DINSDAG 20 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Frankrijk zal geen gebied aan Italië afstaan Een verklaring van Bonnet - In de Fransohe kamer heeft de minister van buitenlandache zaken, Bonnet, een expose van hei gevoerde beleid gegeven, waarna de begrooting Man zijn ministerie werd goedgekeurd. Het Fransch-Britsche bondgenootschap, aldus spreker, „blijft het fundament der Fransohe politiek. Indien een der beide na ties bet voorwerp zou worden van een niei- uitgelokten aanvaJ, zou de andere niet na laten met al lu.av krachten hulp te bieden' Bonnet bracht hulde aan Chamberlain. Sprpkende over het jongste bezoek van von Ribbentrap, zeide hij, dat er niet één Franschman is, die niet het belang begrijpt, dat voor den vrede van Europa gelegen is in de regeling van alle misverstanden tus- sohen Frankrijk en Duitschland. Wij zijn onlangs verrast door betoogingen In de ltaliaansche kamer, venoligde Bonnet, Het dient echter gezegd, diat, als gevolg van slappen van onzen ambassadeur, de Itali- aansohe regeering heeft doen wet-n, dat zij niet voornemens is, deze betoogingen, welkt niet haar politiek vertolken, voor haar re kening te neanen. De Fransche regeering heeft van deze verklaring acte genomen Ik herhaal, wat ik in de commissie voor buitenlandsche zaken heb ver- Frankrijk zal er nooit in toestemmen een duim gronds aan Italië af te staan. Iedere poging, 'n dei-gelijke aanspraak te verwezenlijken, zou slechts toi een gewajiend confict kunnen leiden. Tk ver sta onder Tunis, Corsica, Saivoye en al ie Fransche bezittingen aan de kusten van Somaliland Fransch grondgebied. Deze verklaring moet de bevolkingen ten voll» gerust stellen. (Applaus op alle banken-. Voor de buitenlandsche vluchtelingen zijn, zooals reeds in de bevoegde comm.ssies is gezegd, maatregelen genomen. Er zijn 200.U0U vluchteling'-n opgenomen. Wij stellen ons voor, er nog meer op te nemen. Ten aanzien van Spanje blijven wij voor standers van esa politiek van niet-inmen- ging. Wij gclomtn nog steeds, dat de bur geroorlog spoedig uit zou zijn, indien zek--.ro 6taten do Spanjaarden tegenover elkander zouden laten staan. De Fransohe regeering gelooft vooral aan oen vrede in Europa, met wederzijdsche eer biediging van le rechten van iedere natie. Wanneer Frankrijk overeenstemming wenscht met alle. naties, ongeacht haar re giem, dan moet men in die gevoelens toch geen teeken van zwakheid zien. Frankrijk is vastbesloten het grondgebied van Frankrijk te verdedigen. Het zal de trouwe bewaker blijven van zijn grootheid (applaus). Daarna werd, zooals reeds is gemeld, de begrooting van buitenlandsche zaken aange- nomën. Een Hongaarsch-Slowaaksch grens-incident De grensafbakening opgeschort Officieele Slowaaksche kringen deelen me de, dat terroristische benden, gesteund door afdeelingen van het geregelde Hongaarsche leger, de gemeenten Kuzmice, Silvas en Kalsa zijn binnengedrongen en aldus een sector van den spoorweg Koscie-Uzhorod hebben bezet, die volgens de scheidsrechter lijke uitspraak van Weenen aan Slowakije moest blijven. Bij dit incident werden twee Tsjecho-Slo- waaksche gendarmen gedood. Tsjecho-Slowaaksche troepen kwamen tus- schenbeide en bevrijdden den spoorweg tus- 6chen Slanec en Kusmice In verband met dit incident heeft minis ter-president Tisso aan de Slowaaksche de legatie bij de gemengde grensafbakening- comir.issie, order gegeven, de onderhandelin gen met de Hongaarsche regeering onmid dellijk af te breken, tot „de Hongaarsche kringen, die voor dergelijke overvallen ver antwoordelijk zijn, de Slowaaksche