt van het al daar voorbijrijdend verkeer. Besloten werd om een verzoek aan B. en W te richten, om voor de school een gerinsehloos wegdek te laten aanbrengen. Daarna werdén de jaarverslagen uitge bracht. Na de pauze refereerde de heer R. P. Tjebbes over „Na 40 jaren schoolonderwijs". ,i een heldere en overzichtelijke w,i]ze wer den door spr. de toestanden van vroeger aan een nadere beschouwing onderworpen. OUDERAVOND HERV. SCHOOL II. De ouders van kinderen van de Herv. School 2, hoofd de heer A. Seinstra kwa men in de Oranjezaal bijeen. Ds. P. Pras, sprak een stichtelijk openingswoord naar aanleiding van Psalm 78. Door de leerlin gen uit de hoogste klasse werden enkele liederen gezongen waarna de heer Wolfs winkel een opstel hield over het „Kinder gebed". De heer Seinstra sprak nog een slotwoord. SCHOORSTEENBRANDJE Door de politie is met een minimax een IJSBAAN GEOPEND Gisterenavond is de IJsbaan gelegen aan het Mallegat voor het publiek opengesteld. L1SSB IJSCLUB „LISSE" De ijsclub „Lisse" heeft haar banen ge opend. Wanneer het weer zoo blijft zal de ronde van Zuid-Holland gehouden worden en ook door Lisse komen, n. 1. Leidsche Vaart; Mallegatsloot; Rijnsloot; Kagermeer en zoo in de richting Den Haag (afstand 60 KaM.) NOORDWIJK RAADSVERGADERING De agenda van de op Vrijdag 23 Dec. a.s., des morgens te 10 uur, te houden openbare raadsvergadering, luidt als volgt: 1. Mededeelingien. 2. Ingekomen stukken 3. Vaststelling notulen. 4. Benoeming ge meente-geneesheer voor 1939 en gasthuis- meester te Noord wijk. aan Zee. 5. Versiag commissie van toezicht op spaarbank voor Noordwijk en omstreken over 1937. 6. Voor stel tot het treffen van voorzieninge-n aan het hoofdriool voor afvoer van het water van Noordwijk aan Zee. 7. Voorstel tot verbree ding van de Pickéstraat nabij de Vinkcn- laan. 8. Voorstel tot verhuring van gronden in het Langeveid. 9. Voorstel tot verhuring van tegelterrassen aan den Noord Boulevard en wan het terras voor hotel „Het Hof van Holland". 10. Voorstel tot ruiling van grond aan de Piet Heinstraat-hoek Q. v. Ufford- sitraat. 11. Vaststelling bouwregeling Offem weg. 12. Voorstel tot het verleenen van een Kerstgave aan ami 1 ast igen. 13. Voorstel tot het toekennen vin crediet voor kleine kwee kers over 1939. 14. Vaststelling vergoeding exploitatie bijzondere scholen over 1935. 15. Voorstel tot wijziging van de electriciteits- verordening. 16. Voorstel tot wijziging van het tarief voor levering van gas 17. Gegron- lingswijzigingen 1938. 18. Voorstel tot het aangaan van rekening-courant overeenkom sten en van kasgeldleeningen. 19. Vaststel ling gemeentebegrooting en begrootingen der bedrijven voor 1939. 20. a. Vaststelling ge raamde kostprijs openbaar lager onderwas; b. vaststelling voorschotten exDloitatieaor goeding bijzondere scholen voor 1939. Kerstgave voor hulpbehoevenden Nu blijkens bericht van den Minister van Sociale Zaken aan de ondersteunde werk- loozen dit jaar wederom een Kersgave kan worden verstrekt, in den vorui van 25 pet in geld van het steunbedrag, stellen B. en W. den Raad voor, ook de armlastigen, die door een kerkelijke instelling vin welda lig- heid of door de gemeente geregeld worden ondersteund, een gelijk percentage te doen uitkeerera, Weshalve zij den Raad vragen, hiervoor een crediet van rond f 309.