LAATSTE NIEUWS AMSTERDAMSGHE GRONDSRIEFBANK VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 TWEEDE BUAD PAG. 7 4 Obllgntlün «hans 100 kleuters ook in doze oefeningen opgaan, Meek wel toen een zoontje en dochtertje van den direteur het niet eens konden worden over de plaats waar ze moesten staan. Broer lief duwde zusje op zij en draafde naar pappa om het te vertollen. Onnoodig te zeg- ijeu dat dit veel hilariteit gaf. Tot de glanspunten van den avond behoor den zeker het laatste punt voor de pauze en het slotnummer, uitgevoerd door de oudere gehuwde dames-leden. Vooral eerstgenoem de aesthetische hpwegingsocfeningen waren verrassend mooi. Resumeerend was het een fijne sport avond, waarop alle medewieirkers met genoe gen kunnen terugzien. Directeur de Jong bleek ook nu weer de rechte man op de rechte plaats. Voor muzikal'e medewerking beschikte men weex over de twee Pieten, die niet te scheiden zijn van D.O.S., de heeren Koren, viool en v. d. Stoel, piano. Ook hun medo- .werking was zeer verdienstelijk. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICET „Lest heugt best", zegt een spreekwoord, wat o.m. zeggen wil dat wat eenigen tijd voorbij is, zoo gemakkelijk wordt vergeten ,We doelen hiermee op den toestand van vorig jaar in dezen tijd. Er worlt geklaagd men hoort niet anders als klachten, maar vorig jaar in December was ihet niet veel heter. De uien maken daarop een uitzonde ring. Maar wasdhpeen, een der hoofdproduc ten, ging vorig jaar heelemaal niet. Een slechte prijs werd toen gemaakt. Al vroeg in het voorjaar van 1938 liep de prijs op, tot ongekende hoogte zelfs. Den laatsten tijd is er eenige vraag ivoor export, wat dadelijk merkbaar is aan den prijs. Voor goede kwa liteit wordt de laatste dagen van f 0.65 tot f 0.90 per kist van 20 kg. betaald. Maar heel veel tuinders zitten voor het feit dat htm product niet bewaarbaar is, dus geen beste kwaliteit genoemd kan worden en dan moe ten zij zich tevreden stellen miert een prijs ,van f 0.30 tot f 0.50 per kist Breekpeen, Korte Friesche, staat laag ln prijs, van f 1.50 tot f 1.75 mer 100 kg. Met. bospeen is het zoo goed als afgcloo- pen. De aanvoer is te onbelangrijk om te vermelden. Uien, waarvan de kwaliteit iri het alge meen slecht is, omreden de koprot heel erg voorkomt, brengen een te lagen prijs op, van f 2.40 tot f 3.10 per 100 kg. De uitkomst is allesbehalve loonend, in tegenstelling met vorig jaar, toen de opbrengst buitengewoon goed, zelfs best was De si ui (koolsoort en staan nog laag in prijs. Soms draaien nog partijtjes door. Roode kool kan niet hooger komen dan f 1 tot f 1.80 per 100 kg. Ook gele kool kan niet voldoende koopers vinden en de prijs blijft laag; notee ring van f 1 tot f 1.70 per 100 kg. Het weer is voor de sluitkool geregeld slecht. lijks eischt het product veel werk o nog eenigszins goed te houden. Groene savoye kool gaat even beter, doch evenzoo onvoldoende "voor den tuinder. Het product gaat voor f 1.60 tot f 2,60 per 100 kg. Kroten kunnen nog altijd gemakkelijk verkocht worden tegen redelijken prijs, n.l. voor f 1.60 tot f 3 per 100 kg. Spruiten worden in matig kwantum aan gevoerd. De kwaliteit kon beter zijn. Ook de prijs bevredigt niet, van f 6 tot f 8 per 100 kg. Andijvie werd den laatsten tijd een goed gevraagd artikel en de prijs werd langzaam aan beter. Een prijs van f 0.30 tot f 0.60 per kist van 6 kg. voor koudengrond-andijvie is niet slecht. En boerenkool, liet grove product bij uit nemendheid, was ook nog wel te plaatsen. Deze werd gekocht voor f 0.14 tot f 0.22 per kict van 6 kg. Knolselderie ging voor f 1 tot f 4 iri de A en B-soorten, een onbevredigende opbrengst. Er zit ook in dit overzicht weer weinig optimisme. De hoop is nog gevestigd op de eerstvolgende steunuitkeering, waarvan ver wacht wordt dat er rvoor de tuinders alhier een flink bedrag bij zal staan als steun op de late bloemkool. Het zijn echter maar ver moedens. Eenig?' zekerheid hieromtrent heeft men niet. Het gaat er maar om wat als richtprijs aangenomen wordt Pessimisten zijn er nog niet erg gerust op dat de steun van eenige beteekenis zal zijn. Do hoop doet leven! LEIDERDORP Gemeenteraad