IBISSHM IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN NORTH CTATE VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG a BUITENLAND Schacht op bezoek te Londen Besprekingen met Montagu Norman Dr. Schacht, president van de Duit- sche Rijksbank, die gisteren te Londen is aangekomen en voor eenige dagen do gast zal zijn van Montagu Nor man, gouverneur van de Bank van Engeland, heeft eenigen tijd op de Bank doorge bracht, welke hij na de lunch m?t Mon tagu Norman verliet om oude relaties in Whitehall te bezoeken, aldus de „Times"* Er bestaat een neiging, verband te leggen tusschen het bezoek van Dr. Schacht en de onlangs door Oliver Stanley in sterke be woordingen uitgesproken bereidheid vaa Engeland om in te gaan op de nieuwe Dun- sche concurrentie-methoden op de •itvoer- marktén. Er bestaat op het ocjpenblik echt-r geen reden om aan te nemen dat het bezoek van Dr. Schacht hiermede direct verband houdt De concurrentie n» den buitenlandschm han del tusschen Engeland en Duitschland is ongetwijfeld een der onderwerpen, welke Dr. Schacht op mformeele wijze gedurende zijn verblijf in Engeland zal bespreken, doch dit sluit andere handels- en financiële vraagstukken welke op het oogenblik van belang zijn, niet uit. De barometer staat op regen Het. alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één mid del kennen, dat hen in het vochtige Hol- landsche klimaat tegen rheumatiek be schermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zoo veel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 6. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pajt). (Adv.) Conservatieve Jeugd blijft critisch De Eden-groep tegen Chamberlain LONDEN, 15 December (Havas). De poli tieke redacteur van de „Daily Mail" schrijft: Gisteravond heeft een aantal conservatieve afgevaardigden van de door Eden vertegen woordigde richting vergaderd, teneinde de vorming te overwegen van een groep, wel ker voornaamste taak zou zijn, de buiten- landsche politiek der regeering te critiseeren. Vanavond zal in Westminster een bijeen komst worden gehouden, om de kwestie op nieuw te bestudeeren. De meesten dezer af gevaardigden zijn jeugdige conservatieven, die willen, dat Chamberlain jegens Duitsch land en Italië een krachtiger houding aan neemt. .Geld de zenuw van den oorlog Chamberlain maant Duitschand tot bedachtzaamheid Chamberlain heeft gistermidddag te Londen een redevoering uitgesproken tijdens een noenmaal, dat werd aangeboden ter eere van lord Bicester, den vroegeren ban kier Hugh Smit, die zitting heeft gekregen door zijn verheffing in den adelstand in het Hoogerhuis. Chamberlain zeide in zUn redevoering o.m.: „Wij mogen aannemen, dat, wanneer de Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche 7olk nadenken over de mo gelijke consequenties van een conflict, wan neer er ooit een conflict mocht ontstaan tus schen onze beide landen, zij niet alleen den ken aan onze bewapeningen, maar ook aan onze groote financieele hulpbronnen, die in eer oorlog van langen duur wel eens een be slissende factor zouden kunnen blijken te Chamberlain voegde hieraan toe: ,Dit be sef is altijd bij ons aanwezig en ik ben er zeker van, dat het zelf een zeer belangrijken invloed vormt tot behoud van den wereld- Zijn redevoering besluitende, zeide do pre mier, dat de City van Londen een der groot ste invloeden en der grootste hulpbronnen des lands vormt, welke hun gewicht ook in het buitenland doen gevoelen. Zuid-Afrika wil Alrikaansch hooren Een Engelsch spreker uitgejouwd Te Pretoria is een lid der commissie voor het voortrekkersmonument, de Engelschman E. W. Douglass, uitgejouwd, toen hij een poging deed, een toespraak in het Engelsch