regeering satisfactie schenken en de noodige maatre gelen nemen, om een einde te maken aan de aanvallen van rooversbenden". Een vluchtelingen-conferentie te Berlijn Naar Havas uit Berlijn meldt verwacht men aldaar binnenkort een bijeenkomst der vluchtelingen-commissie van Evian voor het houden van een conferentie, waaraan ook door Duitsche deskundigen en Joodsche fi nanciers zou worden deelgenomen. De besprekingen zouden omstreeks mid- den-Januari beginnen. De Japansch-Chineesche oorlog CHINA BEGINT ECONOMISCH OFFENSIEF De beteekenis der credieten aan China Naar Re-uter verneemt, heeft de Bank van China filialen geopend te Rangoon, Batavia, Hanoi, en Haiphong, en zullen in de naaste toekomst ook in verschei den Zuidzeehavens bijkantoren worden opgericht. Dit houdt verband met het plan van China den Japansohen handel overal in Malakka, Birma en de Zuidzee aan te Ook wordt het oprichten van deze filialen in verband gebracht met het besluit van China, van West- en Zuid- West-China een voorspoedigen staat te maken en de ontzaglijke en nauwelijks aangeraakte hulpbronnen in die gebieden te ontwikkelen en ze te gebruiken als basis, om van daaruit de Japanners in geheel Midden-Oost-China voortdurend te bestoken. Naar verluidt zouden de nieuwe Britsche credieten ten bedrage van een half mil'ioen pond sterling terstond beschikbaar geste d worden, zonder dat gewacht wordt op de aanneming door het Britsche parlement van de nieuwe wet op de exponcredieten, die niet vóór Februari gereed kan zijn. Men overweegt het verstrekken van nieu we credieten, zoodra de wet is aangenomen. Uit Tsjoeng King word' gemeld, dat een hooge ambtenaar van het Chineescih'? minis terie van financiën in een interview met de „China Times" heeft verklaard, dat de door Engeland en Amerika aan China ver strekte credieten een aanzien1 ijke verster king beteekenen van de mogelijkheid voor China, om gewapend verzet te bieden en het nationale herstel te verwezenlijken. Hij zeide voorts, dat de Britsche en Ame- rikaansche regeering inzien, dat de mili taire defensie minder rechtstreeksoh effect heeft dan economsche sancties tegen Japan en dat, naast het boycot'en van Japansche goederen economische hulp aan China de meest doeltreffende methode is, om de Ja pansche agressie te bestrijden. „Hierin, aldus de zegsman, 'igt de be teekenis van de credieten aan China". Aanzienlijke versterking der Fransche oorlogsvloot Een interview met Campinchl Campinchi, de Fransche minister van Marine, heeft een interview toegestaan aan een vertegenwoordiger van Havas over het Fransche vlootbouwprogram. De Franschen begrijpen thans, aldus de minister, dat de onaantastbaarheid van ons imperium en de welvaart des lands nauw samenhangt met de sterkte van de Fransche vloot. Het program, waaraan thans wordt ge werkt, voorziet den bouw van 130 schepen, waaronder vier linieschepen van 35.000 ton. twee vliegtuigmoedcrschopen van 18.U00 ton, drie kruisers van 8.000 ton en talrijke lich tere schepen en duikbooten. De lotak ton nage der in aanbouw zijnde of op stapel te zetten schepen zal 3-40.000 ton b:dragen. Dit is het omvangrijkste programma, dat Frank rijk ooit in uitvoering genomen heeft. Op de begroot ing 1939 zijn voor de ma rine in totaal meer dan 8 milliard uitge trokken. Op 17 Januari aldus de minister, zal het eerste van onze linieschepen van 35.000 ton, de „Richelieu" te Brest te water worden gelaten en denzelfden dag zal de „Clemen- ceau" van dezelfde tonnage op stapel wor den gezet. I>i plechtigheid van den 17en Januari zal het bewijs vormen van