Donderdagmorgen kwam de Raad in ver gadering bijeen. Alle leden aanwezig. Voor zitter: burgemeester K. Brug. Hierna is aan de orde het voorstel tot wij ziging der precarioverordening. B. en W. stellen voor het recht van de aansluiting op de gem. rioleering te verhoogen voor wo ningen met f 0.30 rn voor scholen met f 0.50 pes jaar, welke bedragen aan het Hoogheem raadschap van Rijnland moeten worden be taald voor de uitloozing op het Boezemwa ter. De heeren Snel en de Haas komen te gen dit voorstel op. Zij wenschen dat niet de huiseigenaren, maar de gemeente moet be talen, daar hier het algemeen volksbelang mede is gemoeid. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Voorts komt in behandeling het voorstel voor centrale rioleering. De Voorzitter licht dit toe. Het Hoogheemraadschap van Rijn land verbindt aan de vergunning tot loozing van de gem. rioleering op het boezemwater de voorwaarde, dat zal worden overgegaan tot het maken van een plan voor centrale rioleerine. De voorz. zegt. dat de gemeente eigenlijk niet anders kan dan met de voor waarden van Rijnland mede te gaan, zooals ook in naburige gemeenten geschiedde. Ook hot grondbedrijf heeft behoefte aan een al gemeen rioleeringsplan. Het. voorstel dienaangaande wordt aange nomen en ir. Christiaanse, die ook het ter tiaire wetrenplan verzorgt, zal het maken van het centrale riole.ringsplan worden op gedragen. Dan is aan de orde het voorstel-v ander W a 1 tot ontruiming van de gemeentewonin gen in Achthoven. De Voor x. zegt, dat dit probleem zich mettertijd zal oplossen en is niet geneigd om de bewoners het huis te doen ontruimen. De heer v. d. W a 1 zegt, dat deze toestand dan nog tijden kan voortbestaan Ook de heeren deHaas en Klaver zijn van meening, dat de woningen ontruimd dienen te worden. De heer Rijnsburger wil er een ter mijn van 2 of 8 jaren aan verbinden. De Voorz. zegt, dat de Raad niet de be voegdheid tot ontruimen heelt, doch hij stechts een motie kan aannemen om de wen selijkheid van ontruiming te uiten. Vanuit de Raad komt nu het voorstel tot verdaging van do beslissing ovex dit punt, waarmede allen zich vereenigen. Het voorstel van B. en W. tot verhuur van de gemeentewoningen wordt vervolgens aangenomen. Achtereenvolgens worden verder door den Raad vastgesteld: het voorstel tot verhuur van gemeentelokaliteiten: tot verhuur van de boerderij der gemeente aan den heer W. Somsom; tot verkoop van grond bij de Spanjaardsbrug aan de provincie; tot in meng van gronden in het grondbedrijf en tot het aangaan van een kasgeldleeningmet de N.V. Incassobank. Hierna wordt beJiandield: gunning asch- ophalen. B. en W. stellen voor het aschop- halen te gunnen aan T^ Molema, die de laagste inschrijver is. De Raad besluit con form dit voorstel. Een reclame van een aanslag voor school geld wordt toegewezen en drie begrootings- wijzigingen van 1938 en 1939 worden vast gesteld. Hierna stellen B. en W. voor de Kerstgave te verstrekken volgens de voorschriften van den minister. De Voorz. deelt mede, dat een nieuwe kaart van de bebouwde kom mo.-st worden geteekend en stelt voor, de verordening, die bij de vorige kaart behoorde, met de nieuwe kaart samen vast te stellen. Aldus wordt be sloten. B. en W. doen vervolgens een voorstel tot vernieuwing van het wegdek van de Hoofd straat van de Bruggestraat tot de Kalkbrug en het aanbrengen van een trottoir. Aan ma teriaal en arbeidsloon is hiervoor f 2500 noo- dig. Dit voorstel wordt aangenomen. Voorts stellen B. en W. voor gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de school met den Bijbel, overeenkomstig bij hel verzoek overgelegde stukken tot een max. bedrag van f 11.000. De Voorz. zegt, dat deze som hooger is dan de oorspronkelijke aanvraag, maar het plan heeft daardoor een belangrijke verbe tering ondergaan. Besloten wordt met alg. stemmen de me dewerking te verleenen. RIJNSBURG A.R. KIESVEREENIGING Hedenavond hoopt de A.R. Kiesvereen. te vergaderen om 8 uur precies in Concordia. Behlave de gewone punten vermeldt de agen da: candidaatstelling voor de Prov. Staten en een onderwerp door den heer G. Jiinge- rius over: „Hoe kwamen wij aan onze kolo- VOORHOUT VIERDE