!lirtuiir£Viitsrl)r (tToumnt Als 't wintert in Nederland Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken iatjonnementspnjg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor bet Buitenland bij wekelijkscfre zending4.50 Bij dagelijksche zending55° Alles bij vooruitbetaling |f. Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i d NO. 6578 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 19 DECEMBER 1938 19e Jaargang Sbbertentieprijjen: Van I tol 5 regelI.l7'/i Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 IJsselmeer en Wad denzee één ijsmassa Groote stagnatie voor de scheepvaart Schip op het IJsselmeer in moeilijkheder De plotseling fel inzettende koude is zooals te begrijpen in ver schillende opzichten niet zonder ge volgen gebleven. Het verkeer te water ondervindt in het Noorden reeds groote hinder, op het IJssel meer is de vaart zelfs al onmogelijk, evenals op de Waddenzee. Verschil lende bedrijven hebben hun werk zaamheden al moeten staken, de meeste werkverschaffingen liggen stil. Hieronder vindt men een groot aantal berichten dienaangaande. Vertraging op het IJsselmeer SCHELLINGWOUDE, 19 Dec. Zoover het oog reikt is het Buiten-IJ en het IJsselmeer thans bedekt met ijs, dat zich in den na nacht van gisteren gezet heeft Toen het per soneel van de Oranjesluizen gisteren om ze3 uur aan het werk toog, was hiervan nog niets te zien, doch korten tijd later kwam het grondijs reeds opzetten. Uit de binnengekomen berichten blijkt, dat Ue ijsvelden voornamelijk aan de Noorrt- Ilollandsche kust te vinden zijn. Door den ruid-oostcn wind worden zij hierheen go- dreven en stapelen zich op elkander. Het scheepvaartverkeer ondervindt, zooals be prijpelljk, groote stagnatie. Alle zeilverkeer ligt stil. De passagiersboot te Zwolle, welke Zater- 'dagavond negen uur de Overijsselsohe hoofd stad verliet en gewoonlijk 's morgens om vier uur in de Oranjesluizen aankomt, arri veerde thans pas om elf uur, dus liefst met zeven uur vertraging. De kapitein deelde mede, bij de Overijsselsche kust te kampen te hebben gehad met zeer laag water en daarna met een papperige ijsmassa, die groote moeilijkheden opleverde. Ondanks alles voeren gistermorgen toch nog twee oude Lemmer-booten en vier S tan fries-booten uit, die alle Lemmer als einddoel hadden. Marken Is geïsoleerd MONNIKENDAM, 19 Dec. het eiland Mar ken lag gisteren reeds geheel geïsoleerd. De Gouwzee is één groot ijsveld. De boot der N.Z.H.T.M. en de particuliere veerboot, die in normale omstandigheden de verbinding onderhouden met den vasten wal, zijn gister niet uitgevaren. Aangezien het Ijs nog niet zoo sterk is, dat jmen er over kan loopen, !s het dus op het oogenblik niet mogelijk het eiland te verlaten of te bereiken. Zware ijsvormlng tn het Buiten-IJ SCHELLINGWOUDE, 19 Dec. Omstreeks half vier arriveerden gister in de Onanjo- sluizen drie vrachtbooten van de N.V, Kee- derij ..Stanfries". Vroeg in den morgen waren zij uit Enk-, huizen, het laatste tusschen-station op de lijn, vertrokken. Zij bereikten tegen 1 uur het Buiten-IJ. Ook hier ping het oorspronke lijk nog niet zoo moeilijk, doch toen de drie stoomvaartuigen de slurf bij de z.g. batterij, onder Durgerdam hadden bereikt, stapelden de moeilijkheden zich op. De ijsmassa werd Steeds dikker en de drie booten, achter el kander varende, kwamen maar nauwelijks Vooruit. Herhaaldelijk voeren zij terug, om 'dan met volle kracht vooruit een nieuwe poging te wagen, doch ook dit leidde niet altijd tot het gewenschte resultaat Men had meer dan drie uur noodig om tenslotte de Oranjesluizen te bereiken. Als koning winter in ons land regeert. Met alle macht probeert men de Oranje- sluizen ijsvrij te houden voor het schutten der schepen De Groningen 3 In het Bulten-IJ vast AMSTERDAM, 19 Dec. Gisteravond om streeks kwart over zes arriveerde de „Gro ningen 4" van de HollandFriesland—-Gro ningen-lijn, komende uit het