onzen wil, onze macht ter zee te handhaven. De marine-luchtmacht zal paralkJ met onze strijdvloot worden ontwikkeld en in 1939 met nieuwe en moderne toestellen wor dtin uitgebreid. Graaf Ciano in Hongarije Hartelijke ontvangst le Boedapest De Italioansch.) minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, is gisteren in Boedapest aangekomen, alwaar hij vcrvvel- koniu werd door eenige Hongaarsche minis ters de gezanten van Duitschland, Zuid- Slavië, Spanje en Japan, en door tal van andere autoriteiten. Op het perron stonden jeugdorganisaties en muziekcapelicn opgesteld, om den Imo gen gast hulde te brengen. Op het stations plein werd hij door de menigte met toejui chingen aan hot adres van Duce en Italië begroet. Nog denzelfden middag werd C i a- no door rijksbestuurder Horthy ;n audi tie ontvangen. EEN SPOORWEGCATASTROFE IN BRAZILIË Tientallen dooden en gewonden Botsing geschiedde in de diepste duisternis In het verlaten berggebied van den Braziliaanschen staat Minas Geraes, tus- schen de stations Sito en Sao Ayres, heeft zich 's nachts in de diepste duister nis een spoorwegcatas'.rofe afgesoee.'d Een personentrein ep een goederentrein botsten daarbij op elkander, met het ge- olg dat een aanta. wagons werden ver meld en ei tientallen aooden en gewon den te betreuren vie en. Omtrent de juiste toedi&cht van deze ramp is nog met vtei bekend geworden. Ver moed wordt, dal het ongeluk zich omstreeks vier uur 's morgens heeft afgespeeld, althans dit is het uu. waaioo de klok in de locomo tief van den expresIrein is blijven stilstaan Vermoedelijk is de ramp te wijten aan het niet functioneeren van de remmen van den goederentrein, die daardoor den heuvel af geloopen is en op den expres is ingestormd. De gevolgen waren catastrofaal. De beide locomotieven, een postrijtuig en een tweede klas wagon werden geheel in elkaar gedrukt. De overige personenwagens derailleerden, alleen eer. slaaprijtuig bleef op het spoor s aan. Zooals gemeld, heeft de ramp plaats gehad in een volkomen verlaten bergstreek. Bovendien werden alle telegraafdraden door de wrakstukken der wagons, welke door de lucht geslingerd werden, vernield. Er was dus geen enkel communicatie-middel beschik baar en langen tijd bleef men zonder hulp. Er zijn tientallen dooden te betreuren en meer dan zestig personen werden gewond. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Frac co wil geen wapenstilstand De Fransche nationale bond van oud-strij ders en oorlogsslachtoffers heeft Franco en Negrin een telegram gezonden, waarin beide partijen worden aangespoord, tijdens het Kerstfeest en de jaarwisseling de wapens neer te leggen. Anderzijds wordt gemeld, dat Zaterdag jl. door een deputatie van Fransche oud-strij ders tot de Fransche regeering het verzoek is gericht, in Spanje een wapenstilstand voor te stellen voor den duur van een maand, waarin Kerstmis en Nieuwjaar zouden Hoewel een dergelijk bestand door de le gers te velde wel zou worden toegejuicht, vreest men, dat zoowel Burgos als Barcelona het voorstel zullen verwerpen. Naar Havas uit Burgos meldt, it de hou ding van Franco niet veranderd. Zijn parool luidt nog steeds: „geen wapenstilstand en geen compromis. De wapens zullen be- beslissen.'' Veerboot verongelukt op de Taag Drie dooden; 22 personen vermist Een klein vaartuig, dat een veerdienst on derhudd op de Taag te Lissabon, is in bot sing gekomen met een baggermolen en ge zonken. Hoewel spoedig hulp werd verleend, worden er 22 passagiers vermi9t. Dri.' opva renden zijn verder om het leven gekomen, terwijl een twintigtal