BENOEMING GEMEENTE RAADSLID Naar wij vernemen heeft ook de heer B. v. d. Lubbe zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet aanvaard. Benoemd is thans de beer F. M. Angevaare. WOUBRUGGE Gemeenteraad Onbewoonbaarverklaring van woningen Wijziging hondenbelasting Regeling der bebouwing De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester. Besloten werd met alg. st. een stukje grond te Hoogmade te koopen voor den prijs van f 1 per meter in erband met een aldaar staand transfonna* torhuisje. Voorts was onder de ingekomen stukken ;n verzoek van den heer Walraven om ver laging van waterleidingtarief, omdat zijn woning voor de personeele belasting in huurwaarde was verminderd. B. en W. stel den voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, omdat dit college wel den aanslag oor watergeld vaststelt aan de hand gegevens van de personeele belasting, doch daarvan ook kan afwijken. Zij achten geen termen aanwezig om de huurwaarde van de betrokken woning te verminderen. Aldus besloten. Eveneens werd z. h. st. besloten aan de werkloozen een Kerstgave uit te telken ten bedrage van 25 pet. van de steunuitkeering. Deze gave zat ook worden gegeven aan klei- e tuinders, z.g. B-tuinders. Door een tuinder-ingezetene is bij de Ned. Sierteelt-Centrale een aanvrage voor bloem- kweekerscrediet ingediend tot een bedrag groot f 500. Ter dekking van noodzakelijke bedrijfsonkosten wordt dit bedrag, als voor schot op de te ontvangen gelden op eenige veiling, uitgekeerd. Mocht evenwel tot te rugbetaling van dit bedrag niet kunnen worden overgegaan, dan moet de gemeente in het nadeelig verschil 10 pCt bijdragen, B. en W. stelden voor aan deze credietver- leening! medewerking te verleenen, temeer, omdat in omliggende gemeenten dit systeem met succes wordt toegepast. Het voorstel wordt z. h. st. goedgekeurd. Voor de verpachting van het vischrecht in de Woudwetering: is een drietal inschrij vingsbiljetten ingekomen, n.l. van den Leid- schen Hengelaarsbond voor f 61 per jaar; van den hoer J. van Egmond voor f 120,— per jaar en van den heer B. Kraan voor f 126,50 per jaar. B. en W. stelden voor het vischwater aan den hoogstcn inschrijver te gunnen voor een tijdvak van drie jaren, het geen z. h. st. werd goedgekeurd. By punt 6 van de agenda stellen B. en W. voor om een achttal woningen, staande aan den Zuidhoek onbewoonbaar te verklaren. Onbewoonbare hnizen Door den inspecteur van de Volksge zondheid is een nauwkeurig onderzoek ingesteld en de uitslag hiervan in een rapport vastgelegd, waarvan de voorzit ter mededceling deed. Hieruit bleek, dat de woningen niet meer voor bewo ning geschikt zijn en daarvoor ook niet meer geschikt zijn te maken. De heer Anker is een tegenstander van onbewoonbaarverklaring. Wie er niet in wil wonen zal er wel uitgaan, meende spr. Hij heeft de woningen bezichtigd en vindt ze niet best, maar er zijn ook uitzonderingen. Daarbij komt nog, dat de eigenaresse in haar broodwinning wordt getroffen. Spr. wilde clementie betrachten al zal dan de af keuring wettelijk wel gegrond zijn. Hij vraagt of de Raad zich moet onderwerpen aan het advies van den inpecteur van volks gezondheid. Do heer Van Ruiten merkte op, dat het gaat om de woningen en niet om do be woners of eigenaresse. Spr. heeft de wonin gen gezien en kan niet meegaan met een afkeuring zonder meer. Wel degelijk zijn er huizen bij welke met reparaties goed zijn te maken. Dan staan ze nog wel 40 jaar. Spr. vroeg naar de termijn van ontruiming. Nadat de voorzitter het rapport van den inspecteur, dat practisoh als gebiedende eisch kan worden beschouwd, nader heeft toegelicht, daarbij te kennen gevende, dat B. en W. een termijn van ontruiming bin nen een jaar meende te moeten stellen, ox-dt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Uniformiteit ln de hondenbelasting Herhaaldelijk heeft de Raad zich gekant tegen de wijze waarop de aanslagen hon denbelasting plaats vonden. Een juiste toe passing van de verordening vermocht geen bevredigenden toestand te geven. De „onbil lijke" gevallen waren blijkbaar niet te ver mijden. Thans kwamen B. en W. met een geheel nieuwe verordening voor deze ma