IJsselmeer, in de Oranjesluizen. Tazelfder tijd naderde de Groningen 3 doch op een gegeven moment bleek deze boot niet meer verder te kunnen Van boord werden lichtsignalen gegeven, waarna de Groningen 4 terugkeerde om een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat het andere schip ter hoogte van de vliegloods zco vast in het ijs zat. dat het voor- noch achteruit kon. De Groningen 4 heeft daarop het ij,s stuk gevaren, waarna beide schepen om kwart over tien de reis naar Amsterdam voort/.otten. Van heden af zou de dienst over het Noordhollandche Kanaal via Nieuwendiep en Kom werd erzand worden onderhouden. Schipper geïsoleerd op het IJsselmeer Dezer dagen geraakte het motorschip „Aaltje", schipper De Haan, van Nigte- vecht ten gevolge van den mist od het IJs selmeer nabij Muiderberg aan den grond. Tot dusverre gelukte het den schipper niet zijn schip los te krijgen. Zaterdag ging de schippersknecht met een roeiboot naar den wal ran levensmidde len in te slaan. Toen de knecht terugkwam was de roeiboot verdwenen, zoodat de man niet aan boord terug kon komen. Schipper De Haan bevond zich toen alleen aan boord zonder voldoende leeftocht Ten gevolge van den oostenwind, welke juist op den wal stond, kwam er veel buiswater over, waar door het schip dik onder het ijs zat. De knecht heeft zich in verbinding gesteld met de Oranjesluizen en daarna met het havenkantoor te Amsterdam om raed en bijstand. De burgemeester van Muiden werd van de Oranjesluizen af van het gebeurde op de hoogte gesteld, aangezien het schip door den grooten ijslast kan omslaan en zinken Het Amsterdamsche Havenkantoor zond een sleepboot naar het bedreigde schip, doch deze boot kon de „Aaltje" niet dichter dan op 600 meter naderen, Eerat Zondagochtend tegen twaalf uur is men er met een ijsvlet in geslaagd de „Aaltje" te bereiken. Schipper De Haan ia van boord gehaald en veilig aan wal gebracht. Vier mannen uit Muiderberg vertrokken met de vlet naar het aan den grond geraakte vaartuig, doch de twee, die de vlet voort duwden, zakten door het ijs. Aangezien het ter plaatse zeer ondiep is, kwamen zij er met een nat pak af. De twee anderen zetten met succes den moeilijken tocht naar de „Aaltje" voort Laag water op de Wadden HOLLUM, 19 Dec. De oostenwind, welke het water uit de Waddenzee heeft gestuwd, is oorzaak, dat ook Zaterdag de postboot van Ameland niet naar de Friesohe kust De ijspret in ons land viert hoogtij en aller wege wordt reeds druk schaats gereden. Een kijkje op een der banen in de Resi dentie Dertien h veertien graden vorst Het heeft er flink op los gevroren vannacht! 't Liet zich gisteravond al aanzien, dat het kwik in de ther mometer flink in de laagte zou gaan: in Groningen vroor het 11 graden; in Maastricht 10 en in Vlissingen 9 graden. In den loop van den nacht werd het uiteraard nog veel kouder en zoo daalde de thermometer in Rotterdam tegen den morgen tot 13V2 graad Celsius beneden de streep! Dusdanige vorst heeft altijd on middellijke gevolgen, zooals uit het onderstaande lijstje wel blijkt: Op het IJsselmeer ligt de zeilvaart geheel stil, de overige vaart waar schijnlijk vandaag ook. Verschillende schepen raakten vast in het ijs. Marken is geïsoleerd, evenals de eilanden in de Waddenzee. De werkverschaffingen zijn vrij wel overal stopgezet. In Amsterdam kwamen gisteren vijftig schoorsteenbrandjes enz. voor. is kunnen oversteken Daardoor heeft zich een hoeveelheid post van twee dagen opge stapeld en zijn ook de personen, die zich op reis wilden begeven, gedwongen geweest op het eiland te blijven. Voor zoover het oog reikt is in de Waddenzee alles ijs. De veerdienst op Schiermonnikoog is he den gestaakt, zoodat het eiland thans geheel is geïsoleerd. De veerboot zit op Oost- Mahorn, evenals de reddingboot Insulinde, in het ijs bekneld. Een vrachtscheepje van Schiermonnikoog, schipper Smeenk, zit tusschen Schiermon nikoog en Oost-Mahorn eveneens in het ijs bekneld De schipper gaat af en toe over ijs naar Schiermonnikoog om levensmiddelen aan boord te halen. Het scheepje, dat gela den is met beurtgoederen, verkeert in een gevaarlijke positie Bloemenaanvoer vertraagd AALSMEER. 