in een ziekenhuis moesi worden opgenomen. Goering in Januari naar Rome Hij zou gaan om Chamberlain Een speciale correspondent van de „Daily Herain" meldt, dat veldmaar schalk Goering zich naar Italië zal be geven om er Chamberlain en Lord Halifax te onimoeten, wanneer zij van 11 tot 14 Januari, hun officitele bezoek aan Mussolini zullen brengen. Deze ontmoeting tusschen den Britsch.in premier en Goering is door Dr. Schacht, den president dar Rijksbank, die Zoterdag, na een bezoek aan den gouverneur van d-' Bank van Ëigcland. uit Londen is vertrok ken. tot stand gebracht. Goering zou sinds eenigen tijd opnieuw gaarne een ontmoeting hebben nin Cham berlain. Er was reeds een afspraak gemaakt dat hij dc vorige maand een hezoe.k aan Lon den zou brengen, aldus vervolgt het blad. doch dit bezoek kon niei doorcaan met het oog op de reactie der openbare meening in Engeland tegen de vervolging van Joden in Duitschland. Toen het bezoek van den Britschen Pre mier aan Italië werd bekend gemaakt, was Goering van meening, dat het voor hem mogelijk zou $i|n Chamberlain daar te ont moeten De goedkeuring van Mussolini werd ver zocht en verkregen. Dr. Schacht heeft toen opdracht gokreg n de aangelegenheid te Londen ter sprake te brengen. Chamberlain heeft toegestemd De bijeenkomst kan te llomo zijn, doch waarschijnlijker is, aldus het blad. dat zij op het landgoed van Mussolini to RocoDellc Caminate zal plaats vinden. UIT OOST- EN WEST INDIE Bij duikoefening overleden Door hartveilamming SOERABAJA, 19 December. (An ;u. Hij de duikoefeningen van de Marine welke Zaterdagmorgen werden gehouden moest de matroos eerste klasse H. L u n s n <n een z.g. droger-tank afdalen. Toen de lank op den Dodem was aangeland, gaven di assisteerende duikers de gebruikelijke ruk ken aan de lijn, waaraan Lunsen was ai gedaald De beantwoordende rukken, welke Lunsen moest geven, bleven achterwege Men haalde hem toen op, waarop het bleek dat Lunsen geen teekenen van leven meer gaf. Onmiddellijk werd kunstmatige adem haling toegepast, welke eveneens zonder resultaat bleef. De marinearts kon slechts den dood door hartve-lamming constateeien Twee kapitale boerderijen verbrand De motorspuit was onbruikbaar GRUBBENVORST, 20 December. Gis termiddag heeft alhier een felle brand ge woed in twee kapitale boerderijen, bewoond door de families Dc Boer en Boone. Deze boerderijen vormen één complex, waarin vroeger de stoeterij „De Grubben" was ge vestigd. Het vuur is aoor nog onbekende oorzaak half twee uitgebroken De vlammen grepen snel om zich heen en vonden gretig voedsel in de voorraden graan en voederartikelen, welke in de groote schuren lagen opgesla gen. Ook de landbouwwerktuigen werden door het vuur verteerd. De motorspuit uit Blerick arriveerde eerst lang nadat de brand weer was uitge broken ter plaatse, aangezien het materiaal c.oor den strengen vorst onbruikbaar bleek te zijn en eerst hersteld moest worden. De beide boerderijen met toebehooren werden geheel in de asch gelegd. Het vee had men tijdig in veiligheid kunnen bren gen. GEMENGD NIEUWS KETELEXPLOSIE IN EEN SIGARENFABRIEK VEENENDAAL, 20 Dec. Gisteren heeft zich in een filiaalfai>riek van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrieken alhier een ketelontplofffcig voorgedaan, welke wel is waar geen slachtoffers heeft ge- eischt, doch wel oorzaak is geweest, dat verwarming van deze fabriek niet lan ger mogelijk was, waardoor 650 siga renmakers naar huis moesten woroen gestuurd. Te ruim half negen had in een tweetal ketels een inwendige ontploffng plaats. Een