te houden. Toen daarop de Duitscher, dr. B r e y n e, professor in het Afrikaansch aan de Ber- lijnsche universiteit, den nationaal-socialis- tischen groet bracht, werd hij luide toege juicht. „Heil Suidafrika" werd geroepen. Het geheele gebeuren had vrijwel het ka rakter van een demonstratie. Tweehonderd duizend personen waren bijeen in een ver gadering, die aan de steenlegging vooraf ging. Douglass begon zijn rede, doch een kleine, doch hardnekkige groep jouwde hem uit en begon Afrikaansche liederen te zingen. De voorzitter der commissie, Dr. E. G. Jansen, die president van het parlement is, drong er op aan, dat men Douglass* rede zou aanhooren, als de woorden van de Engelsch sprekende groep der bevolking, doch het was tevergeefs. Douglass sprak daarop een korte rede uit ln het Afrikaansch, waarvoor hij met don derend gejuich beloond werd. Toen ook Breyne in het Afrikaansch sprak, barstte opnieuw het gejuich los. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW I Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Politieke moorden op Arabieren In Haifa weer aanslagen op Joden ALEPPO 15 December (Havas). Twee leiders der Arabische oppositie zijn het slachtoffer geworden van aanvallen in Aleppo. Abdoel Gaffar Messoety is door dolkstekend ernstig gewond, terwijl Abdoel Kader Maramani, een bekend lid van de oude gematigde partij, door een messteek werd gewond, toen hy zich naar de moskee begaf. De daders zijn gevlucht. Te Jerusalem is Sjeik Mahmoed Elan- sari, een vooraanstaande Arabische hoogwaardigheidsbekleder, toen hü ln de nieuwe stad wandelde, door onbe kende Arabieren doodgeschoten. Sjeik Mahmoed was een van de meest verbitterd' tegenstanders van den Groot moefti. Hy werd door tal van revolver kogels getroffen en zonk dood ineen. D" dader werd oogenblikkelijk gegrepen, wist Zich echter los te rukken en kon vluch ten. Tot nu toe is het onmogelijk geweest, hem weder op te sporen. Uiteraard wekte de aanslag groote op schudding. Op Sjeik Mahmoed waren in het afgelo pen jaar reeds tal van aanslagen gepleegd. Anti-terreurmaatregelen te Haifa Gisteravond zijn twee Joden ernstig ge wond bij aanvallen in Haifa. In verband met de vermeerdering van de aanslagen hebben de autoriteiten Haifa een collectieve boete opgelegd ten bedrage van 200 pond sterling. De steegjes van de wijk der soeks, die een waar doolhof vormen en die in de meeste ■gevallen als toevluchtsoord voor de terro risten dienden, zijn met muren gesloten. Met het metselen dier muren was men begon nen tijdens de ernstige troebelen ln den herfst. De Italiaansche aanspraken op Tunis Wat de Italianen er tot stand brachten De fascistische bladen bevatten opnieuw artikelen, waarin de Italiaansche aanspra ken tegenover Frankrijk uiteengezet worden. De Gioraale d'Iialia en de Lavoro Fascista geven een opsomming van groote werken, door de Italianen in Tunis aangelegd. In 1368 sloot de Bey van Tunis met Italië een bun dels-, scheepvaart- en vriendschapsverdrag, dat de verworven rechten der Italianen waarborgde. Na de bezetting door Frankrijk vond men bijna steeds het altijd min of meer specu- leorende Fransche kapitaal naast Jen pr»- ductieven Italiaanschen arbeid. De Italianen, aldus de Giornale. hebben bijna alle groote openbare e-n land bouwwerken tct stand ge bracht- de havens van Bizerta, Tunis, Sousse en Siax. wegen, spoorwegen, bruggen, mijn bouw, ontginning van den grond, druiven- en olijventeelt Frankrijk heeft in 1881 van de hinnpn- landsche moeilijkheden van Italië gebruik eemaakt. om Tunis te bezetten en in 1866. na den slag bij Adoea. heeft het de Teehten van de Italianen verkort. Doch beide beslui ten hebben in Italië een slechte