— toe te staan. Nieuw telefoongebouw Naar wij vernemen, is door den Rijksge bouwendienst e°n bouwplan bij het gemeen tebestuur ingediend voor het bouwen van een telefoongebouw aan den Offemweg te Noordwijk-Bimnen. Om deze bouwvergun ning te kunnen verleenen, is Ifct noodzake lijk den Offemweg tot lbomvstraat te maken, waartoe het profiel van dien weg moet wor den bepaald op 5 meter, met klinkerverhar ding, terwijl het voetpad, ter weerszijden van den rijweg l1/?. meter breed zal worden en met tegels zal worden verhard. Zulks stellen B. en W. den Raad thans voor. GEREF. BOND Morgenavond half acht hoopt in de zaal Julianaweg 27 op te treden voor den Geref. Bond, Ds. Goslinga-van Utrecht OEGSTGEEST DREEF WERD WINNAAR VAN DEN FLQREL-WISSELBEKER Zaterdagmiddag werd het zaalkampioen- sdhap 1938'39 om den Florelwisselbeker verschermd in de zaal Terweeweg. Een 12 tal deelnemers werden over twee loopers verdeeld, resp. onder leiding van de heeren Jager en Haerderi. Er moesten alzoo 66 partijen worden ge trokken, wat nogal tijd in beslag neemt, doch de vlotte wijze waarop deze partijen werden afgewerkt viel te loven. Het was onaangenaam koud in de zaal zoodat de schermers hun jassen moesten aantrekken na afloop der partijen. Wat is toch de oorzaak dat de keurige inrichting der zaal van vooiTieen thans wordt gemist? Alle bezoekers moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. Zelfs voor de da mes-bezoekers kon niet één stoel worden aangeboden. Het is hoogst gewenscht dat hierin spoedig verandering komt. Wat den wedstrijd betreft, deze maakte vol komen vorenstaande outilage-teikortkomin- gen goed zoodat ongerief en koude werden ver geten. Het tempo zelfs van de jongsten, die voor 't eerst mochten mededingen, was te lo ven. De partijen tusschen v. Zuylen, Dreef, de Troye, Witmans, Lancel blonken uit. Na de evirste ronde waren alleen Dreef en Wit mans ongeslagen, v. Zuylen verloor evenals de Troye. Nadat de Troye ook de partij tegen v. Zuylen verloor, zakte hij af naar de 5e plaats, echter niet voor lang Na de tweede rende had ook v. Zuylen zijn tweede verlies- partij te pakken. Hij werd geslagen met 42 door Dreef. Toen kwam de groote verras sing. Bouters, de veteraan, sloeg in een snele partij Witmans gedecideerd met 4—0. Nadat in een fraai geschermde partij de Troye met 4—3 over Dreef had getrioan- ipheerd, was geen enkele deelnemer meer on geslagen en was de uitslag als volgt: 1 Dreef 10 gew. part., 14 ontv. treffers; 2 v. Zuvlen 9, 13; 3 de Troye 9, 14; 4 Witmans 9. 18. 5 Lancel 7, 26; 6 M. Hoekstra 6, 30; 7 P. Hoekstra 5, 30; 8 Bouters 5, 32; 9 den Boer 3, 37; 10 M. J. Smit 1, 42; 11 W. Soudijn 1, 43; 12 J. Smit 1, 43. Na een woord van hartelijken dank aan do he.ercn Jager en Haerden voor hun keurig fugeeren reikte de heer de Trove aan Dreef [den bokerf uit met een hartelijke geluk- wensch en aan v. Zuylen en de Trove Jr. resp. den 2en en 3en prijs. Zaterdag 14 Januari zal het sabelkam pioenschap worden verschermd. KERSTWIJDING NEDERL. CHR. VROUWENBOND De afdeeling Oegstgeest van de Neder- landsche Christen Vrouwenbond hield gis teravond in „Irene" een Iverstwijdings- avond onder leiding van de presidente Mevr. Lorenzen. De presidente las een paar mooie meditaties zoowel over de profetie van de geboorte van Christus als over de geboorte zelve. Dit alles werd afgewisseld door lezing van het Kerstevangelie in profetie en in de vervulling. Een dameskoor, samengesteld uit leden der afdeeling, zorgde voor de noo- dige in dit kader passende liederen. De heer Akkerhuis, die zou declameeren was verhinderd. Zijn plaats werd op waar dige wijze ingenomen door Mej. Planjer, die een boeiend Kei-stverhaal vertelde. VOORHOUT Aankoop van het z.g.n. „Overbosch" Zeer belangrijk prae-advies van B. en W. In verband met nieuwe feiten, welke B. en W. inmiddels zijn bekend geworden, wen- schen zij in de ontwerp-begrooting der ge meente voor het dienstjaar 1939 eenige wijzi gingen en aanvullingen aan te hrepgen, o.a. betreffende de aankoop van z.g. „Overbosch" groot 2.58.19 I-I.A. Aan het