groote vJammenmassa schoot naar buiten. Zoodra men besefte, wat pr geschied was, liet men het vuur uithalen. De gloeiende ko len produceerden echter het gevaarlijke koolmonoxydegas, zoodat het voor den sto ker zaak was, zich ijlings uit de voeten te maken. Gelukkig liep alles zonder persoon lijke ongelukken af. terwijl de schade zich beperkt tot het inwendige van de ketel6. Door het onklaar woroen van de ketels, was het -niet langer mogelijk de tempera tuur in de filiaal fabriek op peil te houden. In verband met de felle koude besloot de directie de arbeiders van dit filiaal, in to taal 650 man, naar huis te zenden, met de mededeeling, dat het werk heden hervat zou woroen. Daar de gevolgen van de ontploffing bij onderzoek ernstiger blijken, dan men ver wachtte konden echter sigarenmakers van deze filiaal fabriek vandaag den arbeid niet hervatten. De huiszoeking bij den heer Holzmann Wat I aan de hand was AMSTERDAM. 20 Dec. De heer M. Holzmann, in wiens woning de Amsterdam sche en Haagsche Justitie Vrijdagmiddag j.l. een huiszoeking hebben verricht, is Tax terdag. na een kort verhoor aoor den rech ter-commissaris, in vrijheid gesteld, daar de-ze geen termen vond. Holzmann in te sluiten. De zaak, waarnaar de Justitie een onder zoek instelde, betrof een beschuldiging van meineed, door Holzmann als getuige in een civiel proces afgelegd. Een ontslagen em ployé van den heer Holzmann zou de Justi tie in deze richting hebben ingelicht. Voor den rechter-commissaris wem op verzoek van de Officier een getuige uit Was senaar verhoord, teneinde na te gaan of de verklaringen van dezen ontslagen be diende gegrond waren. Deze getuige heeft evenwel bevestigd, dat de verklaring van den heer Holzmann. waarin oeze zeide, dat tusschen hem en Holzmann geen contract was opgemaakt, juist was. Deze verklaring was door den heer Holz mann onder eede afgelegd. MAASSLUIS, 20 December. Het Noor sche stoomschip „Biarritz" is gistermiddag voorgaats van den Nieuwen Waterweg in aanvaring geweest met ae daar kruisende loodsboot nr. 17. Het is nog niet bekend geworden of de „Biarritz" schade heeft opgeloopen. De loodsboot is beschadigd aan bakboord, ach terschip boven de waterlijn en werd vervan gen door loodsboot nr. 18. Een man, die zijn vrouw wurgde MAASTRICHT, 20 Dec. De Rechtbank te Maastricht veroordeeloé vandaag den 26- jarigen mijnwerker W. J C, die in den nacht van 27 op 28 September te Ehren- stein—Kerkrade zijn 25-jarige echtgenoote M. E. V. door wurging om het leven heeft gebracht ter zake van doodslag en opzette lijke brandstichting, dit laatste om de ge volgen van het eerste misdrijf te verbergen, tot vijftien jaar gevangenis6lraf met aftrek SCHAAKRUBRIEK Staunton IH.Chr S.V. 1 4V2-4V2 Voor de competitie le klasse B van den Kon. Nederl. Schaakbond hebben Zaterdag te Zwolle de eerste tientallen van Staunton (Groningen) en de Haagsche Chr. Schaak- vereeniging elkaar on moet. In verband met den grooten afstand waren de ploegen el kaar tegemoet gereisd. De Hagenaars begonnen den strijd vol goeden moed. Zij moesten het weliswaar zon der Smitskamp stellen, doch zij meenden ook zonder diens waardevollen steun op een be scheiden overwinning te mogen rekenen. Het erloop van den strijd gedurende de eerste iren bevestigde de verwachtingen niet. Wei swaar won Droog aan het 9de bord al spoe- lie een stuk, doch kort daarop verspeelde hij dit voordeel en was het zijn tegenstander die ging winnen. Ook aan enkele andere borden onts'.ond 'n duidelijk Groningsch overwicht, zoodat de Hagenaars op 'n gegeven moment met 3ViVi achter