terie. Hierbij deelde de voorzitter mede, dat over de laatste drie jaren, berekend over het aantal aangeslagenen, de gemiddelde aanslag f 4,bedroeg. Aannemende, dat de honden alle in de 2de klasse behooren te worden aangeslagen, op een heel enkele uitzondering na, zal de opbrengst der be lasting niett meer, doch ook niet minder bedragen. Het tarief voor een eerste klasse; hond dient dan gesteld te worden op f 7.50 per jaar, omdat er een verschil behoort te bestaan tusschen een bcdrijfshond en een luxe hond. Voor alle andere honden zal dan f 4,belasting per jaar moeten worden be taald. De heer Zwetsloot wilde de bestaande erordoning blijven handhaven. Spr. kon er niet toe besluiten om bijv. achteraf wo kleine veehouders f 4,belasting voor hond te laten betalen. Het mocht even wel niet baten, met 61 stem werd de ver ordening aangenomen. De Drankwet opent de mogelijkheid om bepaalde gedeelten in de gemeente aan te >n waarin door het College van B. W. geen vergunningen of verloven A. ver leend mogen worden. B. en W. stelden den Raad voor van deze bevoegdheid gebruik te maken en wel van de volgende gebieden: den Vierambachtpolder, langs den Kerkweg met Ofwegen en den Vlietpolder. Ter behandeling van dit punt der agenda ging de Raad over in geheime zitting. Na heropening werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. In het Ambtenarenreglement werd nog een wijziging aangebracht met betrekking tot de vacant iedagen. Voor ambtenaren is eenzelfde regeling voor de vacantia vastge steld, hetgeen B. en W. in de practijk niet venschelijk achten. Voorgesteld werd 6 da gen voor brugwachters en gemeentewerk man, 12 werkdagen voor de ambtenaren ter secretarie en 18 werkdagen voor het ove rige personeel. Aldus werd besloten. Een aantal verzoeken van ouders van schoolgaande kinderen was ingekomen, om ten behoeve- van het vervoer van deze kin deren, geheele of gedeeltelijke vergoeding van de kosten daarvan. Overeenkomstig 't voorstel van B. en W. werd besloten. Van den Inspecteur der Volksgezondheid was een bericht ingekomen, houdende den eisch, dat zoo spoedig mogelijk een gedetailleerde regeling der bebouwing tot stand moet wor den gebracht. Een voorloopig plan is ont worpen, waarbij nog nader onderzocht moet worden op welke wijze de bebouwing langs bestaande wegen en paden geregeld kan worden. Het is begrijpelijk, aldus de voor zitter, dat tijdens het ontwerpen dezer plan nen niet op zoodanige wijze gebouwd moet TWEEDE KAMER Vergadering van 16 December 1938 Voortgezet wordt de behandeling wan de begrooting van Sociale Zaken. Bij afd. II (Arbeid) vestigt de heer Kie vit (s.d.) de aandacht op de lange werk tijden van de transportarbeiders. Spr. dringt aan op ordening in het binnenscheepvaart- bedrijf. Spr. bepleit speciaal voor de Rijn- sleepvaart een wettelijke bemanningsrege ling, zooals in Duitschland en in België be staat. Ook in het baggerbedrijf en bij de stuwadoors komen ongunstige werktijden Kapitale boerderij afgebrand Gebrek aan bluschwater ZOELEN, 16 December. Door nog niet be kende oorzaak is brand ontstaan in de kapi tale boerderij „De Schareburg" te Zoelen, eigendom en bewoond door de familie Sloot De brandweer kon wegens gebrek aan wa ter niets uitrichten. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen. Alleen het vee kon, op enkele dieren na, in veiligheid wor den gebracht De schade, welke in de dui zenden loopt, wordt sleohts gedeeltelijk door verzekering gedekt. PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS 'a GRAVENHAGE, 16 Dec. H.K.H. Prinses Juliana heeft vanochtend de vergadering van het hoofdbestuur van het Roode Kruis bijgewoond. STAPHORST, 16 Dec. De 80-j"arige mej'. H. Boldewijn te Staphorst is bij het over steken van den Rijksweg door een auto ge grepen en ernstig gewond. Zij is aan haar verwondingen overleden. OTTAWA, 16 Dec. Naar verluidt zal de heer Jeanbesy, kanselier van de Canadee- sohe legatie te Parijs worden benoemd tot gezant bij het Belgische en Nedexlandeche Hof. worden,, dat hierdoor het ontwerpplan blij vend gevaar loopt. De Woningwet heeft hier echter in voorzien. B. en W. stelden daarom voor, dat de Raad ean besluit