Hifuuie feiiisdfe (Courant VM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken OVERDREVEN VERWIJTEN Nederland herdenkt Zuid-Afrika's Groote Trek Dr Colijn brengt een warmen groet door den aether „MALLEJAN", Vierhouten. Tel abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblat 71/» ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 19e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tDt 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureaa wordt berekend 0.10 NO. 6577 ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 En onjuiste tegenstellingen Men heeft dezer dagen den Minister van Economische Zaken het verwijt ge maakt, dat hij kernvragen omtrent zijn beleid bij het algemeen debat over zijn begrooting heeft ontweken. Deze critiek was o.i. niet alleen overdreven, maar ook in veel opzichten onjuist. De Minister heeft de Kabinetspolitiek aanvaard, en daarmee zijn heel wat vragen bij voorbaat beantwoord. Aangenomen bovendien, dat de vragen altijd een objectief karakter dragen en niet met onzuivere, politieke bijbedoelingen gesteld worden om later van de antwoorden een min edel gebruik te maken. Tallooze onderwerpen zijn bij „Econo mische Zaken" opDieuw ter sprake ge bracht, welke öf voorloopig tot rust zijn gekomen óf binnenkort nader bezien moe ten worden, wanneer de Regeering met praktische voorstellen komt. Daar is de Tariefsherziening. Voor 't oogenblik kennen Regeering en Kamer elkanders standpunt: straks komt dit on derwerp opnieuw aan de orde. Waarvoor kan nü dan een langgerekte discussie dienen? Daar ïs voorts het plan-Westhoff; waarover in November reeds het noodige is gezegd. Dat echter geen regeeringsplan is, doch waarop de Règeering wel een plan voor werkverschaffing wil baseeren. Natuurlijk, na ernstige studie. Het is geen medicijn, dat zonder meer geslikt wordt. Kan men dan niet op de definitieve regeeringsplannen wachten? Hetzelfde geldt van de z.g. „ordening". Op dit terrein ziet men duidelijk een groeiende praktijk. Wel blijkt meer en meer, dat ook hier de wal het schip keert, maar er is ontwikkeling en het beste is deze van stap tot stap te volgen, te stimuleeren als het mag, te snoeien als het moet Het gevaar is niet groot, dat we daarbij zullen verzeilen in de fouten van het gildewezen van een gesloten bedrijfs leven; anderzijds willen we de organische en de organisatorische ontplooiing der maatschappij niet belemmeren. De nuanceeringen en tegenstellingen welke ten aanzien van dit vraagstuk be staan behoeft men echter niet telkens in het afgetrokkene naar voren te schuiven en uit te pluizen; waarom kan men, na een principieele bespreking, niet afwach ten tot er praktisch wetgevend werk is te verrichten? Dat men bij het veelvuldig terugkomen op reeds herhaaldelijk besproken onder werpen soms bedenkelijk afweek van de goede lijn en de politiek al te veel liet meespreken, kwam vooral uit in het po gen om Minister Steenberghe iff tegen spraak te brengen met de encycliek „Quadragesimo Anno"* Wij kunnen het verstaan, dat men deze richtlijnen bij een groot, algemeen debat in discussie brengt; de Roomsch-Katholieken beroepen er zich ook menigmaal op. Maar het heeft geen zin, het schept integendeel een onjuiste tegenstelling, als men een encycliek aan een Roomsch-Kath. minister als te volgen richtsnoer of toetssteen voorhoudt. Staatsrechtelijk hebben encyclieken niet het minste gezag, al kennen de Roomsch- Katholieken er voor zich zelf ook groote waarde aan toe. Bovendien plegen zij als wereld-zendbrieven van een zoo algemeen karakter