19 Dec. In het kweekers- centrum te Aalsmeer, vanwaar eiken mor gen de duizenden snijbloemen en potplan ten per schuit naar de veiling worden ge- gebracht. veroorzaakt de plotseling opgeko men vorst veel ongemak. Reeds zijn toebe reidselen getroffen, dat vanaf heden het ge heele bloemenvervoer met speciale lorries zal plaats vinden, daar alle slooten dicht liggen. Slopzetting van werkverschalfingen De Rijksinspecteur der Werkverschaffing te Alkmaar deelt mede. dat met ingang van heden bij doorvriezend weer de werk zaamheden der werkverschaffing, inspectio Alkmaar, zijn stopgezet. Ook uit Z w o 11 e en Dordrecht, alsmede uit de provincie Limburg bereikten ons soortgelijke be richten. Vijftig schoorsteen- en binnenbrandjes AMSTERDAM. 19 Dec. Amsterdam was gisteren uitgestorven. Amsterdam zat om de warme kachel. Amsterdam stookte kolen, totdat de kachel roodgloeiend stond en Am- EEN STROOM VAN STROOP Zeebrugge verontrust door een merkwaardig geval Groote materieele schade aangericht De felle koude heeft in Zeebrugge (Bel gië) een merkwaardig ongeluk veroorzaakt Onder de inrichtingen van een havenmaat schappij bevinden zich zes tanks voor het opslaan van traan, stroop en creosoot. Op een gegeven jogenblik hoorde men een dof gedreun. Een onderzoek wees uit, dat een der tanks, die niet minder dan 4.200 ton suikerstroop inhield, was ingestort De sui kerstroop stortte zich uit over den grond en liep als een dikke golf in de richting van twee cokesovens. Onderweg werd een twee de tank door het geweld van de voortstroo- mende massa omvergeduwd. Deze tank was gevuld met 2.200 ton melasse. Ook een kleine tank, waarin 150 ton creosoot was op geslagen, werd omvergeduwd. Een eindje verder werd de muur, die opgetrokken ls rondom het emplacement der maatschap pij, weggedrukt. Steeds verder stroomde de dikke massa, passeerde een sloot en ver spreidde zich over den weg, tot zij eindelijk uitkwam bij de installaties der cokesovens. Verscheiden met cokes geladen wagons werden omvergeworpen en de gebouwen der cokesovens werden bedreigd. Terstond waren de politie en de gendar merie gealarmeerd. Tegen twaalf uur arri veerden voorts 200 soldaten van het garni zoen te Brugge ter versterking Wanneer men bedenkt, dat de suiker stroop een waarde heeft van 50 centimes per k.g. en het creosoot 90 centimes, kan men nagaan hoe groot de schade, alleen aan verloren grondstoffen is. Bovendien zijn de cokesovens, die Brugge van gas voor zien, bedreigd. In overleg met de maat schappij, die gas levert aan Oostende, zul len terstond maatregelen beraamd worden. De opgeslagen suikerstroop was pas lost door het Engelsche s.s. „Athelmer", Alles was verzekerd. Wat de oorzaken van het ongeval betreft, het schijnt wel, dat die gezocht moeten wor den in de plotseling optredende felle koude waardoor de tanks gekrompen zijn, terwijl de melasse zelf niet samendrukbaar is, dat de ijzeren tankwanden scheurden. sterdam sprak dan: ,Ach wat lekker". Maar heel velen dachten er n i e aan, dat de overvloedige hitte-uitstraling wel gevaarlijk kon zijn. Vooral dan, wanneer de schoorsteen niet erg schoon is. En in vijftig gevallen veroorzaakte die groote hitte-uit straling een brandje in den schoorsteen of in de kamer wanneer de vloeiende kachel even onbewaakt werd gelaten. En in aiie vijftig gevallen renden de bewoner' angstig naar een telefoon, of naar een brandmelder. Zoo gebeurde het dan ook, dat vijftig maal een motorwagen van de brandweer door de koude verlaten straten joeg! Ijsvermaak Vooral in het Noorden is al veel schaatsen gereden. In de Zuidelijke provincies was het ijsvermaak nog beperkt, maar het scheelt niet veel meer, of de ijspret kan algemeen worden. Verschillende ijsclubs berichten ons reeds, dat de banen geopend zijn; anderen zien het nog even aan. in'verband met de wakken, die nog gevaarlijke plekken vor men. Maar morgen zal bij aanhoudende vorst wel oevral gereden worden. ZAANDAM. 