neemt, houdende de vaststelling van een plan van bebouwing voor enkele deelen der gemeen te. Door vaststelling van zulk een plan is elk bouwen in de gemeente niet verboden, doch B. en W. kunnen bouwvergunning verleenen indien niet in strijd wordt ge? handeld met het ontwerp-bebouwingsplan. Het voorstel werd met algemeene stern- zoodanig aanvangen. Hierna volgde sluiting der vergadering. NIEUW HOOFD O. L. SCHOOL Het benoemde hoofd der L. O. school, de heer J. D. Brinksma van Enschedé, zal met ingang van 1 Januari a.s. zijn functie als zoodanig aanvangen. DE JODEN IN ITALIË Zij moeten onroerend bezit en ondernemingen afstaan ROME, 16 Dec. De Italiaansche Minister raad heeft onder voorzitterschap van Mus solini besluiten genomen, o.m. betreffende Italiaansche burgers van Joodsche bloede. Deze burgers moeten al hun onroerend be zit en de ondernemingen, waarvan zij eige naar zijn, afstaan. Het deel der onroerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbepalingen be staan, toegestane limiet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder t wijl in het leven zal wrirden geroepen ten doel zal hebben de genoemde onroerende goederen aan te koopen, te beheeren en ge leidelijk te verkoopen. De Joodsche eigenaars zullen in betaling voor de waarde der be zittingen speciale effecten ontvangen, welke door de genoemde instelling zullen worden uitgegeven en die vier procent rente zullen dragen. Het beheer van ondernemingen, die van belang zijn voor de defensie van den staat of waar honderd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uitgeoefend der speciaal toezicht Het noodwetje inzake de autobussen Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het aangekondigde „noodwetje" inzake de autobussen. Algemeen weerbericht Het Noord-Russi6Che gebied van hoogen luchtdruk breidt zich steeds verder naar het westen uit, de depressie op den Oceaan vult snel op. Een regen front loopt noord-zuidwaarts langs de Britsche oostkust en door West- Frankrijk. In het zuid-westen van ons land, in West-Frankrijk en op de Britsche Eilan den was het weer vanmorgen nog zacht de koude luchtmassa's uit het oosten dringen echter steeds verder naar het westen door, in geheel Duitschland en in het noorden van ons land daalde de temperatuur tot onder het vriespunt. Door den drukopzet in het noordoosten zijn de luchtdruk verschillen toe genomen, zoodat over het geheele oostelijke deel van het waarnemingsgebied tot en met het noorden van ons land, de wind krach tig tot stormachtig uit het zuid-oosten tot oosten waait In Duitschland wordt eenige sneeuw waar waargenomen. doch van veel beteekenis is de neerslag hier niet. Alleen op de Britsche Eilanden en op IJsland viel in het afgeloo- pen etmaal regen van beteekenis. Ver i-n het westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie, welke echter voorloopig geen in vloed op het weer ten onzent zal uitoefenen. DE „ZAANDAM" ZET ZIJN REIS VOORT TERSCHELLING. 16 Dec. De ..Holland" van de firma Doeksen. die uitgevaren was de „Zaandam" is in de haven van Ter schelling teruggekeerd. De schade aan de „Zaandam" die zooals gemold, een proef vaart maakt, is in zooverre hersteld, dat het schip met een vaart vari negen mijl zijn weg kan vervolgen. C.A.O. in het Textielbedrijf Verzoek tot onderhandelingen UTRECHT, 16 Dec. De besturen van de Toxtielarbeidersbonóen „St Lambertus", ,De Eendracht" en „Unitas" hebben zich dezer dagen gewend tot de Werkgevers verenigingen en deze verzocht, onderhan delingen te openen over het afsluiten van col 1 ectieve arbeidsovereenkomsten. Hun verzoek wordt gemotiveerd met een verwüzing naar de afspraken der werk gevers inzake verkoopsvoorwaarden, waar aan zij als arbeidersorganisatie steeds hun steun gegeven hebben, teovijl zij er ander zijds op wijzen, dat deze overeenkomsten veel meer effect zouden sorteeren, indien ook de arbeidsvoorwaarden zooveel moge- lyk uniform geregeld konden worden. Tenslotte wijzen zij op den slechten toe stand. waarin momenteel vele gezinnen van textielarbeiders verkeeren, waarom zij de werkgevers verzoeken een toeslag op het loon of een bedrag ineens aan de arbeiders te verstrekken. VGRAVENHAGE. 