stonden. Intusschen begonnen de kansen langzaam aar zeker te keeren. want aan da 6 borden, waar de strijd nog niet beslist was, kon men Haagsch voordeel opmerken. Inderdaad moesten kort na elkaar drie Groningers zich gewonnen geven, zoodat de stand toen gelijk Het zag er toen naar uit, dat de H. Chr. S. V. zou gaan winren, want ook aan de drie resteerende borden was zij in het voordeel. Door een overwinning van v. Zijl kwam de stand op Wi3H. doch door een blunder van Aalders ging de voorsprong verloren, zoodat nu alles van het resultaat der partij aan het eerste bord afhing. Naarmate de tijd verstreek ging het voordeel van den Hage naar allengs verloren en toen de partij ten slotte onderbroken moest worden was een stelling ontstaan, welke weliswaar moeilijk te beoordeelen is, doch desniettemin waar schijnlijk voor den Groninger gewonnen is. De stelling is ter arbi'rage opgezonden. Alles saameenomen een wedstrijd, wa de H. Chr. S. V. nogal wat tegenslag ont moette. De gedetailleerde uitslag luidt: Staunton IH. Chr. S. V. I 1 J. M. A. Wind—J. B. N. Ruben Sr afgebroken 2 C. ScholtensJ. C. Geusebroek ViA 3 Mr. J. A. WolthuisC. L. Ruben 10 4 J. G. NiissenP. van't Veer 10 5 A. H. RooseA. van Zijl 01 6 J GroeneveltA. W. Koster 01 7 S. de GrebberK. de Roo 01 8 Dr. H. K. G. BartstraJ. Bakker 10 9 B. A. FlentgeTV W. Droog 1—0 10 E. S. v. d. Vleugel—G. J. D. Aalders 1—0 Voorloopig totaal 4H OENSDAG, 21 DECEMIIBR 10.18. HILVERSUM I. 187.1 M. on 415.1 M. .N C. R. V— Uitzending. 0.10—7.00 OnderwU.nfond» voor de Scheepv«art. 8.00 Schriltlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gram.m jzlek. (9.30—9.45 Ge- lukwenfchen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. muziek. 11.15 Ensemble v. d. Honrt. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Ensem ble v. d. Horst en grain.muzlek. 1.30 Gr. muziek. 2.90—2.55 Zang en plano. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Planovoordracht on gram.mu- ziek. 4.15 Chr. Jeugdkoor ..Zln-g inet ons mee", en gram.muziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gram.muziek.. 6.15 Causerie „Overheid en bedrijfsleven". (Om 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie richten ANP, herhaling S.C.S.-Beriehten. 8.16 Grim.muziek. 8.45 Causerie. 8,55 NCRV-Or- kest. 9.05 Gram.muiZlek. 9.15 Vervolg con cert, m.ni.v. solist. 10.00 Berichten AiN'P. ac- ctueel halfuur. 19.30 Eemlar.dors. 10.45 Gym- kies. 11.00 izlel II 301,5 M. VARA (Uitzending. n 7.30—8.00 VPRO. 8.00 lek. (Om 8.16 Berichten). 9.30 Cau serie „Onze keuken.'1 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Con- •inubedrijven. 11.49 Voor de werkloozenn. j 12.00 Orgelspel. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gram.muziek. 12.45—1 45 VARA-Orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gram.muziek. 6.00'6.23 De Ramblers. 6.28 i Berichten. 6.30 Gram.muziek. 6.40 Causerie „Crisisbeield in Amerika' 7.00 VARA-Ka- lender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Vocaals ooncert. 7.30 Causerie „Om het oude Volk". 8.90 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berlch- J ten ANP, VAUA-Varia. 8.15 Voor schakers, i 8.16 Uitzending voor het Joodsch Sooiaaïl Verbond .„Poalé Zlom" 8.45 Radlotooneel 9.45 f Gram.muziek. 9.55 Causerie „Schuldig of on schuldig". 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA- Orkest. m.m.v. .soli site. 11.00 „Esmeralda"' 11.3012.00 Orgelspel. ROITWICH 1100 M. 12.05 Orkest, 12.50 Piano. 1.20 Orkest. 2.90 Declamatie. 3 20 Kwintet. 3.50 Orkest. 4.20 Vesper. 5.40 Orkest. 6.40 Strijkkwartet. 