te zijn ,dat zij niet als concrete richtlijnen voor elk land afzonderlijk kun nen dienen. Het is misschien niet onaardig ïn dit verband te herinneren aan de uitspraak van een indertijd gezaghebbend R.K. staatsman, die in de Tweede Kamer zit ting had voor het district 's-Hertogen- bosch. Deze verklaarde, dat men zich zeer vergissen zou, wanneer men dacht dat de voorschriften in de encycliek in elk geval en absoluut toegepast zouden moeten 1 den. Men mag zeggen, dat de methoden in de encycliek uitgesproken, in casu ook goed kunnen zijn, niet, dat zij steeds uitgevoerd moeten worden. Rerum Novarum (1891) en Quadrage simo Anno (1931), om slechts twee van de meest bekende sociale pauselijke zend brieven te noemen, hebben dan ook nog nimmer in eenig Roomsch land groot con creet effect gehad. Zouden ze het dan kunnen hebben in Protestantsch Neder land? Het is ondenkbaar; slechts voor zoover bepaalde beschouwingen godsdien stig en sociaal in ons nationale leven reëel bestand vinden, hebben ze meer alge- meene waarde. Niet, omdat ze aan de encycliek ontleend zijn, maar omdat ze gemeengoed van ons volk zijn geworden, Bij alle goeds, dat wij gaarne van de encyclieken willen zeggen, voegen we toch de waarschuwing, gebaseerd op de praktijk men denke aan het sprookje „Oostenrijk" dat ze in hun toepassing nimmer een hemel op k"inen bren gen. Het is tevergeefs om in deze bedee ling op een volmaakte samenleving )te Drukbezochte receptie op de Zuid-Afrikaansche legatie Herdenkingsbijeenkomsten in Amsterdam en Den Haag De „Reiger"-passagiers welkome gasten Ook Nederland heeft z'n warme medeleven met Zuid-Afrika op Din- gaansdag op verschillende manieren overduidelijk getoond. Zooals we reeds meldden, is gistermiddag een tentoonstelling ter herdenking van den Grooten Trek geopend te Am sterdam. Voorts is gisteren te 's-Gra- venhage een drukbezochte receptie gehouden op het Zuid-Afrikaansche gezantschap. Dr. Colijn heeft een rede tot de Zuid-Afrikaners gehou den voor de Phohi-microfoon en in het Koloniaal Instituut te Amsterdam is een groote herdenkingsbijeenkomst gehouden. Tenslotte heeft Dr. van Broekhuizen in de Duinoordkerk te 's-Gravenhage een herdenkingsrede gehouden. Nederland heeft getoond te beseffen, dat het nog nauw verbonden is met de stamverwanten in Zuid-Afrika! Rede van Dr Colijn Dé minister-president, di1 H. Colijn heeft gisteravond via de P.H.O.H.I. de volgende voor Zuid-Afrika bestemde radio-rede ge houden in verband met het eeuwfeest van „De Groote Trek": Op dezen voor Zuid-Afrika wel zeer bij zonderen Dingaansdag breng ik allereerst een warmen groet aan u allen uit het oude moeder land, één der twee stamlanden van de tegen woordige Unie van Zuid-Afrika. Wanneer men in het land, dat zich uitstrekt van den Tafelberg tot de Limpopo, zijn groote herden kingsdagen viert, dan trilt er in vele Nederlandsche harten een snaar mee en dan vergeten we ook niet dien gedenkwaardigen 24en December van het jaar 1651, toen van Riebeek met een eskader van drie kleine schepen naar Afri ka's zuidpunt uitzeilde om daar een Neder landsche volksplanting te gaan vestigen. En al duurde het, na zijn aankomst in April 1652, nog een vijftal jaren eer zich een bevolking van vrije burgers aan Kaap gintg vestigen, we houden toch dien Decemberdag van 1651 vast als het begin van dien band, die Zuid-Afrika en Neder land gedurende ruim anderhalve eeuw in lotgemeenschap verbonden hield. Maar als dan in 1814 de Kaap voorgoed in Engelsche handen overgaat, dan worden de oude banden wel losser, maar herinne