ontvangst gehad en Mussolini heeft onmiddellijk na den ODmarsch naar Rome in een onderhoud met de Temps verklaard, dat hij zich ver zette tegen gedwongen naturalisatie van de Italianen in Tunis. De Amerikaansche solidariteit Tegen aanvallou van buiten De redactie-commissie van de Pan-Ameri kaansche conferentie te Lima is thans gereed gekomen met den tekst van de verklaring van solidariteit tegen aanvallen van buiten Zooals de verklaring er nu uitziet, blijkt we» dat het standpunt van Argentinië een ovor •egenden invloed heeft genad. Alles is vermeden wat als een beleediging van of een onvriendelijkheid jegens e*n Europpesche mogendheid zou kunnen wor den uitgelegd. Er zijn aanwijzingen, dat de Vereenigde Staten thans zullen streven naar *en nau wer contact met de landen, die nabij het Panama-kanaal zijn gelegen. Roemenië krijgt een „eenheidspartij" Een nieuwe proefneming Te Boekarest fs gisteravond de oprichting afgekondigd van de zgn. „Unie van Natio nale Wedergeboorte". Tot de stichters van de nieuwe partij be- hooren vijf leden van de vroeger onder drukte Boerenpartij, vijf voormalige libera len en vijf leden van de antl-semietischo groen van Cuza. Patriarch Miron Christea zal waarschijn lijk het hoofd worden van de nieuwe orga nisatie. Evenals do N. S. D. A. P. in Duitschland en de fascistische partij in Italië zal ue Unie van de Nationale Wedergeboorte ie eenlg toegelaten partij in Roemenië zijn en als parlementaire verkiezingen gehouden den, zal zij alleen een lijst indienen. Men verwacht, dat het lidmaatschap alle staatsambtenaren verplichtend zal wor den gesteld. Men meent te weten, dat de stichting van de partij aanvankelijk tegen begin Novem ber had moeten plaats hebben, doch dat men haar heeft uitgesteld tot na de buiten- landsche reis van koning Carol met hvt oog op een mogelijk ongunstigen indruk In Engeland en Frankrijk, ilaóli* om Doe het bakmeel In een kom, maak in het midden een kuiltje, breek hierin de eieren, voeg het zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloei stof. Vermeng daarna olie» tot een gelijke massa. Roer dan de rest der melk en de gewasschen en gedroogde rozijnen, krenten en de sucade er door. Verwarm in een ijzeren pannetje de olie tot er een blauwe domp afkomt. Vorm tusschen 2 lepels kleine, ronde balletjes van het deeg, loot deze In het heete vet gh|den en bak zo hierin lichtbruin en gaar. ongeveer 5 minuten. Bestrooi zo met poedersuiker. De boete der Duitsche Joden In officieele kringen te Berlijn, zoo meldt Reuter, twijfelt men eraan, of de heffing van 20 pet op het bezit der Joden voldoende zal zijn om te komen tot een bedrag van een milliard mark, het bedrag der boete, waarvan de eerste termijn, groot 250 milllnep mark. gisteren verviel. Een ambtenaar van het ministerie van financiën verklaarde: „Wij kunnen oor het oogenblik niet het bedrag zeggen, dat tot nu toe is betaald, want het innen van hitf geld is uiterst ingewikkeld, daar waarschijnlijk niet veel Joden contant kunnen betalen en roerende goederen verkocht of verpand moe ten worden. Wij weten niet of het volle be drag van 250 millioen thans reeds bijeen is. De ambtenaar verklaarde, dat het ongo- veer een week zou duren, voor het Ingeza melde bedrag bekend is. SLAG AAN de bloedrivier _|dingaansdag De Japansch-Chineesche oorlof AMER3KAANSCH CREDIET AAN CHINA Moreel der Chineesche troepen blijft uitstekend Uit gezaghebbende bron wordt te Washington verklaard, dat de Chineesche regeering een crediet van 25 millioen dol lar zal ontvangen door tusschen komst van de „federale bank voor in- en uitvoer" voor den aankoop van Amerikaansche produc ten, voornamelijk vrachtauto's. De regeering der Verecpigde