19 Dec. In de kerk van de Ned. Herv. Gemeente van West-Zaandam, bekend onder den naam van Bullekerk, is ingebroken. Nadat de nachtelijke bezoekers aan de achterzijde van het gebouw waren binnengedrongen, wisten zij de deur van de consistoriekamer te forceeren. Hier bra ken zij zes offerblokken open, waarna zij zich den inhoud, een totaalbedrag van <j 120. toeëigenden. Men heeft de daders nog niet kunnen achterhalen. BEILEN, 19 Dec. Zaterdag heeft het 3- iarig zoontje van den rijwielhandelaar R. de Werd. een pinda in de luchtpijp gekregen. Hoewel de vader zich onmiddellijk met het kind naar dien dokter spoedde, kon me dische hulp niet meer baten. Het kind ie gestikt DE NEDERLANDSCHE ZELFSTANDIGHEIDSPOLITIEK Weerspiegeld in de dislocatie der weermacht DEN HAAG, 17 Dec. De regeerings- persdienst meldt: Naar aanleiding van in de Duitsche pers verschenen be schouwingen over de vraag of de dislo catie der Nederlandsche strijdkrach ten moet leiden tot de opvatting dat Nederland zijn zuidgrens en met name zijn westgrens min of meer ongedekt laat, terwijl het een onevenredig groo te troepenmacht aan de oostgrens ge reed zou houden, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: In dagen van Internationale span ning worden langs onze kust opgesteld niet één bataljon (gelijk in Duitsche bladen op gezag van een publicatie van een Néderlandsch oud-opperoffi- cier was vermeld), doch verschei dene bataljons, nog afgezien van de kustartillerie. In normale tijden zijn deze meer in het centrum des lands gelegen. Bovendien moet bij een beoordeeling dezer dislocatie er mede rekening worden gehouden, dat on ze westgrens een zeegrens is. en dus een natuurlijke belemmering vormt voor een aanvaller. Vooral echter moet gelet worden op het feit, dat de kustverdediging niet al leen— en zelfs niet in de eerste plaats aan de bovenbedoelde troepen der land macht is toevertrouwd, doch bovenal aan de Kon. Marine, die daarvoor de beschik king heeft over het noodige varend mate riaal en doode weermiddelen als mijnver- sperringen. Wat de zuidgrens betreft, zij er op gewe zen dat deze korter is dan de oostgrens. Voor de zooveelste maal moge uit het voorgaande blijken, dat het de regeering ernst is met de toepassing harer zelfstandig heid spolitiek naar alle zij den. PRIJSVRAAG DE VRIES ROBBé De N.V. De Vries Robbé te Gorkum heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor een embleem, dat als fabrieksmerk is b* bezigen. Niet minder dan 947 inzendingen k./a- men in. De jury kende de prijzen toe aan den heer M. Budding te Amsterdam onder motto „Stabiel", le p rijs; mej. J. Louwerse te Was senaar onder motto „Oplossing X", 2e prijs; den heer J. van de Weg te Eindhoven onder motto „Relief', 3e prijs. SCHOOL VOOR VLASBEWERKERS Hoewel nog niet alle gemeenten «uhsi.lie hebben toegezegd, is toch de oprichting van de stichting „Vakschool voor Vlasbewerkers m Noord-Brabant" een feit geworden. Dit is de tweede vlassersschool in ons land. In Friesland (Het Biit) is men n.l. reeds verder met de voorbereiding van een dergelijk in stituut In Zeeuwsch-Vlaanderen is men ook met de voorbereiding bezig. Het hangt 1 ans van de toezegging van subsidie te Den Haag af, wanneer men met het bouwen kan oe- ginnen. te Standdaarbuiten. Een definitief bestuur Brand in de kerk te Bolnes IJSELMONDE, 19 Dec. Gistermiddag is brand ontstaan in de Geref. Kerk te Bolnes. Toen Ds. Warnink omstreeks half een in het kerkgebouw kwam, bemerkte hij dat achter In de kerk een viertal banken in brand was geraakt, waarschijnlijk door het omvallen van een stoof. De banken zijn verbrand, terwijl ook het orgel beschadigd werd. Met eigen