ringen blijven en de belangstelling voor alles wat in Zuid-Afrika geschiedde en nog gebeurt, ging in Nederland niet verloren. Zelfs onze knapen kennen de namen van een Piet Retief en van een Potgieter. In het trekkend gezelschap van den laatste bevond zich een 11-jarige knaap, die later als pre sident Krilger zich een wereldnaam zou ver werven. Onze jeugd weet ook mee te praten van Pretorius, van den moord op Retief en van de wrake op den Zoeloevorst Dingaan den 16en December van het jaar De Nederlanders van de oudere generatie hebben met klimmende belangstelling van de ontwikkeling der gebeurtenissen in de tweede helft der 19e eeuw kennis genomen. Namen als die van Burgers, Kriiger en Steyn, die van Joubert, Botha en de Wet, die van Herzog en Smuts, om slechts deze te noemen, zij zijn bij ons bekend alsof het landgenooten waren. En in die rij van groote Zuid-Afrikaners vergeten we ook niet die beide Nederlan ders, die het belang van het stamverwante volk met groote toewijding hebben gediend: dr Leyds vooral in Pretoria en jhr Beelaerts van Blokland als gezant van de toenmalige Zuid-Afrikaansche republiek bij verschil lende Europeesche hoven. In de eeuw, die sinds den grooten trek is voorbijgegaan, is er veel veranderd. Uit de gebiedsdeelen in het zuidelijk deel van Afrika is geleidelijk de Unie van Zuid- Afrika gegroeid, die door het lidmaatschap van den Volkenbond, in 1919 een volken rechtelijke staat werd en in 1926, met de andere deelen van het Britsche rijk, gelijl heid van status in dat wereldrijk verwierf. Maar wat er ook in die eeuw veranderd moge zijn, niet gewijzigd is de belangstel ling die wij in Nederland zijn blijven koes teren voor het wel en wee van het land en zijn bevolking waarmee we in het verleden zoo nauw verbonden waren. Uw feesten vieren we in gedachten mee 1 de Nederlandsche regeering deed zich op het eeuwfeest van den Dingaansdag en bij de 100-jarige herdenking van den vol hardenden moed der oude trekkers verte genwoordigen door den zoon van hem, die voor ruim een halve eeuw de belangen van een deel der tegenwoordige Unie aa Europeesche hoven behartigde. Deze jhr Beelaerts vloog naar Zuid-Afrika om uit drukking te geven aan de belangstelling voor uw eeuwfeest zoowel van het Neder landsche volk als van die der Nederland sche regeering. Hij is de drager van ons aller goede wenschen voor het welzijn van land en volk der Unie. Hij brengt U ook onze bede, dat de Almachtige God In Zijne gunst uw land en uw volk Zijne zege nende hulpe zal blijven schenken hopen; al hebben we ons tegen de door werking der zonde met alle kracht en elk geoorloofd middel te verzetten. Doch men bedenke daarbij wel, dat de overheid geen zedelijke normen kan voorschrijven en handhaven. Goede wetten kunnen alleen door goede zeden in het volksleven worden ingedragen. Het is daarom onze roeping vernieu wend en zegenend op het leven in te wer ken door de Christelijke beginselen zoo veel mogelijk tot gelding te doen komen. De overmeestering van alle kwaad en alle zonde ligt in de macht en de hand van Hem, die gekomen is en komen zal om te oordeelen en te heerschen in rechtmatig heid. Hij is de Koning, -die overwinnende overwin^ Boodschap van Koningin Wilhelmina| In aanwezigheid van ruim honderd duizend belangstellenden is gisteren nabij Pretoria de plechtigheid ge houden op de plaats van het Voor trekkersmonument, het hoogtepunt der eeuwfeesten. Onder de eeregasten bevond zich o.a. de Nederlandsche „vredesgezant", Jhr Beelaerts van Blokland. Toen de boodschap van koning George