16 Dec. Bij K.B. van 5 December 1938 is ingesteld een bedrijfsraad voor het looogieters -en fittersbedrijf. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal 10 bedragen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Streefkerk, J. W. v. Bar- neveld te Zuidwolde. Aangenomen: Naar Zevenbergen, P. G. Venveijs te Beesd. VALKENBURG De ontvangst en Installatie van burgemeester G. A. de Wilde Welkom bij de grens der gemeente Plechtige zitting van den gemeenteraad Hedenmiddag heeft onze kleine, maar zelfstandige en eigensoortige gemeente haar nieuwen burgemeester, den heer G. A. de Wilde, over wiens benoeming vielen zich verheugen, hartelijk inge haald. Te twee uur is de heer de Wilde van zijn woning te Oegstgeest door de wethouders en den gemeeiyte-oixtvanger afgehaald. Aan de grens van Vdlkenbui-g werel hij opgewacht door de raadsleden en deputaties van Bur gerwacht en B.V.L., terwijl ook de muziek vereniging aanwezig was om aan deze ont vangst kleur te geven. Nadat door twee dochtertjes van raadsle den bloemen waren aangeboden werd een rondrit door de gemeente gemaakt. Toen men tenslotte bij het raadhuis aankwam stonden daar de schoolkinderen opgesteld, die uit volle borst een welkomstlied zongen. De Installatie Te ongeveer drie uur had een open-bare raadszitting plaats, waarin de loco-burge meester, wethouder Bol, den nieuwen bur gemeester met een korte rede installeerde. Ik behoef u niet te spreken over wat u hier te wachten staat, aldus spr. Gij kent ons door en door. Gij kent de bevolking en zij "kent u. En hoe kennen wij u, als onzen secretaris, neen niet alleen als onzen secre taris maar ook als mensch. Want welke Valkenburger is in die lange reeks van ja ren, die gij hieT als secretaris 'hebt doorge bracht, niet eens ja zelfs vele malen bij u om raad en daad geweest. Elk wist steeds bij u een geopend oor te vinden en tevens bereidheid tot helpen waar u kon. En wat mij persoonlijk betreft, al de jaren als raadslid en nu reeds 11 jaar als wethou der hteibben wij steeds op de meest vriend schappelijke wuze mogen samenwerken eo de gemeentebelangen mogen bespreken, waarby u mij vooral in dezen laatsten tijd bij mijn optreden als locofcurgemeester steeds als raadgever terzijde stond. Spr. eindigde met den wensch, dat het den heer de Wilde en zijn gezin wel moge gaan in Valkenburg en dat onder Gods zegen Val kenburg onder zijn leiding tot meerderen groei en bloei moge komen. Relde van den burgemeester Nadat hem de teekenen zijner waardig heid waren overhandigd aanvaardde de heer de Wilde zijn ambt met een rede waaraan het volgende is ontleend: Het was spr. een behoefte des harten, hier zijn groote erkentelijkheid te betuigen voor de zeer aangename wijze waarop H» vnrt.ir 1916 onder den oud-burgemeester, den beer Lotsy, moöht werkzaam zijn. En hij weet zich aller tolk, wanneer hij in deze ure na mens allen en ook namens de burgerij 'n woord van dank spreekt voor het vele dat onze oud-burge meester voor de gemeente en voor haar ingezetenen gedurende zijn 35- jarigen ambtelij- ken loopbaan is geweest. Ook in uw mid den, aldus spr., hadden ingrijpen de veranderingen plaats. Toen ik in uw vergadering van 24 Maart 1916 werd be- eedigd tot secretaris, zaten daar op uw plaatsen in alphabetische volgorde de vol gende htceren: C. Bamhoorn, H. Binnendijk, C. Jansen, A. Noteboom, A. Pee, J. Visser en H G. van Sillevoldt. Niet één hunner wordt meer in uw midden gevonden. Reeds vier gingen dien weg van alle vleeseh. Aan allen houd ik de aangenaamste hex'inneringen. In gedachten denk ik aan al de vreugde en smart, die in al deze vele jaren door de woningen van onze gemeente heentrok. Aan de velen, die hier voor mij, stralend van vreugde, neerzaten, om floor mij, kraoh- tens mijn ambt, door het huwelijk aan el kander te worden verbonden. Aan de velen, die vervuld met groote dankbaarheid hier tot mij kwamen, om melding te doen van de geboorte van een eersteling of volgend pand. Maar ook aan de vele bedroefden, die hier in groote smart neerzaten, om mede dceling te doen van het heengaan van wat zij het liefst op aarde bezaten. Thans is er voor mij weer een oogenblik van groot