praeadvies van B. en W. aan den Raad ontleenen wij het volgende: De onderhandelingen ten aanzien van den aankoop van het zg. „Overbosch" hebben zoodanig resultaat gehad, dat als vraagprijs' vor het geheel thans wordt gesteld f 19.000. levering vrij op naam. Als voorwaarde moet worden opgenomen, dat de tegenwoordige eigenaresse gedurende 10 jaren de boerderij in het bosch kan huren voor f 100 iper jaar. Wij meenen, aldus B. en W. da.t deze ge legenheid om tot aankoop van het bosch óver te gaan, moet worden aangegrepen. In 't algemeen moet worden opgemerkt, dat het bosc'h samengegroeid i6 met het dorpsbeeld, zooals zich dat in deze streek in het verleden gevormd heeft, terwijl het aspect van een gedeelte der kom er volledig door wordt b.e- hcerscht. Slechts door aankoop van gemeen tewege, kan het mogelij'k zijn deze laatste groene kern voor onze, eens zoo bosohirijke gemeente, blijvend te behouden. Door aan koop kan verder worden voldaan aan den wensch, bij voorbereidende besprekingen over een uitbreidingsplan opnieuw krachtig naar voren gekomen, om het bosch als park aan het publiek belang praetisch dienstbaar te maken. Ook de toekomst der gemeente, haar aantrekkelijkheid als landelijke woon- gemeente en de mogelijke vestiging van in richtingen. zou door vernietiging van het hout of door bestemming van het perceel tot bouwterrein ten zeerste worden geschaad, zooal niet volkomen worden vernietigd. Ofschoon B. en W. zich volledig de finan- cieele gevolgen bewust zijn, welke dit voor stel met zich mede brengt, blijven zij over tuigt, dat deze ten volle worden gerechtvaar digd door de voordeden, welke aankoop der gemeente bieden zaL RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente alhier hoopt ln openbare vergadering bijeen te komen op a.s. Woensdag 21 Dec. 1938. des voorm. om half tien. WOUBRUGGE NOG EVEN WACHTEN I Door den feilen Oostenwind zijn de Wijde A en het Paddegat nog onbetrouwbaar voor de doortrekkers op de schaats. Er liggen groote en gevaarlijke trekgaten die op het oog goed schijnen, doch zeer gevaarlijk zijn. Men wachte totdat de ijsclub de baan heeft aangewezen en de trekgaten afgeba kend zijn. ZOETERWOUDE GESLAAGD De heer C. M. Dalle wonende in de Wei poort alhier is hij het examen Staatsprac- tijk geslaagd met een diploma voor handel en administratie. HORLOGE ONTVREEMD De knecht van den veehouder J. D. v. A. alhier, deed bij den veldwachter aangifte dat uit zijn kleeding zijn polshorloge was ontvreemd. Het vermoeden is gerezen dat een voormalige knecht van v. d. A., thans wonende te Aagt» nkerke aan dezen diefstal schuldig is. Zijn opsporing en aanhouding is verzocht. HET IJS Het ijs op de Meerburgerwetering is vol doende sterk om er schaatsen op te rijden, evenals de Does. In de Rijn is gisteren avond omstreeks half elf de laatste boot, de „.Prinses Juliana" bij de Leiderdorpsche brug blijven steken, alwaar hij thans ligt ingevroren. Het ijs is op den Rijn over het geheel genomen ook goed. Er wordt echter nog zeer weinig gereden. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden W. M. te Leiden had op 29 September een auto bestuurd op de Steenstraat te Lei den in verregaanden staat van dronken schap. De auto was op een aanwijzing aan getroffen bij de garage van het Motorhuis en was iets beschadigd. Den bestuurder had man dronken tusschen de struiken vandaan gefhaald en overbrenging naar het bureau was gevolgd. Nadat een getuige nog verteld had dat verdachte slingerend over den weg had gereden eischte de ambtenaar een hech- tenisstraf van 8 dagen en intrekking van 't rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ook de kantonrechter was van meening dat een flinke