middelen en met behulp van de slangenwan gen is het brandje gebluscht. De avonddienst kon door dezen brand geen doorgang vinden. Te Uselmonde begon om negen uur, een half uur voor den aanvang van den dienst, de kachel zoo geweldig te rooken, dat het heele gebouw in korten tijd vol rook stond en men van buiten gezien aan brand dacht. Gelukkig was dat niet het geval, doch men was toch genoodzaakt, den dienst te houden in een vergaderlokaal onder de kerk. Toen de dienst begonnen was, zijn enkele stukken van het plafond losgeraakt en naar beneden gevallen, zoodat men van geluk mag spreken, dat er geen mensohen In de kerk waren. Dan zouden er wellicht ongelukken gebeurd zijn. Naar de oorzaak van dit ge vaarlijke verschijnsel wordt een onderzoek ingesteld. Het Utrechtsche Station door vuur verwoest In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in Utrecht een brand gewoedwelke ongekend is in de geschiedenis van het brandwezen in ons land, en die sterke herinneringen opriep aan den brand welke indertijd het Leidsche Stadhuis heeft verwoest. Ook toen was er evenals in het Utrecht sche geval bijna geen bltisschen mogelijk omdat het bluschwater steeds bevroor, ook toen was er een sterke wind, welke den brand aanwakkerde. De interessante mede deelingen welke onze redacteuren die verslag van den brand gaven, doen op pagina vijf van dit blad zullen onze lezers doen zien, dat deze reuzebrand van zeer grooten omvang geweest is, waarbij de brandweerlieden voor een bijna on- menschelijke taak gestaan hebben om het vuur te bestrijden. VOORNAAMSTE NIEUWS □it Nummer bestaat uit DRIE bladert In het Centraal Station te Utrecht heeft een brand van ernstig karakter gewoed. Overleden is Ds D. A. van Haselen, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk .n Charlois. De plotselinge felle koude heeft heel wat ongerief veroorzaakt. Overleden is Ds G. Ploos van Amstel* emeritus predikant der Geref. Kerk varf Oppenhuizen. Mussolini's redevoering op Sardinië. Zeebrugge bedreigd door een stroop-i lawine. Te Hebron demonstreeren de Arabier ren vóór Engeland. Herstel der monarchie in het rechtsche Spanje DE WEERSOMSTANDIGHEDEN Wat voor weer krijgen we Voor het gehcelo land: meest matige, tij delijk nog toenemende Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, strenge vorst des nachts, overdag matige BLO BANDEN ROTTERDAM DEN HAAG TEL. 28000 TEL. 770038 BOEKHOUDING BALANS BELASTINGZAKEN JOH. A. RIENKS C00LSINGEL 71 ROTTERDAM Telefoon 13634 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MLI. N.V. MAASTRICHT N.V. BETONBOUW v.h. Fa. Kool en Wildeboer Fabriek en Kantoor HOOGKERK (Gron.J Telefoon 1766 Bijkantoor DEVENTER, Telef. 3865 Uitvoering van Beton-, Utiliteits-, Burger en Waterbouwwerken. Groote voor raden Betonartikelen, ook met aspbalt geïmpregneerd of gepenetreerd tegen agressieve invloeden. BETON EMAILLE en ARTILUX- MATERIAAL voor muurbepleistering en gevelstnkken. Lezers van dit blad, laat het U niet weer houden, ook eens bij ons aan te vragen. Steeds wordt door ons geleverd door het geheele land. Voor de vervolgden om ras en geloof De penningmeester van het Protest an tsch Hulpcomité voor Uitgewekenen om Ras of Geloof, de heer H. P. Doodeheefver, schrijft ons: Zoo nu en dan ontvang ik ee brief, waar in men betoogt, dat eerst de Nederlandsche werkloozen en behoeftigen geholpen moeten worden. Het bestuur van ons comité is het daar mee geheel eens. De actie van ons comité bedoelt dan ook geenszins een stopzetting van de hulp aan eigen volksgenooten. Het is slechts de vraag, of hen boven de hulD, die men aan iandgenooten verstrekt, zich uit louter menschelijke overwegingen niet ver plicht acht, ook menschen te helpen die zich in hun nood tot ons wenden. Ons Comité vraagt dus. niet alleen en uit sluitend te denken aan de vervolgden om ras of geloof, maar alleen om hen niet te ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1