gebeuren, maar een gebeuren dat rijke stof tot vreugde geeft en waarbij de ziel aansluiting vindt aan het lied van den dichter: „Loof den Heere, mijne ziel en vergeet geen van Zijn weldaden". De sterke banden waarmee ik reeds aan u verbonden was, worden nog nauwer aangehaald. Na dankwoorden jegens H. M. de Konin gin en den minister van Binnenl. Zaken, dankt spr. ook den heer Bol, voor al den arbeid die hij tijdens afwezigheid van den burgemeester als loco-burgemeester heeft verricht Het was wel een bewogen tijd, dien hij in deze kwaliteit meemaakte. Spr. denkt dan in de eerste plaats aan de dagen van oor logsdreiging, maar daarnaast aan de onder werpen zoo gewichtig, dat zelfs groote ge meenten deze niet kennen. Ook in wethouder de Vries mag spr. een warm medewerker zien, Hetzelfde geldt ook voor de raadsleden. Ook wij kennen eikander reeds vele jaren. ,Ik weet dan ook, dat bij u allen de begeerte dend opzien tot den Vader van alle lichten, het goede voor Valkenburg te zoeken. Het groote voorrecht daarbij is, dat wij allen op denzelfden grondslag weixschen te staan, nl. Gods Woord richtsnoer en basis voor alle han delingen en besluiten. Daar ligt het groote centrale punt van eenheid, hoewel in de toepassing en uitwerking daarvan zich ver schil zal openbaren. Laten wij er allen voor waken, dat deze grondslag indei'daad grondslag blijve en niet tot bijzaak wordt gedegradeerd. Gelet op deze feiten, mag over d?n finan- cieelen toestand der gemeente niet worden geklaagd. Een goed financieel beheer gaf ons bij den aanvang der crisis een flinke reser ve. Dat was oorzaak, dat in al de doorge maakte crisisjaren de gemeenterekening slechts éénmaal een klein nadeelig slot te zien gaf en gedurende al die jaren voor de werkloosheidsuitgaven slechts het gewoon percentage uit het wèrkloosheidssubidie- fonds verkregen werd. Hoeveel gemeenten, veel grooter dan d? onze, moesten zich niet met extra-bijdrage en belastingbijdrage staande houden. Hierin heeft de Staat geen dure gemeente aan Valkenburg. Een schuldenlast, zonder aftrede van eenig bezit, van plm. f 30 per hoofd is een bedrag, dat vele gemeenten jaloersch stemt. Spr. weet het wel, dat er thans besluiten ter tafel liggen die belangrijke uitgaven zul len vorderen, maar daardoor kan onze ge meente ook in belangrijkheid en bloei toene Als regel doet de nieuwe burgemeester een beroep op de medewerking van alle ge meente-amntenaren. Spr. behoeft dat eigen lijk niet te doen, omdat hij van te voren van deze medewerking verzekerd is. Laat nu vcTder onze kleine maar *eur oude gemeente ons aller liefde blijven heb ben. Spr. wil met al zijn kracht het goede voor haar zoeken, onder aanroeping van den zegen des Heeren. Na deze rede sprak ook wethouder d< Vries eenige woorden van welkom, even als de heer Verhaar, die namens de C.H. raadsleden het woord voerde. De heer Schoneveld (a.r.) sprak zijn groote vreugde over de benoeming van den heer de Wilde uit. Elke andere beslissing van hoogerhand was in dit geval bedenke lijk geweest Dat de n-ieuwc burgemeester on vooi-w a ard el ij k buigt voor Hem, van Wien alle gezag is, geeft de zekerheid, dat hij on der biddend opzien tot God de hem toever trouwde zaak te vervullen. D© benoeming is een eervolle. Weliswaar is het zielental te Valkenburg met groot, maar blijkbaar zal de gemeente toch in staat zijn om een vliegveld te leveren. Spr. sprak daarna nog eenige hartelijke woorden ten opzichte van het persoonlijk leven van den burgemeester dat de laatste jaren zeer gehaast was door allerlei beslommeringen hier en in Rijns- burg. Moge hij thans ook eens een rustfgen tijd tegemoet paan. Ook mevr. de Wilde heette spr. welkom. Valkenburg is wel een afgesloten gemeen te wat het verkeer betreft, maar misschien komt ook daaraan spoedig een eind door een „Wilde" busdienst. In elk geval- Val kenburg moge zichzelf zijn en blijven. Hierna spraken nog de heer P. Zwaar (Chr. arb.) en de heer M. van Haarlem! gemeente-ontvanger namens het gemeente personeel. Op het verdere verloop der plechtigheid w-, t„wiir V~non\ hollansocieteit A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Nagekomen Marktberichten ALKMAAR, 16 December. Kaas. Aangevoerd I stapels met R.M., zijnde 52.000 kg. Prijzen: fabrlekskaos kl. f23, boerenkaas kl. I22, per 50 kg. Handel goed. ARNHEM, 16 December. Eieren. Aanvoer 450.000 stuks. Prijzen: kipeleren f 3.10—4.95, eend^ieren f 2.403, DELFT, 15 December. Eieren. Aanvoeren 1 prijzen: 13461 kipeieren f4.30—5:50 312 eenc. eren f 33.70. 