straf op zijn plaats was en veroordeelde verdachte conform den eisch. J. W v. d. N., timmerman te Noordwijk, had op 16 October eveneens een auto be stuurd op de Steenstraat te Leiden in staat van dronkenschap. Op verzoek was verdachte uit een cafe taria gehaaid, waar al dadelijk was geble ken dat verdachte veel alcohol op had. Een parkeerknecht van het terrein aan de Beestenmarkt te Leiden had verdachte met een vriend dronken uit een café zien komen en had hen nog gewaarschuwd om. in dien toestand geen auto te gaan rijden. Verdach te had het toch gedaan met als eerste resul taat dat hij dadelijk een geparkeerde motor fiets omver reed. Verdachte zei dat hij dronken was geweest maar dat hijtoch wel in staat was een auto te besturen. De kantonrechter had een andere meening en of verdachte nu al ver klaarde dat een liefdesgeschiedenis de aan leiding was geweest van het consumeeren van de zes glazen bier, het mocht hem niet helpen want de ambtenaar vond het feit hoogst ernstig en eischte een hechtenisstraf van 8 dagen en 1 jaar intrekking van het rij bewijs. De kantonrechter veroordeelde verdachte dienovereenkomstig. Bloembollen geteeld zonder vergunning A. H. uit Rijnsburg had een partij bloem bollen gekweekt maar ze niet alle ingele verd. Een partij van 699 kg. had hij achter gehouden orn deze opnieuw te planten en de bloemen er van weer teverkoopen. De eisch werd een geldboete van f 100 subs. 60 dagen. Uitspraak f 60 subs. 40 d- P. D., uit Noordwijk, had ook te weinig bloembollen ingeleverd. Eisch f 5 subs. 3 da gen. Uitspraak f 2.50 subs. 2 dagen. J. v. D. Lzn., te Sassenheim had een dër- gelijk feit gepleegd. Het ging hier over 160 kg. Eisch en uitspraak f 5 subs. 2 dagen. C. v. d. L, uit Noordwijk idem. Eisch f 5 subs. 2 dagen. Uitspraak f 2 subs. 1 dag. Verkeersovertredingen weg te Leiden, niet voldoende uitgehaald met als gevolg oen aanrijding. Eisch f 15 boete subs. 5 dagen. Uitspraak f 10 subs. 4 dagen. A. v. d. M., uit Voorschoten, had op het Havenplein te Leiden een bocht linlks geno men met als resultaat een ernstige aanrij ding.' Eisch f 25 subs. 14 dagen. Uitspraak conform. C. S., uit Den Haag, had op 14 October op den Veurseheweg te Voorschoten, twee wiel rijders omver gereden doordat hij met ver blindende verlichting had gereden. Een der wielrijders, Loose, uit Leidschendam, was ernstig gewond. Eisch f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. G. van Z., uit Den Haag, had op den Rijns- bnrgerweg te Oegstgeest geen voorrang ver leend aan verkeer van rechts met als ge volg een aanrijding. Eisch f 25 subs. 14 d. Uitspraak f 20 subs. 10 dagen. C. L B., uit Leiden, had op den Hoogen Rijndijk te Leiden bij het achteruitrijden een andere auto aangereden. Eisch en uitspraak f 15 subs. 5 dagen. G. S., uit Wassenaar, had met zijn auto niet rechts gehouden te Leiden. Eisch en uit spraak f 15 subs. 5 dagen en toewijzing van een c.v. ad f 5.50. De automaatkwestie De winkelier P. J. L. L., te Leiden, had zijn automaat na winikelsluitingstijd bijge vuld althans er werkzaamheden aan richt. De ambtenaar wees er op. dat daehte in Mei van dit jaar reeds terecht had moeten staan voor een dergelijk feit. Door den kantonrechter was toen een ver- oordeelend vonnis uitgesproken maar in hooger beroep had de Haagsohe rechtbank verdachte op een onjuistheid in de dagvaar ding vrij moeten spreken. De ambtenaar eischte thans een geldboete van f 6 subs. 3 dagen om hooger beroep mogelijk te maken. Over 14 dagen zal de kantonrechter schril' telijk vonnis wijzen. Voor de kust te Scheveningen had zich gisteren sen ijs-barrière gevormdwelke merkwaardiger- j wijs den vorm van de landkaart van Europa ver toont. Op den voorgrond ont waart men Span je en Portugal, raar boven ver- dergaande zijn ÜH dan duidelijk van ie Fransche Westkust. Bre- tagneNorman- dië enz. te on derscheiden. DE „IJSSELSTROOM" DOOR K.L.M.