tot de aanwezigen in het Afrikaansch werd voorgelezen, zong men niet het „God save the King", doch toen daarop de boodschap van HM. Koningin Wilhelmina werd voorgelezen, welde een spontaan „Wilhelmus" op. Niettemin werd ook de boodschap van den Engelechen koning met har telijk applaus ontvangen en ook bij de verdere plechtigheid was er de beste verstandhouding tusschen de Engelsch- en de Afrikaansch-spre- kende aanwezigen. In tegenstelling met wat men ver wacht had, hebben zich nergens inci denten voorgedaan. Hoezeer inciden ten gevreesd waren, bleek wel uit de scherpe stijging der premies voor verzekering wegens beschadiging. Receptie op het Gezantschap Zeer vele Zuid-Afrikaners, hier te lande woonachtig of verblijf houdend, hebben zich gisteren op Dingaansdag naar het gezantschap van Zuid-Afrika begeven om Dr. K D. van Broekhul zen hun opwachting te makaen. Do nieuwe eerste secretaris van het ge zantschap en mevrouw Uys, alsmede de heer Potgieter, eveneens aan het gezantschap ver bonden, stonden den gezant bij deze ont vangst terzijde. Behalve van vele landgenooten ontving de gezant ook gelukwensöhen van talrijke Ne derlanders, vrienden van Zuid-Afrika. De meesten wartn van hun dames verge zeld, van wie er eenige in voortrekkera- costuum gekleed waren. De gezant heeft met enkele woorden het >zelschap welkom geheeten, daarbij uit drukking gevende aan het saamhoortg- heidsgevoel tusschen Nederland en Zuid Afrika.. Hij zei de den Heer dankbaar te voor dezen dag en eindigde met de ver zekering te geven, dat mevrouw van Broek huizen, thans voor herstel van gezondheid in hel zuiden vertoevend, en hij, altijd blij zullen zijn, Velen van hun landgenooten Nederlanders in hun woning bijeen te vinden. Waardeering voor Nederland In aansluiting op wat we gisteren publiceerden over de opening van de tentoonstelling „De Groote Trek kunnen we thans nog melden: Aan het slot van zijn openingsrede weidd"* Dr. van Broekhuizen nog uit over de wederzijdsche waardeering en liefde tusschen de Nederlandsche en Zuid-Afrikaansche volken. Moge het soms lijken, zoo zeide hij, dat de liefde voor Zuid-Afrika in Neder land al zeer diep geworteld is, ja dieper dan de liefde voor Nederland in Zuid-Afrika, daar komt steeds meer verandering in. Steeds grooter wordt ook in Zuid-Afrika de waar deering voor Nederland. hetaf»e« nog dezer dagen bewezen is door de oee<stdriftioe ontvangst, die den Ne- derlandschen vredesgezant. jhr. Beelaerts van Blonkland bij zijn aan komst hi Zuid-Afrika is bereid. deugdelijke grondslag denkbaar is dan: eer bied voor elkanders gelijke rechten. Gelukkig Zuid-Afrika, wanneer dit de zegen zal zijn op de honderdjaar-herden king van den grooten trek. Na deze rede droeg de heer G. Grondsma vier Afrikaansche gedichten voor: „Die trekkers vaarwel" van Leipoldt, het be kende „Die ossewa" van Celliers, „Paarde- kraal-laer" van J. D. du Toit en „Sing uit jou lied" van Keet. Vervolgens werden vijf Afrikaansche lie deren gezongen door de zangeres Ruth Horna. De heer W. du P 1 ooy E rlank sprak vóór de pauze over: „die groote trek en die jong Afrikaner .van vandaag". Hij bracht Kulde aan de nagedachtenis der voortrekkers en vergeleek de ontwik keling van den Zuid-Afrikaanschen stam met die van een kind, en de Engelsche gou vernante heeft gemerkt, dat ze niet met een dood mannetje, maar met een levendig zieltje te doen had. (Zie verder elders in dit blad) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De herdenking van Dingaansdag in Nederland en in Zuid-Afrika. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Sociale Zaken aangenomen. De Rotterdamsche politie heeft een heele serie inbraken kunnen ophelderen. De Rijksmiddelen hebben in November .1., wat de niet-directe belastingen be treft, 36.813.782 opgebracht, zijnde 1.496.600 minder dan verleden jaar. In elf maanden is de opbrengst 403.510.900 geweest, of 4.280.000 meer. Herdenkingsbijeenkomst in het Koloniaal Instituut In de aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam is gisteravond, ter gelegenheid van het eeuwfeest van den Grooten Trek der Afrikaansche Boe ren, uit de Kaap-kolonie, een drukbe zochte herdenkingsbijeenkomst gehou den, georganiseerd door de afd. Amster dam van het Alg. Ned. Verbond, van de Nederl.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging, van den Dietschen Bond, de S.A.S.V.I.A. en het Dietsch Studenten Verbond. Een eeuw van onrecht De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van Prof. H. Burger, die tevens de eerste spreker was. In zijn rede, die bij ge titeld had „een eeuw van onrecht" zette hij uiteen, dat de overwinning van Preto rius op de Zoeloes van Dingaan, vandaag honderd jaar geleden, en die van Potgieter op de Matabelen Zuid-Afrika bewoonbaar hebben gemaakt voor blanken en rustige inboorlingen. Toch is het onjuist deze man nen alleen te vieren als de overwinnaars in den strijd van wit tegen zwart De groote tfek werd niet ondernomen om tegen Kaf fers te vechten, maar om te ont.kómen aan het Engelsch bestuur te Kaanstad. Het epos van den Grooten Trek beschrijft met een noodlottige regelmaat het onrecht den Boeren aangedaan: de trekkers vestigen zich in een gebied waarop tevoren nog nie mand aanspraak had gemaakt Zij ontgin nen den woesten grond, richten een veebe drijf in.dan verschijnt de Engelschman, die zonder een zweem van recht het pas ontgonnen gebied in beslag neemt Daar zijn er, die van dat onrecht niet willen hooren. Vergeef en vergeet is een verlokkende leus, maar onaanvaardbaar voor een volk. dat zich bewust is van zijn recht, zijn eerstgeboorterecht Het is een onrecht, grievend ook je gens onze landgenooten, dat in het Zuid-Afrika van heden elke Engelsch man vrijelijk mag binnenwandelen, maar dat voor den Hollander de haven van Van Riebeeck gesloten is. Daar wonen in dat land twee groote fami lies, elke met haar eigen overleveringen, haar eigen karakter, zeden en gewoonten, haar eigen taal. Uit het verleden kunnen dezo families geen enkele reden nutten om elkaar te beminnen. Toch zegt een gezonde wijsbegeerte dat zij niets dwazers kunnen doen dan elkaar het bestaan te bemoeilijken, en dat voor hun samenwonen geen andere HET „TIMES"-BERICHT EN DE PERSCONFERENTIE Verbazingwekkende onjuistheid Verbod van de voetbalmatch was juist Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem naar aanleiding van een bericht in „The Times" ter zake van een persconferentie van den minister van Al- gemeene Zaiken, voorzitter van den Raad van Ministers, met vertegenwoordigers van Nederlandsche bladen, hebben de heerep Colijn, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers; Patijn, minister van Buiten- landsche Zaken, en Van Boeyen, minister van Binneni andsche Zaken, het volgende geantwoord: Van het bericht in „The Times" van 9 December jl. over een inderdaad op 3 De cember te voren plaats gevonden hebbende vertrouwelijke conferentie tusschen den voorzitter van den Raad van Ministers en vertegenwoordigers van een aantal Neder landsche dagbladen, hebben de ministers kennis genomen. In verband met de verba zingwekkende