7.20 Orkest. 10.30 Opera. RADIOPARIS 1618 M. 12.30 Zang. 1.25 Orkest 2.35 Zang. 3.35 Zang. 5.05 Zang. 5.25 Orkest. 6.35 Trio. 7.20 Luclen Capet-herdenking. 8.35 Fluit. 8.50 Orgel 9.20 Variété. 5ÜLEN 456 Mi 11.20 Orkest 12.35 Solisten. 1.30 Concert 3.29 Orkest. 4.40 Mannonkwar- tet, 5.50 Zang en piano. 6.35 en 7.30 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M: 32 2 M: 12.50 en 1. Orkest. 5.50 Za.n.g. 6.50 Plano. 7.20 Salonc kest 8.20 en 9.20 Symphonieorkest. 484 Mi 12.50 en 1.30 Orkest B.40. 6.35 7.05 Orkest 8.35 Concert 19.30 Orkest. iTZijJddank binnenrotte 154 Tel: 52 599 ae DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD js, HEERENVEEN. 20 December. Gisteren J ge is alhier de 78-jarige heer J. Veenhou- ga w e r nabij huize Vosmeer door de tram I gfl aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij' j be spoedig daarna overleed. de 1 lei w SOPHIE WOUDTS 'V (20 Zoo was de viendschap gegroeid, en toen na een jaar de moeder van Marie heenging, kwam het plan, dat Clasien de huishouding zou waarnemen. Clasien kan nóg duidelijk voor zich zien het ontsteld-verbaasde gezicht, dat haar vader zette, toen ze hem mededeelde, kortweg voor het feit stelde, dat ze bij mijnheer Van Dam zou gaan helpen. Bij een weduwnaar in huis, schandelijk was het. Vader had getoornd en haar tenslotte de deur gewezen. Hoe anders was alles geloopen. Jacob, de eenige zoon. jaren jonger dan zij zelf was, deed tegenover het stille bui tenmeisje minder stug dan tegen z'n huisgenooten. Clasien vond het prettig voor hem te kunnen zorgen, praatte graag met hem, zonder dat zij naar zijn aanwezigheid verlangde of een ontmoeting uitlokte. Toen Jacob haar van zijn liefde rprak, was ze eerst geheel ontdaan en verwonderd geweest, 't Was gegroeid, zonder dat zijzelf of een der huisgenooten cr iets van bemerkt had. Ze dacht ook aan de moeilijkheden. Ze was in een heel andere omgeving opgevoed, zes jaar ouder. Wat zou de familie er van zeggen? Maar Jacob had tenslotte alle bezwaren bij Clasien weten weg te redeneeren. De fam'' °->ezwaren zou hij overwinnen. Vier jaar later wa xen ze getrouwd. Hoe had ze de eerste jaren verlangd naar een kindje, dat bij haar zou zijn, dat ze samen zouden be zitten. Toen kwam de bitterheid. Ze kon niet meer bidden, ze kon God niet meer danken voor de andere zegeningen. Traag gingen de jaren, en bij veel gelegenheden groeide het leed om hetgeen haar onthouden werd. Zoo kwam het ook, dat ze steeds minder bij haar schoon zusje kwam. Wat zat ze hier nu op den vroegen morgen bij het raam te soezen over alles wat voorbij was. Kom, dwaasheid, nu alle nare gedachten afschudden en aan den gang gaan. Vanmiddag zou ze inkoopen doen voor het kindje van Greet. Opnieuw kwamen haar gedachten op hetzelfde punt. Ze dacht aan Jacob. Hij had er zich toch wèl overheen kunnen zetten. Wat had hij toch graag een stamhouder gehad. Clasien wist, dat hij gebeden had en geworsteld zelfs, om die gunst van God te mogen ontvangen, 't Was al lang ge leden, dat ze er samen ronduit over gepraat hadden. Toen zei hij: ,,Job moest zeggen: ,,de Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd." Ik ben eindelijk zoo ver, dat ik kan zeggen: De Heere heeft ons onthouden en toch moeten we dankbaar zijn." Clasien had toen geweten, dat zij zoover niet was, en nu constateerde ze opnieuw, dat ze tegen de bitterheid moest vechten. Ze stond op, nam een vaas met rozen en trok wat dorre blaadjes eruit. Lief van Truus, om haar gisteren die bloemen te brengen. Ja, Marie Staalberg, haar vroegere vriendin, nü haar schoonzuster, was