-VLIEGTUIG ONTDEKT Op vijftien K.M. zuidoost van Enkhuizen Reddingspogingen worden ondernomen URK, 20 Dec Het K.L.M.-vliegtulg, dat vanmorgen een speciale vlucht naar de Wadden-eilanden heeft gemaakt en tevens uit zou zien naar het vermiste vaartuig „IJsselstroom" op het IJsselmeer, heeft dit schip op vijftien kilometer ten zuidoosten van Enkhuizen waargenomen. De piloot heeft twee menschen op het dek zien loo- Op Urk is daarna onmiddellijk een sleep boot in gereedheid gebracht van de firma Van Zanen en Verstoep. Aan boord bevindt zich tevens een vlet met tien menschen van de particuliere onderneming „Hulp en stenn" om, wanneer de sleepboot in het ijs mocht vastraken, den tocht over het ijs naar het ingevroren schip voort te zetten. De oplichtingsaffaire te Arnhem i Nederlandsche AIX-EN-PROVINCE, 20 Dec. De rechtbank te Aix-en-Province (Frankrijk) heeft beslist over het verzoek der Nederlandsche justitie tot uitlevering van drie Nederlandsche on derdanen, die verdacht worden van oplich ting van een bejaarde dame te Arnhem voor een bedrag van circa f 30*00, in ver band waarmede zij op 15 Nov. jl. te Nice gearresteerd konden worden. Het zijn. de 46-jarige J. van D en de 53- jarige vrouw C. H., zich beiden noemende kunstschilders, en de 28-jarige C. de Z., koopman. Nadat zij door de daartoe bevoeg de Kamer van de rechtbank te Aix-en-Pro- e waren gehoord heeft deze het verzoek uitlevering der Nederlanosche justitie, ingewilligd. De drie verdachten zullen op transport worden gesteld naar Nederland en daar ter beschikking gesteld worden van het parket te Arnhem. P. A. van Schuppen f DELFT, 19 Dec. Na een langdurig ziek bed is alhier Zaterdagavond in den ouder dom van 51 jaar overleden de heer P. A. van Schuppen, in leven hoofd eener Chr. U.L.O.-school in de Hugo de Groot straat alhier. De overledene heeft 33 jaar het on derwijs gediend. Hij begon in 1905 als onderwijzer eener Openbare school te Veenen daal. Enkele maanden later ging hij echter uit overtuiging over naar het bij zonder onderwijs eveneens te Veo- nenoaal. In 1913 volgde benoeming tot hoofd der school te Raama- donksveer; in 1916 kwam de heer van Schuppen te Delft als hoofd der Prins Wil- lemschool aan de Phoenixstraat. In 1922 werd verhuisd naar de Oranje Nassauschool in de Hugo de Grootstraat, waar voor hem als directeur der U.L.O.-school een groote taak was weggelegd. Met ongeëvenaarde werklust heeft de overledene bier gearheid. Ook qc Chr. ITan delscursus vond in hem als directeur een toegewijd werker. Het is mede dank zij zijn stuwende kracht een bekende onderwijsin richting. welker einddiploma's bij het rijk worden erkend. De heer Van Schuppen is ook jaren lang examinator geweest bij de examens voor bet U.L.O.-diploma. Op kerke lijk terrein hoeft de overledene jaren lang zitting gehad in het college van Notabelen oer Ned. Herv. Gemeente en geruimen tijd het presidium hiervan waargenomen. Ook diende de heer van Srhuppen als diaken. Op het brecde erf van het maatschappelijk leven kunnen wij zijn werk sleqhts aanstip pen. De Chr. Werkmansbond, bestuurslid van „Nederland en Oranje" enkele jaren. Ook de Chr. Pers had de liefde van zijn hart en menig artikel is uit zijn pen gevloeid De historie bad zijn bijzondere liefde, ge tuige zijn werk in „Onze Prinsenstad". Zijn veroienste werd erkend door de benoeming tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. De liefde voor het Oranjehuis was wel buitengewoon. Vele jaren was hij voor zifter van de