onjuistheid van dat bericht is 12 dezer, in opdracht van den voorzitter van den Raad van Ministers door den re- geeringspersdienst het communiqué aan de Nederlandsche dagbladpers verstrekt, dat In de bladen van 12 dezer is opgenomen. Elke band tusschen hooger bedoelde be spreking en de uitvaardiging van het ver bod van den voetbalwedstrijd Nederland— Duitschland ontbreekt, aangezien tot voren bedoelde conferentie reeds begin November was besloten. De Nederlandsche regeering heeft geen enkele mededeeling terzake van het v breken der sportbetrekkingen ontvangen. De regeering is niet voornemens in het openbaar mededeeling te doen omtrent hetgeen door haar bij een vertrouwelijke bespreking is opgemerkt Het besluit van den burgemeester van Rotterdam heeft de volledige goedkeuring der regeering. Op de lijn AmsterdamRotterdam heeft gister een ernstige stagnatie ge- heerscht. De installatie van den heer L. R. Mid» deïberg als burgemeester van Ede. Chineesche successen bij Kanton. Bij een brand in Alexandrië zijn acht douaniers gestikt. Een moordaanslag te Batavia BATAVIA. 17 December (Aneta). Gister middag is een moordaanslag gepleegd op mevrouw Arend sv an Loghem, door een onbekenden inlander, die haar een steek in de hals en een in de borst toebracht De dader is voortvluchtig; de toestand vr slachtoffer is redelijk wel. De heer A re n d s was na het middageten naar kantoor vertrokken. De aanvaller kwam zich aan het huis melden met de mededeeling. dat een der bedienden was ziek geworden en naar huis was gegaan. Hii kwam voor hem z.g. om medicijnen rragen Ook geen der andere hedienden was aanwezig. Pe col'tie hoopt dat de toestand van mevr. Arends heden in zooverre beterd zal zijn. dat zij uitvoeriger kan wor den gehoord. Bij den Kerstboom een goed BOEK Prof. Dr A. M. BROUWER: CHRISTUS KOMT Geb 2.75 Prof. Dr A. M. BROUWER: LEVENSZEKERHEID Geb 2.90 Ds J. J. BUSHES Jr: WEGEN IN DE WILDERNIS Geb 2.75 RONALD FANGKN: VERANDERDE LEVENS, Roman Geb. 3.90 HILBR. BOSCHMA: HET GOUDEN OOGENBLIK Geb. 2.75 v. HULZEN e.a.: ZONNEZEGE, een bundel Kerst- en Oudejaarsvertel- Hngen Geb. 2.90 L. D. WEATHERHEAD: 'T GEBEURDE IN PALESTINA Geb 3.90 VERKRIJGBAAR IN IEDERE BOEKHANDEL ERVEN J. BIJLEVELD - UITGEVERS UTRECHT ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 100% o/0 (Koers van omwisseling 100% DE WEERSOMSTANDIGHEDEN Wat voor weer krijgen we .Voor Zeeland, Noordbrabant, Limburg en Zuidholland: lichte tot matige vorst, droog weer, meest licht bewolkt, matige tot krach tige oostelijke wind. Voor de overige provinciën: matige tot strenge vorst, droog weef, meest licht be wolkt, matige tot krachtige oostelijke wind. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 3.8 C. Laagste temperatuur hedenochtend 8 uur - 4.4 C. 18 Dec. Zon op 8.08 uur, onder 3.46 uur 19 Dec. Zon op S.09 uur, onder 3.46 uur 18 Dec. Maan op vm. 4,42 u. ond. nm. 1,45 tx 19 Dec. Maan op vm. 5,46 u. ond. nm. 2,23 u FIETSERS LICHT OP 18 Dec. Van 's av. 4,16 u. tot 's morg. 7,39 u 19 Dec. Van 's av. 4,16 u. tot 's morg. 7,40 u BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWTJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 ASSUEANTIE'S EFFECTEN KERSTWEEK-END of KERSTDINER Oesters - Forellen - Kalkoen - Paté Wildschotels onze Spécialité ERNEST IPROY CHAMPAGNE CACHET ORANGE ,Sec" Goüt Amértcaln Gen.-Agent: ANDRé KERSTENS, Tilburg Uo.fcL TEL 3I66Q Hilt CAfÉ V;" RIJKS-TELEFOON STROOMEND V ÖAK EN KOUD WATER OP ALLE KAMERS IW1ERS MET 0N1BUT-f>3-M£T BADKAMER -f-4-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1