Staten heeft reeds anderhalf jaar geleden eon voorschot van 50 millioen toegezegd aan de Chinee sche regeering voor den aankoop van rol lend materieel, doch de Chineesche regee ring heeft daarvan nog geen gebruik ge maakt Chineezen blijven optimistisch De commandant der Chineesche troepen aan den Zuidelijken oever van de Jangtse, die op het oogenblik te Tsjoengking ver toeft, heeft, naar Reuter vandaar meldt, als zijn mpening te kennen gegeven, dat thans een verbitterde strijd wordt gestreden door eiken Chineeschen soldaat, die er naar haakt het onrecht en het leed, die zijn fa milie en zijn landgenooten door den Japan- schen inval zijn aangedaan, te wreken. De generaal liet zich over de verdere ont wikkeling van den militairen toestand op timistisch uit in verband met het goede moreel der tChineesche troepen. De Japan- sche artillerie-bombardementen op de Chi neesche liniën zijn zwakker geworden, waardoor de Chineezen hun vijand in een gevecht van man tegen man kunnen ont moeten. De gevechtskracht van het leger wordt met den dag grooter. Wel hebben de Chineesche legers zware verliezen geleden, doch de gevechtssterkte is daardoor niet aangetast. De commandant deelde ten slotte nog mede, dat de Japanners troepen verzamelen in het Noorden en het Zuiden van Sjansl, blijkbaar met de bedoeling de Chineezen aan te vallen bij de Loeiliangbergen in het westen van dezelfde provincie. wordt in Zuiu-Afrika en elders voor de honderste maal Dingaansdag her dacht, en de overwinning van de Boeren bij Bloedrivier. Bovenstaand kaartje geeft o.a. de richting aan, waarin de Boeren Natal zijn binnengedrongen, toen zij op den Grooten Trek waren. Nog steeds gelden er dezelfde plaats- en riviernamen als vroeger. Zoo herinnert Weenen aan den moord op de Boeren, en Helpmakaar aan den eed, die gezworen werd om den dood van Piet Retief te wreken. Plaatsnamen, welke aan leiders herinne ren zijn: Piet Uys, Piet Retief, Pietermaritz- burg (Piet Retief en Gen it Maritz); Retief- rust, waar het gebeente van Retief werd teruggevonden; Vrijheid, Gewonnen toen de trekkers het Zoeloeland zegevierend binnen trokken De oudste voormalige Nederlandsche kolo nie in Zuid-Afrika is Kaapstad, gesticht in de 17e eeuw door Nederlanders en Huge noten. Het gebied op het kaartje geeft de nederzetting weer tot 1710. Simonsbaai, Stellenberg, Stellenbosch, Simonsstad her inneren aan Goeverneur Simon van der Stel. Rustenburg was de residentie van tie vroegere Nederlandsche goeverneurj. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Spionnage-complot ontdekt te Barcelona Reuter meldt uit Barcelona, dat een groot aantal personen, die deel uitmaakten van een rechtsche spionnage-organisatie in Ca- talonië. waarvan de ontdekking gisteravond te Barcelona bekend is gemaakt, ter dood is veroordeeld. Er zijn meer dan tweehon derd veroordeelingcn tot gevangenisstraf fen van twintig jaar of langer uitgespro ken, volgens een officieele mededeeling. De rechtsche spionnage-organisatie werkte in het leger en in politieke kringen. De leider van de organisatie is volgens de berichten majoor van den republikeinschen gene- ralcn staf en hij werd geassisteerd door een staf van tien personen, waarbij twee officieren. Rechtsch offensief verwacht Het comité van het volksfront in de pro vincie Valencia heeft een manifest gericht aan alle provinciale oomité's, waarin het verklaart, dat de vijand een nieuw offen sief voorbereidt, dat ongetwijfeld aan het Levant front zal worden ontketend. Het ma nifest behelst talrijke instructies voor de verdediging der republiek en bepleit nauwe eenheid van alle volkspartijen. Alfons herkrijgt burgerrechten De ministerraad te Burgos, die