Chr. Oranjevereeniging. Het is bekend hoe hij een van degenen is geweest, die den stoot beeft gegeven tot de oprichting van de Oranjegarde. Wij maken in dit verband nog opmerkzaam op het be stuurslidmaatschap bij B.V.L.. Burgerwacht, de Ver. het gebouw voor Chr, Belangen. Delft verliest veel in hem. Het zwaarste treft de slag zijn echtgeraoote en kinderen. De grootste troost is, te weten dat de gelief de doode naar zijn Heiland ging. Herdenkingsure in het clubgebouw Men schrijft ons: DELFT, 20 Dec. Wat langen tijd gevreesd werd, is tenslotte geikomen. Onze beste vriend en mede-oprichter van ne Oranje- garde is niet meer. God nam hem. ook uit ons minden weg. Wie van Schuppen gekend heeft, zooals wij Oranjegardisten hem ge kend hebben, zal moeten toegeven, dat zijn plaats zeer moeilijk te vervullen zal zijn. Hoe had hij onze organisaTie lief. Zeker hij had een groot hart voor de jeugd in het al gemeen, maar de Oranjegarde had wel zijn bijzondere sympathie. Nooit denera vrij te vergeefs een beroep op hem. En menigen kastel ijken avond bracht hij in ons midden door. Hij leidde ons. wees ons den juisten weg in moeilijkheden en hielp ons bezwaren te overwinnen. E.n de moeilijkheden waren vaak niet gering. De tegenstand die geboden werd, een niet begrijpen van ons werk, soms waren wc dakloos, dat alles was voor hem een reden om opnieuw aan te pakken en e overwinnen. Ja, we zulleli hem missen, maar de rust. die hij hier maar zeer weinig vond, en die hem nu gegeven werd. misgunnen wij hem niet. Schenke God zijn vrouw en de kinde ren de troost, die zij zoozeer behoeven. A.s. Donderdagavond om acht uur houdt de Oranjegarde een herdeaikingsure in het clubgebouw. v IJsbrekers naar Dordt De ijsbrekers „Siberie" en „Spitsbergen" van L. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst zijn vanmorgen van Rotterdam naar oDrdt ver trokken orn (laar eenige kolenlichters ie convoyeeren door de Dordtsche Kil en het Hollandsok Diep naar Vüssingen. De „IJsselstroom" in het ijs 'Kolen per vliegtuig URK, 20 Dec. De sleepboot, die vanochtend van Urk naar de ingevroren „IJsselstroom" zou vertrekken om deze per vlet te bereiken. Het ijs was niet sterk genoeg voor de vlet. Intusschen is een sportvliegtuig van de V. O. S. opgestegen om boven de „IJsselstroom" zakken kolen uit te werpen. Het vliegtuig heeft bij zijn terugkeer boven Urk een pakje uitgeworpen, waarin zich een enveloppe be vond met de mededceling, dat hij de zakken kolen had neergelaten, doch dat er zich nie mand aan boord bevond. Men vermoedt, dat de beide mannen van de „IJsselstroom" een poging doen om te voet den wal te bereiken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN LOOSDUINEN, 20 Dec. De heer J. de J.t uit de Frans Halsstraat alhier, die de vorige week bij het snoeien van boom en op het buiten „Overvooroe" te Rijswijk uit een boom viel en daarbij beide beenen brak, alsmede zware inwendige kneuzingen be kwam is in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag overleden. GESCHENK VAN HET PRINSELIJK PAAR AMSTERDAM, 20 Dec. Het comité van or ganisatie voor de kunstveiling ten bate van de uitgeweken kinderen ontving hedenmor gen de mededecling, dat H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernharc. heden bij een bekend kunstenaar een schilderij hebben doen aankoopen, om dat vanavond dezelfde veilingzitting als het door H.M. de Koningin ter beschikking gestelde schil derij te laten verkoopen. Algemeen weerbericht De luchtdruk is in het geheele waarne mingsgebied regelmatig dalende. Over het geheele gebied tusschen den twintigsten en ijf-en-veertigsten breedtegraad worden de zeer kouoe luchtmassa's door matige en plaatselijk