rijker dan zij. Die had Truus, een flinke lieve dochter. En Hendrik 't Was of het haar gevraagd werd Zou zij. Clasien, ge lukkig kunnen zijn met een man, hard en ongenaakbaar bijna? Ze moest ineens vergelijken met Jacob, haar man, en op dat moment moest ze erkennen, dat ze gelukkig was boven velen, ook boven haar schoonzuster, die een dochter had. Ze had het zich wel eens afgevraagd, hoe Marie er toe kwam, met dien streng-godsdienstigen, stuggen heerenboer te trouwen. Hier kwam Hendrik nooit. „Te ver" was zijn eenig excuus. Bij Greet was het „te druk", alleen met Geer trui, de stugge stiefzuster van z'n vrouw, kon hij opschieten. Ze schrok op. Half elf. Wat liep ze dezen morgen toch te zeuren. Ze belde Maart je om koffie. Maartje keek schich tig naar mevrouw, die was zoo raar, heel den morgen niet in de keuken geweest. Fijn, ze had een krantje van den kruidenier gevonden, en een fijn verhaal gelezen. Zou me vrouw het merken, dat ze niet veel uitgevoerd had? „Wat is er Maartje?" vroeg Clasien dadelijk. Ze zag het dadelijk, dat de gedachten van het kind niet bij haar bezig heden waren. Toch moest ze erover praten. „Zeg Maartje, je weet wel mijn zuster, waar ook zooveel kinderen zijn, net als bij jullie, daar is een dochtertje geboren. Jij moet nu vandaag maar wat langer blijven, ik ga straks wat inkoopen doen". „Nommer negen hè, mevrouw?" vroeg Maartje, blij met de vertrouwelijkheid van mevrouw. Een half uurtje later zond ze Maartje met een zak appels voor de broertjes en zusjes extra vroeg naar huis. Toen ze 's middags klaar stond, om inkoopen te doen, kwam een heer haar zeggen namens mejuffrouw G. Boomsma dat de oude mevrouw overleden was. Van de inkoopen, die ze wilde doen, en waartegen ze zóó opzag, kwam dien middag niets. Handwerkend aan een doelloos kleedje, wachtte ze dien langen middag, tot Jacob thuis kwam. HOOFDSTUK XIII In het stille huis van Oma zat Geertrui, 't Was laat, héél re laat geworden. Veel bezoeken, en nu morgen zou moeder weggaan, weggebracht worden voor altijd. En zij zou alleen zijn, eenzamer dan ooit. Wat vreemd, dat ze het nooit gemerkt had, dat moeder zoo oud werd en gauw vermoeid was. Zeker, ze had moeder ver zorgd en alles kunnen geven, wat moeder behoefde, en zelfs meer dan dat. Dit groote huis met heerlijken tuin had Geer trui om moeder betrokken, en alles wat moeder maar even wenschen kon, werd voor haar aangeschaft. Alles? Geertrui had het gevoel, of moeder niet alleen door haar sterven, maar juist bij haar sterven aan haar ontglipt was. Wat moe- der bij het heengaan behoefde, kon Geertrui haar niet geven; toen was het Miep geweest, die in kinderlijk vertrouwen moeder de boodschap bracht, waarnaar zij hunkerde. Het was toen. alsof dat blonde kind haar moeder bij de hand nam. en haar leiden kon door de doodsvallei. Geertrui begreep het niet. Lang geleden had zij wel eens met moeder gesproken over het heengaan. Moeder was er toen over begonnen, en zij had afgeweerd met een „kom moeder. U wordt héél oud." Toen was moeders bezorgdheid zoo heel anders, 't Was angst, omdat Geertrui eenzaam zou achterblijven. En herhaal delijk had moeder, vooral de laatste maanden, haar ge vraagd, de banden met de kinderen van Dam niet geheel te verbreken. Doe iets voor Greet, wanneer je kunt, had moe der menigmaal gezegd. Levendig herinnerde zij nu het ge sprek met moeder, nu een paar maanden geleden, toen het negende kindje geboren werd. Fel had Geertrui zich over het groote gezin van Chris en Greet uitgelaten. i\ Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2