Donder dagavond onder voorzitterschap van gene raal Franco is bijeengekomen, heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij ex-koning Alfons volledig in zijn burgerrechten wordt hersteld. UIT OOST- EN WEST-INDIE De spies trilt, de gong weerklinkt Merkwaardige straf in de Bataklanden ln een negeri nabij Balige (Batakl.) heeft zich een zeldzaam misdrijf tegen de Batak- sche adat voorgedaan. Dezer dagen is het geval voor den grooten rapat behandeld, waar de bevolking zeer veel belangstelling vi.or deze affaire toonde, meldt de Éeli Crt. F.en Bataksche jongeling was veri.fTd ge worden op een meisje van zijn marga. R-d- dp-n waren lid van het gemeentelijk gemengd koor en hun vriendschap groeide daar uit lot etn idylle, die geen grenzen meer ken.lo en het meisje r.och de jongen dachten aan neerschende exogamie, die een huwe'ijk tusschen leden van eenzelfde marga ver biedt omdat het meisje volgens de idat nog de „zuster" van den jongen is. Het amoureus avontuur eindigde met een ontmaskering. De wederzijdsche ouders wed den met het geval in kennis gesteld, vervoi gens de radja en daarna de politie, netwelk culmineerde in de dagvaarding voor den grooten rapat te Balige. Het bleek dat he* meisje in de vijfde graad der rechte linie familie was van dea jonden en hun verhouding viel derhalve aan te merken als „bloedschande". Beide Lek laag den werden veroordeeld tot een adatstraf: zij moesten de spies laten trillen, terwijl de gong weerklonk. Dat wil zeggen, dat i karbouw met een spies gedood moest wor den. terwijl het nier aan de offerpaal was vastgebondep, en het vleesch aan du radja's en oudsten als zoenoffer moest worden an- geboden. In elk opzicht superieurf X 20 voor 25 cent. I Ti AMERICAN w CIGARETTES Toenadering tusschen Staat en Kerk? Het ziet er nog geens zins naar uit Er zon een synode" zijn gehouden (Van onzen Duitschen correspondent) Uit het feit, dat pas dezer dagen weei achttien predikanten der Belijdende Kerk, waarvan eenigen tot den zoogenaamdeu Broederraad behooren, op bevel van Rijks minister Kerrl van 1 December af voo> onbeperkten tijd geschorst zijn in hun functie als geestelijk voorganger, valt reeds af te leiden, dat er van toenadering, laai staan van verzoening tusschen Staat en Kerk in Duitschland geen sprake is. Inmid dels hebben ook weer een tiental predikan ten, die in de provincie dienst doen, een soortgelijke mededeeling ontvangen en he* ergste is, dat zulk een „Suspcndicrung gepaard gaat met het intrekken van hel volle salaris. Een ons persoonlijk bekende predikant ontving deze jobstijding«an zijn koster, waaruit valt af te leiden, dat er van een directe schriftelijke mededeeling aan do hierbij betrokken geestelijkheid niet eens si rake is geweest Vooral voor kinderrijke «mille? en de gezinnen van predikanten 4jD vaaJc zeer groot beteekent dat ee:i sombere verrassing, doch gelukkig schijnt hft plichtbewustzijn der gemeenten m ac&en zwaren tijd toch grooter te zijn dan soms hoort beweren, want wij kennen ge'-'ollen, waar geheel vrijwillig door Ie gr. meent e, ook en zelfs, waar die uit over •egend minder bemiddelde families be staat, het geld voor de eerstvolgende twee. drie maanden door inzamelingen is bijeen gebracht Deze strafmaatregelen zijn door het zoo genaamde Kerkelijke Ministerie van minis ter Kerrl genomen, omdat de betrokken predikanten zich solidair verklaard hebben met hun ambtelijke broeders, die verant woordelijk gesteld zijn voor een gebed, dat tijdens een liturgischen dienst op den zoo- genaamden „Boete- en Biddag" enkele weken geleden toen het gevaar van een nieuwen oorlog dreigde gesproken zou worden. Zoover is het echter niet eens ge komen, want toen bekend