krachtige oostelijke winden van het continent naar den Oceaan getranspor teerd. Het vorstgebied reikt thans in het zui den en westen tot over de kusten van de Golf van Biskaye, Ierland en Schotland en zelfs de stations langs het zuidelijke en mid den-gedeelte der Noorsche kust melden tem peraturen beneden het vriespunt. Vorst vrij zijn alleen het noordelijke deel oer Noorsche kust, IJsland en de eilanden in de Poolzoe en verder het uiterste zuiden van Frankrijk en het Middellandsche Zee-gebied. Het ge bied van hoogen luchtdruk trok zich iets naar het noordoosten terug en reikt met een tong tot ver op den Oceaan. De Oceaan- depressies'blijven op zeer zuidelijke breedten en hedenmorgen naderde een de Azoren. Niettegenstaande de neerslaghoeveelheden in Centraal-Europa gering blijven, valt er voldoende sneeuw om plaatselijk een goslo ten sneeuwdek te doen ontstaan, in hoog gelegen streiken van meer dan 15 cM. dikte. Ook in Engeland en Schotland is een ge sloten sneeuwdek aanwezig en alleen in ons land en de naaste omgeving is de grond sneeuwvrij. In c.e Oostzee wordt reeds ijs- vorming gemeld. Het gebied van strenge vorst' reikt in het zuiden tot de lijn Bor deaux-Geneve en volgt verder den noord rand der Alpen. De laagste temperaturen worden in Polen gevonden, behoudens op enkele plaatsen in het noorden van Zweden. KERKNIEUWS GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ridderkerk, M. Heikoop De zaak tegen den heer Holzmann De recliter-commissaris in strafzaken in Den Haag heeft op vordering van den o.fi- cior van justitie, zooals gemeld is, het voor- loopige onderzoek geopend in de strafzaak tegen den heer A. Ilolzmanr te Amster dam, beschuldigd van meineed. Dc rechter-commissaris heeft dit onder zoek geleid in tegenwoordigheid van Jen officier van justitie en van den verdediger van I-I. Na verhoor van de door den officier van justitie opgeroepen getuigen en een zeer kert verhoor van den beer H.. die zijn jn- schuld volhield, heeft de rechter-comm a- saris diens inliechteneming geweigerd ,.n de onmiddellijke invrijheidstelling van den beschuldigde bevolen. De beschuldigingen tegen H. moeten dus wel heel weinig steekhoudend geweest zijn. En toch zijn politie en justitie er met man er macht on uitgetrokken om op twcJ plaatsen huiszoeking te doen en een voor- lonpiee arrestatie te verrichten. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Drs H. J. JORDAN .Tr Hoe opvoe dingsfouten te vermijden. Uit geverij Ploegsmu, Zeist. De schrijver is een idealist, die zoowel over ouders ate kinderen met goed begrip schrijft Wie den geest der nieuwe opvoeding wil terer. kennen, zal bij hot lezen van dit boek daarover behoorlijk worden ingelicht: dc schrijver is docent bij het Middelbaar Montesson-ondenvijs en geeft blijk den in vloed ondergaan te hebben van de richtin gen van Freud en Kflnkel. Hij wil theo rie geven, die toepasselijk is op de pra k- t ij k van de opvoeding; over bPidc geeft hij menigte juiste opmerking, rijn critiek ri dik wijls ontdekkend. Maar het groote bezwaar, dat we tegen dit werk hebben is. dat het te weinig reke ning houdt m< t het feit ner zonde en dus .1e macht der genade in de opvoeding niet erkent. Daarmee hangt samen, dat met de drin gende behoefte van de kinderen aan ouderlijke autoriteit en vaste tucht te weinig ernst gemaakt wordt, en dat. wat de schrijver over do roüeipure'nn' voeding opmerkt, uitere» veeg nn voor ons zeer onbevredigend hliift Om dit alles zullen onze lezers, indien ze dit boek doornemen, niet gewonnen woi-rlen voor don geest der nieuwe opvoeding, waar over de schrijver hen mpt toewijding in- lioht p. v. D,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7