641 2heneleren f3.30—1.20 LEIDEN, 16 December. Vee. Aanvoeren en - "Uzen: 15 stieren f 210—250 (54—58 ct per kg. schoon gewicht), cnatig, 124 kalf- en melk- kolen f 200310, 237 varekoelen e a. f 110190. 17C varekoeien f18029o (4470 ct per <tg. schoon gewicht), 92 graskalveren f 3050 (36—46 ct per kg. schoon gewlchtt), 12 vette kalveren f 80 130 (100120 ct per kg. schoon gewicht). 175 nuchtere kalveren f59, 100 vette schapen f 18 26 (3844 ct per kg. schoon gewlchtt), 400 lammeren fll—17 (40—46 ct per kg. on gewicht),t 28q weideschapen fll16, al iameljjk, 191 mestvarkens f18—35, 367 big f 617, 2 paarden, 16 bokken en geiten f 4 —9. 23 zeugen f 40—65, alles zeer matig, alles 'as. Aangevoerd 32 partijen Goudsche en 8 portUen Leidsche. Prijzen Goudsche le srt f27 —28. 2e srt f 25—26, Leidsche le srt f 23.50— 24 60. alles per 60 kg. Handel matig. LEEirwARDKN, 16 December. De F.Pf.Z-nn*. >or Friesche kaassoorten is heden te Leeuwar den als volgt vastgesteld: Goudsche 29 pi. 25— 26 ct, id. 40 pi. 39—40 ct. id. volvet 4950 ct. Edammer 20 pl. 26—27 ct, ld. 40 pi. 39—40 ct. broodkaas 40 pl. 3940 ct. Leidsche 20 pl. 25 27 ct, alles per kg. Stemming kalm. ROTTERDAM, 16 Dec. Heden kwam aai *- - -kt het motorkustvaartulg GO I l 270 besomming c i 360 kisten Den Helder en 35 kistjes spierigng. 10 kisten levende bot. 37 kisten gerookte sprot. 6o kisten harde bokking en 40 kisten panharing. Prijzen: Groote tong 50—55. midd. tong ƒ45 50. kleine .tong 2540. slips tong ƒ1520. gr tarbot 25—30. midd. tarhot 18—25. kl. tarbot 10—16. groote griet 20—32. kleine griet 815, gr. schol 1420, middel schol 16-24. kleine schol 6—13, piif schol 4-6 middel schelvlsch 8—14. kleine schclvlsch 6—8, makreel 67, gr. gullen 1014. kl. Sullen 8, wijting 4—6, schar 4—5. spie ring 0.601. bolk 2—3. versche haring 2.50 —4. per kist: lev. bot 0,100.20. p pond; ger. sprot 1.301.6ë0, harde bokking 11.20. pan haring 0.700.30, p. kistje. 53 last. VL 40 beëindigt de Aangevoerd 700 kantjes. Prijzen: Vnllè ring Holl. kust 12, steurharing (Hoil ki 9.60, volle Kanaal 11.50, yle Kanaal 10.90. j VOORSCHOTEN. 15 Dee. (Plutmveevelllng) Kipeleren 4—4.50. kuikeneieren 3.50. konltoen per stuk 0.852. ön "O.' runneren, obu grslmIveren, 98 schapen. 64 varkens, 606 biggen, 420 nuon- teer kalveren, 3 geitten en 306 magere vnr- ^JnZen: neurendo en versch gek. koelen f lo0„60, id. vaarzen en schotten f 125275. guste koelen voor do vetweide of stal f130 165, ld vaarzen en schotten f 125—150. voort- kalvende koeien f 130—150. 1%-j. splringstjo- ren f 75—125, 1%-j. pinken f9%-lS0. Jonge ok kalveren f 4555. nucht kalveren f610 alles per stuk: vette koelen en ossen aan bouten ?6 62 ct 1 -50 r kg. Gebrulksvêe: handel mdel sleepen 1. terugloopendc v pinken stationair. Gras- calveren en nuchtere kalveren prlizen stotlo- -lalr. handel iets vlugger. Schapen en lammeren handel stug. Vette varkens, magere varken" dracht, varkens, biggen en )oopers: statloaair. mZW,^RE,C"T' 16 D«*° 'Veiling) Pril jen s Glnsandtlvie 100 kg ƒ7—10.30. koude andilvia *a 1*°°' ,e *rt 5 4n—70. boerenkool - 60—3.40 gele sav. kool inn kg MO—1 gr. av. kool 100 kg. 2.ÓO—4. knollen wife 1 20— >0 id. selderij 1421. kropsla le srt 3.10 •"Sa p4orfsla f K10.«o Kroten 100 kg. 2.50 3.90. pieterselie. 29—2 60, prei p 100 kg. 2.70 radijs roode 2,303, ld. wltpunt i 70 )ode kool 100 kg. 1.70—3 29. selderU ;w~ri28, spruitenle srt 8.7010 80. ld. groote 4—6-0. ld. schoongemaakt f 1220. gles- "Mdsla S18. koude grondveldsin 24 „i^n 2,70—3.1.0, b en c 3—3 on wi.terneen "Ui 3 10. witlof ie srt 7 RO—JUa 2e art 470 *- 6 20 rtelen f fi_o. M afb'.-ekneen 1 «0_4 co T.IMT1DEN. 16 Dec Pestnnt „.-n Kwal 7"' ROTTERDAM 16 DECEMBER MAÏS °p termön. Vroegkoersen van heden! JJan. 96. Maart 94%. Mei 87%. Juli 85%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7