werd, dat Cham berlain, Mussolini en Daladier naar Berch- tesgaden zouden komen, om nogmaals mei Adolf Hitler het probleem der Sudeten Dultschers te bespreken, heeft deze liturgie niet plaats gevonden °n het gewraakte gebed, waarbij sprake was van toenemend ongeloof en de plicht tot schuld belijden, niet uitgesproken. Onder zulke omstandigheden ziet het er dan ook geenszins naar uit, dat wij een verzoening tusschen den Staa*t $n de Ke-k tegemoet gaan. Pogingen van officieele zijde om een regeling van het kerkelijk vraag stuk met geweld door te zetten, zullen nooit van vruchtdragende beteekenis zijn, zoolang de absolute vrijheid van godsdienst in het Derde Rijk niet wordt geduld. Tel kens opnieuw zal men daarbij immers stooten op de principieele verschilpunten tusschen de nationaal-socialistische ..Welt anschauung" en de leer van Christus, zooals die wordt aangehangen door de R.K en de Evangelische Kerk. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen heeft er dezer dagen te Berlijn inderdaad een door minister Kerrl voorgestelde „synode" plaats ge-vonden, waarbij echter geen predikanten, doch uitsluitend leeken hebben deelgenomen. Deze „synode" vond Woensdag 7 December plaats, doch wij ge looven niet. dat de bij die gelegenheid of niet genomen besluiten van practi se lie waarde zullen blijken voor de rege ling van het kerkelijk vraagstuk. Naar wij hoorden, wilde men August Winnlg, vroeger president van Oost-Pruisen en sociaal-democraat, later auteur van meer dere boeken en vriend van de Belijdende Kerk. als voorzitter van deze „synode" uiU noodigen, maar ile door hem gestelde voor waarden waren zoo, dat men daar niet op kon of wilde ingaan. Hij verlangde abso lute vrijheid, om per radio zonder vooraf gaande contröle over het kerkelijk vraag °tuk te spreken en wilde dezelfde vrijheid in zijn publicaties in kranten of tijdschrif ten toegezegd hebben. Natuurlijk kan men in een totalitairen staat op zulke voonvaai- den bezwaarlijk ingaan. De leidende figuur hij deze onderhandelingen op kerkelijk ge bied is dr. W e r n e r, voorzitter van den zoogenaamden „Oberkirchenrat", een advo caat van betrekkelijk jeugdigen leeftijd. Ook de strijd tusschen de R.K. Kerk den Duitschen Staat is in de laatste weken •n heftigheid 'toegenomen. In het middel punt staat op het oogenblik de figuur van kardinaal Innitzer te Woenen, over wien de nationaal-socialistische pers bij de aan «luiting van Oostenrijk bij Duitschland lofliederen gezongen heeft over zijn volg zaamheid en gehoorzaamheid ten opzichte van don Staat. Het bericht, dat hij Weener zal verlaten, is weliswaar officieel tegen gesproken, doch de „Angrlff" beweert, dat zijn heengaan vaststaat Daaruit kan wor den afgeleid, dat men ook In regeerings- kringen bet terugroepen van kardinaal Innitzer tot eiken prijs wil doorzetten. Het blijft dan echte- de vraag, of de Staat daarmee geholpen wordt, want het Vaticaan moet voornemens zijn. in dit geval den Berlijnschen bisschop, graaf Preysing, to.' zijn opvolger te benoemen. Diens bijzondere opdracht zou het dan zijn, de tot dusver bestaande geschillen tusschen het Duitsche en het voormalige Oostenrijksche episcopaat tot een voor de Kerk bevredigende oplos sing te b-engen en een eensgezinde Katho lieke geestelijkheid in Groot-Duitschlnnd zou de uiteenzettingen mot den Staat slechts kunnen verscherpen. (Nadruk verboden). DoM>elmaT!Ti...lekker,Tnan! Gemengd Nieuws HET TEKORT BIJ DE BOEREN LEENBANK TE ROSWINKEL Verbazingwekkende toestanden bij het beheer ROSWINKEL, 16 Dec. Omtrent het' onder zoek inzake het tekort bij de Boerenleen bank te Roswinkel vernemen wij, dat elk bedrag, dat tot dusverre genoemd is op een gissing berust, daar de accountants er nog altijd niet 5n geslaagd zijn de verwarde administratie in orde te brengen. Het zal nog wel enkele dagen duren alvorens dit het geval zal zijn en men bij benadering eenig idee zal hebben van het tekort. Intusschen heeft de president van de rechtbank te Assen het voorloopig arrest van den koss er G. met dertig dagen ver lengd. Hij blijft tot nu toe in zijn stilzwijgen volharden. Hoe het tekort zou zijn ontstaan, weet men nog steeds niet. Er gaan weliswaar de laatste dagen geruchten over speculaties in kunst meststoffen en koren, waarmede G. zich ln den loop van omstreeks tien jaren zou heb ben beziggehouden, maar ook op dat punt kan door de zwijgzaamheid van het bestuit der Boerenleenbank en justitie niets defini tiefs worden gezegd. Dat de administratie in geen enkel opzich aan de eischen beantwoordt en het behee dusdanig geschiedde, dat men zich daar ove thans verbazen moet, blijkt wel uit het feil dat geen der leden schijnt te beschikken ove statuten en huishoudelijke reglementen, zoó dat ook niemand weet hoe het staat met d financieele aansprakelijkheid. De spaarder weten niet in hoeverre hun gelden veilig zijn Dengenen, die gelden opgenomen hebben de bank, is niet eens bekend of zij daarmedi tevens lid der coöperatie zijn en dus even tueel mede aansprakelijk zijn geworden vo« een tekort! Het bedrag der belegde spaai gelden beliep op 1 Januari 1938 1.027.700 het eindcijfer der laatste balans 1.065.300, terwijl bij de afsluiting van hi laatste bo,ekjaar aan voorschotter bij de baai was opgenomen een bedrag van 600.000.- Deze cijfers werpen eenig licht op den ojf vang van de bankinstelling. De in besl) genomen eigendommen der familie G. woi den getaxeerd op een waarde van 175.OOt JWet onwillige honden Is het slecht hazen üangen. <£en oude oergel IJ king, die oaak oan toe passing Is. DClnderen zijn ook nog al eens onwillig, zelfs als het om han bestwil gaat A3aak staan ze afvoerend, als moeder ze met leoertraan toll Laten beginnen. JVlet ^ralsma oan \3alkenburgs leoertraan zijn ze echter spoedig geheel uertrouwcL Biggenmerken vervalscht op de Veluwe Landbouwer na veel moeite aangehouden LUNTEREN. 16 Dec. Na langdurige sa menwerking tusschen de gemeentepolitie, rijksveldwacht en crisis-opsporingsdienst gisteren in Kootwijkerbroek de landbouwer A. L. gearresteerd op vermoeden van ver valsching van varkensoormerken. Reeds ge- ruimen tijd bestonden er aanwijzingen, dal op dit deel der Veluwe, op groote schaa valsche oormerken in omloop waren ge bracht. Na dagenlang zoeken, waarbij voor al de rijksveldwachter Hofman ,uit Lunte ren zich verdienstelijk heeft gemaakt, krcei men zooveel aanwijzingen tegen L.. da men hem in arrest stelde. Na een langdurig verhoor, dat door di politie van Barneveld afgenomen werd,' waarbij de man bleef ontkennen, confronj teerde de politie hem met eenige personen in Ede. Hij is daarna voorloopig op vrij» voeten gesteld. WEGWERKER GEDOOD EZINGE, 16 Dec. Bij den aanleg van den nieuwen weg. welke aansluiting zal geven op de over het Aduarderdiep gebouwd! brug, geraakte de 51-jarige gemeen te-weg werker P. Huizinga onder een zwaar bela- den aanhangwagen. De ongelukkige wal onmiddellijk dood. 's-GRAVENHAGE. 16 Dec. Gistermiddal heeft architect Ir. D. Roosenburg aanbel steed het bouwen van een kantoorgebouw voor de K.L.M. aan den Raamweg te Det Haag. Laagste inschrijfstor was de N.V. Ingnj nieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegst, geest voor f258.400. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de VJ. L. O. Schoen Hecren du» lint we legen kennen vnn het beste ie dragen kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2